#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
08/02/2012 15:47
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Οι σύγχρονοι "Φιλικοί" του αντιμνημονιακού αγώνα



Σε προηγούμενη ανάρτηση διερωτώμεθα “αν υπάρχει έστω και ένας ευπατρίδης να δώσει τα 40 εκ. για τους πολύτεκνους”που κόβουν οι ανάλγητοι δανειστές για να μειώσουν τα ελλείμματα του κράτους.

Προσέξτε τώρα κι αυτό:

Τις τελευταίες μέρες, τα περισσότερα επώνυμα τηλέφωνα που έπεσαν στη Συγγρού για να εμψυχώσουν τον Αντώνη Σαμαρά στον αγώνα που δίνει, δεν έγιναν από άνεργους φουκαράδες και απελπισμένους βιοπαλαιστές της φτωχολογιάς. Από μεσοαστούς έγιναν, με κομπόδεμα και παιδιά σε ιδιωτικά σχολεία.

Αυτοί είναι οι σύγχρονοι «Φιλικοί» αυτού του τόπου. Και δεν διστάζουν να θυσιάσουν την βολή τους για να διασώσουν την κουρελιασμένη περηφάνια του έθνους…

Ακροβολιστής

ΣΧΟΛΙΑ

  1. νικος π. avatar
    νικος π. 08/02/2012 16:03:59

    ΑΝ ΜΕΙΩΘΕΙ ΟΚΑΤΩΤΑΤΟΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ Ν'ΑΝΕΒΕΙ ΤΟ ΟΡΙΟ ΤΟΥ ΑΦΟΡΟΛΟΓΗΤΟΥ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΧΑΜΗΛΑ ΕΙΣΟΡΗΜΑΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΥΠΑΡΞΕΙ ΜΑ ΜΙΚΡΗ ΒΟΗΘΕΙΑ Σ'ΑΥΤΟΥΣ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΛΥΨΟΥΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ ΤΑ ΥΨΗΛΟΤΕΡΑ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΑ ΚΛΙΜΑΚΙΑ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΤΟ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΟ ΝΟΜΟΣΧΕΔΙΟ ΕΙΝΑΙ ΑΚΟΜΗ ΑΝΟΙΚΤΟ .ΝΑ ΔΟΘΕΙ ΜΙΑ ΕΣΤΩ ΣΥΜΒΟΛΙΚΗ ΕΙΚΟΝΑ ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗΣ.

  2. Πασχάλης avatar
    Πασχάλης 08/02/2012 16:21:24

    Eδω ακουγεται οτι θα κοπει εντελως το αφορολογητο,ακομα και 1 ευρω να βγαζεις φορο,να κοψουν οι αλητες το επιδομα πολυτεκνων λες και αυτο μας βαραινει.Ελπιζω αυτοι οι συγχρονοι φιλικοι να τον συμβουλευουν να τους στειλει απο κει που ρθαν και οχι να μας κατσουν καμια 30αρια χρονια εδω και να μας κανουν Λετονια του νοτου...

  3. cobalt avatar
    cobalt 08/02/2012 16:22:53

    Τα ψέμματα σωθήκαν.
    Κρατάω την ελπίδα μέχρι και την τελευταία στιγμή γι' αυτόν τον άνθρωπο, πως θα φανεί αντάξιος της εμπιστοσύνης που του δείξαμε.
    Αλλά σήμερα είναι η μέρα που μετριούνται οι άνθρωποι, οι άντρες και οι ηγέτες.

  4. sousana avatar
    sousana 08/02/2012 16:26:40

    Ειμαι και εγω και ο συζυγος μου μεσοαστοι και το γιο μου μπορω ακομα και τον στελνω σε ιδιωτικο αυριο δεν ξερω αν θα μπορω . Ημουν στο Συνταγμα και εφαγα τα χημικα αν και δεν ημουν σε ασχημη οικονομικη κατασταση. Ολοι αυτοι που σημερα ειναι σε δυσχερη θεση που ειναι; Εγω λοιπον λεω στον Σαμαρα να πει οχι να μην υποκυψει δεν πρεπει να παραδωσουμε στα παιδια μας μια αποικια δεν πρεπει να τους στερησουμε την ελπιδα να φτιαξουν ενα καλυτερο κρατος απο αυτο που ειναι τωρα και αυτο θα το αποφασισουμε εμεις και οχι οι Γερμανοι και οι φιλοι τους

    • loretta avatar
      loretta @ sousana 08/02/2012 16:33:56

      Αψογη..!!!

