#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
07/05/2010 00:43
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Οι τελευταίες ώρες της Ντόρας Μπακογιάννη στη ΝΔ

Η κ. Μπακογιάννη πληροφορήθηκε ότι η απόφαση για την διαγραφή της ήταν ειλημμένη νωρίς χθες το πρωί, από τον στενό συνεργάτη της κ. Ζαφειριάδη. Η απάντησή της όταν άκουσε την πληροφορία ήταν μονολεκτική: «εντάξει».

Στη συνέχεια πραγματοποιήθηκε σύσκεψη στο γραφείο του Κ. Μητσοτάκη στην Βουλή.  Παρόντες οι στενοί συνεργάτες της κ. Δ. Ζαφειριάδης, Φωτεινή Γιαννούλη, Γ. Οικονόμου, Π. Κουτσουμπέλης και Αχ,  Ιωακειμίδης.

Για λίγο επικράτησε αναμονή όσο το ΠΑΣΟΚ επιχειρούσε να μπουρδουκλώσει τα πράγματα διαδίδοντας (όπως γράψαμε) ότι θα περάσει το νομοσχέδιο με πλειοψηφία 3/5.  Προφανώς η  Ντόρα περίμενε να πιάσει το κόλπο, να φοβηθεί ο Σαμαράς και να σηκώσει το τηλέφωνο. Το ΠΑΣΟΚ όμως κατάλαβε ότι θα του γυρνούσε μπούμερανγκ, ο Σαμαράς περίμενε ψύχραιμος στο γραφείο του  και έτσι κάποια στιγμή η Ντόρα ανακοίνωσε στο περιβάλλον της ότι  θα ψηφίσει υπέρ των αντιλαϊκών μέτρων.

Επίσης αποδέσμευσε και τους ελάχιστους δικούς της βουλευτές, οι οποίοι κατά την γνώμη μας θα περιμένουν να την ακολουθήσουν στα όποια σχέδιά της, δημιουργώντας προβλήματα στη ΝΔ.

Αφού έγιναν όλα αυτά, η Ντόρα πήγε στην Βουλή για να χειροκροτήσει τον Βορίδη και μετά επέστρεψε στο γραφείο της για να διορθώσει την απάντηση στον Σαμαρά που στο μεταξύ είχαν ετοιμάσει οι συνεργάτες της.

Τη συνέχεια την  γνωρίζετε

ΣΧΟΛΙΑ

  1. χελιδόνι avatar
    χελιδόνι 07/05/2010 01:12:01

    ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΠΛΑΤΦΟΡΜΑ ποτέ δεν είχε και ποτέ δεν θα έχει η Ντόρα.
    Ανευ πανεπιστημιακής μόρφωσης που να την βρει άλλωστε.
    Οι καλοπληρωμένοι σκυλακάκηδες δεν επαρκούν κι αυτό φάνηκε!

    Δεν φτάνουν τα λεφτά...χρειάζεται και γνώση!

  2. Tasos avatar
    Tasos 07/05/2010 01:41:28

    Στα τσακίδια! Είναι ξεκάθαρο πλέον ποιοι είναι με τους Αμερικάνους...

    Ο GAP, η Ντόρα και ο χοντρός γιος του Μητσοτάκη!

  3. Αγανάκτηση avatar
    Αγανάκτηση 07/05/2010 02:51:23

    Ο γνωστός κωλοτούμπας μίλησε για οικουμενική. Για φαντάσου οικουμενική με Βενιζέλο, Ντόρα, Καρατζαφέρη για να βγάλουν την Ελλάδα από την κρίση.

    Καλύτερα τη τζούλια πρωθυπουργό ρε αδερφέ με πρόεδρο τον νταβατζή της...

