#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
20/06/2013 21:47
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Οι τζάμπα μαγκιές κάποτε πρέπει να σταματήσουν

[caption id="attachment_219606" align="alignnone" width="600" caption="Φωτο: e-typos"][/caption]

H σύσκεψη που όλοι περιμέναμε ξεκίνησε με 45 λεπτά καθυστέρηση λόγω των Κ.Ο. των κομμάτων, ωστόσο, κάποιες πληροφορίες λένε ότι δεν ξεκίνησε και με τους καλύτερους οιωνούς λόγω… Κουβέλη. Προφανώς ο πρόεδρος της ΔΗΜΑΡ δέχθηκε ασφυκτική πίεση από τους βουλευτές και τα στελέχη του να μην πέσει… αμαχητί στη συμφωνία που έκανε χθες αλλά να διαπραγματευτεί κάτι διαφορετικό. Λέγεται μάλιστα ότι οι προτάσεις που θα κάνει είναι:

- Να μεταφερθούν στο νέο φορέα όλοι οι εργαζόμενοι με το σύνολο των δικαιωμάτων τους.

- Η νέα διοίκηση ή ο διαχειριστής του νέου φορέα να προχωρήσει την αναδιάρθρωση σε διάστημα 3-4 μηνών.

- Να δοθεί η δυνατότητα στους εργαζόμενους να κάνουν χρήση οικειοθελών αποχωρήσεων, να αναγνωρίσουν πλασματικά χρόνια.

Από τη μεταφορά των εργαζομένων ίσως να εξαιρούνται τα μουσικά σύνολα και η ραδιοτηλεόραση.

Από τη ΔΗΜΑΡ υπογραμμίζουν ότι με την πρόταση αυτή θα υπάρξει δημοσιονομικό όφελος, αφού τα κονδύλια που θα διατεθούν θα είναι λιγότερα από τα 90 εκατομμύρια που απαιτούνται στην περίπτωση που απολυθούν όλοι οι εργαζόμενοι της ΕΡΤ.

Ωραίες οι διαρροές, αλλά μήπως να μας εξηγήσει κάποιος από τη ΔΗΜΑΡ τι σημαίνει επαναπρόσληψη όλων των εργαζόμενων; Τότε γιατί να γίνει η αναδιάρθρωση; Ας μείνουν όλα ως έχουν να μη στεναχωριόμαστε κιόλας με την ΕΡΤ. Και τι εννοούν άραγε αναδιάρθρωση σε 3-4 μήνες; Μήπως να το αφήσουμε για τα Χριστούγεννα και βλέπουμε;

Κάποιος θα πρέπει να ρωτήσει τη ΔΗΜΑΡ από πού θα βρεθούν οι 4.000 απολύσεις που έχει υπογράψει ο κ. Κουβέλης. Γιατί δε ρωτάνε τον κ. Μανιτάκη που ήταν και στη σύσκεψη.

Επιτέλους, οι τζάμπα μαγκιές απλά και μόνο για τους ψηφοφόρους κάποτε πρέπει να σταματήσουν. Διότι είναι σίγουρο ότι αν οδηγήσουν τη χώρα σε εκλογές δε θα τους μείνουν ούτε αυτοί οι ψηφοφόροι. Ας επικρατήσει η σύνεση να βγει καπνός από το Μαξίμου και να πάμε παρακάτω.

Εκτός κι αν όλα αυτά τα κάνει ο κ. Κουβέλης προκειμένου να πιάσει καλύτερες… θέσεις στο νέο κυβερνητικό σχήμα.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. mara M. avatar
    mara M. 20/06/2013 22:08:51

    Προφανώς η ΔΗΜΑΡ θέλει να απεμπλακεί από την κυβέρνηση. Εχει καταποντιστεί και το ξέρει. Οσο πιο γρήγορα τόσο καλύτερα. Το θέμα είναι τι θα κάνει το ΠΑΣΟΚ

  2. zikos.fe avatar
    zikos.fe 20/06/2013 22:19:40

    Ο υπευθυνος αριστερος ξαναγινε αφερεγγυος!!!! Ολα καλα θα πανε μην σκατε,

    • karasumi avatar
      karasumi @ zikos.fe 21/06/2013 01:01:46

      When the going gets tough, the tough get the hell out of Dodge...

