#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
12/10/2011 12:39
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Οι τραπεζίτες κλαίνε τα λεφτά τους



Κάποιοι θα θυμούνται τη μετοχή της Εθνικής στα 40 και 50 ευρώ ή ακόμη και στα 30 ευρώ μόλις πριν από 2 χρόνια και σήμερα θα τραβάνε τα μαλλιά τους.

Κάποιοι θα θυμούνται ότι τα τραπεζικά χαρτιά ήταν τα πιο αξιόπιστα του Χρηματιστηρίου και όλοι όταν τα αγόραζαν ήταν σα να έβαζαν τα χρήματά τους στην αποταμίευση.

Αν όμως δει κανείς σήμερα τις αποτιμήσεις θα πάθει σοκ. Την Τρίτη ο τραπεζικός δείκτης υποχώρησε κατά 13,18% και ήταν στο χαμηλότερο σημείο  τα τελευταία 22 χρόνια!

Μόνο η Εθνική τράπεζα είχε τιμή πάνω από το 1 ευρώ ενώ οι υπόλοιπες ήταν μερικά... σεντς.

Οι κεφαλαιοποιήσεις είναι δραματικές αφού είναι χαρακτηριστικό ότι η νούμερο 1 μετοχή για την Ελλάδα όλα αυτά τα χρόνια, η Εθνική, κινδυνεύει να βρεθεί κάτω από το 1,5 δισ.

Η... περήφανη Alpha Bank του Γ. Κωστόπουλου είναι κάτω από το ευρώ ενώ το Ταχυδρομικό Ταμιευτήριο έχει κεφαλαιοποίηση μόλις 101 εκατ. ευρώ. Αν έρθει δηλαδή κάποιος με μόλις 101 εκατ. την αγοράζει την τράπεζα αυτή που και νοικοκυρεμένη είναι ιστορία μεγάλη έχει. Σκεφτείτε ότι για τον Παναθηναϊκό ο περίφημος... πρίγκηπας Σουλτάν θέλει να επενδύσει 220 εκατ., δύο Ταμιευτήρια μαζί δηλαδή.

Σκεφτείτε επίσης ότι για να διασωθεί η Proton Bank θα απαιτηθούν 250 εκατ. ευρώ.

Οι τραπεζίτες έχουν πάθει μεγάλο πανικό βλέποντας να χάνουν τεράστιες περιουσίες ενώ και οι εκατομμύρια μέτοχοι βρίσκονται να έχουν στα χέρια τους κουρελόχαρτα.

Ήδη, οι πληροφορίες αναφέρουν ότι γίνονται δεύτερες σκέψεις για το deal Alpha Με Eurobank. Όταν και οι δυο μαζί δεν έχουν πάνω από δισ. κεφαλαιοποίηση κι όταν περιμένουν κούρεμα που θα τις διαλύσει τι γάμο να κάνουν. Άλλωστε, ο εμίρης μπορεί με λίγα περισσότερα από τα 500 εκατ. που είπε ότι θα βάλει, να τις αγοράσει όλες μαζί κι όχι μόνο το 20%.

Η κατάσταση είναι πράγματι τραγική στο απαξιωμένο ελληνικό χρηματιστήριο και στις διαλυμένες τράπεζες, κι όχι μόνο σ' αυτές αφού υπάρχουν στιβαρές εταιρείες που έχουν κεφαλαιοποίηση αστεία.

Μπορούν άνετα λοιπόν να έλθουν οι ξένοι να αγοράσουν για ένα κομμάτι ψωμί όλο το ελληνικό χρηματιστήριο και τους σημερινούς μετόχους να κοιτάνε άναυδοι με άδειες τσέπες.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Νικόλας avatar
    Νικόλας 12/10/2011 12:44:56

    Τελειώσαμε...την Αγροτική κάποιος με πόσα εκατομμύρια την αγοράζει;
    Γουατεμάλα θα γίνουμε!

  2. st.takis avatar
    st.takis 12/10/2011 12:55:44

    ΟΤΑΝ ΔΑΝΕΙΖΑΝ ΜΕ 20% ΚΑΙ ΣΟΥ ΕΔΕΙΝΑΝ 2% ΕΠΙΤΟΚΙΟ ΚΑΤΑΘΕΣΗΣ ΚΑΛΑ ΝΑ ΠΑΘΟΥΝ...

