#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
28/11/2012 08:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Οι τραπεζίτες τρέμουν την ανακεφαλαιοποίηση



Πανικός έχει πιάσει τους τραπεζίτες των ελληνικών τραπεζών που παίρνουν μέρος στην ανακεφαλαιοποίηση καθώς η ανακοίνωση της επαναγοράς ομολόγων τους δημιουργεί ένα πρόσθετο πονοκέφαλο. Τρεις από τις τέσσερις (φαίνεται να είναι σε καλύτερη μοίρα η Alpha) θα αναγκαστούν να κουρέψουν εκ νέου τα ομόλογά τους. Παρά το γεγονός ότι δεν έχουν ανακοινωθεί οι όροι της επαναγοράς, ούτε και ποιοι θα συμμετάσχουν, θεωρείται σίγουρο ότι οι τράπεζες δεν θα την γλιτώσουν ενώ άγνωστο είναι τι θα γίνει με τα ασφαλιστικά ταμεία.

Όπως δήλωσε στο Dow Jones, κορυφαίος Έλληνας τραπεζίτης που δεν αναφέρεται το όνομά του, αναφερόμενος στη μέση σταθμισμένη τιμή των 30 με 35 cents σημειώνει πως "θα έχουμε ένα μικρό κέρδος αλλά αυτό σημαίνει ότι δεν υπάρχει περαιτέρω ανοδικό περιθώριο…".

Την ίδια στιγμή δήλωσε χαρακτηριστικά: "This is totally screwed up. They are doing another debt restructuring on us because they screwed up the first time and now they are screwing us up a second time" η μετάφραση του οποίου στα ελληνικά είναι η εξής: "Αυτό είναι εντελώς ανόητο. Κάνουν άλλη μια αναδιάρθρωση χρέους πάνω μας γιατί την πρώτη φορά τα έκαναν θάλασσα και τώρα μας κάνουν άνω κάτω για δεύτερη φορά".

Δεν είναι τυχαίοα η πτώση των μετοχών των τραπεζών στο Χρηματιστήριο καθώς η επαναγορά θεωρείται ότι είναι ένα ακόμη πρόβλημα στα ήδη υπάρχοντα που δημιούργησαν οι όροι της ανακεφαλαιοποίησης.

Σε ότι αφορά τη διαδικασία, κάποιοι δεν απέκλεισαν το γεγονός ο ΟΔΔΗΧ να ανακοινώσει μέχρι το τέλος της εβδομάδας τους όρους, το αργότερο μέχρι τη Δευτέρα. Καταληκτική ημερομηνία είναι η 12η Δεκεμβρίου και οι πληροφορίες αναφέρουν ότι έχουν ήδη συμφωνήσει hedge fund που είχαν αγοράσει κάτω από 30 σεντς και τώρα θα πουλήσουν στα 35 σέντς, επομένως θα έχουν σημαντικό κέρδος. Για την Ελλάδα φυσικά είναι σημαντική ελάφρυνση, τόσο γιατί θα μειωθεί το χρέος όσο και γιατί θα διαγραφεί η πληρωμή των κουπονιών από το πρόγραμμα των επόμενων ετών.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Αθωος Περαστικος avatar
    Αθωος Περαστικος 28/11/2012 09:17:15

    Άσχετο-σχετικό, με αυτόν τον "τραπεζίτη" Λαυρεντιάδη που του πληρώσαμε τη τράπεζα 2 φορές, τι γίνεται? είναι προφυλακισμένος, είναι εκτός Ελλάδας, τρέχει η εισαγγελική έρευνα εναντίον του? είναι υπόθεση του τραπεζικού τομέα αλλά με απίθανες προεκτάσεις....

  2. ΣΑΚΑΤΑΚ avatar
    ΣΑΚΑΤΑΚ 28/11/2012 10:05:13

    ...τους έκανε τα μούτρα κρέας, τους τραπεζίτες... μιλάμε για πανικό!

  3. The Camel avatar
    The Camel 28/11/2012 10:26:39

    Για να γνωρίζουμε γιατί μιλάμε. Η επαναγορά των ομολόγων απο τις τράπεζες δεν οδηγεί σε νέο κούρεμα απο την στιγμή που τα νέα ομόλογα έχουν αποτιμηθεί στις τιμές αγοράς του περασμένου Μαρτίου και υπάρχει ήδη πρόβλεψη γι' αυτές τις απώλειές στα ποσά των ανακεφαλαιοποιήσεων για κάθε μια απο τις 4 μεγάλες.

    Αν η επαναγορά δεν αρέσει γιατί θα τους είναι δυσκολότερο να διατηρήσουν τον έλεγχο των τραπεζών οι ίδιοι είναι αλλου παπά ευαγγέλιο.