  3. kostis avatar
    kostis 20/06/2013 22:21:17

    Το μονο που προσπαθουν να κανουν τις τελευταιες μερες οι δυο τους ειναι να κοντινουν τον Σαμαρα, να τον παρουσιασουν σαν εξουσιομανη και καρεκλοκεντραυρο, που συρεται στα ποδια τους για να κρατηθει στην εξουσια και απο την αλλη μερια να σωσουν τους πελατες τους που βρισκονται στο δημοσιο και εξακολουθουν να ρουφουν σαν βρυκολακες το αιμα του Ελληνικου λαου.. Οι πρασινοφρουροι και λοιποι συνοδοιποροι να συνεχισουν το παρτυ. Συνεχισε με κυβερνηση μειοψηφιας, πεταξε εξω μανιτακιδες και ρουπακιωτιδες, και ας τολμησουν να σε ριξουν συμπραττοντας με Τσιπρα και ψεκασμενους.. Τοτε θα δουμε ποσα απιδια χωραει ο σακκος για τους δυο..

  4. Μara(old) avatar
    Μara(old) 20/06/2013 22:21:22

    Μάλιστα... μάλιστα.... η χώρα κρέμεται από τον κ. Φώτη... που τον έκανε ...ντα... η κα Σκοπούλη και αποκάλεσε την κυβέρνηση χούντα....
    Θαυμάσια....
    Έτσι θα προχωρήσουμε???

  5. Σίμος avatar
    Σίμος 20/06/2013 22:31:57

    Ξυπνάτε το κυρ Φώτη ...

    Ο άνθρωπός είναι Συρίζα και δε το έχει καταλάβει.. είναι απλό

  6. zikos.fe avatar
    zikos.fe 20/06/2013 22:46:03

    ακολουθει δημαρ το εχει δηλωσει

    • mara M. avatar
      mara M. @ zikos.fe 20/06/2013 22:53:55

      Aκουσα για πλήρη διαφωνία. Μάλλον ο Σαμαράς θα ζητήσει ψήφο εμπιστοσύνης.

  7. Συριζαλβανία του Χότζα avatar
    Συριζαλβανία του Χότζα 20/06/2013 22:52:49

    Την τύχη του Καρατζαφέρη θα έχει!

    • zikos.fe avatar
      zikos.fe @ Συριζαλβανία του Χότζα 20/06/2013 22:56:01

      ελα ηρεμησε..σε βλεπω ταραγμενο

      • Συριζαλβανία του Χότζα avatar
        Συριζαλβανία του Χότζα @ zikos.fe 20/06/2013 23:01:16

        Εγώ γιατί; Εσύ θα έπρεπε να είσαι ανάστατος γιατί κινδυνεύει να έρθει αυτός που ψηφίζεις στην κυβέρνηση και τότε θα αρχίσει ο τζέρτζελος...

    • mara M. avatar
      mara M. @ Συριζαλβανία του Χότζα 20/06/2013 23:03:02

      Αρχισαν οι αλληλοκατηγορίες. Το παιχνίδι θα παιχτεί στο ποιος θα πεί πάμε σε εκλογές.

      • mara M. avatar
        mara M. @ mara M. 20/06/2013 23:36:35

        Ο Βενιζέλος αδειάζει το Κουβέλη. Είπαμε ο σώζων ευατόν σωθήτω. Αποποιείται κάθε ευθύνη για εκλογές δείχνοντας ΔΗΜΑΡ και η μπάλα έχει συνέχεια..

