#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
05/09/2010 22:22
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Οι φτωχοί του κόσμου εναποθέτουν (πάντα) τις ελπίδες τους στον Θεό



Οι χώρες με τους πιο θρησκευόμενους πληθυσμούς είναι οι σχετικά φτωχότερες του πλανήτη, εκτός από τις ΗΠΑ. Μια νέα έρευνα του οργανισμού Gallup, αποκαλύπτει ότι στις πιο «εξαθλιωμένες» χώρες του κόσμου, υπάρχει ένας μέσος όρος 95% των κατοίκων τους, που θεωρούν τη θρησκεία ως σημαντικό μέρος της καθημερινότητας τους. Στις πιο πλούσιες χώρες, το αντίστοιχο ποσοστό είναι μόλις 47%. (Σύμφωνα με το Gallup, φτωχές χώρες θεωρούνται αυτές στις οποίες το μέσο ετήσιο εισόδημα είναι $2.000 ή λιγότερο, και πλούσιες αυτές όπου το μέσο ετήσιο εισόδημα είναι $25.000 και περισσότερο).

Στη παραπάνω διαπίστωση, οι ΗΠΑ αποτελούν μια «περίεργη» εξαίρεση. Μια πλούσια χώρα, όπου υπάρχει ένα ποσοστό 65% του πληθυσμού, που θεωρεί τον εαυτό του θρησκευόμενο, και τη θρησκευτικότητα απαραίτητο στοιχείο της ύπαρξής του. Κάποιες άλλες πλούσιες χώρες, είναι σημαντικά λιγότερο θρησκευόμενες από τις ΗΠΑ. Στη Γαλλία, μόλις το 30% θεωρεί τη θρησκεία σημαντική, ενώ στη Σουηδία μόνο το 17%.

Σε γενικές γραμμές, η έρευνα που διεξήχθη σε 114 κράτη του κόσμου, έδειξε πως το 84% του παγκόσμιου πληθυσμού θεωρεί τη θρησκευτικότητα σημαντική. Όπως λένε οι αναλυτές, η σχέση μεταξύ θρησκείας και ανέχειας είναι  ισχυρή, και έχει να κάνει με τη βοήθεια της θρησκευτικότητας στο να αντέχει κάποιος τα δεινά που του επιφυλάσσει η ζωή.

LiveScience

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 05/09/2010 22:40:41

    Η θρησκεία είναι βασικό όπλο ελέγχου της μάζας Οι φουκαράδες έχουν τη φτώχια τους, τους κοπανάνε κι από πάνω οι παπάδες με τα παραμύθια (κάθε θρησκείας και δόγματος) και τους αποτελειώνουν για τα καλά. Υπομονή, σου λένε μετά, θα φάμε καλά στην άλλη ζωή.

    • Dimitris D avatar
      Dimitris D @ Strange Attractor 06/09/2010 10:55:19

      Για αυτό η άθεη ΚΙΝΑ(όπως λέμε το 1/6 του παγκόσμιου πληθυσμού) είναι η πιο πλούσια χώρα του κόσμου.
      Ο κόσμος εκεί έχει βαρεθεί τόσο πολύ από τον πλούτο που πάει διακοπές σε καλύβες χωρίς ρεύμα στα βουνά και αφού είναι τόσο πλούσιοι κάνουν και καμιά δουλειά για να περνάει η ώρα.
      Πολλοί Κινέζοι κάνουν διακοπές σε όλο το κόσμο και ανοίγουν σπίτια-καταστήματα που λειτουργούν 7 μέρες την εβδομάδα και χαρίζουν τα παλιά ρούχα τους στους περαστικούς για 4-5 ευρώ.

      • Νταγιάν avatar
        Νταγιάν @ Dimitris D 06/09/2010 10:58:00

        2η μεγαλύτερη οικονομία του πλανήτη είναι. το γνωρίζεις αυτό έξυπνε;

      • Dimitris D avatar
        Dimitris D @ Dimitris D 06/09/2010 11:38:49

        Οι κάτοικοι εκεί ζουν με 100-200 ευρώ το μήνα το γνωρίζεις αυτό έξυπνε;
        Η διαίρεση μετράει (2ή μεγαλύτερη οικονομία) / (ανθρώπους που ανήκουν στην οικονομία).

        Όταν βλέπει κάποιος αυτό που συνέβη στην Σοβιετική Ένωση, Κίνα, Κούβα, Βιετνάμ, Αλβανία, Λάος, μπορεί να εξακολουθεί να υποστηρίζει τις θεωρίες του Μαρξ;
        Η πράξη επιβεβαίωσε ότι είπε δύο σωστά πράγματα και δέκα ανοησίες.

      • rage avatar
        rage @ Dimitris D 06/09/2010 11:50:12

        το ότι εφαρμόστηκε έτσι δε σημαίνει ότι αυτό ήταν το καλύτερο που μπορούσε να εφαρμοστεί. Το ίδιο ισχύει και για την ελεύθερη οικονομία, η οποία θεωρητικά είναι τέλειο σύστημα.
        Το πρόβλημα πάντα είναι αυτοί που εφαρμόζουν τους κανόνες. Οι οποίοι μόλις αποχτήσουν μια μικρή δύναμη, τη χρησιμοποιούν για ίδιον όφελος.

