06/09/2010 16:04
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Οι υποψήφιοι του ΠΑΣΟΚ τρέμουν το Μνημόνιο

Τη θέση ότι το ζήτημα του μνημονίου δεν πρέπει να κυριαρχήσει στις εκλογές για την Τοπική Αυτοδιοίκηση, εξέφρασε ο υποψήφιος Δήμαρχος Αθηναίων Γιώργος Καμίνης, μιλώντας στον ραδιοσταθμό Real.

«Το μνημόνιο φυσικά επηρεάζει την καθημερινότητα όλων μας, φυσικά και έχει επιπτώσεις και στα οικονομικά των οργανισμών τοπικής αυτοδιοίκησης. Θα ζήσουμε με το μνημόνιο τα επόμενα χρόνια. Υπάρχουν διχογνωμίες κατά πόσον είναι ωφέλιμο ή όχι για τη χώρα, αλλά το κρίσιμο διακύβευμα στις εκλογές για την τοπική αυτοδιοίκηση δεν είναι το μνημόνιο. Όποιος κάνει σημαία του το θέμα του μνημονίου στις εκλογές για την αυτοδιοίκηση της Αθήνας, βρίσκεται σε λάθος εκλογές» είπε ο Γ. Καμίνης.

Τον ίδιο φόβο απέναντι στην αντιμνημονιακή πολιτική της ΝΔ έδειξε απο την πρώτη ημέρα και ο κ. Μπουτάρης. Σε σημερινές δηλώσεις του αναγνώρισε ότι το Μνημόνιο επηρεάζει την ψήφο των πολιτών και επιτιθέμενοσος στην ΝΔ είπε: «σε αυτή τη φάση μνημόνιο-ξεμνημόνιο πρέπει όλοι μαζί να δουλέψουμε ο καθένας στον τομέα, τον οποίο επιλέγει, να δουλέψουμε προκειμένου να βγει η χώρα από αυτή την κρίση, η οποία, πρέπει να υπογραμμίσω δεν είναι οικονομική μόνο».

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Ηλίας avatar
    Ηλίας 06/09/2010 16:05:57

    Θέση πάρτε ρε κότεεεες.

  2. Orestios avatar
    Orestios 06/09/2010 16:11:55

    Φοβούνται.
    Και καλά κάνουν.

    • ΒΡΑΧΟΣ avatar
      ΒΡΑΧΟΣ @ Orestios 06/09/2010 17:22:31

      Μ&Μ
      Μαύρο στο Μνημόνιο!

  3. ΑΝΤΙΛΑΜΟΓΙΟ avatar
    ΑΝΤΙΛΑΜΟΓΙΟ 06/09/2010 16:26:39

    μαυρο στους εκπροσώπους του μνημονίου!!!

    • anonymos avatar
      anonymos @ ΑΝΤΙΛΑΜΟΓΙΟ 07/09/2010 00:01:31

      Και για να μην ξεχνιομαστε υπέρ του μνημονίου είναι ΠΑΣΟΚ-ΛΑΟΣ-ΝΤΟΡΑ_ΔΑ

  4. ΙΩΝΑΣ avatar
    ΙΩΝΑΣ 06/09/2010 16:29:57

    Κύριε Καμίνη,για το αν θα έχουμε το μνημόνιο και την τρόικα για πολλά χρόνια,δεν σας πέφτει λόγος. Ευτυχώς υπάρχουν πολιτικοί,που την έξοδο από το μνημόνιο,την έχουν σαν άμεση προτεραιότητα.