  4. πρασινάλογα avatar
    πρασινάλογα 07/05/2010 07:51:25

    Είναι μεγάλη ντροπή η Ντόρα να ψηφίζει υπέρ των τόσο σκληρών και απάνθρωπων οικονομικών μέτρων ενάντια στο λαό.
    Δεν καταλαβαίνω τί προσπάθησε να κάνει. Προτιμάει να δώσει άλλοθι στο Γιωργάκη μόνο και μόνο για να βλάψει τον Αντώνη Σαμαρά; Δεν νοιάζεται εάν έτσι κάνει κακό στο ίδιο της το κόμμα; Δεν ξέρει ότι είναι αντιθεσμικό να μην λειτουργεί η αντιπολίτευση σε μία δημοκρατική χώρα;
    Είναι ξεφτίλα να θυσιάζεις τους κόπους και την προσπάθεια τόσων ανθρώπων μόνο και μόνο για να ικανοποιήσεις τις προσωπικές σου φιλοδοξίες.
    Ειλικρινά πιστεύω ότι είναι μωρή που πίστευε ότι θα μπορούσε ποτέ ο Σαμαράς να ακολουθήσει το Γιωργάκη στη σπίλωση του Κώστα Καραμανλή.
    Τελικά η Ντόρα Μπακογιάννη ήταν πολύ χαμηλού επιπέδου.
    Ευτυχώς που ο Θεός φώτισε τους νεοδημοκράτες και δεν την έκαναν αρχηγό.
    Ευτυχώς που την τύφλωσε η μωροφιλοδοξία και αυτοκαταστράφηκε.
    Δεν θα μας λείψει.
    Εξάλλου το κέρδος μας είναι διπλό.
    Πρώτον, ξεφορτωθήκαμε ένα μόνιμο μπελά.
    Δεύτερο, εκεί που θα πάει μόνο προβλήματα θα δημιουργήσει, οπότε πάλι κέρδος θα έχουμε.

    • Lewnidas avatar
      Lewnidas @ πρασινάλογα 07/05/2010 09:06:00

      προσπαθει να εμφανιστει σαν υπευθυνη πολιτικος που δεν λαϊκιζει. 150.000 ατομα στον δρομο δεν της ειπαν τπτ. 500.000 που σηκωθηκαν απο τους καναπεδες του και ψηφισαν να μην γινει προεδρος δεν λεει τπτ ουτε σε αυτην ουτε στους πατρωνες της. δεν μπορει να αντιληφθει οτι δεν εχει ρευμα, δεν παραγει πολιτικη και οφθαλμοφανες οτι ειναι κατευθηνομενη, καρεκλομανης χωρις πολιτικο υποβαθρο. ενα προϊον μιας αλλη εποχης που μολις τελειωσε

  5. Νίκος Θ. avatar
    Νίκος Θ. 07/05/2010 08:31:57

    Είμαι απόλυτα σύμφωνος με το χελιδόνι και τα πρασινάλογα. Είσαι ηγέτης Αντώνη Σαμαρά.

  6. Kalesanos avatar
    Kalesanos 07/05/2010 09:00:03

    Επιτελους ΤΕΛΟΣ!!!

  7. CRAZY DOCTOR avatar
    CRAZY DOCTOR 07/05/2010 09:31:30

    απίστευτο...19 μαϊου παμε για σταση πληρωμων και πτωχευση και η ν.δ ασχολειται με την ντορα. πολυ ωραία ολα αυτα που ειπε ο σαμαρας[ υπουργος και του μητσοτάκη και του κωστάκη] για τις 19 μαϊου κουβεντα

  8. nikos kriti avatar
    nikos kriti 07/05/2010 09:42:24

    αγαπητοί μου ..σχεδόν εκπληρώθηκε η επιθυμία όλων των υγειώς σκεπτομένων ανθρώπων που στηρίζουν τον Αντώνη Σαμαρα επειδή προσβλέπουν σε αυτόν την έξοδο από τον λαβύρινθο που μας έβαλε ο ΓΑΠ .
    Καιρός νομίζω να περιορίσωμε τα απ'εδώ παπαγαλάκια ,όπως δυστυχώς ο κ. Ρίζος με τον αδέσμευτό του.Παρακαλώ όλους να κάνουν τον αγώνα τους ενάντια σε αυτήν την εφημερίδα στούς φίλους , συγγενείς και γνωστούς να την αλλάξουν .

  9. GreenHorses avatar
    GreenHorses 07/05/2010 10:17:25

    Στον αγύριστο...