  8. Συριζαλβανία του Χότζα avatar
    Συριζαλβανία του Χότζα 20/06/2013 22:55:57

    Καλά παρακάλα εσύ να μη γίνουν εκλογές και έρθουν οι άλλοι οι υπεύθυνοι οι δικοί σου στην κυβέρνηση γιατί τότε η γελοιότητα θα γίνει συνώνυμο των Ελλήνων!

    • mara M. avatar
      mara M. @ Συριζαλβανία του Χότζα 21/06/2013 00:16:16

      Εσύ άλλα μας έλεγες. Τώρα τι έπαθες;

      • Συριζαλβανία του Χότζα avatar
        Συριζαλβανία του Χότζα @ mara M. 21/06/2013 01:54:07

        Εγώ έλεγα ή ξεκάθαρες αποφάσεις για το μέλλον της κυβέρνησης και της χώρας ή εκλογές. Σήμερα επιτέλους ξέρουμε που βαδίζουμε. Δικομματική κυβέρνηση (από 153 έως 159 ψήφων εμπιστοσύνης) με 2 συγκυβερνώντες που θα συμμετάσχουν δυναμικά με πολιτικά στελέχη.

    • 3-1=0.fe avatar
      3-1=0.fe @ Συριζαλβανία του Χότζα 21/06/2013 00:30:29

      Σκληρο ροκ πρεπει να ξερεις να το χορευεις..αλλιως αστο καλυτερα

      • Συριζαλβανία του Χότζα avatar
        Συριζαλβανία του Χότζα @ 3-1=0.fe 21/06/2013 01:54:51

        Κλασικός fe, ότι να'ναι σχόλια όπως πάντα!

    • Mihalis avatar
      Mihalis @ Συριζαλβανία του Χότζα 21/06/2013 00:41:07

      Γιατί φοβάσαι τις εκλογές? Δεν έχεις εμπιστοσύνη στην κρίση του λαού? Άλλωστε ο κόσμος έχει πειστεί για την αναγκαιότητα των μεταρρυθμίσεων

      • karasumi avatar
        karasumi @ Mihalis 21/06/2013 00:59:00

        Ε ναι, ο ελληνικός λαός έχει διαχρονικά δείξει φοβερή ωριμότητα. Κρίμα που δεν ψηφίζει στις εκλογές.

      • Συριζαλβανία του Χότζα avatar
        Συριζαλβανία του Χότζα @ Mihalis 21/06/2013 02:03:44

        Συμπεράσματα Τελευταίων γκάλοπ: Σύριζα 25%, ΧΑ 13%, ΑΝΕΛ 6%, ΚΚΕ 5% και λοιπά παλαβά 2%. Σύνολο 51%. Η πλέμπα λοιπόν πάντα θα είναι πλειοψηφία σε αυτή τη χώρα! Το παλιό πασοκαριό του ''λεφτά υπάρχουν'' και του ''τσοβόλα δώστα όλα'' πάει στο γελοίο Τσίπρα, οι χουντοβασιλικοί και οι απολίτικοι νέοι στη ΧΑ, οι ψεκασμένοι πρώην της ΝΔ στον ψεκασμένο πρώην της ΝΔ, και σταλινικοί θα παραμένουν πάντα σταλινικοί. Ελλάδα και μεταρρυθμίσεις είναι ασύμβατες έννοιες, ωστόσο ο Αντώνης Σαμαράς πρέπει να τραβήξει αποφασιστικά μπροστά γιατί είναι η τελευταία ελπίδα αυτής της χώρας για μεταρρυθμίσεις!

  9. MantisKalhas avatar
    MantisKalhas 20/06/2013 23:07:49

    Ο μπαρμπαΦώτης ο αχυράνθρωπος τελειώνει σήμερα την πολιτική του καριέρα με τον χειρότερο τρόπο.
    Μητσοτάκη, κάποτε δούλευες για το εθνικό καλό τώρα εργάζεσαι για να ικανοποιήσεις την κόρη σου. Φύγε...