      • la poderosa II avatar
        la poderosa II @ Dimitris D 06/09/2010 13:18:55

        Και ο Χριστιανισμος θεωρητικα ηταν τελειος, στην πραξη ομως ειχαμε ιερα εξεταση, σκοταδισμος, διαφθορα, υποκρισια. Ας μην συνχεουμε λοιπον τον Χριστιανισμο (θεωρια) με τους σαπιους στην πλειοψηφια τους Χριστιανους (πραξη), και τον Κουμουνισμο (θεωρια) με τους φασιστοκομμουνιστες (πραξη)!

  2. Dyer avatar
    Dyer 05/09/2010 22:45:12

    Factorx ανοίγεις τους ασκούς του Αιόλου.
    Θα γίνω πολύ κακός αν θυμίσω την φράση του Μαρξ;
    «Η θρησκεία είναι το όπιο του λαού».

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ Dyer 05/09/2010 22:47:09

      Ή του Βολταίρου (αν δεν κάνω λάθος) "Αν δεν υπήρχε θεός θα έπρεπε να τον εφεύρουμε".

      • Dyer avatar
        Dyer @ Strange Attractor 05/09/2010 22:52:02

        Παράξενε ελκυστεί ένα είναι το βέβαιο και ο Θεός με τους ισχυρούς είναι.

    • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
      Γιάννης Φαίλτωρ @ Dyer 05/09/2010 22:55:47

      Με τη λέξη Όπιο μάλλον εννοούσε βάλσαμο εκείνη την εποχή.

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ Γιάννης Φαίλτωρ 05/09/2010 22:57:40

        Εννοούσε την αποχαύνωση. Δεν το μαζεύεις. όσο και να θέλεις. λολ

      • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
        Γιάννης Φαίλτωρ @ Γιάννης Φαίλτωρ 05/09/2010 23:00:21

        Ε! Όταν αποχαυνώνεσαι είναι ένα βάλσαμο, δεν είναι?.

      • dmtrs avatar
        dmtrs @ Γιάννης Φαίλτωρ 05/09/2010 23:51:06

        στα σοβαρά τώρα...
        ο μαρξ εννοούσε βάλσαμο και δεν μπορούσε να εννοεί τίποτα άλλο σε μια εποχή που τα παυσίπονα ήταν σχεδόν αποκλειστικά οπιούχα (θυμίζω την made by bayer ηρωίνη αλλά αυτό είναι μια άλλη πονεμένη ιστορία)
        οποιαδήποε άλλη ερμηνεία είναι απλά αντιεπιστημονική!
        σε ότι αφορά τις ΗΠΑ τώρα...
        το φαινόμενο που περιγράφει το άρθρο είναι μάλλον ευεξήγητο αν πάρουμε υπόψη τις ιστορικές παραμέτρους του "εθνικού" τους μορφώματος
        και δεν αναφέρομαι μόνο στους αφρικάνερς και τους ισπανόφωνους αλλά και στους πάσης φύσεως πρώτους ευρωπαίους αποίκους (διωκόμενους για θρησκευτικούς κυρίως λόγους) των οποίων η - βιωματικώς άγνωστη σε μας - προτεσταντική ηθική είναι πιστεύω ικανή να επεξηγήσει έως και κάποιες παραμέτρους της εξωτερικής πολιτικής των ΗΠΑ.

        p.s. ας ξαναδιαβάσουμε την "καλύβα του μπάρμπα θωμά", τον "φύλακα στη σίκαλη", το "'άνθρωποι και ποντίκια", καλό θα μας κάνει...

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ Γιάννης Φαίλτωρ 05/09/2010 23:54:37

        Στα χασισοποτεία δηλαδή της εποχής (και δη στη Κίνα) πηγαίναν για να θεραπευτούν οι άρρωστοι; Α καλά.
        Μήπως ήταν και ιεροψάλτης ο Μάρξ;

    • Dimitris D avatar
      Dimitris D @ Dyer 06/09/2010 11:04:43

      Ο Μαρξ ήταν εβραίος και εννοούσε τον ιουδαϊσμό και τον γερμανικό προτεσταντισμό με δόσεις αποκρυφισμού, με τις δεκάδες αιρέσεις που προωθούσαν νόμους-κανόνες που δεν μπορούσαν να εφαρμοστούν.

      Ο προτεσταντισμό είχε απαγορεύσει την διασκέδαση και είχε αστυνομικούς που παρακολουθούσαν τον κόσμο από τις κλειδαρότρυπες.
      Το πρόβλημα με το όλο εργασία ποτέ διασκέδαση το διαπίστωσαν και άλλοι όπως ο Φρόιντ.
      Μετά οι έλληνες, που δεν είχαν ποτέ πρόβλημα με την διασκέδαση, προσπάθησαν να γίνουν Ευρωπαίοι και να απελευθερωθούν από την έλλειψη διασκέδασης που δεν είχαν, έτσι καταλήξαμε να γεμίσουμε όλη την ελλάδα καφετέριες και κέντρα διασκέδασης. Οπότε μας κοιτάνε οι Ευρωπαίοι και λένε αυτοί είναι τεμπέληδες μόνο για την διασκέδαση ενδιαφέρονται, δεν πέρασαν ποτέ από την φάση να βγάζουν νεκρά παιδιά από τα εργοστάσια. Μια ζωή από το χωράφι στο καφενείο ήταν ο έλληνας.

