28/03/2009 15:14
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Οι συσχετισμοί στη ΝΔ άλλαξαν

 
_________________________________________________________________________________________________
Οι συσχετισμοί για τη μάχη της επόμενης μέρας στη ΝΔ έχουν αλλάξει.

Σύμφωνα με πληροφορίες, ο Δημήτρης Αβραμόπουλος έχει ήδη αποσυρθεί από τη μάχη της επόμενης μέρας και έχει συνταχθεί στο πλευρό του Γιώργου Σουφλιά.

Ο Αντώνης Σαμαράς θα μείνει πιστός ως το τέλος στον «καραμανλισμό» και θα περιμένει να φθαρούν οι βιαστικοί.

 Ο Βαγγέλης Μεϊμαράκης διεκδικεί την αυτονομία του ώστε να έχει διαπραγματευτικά πλεονεκτήματα όταν έρθει η ώρα και, αναλόγως των συμμαχιών που θα εξασφαλίσει, θα αποφασίσει τις κινήσεις του.

Με αυτά τα δεδομένα η Ντόρα Μπακογιάννη φοβάται κυρίως τον Γιώργο Σουφλιά, για τον πρόσθετο λόγο ότι ακόμη και εάν ο ίδιος δεν αναμετρηθεί μαζί της, θα έχει ιδιαίτερο βάρος η στήριξη που θα προσφέρει για όποιον την κερδίσει. Το ενδεχόμενο που προβληματίζει το περιβάλλον της Ντόρας Μπακογιάννη είναι ένας αιφνιδιασμός από τον πρωθυπουργό μετά τις ευρωεκλογές. Ανησυχούν, δηλαδή, ότι μπορεί με δική του πρωτοβουλία να ζητήσει ανανέωση της εμπιστοσύνης στο πρόσωπό του, εκφράζοντας την ετοιμότητά του να αποσυρθεί σε περίπτωση που αυτό θέλει η παράταξη.

Αλλά οι δημοσκοπήσεις που έχουν υπόψιν τους στα «στρατηγεία» δείχνουν ότι η παράταξη θέλει Καραμανλή ό,τι κι αν γίνει στις ευρωεκλογές. Αυτό σημαίνει ότι η Ντόρα θα πρέπει να περιμένει μέχρι την επομένη των εθνικών εκλογών, εκτός αν μεσολαβήσουν απρόβλεπτες εξελίξεις.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. PATRA avatar
    PATRA 28/03/2009 15:52:37

    Oλα τριγυρω αλλαζουνε κι ολα τα ιδια μενουν.

    Οπου Αβραμοπουλος βαλτε Γιαννος Παπαντωνιου.
    Οπου Μεϊμαρακης βαλτε Σκανδαλιδης.
    Οπου Ντορα βαλτε Ευαγγελος Βενιζελος.
    Οπου Σουφλιας βαλτε Σημιτης.
    Οπου Καραμανλης (ή Σαμαρας, αναλογως των εξελιξεων) βαλτε Παπανδρεου.
    Οπου λαϊκη βαση (της ΝΔ), βαλτε λαϊκη βαση (του Πασοκ).
    Και οπου "συμφεροντα" βαλτε "συμφεροντα"Πρετεντερης.
    Και οπου "συμφεροντα" βαλτε "συμφεροντα"Πρετεντερης.

    Νομιζω, πως μετα την αντικατασταση των αγνωστων(?) της εξισωσης απο τους γνωστους (και μη εξαιρετεους), το απατελεσμα ειναι προφανες...

  2. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 28/03/2009 16:00:24

    Για το Ντορα και συμφεροντα (καλα...) ετσι ειναι.