    • Διογένης avatar
      Διογένης @ The Camel 28/11/2012 11:03:35

      Δεν είναι ακριβώς έτσι. Οι τράπεζες βασιζόταν στη μελλοντική άνοδο των ομολόγων, για να επιστρέψουν ένα μέρος της ανακεφαλαιοποίσης στο κράτος. Στην ουσία, από 23 δις που θα δοθούν τώρα στην ανακεφαλαιοποίηση, θα μπορούσαν να επιστρέψουν τα 10 στο κράτος, όταν στο μέλλον θα ανέβαιναν οι τιμές των ελληνικών ομολόγων. Τώρα χάνεται αυτή η δυνατότητα και για τις τράπεζες και για το κράτος.

      Θέλει πολλή προσοχή για να μην βλαφθεί η χώρα μόνον από τον κοινωνικό φθόνο που λέει "ε, ας καταστραφούν οι τραπεζίτες, δεν μας νοιάζει", που παραβλέπει ότι και αυτοί είναι πολίτες και έχουν δικαιώματα να μην χάσουν την περιουσία τους.

      Αν πάλι θεωρούμε ότι δεν έκαναν την περιουσία τους με έντιμο τρόπο, αυτό είναι άλλο και δεν σχετίζεται με την υπόθεση του PSI και τις εκτός Ελλάδος μεθοδεύσεις για την αποκτηση του ελέγχου του ελληνικού τραπεζικού συστήματος.

  4. Φανη avatar
    Φανη 28/11/2012 10:33:07

    τον επιτροπο δεν θελουν....

  5. GreekInLux avatar
    GreekInLux 28/11/2012 10:53:04

    Καταπληκτικά τ' αγγλικά του μεγαλοστελέχους.Τρία Screwing up σε μια τόση δα φράση :D

    • neokosmitis avatar
      neokosmitis @ GreekInLux 28/11/2012 11:22:03

      Tι ειπε ο ανθρωπος;Οτι και ο Μαρινακης στον Σισσε....τους....βιδωσε!!!!!

  6. Inno avatar
    Inno 28/11/2012 10:55:06

    η υποχρεωτική επαναγορά ομολόγων από τις τράπεζες, θα τις γυρίσει σε αρνητική θέση, όπερ σημαίνει είτε κρατικοποίηση είτε κλείσιμο, άρα το πρώτο.
    Θα ξαναέχουμε στο μενού φόβους για καταθέσεις, τόσο "έξυπνοι" είναι όσοι τα σκέφτηκαν όλα αυτά.
    Αλήθεια, γιατί από τις "επιτυχίες" της διαπραγμάτευσης απουσιάζει η ανακεφαλαιοποίηση των τραπεζών μέσω του efsf, ώστε να γλιτώσουμε άλλα 50+ δις από την καμπούρα μας?
    οι όροι της συμφωνίας αυτής είναι το ίδιο σκληροί με του psi, όροι που μας ζημιώνουν αντί να μας τονώνουν.
    Άλλη μια φορά να μας "σώσουν" έτσι, τέλειωσε το παραμύθι.

    • Φανη avatar
      Φανη @ Inno 28/11/2012 11:15:18

      Τι περιμενες; τιποτα καλυτερο; ο καθενας τα συμφεροντα του, ετσι λειτουργει το παιχνιδι κι οποιος επιζησει.Οσο πιο γρηγορα το καταλαβουμε τοσο πιο γρηγορα θα ξεμπλεξουμε...
      Καποτε πηγα σ ενα γιατρο Γερμανοσπουδασμενο.Στη κουβεντα μου αποκαλυψε οτι οταν εργαζοταν σε νοσοκομειο στη Γερμανια, τη πρωτη μερα σηκωθηκε να φυγει κανονικα στην ωρα του αλλα κανεις απο τους αλλους δεν κουνηθηκε.Οταν ρωτησε-τι γινεται βρε παιδια- μετα ξυ αστειου και σοβαρου του ειπαν οτι παντα καθομαστε μια ωρα παραπανω για τη ...Γερμανια.Το εκανα και γω μου ειπε οσο εμεινα εκει.Οταν γυρισα στην Ελλαδα εφευγα νωριτερα για φαγητο και ξεκουραση στο σπιτι που ηταν κοντα στο νοσοκομειο και αφηνα στο ποδι μου τη "φυρα".-Ποια "φυρα" ρωτησα.- τον ειδικευομενο μου ειπε, αν ηταν κατι σοβαρο με ειδοποιουσε.....
      Οταν λοιπον ειμαστε τετοιοι μη ζηταμε να σωθουμε "εν χορδαις και οργανοις" με ξενες πλατες.Θα ματωσουμε , θα υποχρεωθουμε να αλλαξουμε νοοτροπια ενω συγχρονως θα πειναμε και σε μια αλλη γενια ισως κατι καταφερουμε.Τα ελαττωματα μας ειναι γονιδιακα.