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ Dimitris D 06/09/2010 11:06:28

        Άθεος Εβραίος ήταν. Όπως λέμε "Χριστιανός Άνθιμος", σήμερα.

  3. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 05/09/2010 22:53:26

    Credo Quia Absurdum (Πιστεύω καθό μη νοητό)
    Τερτυλλιανός

    Μήπως η από-γνωση, (δηλαδή η κατάσταση εκτός γνώσης, έρευνας, επιστήμης) δε οδηγεί στην πίστη?

  4. Στέργιος avatar
    Στέργιος 05/09/2010 22:54:27

    Οι ΤΑΠΕΙΝΟΙ άνθρωποι εναποθέτουν τις ελπίδες τους στον Θεό. Όχι αναγκαστικά οι φτωχοί. Οι αλαζόνες άνθρωποι είναι ουσιαστικά άθεοι γιατί νομίζουν ότι μπορούν να τα καταφέρουν μόνοι τους και ότι δεν χρειάζονται κανέναν πάνω από το κεφάλι τους. Οι αλαζόνες είναι αυτοί που καταλήγουν να γίνονται υλιστές, ναρκισσιστές και σε τελική ανάλυση, καταστροφικοί για τον εαυτό τους και τις κοινωνίες στις οποίες ζουν.

    Όλοι οι ένδοξοι και μεγάλοι πολιτισμοί τής ανθρωπότητας ήταν ΕΝΘΕΟΙ.

    Μόνο ο δυτικός είναι άθεος, που είναι ο λόγος για τον οποίο μέχρι τώρα άκμαζε υλικά (τώρα αρχίζει να χάνει το πλεονέκτημα αυτό) ενώ παράλληλα παράκμαζε και παρακμάζει ηθικά.

    • Dyer avatar
      Dyer @ Στέργιος 05/09/2010 23:13:11

      Ο Θεός είναι η ελπίδα του αδυνάτου που αναγκαστικά είναι και ταπεινός.
      Τα υπόλοιπα είναι προσωπικά συμπεράσματα

  5. tsilivithras avatar
    tsilivithras 05/09/2010 22:56:03

    Oh boy...βλέπω 200+ σχόλια με το πολύ εύκολο...

    • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
      Γιάννης Φαίλτωρ @ tsilivithras 05/09/2010 22:58:15

      Ας το παίξουμε over λοιπόν!

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ tsilivithras 05/09/2010 22:58:24

      Χάθηκε και ο Μίσσα, για να το πάει στα 300.

    • μικρός οδυσσέας avatar
      μικρός οδυσσέας @ tsilivithras 05/09/2010 23:05:08

      Εγώ θα το έπαιτα άντερ γιατί έχει καλύτερη απόδοση. Με εντυπωσίασες Φαιλτόριους

    • tsilivithras avatar
      tsilivithras @ tsilivithras 05/09/2010 23:11:51

      Τσκ τσκ τσκ...τι γκαμπλερόφατσες Θεέ μου...

  6. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 05/09/2010 23:00:17

    Εδώ "πιστεύει" ολόκληρος Χώκινγκ:

    Stephen Hawking το 2001: «Αν πιστεύεις στην επιστήμη όπως εγώ, πιστεύεις ότι υπάρχουν κάποιοι συγκεκριμένοι νόμοι οι οποίοι πρέπει να ισχύουν πάντα. Αν θέλεις, μπορείς να ισχυριστείς πως οι νόμοι αυτοί είναι δουλειά του Θεού, όμως μια τέτοια άποψη αποτελεί περισσότερο ορισμό της έννοιας του Θεού, παρά απόδειξη της ύπαρξής του"

    Το θέμα είναι τίνος όπιο είναι η επιστήμη.

    • μικρός οδυσσέας avatar
      μικρός οδυσσέας @ αλλενάκι 05/09/2010 23:06:27

      Όλων των δυτικών κοικωνιών από τη γαλλική επανάσταση και μετά

    • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
      Γιάννης Φαίλτωρ @ αλλενάκι 05/09/2010 23:15:18

      Τεχνολογικός Μεσσιανισμός. Ο Θεός άνθρωπος υποτάσσει τη φύση. Αμ δε!

      • Misha avatar
        Misha @ Γιάννης Φαίλτωρ 06/09/2010 14:27:20

        Σοφόν και σαφές Γιάννη! Εύγε!
        Ο άνθρωπος προσπαθώντας να απορρίψει τον Θεό δεν κατανοεί πως ουσιαστικά παλεύει για την αυτοκατάργηση του, ως αλλος ουροβόρος όφις.

  7. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 05/09/2010 23:00:58

    Οι ΗΠΑ ειναι εξαιρεση,γιαυτο και ειναι η μονη δυτικη χωρα χωρις υπογεννητικοτητα και αρα και με μελλον.

  8. athamas avatar
    athamas 05/09/2010 23:07:42

    Το περίεργο είναι πως και οι πλούσιοι πλανητάρχες τον Θεό επικαλούνται για να σφάξουν τους φτωχούς (βλ. Ιράκ, Αφγανιστάν κ.ο.κ.)
    Τον δικό τους Θεό βέβαια!
    Όπως ο κάθε άνθρωπος.

