#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
06/09/2011 22:13
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Οι ταξιτζήδες χάνουν τις άδειές τους



Την τακτική του μαστιγίου και του καρότου επέλεξε ο υπουργός Μεταφορών, Γ. Ραγκούσης, ανακοινώνοντας επιτέλους το ... όραμά του για την αγορά των ταξί.

Το μαστίγιο είναι τα μέτρα για τα οποία αντιδρούν οι ταξιτζήδες, δηλαδή ότι οι άδειες περνούν στο δημόσιο, μετά τη συνταξιοδότηση θα επιστρέφονται και απελευθερώνεται χωρίς πληθυσμιακά κριτήρια, εκτός ίσως από κάποια νησιά και τουριστικές περιοχές. Ουσιαστικά οι ταξιτζήδες χάνουν την αξία της άδειάς τους και το χειρότερο είναι για περίπου 6.500 οι οποίοι πήραν άδεια τα τελευταία 3-7 χρόνια. Επίσης, αντιδράσεις υπάρχουν για τα 9θέσια ταξί που ουσιαστικά αφορούν τα ξενοδοχεία τα οποία αποκτούν άδειες ταξί τέτοιου τύπου καθώς και τις μοτοσικλέτες – ταξί.

Οι άδειες κυκλοφορίας ταξί θα χορηγούνται μόνο σε εταιρείες, ΕΠΕ ή Α.Ε. που θα συσταθούν για την παροχή υπηρεσιών μεταφοράς επιβατών . Θα έχουν διάρκεια τρία χρόνια και θα είναι αμεταβίβαστες, ενώ οι οδηγοί των ταξί θα περνούν από εξετάσεις για να πάρουν το δίπλωμα. Παράβολο μαμούθ που φτάνει έως και τις 40.000 ευρώ προβλέπει το σχέδιο νόμου γεγονός που καθιστά την ενασχόληση με τα ταξί, δραστηριότητα μόνο για τους έχοντες.

Το καρότο που ρίχνει η κυβέρνηση μπας και διασπάσει τους ταξιτζήδες είναι:

Όσοι έχουν μισή άδεια θα την κάνουν ολόκληρη χωρίς να πληρώσουν λεφτά. Και δεν είναι λίγοι αυτοί...
Δημιουργείται πρόγραμμα 50 εκατ. ευρώ από το ΕΣΠΑ για να δοθούν ποσά έως και 100.000 ευρώ για την αγορά νέων οχημάτων ή την ανανέωση των υπαρχόντων.
Τίθεται σε διαβούλευση η απελευθέρωση σε περιοχές κυρίως τουριστικές. Εκεί ίσως μπουν κάποια πληθυσμιακά κριτήρια.
Η κυβέρνηση κλείνει το μάτι και στην κοινωνία εκτιμώντας ότι θα υπάρξει μείωση κομίστρων 10%-20%. Έτσι, θα πει ο κόσμος, ότι η απελευθέρωση έχει αντίκτυπο στην τσέπη του.
Στην ουσία, τα πάντα γίνονται για να εισπραχθούν χρήματα για το δημόσιο το οποίο γίνεται νταβατζής της υπόθεσης. Για κάθε νέα άδεια το παράβολο θα κυμαίνεται από 15 έως 40 χιλιάδες ευρώ. Υπενθυμίζεται ότι στις αρχές Ιουνίου, όταν έγιναν οι πρώτες ανακοινώσεις, το παράβολο υπολογιζόταν σε 3.000 ευρώ. Γι' αυτό και περισσότεροι από 10.000 πολίτες είχαν σπεύσει να καταθέσουν χαρτιά για να πάρουν άδεια.
Κατά τα λοιπά η άδεια θα ανανεώνεται κάθε τρία χρόνια (άλλα λεφτά για την ανανέωση), θα είναι στην ιδιοκτησία του κράτους και μετά τη συνταξιοδότηση θα επιστρέφεται σε αυτό.

