21/04/2008 08:19
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Οι φράουλες της ντροπής μέρος 2

Είχαμε επισημάνει στις φράουλες της ντροπής το ευτελιστικό και για την ανθρώπινη αξιοπρέπεια και για την ελληνική κοινωνία σκηνικό στη σύγχρονη δουλοπαροικία της Ηλείας. Εικόνες που προκαλούν ντροπή. Μέσα σε 25 καταυλισμούς, γνωστούς σε όλους εκτός -προφανώς- από το επίσημο κράτος, φθηνά εργατικά χέρια, ζουν σε συνθήκες δουλείας και επικοινωνούν ελάχιστα ή καθόλου με τις υπόλοιπες ομάδες «ώστε να μη δημιουργήσουν γκέτο, συνδικαλιστούν και απαιτήσουν υψηλότερο μεροκάματο». Η ιστορία κρατάει χρόνια, «από το 1989 που ήρθαν οι Αιγύπτιοι και το 1992 οι Αλβανοί», αλλά ξέσπασε τώρα.


Οι καταγγελίες από τους εργαζομένους στη συλλογή φράουλας δεν είναι παρά η κορυφή του παγόβουνου. Παρόμοια περιστατικά έχουν καταγραφεί και σε πολλές άλλες περιοχές της χώρας, απλώς δεν έχουν πάρει την ίδια δημοσιότητα. Αυτά που έγιναν στην Μανωλάδα και τα βίαια επεισόδια με κτηματίες και μετανάστες-είλωτες μπορεί να είναι μόνον η αρχή, εάν δεν υπάρξουν παρεμβάσεις και δεν δοθούν λύσεις. Ο συναγερμός είναι δεδομένο πλέον ότι χτυπά δυνατά, όπως επίσης είναι βέβαιο ότι μια χώρα έχει χάσει τη ρότα της, όταν το μεροκάματο των 30 ευρώ θεωρείται «ασύμφορο» και η διαβίωση οικογενειών μέσα σε θερμοκήπια και λάσπες, έναντι ενοικίου, δεν συγκινεί κανένα. Το βασικό επιχείρημα των παραγωγών φράουλας για όσα διαδραματίζονται στη Μανωλάδα είναι η οικονομική ανέχεια. Οι εξαγωγές έχουν σταματήσει και μεγαλύτερα μεροκάματα- λένε- οδηγούν σε οικονομική καταστροφή.


Το μεγαλύτερο μερίδιο ευθύνης ασφαλώς ανήκει στην Πολιτεία. Η αδιαφορία των αρμόδιων υπηρεσιών να επιβλέψουν την εφαρμογή της εργατικής νομοθεσίας, την τήρηση των συλλογικών συμβάσεων, των συνθηκών εργασίας είναι ασφαλώς εξοργιστική. Όπως και η αδυναμία τους να αποτρέψουν τους ξυλοδαρμούς και τους προπηλακισμούς, ακόμα και εκπροσώπων του ΚΚΕ, από γνωστούς- άγνωστους δράστες. Απαράδεκτη είναι και η κωλυσιεργία στη νομιμοποίηση των οικονομικών μεταναστών, στη χορήγηση της άδειας παραμονής και κάρτας εργασίας, στις διαδικασίες για την ασφάλισή τους. Έτσι γίνονται εύκολα θύματα όχι μόνο των εργοδοτών, αλλά και κυκλωμάτων που τους εκμεταλλεύονται επειδή δεν έχουν όλα τα απαραίτητα χαρτιά για νόμιμη παραμονή και εργασία στην Ελλάδα.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Sratis avatar
    Sratis 21/04/2008 11:21:00

    "Δουλεψέ με κακομοίρη, μην γίνω σαν και εσένα"

  2. ASXETOS avatar
    ASXETOS 21/04/2008 11:43:23

    Δεν κατάλαβα!!! Στις χώρες τους έπαιρναν περισσότερα;; Αραγε όλοι αυτοί είναι ΝΟΜΙΜΑ στην χώρα; ΔΕΝ ΠΑΜΕ ΚΑΛΑ ΦΑΙΝΕΤΑΙ !!!!

  3. plagal avatar
    plagal 21/04/2008 11:58:39

    Ασχετε, ωραιος... ΒΑΡΑΤΕ ΤΟΥΣ δηλαδη ε?

    Ε τα καργιολια, να θελουνε και μισθο δηλαδη...

    Καποιοι ξεχασαν μου φαινεται οτι οι πατεραδες του "στη χωρα τους δεν επαιρναν περισσοτερα" απο οσα πληρωνε η Αμερικα, η Γερμανια, η Αυστραλια κτλ.