  10. Diamond Angel avatar
    Diamond Angel 20/06/2013 23:09:41

    Ο καθένας θ'αναλάβει τις ευθυνες του και ήδη φαίνεται ποιός είναι και τι...Και πάνω απ όλα εμείς ο λαός. που πρέπει ν'αποφασίσουμε τι θέλουμε και που πάμε ..... Αδιέξοδα δεν υπάρχουν . Οι πονηροί που μεγαλοπιάστηκαν και πιστεύουν ότι είναι κάτι το σημαντικό , θα πάρουν την κατάλληλη απάντηση όταν έρθει η ώρα....

  11. ΤΑΚΗΣ KAΛΑΜΑΤΙΑΝΟΣ avatar
    ΤΑΚΗΣ KAΛΑΜΑΤΙΑΝΟΣ 20/06/2013 23:31:52

    Τι λέτε ρε παιδιά, είδατε μεγαλεία ο μπάρμπα Φώτης.
    Το παίζει καμπόσος η αλλιώς και η μυλωνου τον άντρα της με τους πραματευταδες

  12. billi smart avatar
    billi smart 20/06/2013 23:50:08

    κρατιστες........πφφφφ.......

  13. airman avatar
    airman 20/06/2013 23:56:32

    Ο κυρ-Φώτης όπως φαίνεται επέλεξε να μοιράζει μαντιλάκια στους πρώην εργαζόμενους της ΕΡΤ.
    Έτσι όπως το χειρίστηκεκάθε άλλο παρά τους βοηθάει.
    Δεν ξέρω μόνο εάν οι πρώην εργαζόμενοι το έχουν καταλάβει.

  14. ΒΜ avatar
    ΒΜ 21/06/2013 00:23:29

    Υπεύθυνος προ έτους και αχυράνθρωπος τώρα; Αχυράνθρωπος προ έτους και υπεύθυνος τώρα; Απλά, μπαλαντέρ συμφερόντων για πάντα. Απλώς, τότε συνέφερε...

  15. Paynek avatar
    Paynek 21/06/2013 00:50:14

    Αλλάξτε πλευρό επιτέλους κ.Κουβέλη,άσχημο όνειρο μόνο εσείς βλέπετε..
    Γιατί ο κόσμος έχει βαρεθεί αυτό το μεταπολιτευτικό τσίρκο και γιατί έχει ξυπνήσει πρίν απ'όλους.
    Γιατί αντιμετωπίζει τα πραγματικά της ζωής προβλήματα και γιατί επιζητά να'χει την συνείδηση του ήσυχη.
    Σε αντίθεση με κάποιους που συνεχίζουν τον ύπνο του δικαίου κρυπτόμενοι πίσω απο ένα "δήθεν" δημοκρατικό κράτος δικαίου, άλλοθι της διατήρησης ενός κρατισμού εν πολλοίς επιζήμιου και ειδικότερα για την εποχή μας "μήτρα" μόνο διαρκούς εσωστρέφειας παντελώς καταστροφικής πλέον για την χώρα.
    Μόνο στη βάση μιας νέας σύγκλισης μπορούν να χωρέσουν οι πραγματικές δημοκρατικές κατευθύνσεις,οι αριστερές ερμηνείες και οι πατριωτικές ευαισθησίες απ'όπου και αν προέρχονται.

  16. Kώστας ΜΠ avatar
    Kώστας ΜΠ 21/06/2013 01:05:13

    H μη επαναπρόσληψη του υπόδικου Καλφαγιάννη και των ομοίων του είναι πολύ κρίσιμο θέμα για τον Φώτη Κουβέλη...Λίγος και μικρός.
    Καλή τύχη στη νέα συνιστώσα του Σύριζα.
    "Υπεύθυνη αριστερά", σου λέει...Ναι όπως λέμε δημοκράτης χουντικός.

  17. ΤΑΚΗΣ KAΛΑΜΑΤΙΑΝΟΣ avatar
    ΤΑΚΗΣ KAΛΑΜΑΤΙΑΝΟΣ 21/06/2013 01:19:43

    Τον εφαγανε οι κακές παρέες το μπάρμπα Φωτη

  18. tassos avatar
    tassos 21/06/2013 01:45:57

    Ηρωική έξοδο έκανε. Θα επανέλθει σύντομα. Τον βλέπω για Πρόεδρο στηριζόμενο από τους "εταίρους" . Παιγνιδάκια για όλους τους αδαείς...

