27/10/2008 18:23
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Οι τράπεζες καλύπτουν τις μαύρες τρύπες με τα λεφτά μας;

Όλοι θυμόμαστε το «σκάνδαλο» του ΧΑΑ επί ΠΑΣΟΚ, Σημίτη, Παπαντωνίου κλπ. Δεν είμαι σίγουρος ότι η νεοελληνική απληστία είναι σκάνδαλο, μάλλον χαρακτηριστικό της εποχής μας είναι. Ωστόσο, αν οι ελληνικές τράπεζες χρησιμοποιούν την επιχορήγηση για να στηρίξουν τις μετοχές τους, πρόκειται για πρωτοφανή βλακεία.  

Πρώτα από όλα, η τιμή της μετοχής, καθ' εαυτή δεν κάνει την τράπεζα σοβαρότερη.

Δεύτερον, η αγορά ιδίων μετοχών, τώρα, αδυνατίζει την κεφαλαιακή βάση.

Τρίτον, είναι λεφτά που πετιούνται στην μαύρη τρύπα, εκτός αν στο βάθος της τρύπας είναι κάποιος ημέτερος, οπότε είναι ποινικό.  Μην ακούσω δικαιολογίες για δήθεν αποτίμηση σε ασφαλιστικά ταμεία και τέτοια...

Ζούμε πρωτοφανή αναταραχή στις χρηματαγορές. Η αγορά ιδίων μετοχών σε αυτό το περιβάλλον είναι σαν να ουρείς κόντρα στον άνεμο (εκτός αν τα λεφτά τα παίρνει κάποιος δικός σου...).

Αν το μάθουν στις Βρυξέλλες, μπορεί και να μας βγάλουν από την ΕΕ (λόγω ανοησίας)

Archaeopteryx

ΣΧΟΛΙΑ

  1. insider avatar
    insider 27/10/2008 18:47:09

    Να δούμε αν σήμερα στα δελτία θα επισημάνει κανείς το θέμα ή θα έχουμε πάλι δηλώσεις του στυλ "η Ελληνική οικονομία είναι καλύτερα θωρακισμένη από άλλες" και παρόμοιες παπαριές.

    Πηγαν για στήριξη των μετοχών τους αλλά τελικά εκτεθήκανε μιας και το ΧΑΑ ξεχώρισε σαν τη μύγα στο γάλα (της γενικής πτώσης).

  2. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 27/10/2008 19:15:43

    χαίρομαι που δεν την παρατήρησα μόνο εγώ την μυγα... Μυγάρα, μεγάλη μάυρη τριχωτή, τέλους εποχής, λίγον πριν την χειμερία νάρκη.

  3. minister avatar
    minister 27/10/2008 19:54:21

    1. Την κάνει όμως ασφαλέστερη...τί χρησιμοποιούνε αραγε τα 'rating agencies' στη μεθοδολογία τους.
    2. Σε πτωτική αγορα ναί, αντίστοιχα σε ανοδική ομως άλλα θα λέγαμε
    3. Προσωπικά το βρίσκω έξυπνη κίνηση ακριβώς γιατί θεωρώ οτι η αγορά ξέφυγε, είναι είδος ψήφου εμπιστοσύνης (με λεφτά άλλων) και στο κάτω κάτω τι να τα κάνουν να τα δώσουν σε (θαλάσσο)δάνεια...

  4. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 27/10/2008 20:11:56

    τα rating agencies κοιτούν πολλά, και από τα τελευταία,είναι η τιμή της μετοχής. Αν δούν ωραία μάρμαρα απ' έξω, και όζοντα πράγματα μέσα, δεν αλλάζει το rating.

    Αν πάλι λύθηκε η χρηαμτοοικονομική κρίση στην Ελλάδα με χ δισ ευρώ, σήμερα, χαλάλι.

  5. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 27/10/2008 20:26:23

    H Κεντρική Τράπεζα του Ισραήλ μείωσε το επιτίκιο στο 3,5% !!!!επιπλέον της μειωσης 0.5% αρχες Οκτωβρίου..

    Στη Χωρα μας είχαμε 1,8 δισ το μηνα επιχειρηματικα δανεια έως και Σεπτέμβριο, αν δεν κανω λαθος. Μέχρι σήμερα αυτό το μήνα έχουν δωθει γυρω στα 500 !

    Το Spread einai 4-5% ! Φονικό !

    Αρχαιε, σημερα αγορασαν ολα τα μελη ΔΣ πολλών εταιριών. Μπηκαν και σε επιτηρηση καποιοι επι δικαίω και αδικω.