  4. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 21/04/2008 12:20:32

    Το φαινόμενο αυτό υπάρχει στην Ισπανία με τις φράουλες και στη Γερμανία με τα σπαράγγια. Η αλήθεια είναι ότι στις αγροτικές εργασίες δε μπορεί να εφαρμοστεί η εργατική νομοθεσία διότι το κόστος εκτινάσσεται στα ύψη.

    Η αδιαφορία των αρμόδιων υπηρεσιών να επιβλέψουν την εφαρμογή της εργατικής νομοθεσίας, την τήρηση των συλλογικών συμβάσεων, των συνθηκών εργασίας είναι ασφαλώς εξοργιστική.

    Αυτό που γράφεις εδώ δείχνει άνθρωπο που ιδέα δεν έχει από αγροτικά. Δεν έχω αντίρρηση να πάρουν χρήματα υπό τον όρο ότι η τελική τιμή του προϊόντος το επιτρέπει. Επίσης κατά τη γνώμη μου θα έπρεπε να υπάρχουν κάποιοι κανόνες για την είσοδο και διαμονή μεταναστών στην Ελλάδα και να μην επιτρέπεται να μείνουν πάνω από 4 χρόνια.

  5. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 21/04/2008 13:27:08

    Τα λεφτά που λες είναι επιδοτήσεις της ΕΕ κι όχι του κράτους και η ΕΕ τις δίνει για 2 λόγους. Γιατί δίνουν και οι Αμερικάνοι και αν δε δώσει η ΕΕ τα ευρωπαϊκά προϊόντα δε θα είναι ανταγωνιστικά και για να μην ερημώσει η ύπαιθρος όπως ήδη έχει γίνει στην Ελλάδα εν μέρει που έχει ζωή μόνο το καλοκαίρι. Επίσης οι αγρότες αυτοί δεν είναι κτηματίες καπιταλιστές και τα τοιαύτα.

    Είδαμε τι γίνεται τώρα με τις τιμές των βασικών τροφίμων διεθνώς και απαιτείται συνολική πολιτική αντιμετώπισης.

  6. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 21/04/2008 13:59:42

    Ανώνυμε 1:48 μην πίνεις πολύ κοκα κολα, εχει φωσφορικό οξύ και δημιουργει παραισθήσεις...

  7. rs avatar
    rs 21/04/2008 14:24:08

    Ανώνυμε 1:48,
    εάν οι μ.....ς είχαν κέρατα θα μπορούσαμε να τους ξεχωρίζουμε απο μακρυά. Δυστυχώς είναι καθημερινά ανάμεσά μας με όψη κοινότυπη.

  8. thanos avatar
    thanos 21/04/2008 14:29:53

    ASXETOS...Me ta erwthmata sou, mallon eisai asxetos.

  9. thanos avatar
    thanos 21/04/2008 14:34:44

    Anonymous
    April 21st, 2008 at 1:48 pm

    anonymeeeee giati den pas na metrhseis ti vathos exei o kaiadas???

  10. (A)θανάσης avatar
    (A)θανάσης 21/04/2008 14:45:39

    Ο Μπακούνιν σε μάρανε τρομάρα σου...

  11. (A)θανάσης avatar
    (A)θανάσης 21/04/2008 16:02:08

    Το ακριβώς αντίθετο συμβαίνει...