  3. anonymous avatar
    anonymous 12/10/2011 13:06:47

    Το θέμα είναι ότι δεν αγοράζει κανείς. Π.χ. Το 50% της Εθνικής έχει 750 εκ. Κι όμως κανείς δε δίνει λεφτά. Για να μη δίνουν λεφτά οι γνώστες πάει να πει ότι κάτι βρωμάει για όλες τις τράπεζες γενικά. Θα διαγράψουν πολλά δάνεια, θα κουρευτούν τα ομόλογα και ξαφνικά θα βρεθούν με αρνητική, μηδενική ή ελάχιστη αξία. Το κενό θα καλυφθεί με τα κέρδη των επόμενων ετών που θα τα φάει η μαύρη τρύπα αλλά θα κάνουν χρόνια να συνέλθουν. Δεν αποκλείεται να χρειαστούν και γενναίες ενέσεις κεφαλαίου. δηλ. να πουν σε κάποιον πάρε τα χρέη και την τράπεζα με μηδέν τίμημα και βάλε λεφτά και γλίτωσέ τη.

  4. manos avatar
    manos 12/10/2011 13:08:09

    Το ανεβάζουν σήμερα.
    Φαίνεται υπάρχουν καλά νέα. Μάλλον έρχεται η πράσινη ανάπτυξη. Θα γεμίσει ο τόπος τριφύλλι και άλλα "χαρωπά" χορταρικά.

  5. Κρης avatar
    Κρης 12/10/2011 13:20:53

    Περασμένα μεγαλεια
    ( στα μεγαλοστελεχη ομως τα bonus μισθοι κλπ κλπ ''πεφτουν'' κανονικα)
    h**p://www.capital.gr/services/stockGraph.ashx?t=all&gp=capitalweb&height=250&width=330&symbol=%C5%D4%C5

    καλα στι ΗΠΑ το adr εχει καταντησει penny stock (5 adr = 1 ετε )
    h**p://finance.yahoo.com/echarts?s=NBG+Interactive#symbol=NBG;range=my

  6. zame avatar
    zame 12/10/2011 13:39:19

    ...τα ΚΑΤΑΙΔΡΩΜΕΝΑ..ε ?...πω-πω..κακο μεγαλο..

  7. Τρ. Γανοτ. avatar
    Τρ. Γανοτ. 12/10/2011 13:45:47

    ...του τραπεζίτη η μάνα, δεν έκλαψε ποτέ.
    ... από το άπειρο αν αφαιρέσεις το 99% το υπόλοιπο 1% πάλι άπειρο θα είναι..
    έφαγαν άπειρα χρήματα... γλέντησαν τις καλές εποχές .... έχουν κάνει την καβάντζα τους...
    εμείς τι κάνουμε, που δεν θα έχουμε πλέον ούτε δέκα ευρώ στην τσέπη....
    και οι μικρομέτοχοι που με αξία 1,70€ η εθνική, δεν αγοράζουν με τη μετοχή της ούτε μπουγάτσα με κρέμα, γιατί με τυρί (τυρόπιτα) έχει άλλο ΦΠΑ και άστα να πάνε..... !!!

  8. Σταύρος avatar
    Σταύρος 12/10/2011 14:09:19

    "Μολόγα τα, μολόγα τα
    τα φράγκα, μοιρολόγα τα.
    Που γίνανε, μολόγα τα
    χορτάρι για τ' αλόγατα"
    παλαιόν ευθυμικόν!!!

  9. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 12/10/2011 14:20:58

    Εδώ και λίγες μέρες είχα ισχυρή πεποίθηση ότι η συγχώνευση Alpha-Eurobank δεν θα προλάβεινε να γίνει υπό ελληνική διοίκηση των δύο τραπεζών, αλλά υπό τροϊκανή. Τώρα, πλέον, φαίνεται αμφίβολη ακόμα και η ίδια η συγχώνευση.

