05/12/2008 16:57
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Οι τελευταίες σκηνές του έργου

Μεγάλη μέρα η χθεσινή. Κάτι σαν τη τελική σκηνή στο έργο που οι καλοί περάσανε τις χειροπέδες στον απατεώνα, ο καλός μέσα στα τραύματα αγκαλιάζει την μοιραία γυναίκα και ο σκληρός της ιστορίας με την καμπαρτίνα πλησιάζει χαμογελώντας  και σίγουρος για τον εαυτό του, άσχετα αν μέσα σε μισή ώρα κατεδάφισε δύο οικοδομικά τετράγωνα, έκανε σκαλιστά τριακόσια αυτοκίνητα και καθάρισε όλους τους σωματοφύλακες του capo.

Και μολονότι τα φώτα αρχίζουν να ανάβουν σιγά σιγά το έργο δεν έχει τελειώσει και όλοι κρατώντας την άδεια σακούλα από τα σπόρια, περιμένουμε την τελευταία ατάκα του σκληρού πριν πέσουν τα γράμματα.
Κάπου εκεί βρίσκεται και η πολιτική μας σκηνή. Στα λίγα τελευταία λεπτά του έργου, Όλοι να περιμένουν την ατάκα του αρχηγού.

Τι άραγε θα μπορούσαν ακόμα να δουν τα μάτια μας και να απολαύσουν τα αυτιά μας ;
Μήπως τον αρχηγό να παραδέχεται ότι τον κορόιδεψαν συγκεκριμένοι υπουργοί και μία θεούσα συμβολαιογράφος που τραγάνισε μόνο 1.000.000 ευρώ για τον κόπο της ;
Μήπως να  απαγορέψει σε μερικούς ακόμα και να ξαναπεράσουν έξω από την Νέα Δημοκρατία ;
Μήπως είναι καιρός να βρει κανένα υπουργό Οικονομίας και σωθεί η χώρα και να κάνει και κανένα ψηφοδέλτιο της προκοπής όταν έρθει ή ώρα ;

Δεν είναι άσχημα αυτά και υπάρχουν και πολλά ακόμη, αλλά εκεί που φτάσαμε έμειναν λίγα λεπτά εικόνας και μία μόνο ατάκα: mea culpa
Διαφορετικά, «Κώστα μου, χάσαμε».

Θυμηθείτε πάντως ότι ο Factorx σας τα είπε από καιρό (Όπου λαλούν πολλά κοκόρια, αργεί να ξημερώσει).

Η μπουγάδα θα λυθεί από τους κοινοβουλευτικούς όπως προβλέπεται και στο manual

Το πόπολο θα δει και ανθρωποθυσίες (ψωμί μάλλον δύσκολα)

Οι ζημίες θα είναι μερικές προσωπικότητες (τι να κάνουμε, αυτά έχει η ζωή) 

Το κέρδος του Καραμανλή μπορεί να είναι η Προεδρία, αν δεν βαρεθεί στο μεταξύ και αν δεν τον κάνουν κι αυτόν διαπλεκόμενο.

γάιδαρος (απελπισμένος)

ΣΧΟΛΙΑ

  1. donaE avatar
    donaE 05/12/2008 17:08:11

    Nα βρει κανένα υπουργό Οικονομίας και σωθεί η χώρα

  2. KaryID avatar
    KaryID 05/12/2008 17:23:39

    Έγινε rewriting στο σχόλιο του γάϊδαρου.
    Το καπνίζοντας αντικαταστάθηκε από το χαμογελώντας.
    Στα πλαίσια της αντικαπνιστικής εκστρατείας.

