#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
12/05/2011 10:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Οι «τζιτζιφιόγκοι» θ’ αποφασίσουν για το νέο μνημόνιο;




Κατ’ αρχήν θεωρείται πλέον δεδομένου ότι η χώρα εξωθείται σε νέο και επαχθέστερο μνημόνιο.

Έχω μερικές απορίες:

Πρώτον, η κυβέρνηση και ο κ. Παπανδρέου, προσωπική επιλογή του οποίου ήταν το πρώτο μνημόνιο, οφείλουν να εξηγήσουν και  να απολογηθούν στον ελληνικό λαό για την αποτυχία του πρώτου μνημονίου. Γιατί οι θυσίες ενός έτους πήγαν στον βρόντο. Κυρίως να μας εξηγήσουν ποιοι βγήκαν κερδισμένοι από το πρώτο μνημόνιο. Ποιοι διασώθηκαν, με άλλα λόγια, στις πλάτες του ελληνικού λαού.

Δεύτερον, επειδή το νέο μνημόνιο θα υπερβαίνει τη συνταγματικά προβλεπόμενη θητεία της παρούσας κυβέρνησης, δηλαδή θα παρατείνεται και πέραν του 2013, τίθεται, εκ των πραγμάτων, ένα ζήτημα αν η κυβέρνηση διαθέτει  την λαϊκή εντολή να δεσμεύσει τη χώρα σε μια τόσο επαχθή συμφωνία. Δεδομένου ότι η συντριπτική πλειοψηφία του ελληνικού λαού διαφωνεί με την ακολουθούμενη πολιτική, συνάγεται ότι θα διαφωνεί και με την επαχθέστερη εκδοχή της. Άρα το νέο μνημόνιο πρέπει να εγκριθεί από τον ελληνικό, λαό και αυτό μπορεί να γίνει μόνο με εκλογές.

Τρίτον, δεδομένου ότι το  πρώτο μνημόνιο ήταν μια παταγώδης αποτυχία που έχει φέρει τη χώρα στα πρόθυρα της χρεοκοπίας, ποιος μας εγγυάται ότι και το νέο μνημόνιο δεν θα φέρει τα ίδια αποτελέσματα; Αφού η κυβέρνηση Παπανδρέου απέτυχε με το πρώτο μνημόνιο, ποιος μας λέει ότι θα τα καταφέρει με το δεύτερο;

Τέταρτον, πριν η χώρα υποθηκευθεί και με το δεύτερο μνημόνιο, μήπως πρέπει να προηγηθεί ένας εκτενής διάλογος, αν υπάρχει και άλλη εναλλακτική οδός εξόδου της χώρας από την κρίση, χωρίς την υποδούλωσή της στις αγορές. Και αν υπάρχει, τότε γιατί να επιλέξουμε τον επαχθέστερο δρόμο; Επειδή μας τον επιβάλλουν  και αυτός συμφέρει στους δανειστές μας;

Πέμπτον, όπως φαίνεται το νέο μνημόνιο θα συνοδεύεται και με εμπράγματες εγγυήσεις.  Αυτό σε απλά ελληνικά σημαίνει υποθήκευση της χώρας. Ποιος και με ποια κριτήρια θα αποφασίσει τι θα υποθηκευθεί; Αν πρέπει να υποθηκευθεί; Πως θα εκτιμηθεί η αξία τους; Για πόσο χρονικό διάστημα θα υποθηκευθούν;

Για να έχουμε μια αίσθηση μεγέθους, αυτή τη στιγμή με τις τρέχουσες χρηματιστηριακές αποτιμήσεις,  η ΔΕΗ κοστίζει περίπου 2 δις, ο ΟΠΑΠ 4 δις, το ΤΤ 1 δις, η ΑΤΕ 500 εκατομμύρια. Αντιλαμβάνεστε τι πρέπει να υποθηκευθεί για 50 δις;

Και όλα αυτά θα τ’ αποφασίσουν, κατά τη ρήση του κ. Ρέππα, οι «τζιτζιφιόγκοι»;

Κώστας Ροδινός

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΚΑΡΑΜΠΙΝΑΣ avatar
    ΚΑΡΑΜΠΙΝΑΣ 12/05/2011 10:07:08

    Το σημερινό ποντίκι αναφέρει πως το νέο δίλλημα που θα τεθεί στον ελληνικο λαό θα είναι: νέο μνημόνιο ή επιστροφή στη δραχμή.

    • Kostas D avatar
      Kostas D @ ΚΑΡΑΜΠΙΝΑΣ 12/05/2011 10:10:46

      Το ...."διλημμα" - αλλος ενας γελοιος εκβιασμος του παπανδρεου, λες και η επιστροφη στη δραχμη γινεται......να ετσι...μεσα σε "λιγες ωρες.." .... Πανε να τρομαξουν τον κοσμακη.....!!!!!

    • ΚΑΡΑΜΠΙΝΑΣ avatar
      ΚΑΡΑΜΠΙΝΑΣ @ ΚΑΡΑΜΠΙΝΑΣ 12/05/2011 11:08:08

      Δίλημμα ορθότερα.