Ραντεβού στη ΔΕΘ δίνουν οι ταξιτζήδες

Πορείες γύρω από το χώρο της ΔΕΘ προγραμματίζουν οι ταξιτζήδες , ενώ η Ομοσπονδία απειλεί και με περαιτέρω κινητοποιήσεις,.

 Ο Κώστας Γιαννακάκης, πρόεδρος του Σωματείου Ιδιοκτητών Ταξί Νομού Θεσσαλονίκης, καλώντας όλους τους συναδέλφους του να συμμετέχουν στην πορεία, τόνισε ότι βασικά τους αιτήματα είναι η έκδοση αδειών, το ιδιοκτησιακό καθεστώς και η έδρα των ταξί.

Περισσότερα για το προσχέδιο νόμου εδώ

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Orestios avatar
    Orestios 06/09/2011 22:17:24

    Το νομοσχέδιο Ραγκουση είναι στροφή προς τον κρατισμό.
    Ο σοσιαλισμός εδραιώνεται.

    • The Saint avatar
      The Saint @ Orestios 07/09/2011 01:39:21

      To νομοσχέδιο Ραγκούση είναι στροφή πρός τον Οργουελικό απολυταρχισμό!
      Ο σοσιαλισμός τώρα ξεσκεπάζεται!

      • Orestios avatar
        Orestios @ The Saint 07/09/2011 19:40:56

        Δεν έχουν διαφορά σοσιαλισμός και απολυταρχισμός

    • madprof avatar
      madprof @ Orestios 08/09/2011 12:03:22

      Ψυχραιμία! είναι προς την σωστή κατεύθυνση. Τέλος ο Νεποτισμός σε όλα και για όλους, είναι η Αρχή!

  2. letta avatar
    letta 06/09/2011 22:42:55

    Άποκρατικοποιούν όλο τον δημοσιο τομέα και κρατικοποιούντις άδειες ταξί. Πολύ ωραίοι οι άνθρωποι. το πιο ωραίο είναι ότι στον φίλο του τον Ανδρεάδη (τον πρόεδρο του σετε που είχε καλεσει στην συνάντηση πριν από τους ταξιτζήδες) δίνει όλες τις άδειες δωρεάν, ενώ ο φτωχός κοσμάκης θα πληρώνει παράβολο από 15000 'εως 40000 και στο τέλος θα την επιστρέφει στο κράτος. Σοβιετοποίηση της άδειας. Μπράβο τους! Μεγάλο σκάνδαλο. το νομοσχέδιο το έφτιαξε ο Ανδρεάδης για να σβήσει το ταξί. θα φτιάξει αυτός τα καρτελ και τερμα ο κοσμάκης.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ letta 07/09/2011 11:32:14

      Ο ίδιος ήταν που προχθές, με συνέντευξη στην αλαφουζοφυλλάδα, ζήτησε άμεση απελευθέρωση των τουριστικών λεωφορείων.

  3. blackyellowhorse avatar
    blackyellowhorse 06/09/2011 23:51:24

    Ο Ρεππας και η Τωνια και οι αλλοι 40 θα το ψηφισουν το νομοσχεδιο? η θα κανουν τις κλωσσες?

  4. takis avatar
    takis 06/09/2011 23:59:30

    ΔΕΝ ΘΑ ΠΡΟΛΑΒΟΥΝ !!!ΕΤΣΙ ΚΙ ΑΛΛΙΩΣ ΕΠΙΧΕΙΡΟΥΝ ΗΡΩΙΚΗ ΕΞΟΔΟ

  5. dinodamo avatar
    dinodamo 07/09/2011 00:16:16

    Φατε σοσιαλισμο να μαθετε αλλη φορα να ψηφιζετε κοροιδα του Πασοκ.Χαχαχα.

  6. ΣΠΥΡΟΣ avatar
    ΣΠΥΡΟΣ 07/09/2011 00:17:36

    Οι ΠΑΣΟΚΟΙ πραγματικά τρέχουν απ' εδώ κι από εκεί σαν τις τρελές τις κότες. Δεν μπορούν να βρούν ούτε τους δικούς τους. Σε λίγες μέρες θα λες ότι είσαι ΠΑΣΟΚ ΚΑΙ ΘΑ ΣΕ ΚΥΝΗΓΆΝΕ ΣΤΟ ΔΡΌΜΟ.

