#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
20/08/2010 15:10
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Οι υπουργοί του ΠΑΣΟΚ φοβούνται να εκτεθούν στις εκλογές

Καλοκαιριάτικες φουρτούνες ξέσπασαν στον ΠΑΣΟΚ μετά την χθεσινή άρνηση της Τίνας Μπιρμπίλη, στον ίδιο τον Πρωθυπουγό παρακαλώ, να εκτεθεί ως υποψήφια του ΠΑΣΟΚ στις εκλογές για την Τοπική Αυτοδιοίκηση.

«Αντε  τώρα ο Γιώργος να πείσει άλλους υπουργούς να κατέβουν, όταν αρνήθηκε η Τίνα που είναι και προσωπική του επιλογή» λένε βουλευτές του ΠΑΣΟΚ που κρύβονται στα χωριά τους για να μην τους δει κανείς απο την Ιπποκράτους και τους προτείνει για υποψήφιους.

Στο μεταξύ, ο γραμματέας του ΠΑΣΟΚ, κ. Ξυνίδης, απηύθυνε προειδοποίηση προς τους επίδοξους αντάρτες του ΠΑΣΟΚ με αφορμή τις επαφές του μέλους του Εθνικού Συμβουλίου Αλέξη Μητρόπουλου με τον ΣΥΡΙΖΑ για το ενδεχόμενο να είναι υποψήφιος περιφερειάρχης Αττικής. «Είναι παραπάνω από προφανές ότι όταν έχουμε κάποιον υποψήφιο απέναντι στις αποφάσεις του Κινήματος αυτός που θα κάνει μια τέτοια επιλογή θα περιμένει και τις επιλογές του κόμματος σε σχέση με την κομματική του ιδιότητα» ξεκαθάρισε.

Ο ίδιος ο κ. Μητρόπουλος μιλώντας στο ραδιόφωνο της ΝΕΤ εκδήλωσε την προθυμία του να είναι υποψήφιος όχι μόνον ενός κόμματος, δηλαδή του ΣΥΡΙΖΑ, αλλά ενός ευρύτερου σχήματος.

Τα φαβορί και οι «κρυφοί άσοι» για τις μάχες στις περιφέρειες

Στο μεταξύ, σύμφωνα με ρεπορτάζ του ΕΘΝΟΥΣ η εικόνα με τις υποψηφιότητες του ΠΑΣΟΚ φαίνεται να διαμορφώνεται ως εξής:

Μακεδονίας - Θράκης όλοι ποντάρουν στον Π. Σγουρίδη, δεν αποκλείονται, όμως, ούτε ο Σ. Ξυνίδης ούτε ο Γ. Πεταλωτής.
Στην Περιφέρεια Κεντρικής Μακεδονίας αναζητείται το πρόσωπο που θα αντιπαρατεθεί στον Π. Ψωμιάδη. Ο Γ. Φλωρίδης αρνήθηκε στη βολιδοσκόπηση που του έγινε, οπότε τα βλέμματα έχουν στραφεί στον Γ. Μαγκριώτη και τον Μ. Μπόλαρη.
Στη Δυτική Μακεδονία το Μέγαρο Μαξίμου θα ήθελε τον Π. Κουκουλόπουλο ή τον Λ. Λωτίδη, προκειμένου να κερδίσει μια περιοχή που παραδοσιακά θεωρείται συντηρητική. Ο πρώτος, όμως, έχει δηλώσει ότι δεν ενδιαφέρεται και ο δεύτερος πως προτιμά τον Δήμο Εορδαίας.
Στη Θεσσαλία φαβορί θεωρείται ο Απ. Παπατόλιας, εκτός και αν εκτεθεί εις εκ των βουλευτών της Λάρισας, όπως ο Β. Εξαρχος ή ο Ε. Νασιώκας.
Δεδομένης της επιλογής του Γ. Παπανδρέου να δώσει χώρο στις γυναίκες, για την Περιφέρεια Στερεάς Ελλάδας ακούγονται η Κ. Μπατζελή και η Κ. Περλεπέ.
Γρίφο αποτελεί η υποψηφιότητα στην Περιφέρεια Πελοποννήσου, όπου η κάθοδος του Π. Τατούλη έχει μπερδέψει τα πράγματα.
Στην Περιφέρεια Ηπείρου παίζει χωρίς αντίπαλο ο Βαγγέλης Αργύρης.
Για την Περιφέρεια Δυτικής Ελλάδας ανταγωνίζονται ο Θ. Σώκος, ο Απ. Κατσιφάρας και ο Δ. Κατσικόπουλος.
Για το Βόρειο Αιγαίο ακούγεται η Ελ. Τσουρή.
Για το Νότιο Αιγαίο φαβορί είναι ο Γ. Μαχαιρίδης, η θέση του υποψηφίου, όμως, έχει πολλούς μνηστήρες.
Στα Ιόνια Νησιά φαβορί θεωρείται η Α. Γκερέκου.
Και στην Κρήτη φαίνεται να κλειδώνει η υποψηφιότητα του Στ. Αρναουτάκη, αν και αρκετοί επιμένουν για την Ευ. Σχοιναράκη.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Στέργιος avatar
    Στέργιος 20/08/2010 15:16:20

    Να εκτεθεί η αριστερά τού χαβιαριού και της σαμπάνιας στη λαϊκή ετυμηγορία;
    Τρε μπας κλας!