  3. Θύμα avatar
    Θύμα 28/03/2009 16:33:31

    Για να θεωρείται δημοκρατικό κόμμα να εγκαταλείψουν τις ίντριγκες με τις συμμαχίες και να αφήσουν την βάση του κόμματος να διαλέξει τον αρχηγό που θέλει, όχι με τον τρόπο που το έκανε το ΠΑΣΟΚ.
    ΤΕΛΟΣ

  4. Αλέξης avatar
    Αλέξης 28/03/2009 16:37:12

    Κανένας από τους πιθανούς υποψήφιους δεν έχει αξιόλογη πολιτική άποψη (για να μην πω ότι κάποιες από τις απόψεις τους αγγίζουν τα όρια του γελοίου). Τι σημασία έχει άραγε ν' ασχολούμαστε σοβαρά μαζί τους;
    Μια από τα ίδια λοιπόν...

  5. ataktos avatar
    ataktos 28/03/2009 16:37:13

    kala den katalaban akoma oti o KAPITALISMOS pou presbeban ehi katarevsi .Plaka mas kanoun ke mas pasernoun tora tin "dimokratikotita tous" ke "filelefrerotismo"

  6. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 28/03/2009 16:47:43

    @ 3
    Ουουουουουουχαχαχαχαχα! Χαααααχαχαχαχαχαχαχα! Ουουουουουουουουουουουχααααααχαχαχαχαχα! Ναι, ναι, ναι, ναι, ναι, ναι, γουστάρω! Να παρακαλάνε γονατιστοί το ΔΝΤ για βοήθεια! Αυτοί κι όλο τους το χρεωκοπημένο τραπεζικό σύστημα! Να κλείσουν και τις βάσεις στην Κύπρο επειδή δεν θα έχουν λεφτά!

    Χωρίς πλάκα τώρα, για το κεντρικό ποστ, τα νέα είναι μάλλον καλά. Η αποχώρηση του κυρίου Τίποτα (α, ρε Πάγκαλε, είσαι τεράστιος καραγκιόζης αλλά λες και μερικά σωστά ώρες ώρες) και η απάλειψη του κινδύνου να βρεθεί σε θέση κυβερνήτη της χώρας είναι πολύ θετικό νέο για τη χώρα. Η επένδυση ΚΚ στον Σουφλιά φαίνεται να πιάνει αφού διέσπασε τους φίλους της Ντόρας. Βέβαια, τελικά και ο Μπαρμπαγιώργος θα μείνει με τις μίζες των διαπλεκόμενων στο χέρι, που ξεκοκαλίζει εδώ και πέντε χρόνια. 'Ντάξει, μπαρμπα-Γιώργο, κανείς δεν μπορεί να τα έχει όλα. Ζευγάς-ζευγάς, τι να κάνουμε. Δεν σε χαλάει, φαντάζομαι θα έχει βγάλει και για δισέγγονα και για ανήψια.

    Θέλω μόνον να απηυδίσει η Ντόρα και να φύγει μια ώρα αρχύτερα. Να κάνει δικό της κόμμα να πάρει μηδέν κόμμα μηδέν και μετά να φύγει από τη χώρα με όλη της το σόι να ξεκοκκαλίσουν κι αυτοί αυτά που μας τρώγανε τόσον καιρό. Αρκετά!

  7. ariel avatar
    ariel 28/03/2009 17:34:46

    Ανώνυμε @8
    νομίζω πως αδικείς πολύ τον κόμη Vlad Tepes (Dracull) όταν ταυτίζεις την θυγατέρα με τα Καρπάθια.

  8. Ο Φυγάς avatar
    Ο Φυγάς 28/03/2009 17:48:50

    Πλην ίσως του Σαμαρά οι υπόλοιποι δεν νομίζω ότι έχουν τύχη να γίνουν ποτέ πρωθυπουργοί. Αρχηγοί αξιωματικής αντιπολίτευσης μπορεί, πρωθυπουργοί όμως όχι. Είναι πολύ αντιπαθητικοί.

  9. WB avatar
    WB 28/03/2009 18:04:11

    Μπρρρρρρρρρ.... Μητσοτάκεικο...

  10. Decay avatar
    Decay 28/03/2009 19:26:52

    Οι συσχετισμοί στη ΝΔ παραμένουν ως είχαν το Σεπτέμβρη του 2007.
    Άν έχει αλλάξει κάτι, αυτό θα φανεί μετά τις Ευρωεκλογές.