  7. βασιλης avatar
    βασιλης 07/09/2011 00:32:58

    επιτελους τελειωνει αυτη η κωμωδια με τις αδειες που πραγματικα αν και εχω παει σε τρεις ηπειρους δεν την ειδα πουθενα / α στην αγγλια για να γινεις ταξιτζης περνας εξετασεις επιπεδου πανεπιστημιου, δεν νομιζω οτι θα στεναχωρηθει πολυς κοσμακης για τους ταριφες

    • Orestios avatar
      Orestios @ βασιλης 07/09/2011 00:37:37

      Οι άδειες στην Αγγλία ανήκουν στο κράτος ή στην επαγγελματική ένωση των ταξιτζηδων???

      • Δήμος avatar
        Δήμος @ Orestios 07/09/2011 01:17:43

        Τις δίνουν οι τοπικές αρχές.

        • Orestios avatar
          Orestios @ Δήμος 07/09/2011 01:27:17

          Κρατικές δομές δηλαδή???

          • Δήμος avatar
            Δήμος @ Orestios 07/09/2011 18:05:50

            Προφανώς. Όχι κεντρικές όμως, αλλά αποκεντρωμένες. Αν θέλεις π.χ. άδεια για το Σέφιλντ, θα πας στο εκεί Δημαρχείο για να στη δώσει το τοπικό συμβούλιο.

          • Δήμος avatar
            Δήμος @ Orestios 07/09/2011 18:07:42

            Αν θέλεις να δεις περισσότερα για το τι ισχύει, ψάξε για hackney carriage licensing.

          • Orestios avatar
            Orestios @ Orestios 07/09/2011 19:41:44

            Κρατικίστικα είναι αυτά

  8. βασιλης avatar
    βασιλης 07/09/2011 01:33:47

    google it για να βγεις απο την περιεργεια παντως αυτο το χαλι που επικρατουσε εδω δεν υπαρχει σε αλλη χωρα / καλο να βριζουμε τον γαπ αλλα οχι για και τετοια θεματα / τωρα βλεπω οτι αντιδρουν λεει που ολοι οι δημοσιοι υπαλληλοι θα εχουν ενιαιο μισθολογιο / δηλ επρεπε η χωρα να βαρεσει πιστολι για να καταλαβουν τα αυτονοητα.

    • Orestios avatar
      Orestios @ βασιλης 07/09/2011 02:03:28

      Αποφεύγεις να μου πεις αν είναι κρατικές δομές ή σωματεία.
      Υπάρχουν όμως πολλές ανάλογα με το είδος του ταξί.

      Όλα τα άλλα που λες είναι προπαγάνδα του ΠΑΣΟΚ.

  9. Dimiteis avatar
    Dimiteis 07/09/2011 01:53:09

    Οι ταριφες δεν φώναζαν: να επικρατήσει ότι και σε κάποια άλλη ευρωπαϊκή χώρα? ε να λοιπόν που εισακούστηκαν...
    τουμπεκι ψιλολομμενο λοιπόν
    Εταιρεία, έσοδα έξοδα και να λειτουργήσουν και αυτοί όπως οι υπόλοιπες επιχειρήσεις.
    Ελπίζω να μην ακούσω καμία μπαρουφα απο νδ

    • Orestios avatar
      Orestios @ Dimiteis 07/09/2011 02:15:21

      Τον αποκλειστικό έλεγχο λειτουργίας αυτού του εκτρωματος, που έφτιαξε ο Ραγκουσης, τον έχει το Κράτος.
      Στην ουσία τα ταξί ανήκουν στο κράτος και το Κράτος νοικιάζει άδειες σε όποιον ενδιαφέρεται.
      Καμία σχέση με απελευθέρωση. Στην πραγματικότητα η διαφθορά στις κρατικές επιτροπές θα θριαμβεύσει.
      Αν αυτό δεν λέγεται κρατισμός ή σοσιαλισμός τότε πως λέγεται???