  2. Ολντ Τραφορντ avatar
    Ολντ Τραφορντ 20/08/2010 15:36:48

    Με τα χαρακτηριστικά που έχει αυτή η γυναίκα πολύ θα τη μπέρδευα με τουρίστρια.

    ή με καθαρίστρια...

  3. thespieys avatar
    thespieys 20/08/2010 15:44:42

    Παρέα φοιτητών από Θεσσαλονίκη βρίσκεται στην Σέριφο για διακοπές και ψάχνει κάποια καλή ταβέρνα για ψάρι. Αφού ρωτούν κάποιον ντόπιο και τους κατατοπίζει, την βρίσκουν και κάθονται. Σε κάποιο τραπέζι όμως βρίσκεται και ο Παπακωνσταντίνου, ο Υπουργός Οικονομικών.

    Αφού τα παιδιά τελειώνουν, ένας από την παρέα παίρνει τον λογαριασμό, κατευθύνεται προς τον Υπουργό και του λέει, σε εντελώς φυσιολογικό ύφος: «Κύριε Υπουργέ, αυτός είναι ο λογαριασμός μας. Εμείς δεν έχουμε να πληρώσουμε γιατί μας τα πήρατε εσείς. Σας τον αφήνουμε λοιπόν να πληρώσετε!» Τα υπόλοιπα άτομα την ταβέρνα παρακολουθούν το περιστατικό και ξεσπάνε σε χειροκροτήματα!! Μέσα στον χαμό η παρέα αποχωρεί άνετη και ο Υπουργός δεν κάνει καμία κίνηση να τους εμποδίσει. Και φυσικά πληρώνει!!!

    • Ολντ Τραφορντ avatar
      Ολντ Τραφορντ @ thespieys 20/08/2010 15:47:48

      !!!

      θα πλερώκεις κύριε! θα πλερώκεις!!

    • Στέργιος avatar
      Στέργιος @ thespieys 20/08/2010 16:15:54

      Απ'την τζέπη του τα πλήρωσε, νομίζεις, ο Παπακωνσταντίνου;

      • tsilivithras avatar
        tsilivithras @ Στέργιος 20/08/2010 18:03:03

        Αν έγινε αυτό όντως τότε μπράβο στα παιδιά!!!

  4. ataktos avatar
    ataktos 20/08/2010 15:45:55

    το κοπέλι ..να μην ξεχάσει τον μπάρμπα Λεωνίδα ..αυτόν να προτείνει και ..προώθηση στην θέση της..λύση υπάρχει πάντα !!

    • ανώνυμος avatar
      ανώνυμος @ ataktos 20/08/2010 20:43:26

      Ontws o Lewnidas einai o kalyteros

  5. perastikos avatar
    perastikos 20/08/2010 16:18:59

    @ thespieys

    Επειδή ανάλογο περιστατικό "επαιξε" και σε αλλο νησί με άλλον υπουργό και σε ένα τρίτο με πρώην υπουργό και επειδή συμπτωματικά όλες οι παρέες τρώγανε ψάρια και πηγανε τους λογαριασμούς με εντελώς φυσιολογικό ύφος για να τους πληρώσουν οι πολιτικοί, θέλουμε ημερομηνία, ωρα και όνομα ταβέρνας στην Σέριφο για να το πιστέψουμε. Αλλιώς μεγάλε έχασες. Ηλθες τελευταίος και καταιδρωμένος!

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ perastikos 20/08/2010 17:54:15

      Το ΑΦΜ ξέχασες μάστορα... Φυσικά φαντάζομαι αποκλείετε το γεγονός αγαπητέ η πράσινη προπαγάνδα να γύρισε μπούμερανγκ και να κατέστη μόδα πλέον...

  6. ΝΙΚΟΣ avatar
    ΝΙΚΟΣ 20/08/2010 16:48:53

    Όσοι περισσότεροι κατεβούνε τόσο περισσότερο θα τους μαυρίσει ο κόσμος! Δημοψήφισμα κατά του Μνημονίου και των θιασωτών του παντού!

  7. κοκορικος avatar
    κοκορικος 20/08/2010 16:59:11

    Η Μπιρμίλω εχει πολλά να ...λαβαίνει κι άπ΄ την Ελλάδα και απ την Κυπρο!