  3. nas avatar
    nas 05/12/2008 17:26:01

    Μόνο ένας...γάϊδαρος θα επέμενε πως μπορεί να σωθεί ο Καραμανλής και να σώσει και τη χώρα!!! Εκ γαϊδαρου, λοιπόν γκα, όταν λέγεται πως "Το κέρδος του Καραμανλή μπορεί να είναι η Προεδρία, αν δεν βαρεθεί στο μεταξύ και αν δεν τον κάνουν κι αυτόν διαπλεκόμενο"! Δηλαδή όλα αυτό που είδαμε απο απο το 2004 και μετά, τα Ομόλογα, τον Ζαχόπουλο, τις κατανομές αδειών και κονδυλίων στους μεγαλοεκδότες και τώρα το Βατοπαίδι τι είναι;Θου Κύριε (Φακτωρ...) φυλακή τω...πληκτρολόγιό μου!

  4. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 05/12/2008 17:42:16

    Ξέρεις, γάϊδαρε, θα εστιαζόμουν στο πολιτικό, ή το κοινωνικό, ή το ανθρωπιστικό του θέματος. Ας πούμε την ανθρωποθυσία του προσκυνητή Γκαίμπελς... ή την χορεύτρια που δεν κάνει κονσομασιόν ανάμεσα στα ...Κυπριακά εκατομμύρια.

    Αλλά Παρασκευή, είναι, ταλαιπωρημένος είμαι, και ξέρεις τι νομίζω; Θέατρο είναι. Ήρθε αυτή η εκδοχή των εκπροσώπων της Μαφίας, μάλλον παραφάγανε και τα αφεντικά είπαν:

    «Τι θα γίνει με αυτούς; Τους φέραμε για να μας εξυπηρετούν αλλά αυτοί δεν περιορίστηκαν σε 500 εκατομμύρια, πήγαν να πάρουν το μαγαζί! Δεν συμφέρει! Να φέρουμε τους άλλους... Ψάρια είναι, θα είναι πιο σεμνοί»

    Έτσι θα φύγει η Θεσσαλονικιά παρέα και θα έρθει μια άλλη κ.ο.κ

    Γιατί όμως νομίζω ότι το μαγαζί γενικά δεν αντέχει άλλο και το πόπολο θα προτιμήσει τον Τούρκο, τον Βούλγαρο ή τον Γερμανό από τα λαθρεμποράκια, τα κουτασαβάκια και τα λαμόγια που εξουσιάζουν τόσο καιρό.

    Κουραστήκαμε Κύριοι Αφέντες, Κουραστήκαμε.

  5. βα..αχ!! avatar
    βα..αχ!! 05/12/2008 17:45:04

    Όταν η Πελέκη ,πελέκησε 1.900.000 ευρώ μαζί με τον αδελφούλη της,φανταστείτε τι έγινε, με τους υψηλότερα ιστάμενους.....ΕΥΡΩΠΑΡΤΙ!!!!ΚΟΡΟΙΔΑ,ΠΛΗΡΩΣΤΕ ΤΟΥΣ ΦΟΡΟΥΣ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΞΕΔΙΑΝΤΟΠΟΥΣ ,ΘΕΑΤΡΙΝΟΥΣ ΤΗΣ ΠΑΡΑΣΤΑΣΗΣ!!!!!

  6. vel avatar
    vel 05/12/2008 17:57:22

    ..Κουραστήκαμε Κύριοι Αφέντες, Κουραστήκαμε...

  7. vel avatar
    vel 05/12/2008 17:59:49

    "anonymouse.org Says:
    December 5th, 2008 at 5:51 pm":
    ...αλήθεια είναι ..
    το μεροκάματο της Πελέκη και του Πελέκη - Βουλγαράκη ..αλήθεια είναι!!

  8. βα..αχ!! avatar
    βα..αχ!! 05/12/2008 18:07:02

    @7 Από τις χιλιάδες των συμβολαιογράφων....Ω! Τι σύμπωση, την Βουλγαράκη-Πελέκη βρήκαν ,για να της αναθέσουν τις βρωμοδουλειές τους, κι εκείνη η ...αμάθητη.....δεν κατάλαβε και ....εκτέλεσε το έργο της ΑΨΟΓΑ!!!Εδώ ο Λαός λέει..ΒΡΕ ΔΕ ......!!