    Θεέ «μου»!
    .. είναι η συνηθισμένη επίκληση στον Θεό.
    Μόνο που σχεδόν κανένας δεν προσέχει την δεύτερη λέξη της επίκλησης το «μου».
    Όλοι μένουν και ασχολούνται με την πρώτη λέξη «Θεέ».
    Παράλειψη λόγω άγνοιας.

  9. Dyer avatar
    Dyer 05/09/2010 23:10:47

    Η αλήθεια είναι ότι με τέτοιο στρες που περνάμε μια φιλοσοφική συζήτηση είναι το καλύτερο ψυχοφάρμακο. Άντε σιγά-σιγά να εφαρμόζουμε και λίγο από Επίκουρο.

    • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
      Γιάννης Φαίλτωρ @ Dyer 05/09/2010 23:12:16

      @Dyer
      Μήπως είσαι φυσικός?

      • Dyer avatar
        Dyer @ Γιάννης Φαίλτωρ 05/09/2010 23:14:39

        Ναι το είδες στο προφίλ μου;

      • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
        Γιάννης Φαίλτωρ @ Γιάννης Φαίλτωρ 05/09/2010 23:18:42

        Σε είδα στο physics4u σε ανάλογες συζυτήσεις όπου, ως συνήθως, γίνεται χαμός. Η πλάκα είναι ότι το απόγευμα διάβαζα ένα βιβλίο του Kip Thorne για τις μαύρες τρύπες, οπότε είμαι εντός κλίματος (λολ)

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ Γιάννης Φαίλτωρ 05/09/2010 23:20:35

        Φάιλτωρα, ξεκίνα ένα θέμα για ταξίδια στο χρόνο να γίνει πανικός.

      • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
        Γιάννης Φαίλτωρ @ Γιάννης Φαίλτωρ 05/09/2010 23:23:32

        Σκουληκότρυπες, κοσμικές σήραγγες, στρεβλώσεις του χρόνου. Ωραία θέματα. Δεν έχω χρόνο σήμερα.

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ Γιάννης Φαίλτωρ 05/09/2010 23:24:52

        Δεν έχεις χρόνο; Τι είναι ο χρόνος; Θέλω ορισμό, εδώ και τώρα.

      • Dyer avatar
        Dyer @ Γιάννης Φαίλτωρ 05/09/2010 23:32:27

        Για τις σκουληκότρυπες τα νέα είναι δυσάρεστα. Είναι αδύνατον να μεταφερθούμε άθικτη.

      • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
        Γιάννης Φαίλτωρ @ Γιάννης Φαίλτωρ 05/09/2010 23:40:12

        Χρόνος είναι η ξεχασμένη διάσταση. Ο Minkowski και ο θείος Αλβέρτος τον ενσωμάτωσαν στο χώρο, ο Boltzman του έδωσε διεύθυνση και ο Λοβέρδος τον σταμάτησε!

        Ας συμπληρώσουν οι φυσικοί!

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ Γιάννης Φαίλτωρ 05/09/2010 23:42:57

        Ο χρόνος δεν υπάρχει. Εμείς απλά γερνάμε...
        Καταραμένα γερατειά, καταραμένε χειμώνα...

      • Dyer avatar
        Dyer @ Γιάννης Φαίλτωρ 06/09/2010 00:24:13

        Άψογος.
        Αυτό για το Λοβέρδο δεν το ήξερα.
        Πάει για Νόμπελ;

  10. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 05/09/2010 23:16:28

    Η θρησκευτικότητα είναι προσωπική υπόθεση: Με το Θείο - σ΄ όποιο Θείο κι άν πιστεύεις - επικοινωνείς μόνον κατά μόνας, "πρόσωπο με πρόσωπο".
    Λέμε "Χριστέ ΜΟΥ, Παναγία ΜΟΥ", ποτέ "Χριστέ ΜΑΣ, Παναγία ΜΑΣ".
    Όταν η θρησκεία γίνεται δημόσιο θέμα, παύει να είναι θρησκεία. Γίνεται πολιτική.

    • Dyer avatar
      Dyer @ Ο Θείος 05/09/2010 23:21:34

      Αν δεν είναι πολιτική η θρησκεία τότε ποιοι είναι. Οι καραγκιόζηδες που κυβερνούν;
      Δες τον Άνθιμο και θα υποκλιθείς.

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ Dyer 05/09/2010 23:25:48

        Ο Άνθιμος είναι κληρικός, αλλά όχι θρησκευόμενος, κατά την ταπεινή μου γνώμη. Έτερον εκάτερον. Η λαïκή ρήση περί "του ράσου" δεν βγήκε από άθρησκους.

      • Dyer avatar
        Dyer @ Dyer 05/09/2010 23:29:02

        Έχει ένα λόγο όμως που θα τον ζήλευαν πολλοί πολιτικοί.

      • tsilivithras avatar
        tsilivithras @ Dyer 05/09/2010 23:33:34

        Και που να δεις τον Βαρνάβα!!!...αλλά δεν του "βγήκε" η καρέκλα τότε.