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ sousana 08/02/2012 17:12:07

      Μπράβο Ελληνίδα μου!!!

    • ΑΡΚΑΣ avatar
      ΑΡΚΑΣ @ sousana 08/02/2012 17:44:56

      +1000000

  5. loretta avatar
    loretta 08/02/2012 16:32:27

    ...δηλ συλλήβδην ολοι οι μεσοαστοι ειναι μπουλιδες κακομαθημενοι κτλ κτλ...???
    Αποκλειεις το γεγονος οτι εργαζονται για αυτα που εχουν σκληρα και τιμια?? οτι θρεφουν και αλλες οικογενειες απο την εργασια τους???

    Τι να σου πω βρε ανθρωπε...αυτη η πληρης ισοπέδωση και απαξίωση μας οδηγησε σημερα εδω που ειμαστε....ολοι στον ιδιο κουβα ...με τα σκατα.

    Για παρτο αλλιως...

    • ΑΡΚΑΣ avatar
      ΑΡΚΑΣ @ loretta 08/02/2012 17:43:39

      +1000

  6. Πετρος avatar
    Πετρος 08/02/2012 17:02:32

    Δεν ξερω αν θα προλαβω να στειλω το γιο μου ιδιωτικο σχολειο θα προτιμουσα να τον στειλω σε δημοσιο σωστο σαν αυτα που επρεπε να εχουμε σημερα!
    Και ειμαι εδς να εμψυχωσω τον Προεδρο να μην υποκυψει σε εκβιασμους να πει ενα ηχηρο διπλωματικο ΟΧΙ
    για να συνεχισουμε ολοι να ελπιζουμε για τα παιδια μας

  7. madprof avatar
    madprof 08/02/2012 17:04:34

    ".... που κόβουν οι ανάλγητοι δανειστές ...."
    Τα Μιάσματα της εσωτερικής τρόικας τα κόβουν από τους πολίτες ενώ οι της κάστας τους χαίρουν πολλαπλών αποζημιώσεων, συντάξεων και πάσης φύσεως ασυλία!
    Μόνο ο Γ. Βαρουφάκης είπε το δέον γενέσθαι και την πικρή, ωμή, σκληρή αλήθεια της χρεοκοπίας που βρίσκεται η χώρα και την περαιτέρω πτωχοποίηση με φαινόμενα εξαθλίωσης που θα βιώσει η πλειοψηφία των πολιτών!
    Ξεχάστε την Ελλάδα που γνωρίσατε, τώρα μας χρεώνουν την λεηλασία που διέπραξαν μοιράζοντας ομόλογα του δημοσίου σε τραπεζίτες με το αζημίωτο και διασπαθίζοντας τα ευρώα σε μίζες, υπερτιμολόγηση έργων και δάνεια σε ημέρερους!

  8. ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
    ΣΤΕΛΙΟΣ 08/02/2012 17:05:52

    Δεν το πιάσατε ,τα λαμόγια ΘΕΛΟΥΝ να χρεωκοπήσουμε υπερήφανα!

  9. svetlana avatar
    svetlana 08/02/2012 17:09:12

    Αν δε με απατά η μνήμη μου και η λίγη Ιστορία που ξέρω τα άτομα που ίδρυσαν τη ¨Φιλική Εταιρία¨ ήταν μεσοαστοί και αστοί της εποχής που είχαν πολλά να χάσουν. Δεν δίστασαν και δεν φοβήθηκαν και άνοιξαν δρόμο για την επανάσταση του 1821. Ξάνθος, Σκουφάς, Τσακάλωφ, Αναγνωστόπουλος.

    "Στις γραμμές της συσπειρώνονται κυρίως έμποροι και μικροαστοί, αλλά και Φαναριώτες και κοτζαμπάσηδες και κληρικοί, πρόσωπα που θα διαδραματίσουν αγωνιστικό ρόλο (θετικό ή αρνητικό) στον αγώνα για την ανεξαρτησία, όπως οι οπλαρχηγοί Θεόδωρος Κολοκοτρώνης, Οδυσσέας Ανδρούτσος, Αναγνωσταράς, ο αρχιμανδρίτης Γρηγόριος Δικαίος (Παπαφλέσσας), οι Φαναριώτες Αλέξανδρος Μαυροκορδάτος και Νέγρης, οι μεγαλοκαραβοκύρηδες Κουντουριώτηδες, οι μεγαλοκoτζαμπάσηδες Ζαΐμης, Λόντος, Νοταράς, ο μητροπολίτης Παλαιών Πατρών Γερμανός κ.ά."