      • James avatar
        James @ Orestios 07/09/2011 03:04:46

        http://www.nyc.gov/html/tlc/html/about/board_of_comm.shtml
        Στην νέα Υόρκη 8/9 μέλη του tlc είναι επιλογή του δημάρχου. Απόλυτη διαφθορα και εκεί?
        http://www.taxi-london.net/London-Taxi-History.html
        Η το Λονδίνο με τους καλύτερα αμοιβομενους ταριφεσ αλλά και με τις δυσκολότερες εξετάσεις που και εκει η άδεια δίνετε απο το Transport For London
        Αυτοδιοίκηση αλλά με καμινη μπουταρη κτλ Αστό καλύτερα στο υπουργείο μεταφορών...

        • Orestios avatar
          Orestios @ James 07/09/2011 08:44:55

          James στη ΝΥ ο δήμαρχος δεν εκλέγεται.
          Ούτε στο Λονδίνο εκλέγεται κάποιος.
          Η διαφθορά στη δύση γίνεται σε επίπεδο εταιριών και όχι σε ατομικό επίπεδο. Το λαδωμα το κάνει η φίρμα.

          • Δήμος avatar
            Δήμος @ Orestios 07/09/2011 18:09:14

            Φυσικά και εκλέγονται δήμαρχοι και στις δύο αυτές (μητρο)πόλεις.

  10. tassos avatar
    tassos 07/09/2011 07:10:49

    Ωραία όλα αυτά που λέτε αλλα οι άδειες στο Λονδίνο και στη νέα Υόρκη μεταβιβαζονται;

  11. tassos avatar
    tassos 07/09/2011 07:17:17

    Γιατί οι άδειες στη νέα Υόρκη έχουν 800.000$,τόσο τις πουλάει ο Δημος η είναι υπεραξία;Επισεις στο Λονδίνο και στη νέα Υόρκη τις άδειες τα ξενοδοχεία τις παίρνουν δωρεάν Βασιλάκη;Όσο για τα έσοδα-έξοδα αυτα τα έχουμε εδω και πολυ καιρο...Αν δεν ξέρετε δεν είναι ντροπή να ρωτάτε...

  12. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 07/09/2011 10:36:01

    Το γνωστό κόλπο με τις ΑΕ και τις ΕΠΕ που εφάρμοσαν με τους φορτηγατζήδες. Κατά τα άλλα, "απελευθέρωση"!!!

  13. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 07/09/2011 10:46:02

    Είμαι φιλελεύθερος στα άκρα. Ωστόσο αδυνατώ να δώ οποιοδήποτε όφελος από. την δήθεν "απελευθέρωση" των ταξί. Θα υποκαταστήσει τον "επιχειρηματία", "αστό" ταξιτζή από εταιρείες με υπαλλήλους, ίσως Έλληνες, αλλά πιθανότατα Αλβανούς, Βούλγαρους κοκ ταξιτζήδες. Τα "υπερκέρδη" του ταξιτζή θα τα πάρει ο μέτοχος της εταιρίας (και σίγουρα όχι εγω, ο πελάτης).

    Ίδιο κακόγουστο θέατρο με τα φαρμακεία.

    Διάλυση της όποιας "αστικής" μεσαίας τάξης

    • ataktos avatar
      ataktos @ archaeopteryx 07/09/2011 10:49:52

      +10000

    • τσώφλι πασατέμπου avatar
      τσώφλι πασατέμπου @ archaeopteryx 07/09/2011 12:12:44

      Μήπως, της "όποιας" μεσαίας τάξης ;