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ Dyer 05/09/2010 23:33:37

        Πολιτικοί a la Grèce ναί, αλλά του λόγου μου ο βλάχος, γιατί αναρωτιέμαι πάντα άν ο λόγος του είναι από σουηδική ξυλεία ή από αφρικανική καρυδιά;

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ Dyer 05/09/2010 23:36:28

        Τον Άγιο Νεαπόλεως εννοείς; Τον επονομαζόμενο και πολιτικάντη; Ή τον Βαρνάβα τον πετούγια τον θερμουδραυλικό, ή αλλιώς κανάγια, ή μπαγαπόντη, ή τανάλια;

      • tsilivithras avatar
        tsilivithras @ Dyer 05/09/2010 23:37:59

        Νεαπόλεως...

    • athamas avatar
      athamas @ Ο Θείος 05/09/2010 23:49:53

      Έτσι!
      Ακριβώς έτσι!

  11. eiraman avatar
    eiraman 05/09/2010 23:55:32

    ΦΤΩΧΟΣ=ΠΙΣΤΟΣ
    ΠΛΟΥΣΙΟΣ=ΑΘΕΟΣ
    Αυτό μεταφράζεται και διαφορετικά:
    Εάν θες να γίνεις πλούσιος πρέπει να απαρνηθείς το Θεό σου.....

  12. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 06/09/2010 00:02:50

    δε στην είπα προχτές που το είχες ανεβάσει πάλι, αλλά θα στην πω τώρα: αυτό κι αν είναι θρησκευτικό παραλήρημα ...

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ αλλενάκι 06/09/2010 00:12:18

      Άλλο θρησκεία, άλλο εκκλησία. Άλλο ηθική, άλλο θρησκευτικότητα.

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ αλλενάκι 06/09/2010 00:35:52

      Θα είχε πάρει όπιο πριν τα γράψει αυτά, πόνεσε και μένα το μυαλό μου ... χα χα

      "... Ο άνθρωπος όμως δεν είναι μια αφηρημένη ουσία
      "κουρνιασμένη κάπου έξω από τον κόσμο"
      . O άνθρωπος είναι ο κόσμος του ανθρώπου, το Κράτος, η κοινωνία ??? ...

      " και ο στεναγμός είναι κακό όχι γιατί στερείται υλικής υπόστασης άλλα γιατί ανακουφίζει και γλυκαίνει τον ανθρώπινο πόνο"...

      Εδώ μιλάμε για κανονικό σαδισμό, τον ανθρώπινο πόνο θα ήταν επιτρεπτό να τον ανακουφίζουν μόνο οι μαρξιστές λενινιστές...

      Εντελώς παρωχημένα πράγματα.
      ____________________________________________________________

      Και ο άνθρωπος σίγουρα ΔΕΝ είναι μόνο 75 κιλά υδατανδράκων λίπους και μυών.

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ αλλενάκι 06/09/2010 00:45:34

      αλλενάκι, δεν χρειαζόταν όπιο, υπήρχε το "Πνεύμα της Εποχής".
      Ήταν η εποχή του επιστημονισμού, του ωφελιμισμού και του θετικισμού, από δώ ο Δαρβίνος, απο κεί ο Μπένθαμ, βλέπανε το ατμοκίνητο εργοστάσιο και φαντασιωνόταν πράγματα και πράγματα. Ο άνθρωπος δεν μπορεί εύκολα να πάει κόντρα στο Zeitgeist, ακόμη κι άν είναι Μάρξ ή Χέγκελ. Σκέψου τις δικές μαε γενιές, με το αυτοκίνητο ή το Διαδίκτυο.
      Το σύστημα, οικονομικό και πολιτικό, "αποικιοποιεί" το βιοτικό κόσμο, που λέει και ο Χάμπερμας. Θα τη γλύτωνε ο Μάρξ;

    • μικρός οδυσσέας avatar
      μικρός οδυσσέας @ αλλενάκι 06/09/2010 00:47:37

      Κοίτα αλλενάκι κάποιοι έχουμε 30 κιλά παραπάνω υδατάνθρακες

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ αλλενάκι 06/09/2010 00:51:36

      αυτό με τους υδατάνθρακες δεν είναι δικό μου είναι clopy, αλλά είναι πολύ πετυχημένο νομίζω

      :)

  13. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 06/09/2010 00:04:30

    Ξεπέρασμα της θρησκείας σαν απατηλής ευτυχίας του λαού σημαίνει την απαίτηση της πραγματικής του ευτυχίας.

    • tsilivithras avatar
      tsilivithras @ Strange Attractor 06/09/2010 00:12:33

      Δηλαδής να πουμε-ξερωγω τόρα που εφτήχησε ο άνθρωπας ρε πεδί μου με το σοσηαλισμό να πούμε,να τη γκαταργήσουμε τη θρισκια άμα είναι...το μπούλο ρε σε λεω ξερωγω-δλδς...!!!

      Εεε;;;;

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ Strange Attractor 06/09/2010 00:15:38

      Παοκίζεις λίγο;

    • tsilivithras avatar
      tsilivithras @ Strange Attractor 06/09/2010 00:24:41

      Ε τόση θρησκεία και σοσιαλισμός μαζί μου βγάζουν το μΠΑΟΚΙ από μέσα μου...πονάει το μυαλό μού ένα πράγμα...ναπουμε...

    • Θραξ Αναρμόδιος avatar
      Θραξ Αναρμόδιος @ Strange Attractor 06/09/2010 11:46:07

      @Strange Attractor

      εσύ τώρα γιατί ρίχνεις "λάδι στη φωτιά";

      Λες και δεν έχουμε με τι να τσακωθούμε!

