26/01/2009 14:17
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Οι τράπεζες είναι «ατμομηχανή», ή γκαζοζέν;


______________________________________________________________________________________________
Την Ναυτεμπορική την είχα πάντα για σοβαρή εφημερίδα, και την έχω στα «favorites» στο PC μου. Αλλά η καλή εφημερίδα μας μπερδεύει. Μας λέει πχ σήμερα για «Σημαντική άνοδο στο ΧΑ με ατμομηχανή τον κλάδο των τραπεζών» και αναφορά την Εθνική και την Άλφα. (http://www.naftemporiki.gr/news/static/09/01/26/1621323.htm)

Με όγκο €16,7 εκ. και τον δείκτη στα 1676,63, δηλαδή +0,8%, (πάντα από την ιστοσελίδα της Ναυτεμπορικής), στην καλύτερη των περιπτώσεων η εφημερίδα λέει υπερβολές, στην χειρότερη παπαγαλίζει.  Όγκος €16,7 εκ., είναι τίποτα. 1676,63 είναι πάνω από το 1453, αλλά σημαντική άνοδος δεν είναι. Και είναι τώρα δύο εβδομάδες που γράφουν τέτοια αισιόδοξα, αλλά δεν νομίζω ότι το κάνουν επειδή πιστεύουν στην θεωρία των προσδοκιών. 

Δεν μας λέει όμως η εφημερίδα πως εξηγεί την παράλληλη «ενίσχυση» από τα €28 δις με προνομιούχες μετοχές και την επαναγορά ιδίων κοινών μετοχών μέσω ΧΑ. Ούτε ότι με 28 δις αγοράζεται πάνω από το 50% των κοινών των τραπεζών.  Εν τάξει, ξέρω ότι δεν είναι όλα μετρητά, αλλά σημειολογικά, δεν είναι πολύ ενδιαφέρον;

Εγώ, θα πω την δική μου θεωρία: Μερικές τράπεζες είχαν πρόβλημα αλλά δεν ήθελαν να το παραδεχτούν. Έτσι έγινε το πρώτο θέατρο με την ενίσχυση «όλων» των τραπεζών. Μετά οι τράπεζες αποφάσισαν να μην δημιουργήσουν άλλες επισφάλειες, ως όφειλαν, και να περιορίσουν τα στοιχεία του ενεργητικού τους, τα δάνεια. Ξέροντας αυτό, είναι «λογικό» να διοχετεύσουν κάθε πλεονάζουσα ρευστότητα σε επαναγορά ιδίων μετοχών. Και γιατί να μην τις αγοράσουν τώρα που είναι φτηνά; Θα ανέβουν σε 2, 5 όσα χρόνια και τότε θα ξεπληρώσουν τις προνομιούχες με κέρδος.

Το σκάνδαλο είναι ότι δεν θα έπρεπε η ενίσχυση της πραγματικής οικονομίας να περάσει μέσα από τις τράπεζες. Οι τράπεζες είναι αδηφάγα νομικά πρόσωπα, που κοιτάνε μόνο το δικό τους συμφέρον.

Archaeopteryx

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 26/01/2009 14:30:26

    Ναι αλλά επειδή οι ξένες τράπεζες εκαναν όλη τη ζημιά εγκριθηκε από την ΕΕ η ενίσχυση των τραπεζων κατ εξαιρεσιν του ορίου της Συμφωνίας του Μααστριχτ.
    Τέτοιο ποσο δεν μπορουσε να εγκριθεί για να το διαθέσει σε αλλους το κράτος.
    Τοσο καιρό συζητουνται αυτά τα 28 δις σαν να μην υπάρχει Αλμούνια και επιτηρηση που κατα τα αλλα μας απασχολούν σε άλλες στηλες.
    28 δις είναι το 10% του ΑΕΠ.Αν δανειζομαστε και έπεφταν στην αγορά το έλλειμμα θα πήγαινε 3+10 = πολύ πιο πάνω από κάθε όριο.
    Στις τραπεζες όμως δε μετράει στο έλλειμμα γιατί ετσι αποφάσισαν για δικους τους λόγους αυτοι που έχουν τα τοξικά ομολογα στο εξωτερικό.

  2. donaE avatar
    donaE 26/01/2009 15:09:43

    @1
    Ποιους λογους αραγε?

  3. Ανωνυμώτατος. avatar
    Ανωνυμώτατος. 26/01/2009 15:23:58

    Πρός κ.Αρθρογράφο :
    "...δεν θα έπρεπε η ενίσχυση της πραγματικής οικονομίας να περάσει μέσα από τις τράπεζες."