  12. fantomas avatar
    fantomas 21/04/2008 16:50:09

    ΚΥΡΙΟΙ,
    ΚΑΙ ΟΙ ΜΕΝ ΚΑΙ ΟΙ ΔΕ, ΕΧΕΤΑΙ ΣΧΕΤΙΚΑ ΔΙΚΙΟ.
    ΕΓΩ ΕΧΩ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΤΟΥ ΠΑΠΠΟΥ ΜΟΥ (ΠΟΥ ΜΕ ΕΙΧΕ ΔΥΣΕΓΓΟΝΟ-ΤΙΣ ΠΡΟΣΕΧΩ Ως ΚΟΡΗ ΟΦΘΑΛΜΟΥ)ΠΟΥ ΦΟΡΟΝΤΑΣ ΦΟΥΣΤΑΝΕΛΑ (ΓΥΡΩ ΣΤΑ 1900)ΟΠΟΥ ΔΟΥΛΕΥΕ ΣΤΗΝ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΤΟΥ ΣΙΔΙΡΟΔΡΟΜΟΥ ΠΟΥ ΕΝΩΝΕ ΑΝΑΤΟΛΙΚΗ ΜΕ ΔΥΤΙΚΗ ΑΜΕΡΙΚΗ.ΖΟΥΣΕ Ως ΣΚΥΛΙ(ΕΤΣΙ ΜΑΣ ΕΛΕΓΕ)ΟΜΩΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 10 ΧΡΟΝΙΑ ΓΥΡΙΣΕ ΠΙΣΩ ΣΤΗΝ ΠΑΤΡΙΔΑ , ΠΗΡΕ ΤΗΝ ΦΑΜΕΛΙΑ(ΕΤΣΙ ΤΟ ΕΛΕΓΕ) ΚΑΤΑΒΕΙΚΕ ΑΠΟ ΤΑ ΒΟΥΝΑ ΤΗΣ ΑΡΚΑΔΙΑΣ ΣΤΑ ΠΕΔΙΝΑ ΚΑΙ ΜΕ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΒΓΑΛΕΙ ΑΓΟΡΑΣΕ ΧΩΡΑΦΙΑ. ΜΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΧΩΡΑΦΙΑ ΖΟΥΜΕ ΑΚΟΜΗ !!
    ΣΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΧΩΡΑΦΙΑ(ΠΟΥ ΕΓΙΝΑΝ ΟΙΚΟΠΕΔΑ ΣΤΟ ΔΙΑΒΑ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ)ΕΜΕΙΣ ΤΑ ΕΓΓΟΝΙΑ ΤΟΥ ΧΤΙΖΟΥΜΕ ΜΕ ΔΑΝΕΙΚΑ (ΣΤΕΓΑΣΤΙΚΟ ΔΑΝΕΙΟ)ΠΟΛΥΚΑΤΙΚΕΙΑ !
    Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΛΟΙΠΟΝ ΚΥΡΙΟΙ, ΟΤΙ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΩΣ ΛΑΟΣ ΖΗΣΑΜΕ ΣΤΗΝ ΞΕΝΗΤΙΑ ΩΣ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ. ΞΕΡΟΥΜΕ ΤΙ ΠΑΕΙ ΝΑ ΠΕΙ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙΣ ΣΕ ΞΕΝΟ ΤΟΠΟ.
    ΑΚΟΜΑ ΜΕΓΑΛΗΤΕΡΗ ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΟΤΙ ΣΗΜΕΡΑ ΕΜΕΙΣ ΤΑ ΕΓΓΟΝΙΑ ΤΩΝ ΜΕΤΑΝΑΣΤΩΝ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΒΡΟΥΜΕ ΔΟΥΛΕΙΑ. Η ΑΝΕΡΓΕΙΑ ΘΕΡΙΖΕΙ ΟΠΩΣ ΗΦ ΥΜΑΤΙΩΣΗ ΤΗΝ ΔΕΚΑΕΤΙΑ ΤΟ 30. ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΒΡΕΙΣ ΜΙΑ ΔΟΥΛΙΤΣΑ ΣΤΟΝ ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΤΟΜΕΑ ΓΙΑΤΙ ΣΤΟ ΔΗΜΟΣΕΙΟ Ή ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΝΤΟΚΤΟΡΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙΣ ΤΗΝ ΧΑΡΙΒΔΗ ΤΟΥ ΑΣΕΠ Ή ΝΑ ΠΗΔΕΙΧΤΗΣ (ΑΣΧΕΤΟΣ ΦΥΛΟΥ) ΜΕ ΚΑΝΑ ΖΑΧΟΠΟΥΛΟ. ΘΑ ΕΧΕΙΣ ΜΙΣΘΟ 700 ΕΥΡΩ !!
    ΠΟΥ ΜΕ ΑΥΤΑ ΤΑ 700 ΕΥΡΩ ΟΧΙ ΔΕΝ ΠΡΟΚΟΒΕΙΣ ΑΛΛΑ ΟΥΤΕ ΕΠΙΒΙΩΝΕΙΣ!!
    ΑΛΗΘΕΙΑ ΛΕΝΕ ΟΙ ΠΑΡΑΓΩΓΟΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΒΓΑΙΝΟΥΝ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ, ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ ΖΟΥΝ ΑΠΑΝΘΡΩΠΑ.
    ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΑΥΤΗ ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΤΗΝ ΑΛΛΑΞΗ ?
    Ο ΔΑΜΑΛΟΣ ΠΟΥ ΕΛΕΓΕ Η ΣΥΧΩΡΕΜΕΝΗ Η ΜΑΛΒΙΝΑ Ή Ο ΓΑΠ ΠΟΥ ΤΗΝ ΔΕΚΑΤΙΑ ΤΟΥ 80 ΑΝΑΘΡΕΨΑΝ ΜΙΑ ΓΕΝΙΑ ΜΕ ΤΟ ΟΡΑΜΑ ΤΟΥ ΚΩΣΚΟΤΑ .ΟΣΑ ΦΑΜΕ ΟΣΑ ΠΙΟΥΜΕ ΚΑΙ ΟΣΑ ΑΡΠΑΞΕΙ Ο Κ.... ΜΑΣ !! ΠΟΙΟΣ ??
    ΑΛΗΘΕΙΑ ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΑΛΛΑΞΗ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ?