  5. Greg avatar
    Greg 06/09/2010 16:46:34

    Εξαιτίας της πολιτικής του μνημονίου ο δήμος της Αθήνας έκλεισε φέτος οκτώ (8) παιδικούς σταθμούς, ενώ οι αιτήσεις εγγραφής παιδιών ήταν κατά 300 περισσότερες σε σχέση με πέρυσι. Συνολικά περίπου 3500 παιδιά απορρίφθηκαν. ΈΧΟΥΝ, ΛΟΙΠΟΝ, ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟ ΜΝΗΜΟΝΙΟ ΟΙ ΑΥΤΟΔΙΟΙΚΗΤΙΚΕΣ ΕΚΛΟΓΕΣ Ή ΟΧΙ;

    Πολίτη, σκέψου, θέλεις τοπικό "άρχοντα" που θα επικροτεί τις περικοπές του μνημονίου ή τουλάχιστον κάποιον που θα κατέβει έστω σε μια διαδήλωση μαζί σου όταν θα κλείσουν και το σχολείο του παιδιού σου;

    • aengus avatar
      aengus @ Greg 06/09/2010 18:21:24

      Πολύ σωστά!
      Είδες ο Καμίνης πώς το στρίβει;
      Άλλα λόγια ν΄αγαπιόμαστε….
      Το τραβάει ο οργανισμός του (ακόμα και τ΄ όνομά του) το ΦΟΥΜΟ!

      • anonymos avatar
        anonymos @ aengus 07/09/2010 00:02:28

        Κάτω από 10% θα πάρει

  6. Γιωργος avatar
    Γιωργος 06/09/2010 17:44:21

    Επειδή το ψέμα έχει κοντά ποδάρια, να υπενθυμίσω στον κυρ Πέτρο Τατούλη που τώρα τάσσεται κατά του μνημονίου στηριζόμενος 'ομως απο την κυβέρνηση που έφερε το ΔΝΤ στη χώρα , τι έλεγε απο το ιστολογιό του για το ΔΝΤ.

    Δευτέρα, 17 Μαΐου 2010
    "Αγοράζοντας λίγο χρόνο ζωής"

    "...Το ΔΝΤ, πέραν της οικονομικής βοήθειας, μας έστησε μπροστά σε έναν καθρέφτη προκειμένου να εξαναγκαστούμε να δούμε την πραγματικότητα που για χρόνια παραμόρφωνε η διόπτρα του λαϊκισμού και της αμάθειας. Κάποιοι συνεχίζουν να μην θέλουν να βλέπουν τον εαυτό τους στον καθρέφτη. Και μάλλον όχι άδικα. Το αναιτιολόγητο «όχι» του κ. Σαμαρά, συνεπικουρούμενο από το απόκοσμο «όχι» του πρώην πρωθυπουργού από τα ορεινά έδρανα της Βουλής είναι μια τέτοια έκφραση θρασυδειλίας. Με απλά λόγια; Μας πέταξαν ένα σωσίβιο. Κάποιοι το φόρεσαν και κολυμπούν προς τη στεριά. Κάποιοι άλλοι το φόρεσαν και πάνε πίσω στο πλοίο που βουλιάζει (περίπτωση Νέας Δημοκρατίας). Και τέλος, κάποιοι τρίτοι, που θεωρούν εαυτοίς δεινούς κολυμβητές, πέταξαν το σωσίβιο μακριά και κολυμπούν ασθμαίνοντας γύρω από τον εαυτό τους (περίπτωση ελληνικής Αριστεράς). Μένει να δούμε τι θα κάνουν οι πολίτες και ποιο ένστικτο τελικώς θα κυριαρχήσει. Της επιβίωσης ή της αυτοκαταστροφής…"

    *H Χώρα, 15/05/10

  7. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 06/09/2010 18:18:39

    Όπως βλέπετε, "υπάρχουν διχογνωμίες για το κατά ποσόν το μνημόνιο είναι ωφέλιμο για τη χώρα", πιστεύει ο νεοταξίτης υποψήφιος. Αποφεύγει τεχνηέντως να πει ανοιχτά ότι ΓΟΥΣΤΑΡΕΙ το Μνημόνιο. Πλήρως ευθυγραμμισμένος με τους Χατζησωκράτηδες που τον πρότειναν, οι οποίοι είχαν πει ότι "τελικά χρειαζόταν το ΔΝΤ για να μπει μια τάξη σ' αυτή τη χώρα"...