  9. Αθ. Κλάρας avatar
    Αθ. Κλάρας 05/12/2008 18:25:49

    Ο Κωστήκας μαζί με την κομπανία του θα φύγει νύχτα.
    Το ανησυχητικό είναι ότι με το ξημέρωμα θα έρθει ο Γιωρήκας.
    Δυστυχώς ο Ελληνας δεν μπορεί να βρει αυτόν τον έρημο τρίτο δρόμο, χάνεται στην σήμανση.

  10. aionios avatar
    aionios 05/12/2008 18:44:56

    όταν πουλήθηκε το ακίνητο από την Μ.Β στην εταιρεία noliden ποιος ήταν ο συμβολαιογράφος και ποια η αμοιβή του?
    το εικονικό τίμημα ήταν 41 εκ. €.

  11. βα..αχ!! avatar
    βα..αχ!! 05/12/2008 19:14:42

    @11 Ο Λαός φοβάται την καθαρή επιλογή ενός τρίτου δρόμου,όχι τόσο για τα αποτελέσματα μέσα στη χώρα,άφού ξέρει πως θα τον ωφελήσει,όσο γι αυτά που πιθανόν να έρθουν ,σαν τιμωρία των επιλογών του....Είναι κάτι, σαν το μετέωρο βήμα που έκανε το 81,αλλά δεν ξέρουμε ακόμη ,αν θα λειτουργήσει με το βηματισμό της συγκυβέρνησης.Μπορεί να δοκιμάσει δειλά ,στο βλέποντας και κάνοντας, εκ των αποτελεσμάτων μιας τέτοιας διακυβέρνησης ,που πραγματικά θέλει την αριστερά ,σαν εγγύηση σε ένα τέτοιο σχήμα ή μετά την εναλλαγή,της οποίας η διάρκεια θα κριθεί από το αποτέλεσμα και την πορεία των οικονομικών, κάνει το βήμα ως την ίστατη σανίδα σωτηρίας!!.Βέβαια, υπάρχουν και οι άλλοι, που τρέμουν σε ένα τέτοιο,έστω δειλό βήμα.Χθες, ακούστηκαν τέτοιες φωνές.Σκέψου λοιπόν τι πόλεμο,ενέργειες που δεν ξέρουμε και σπέκουλα πλασάρουν από όλα τα νταβαδομέσα τους,για να υπερασπιστούν τα συμφέροντά τους!!!!

  12. βα..αχ!! avatar
    βα..αχ!! 05/12/2008 19:30:44

    @12 Ψάξε στην μαφία της ΝΔ ή στην αντίστοιχη των Κύπριων.....αυτοί έχουν και ειδικότητα στη διαπλοκή εκκλησίας- πολιτικής.Δεν είδες τον χαζοχαρούμενο, που θεωρούσε και μεγάλο επίτευγμα τις βρωμοδουλειές που έκανε και μας συμβούλευε να μη τα συζητάμε ,γιατί εκτιθέμεθα!!!!!ΝΟΜΙΖΕ Ο ΔΥΣΜΟΙΡΟΣ ΟΤΙ ΜΕ ΤΙΣ ΛΟΥΜΠΙΝΙΕΣ, ΕΞΑΣΦΑΛΙΣΕ ΤΟΝ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟ!!!!

  13. βαγγελης avatar
    βαγγελης 05/12/2008 19:31:41

    @anonymouse.org #7
    μαλλον εσυ δεν παρακολουθεις ειδησεις κ blogs προσεκτικα... Αυτα βρεθηκαν σε λογαριασμους. Δηλαδη ηταν τα εσοδα, οχι ο τζιρος. Τα εξοδα κλπ ειχαν καταμεριστει και απλα 1.900.000 ηταν το ...υπολοιπο...