    ΄Αρα γιατί σας κάνει εντύπωση που και σήμερα η επανάσταση θα ξεκινήσει από τους "Βολεμένους"?

    • τομας avatar
      τομας @ svetlana 08/02/2012 18:04:16

      ειπαμε να λεμε ,αλλα να μην διαστρεφεται την ιστορια.ολοι αυτοι πολεμησαν;τι ηταν ο κολοκοτρωνης ;ο ανδρουτσος;,ποιοι πολεμησαν τους τουρκους ,ο μαυροκορδατος1 αυτοι ηταν η κακοδαιμονια μας,και συνεχιζει μεχρι τωρα.αυτοι τα αξιωματα ηθελαν,αν δεν ηταν σε διεταγμενη υπηρεσια.τους αρχηγους πηγαν να κανουν.ακου ο ζαιμης,ολοντος, ο νοταρας επαναστατες;ντροπη, που την εμαθες την ιστορια;

      • svetlana avatar
        svetlana @ τομας 08/02/2012 20:33:07

        Σε ελληνικό δημόσιο σχολείο.... με βιβλία που δεν είχε συγγράψει η κα Ρεπούση... Και στο απόσπασμα αναφέρομαι σ΄αυτούς που συμμετείχαν ως ιδρυτικά μέλη στη "Φιλική Εταιρία"... Ας σταματήσει πια ο λαϊκισμός... Αυτό το κακό DNA θα μας φάει όλους... Όπως και τότε!

    • ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
      ΣΟΝ ΠΕΝ @ svetlana 08/02/2012 23:04:36

      Svetlana
      Είναι αλήθεια γιατί τότε αστός σήμαινε πεπαιδευμένος και ύστερα πλούσιος.
      Σήμερα Αστοί θεωρούνται τα αρπακτικά του Δημοσίου χρήματος,
      οι επιδοτημένοι, οι δανειοθήρες, οι φοροκλέπτες και οι επίσημοι λαθρέμποροι πετρελαίου.

  10. ego avatar
    ego 08/02/2012 17:23:31

    Ο κακομοίρης με την κακομοιριά του. Δεν σου έχει περάσει από το κεφάλι ότι η πλειονότητα των ελευθέρων επαγγελματιών και των μικροεπιχειρηματιών έχει φάει σκατά για να βγάλει δύο φράγκα. Θα πρέπει να τα χάσει γιατί κάτι κηφήνες σαν και εσένα που ξύνονται στο διαδίκτυο μέρα νύχτα κάνοντας τους πατριώτες είναι ανεπρόκοποι. Τον ξέρεις τον μύθο με την κολοβή αλεπού που ήθελε και οι άλλες να κόψουν την ουρά τους για να της μοιάζουν;

    • Νέστωρ avatar
      Νέστωρ @ ego 08/02/2012 20:17:04

      Εσύ δεν έχεις ακούσει ότι τα φορολογικά έσοδα του κράτους προέρχονται κυρίως από τους μισθωτούς και ότι η πλειοψηφία των φοροφυγάδων είναι "ελεύθεροι επαγγελματίες"; Πρόσεξε λίγο τον egoκεντρισμό σου.

  11. Παναγιώτα avatar
    Παναγιώτα 08/02/2012 17:23:40

    Οι επαναστάσεις ξεκινούσαν πάντα από την Αστική τάξη ... μόνο σε ταινίες του Χόλυγουντ ξεσηκώνονται οι εξαθλιωμένοι...
    Συνεπώς, καλώς ήσασταν εσείς εκεί και όχι οι μεροκαματιάρηδες!!!

  12. Παναγιώτα avatar
    Παναγιώτα 08/02/2012 17:24:51

    ΣΩΣΤΑ ....
    Έχω την αίσθηση αυτή την στιγμή ότι οι βολευμένοι φοβούνται ...