    α). Καί από πού ήθελες νά περάσει, αστέρι μου?
    Μήπως μέσα απ' τούς αγροτικούς "συνεταιρισμούς", χά χά χά, (φυλάξου, μέχρι καί τά... μανικετόκουμπα κλέβουν οι...δημοκρατικοί πολίτες.") !!!
    β). Καί γιατί νά "περάσει ?". Γιά νά αποδόσει κέρδος, μήπως ??. Άσε μας ρέ. Τζιπούρες 4χ4 καί βαφές μαλιών θά γίνουν, όσα δέν φύγουν ΑΜΕΣΩΣ γιά Ελβετία μέ υπερτιμολογήσεις εισαγομένων εσώρρουχων !!!

  4. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 26/01/2009 15:47:49

    Ανωνυμώτατε,

    Εύκολη η απάντηση. Μειωση προσωπικής φορολογίας, investment tax credits εταιρικά, (μετάφρασέ το εσύ), € matching για απασχόληση. Αν θες περισσότερες λεπτομέρειες, να διαβάσει το Free to Choose του Milton Friedman.

    Να μιλάνε οι τραπεζοϋπάλληλοι για μανικετόκουμπα και τζιπούρες... Να μην ανοίξω το στόμα μου...

  5. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 26/01/2009 15:50:53

    Και δεν μου λές μπουμπούκι μου.. είναι ή δεν είναι ποινικό η αγορά ιδίων μετοχών σε αυτό το περιβάλλον με έμμεσα λεφτά φορολογουμένων; Ή είναι απλά θέμα Επιτροπής Κεφαλαιαγοράς; (Τώρα.. δεν είμαι δικηγόρος, δεν ξέρω διαφορά ποινικού και αστικού, η χειραγώγηση τι είναι;)

  6. Aurora avatar
    Aurora 26/01/2009 15:54:18

    3. Μπραβο αληθειες!!!!!
    Σε λιγο πιστευω θα φτασουμε στην ακρη του μιτου

  7. tony avatar
    tony 26/01/2009 18:38:07

    Αλλο η ατμομηχανη
    άλλο το γκαζοζέν
    και άλλο το πλυντήριο
    Οι Ελληνικές τράπεζες δεν ήταν ποτέ ούτε ατμομηχανή ούτε γκαζοζέν. Πάντα πλυντήρια ήτανε και δεν μπορούν να αλλάξουν.Οσο εφευρετικός και ικανός να είναι κανείς είναι αδύνατον νά κάνει το πλυντήριο γκαζοζέν.Οπότε ας μην προσβάλουμε τά γκαζοζέν συγκρίνοντας τα με τις Ελληνικές τράπεζες.

  8. Eichmann avatar
    Eichmann 26/01/2009 19:20:40

    Οι Ελληνικές τράπεζες είναι μικρά υποκαταστήματα των διεθνών κολοσσών με δαιδαλώδεις πλην όμως υπαρκτές εξαρτήσεις.
    Η Ελληνική οικονομία είναι ακόμη στο στάδιο των κατασκευών και όπου υπάρχουν κατασκευές υπάρχουν χωματουργικές εργασίες άρα υπάρχουν περιθώρια εκπτώσεων κλπ άρα υπάρχουν μίζες άρα υπάρχει χρήμα που διακινείται έστω μαύρο...
    Συνεπώς οι όποιες συνέπειες της παγκόσμιας κρίσης θα μας έρθουν με υστέρηση, όπως άλλωστε έρχονται τα πάντα στην νομαρχία της ....Ελλάδος.

  9. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 26/01/2009 19:33:46

    @dona
    Οι λόγοι είναι να σωθουν μεγάλες ξένες τραπεζες που ειχαν κάνει πατάτες.

  10. donaE avatar
    donaE 26/01/2009 19:40:34

    @9 ψυχραιμια
    Αυτα τα λεφτα η ΕΕ τα βρηκε με νομισματικοποιηση η κεντρικη τραπεζα,δανεισμο ή τι,γνωριζεις?

  11. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 26/01/2009 20:23:16

    χμμ... Αϊχμαν, δεν έχεις απόλυτα δίκιο. Οι Ελληνικές τράπεζες είχαν την διατραπεζική εξάρτηση, αλλά ήταν και είναι κλειστό club που ζει στον δικό του προστατευμένο κόσμο, με υπερκέρδη από την τοπική αγορά. Η μόνη που είναι περισσότερο τράπεζα και λιγότερο σαράφικο είναι η μεγάλη μας φίλη.