    • aengus avatar
      aengus @ Αυριανιστής 06/09/2010 18:35:48

      Οι ροζουλί-φούξια πολιτικοί του σπόνσορες έχουν μεγάλη προϋπηρεσία στο στρίβειν. Τόσα χρόνια δεν συνεργάζονται με το PaSoK παντού; Αυτοί δεν έκαναν τα πάντα για να φιλοτεχνήσουν το προφίλ του τάχα «κοινωνικά ευαίσθητου» ΓΑΠ.; Αναμενόμενα όσα είδαμε κι όσα θα δούμε. Γιατί δεν τα έχουμε δει όλα ακόμη….

  8. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 06/09/2010 18:47:49

    Ωραία τα παπαγαλάκια του ΠΑΣΟΚ μετά τις 4-5 γυναίκες που θα είχε υποψήφιες και τα ΟΧΙ όλων των Υπουργών.
    Ας παίξω λοιπόν το παιχνίδι τους.
    Τι θα πει αυτοδιοίκηση; είναι ξεκομμένη η περιφέρεια ή ο Δήμος από τη χώρα; από την οικονομική και κοινωνική κατάσταση που έχει διαμορφωθεί από το μνημόνιο;
    πως θα μιλάμε για τοπικές κοινωνίες και όχι για το μνημόνιο; Το μνημόνιο που κάποιοι μας οδήγησαν και το επέλεξαν δεν καθορίζει το πλαίσιο και τις δυνατότητες ελιγμών, προϋπολογισμών, δράσεων και κινήσεων και των ΟΤΑ;
    Μας δουλεύουν; όσοι στηρίζονται από το ΠΑΣΟΚ και ΛΑΟΣ θέλουν να μας πείσουν ότι οι εκλογές είναι ξεκομμένες από την πραγματικότητα;
    Ούτε σε αυτό δεν μπορούν να είναι ειλικρινής; κατανοώ ότι μπροστά στο ...μαύρο άρχισαν τις κυβιστήσεις οι ...ΤατουλοΚαμίνηδες με επιχειρήματα "...ούτε ο πρωθυπουργός δεν είναι με το μνημόνιο..."
    Θα πρέπει λοιπόν να τους εξηγήσουμε ότι η κοροϊδία δεν εξαργυρώνεται αλλά πληρώνεται...

    • anonymos avatar
      anonymos @ Ο Ιθαγενής 07/09/2010 00:03:45

      Φαίνεται δεν είχε πάρει τα χάπια του όταν έκανε δηλώσεις

  9. 309 avatar
    309 06/09/2010 18:55:48

    Θα τολμησει να βγει ο κυριος αυτος και να μιλησει σε ανοιχτη συγκεντρωση ????? Τι ντοματα και κλουβιο αυγο τον περιμενει οχι μονον αυτον αλλα και καθε υποψηφιο του ΠΑΣΟΚ....!

  10. Greg avatar
    Greg 06/09/2010 18:59:18

    Και που να πάρει μπρος και ο Καλλικράτης, η διοικητική μηχανή του μνημονίου. "Στην 3η περιφέρεια δεν βγαίνει ο προϋπολογισμός, κλείστε το νοσοκομείο και δύο-τρία σχολεία".

  11. aengus avatar
    aengus 06/09/2010 19:33:22

    Επαγγελματίες κολαούζοι, θλιβεροί μπακαλόγατοι, «υστερικά πεκινουά» με ροζ λαιμαριές… Πρώτα παραμυθιάζουν τον κόσμο με ….αυστηρά «αυτοδιοικητικά κριτήρια». Αν πιάσει το κόλπο, ανακοινώνουν πως ο λαός ενέκρινε την πολιτική του Μνημονίου. Αν όχι, τότε θα έχει νικήσει η τοπική αυτοδιοίκηση…
    Θλιβεροί!