  11. ΠΑΤΡΑ avatar
    ΠΑΤΡΑ 28/03/2009 19:42:32

    ΑΝΤΩΝΗ λιγο υπομονη ακομη...

  12. tony avatar
    tony 28/03/2009 20:27:31

    Ξεπερασμένα πράγματα.
    Η Ελλάδα εχει ηγέτες μοναδικούς.
    ...ΝΤΟΡΑ .........
    το δώρο του θεού στον Ελληνισμό.Τό μελλον. Το άξιο τέκνο του μοναδικού, του ανεπανάληπτου, του πανύψηλότατου,ΤΟΥ ΜΕΓΑΛΟΦΥΈΣΤΑΤΟΥ ΤΟΥ λαμπρότερου εκ του ηλίου ανδρός του τρισμέγιστου Μητσοτάκη.
    Συνεπικορούμενη εκ του εννεαμέγιστου υού του
    ........ΚΥΡΙΑΚΟΥ...............................
    Μέλλον λαμπρό δια το έθνος.
    ΖΗΤΩ.............

  13. Lavazza avatar
    Lavazza 28/03/2009 22:19:51

    @Tony

    ενώ η αυτού μεγαλειότις George Papandriou έχει τη χάρη του ύψιστου...

    Αα ρε κουνια...

  14. tony avatar
    tony 28/03/2009 22:42:27

    Δεν μπορεί να με διορίσει τώρα και εγώ έχω σοβαρό οικονομικό πρόβλημα.Μόλις πάρει το ταμείο θα το αλάξω το τροπάριο.Τα έξοδα τρέχουν.
    Ζήτω το έθνος.

  15. αλλου avatar
    αλλου 31/03/2009 16:17:53

    είμαι στο γραφείο και μόλις έμαθα κάτι το όποιο με συγκλόνισε για την αρρώστεια ενός νέου ανθρώπου...παράλληλα, διαβάζω τα σχόλια και κούνησα το κεφάλι μου, λέγοντασ"με τι ασχολούμαστε". καθόμαστε και φανατιζόμαστε χωρίς ουσία και μιλάμε για διαδοχή και πράσινα άλογα. ποιος από όλους αυτους στη φωτογραφία έχει κάτι να μας πει...η ντόρα, ο σαμαρας, ο σουφλιας και οι υπόλοιποι...να υποθέσω ότι και αυτοί έχουν πρόβλημα επιβίωσης>??? και να ποθέσω οτι και οι γυναίκες του/αντρες του, δουλεύουν σκληρα σα γνησια κορίτσια του λαού, ή έχουν τις φιλιππινέζες αγκαλιά και δίνουν εντολές. ποιος από τους παραπάνω δούλεψε ακριβως? ο ένας απειχε από την πολιτικη τόσα χρόνια και εμφανιζεται σα σωτήρας, η άλλη διεκδικεί αυτό που όπως νομίζει της ανήκει και ο άλλος ο τρίτος τι είναι διατιτητης. να υποθέσω ότι όλοι εσείς που γράψατε προ ολίγου, το πληρώσατε το νοίκι σας ή όχι. εγώ βαρέθηκα τη σαπίλα προσωπικά. βαρέθηκα τα πάντα. οι άνθρωποι του πνεύματος κ οι άνθρωποιπου πραγματικά αξίζουν σε αυτή τη ζωή και αξίζει να τους έχουμε πρότυπα είναι κρυμμένοι(δυστυχώς για εμάς). τα υπόλοιπα κοπρόσκυλα, που έχουν και άποψη ενώ δε δύλεψαν ποτέ στη ζωή τους κ τα έχουν ΄΄ολα έτοιμα...όχι μόνο δε τους φτάνει αυτό που έχουν αλλά θέλουν να παρουν και την καρέκλα του αρχηγού. δε ντρεπομαστε λεω εγω.