  2. Kostas D avatar
    Kostas D 12/05/2011 10:08:02

    Για να πουμε την αληθεια, δεν πρεπει να μιλαμε για "επιτυχια" η "αποτυχια" του μνημονιου.....αρα (''Επιτυχημενη" η "αποτυχημενη" εισοδο του Δντ στην Ελλαδα.. ΟΛΟΙ ΞΕΡΟΥΜΕ ΟΤΙ ΕΧΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΜΕ ΤΟΚΟΓΛΥΦΟΥΣ..)
    Καλυτερα να μη λεμε λοιπον καν για μνημονιο.....το οποιο ειναι ΑΝΤΙΣΥΝΤΑΓΜΑΤΙΚΟ..
    και ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ ΝΑ ΑΠΟΣΥΡΘΕΙ ΤΩΡΑ!!!!!!!!!!!!!!

  3. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 12/05/2011 10:10:40

    Οι "τζιτζιφιόγκοι" δεν είναι τυχαίο ότι επελέγησαν μέσω της φενάκης που λέγεται opengov. Σκοπός της στενής ομάδας του ΓΑΠ ήταν εξ αρχής να επιλεγούν απολιτίκ γιαπάκια των "αγορών", που δεν θα είχαν τον παραμικρό ενδοιασμό να εφαρμόσουν όποια εντολή έπαιρναν από τους ξένους πάτρωνές τους, σκυλεύοντας το κουφάρι της χώρας. Και φυσικά, δεν πρόκειται να χαθούν μετά την πτώση. Θα ανταμειφθούν με καλά αμειβόμενες θέσεις εις την Εσπερίαν...

  4. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 12/05/2011 10:11:52

    Δεν υπάρχει κανένα δίλημμα. Επιστροφή στη δραχμή προφανώς. Θα το βλέπουν οι τροϊκανοί και δεν θα μπορούν να συνέλθουν...

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Αυριανιστής 12/05/2011 10:16:57

      Σήμερα, μέχρι και οι NY Times (πιστό όργανο του Ομπάμα) έγραψαν, εν είδει ανάλυσης, ότι η Ελλάδα πρέπει να φύγει οπωσδήποτε από το ευρώ.

      Πλέον είναι φανερό, δεν πρόκειται να γίνει διαφορετικά. Το ζήτημα είναι το πότε.

      • α.β avatar
        α.β @ Αυριανιστής 12/05/2011 16:59:40

        παμε για αλλα

  5. Ναυσικά... avatar
    Ναυσικά... 12/05/2011 10:12:43

    Κώστα Ροδινέ, καλημέρα?
    Έχω μία απορία. Ποιός τους δίνει το δικαίωμα να μιλούν για νέο μνημόνιο τη στιγμή που δεν είναι σύμφωνο με το σύνταγμα της χώρας, δεν ψηφίστηκε από τα 3/5 της Βουλής και τη στιγμή που όλη η Ελλάδα διαφωνεί!!!!!!!!!!!!!!!!
    Θα τρελαθούμε τελείως;;;;Επείγει η ενεργοποίηση του κόσμου. Δεν πουλάμε πως το λένε;;;;;;;

  6. ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ avatar
    ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ 12/05/2011 10:27:52

    Συμφωνώ σε εκλογές για να αποφασίσει ο λαός,με την προϋπόθεση η ΝΔ να προτείνει λύση χωρίς νέο Μνημόνιο.
    Αν είναι να αλλάξουμε απλά αυτούς που θα το υπογράψουν ας μείνει το πασοκ.
    Πάντως πιστεύω ότι η επιστροφή στη δραχμή είναι η πιο πατριωτική λύση.

  7. Y. avatar
    Y. 12/05/2011 10:30:39

    Σε μισή ώρα από τώρα, δε κάνουμε τίποτα. Ανοίγουμε ΤΒ, ΦΜ, διαδύκτιο, και ακούμε τον Αντώνη Σαμαρά. Αυτά που σήμερα θα διατυπώσει, είναι παρακαταθήκη ακι προτάσεις για να βγούμε από τη δουλεία της νεοφιλελεύθερης πολιτικής, και το νέο Σύνταγμα που μας επέβαλαν δια του Μνημονίου, ως συνοπτική Συνταγματική Μεταρρύθμιση από εκτός Ελλάδα κέντρα

  8. xmmm avatar
    xmmm 12/05/2011 10:30:55

    Φιλε για την ακριβεια η χωρα δεν ειναι τσιφλικι του μπαμπακα μας.
    τα χωματα εδω ειναι ποτισμενα με αιμα και αγωνες και απλα οχι μονο δεν πουλαμε αλλα ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΔΙΚΑΙΩΜΑ να πουλησουμε

    Ας παμε στην δραχμη με δημευση περιουσιων οσων εβγαλαν λεφτα εξω και συνεβαλαν στην αποσταθεροποιηση του συστηματος

  9. Roter Platz avatar
    Roter Platz 12/05/2011 10:53:36

    ΚΑΜΜΙΑ ΥΠΟΧΩΡΗΣΗ ΣΤΙΣ ΠΡΟΣΤΑΓΕΣ ΤΟΥ ΜΝΗΜΟΝΙΟΥ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ.
    ΠΟΙΟΣ ΦΟΒΑΤΑΙ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΣΤΗ ΔΡΑΧΜΗ;
    ΕΓΩ ΠΑΝΤΩΣ ΤΡΑΠΕΖΙΤΗΣ Η ΒΙΟΜΗΧΑΝΟΣ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ.

  10. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 12/05/2011 20:10:29

    Δε θελουν να αποκαλυψουν οτι εχουν περισσοτερους ( 180 ) !! χαχαχα
    με 151 Πρασινους φιογγους θα ηθελαν να δεσουν 11 εκ Ελληνες !!
    Δε το βλεπω... αρνακιαααα

    Αρνακιααααααα μπεεε

    ΠΠ