  13. espoir avatar
    espoir 21/04/2008 18:52:24

    Είναι λυπηρό ότι πρέπει να εξηγήσουμε το αυτονόητο, αλλά θα το προσπαθήσω.

    Αν σήμερα δεχθούμε να πάρουν μεροκάματο στο 65% της Εθνικής Συλλογικής Σύμβασης Εργασίας οι εργάτες στην Ηλεία (αλλοδαποί / ημεδαποί δεν έχει σημασία) στη λογική ότι "αλλιώς δε βγαίνει το αφεντικό", αυτό το επιχείρημα θα γίνει σημαία για όλα τα αφεντικά αύριο.

    Και όταν πάτε να εργαστείτε στο επόμενο αφεντικό, θα σας πει "Σου δίνω 300 ευρώ το μήνα, γιατί αλλιώς δε βγαίνω!".

    γκε-γκε ανώνυμε?

    Τώρα, όσον αφορά τους αλλοδαπούς που πάνε να εργαστούν στην Ηλεία, φαίνεται ότι οι ημεδαποί δεν εργάζονται στα χωράφια.

  14. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 21/04/2008 19:21:00

    @ Anonymous 6:32 pm

    Αυτό που στηλιτεύεις το επιδιώκουν οι έμποροι για να ανεβάζουν κατά το δοκούν τις τιμές των προϊόντων. Αν ο αγρότης δεν υπογράψει στην παραπάνω τιμή απλά δεν αγοράζουν. Το κόλπο έχει ως εξής. πληρώνουν 30 γράφουν ότι πλήρωσαν 100, το 70 είναι μαύρο κέρδος και επιπλέον τους δίνει τη δυνατότητα να το πουλήσουν 120. Δεν ξέρω το κόλπο ακριβώς αλλά νομίζω ότι υπάρχει και περιθώριο κέρδους. Δηλ. αν έγραφαν 30 δε θα μπορούσαν να πουλήσουν πάνω από ένα ποσοστό κέρδους.

    Η λύση? Καταχωρημένοι έμποροι σε μητρώο και πληρωμή των αγροτών μέσω τραπέζης για το ποσό του τιμολογίου. Ας πάει μετά ο έμπορος να ζητήσει τη διαφορά μαύρα. Δυό τρεις να του την κάνουν έφυγε αδιάβαστος. Αφού το ξέρω εγώ το ξέρουν και στο υπουργείο. Γιατί δεν κάνουν τίποτε? Γιατί απλά υπάρχουν κυκλώματα.

  15. doing avatar
    doing 21/04/2008 20:42:41

    Ναι αλλά ξεχνάτε γιατί αφέθηκαν να μπουν στη χώρα τα εκατομμύρια των λαθρομεταναστών. Μα ακριβώς για να δουλεύουν τζάμπα.
    Και όσο για το επιχείρημα για το ότι δεν δουλεύουν οι Έλληνες πια στα χωράφια ... καλά. Όταν τα μεροκάματα ήταν ψηλά πηγαίναν. Μετά φάγαν όλοι τη μούφα των σπουδών και έφυγε όλοι η νεολαία της επαρχίας για σπουδες...

    Ένα απλό ερώτημα. Υπάρχει δουλειά στην Ελλάδα για 2.5-3 εκατομμύρια μετανάστες και άλλο 1 μύριο άνεργους Έλληνες;

    Την απάντηση την έχει μόνο ο ΣΥΡΙΖΑ κάπου καλά κλειδαμπαρωμένη.

  16. factorx avatar
    factorx 21/04/2008 21:50:48

    Τελευταία ενημέρωση 21:00
    Σε συμφωνία με τους παραγωγούς για αύξηση των ημερομισθίων, όχι όμως στα 30 ευρώ, ήλθαν οι μετανάστες που εργάζονται στις καλλιέργειες φράουλας στη Μανωλάδα Ηλείας. Σύμφωνα με την ΝΕΤ, οι παραγωγοί δέχθηκαν να αυξήσουν τα ημερομίσθια των εργατών και έτσι το ανώτατο ημερομίσθιο θα φτάσει έως 26 ευρώ. Οι 500 εργάτες, που επέστρεψαν στα χωράφια, ζητούσαν να αυξηθούν τα μεροκάματα στα 30 ευρώ και να βελτιωθούν οι συνθήκες διαβίωσης τους.