  19. mara Μ avatar
    mara Μ 21/06/2013 02:28:28

    Ναι με πολύ δυναμικά. Θ΄ αναστήσουν το ΠΑΣΟΚ. Τα ίδια και τα ίδια.

  20. dim avatar
    dim 21/06/2013 02:51:13

    Η πολιτική καριέρα του Κυρ Φώτη απόψε έλαβε τέλος...

    Ο Σαμαράς τον "εδωσε" στεγνά και ο Ψαριανός επιβεβαίωσε τα λεγόμενα του Σαμαρά... Άλλα έλεγε ο Κυρ Φώτης τη μια στιγμή και άλλα την άλλη...

    Οι Δημαρίτες, ως γνήσιοι κρατιστές, αλλα "ευρωπαϊοι" αριστεροί, νοιάζονταν βλέπεις για το "ευρώ" και την ύπαρξη του στην Ελλάδα, μόνο όμως υπό την προϋπόθεση ότι αυτό το νόμισμα θα καταλήγει στην τσέπη των "πελατών" τους, των βολεμένων ΔΥ... Μόλις μπήκε στην ατζέντα ότι οι ΔΥ θα πρέπει και αυτοί να μειωθούν άρχισαν τα όργανα στην Δημαρ... Ο Μανιτάκης κοσκίνιζε 10 μέρες (βλέπεις έστω και 1 χρόνο καθυστέρηση στις αποφάσεις = 12 ακόμα μισθοι για τα βολεμένα μας παιδιά, τι κι αν 1 εκατ. Ι.Υ στο ίδιο διάστημα θα οδηγηθούν στην ανεργία εξαιτίας της υπερφορολόγησης για την ανάγκη κάλυψης των ελλειμμάτων που μας προκαλούν αυτοί οι βολεμένοι)...

    Και όταν αποφασίστηκε από το Σαμαρά, ότι αυτό το «κοσκίνισμα» δεν είναι πλεόν αποδεκτό, και πάμε σε απόλυση 2.500, ο Κουβέλης «επαναστάτησε»... Και όταν αποδείχθηκε ότι το πρόβλημα δεν ήταν το «μαύρο στην οθόνη» αλλά οι απολύσεις, ο Σαμαράς ειπε «ΟΚ για να μη δημιουργηθεί αστάθεια, ας πάρουμε τους 2.000 πίσω, και ας αναλάβει υφυπουργός δικός σας την μεταρρύθμιση αυτή»... Όχι, ο Κυρ Φώτης για 500 ΔΥ (2500 – 2000) θα τίναζε ακόμα και 5 εκατ. σχετιζόμενους με τον Ιδιωτικό Τομέα... (γιατί μη κρυβόμαστε... εκλογές τώρα = ανατίναξη όλης της οικονομίας)... Κουβέλη, αποδείχθηκες πολύ λίγος...

  21. η Dimi avatar
    η Dimi 21/06/2013 07:51:48

    Σήμερα, είναι η μεγαλύτερη ημέρα της χρονιάς που πραγματοποιείται το Θερινό Ηλιοστάσιο. Αυτό σημαίνει ζεστές καρδιές, όμορφα συναισθήματα, θετική σκέψη, Ελπίδα. Ναι, Ελπίδα! Για καλύτερες ημέρες, γλυκύτερες, πιο ζεστές και αποδοτικές. Κυρίως, σημαίνει απαλλαγή από τους σφιγμένους οι οποίοι από Νηπιακής ηλικίας, ήταν μονίμως ντυμένοι με κοστούμι και γραβάτα.
    Οι «χρόνιες δυσκοιλιότητες» ουδέποτε υπήρξαν τυχαίο γεγονός.