    Κακοφωνίξ, τι λες;

  10. ΧΡΕΟΦΕΙΛΕΤΗΣ ΔΗΜ.ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ avatar
    ΧΡΕΟΦΕΙΛΕΤΗΣ ΔΗΜ.ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ 12/10/2011 14:41:20

    ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΞΕΡΕΙ,ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΕΑΝ ΧΡΕΩΚΟΠΗΣΟΥΝ ΟΙ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.ΕΓΩ ΠΟΥ ΟΦΕΙΛΩ ΣΤΕΓΑΣΤΙΚΑ ΚΑΙ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΙΚΑ ΔΑΝΕΙΑ,ΘΑ ΓΛΙΤΩΣΩ ΤΙΠΟΤΑ Ή ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟ Ή ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ;

    • Απολλώνιος avatar
      Απολλώνιος @ ΧΡΕΟΦΕΙΛΕΤΗΣ ΔΗΜ.ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ 13/10/2011 02:55:36

      Αν αγοράσει την τράπεζα που έχεις τα χρέη σου η Βόρεια Κορέα, θα χρωστάς κατευθείαν στον Κιμ Ιλ Σούνγκ.
      Αν σε φωνάξει να τα βρείτε, μη πας. :Ρ

  11. zame avatar
    zame 12/10/2011 14:54:51

    τα καταιδρωμενα λεφτα των... Τραπεζιτων & των hedge funds
    (που αποτελούν ένα ιδιαίτερο είδος επενδυτικών κεφαλαίων, τα οποία διακρίνονται από έντονα κερδοσκοπικές τοποθετήσεις ..& μεγάλους κινδύνους..& σε αυτους τους κινδυνους αφου τοποθετησαν & τα λεφτα των ασφαλιστικων ταμειων)
    ..και καποιοι.." Μ@@@Σ.." που τολμησαν (& δεν καθοτανε στα αυγα τους) να επενδυσουν με τις οικονομιες τους σε νεες δουλειες ..χρησιμοποιοντας & αυτο το Χρηματοδοτικο εργαλειο..(αφου το περιβαλλον το ενεθάρρυνε..)και τωρα οχι μονον ΚΛΑΙΝΕ τα ΛΕΦΤΑ τους...αλλα τους ΚΥΝΗΓΟΥΝ .. ασφαλιστ. εισφορες ..προμηθευτες..& ενα καρο υποχρεωσεις ..με ΣΗΜΑΙΑ
    οι ΤΡΑΠΕΖΕΣ..(που ειναι οι διαμορφωτές της σημερινης ΜΗΔΕΝΙΣΤΙΚΗΣ ΑΓΟΡΑΣΤΙΚΗΣ ΔΥΝΑΜΗΣ ..& ΣΑΦΩΣ τα εκτελεστικα οργανα των ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΩΝ ΥΠΕΥΘΥΝΩΝ της ΒΛΑΒΗΣ )

    ...και στο ερωτημα καποιοι κλαινε απο τα γελια..και καποιοι απο τον ΠΟΝΟ..
    τι λεμε ?

  12. xzetta avatar
    xzetta 12/10/2011 15:19:40

    έχω πάνω μου 20 ευρώ. πόσες τράπεζες αγοράζω?

  13. Tasos Salonika avatar
    Tasos Salonika 12/10/2011 17:47:38

    Ποια λεφτά τους;;;;

    Με αξία όλης της τράπεζας 100, δέχονται καταθέσεις 400, δίνουν τόκο καταθέσεων 10, δανείζουν 3.000, εισπράττουν τόκους 240.

    Αν μπορείς βρες κι άλλη μπίζνα που να τα κάνει όλα αυτά νομοθετημένα και νόμιμα και να έχει αποδόσεις 200-300-400% επί των κεφαλαίων...

    Κι αν καταρρεύσουν, (για να σωθούν οι καταθέσεις αξίας 400) πληρώνουμε ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ 2.000

    Φυσικά τα κέρδη δικά τους, οι ζημιές δικές μας...



    Με τις υγείες μας...

  14. Τασος Σαλονίκη avatar
    Τασος Σαλονίκη 12/10/2011 17:56:17

    Ποια λεφτά τους;;;;

    Με αξία όλης της τράπεζας 100, δέχονται καταθέσεις 400, δίνουν τόκο καταθέσεων 10, δανείζουν 3.000, εισπράττουν τόκους 240.

    Αν μπορείς βρες κι άλλη μπίζνα που να τα κάνει όλα αυτά νομοθετημένα και νόμιμα και να έχει αποδόσεις 200-300-400% επί των κεφαλαίων...

    Κι αν καταρρεύσουν, (για να σωθούν οι καταθέσεις αξίας 400) πληρώνουμε ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ 2.000

    Φυσικά τα κέρδη δικά τους οι ζημιές δικές μας...



    Με τις υγείες μας...