  14. Μαρία Αντουανέττα avatar
    Μαρία Αντουανέττα 05/12/2008 19:50:08

    Πώς κάνετε έτσι για 1 εκατομμύριο ευρώ; Πολλά είναι; Ξέρετε πόσο πάνε τα φροντιστήρια και τα δίδακτρα στο Κολλέγιο για 5 παιδιά; Ξέρετε τι έξοδα συντήρησης έχει το Καγιέν; Ξέρετε πόσα σου φεύγουν στη ΔΕΗ αν έχεις 1.200 τετραγωνικά σπίτι; Για να μην πούμε για το ρεύμα που καίνε οι λάμπες τής πισίνας...

    Τι είναι 1 εκατομμύριο ευρώ τη σήμερον; Για πότε γίνεται καπνός...

    Πραγματικά, εγώ τη λυπάμαι την οικογένεια Βουλγαράκη-Πελέκη... Noblesse oblige, που λέμε και στις Βερσαλλίες...

  15. ataktos avatar
    ataktos 05/12/2008 22:04:31

    Παρακαλώ σχολιάστε τα συνημμένα
    Αναδημοσιεύτηκε σήμερα
    http://pontokomicom.blogspot.com/2008/12/blog-post_1147.htm
    και το περσινό του συνεργάτη του ΑΝΤΙ
    http://www.e-tipos.com/newsitem?id=16190
    τα συμπεράσματα δικά σας
    θα ρωτήσω τον Κίμωνα (Θεωδορος Ρ) του Τάκη(πάλι αυτός θα φταίει) –δεν το μετέφρασε στα γιαπωνέζικα να τα καταλάβει μιας και τα ελληνικά του είναι δύσκολα υπάρχει και το www.systram.com και είναι τζάμπα !!.

  16. Γιωργος Χ avatar
    Γιωργος Χ 05/12/2008 22:05:39

    Τελικά όλα τριγύρω αλλάζουνε και όλα ίδια μένουν φάκτορα..

    Δες και αυτό

    http://voice.pblogs.gr/2008/12/h-hwra-toy-gkroyeza.html

  17. Νἰκος avatar
    Νἰκος 05/12/2008 22:49:26

    Ο μονος τροπος για να "γλυτωσουν" ειναι οι ΚΚ και ΓΑΠ να συνεργαστουν.

    Μα τι λεω! Ακομη και μαθηματικα ειναι μηδενικο: ΚΚ(Ανικανος)+ΓΑΠ(ανεπαρκης+μη Ελληνικης συνειδησης)=0

  18. ataktos avatar
    ataktos 05/12/2008 23:01:13

    Αθ. Κλάρας-ατακτε του Δ.Σ.Ε. !!!!
    Ο Κωστήκας μαζί με την κομπανία του θα φύγει νύχτα. Όχι εμείς τέτοιον «αρχοντακο"της υπερτιμημένης δραχμής δεν ζήσαμε ούτε επι τον Σημιτακό .Έλεος μην λες τέτοια και κλαίμε μέρα νύχτα για να μας έρθει ο «Σωτήρας μας ?!?!» …ο ΓΑΠ με την παρεα του ..

  19. Διοτίμα avatar
    Διοτίμα 05/12/2008 23:16:56

    "Κολλήσαμε" πάλι, έ, και αρχίσαμε τα ευφυολογήματα. Και κουτσομπολιό της κακιάς ώρας. Συναγωνιζόμενος ο ένας τον άλλο. Για την ταμπακέρα (την πολιτική), κουβέντα. Γιατί ταλαιπωρείτε το μπλόγκ; Υπάρχει κι ο Παπαγγιάννης με τον Καψάμπελη!

  20. ataktos avatar
    ataktos 05/12/2008 23:20:41

    Διοτίμα-αφου και εσει ΚΥΡΙΑ το λες ΕΥΓΕ? .
    Τα τσιγαρα
    τα ποτα
    και
    τα ξενυχτεια
    εχουν κλειση
    τα καλητερα
    τα σπ.......