      Θραξ Αναρμόδιος

    • tsilivithras avatar
      tsilivithras @ Strange Attractor 06/09/2010 12:34:09

      Θράκα κουλ ρε...μια σαρκαστική παρένθεση ήταν...no worries.

    • Νταγιάν avatar
      Νταγιάν @ Strange Attractor 06/09/2010 12:38:05

      πάοκ- θρησκεία- τρομοκρατία!

    • tsilivithras avatar
      tsilivithras @ Strange Attractor 06/09/2010 12:49:43

      "πάοκ- θρησκεία- τρομοκρατία!"

      και σοσηαλησμός ξερωγω ναπουμεδλδ...σλουρπ (σαλια)...

    • Θραξ Αναρμόδιος avatar
      Θραξ Αναρμόδιος @ Strange Attractor 06/09/2010 13:02:52

      @Strange Attractor + tsilivithras και άλλες δημοκρατικές δυνάμεις.

      Θα πάμε στον Λευκό Πύργο σήμερα στις 7 τ' απόγεμα, να δούμε τι κάνουν αυτά τα παιδιά του GetGreeceBack.com;

      Επ' ευκαιρία χτυπάμε καμμιά μπύρα στο πόδι και τραβάμε κι έναν τσακωμό "Περί θεών και κόσμου" ή ότι άλλο βρούμε πρόχειρο για διαμάχη.

      Τι λέτε γέροντες;

      Θραξ Αναρμόδιος

      ΥΓ. Ως γνήσιοι έλληνες πρέπει πρώτα να διαφωνούμε πάνω σε τι θα διαφωνήσουμε στη συνέχεια (λολ)

  14. tsilivithras avatar
    tsilivithras 06/09/2010 00:10:05

    Καλά μιλάμε είχα πάαααααρα πολύ καιρό να διαβάσω κάτι και να πονέσει το μυαλό μου...

    Αυτός ο Μαρξ ξερωγω-ναπούμε πρέπει να τανε τρελό ΠΑΟΚτσάκι!!!

    Σε λέωωωω...

  15. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 06/09/2010 00:21:51

    O Μαρξ σκέφθηκε κάποια στιγμή ότι είναι εφικτή η πραγματοποίηση του Λόγου - δηλαδή της αρμονίας και ευδαιμονίας στα ανθρώπινα πράγματα - μέσω της πολιτικής, του κράτους και της ιστορίας. Ο Χέγκελ, στον οποίο χρωστά ο Μάρξ της μέθοδό του, είχε σκεφθεί με ανάλογο τρόπο 50 χρόνια πρίν. Αλλά ή αναζήτηση του Λόγου δεν άρχισε από την αρχή έτσι. Στη νεανική του φάση ο Χέγκελ είχε διατυπώσει το αίτημα για μια "νέα μυθολογία του Λόγου, ένα είδος λαϊκής θρησκείας στην υπηρεσία των ιδεών, με το όραμα της γενικής ελευθερίας και ισότητας και της συμφιλίωσης του ανθρώπου με τη φύση". Ήταν μια διυποκειμρνική κατεύθυνση "επικοινωνιακού Λόγου", που περιείχε το "εσύ" και το "εγώ". Απογοητευμένος από την αδελφοκτόνα και τυραννική κατάληξη της Γαλλικής Επανάστασης, στράφηκε μετά από την Μητέρα Φύση στον Πατερούλη Κράτος. Στο Ιερό της πολιτικής που έχει ως ιερότερο είδωλο και ανθρωποφάγο θυσιαστήριο υον Μολώχ της Ιστορίας. Αυτό τον δρόμο δεν τον απέφυγε, δυστυχώς ο Μάρξ, κι έτσι δεν έχει απολύτως άδικο το αλλενάκι.

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ Ο Θείος 06/09/2010 00:43:22

      σου απάντησα για τις εθνικοποιήσεις στο άλλο ποστ, αλλά θέλω απάντηση για το πάρα πολύ πολιτικό χρήμα που πήγε στις ΜΚΟ, αυτό δεν υπόκειται στο επαναστατικό δίκαιο;

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ Ο Θείος 06/09/2010 00:54:14

      Άχ άλλενάκι, μόλις αρχίσαμε για τον Μάρξ, πιάσαμε και παραπλεύρως Έγελο, Σίλλερ και Χαίλντερλιν, τι να πώ για το επαναστατικό δίκαιο, τώρα το μυαλό μου είναι στη συμφιλίωση ανθρώπου και φύσης. Θα φύγω στο χωριό μου, στη Βαλκανική "Νεμπράσκα" μου, ότι κι άν λέμε εδώ, τα πράγματα δεν μας ακούνε.
      Έχω γράψει εκεί στα περί "επαναστατικού διακίου" ένα σεντόνι που δεν ανεβαίνει, φαντάζομαι επειδή βγήκε super διπλόφαρδο, ζητώ συγγνώμη από τον Φάκτορα και όλους.