    Μια εκτενης μειωση επιτοκίων παντως ειναι δικοπο μαχαιρι.. Μεταξυ μας δεν μιλαμε για δικοπο μαχαιρι αλλα γι αυτα τ αστερια που πετουσε ο Μπρους Λι.

    ΠΠ

  6. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 27/10/2008 20:32:48

    Το πρώτο θύμα σε πόλεμο είναι η αλήθεια. Τελικά ίσως δεν έχει υπάρξει ακόμα κρίση ρευσ΄τοτητας στην Ελλάδα. Ίσως τα εν αλλοδαπή γκρίζα και μαύρα επαναπατρίστηκαν. Ασε που το Λονδίνο απειλει με φορολόγηση των ανα τον κόσμο εισοδημα΄των αλλά US και πολλοί εφοπλιστές λόρδοι θα έρχονται σιγά σιγά σπίτι τους.

    Με την αγορά, ξέρεις, χαιρόμαι να κάνω λάθος ότι θα καταβαραθρωθεί. Είπαμε, μαύρος απαισιοδοξος, αλλα όχι μαζοχιστής.

    Αν αγόρασαν οι ιδιοκτήτες, παέι να πει ότι τέλειωσαν οι ξένοι... Θα δείξει.

    Όπως είπα σε κάποιον που παίζει με αυτοκίνητα, ο βήχας, η ιπποδύναμη και οι πτωτικές (ή οι ανοδικές) τάσεις στην αγορά δεν κρύβονται.

    Βασικά αμφισβητώ ότι οι τετράτροχοι ξέρουν από ιπποδύναμη.

  7. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 27/10/2008 21:01:26

    Η Γερμανία ήταν +0,9%, η Αγγλία -0,8%, η Γαλλία -4%, και η Νέα Υόρκη είναι λίγο κάτω αλλά σταθερή. Το πετρέλαιο λίγο κάτω στα 64, ο χρυσός πάνω στα 738 και το δολάριο στο 1.25, κάτω από το 1.24 που ήταν το απόγευμα. Το γιεν και το ...πέσο είναι λίγο πάνω. Δεν υπάρχει μύνημα στα φύλλα του τσαγιού...

  8. δημοσθενης avatar
    δημοσθενης 27/10/2008 21:14:57

    να ειναι καλα τα τσιμεντα του Κωστακη προς Ακτωρ σημερα. αυρειο;;;;

  9. δημοσθενης avatar
    δημοσθενης 27/10/2008 21:38:34

    Τώρα από αύριο και για 2,5-3 μήνες θα πληρώνουν οι καταναλωτές την αυξημένη τιμή στο Φ.Α. προς τον συντρ. Πουτην που τα περιμένει πως και πως μην χρειαστεί να πουλήσει πάλει το χρυσό .

  10. miaouth avatar
    miaouth 27/10/2008 21:43:55

    Η πτώση του ΧΑΑ ήταν πολύ απότομη και δυσανάλογη με τα άλλα Ευρωπαικά. Τράπεζες και εγχώριοι μακροπρόθεσμοι θεσμικοί κινδυνεύουν να γράψουν (λόγω χαρτοφυλακίου) υπερβολικές και δυσανάλογες προς τα θεμελιώδη τους υποαξίες. Και να αυξήσουν έτσι την "πτωτική περιδίνηση", καθώς πάμε προς το τέλος του χρόνου.
    Αναγκαστικά στηρίζουν με αγορά ιδίων. Κάνουν "σκαλί" στα 1700 για να είναι μετά εφικτή μια προσγείωση στα 1450 ή 1200 και έτσι να αποφύγουν τα 800.
    Με όρους τεχνικής ανάλυσης: Τα 1450 του ΧΑΑ αντιστοιχούν ως "βαθύ χαμηλό" με τα 2400 του DAX.
    Αλλά ο DAX είναι ακόμα μακριά από το "βαθύ" δικό του, ενώ το ΧΑΑ επικίνδυνα κοντά. Άν δεν "στηρίξουν" τώρα οι ΧΑΑ, αύριο θα είναι αργά. Οι Γερμανοί έχουν περισσότερο χρόνο.

  11. χρηματιστης avatar
    χρηματιστης 28/10/2008 15:17:45

    Καποιες απο τις τιμες που βλεπουμε σ αυτα περιπου τα επιπεδα δεν θα τις ξαναδουμε ποτε,ενας βασικος λογος που γινεται η αγορα ιδιων ειναι αυτος.Ο καθενας ξερει ποσο αξιζει το μαγαζι του και αναλογως αγοραζει η πουλαει οπως στη φουσκα του 99.Το κακο ειναι οτι οι μικροεπενδυτες κανουν παντα το αντιθετο απο αυτο που πρεπει..