    • Orestios avatar
      Orestios @ archaeopteryx 07/09/2011 19:52:00

      +1000 Aρχαίε

  14. ΧΑΡΗΣ avatar
    ΧΑΡΗΣ 07/09/2011 12:57:49

    Τι νομισαν οι ταξιτζηδεεες οτι με την αγορα μιας αδειας απο τον παππου θα παει στο γιο και στον εγγονο;;;;
    Οποιος αλλος ηθελε να γινει νεος ταξιτζης παρακαλουσε να πεθανουν οι ταξιτζηδες νωρις ωστε να μην υπηρχαν επιδοξοι κληρονομοι;;;;;
    Ειναι δικαιο να μην μπορουν ολοι οι νεοι ανεξαρτητος οικονομικων δυνατοτητων να μην μπορουν να παρουν αδεια;;;;
    Οσο για την πορεια που ετοιμαζουν στη ΔΕΘ να το ξεχασουν, φτανει , μπαστα, εχουν και αλλοι σειρα, ολο το καλοκαιρι μας τα εκαναν........ ΤΩΡΑ ΗΡΘΕ ΚΑΙ Η ΣΕΙΡΑ ΤΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ!!!!! ΕΧΕΙ ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ που πρεπει να βρεθουν λυσεις ΣΥΝΤΟΜΟΤΕΡΟ.!!!!
    ΝΑ ΘΥΜΗΣΩ ΟΤΙ ΤΟ ΣΑΒΒΑΤΟ Η ΠΟΛΗ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΜΛΕΕΕΕΕΕ!!!!! ΟΛΟΙ ΟΙ ΦΙΛΑΘΛΟΙ ΤΟΥ ΗΡΑΚΛΗ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΜΕΓΑΛΗΤΕΡΗ ΠΟΡΕΙΑ ΟΛΩΝ ΠΟΥ ΘΑ ΚΑΤΑΛΗΞΗ ΣΤΗΝ ΔΕΘ.!!!!!
    ΜΗΝ ΔΙΑΝΟΗΘΕΙΤΕ ΚΑΙ ΕΜΦΑΝΙΣΤΗΤΕ ΚΑΙ ΠΑΡΕΙΣΦΡΗΣΕΤΕ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΠΟΡΕΙΑ ΤΟΥ ΗΡΑΚΛΗ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΣΑΣ ΠΕΤΑΞΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΘΑΛΑΣΣΑ ΤΟ ΛΙΓΟΤΕΡΟ............... !!!!!!!!!

  15. letta avatar
    letta 07/09/2011 13:06:11

    Στο Λονδίνο τα μινι cab σαν εταιρίες έχουν άλλο σύστημα από τα μαύρα τα καθέαυτού ταξί. Είχε δημοσιεύσει η olympia .gr τις φωτογραφίες Ασιατών και μαύρων οδηγών, ουκ΄ελάχιστοι, που δουλεύουν σε αυτά τα ταξί και δικάστηκαν για βιασμούς και δολοφονίες πελατριών. Έχετε ακούσει εδώ να έχει συμβεί κάτι τέτοιο εδώ από δικούς μας ταξιτζήδες; O Ανδρεάδης ή ο Βασιλάκης, χωρίς καν να πληρώσουν αυτοί παράβολο που ζητάει ο Ραγκούσης από τον φτωχό κοσμάκη, θα βάλουν επάνω όποιον πληρώνουν λιγότερο και ο Θεός βοηθός. Ο Ανδρεάδης έχει Σλοβένους ή Βούλγαρους επάνω στο ξενοδοχείο sunnyκαι τους πληρώνει με 300 euro,ανασφάλιστους δήθεν σαν μαθητευόμενους. Αυτό θα κάνει και στα ταξί. Βοήθειά μας!!!!! Αυτό είναι μεγάλο σκάνδαλο, πιθανόν ο Ραγκούσης πήρε μεγάλο πακέτο. Όλη η αντιπολίτευση σύσσωμη δεν πρέπει να το αφήσει να περάσει έτσι!!!!

  16. ΤΑΝΜΑΝ avatar
    ΤΑΝΜΑΝ 07/09/2011 17:48:12

    ΠΑΙΔΙΑ ΤΩΡΑ Ο ΡΑΓΚΟΥΣΗΣ ΣΩΝΕΙ ΤΗΝ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ ΗΣΗΧΙΑ.....

  17. vaggelis avatar