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ Ο Θείος 06/09/2010 01:20:22

      Είδες ami, ΚΡΙΤΙΚΗ ΤΗΣ ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑΣ έγραψε ο Μεγάλος, όχι Συμβολή στην Πολιτική Οικονομία, ή κάτι τέτοιο, που να την ιεροποιεί.
      Επηρεασμένος, ξε-επηρεασμένος από το βιομηχανιστικό-οικονομιστικό-ωφελιμιστικό Zeigeist του 1850, ο Κάρολος είχε τις κατά δύναμιν αντιστάσεις εναντίον του. Γι αυτό είναι ακόμη Μεγάλος, αλλοιώς θα ήταν ένας ισάξιος του Μπένθαμ ή του Φόυερμαπχ (που δεν ήταν ασήμαντα μυαλά βεβαίως).
      Αλλά αντιφατικός δεν παύει να είναι ο Μάρξ: Θέλει να σπάσει το "σιδερένιο κλουβί" της Ιστορίας (που είπε 50 χρόνια μετά ο Μάξ Βέμπερ), αλλά το προσπαθεί με αμιγώς πολιτικά μέσα, ελπίζοντας στον ούριο άνεμο της Ιστορίας. Θέλει συμφιλίωση με τη φύση, δίνοντας όρκο στο βιομηχανισμό. Θέλει μαρασμό του κράτους, αλλά με μεταβατική φάση συγκέντρωσης της εξουσίας.
      Το ότι είναι αντιφατικός, τελικά δεν τον κάνει ανεδαφικό ή ξεπερασμένο, αρκεί να έχει κανείς πάντα στο μυαλό, ότι ο άνθρωπος αυτός έζησε, μελέτησε κι έγραψε μεταξύ 1840 και 1890. Αυτός, ίσως και ο Νίτσε, είναι μάλλον ότι διαχρονικότερο και ανθεκτικότερο μας κληροδότησε εκείνη η εποχή, μαζί με την αυταπάτη της παντοδυναμίας της επιστήμης, της τεχνικής και της πολιτικής εξουσίας.

    • τηλέμαχος αναγνώστου avatar
      τηλέμαχος αναγνώστου @ Ο Θείος 06/09/2010 02:22:24

      @Ο Θείος
      "Είδες ami, ΚΡΙΤΙΚΗ ΤΗΣ ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑΣ έγραψε ο Μεγάλος, όχι Συμβολή στην Πολιτική Οικονομία, ή κάτι τέτοιο, που να την ιεροποιεί"
      Με όλον το σεβασμό: Ο περίφημος πρόλογος όπου εκτίθενται οι αρχές της υλιστικής αντίληψης της ιστορίας (ιστορικός υλισμός)είναι πρόλογος στη ΣΥΜΒΟΛΗ της κριτικής της πολιτικής οικονομίας (1859). (Α contribution to the critique of political economy). Αλλά βέβαια ο υπότιτλος του Κεφαλαίου (1867) είναι "κριτική της πολιτικής οικονομίας (Capital: a critique of political economy). Tα δε Grundrisse (1857) είναι Grundrisse: foundations of the critique of political economy.
      Διαλέγετε και παίρνετε.

    • Beyond The Stars avatar
      Beyond The Stars @ Ο Θείος 06/09/2010 02:59:02

      Μπορεί κάποιος να μας πεί πού βρίσκεται αυτή τη στιγμή ο "μεγάλος" Μάρξ?

    • rage avatar
      rage @ Ο Θείος 06/09/2010 11:56:20

      Που βρίσκεται ο Μάρξ; Μα φυσικά ζει, στο μυαλό εκατομμυρίων ανθρώπων μέσα από τις θεωρίες του. Αυτός και αν είναι παράδεισος, αυτή κι αν είναι η μετά θάνατον ζωή...

    • τηλέμαχος αναγνώστου avatar
      τηλέμαχος αναγνώστου @ Ο Θείος 06/09/2010 18:48:00

      @l' ami du peuple
      Το κρίσιμο είναι ότι έγραψε κριτική της ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑΣ (έτσι λεγόταν τότε, Σμιθ, Ρικάρντο, κλπ.)που ήταν επιστήμη. Τα σημερινά λέγονται "οικονομικά" και είναι απλώς μια απολογία του συστήματος και του στάτους κβο. Γιαυτό και δεχόμαστε συγχαρητήρια (δηλαδή οι δείκτες πάνε προς τη σωστή κατεύθυνση) όταν πέφτουν οι μισθοί και το βιοτικό επίπεδο της πλειοψηφίας, ή ανεβαίνει το χρηματιστήριο όταν αυξάνεται η ανεργία.

  16. Misha avatar
    Misha 06/09/2010 00:27:51

    «Όταν δε εμπλήσης σήν γαστέρα, μη αναιδευθής εξερευνήσαι τι των θείων πραγμάτων και νοημά­των, ίνα μη μεταμεληθής. Σύνες δε ο σοι λέγω. Εν γαστρί πεπληρωμένη γνώσις μυστηρίων Θεού ουκ εστίν.»

    άγιος Ισαάκ ο Σύρος

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ Misha 06/09/2010 00:30:51

      Κανένας δικός μας δεν είπε τίποτα; Όλο Σύριοι και Εβραίοι; Πάνε λίγο πιο πίσω.

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ Strange Attractor 06/09/2010 00:34:41

        Σύρος αλλά τι Σύρος, Ελληνικά μιλούσε κι έγραφε άψογα. Ελληνικά "Οξφόρδης". Όχι σαν κάτι Ελληνάρες της ΤουΒούλας.