  10. Αφροδίτη avatar
    Αφροδίτη 07/05/2010 11:20:11

    Οι τελευταίες ώρες της στη Ν.Δ., είχαν σίγουρα κάτι από δυνατό άρωμα συνωμοσίας!
    Τη διαγραφή της είπαμε την προκαλούσε από καιρό, γιατί δεν άντεχε να είναι κάτω από τον Αντώνη! Μετά την «ψυχοθεραπεία» της, το μεθόδευε με τα διαρκή τσαλίμια της, μέτραγε τα κουκιά της, έβλεπε πως καθημερινά αδυνάτιζε η επιρροή της και περίμενε στη γωνιά την ευκαιρία! Και της δόθηκε «χρυσή» ευκαιρία, διότι μπόρεσε και το πέτυχε αυτό, υποστηρίζοντας και τις παγιωμένες πεποιθήσεις της και αναδεικνύοντας την υποτέλειά της στους πάτρωνές της.
    Η συνωμοσία λοιπόν αφορά στο ότι, διέταξε την ομαδούλα των βουλευτών που τη στηρίζει ακόμα, να μην αποχωρήσει στο σύνολό της διά του ΝΑΙ, μαζί της! Ο στόχος αυτής της μεθόδευσης είναι διπλός. Αφ’ ενός δεν θα αναδειχθεί το πόσο «γυμνή» έμεινε η «βασίλισσα» σε αριθμό υπηκόων-βουλευτών και αφετέρου θα περνάει στην κοινή γνώμη, ότι εγκαταλείπουν τον Αντώνη κι άλλοι βουλευτές στο διάβα του χρόνου!
    Θα τους στοιχίσει λοιπόν στη σειρά σαν στρατιωτάκια και θα δίνει την εντολή όταν εκείνη κρίνει το πότε πρέπει να γίνεται η αποχώρηση ενός εκάστου! Εκτιμά ασφαλώς ότι αυτό, θα δημιουργεί την εντύπωση ότι η Ν.Δ. συρρικνώνεται με τον Αντώνη αρχηγό και ότι εκείνη αποτελούσε τον μοναδικό συνεκτικό κρίκο της ενότητας!
    Με τον ομογάλακτο αδελφό της πρόεδρο του ΛΑΟΣ και διαχρονικό δεκανίκι του Μητσοτακισμού στη Ν.Δ. η συνεννόηση αφορούσε στο να φανεί, ότι εκεί η ομάδα είναι συμπαγής και αποκλειστικά δική της! Επιχειρούν να περάσουν στον κόσμο το μήνυμα, ότι στον ΛΑΟΣ είχαν μαζευτεί οι ακραιφνείς υποστηρικτές της, που δεν άντεχαν ούτε τον Καραμανλή. Ενώ αυτή όμως, ως καλό κορίτσι και υπερασπιστής της ενότητας, έμεινε και τον ανέχτηκε και χαράμισε τα προσόντα της! Το ότι στον κόσμο γινόταν αντιληπτό ότι έμεινε και τον πριόνιζε καθημερινά, δεν το υποψιάζονται καθόλου!
    Θέλουν λοιπόν να δείξουν στον κόσμο της Ν.Δ. ότι εάν εξέλεγε την Ντόρα ως αρχηγό τον Νοέμβριο, η συγχώνευση με τον ΛΑΟΣ ήταν δεδομένη! Γι αυτό ο Καρατζαφέρης μιλούσε συνεχώς περί μιας πολυκατοικίας με ισόγειο και ρετιρέ και για την ανάγκη να ενωθεί η «οικογένεια»!
    Οι τελευταίες λοιπόν ώρες της Ντόρας, μόνο τη φαινομενική ηρεμία δεν είχαν!
    Είχαν σχεδιασμούς στρατηγικών, για το πώς μπορούν να πλήξουν τον Αντώνη, από εδώ και πέρα!
    Καληνύχτα και στην «στρατηγό» και στους «αξιωματικούς» της, γιατί από «στρατό» μάλλον ξεμένουν καθημερινά!
    Ο κόσμος της Ν.Δ. δεν πολεμάει για εκείνους, που υπογράφουν συνθήκες παράδοσης της της Ελλάδας σε ξένους!

  11. diasapollon avatar
    diasapollon 07/05/2010 23:03:07

    Ψήφισε ΝΑΙ γιατί ο ΓΑΠ της υποσχέθηκε αμνηστία γιά την Siemens,σε αυτήν και σε όλη την οικογένειά της.