  13. thanasis avatar
    thanasis 08/02/2012 17:26:48

    ΑΣ ΕΝΩΘΟΥΜΕ ΑΔΕΛΦΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΑΠΟΤΡΕΨΟΥΜΕ
    ΤΗΝ ΥΠΟΔΟΥΛΩΣΗ ΜΑΣ ΣΤΟ ΤΕΤΑΡΤΟ ΡΑΙΧ
    ΑΡΚΕΤΑ ΣΚΥΨΑΜΕ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΑΠΟ ΤΗΝ
    ΕΥΡΟΜΙΖΕΡΙΑ ΤΩΝ ΠΡΟΘΥΜΩΝ

  14. Ν. Πετράκης avatar
    Ν. Πετράκης 08/02/2012 17:28:55

    Δηλαδή για να καταλάβω ο κ. Σαμαράς ή κάποιοι εν πάσει περιπτώσει από όλους τους γραμματικούς που αγκομαχώντας κρατούσαν (ή κρατούσατε;) τα στοιχεία από τα τηλέφωνα και τους τηλεφωνούντες, περίμεναν να σημειώσουν και ποσά από δωρεές; Κρίμα (!!! που απογοητεύτηκαν). Για εκείνους βέβαια (τους άνεργους φουκαράδες, απελπισμένους κλτ, που τηλεφώνησαν για να εμψυχώσουν) δεν χρειάζεται ακόμα, η ομοία αναφώνηση! Τους αρκεί η «αφάνειά» τους εξαιτίας μη προβολής τους ελλείψει κομποδέματος. Αρκεί βέβαια, η εξέλιξη των γεγονότων να μην τους απογοητεύσει, οπότε την αναφώνηση θα την αναλάβει καθένας μόνος του, και μάλιστα στην παθητική φωνή. Και μία επισήμανση. Η εισφορά των ΦΙΛΙΚΩΝ δεν ήταν θέλει σώνει και καλά σε χρήμα, ούτε προσεγγίσθηκαν με αυτό το κριτήριο. Πολλοί εξ αυτών είχαν και χρήμα που εισέφεραν.

  15. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 08/02/2012 17:44:19

    Πατριώτες που στηρίζουν και θα στηρίξουν τον Σαμαρά υπάρχουν σ' όλες τις κοινωνικές κατηγορίες...άνθρωποι που περιμένουν από τον Πρόεδρο να τους δώσει την ελπίδα ότι η ζωή τους έχει αξία....η αστική τάξη,που περιγράφεις στο κείμενο, έχει προφανώς το ήθος αλλά και τη δυνατότητα αυτή τη στιγμή ν' αντισταθεί (με την έννοια της οικονομική άνεσης ή έστω της στοιχειώδους οικονομικής άνεσης και που δεν την απασχολεί ο καθημερινός αγώνας για την επιβίωση)...

  16. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 08/02/2012 17:57:09

    Ωραία η λογική του συγγραφέα της ανάρτησης.

    Επειδή δεν τηλεφωνούν στον Σαμαρά οι εξαθλιωμένοι αλλά αυτοί που δεν... πρόλαβαν ακόμα να εξαθλιωθούν, ε, ας τους αφήσουμε να εξαθλιωθούν κι αυτοί!

    Πραγματικά ευρηματικοί οι όψιμοι υποστηρικτές της Realpolitik στην απέλπιδα προσπάθεια να δικαιολογήσουν τα αδικαιολόγητα που έρχονται οσονούπω.

    Αγαπητέ, σκεφτείτε το σοβαρά, να πάτε στην Αλέκα. Και το δικό της δόγμα, ίδιο με το δικό σας είναι: "όσο χειρότερα για το λαό, τόσο καλύτερα για εμάς".

  17. eneral avatar
    eneral 08/02/2012 17:58:21

    Ο Σαμαρας με αιχμη της καμπανιας του την ΕΛΠΙΔΑ κινητοποιησε και εβγαλε στους δρομους ολους εκεινους που απειχαν απο πολιτικη.Εβαλε στην ατζεντα του την Πατριδα , το Εθνος , την Εθνικη Αξιοπρεπεια και Υπερηφανεια και ο απλος πολιτης , ο μεσοαστος , ο νοικοκυρης Ελληνας τον πιστεψε. Τωρα περιμενει απο τον Ηγετη Αντωνη Σ αμαρα να παρει αποφασεις και ειναι ετοιμος να ακολουθησει.