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ Strange Attractor 06/09/2010 00:38:54

        Είπε όμως κι αυτό ο άγιος Ισαάκ ο Σύρος: "Όταν βαδίζεις με ανωτέρους σου, μη τους προσπερνάς στο βάδισμα".

      • athamas avatar
        athamas @ Strange Attractor 06/09/2010 00:40:15

        Διάβασε τον Άγιο Γρηγόριο τον Παλαμά.
        Κάργα δικός μας είναι και τα λέει πολύ ωραία.
        Και στα Ελληνικά! όχι στα εβραϊκά.

        Και πολλούς άλλους ακόμα αλλά μην σε ..μπερδεύω τώρα :lol:

        Τελικά όσο και να θέλω να το αποφύγω όλο σε θεολογικές συζητήσεις μπλέκω.
        Ισχύει φαίνεται αυτό που λένε «ότι προσπαθεί να αποφύγει ο άνθρωπος αυτό και του συμβαίνει» :lol:

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ Strange Attractor 06/09/2010 01:01:15

        athamas, το πεπρωμένον φυγείν αδύνατον. Κάθε αξιόλογη συζήτηση, σε τελευταία ανάλυση αποδεικνύεται θεολογική. Κατά τον Ιμμάνουελ Κάντ τα θεμελιώδη ερωτήματα είναι: Τι μπορώ να γνωρίσω (νούς, γνώση); Τι οφείλω να πράξω (ηθική); Τι δικαιούμαι να ελπίζω (θρησκεία); Τι είναι ο άνθρωπος(ανθρωπολογία);
        Όλος ο πολιτισμός μας είναι αποτέλεσμα του συνδυασμού γνώσης και πίστης (Χέγκελ).

  17. μικρός οδυσσέας avatar
    μικρός οδυσσέας 06/09/2010 00:50:55

    Θα σας έλεγα για τα χειρόγραφα της Νεκράς Θάλασσας αλλά ..΄νύσταξα

  18. Vax avatar
    Vax 06/09/2010 02:41:42

    Απολυτως λογικα τα αποτελεσματα της ερευνας θα ελεγα. Αυτο δεν εξηγει την υπαρξη η οχι μιας θεϊκης δυναμης αλλα αιτιολογει την αναγκη του λαου να πιστευει στις δυσκολες στιγμες σε κατι ανωτερο, σε ενα θαυμα!!

  19. Vax avatar
    Vax 06/09/2010 02:47:00

    Απολυτως λογικα τα συμπερασματα τις ερευνας θα ελεγα. Αυτο δεν εξηγει την υπαρξη μιας θεϊκης δυναμης, αιτιολογει ομως την αναγκη του λαου να πιστεψει σε κατι ανωτερο , σε κατι εξωπραγματικο οταν περναει δυσκολες στιγμες!

  20. straydog avatar
    straydog 06/09/2010 09:35:39

    Αυτο που ειναι τουλαχιστον ενοχλητικο με τους διαφορων κατηγοριων ``αθεους``,
    ειναι οτι ενω λοιδωρουν την πιστη των θρησκευομενων προς το δογμα τους,οι
    ιδιοι διατηρουν μια ακομη πιο δογματικη πιστη προς την μυθικη εικονα της
    επιστημης,οπως την εχουν στο μυαλο τους.Ακραια περιπτωση οι μαρξιστες,
    που πιστευουν στον-αν ειναι δυνατον-επιστημονικο σοσιαλισμο,που η επικρατηση
    του ειναι αναποφευκτη ακριβως γιατι ειναι ``επιστημη``!!Τι υπερτατη βλακεια!!Παρεπιμπτοντως ολοι αυτοι ελαχιστη εως μηδενικη επαφη εχουν με την
    φυσικη η τις βιολογικες επιστημες,για να διαπιστωσουν την συνεχη αμφιβολια
    και αναστοχασμο του πραγματικου επιστημονα

    • Greg avatar
      Greg @ straydog 06/09/2010 13:05:20

      Η συνεχής αμφιβολία και ο αναστοχασμός είναι ακριβώς αυτά που λείπουν από τους "πιστούς" κάθε είδους (θρησκειών, κομμάτων, ομάδων κτλ)

  21. rage avatar
    rage 06/09/2010 12:23:34

    Εάν με κάποιον τρόπο καταργούνταν η δυνατότητα του ανθρώπου να ξεπερνάει μέσω της πίστης στη μετά θάνατον ζωή, την αδυναμία του να επιδιώξει και να πετύχει ένα καλύτερο αύριο, τότε θα έπρεπε αυτός ή να αυτοκτονήσει ή να επαναστατήσει.
    Η βεβαίως να συμβιβαστεί, κάτι όμως που είναι πολύ πιο δύσκολο όταν ο άνθρωπος ξέρει ότι ζει μονάχα μια φορα.

    • Misha avatar
      Misha @ rage 06/09/2010 14:24:44

      «Kαι τουτο δεί ποιήσαι κακείνο μη αφιέναι»

      βλ.Μαχάτμα Γκάντι: ένθεη, μη βίαιη επανάσταση που αρχίζει εκ των έσω...όπως είπε ο θείος Αλβέρτος:«Οι επόμενες γενιές θα διαβάζουν γι αυτόν και δε θα πιστεύουν πως τέτοιος άνθρωπος περπάτησε πάνω στη γη»