    Το μάυρο και το γκρίζο χρήμα είναι άλλο μεγάλο κεφάλαιο.

  12. Eichmann avatar
    Eichmann 26/01/2009 20:27:51

    @11 συμφωνώ. Απλά εννοώ ότι αν και κλειστό κλαμπ οι όποιες εξαρτήσεις θα φανούν κάποτε και θα έρθουν ως άσχημες συνέπειες.... καθυστερημένα.
    Προς το παρόν όμως, το όλο Ελληνικό σύστημα βασίζεται σε κατασκευές (κυρίως δημ. έργων).

  13. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 26/01/2009 21:06:33

    @ dona
    Ουσιατικά κόπηκε νέο χρήμα.Νομιζω ότι τα κράτη έβγαλαν ομολογα τα οποια αγορασε η Ευρωπαικη Κεντρικη Τράπεζα και τους έδωσε λεφτά για να μοιράσουν.Βέβαια αυτό γίνεται σταδιακά ανάλογα με την απορροφηση από τις τράπεζες.
    Ο πληθωρισμός απορροαφαται από τη γενική πτώση των τιμών από πετρέλαιο έως τρόφιμα που προκαλειται από την παγκοσμια κρίση και τα ανταγωνιστικά νομισματα ,δολλαριο και λίρα υπόκεινται σε μεγαλύτερο πληθωρισμό καθως αυτοι τυπώνουν ή δανείοζνται περισσότερα για να ρίξουν στην αγορά.

  14. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 26/01/2009 22:05:39

    Το ελληνικό καρτέλ βασίζεται στο spread ή εκάρ. Η Εθνική μπορεί να το μειώσει και να είναι κερδοφόρα. Όποτε πάει να το κάνει την κάνουν νταντά οι πολιτικοί της προϊστάμενοι. Οι 2-3 ιδιωτικές τράπεζες δεν θέλουν και δεν πειτρέπουν την απελευθέρωση του συστήματος, γιατί θα διαλυθούνε. Προσέξετε σε πόσο τακτά χρονικά διασ΄τηματα γίνονται επιθέσεις στον Αράπογλου. Και πριν από αυτόν στον Καρατζά.

    «Οι ανταγωνιστές μας έχουν περισσότερη πολιτική δύναμη από εμάς και δεν πρέπει να τους ενοχλούμε»

  15. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 26/01/2009 22:12:27

    Καλά... πάει και η Ναυτεμπορική. Θρίαμβος! Miracolo. Κοντά στα 1700 ο δείκτης. Δεν θα παει στα 1453 σήμερα, και αύριο μπορεί να επιστρέψει στον 18ο αιώνα. Δεν πάμε καλά...

  16. Προφήτης avatar
    Προφήτης 27/01/2009 13:48:18

    Τώρα είναι στις 1699 μον.
    Λοιπόν, σύμφωνα με βικι, το 1699 εξεγέρθηκαν οι πολίτες του Ροτερνταμ λόγω της υψηλής τιμής του βουτύρου.
    Εδώ εξεγέρθηκαν οι αγρότες λόγω της χαμηλής τιμής των προϊόντων.
    Τι λες Αρχαίε, γίνεται παραλληλισμός ;

  17. Xase avatar
    Xase 27/01/2009 16:17:23

    archaeopteryx
    Εχεις δικιο για την εφημεριδα, αλλα τι να πει και αυτη για τις τραπεζες;; Αφου απο εκει κονομαει.
    Θυμαμαι πριν μερικα χρονια τον Γιαννο που ελεγε οτι οι τραμεζες ειναι "η ραχοκοκκαλια του κρατους". Ξερεις την εποχη που η κορουλα του εργαζονταν στην Merryl Lynch, η οποια ειχε πουλησει χρεωγραφα (νομιζω αμοιβαια) (την εποχη Οτσαλαν, μαλλον ξερεις εσυ) για να αγορασει μετοχες πριν την μεγαλη ανοδο.

  18. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 27/01/2009 23:15:37

    είπες Προφήτη για βούτυρο και θυμήθηκα το "Τελευταίο Τανγκό στο Παρίσι"

    Ο Γιάννος έβγαζε ομιλία για την ανάγκη Δημόσιων Πανεπιστημίων και τον ρωτάει ένας "και που πάει η κόρη σας Υπουργέ μου" "στο Cambridge" απήντησε ο μπαμπάς.