    • anonymos avatar
      anonymos @ aengus 07/09/2010 00:04:43

      Πιο θλιβεροί είναι οι δημοσιογράφοι τους. Μίσθαρνα όργανα

  12. theod avatar
    theod 07/09/2010 00:57:24

    O ΓΑΠ έκανε μαιντανούς στο Υπουργ. Συμβούλιο σε ανοιχτή (τηλεοπτική) συνεδρίαση τον Καμίνη (και τον Αρχιεπίσκοπο) για να μας πείσει ότι θα καταπολεμήσει τη διαφθορά και θα επιστρέψει το 1.000.000Ευρώ που τους πήγε στο κόμμα ο Τσουκάτος. Το φούμο στους τροικανούς υποψηφίους είναι σϊγουρο. Κε Μπουτάρη μπορείτε να πάτε σπίτι σας - είστε 69 ετών και δεν χρειάζεται να σώσετε την συμπρωτεύουσα, εξάλλου σας καταψήφισαν με το κόμμα του Μάνου.
    Κε Καμίνη αρκετά σας πληρώσαμε σαν ανεξάρτητη αρχή (ποιος ο μισθός σας: 8-10.000Ε/μήνα, όσα παίρνουν αρκετοί όλο το χρόνο, πάρε και τον φώτη και πάτε κατευθείαν στο ΛΑΣΟΚ των ληστών και του μνημονίου.

  13. ΓΙΩΡΓΟΣ ΠΑΡΑΒΑΛΟΣ avatar
    ΓΙΩΡΓΟΣ ΠΑΡΑΒΑΛΟΣ 07/09/2010 02:10:46

    ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΡΕΖΙΛΙ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΓΙΑ ΜΑΥΡΙΣΜΑ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΦΑΝΕΙ ΑΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΞΥΠΝΟΙ ΚΑΙ ΟΧΙ ΚΟΜΜΑΤΟΣΚΥΛΑ.[ΤΑ ΣΚΥΛΙΑ ΔΕΝ ΦΤΑΙΝΕ]ΑΣ ΤΟΥΣ ΨΗΦΙΣΟΥΝ ΟΙ ΕΛΛΗΝΟΠΟΙΗΘΕΝΤΕΣ ΠΑΚΙΣΤΑΝΟΙ ΑΦΓΑΝΟΙ ΑΛΒΑΝΟΙ ΚΛΠ ΣΤΟΛΙΔΙΑ ΠΟΥ ΠΛΗΜΥΡΡΙΣΑΝ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ .ΟΧΙ ΨΗΦΟΣ ΣΤΟ ΜΝΗΜΟΝΙΟ ΤΑΦΟΠΛΑΚΑ ΤΩΝ ΕΛΠΙΔΩΝ ΜΑΣ.

  14. Ηνιοχος avatar
    Ηνιοχος 07/09/2010 05:53:55

    μαλιστα κυριε μαλιστα κυριεεεεεεεεε!!!!!!!!!!!

    20 000 000 Ελληνες και οι επιλογες αρχιζουν απο

    Midwest Fittest Boyish Baldius Best Tan

    next

    Tony Roommate Collegius in waiting RipeFruitus

    next

    miss Gullag ina Stalinova Democratina agnostinen

    next

    Chip rush let the sheeple be chipped and come unto me

    next

    Von Black Brainus perfecto combed neurons

    και τελειωνουν στους

    miss Dracoulina con Daddy con Offspringos inummerosas
    para compania aristeria travestida

  15. Enzo avatar
    Enzo 07/09/2010 20:38:34

    «Όποιος κάνει σημαία του το θέμα του μνημονίου στις εκλογές για την αυτοδιοίκηση της Αθήνας, βρίσκεται σε λάθος εκλογές» είπε ο Γ. Καμίνης.


    ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΣΕ ΑΛΛΗ ΔΙΑΣΤΑΣΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΤΟ ΜΑΥΡΙΣΜΑ ΠΟΥ ΕΡΧΕΤΑΙ!

    • Orestios avatar
      Orestios @ Enzo 07/09/2010 20:40:57

      Μια χαρά το έχουν καταλάβει.