    Η νέα της υπηρεσία στην κυβέρνηση του Μνη-μονίου και του Ανθρώπου του, είναι το μπλοκάρισμα της εξόρρυξης πετρελαίου στην Κυπρο και την Ελλάδα με το πρόσχημα ότι εγκυμονούν κινδύνους για την Μεσσόγειο, αφού θα γίνουν σε μεγαλα βάθη.
    Η ΕΕ θα συνδράμει να.... πάψουν οι ανησυχίες της και η "πράσειν-άλογη" συνείδησή της και θα εγκρίνει οδηγία για απαγόρευση προς τα μέλη της, εξορρύξεων σε μεγάλα Βάθη....

    Μέλη της βεβαια, δεν είναι η Τουρκία, η Λιβύη, η Αίγυπτος και το Ισραήλ!

    Μπράβο Μπιρμπίλω μ΄! Και σ΄ ανώτερα!
    ¨"Τροχοπέδη στα σχέδια της κυπριακής κυβέρνησης για εκμετάλλευση των υποθαλάσσιων κοιτασμάτων πετρελαίου και φυσικού αερίου μπορεί να αποτελέσει η εκστρατεία της Τίνας Μπιρμπίλη για να σταματήσει η εξόρυξη πετρελαίου σε μεγάλο βάθος στα ελληνικά χωρικά ύδατα, όπως αναφέρει σε δημοσίευμά της η εφημερίδα «Αλήθεια».

    Το άρθρο του Γιώργου Θεοδούλου έχει τίτλο «Φρένο στις ελπίδες για δικό μας φυσικό αέριο» και υπότιτλο «Ελλάδα και Ιταλία ζητούν τερματισμό των βαθιών εξορύξεων». Ο δημοσιογράφος αναφέρει ότι φρένο στο σχέδιο της Κύπρου υπάρχει πιθανότητα να θέσει η Ευρωπαϊκή Ένωση, καθώς στους κόλπους της γίνονται σκέψεις για περιορισμό ή και απαγόρευση των εξορύξεων υδρογονανθράκων στη Μεσόγειο, θέλοντας με τον τρόπο αυτό να αποφευχθεί ατύχημα όπως αυτό στον Κόλπο του Μεξικού.

    Όσον αφορά στην Τίνα Μπιρμπίλη, σημειώνεται ότι στο πλαίσιο της εκστρατείας της η ίδια απέστειλε επιστολή στην ομόλογό της στην Ιταλία, Stefania Prestigiacomo, η οποία είχε αναλάβει αντίστοιχη πρωτοβουλία, αλλά και στους Επιτρόπους Περιβάλλοντος και Ενέργειας, Janez Potocnik και Ganther Oettinger, επισημαίνοντας την επικινδυνότητα των εξορύξεων σε μεγάλο βάθος στην περιοχή της Μεσογείου.

    Οι εξελίξεις αυτές αναμένεται να «παγώσουν» τα σχέδια ιδιωτικών εταιρειών που είχαν εκδηλώσει ενδιαφέρον για τις εν λόγω εξορύξεις.

    Έτσι, άνθρακας πιθανόν αποδειχθεί η ελπίδα οικονομικής ενίσχυσης της Κύπρου με πετρέλαιο και φυσικό αέριο που αναμένονται να εξορυχτούν από τις θαλάσσιες περιοχές της Αποκλειστικής Οικονομικής Ζώνης της Κυπριακής Δημοκρατίας. Τη στιγμή μάλιστα, που αυτά τα αποθέματα, ως γνωστό, υπολογίζονται σε πολύ μεγάλο βάθος, μέχρι και 5.000 μέτρα κάτω από τον βυθό της θάλασσας.

    Η εφημερίδα επικοινώνησε με τον αρμόδιο υπουργό για το περιβάλλον, υπουργό Γεωργίας, Φυσικών Πόρων και Περιβάλλοντος, Δημήτρη Ηλιάδη, ο οποίος αναφέρθηκε στην επίσκεψη της Ελληνίδας υπουργού Περιβάλλοντος στην Κύπρο κατά το Σεπτέμβρη, οπότε οι δημοσιογράφοι θα έχουν την ευκαιρία να υποβάλουν ερωτήσεις επί του θέματος.

    Όπως καταλήγει το δημοσίευμα, «η χειρότερη για την Κύπρο εξέλιξη - από οικονομικής πάντα πλευράς - θα ήταν απόφαση της Κομισιόν για έκδοση Οδηγίας με την οποία θα απαγορεύονται εξορύξεις στη Μεσόγειο. Απόφαση η οποία θα αφορά βέβαια μόνο τα κράτη - μέλη, με αποτέλεσμα τρίτα κράτη, όπως Τουρκία, Ισραήλ και άλλες μεσογειακές χώρες που δεν είναι μέλη της Ε.Ε. να μπορούν να διενεργούν εξορύξεις υδρογονανθράκων"


    Εμ έχει δουλειά να κάνει το κορίτσι! Θ΄αφήσει το ...γάμο με την εξουσία για να πάει στα ....πουρνάρια της περιφέρειας;

    • ataktos avatar
      ataktos @ κοκορικος 20/08/2010 22:32:32

      αφού έκλεισε ..τα δικά της ..ας βάνει την μούρη στα ξένα χιχχι

  8. Καραμήτρος avatar