      • σιδεράκιας avatar
        σιδεράκιας @ Φανη 28/11/2012 11:30:46

        Δε θα συμφωνήσω μαζί σας! Ημουν πάνω από 3 χρόνια σε γερμανικό νοσοκομείο. Οι Γερμανοί συνάδερφοί μου ήταν με τα μάτια στο ρολόι, ούτε δευτερόλεπτο παραπάνω δεν κάθοταν. Οταν ο καθηγητής έδινε εντολή να κάνουμε κάτι έμπαιναν σε ατελείωτη συζήτηση ποιός θα κάνει τι, διότι ο ένας έκανε την προηγούμενη φορά, ο άλλος ήταν παλιός και πάει λέγοντας! Τη δουλειά την ξεκινάγαμε πάντα ένας άραβας συνάδεφος κι εγώ διότι βαριόμασταν να τους ακούμε. Δεν είναι πιό εργατικοί από εμάς, έχουν καλύτερο σύστημα. Και φυσικά πληρώνονται στην ώρα τους. Δεν περιμένουν 4 και 5 μήνες για να πάρουν τα δεδουλευμένα, βλ. εφημερίες.

      • δρόμος avatar
        δρόμος @ Φανη 28/11/2012 12:01:39

        Όχι και γονιδιακά, ας μην υπερβάλουμε: όπου μας παίρνει τα κάνουμε, απόδειξη ότι στη Γερμανία τα ξεχνούμε τα όποια "ελαττώματα" (που στην πραγματικότητα είναι κακές συνήθειες οφειλόμενες ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ στην ανοχή του συστήματος). 'Οταν με το καλό επανακτήσει τη σκυτάλη της χρηστής διοίκησης το κράτος και οι διάφοροι τομείς εργασίας, τότε θα μεγαλουργήσουμε όλοι μαζί, χάρη στην ιδιαίτερη ευφυία μας, που αυτή ΕΙΝΑΙ γονιδιακή.

      • Inno avatar
        Inno @ Φανη 28/11/2012 12:21:23

        Φανή μου διαφωνώ με το "γονιδιακό" και γενικά με οτιδήποτε μοιρολατρικό. Υπήρξε πλήρης ασυδοσία και κανένας έλεγχος. Δεν υπήρχαν θεσμοί, δεν υπήρχε έλεγχος, δεν υπήρχαν κυρώσεις.
        Μόνο τα κορόϊδα πλήρωναν και όσοι δεν είχαν μπάρμπα στην Κορώνη.
        Αυτό που έγινε δεν το λες κληρονομικότητα, αλλά "φυσική εξέλιξη".

  7. βαγγος avatar
    βαγγος 28/11/2012 11:03:35

    για τα ασφαλιστικά ταμεία που θα χάσουν και πάλι γιατί δε λέτε κάτι; ή μόνο οι τραπεζίτες πουλάνε

  8. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 28/11/2012 11:40:21

    Μάλλον έχουν "γράψει" στους ισολογισμούς τα (κουρεμένα) ομόλογα σε τρέχουσες τιμές αγοράς, οπότε πουλώντας τα στο 30 - 35 % βγάζουν και “ένα μικρό κέρδος", όπως λέει.
    Περίμεναν όμως μεγαλύτερο μελλοντικό κέρδος - που έτσι δεν θα έλθει.
    Το ερώτημα είναι τι γίνεται με τους αντίστοιχους ισολογισμούς των ταμείων.

  9. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 29/11/2012 01:50:39

    Eιναι εθελοντικη η συμμετοχη,ναι ή οχι;
    Βλεπω ότι κανεις δεν θετει αυτο το ερωτημα.Θεωρουν ολοι δεδομενο οτι η κυβερνηση μπορει να αρπαζει λεφτα τραπεζων και ταμειων και ταυτοχρονα να πουλαει ανοησιες περι εθελοντικης συμμετοχης.Καμμια σχεση δεν εχουν ολα αυτα με ελευθερη οικονομια.Εφθασαν να φοβουνται ακομη και οι μικροομολογιουχοι οτι θα τους τα ξαναπαρουν εθελοντικα.
    Λοιπον τωρα ειναι η ωρα για το Οχι.Εθελοντικα δεν ειπε ο Στουρναρας;
    Ε,λοιπον οχι.Ας κρατησουν τα ομολογα και να απαιτησουν να πληρωθουν στη ληξη και εις ολοκληρον.Θαθελα να ειμαι αυτες τις μερες σε διοικηση ασφαλιστικου ταμειου.