  17. zeitgeist-gr.blogspot.com avatar
    zeitgeist-gr.blogspot.com 22/04/2008 02:53:48

    Τα 23 ευρώ μεροκάματο μας μάραναν; Πόσα παίρνει ένας ταμείας σε σούπερ μάρκετ; Παραπάνω; Μάλλον όχι. Πόσες ώρες δουλεύει την ημέρα; Πάνω από 10 συνήθως. Εδώ δεν έχουμε να φάμε εμείς, θα δώσουμε στον γείτονα ρε παιδιά; Δε διαφωνώ να δώσουμε στον γείτονα, αλλά αφού φάμε πρώτα εμείς... Στο κάτω-κάτω αν αυτά τα χρήματα τα πάρει κάποιος και πάει να ζήσει στη χώρα του θα είναι βασιλιάς. Ενώ οι ντόπιοι μια ζωή βάτραχοι θα είμαστε...

  18. Anonymous avatar
    Anonymous 22/04/2008 07:24:34

    Ας υποθέσουμε ότι κάποιος έχει κτήματα με ελιές και παίρνει εργάτες να τις μαζέψουν.Για να έχουμε μια βάση συζήτησης δεχόμαστε ότι ο ιδιοκτήτης θα πάρει ως κέρδος το 50% από τη συγκομιδή και το άλλο 50% οι εργάτες (αυτό γινόταν παλαιότερα, αυτοί που δεν είχαν ελιές μάζευαν άλλων με αυτή την συμφωνία).Δύο άτομα με πολύ σκληρή δουλειά (αμφιβάλω αν κάποιος απο αυτούς που θα διαβάσουν το σχόλιο αυτό το εχει κάνει ποτέ)μαζεύουν περίπου 200 κιλά ελιές την ημέρα με απόδοση σε λάδι 30 κιλά. Η τιμή πώλησης του λαδιού από τον παραγωγό είναι 3,5 έως 4 ευρώ το κιλό. Το ελαιοτριβείο κρατάει 10% απο το λάδι.Μένουν 27 κιλά, 13.5 για τον ιδιοκτήτη 13.5 για τους εργάτες, δηλαδή σε αμοιβή 27 ευρώ για τον καθέναν από τους δύο εργάτες και 54 για τον ιδιοκτήτη με τιμή 4 ευρώ το κιλό το λάδι.Αυτό θα ήταν το ιδανικό σενάριο για τον ιδιοκτήτη αλλά δεν γίνεται ετσι γιατί αν βρείς εργάτες για ελιές με 27 ευρώ έλληνα η αλλοδαπό να μου πεις που είναι να τους πάρω του χρόνου.Θα το πάρεις εσύ από το σούπερ μαρκετ 6 με 7 αραιωμένο με σπορέλαια και θα φωνάζεις ότι είναι πανάκριβο.Φαντάσου να έπρεπε να πληρώσει και εισφορές ο ιδιοκτήτης για τους εργάτες τότε η τιμή στο σούπερ μάρκετ θα έφτανε τα 10 η 12.Σε ένα ντοκυμαντέρ ένας Ιταλός παραγωγός ειπε ότι κανανικά η τιμή του λαδιού θα έπρεπε να ήταν 30-35 ευρώ αν το λάδι που αγοράζαμε ήταν ανόθευτο και τα μεροκάματα ανθρώπινα και δεν έχει άδικο.

  19. PARRISIA avatar
    PARRISIA 22/04/2008 11:58:49

    Οχι οι αρχές δεν αδιαφορούν, όπως γράφεις ("η αδιαφορία των αρμόδιων υπηρεσιών να επιβλέψουν την εφαρμογή της εργατικής νομοθεσίας, την τήρηση των συλλογικών συμβάσεων, των συνθηκών εργασίας είναι ασφαλώς εξοργιστική") αλλά παριστάνουν και τον Πόντιο Πιλάτο παίρνοντας ουσιαστικά το μέρος των "παραγωγών". Είπε ο ΓΓ του Σώματος Επιθεωρητών Εργασίας (η παλιά Επιθεώρηση Εργασίας) τα εξής: «Θα προσπαθήσω να δώσω λύση όχι όμως σε βάρος των παραγωγών ή των εργαζομένων»