  21. μανώλης avatar
    μανώλης 05/12/2008 23:38:04

    το 24 είναι δικό μου. Μανώλης

  22. ataktos avatar
    ataktos 05/12/2008 23:43:09

    ο Μεγας Αδελφος anonymous μα το λες ??????????μεροκαματο !!!

  23. Διοτίμα avatar
    Διοτίμα 05/12/2008 23:46:51

    @ ataktos
    Άντε πάλι! Τί γράφετε και να ξαναγράφετε ότι η κυρία "εθνική" (όντως) συμβολαιογράφος έβαλε στο λογαριασμό της ένα - δύο εκατομμύριο ευρώ από τη Μονή Βατοπαιδίου. Και λίγα έβαλε, για 250 συμβόλαια που έκανε! Εγώ, εδώ στην επαρχία, για ένα σπιτάκι που πήρα δανεικό από το Ταχυδρομικό Ταμιευτήριο πλήρωσα 5.000 ευρώ συμβολαιογραφικά κτλ. και σε φίλο συμβολαιογράφο! Παρακάτω, λοιπόν.

  24. ΑΤΑΚΤΟΣ avatar
    ΑΤΑΚΤΟΣ 06/12/2008 00:42:09

    Διοτίμα- καλα!!! μην μου λες οτι εσει!!!
    καλη μου και μας !!
    ΑΡΠΑΞΕΣ το σπιτακι(καλιβα) του παπου μου και μπαρμπα .ΟΧΙ μωρε!!!!
    Μην το ξεφτελησες εσει μωρο μας !!!
    στην ηλικεια μου οχι!!!

  25. t avatar
    t 06/12/2008 00:53:23

    Λέτε ο ΚΚ να αντιγράψει τον καναδό πρωθυπουργό???
    Canadian PM suspends Parliament to avoid defeat
    Canadian Prime Minister Stephen Harper on Thursday won approval from the governor general to suspend Parliament until the end of January, in an attempt to avoid being defeated by opposition in a non-confidence vote scheduled next week.
    foxnews.com/story/0,2933,462264,00.html

  26. απορια avatar
    απορια 06/12/2008 03:22:14

    εχει ξανασυμβει στην πολιτικη ιστορια της χωρας,
    τα μεσα "ενημερωσης" που ελεγχονται απο την επιχειρηματικη "ελιτ" της χωρας,να κανουν τοσο
    αγρια και συνεχη επιθεση,σε πρωθυπουργο?
    γιατι?
    γιατι οι
    συνασπισμενοι ,εργολαβοι,τραπεζιτες,μαφιοζοι το κανουν?
    για να σωσουν την χωρα?

  27. δημοσθενης avatar
    δημοσθενης 06/12/2008 12:58:50

    απορια-Εμείς εδώ δεν ξέρουμε ,αλλά αυτοί για τους οποίους αναφέρεσαι ξέρουν κάτι .Θα είναι και ο λόγος που ψάχνουν μανιωδώς και σε αυτό blog για καμία «νέα ιδέα» ,και προπαντός να είναι και τζάμπα (μιας και τα πνευματικά δικαιώματα στο Ελλαδισταν μοιάζουν με αλατισμένο τουρλού)

  28. ΑΤΑΚΤΟΣ avatar
    ΑΤΑΚΤΟΣ 06/12/2008 13:47:45

    Και η κηδείες με παπάδες ,ψάλτες κλπ έχουν και αυτές την ομορφιά τους και το χρήμα-κεφάλαιο (τελευταία πάνε να μας πασάρουν και την ανήθικοι καύση ) αυτά είδε φαίνεται και ζήλευσε ο Μπουλης με την παρέα του( αφού την χειρουργό Νατάσσα πέτυχε με το έτσι θέλω) .