#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
21/05/2012 18:50
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Οι συνιστώσες του ΣΥΡΙΖΑ τσακώνονται και...βάζουν νερό στο κρασί τους

Ο ιδεολογικός κατακερματισμός –όχι με όρους καθαρότητας- αποτυπώνεται στην απουσία συνεκτικού σχεδίου για τη σωτηρία της χώρας, ενώ από την άλλη ο εγκλωβισμός του ανάμεσα στις συνιστώσες επιτείνει αυτή τη δυσαρμονία.

Τα τελευταία στοιχεία καταδεικνύουν πως ο ΣΥΡΙΖΑ παραμένοντας ριζοσπαστικός χάνει μετριοπαθείς κ όσο είναι μετριοπαθής χάνει όσους θέλουν ριζοσπαστική κατεύθυνση.

Οι πληροφορίες κάνουν λόγο για έντονη διαμάχη ανάμεσα στις Συνιστώσες του κάτι που αποτυπώνεται έντονα στις ετερόκλητες και ανομοιογενείς δηλώσεις των στελεχών του.

Μετά τις τελευταίες παρεκκλίσεις των στελεχών η γραμμή που έχει δώσει η Κουμουνδούρου πλέον έχει να κάνει με το να προβάλλεται εντόνως ο Γ. Δραγασάκης καθώς και η επιστημονική και ακαδημαϊκή κοινότητα που εκπροσωπείται κυρίως από τους καθηγητές Μηλιό και Τσακαλώτο.

Εξάλλου εκεί θα εστιάσει τη στρατηγική του ΣΥΡΙΖΑ: Οικονομία, Μνημόνιο και Ανάπτυξη.  Και κυρίως πως θα φτάσουν τα χρήματα από την Ανάπτυξη στην Κοινωνία.

Η διαπάλη αυτή αποτυπώνεται σήμερα από την απολογητική ανακοίνωση της σκληροπυρηνικής Κομμουνιστικής Οργάνωσης Ελλάδος (ΚΟΕ).

Ούτε λίγο ούτε πολύ απολογείται για την γνωστή και διαδεδομένη θέση της για την έξοδο της Ελλάδας από την Ευρωζώνη λέγοντας πως: « Όσον αφορά την επίμαχη αφίσα του 2010: Έκφραζε μια κλασική θέση της Αριστεράς, η οποία μέσα από το δρόμο της εξόδου από την ΕΕ στόχευε στην εθνική Στόχευση που διατηρεί και σήμερα στο ακέραιο την επικαιρότητά της. Ωστόσο, μετά την επιβολή στη χώρα μας του ειδικού καθεστώτος των Μνημονίων, των Δανειακών Συμβάσεων και της Τρόικας, της «νέας κατοχής» και κοινωνικής εξόντωσης, τα πράγματα μετατοπίστηκαν'

Σε άλλο σημείο αναφέρει: ...το ότι εδώ και αρκετό καιρό το σύνθημα για έξοδο από την ευρωζώνη δεν είναι πλέον στις προτεραιότητες και τις άμεσες διεκδικήσεις της ΚΟΕ είναι γνωστό.  (http://www.koel.gr/)

Μετά τις ...ιδεολογικές κωλοτούμπες για το  περί καταγγελίας ή επαναδιαπραγμάτευσης του Μνημονίου, πλέον σύντροφοι...σα πολύ νερό βάλατε στο κρασί σας...

ΣΧΟΛΙΑ

  1. victoria (true) avatar
    victoria (true) 21/05/2012 18:59:10

    Ο Δραγασάκης δεν είπε στην Έρευνα του Τσίμα, πως αν επιστρέψουμε στη δραχμή θα επιστρέψουν οι επενδύσεις των Ελλήνων και όλοι θα γυρίζουν τότε να ...αγοράζουν και θα κινηθεί η οικονομία;

    Αυτό δεν υποτίθεται πως ήταν το πρόβλημα;;
    Όσοι δεν έχουν λεφτά έξω, περαστικά τους;;;

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ victoria (true) 21/05/2012 19:50:54

      Όχι, το πρόβλημα είναι η Ντόρα. Ο ΣΥΡΙΖΑ μόνο κλειτεριδεκτομές δεν ετοιμάζεται να κάνει (όταν δεν κάνει +άπειρο κωλοτούμπες γύρω από τον άξονά του σαν αεικίνητο) αλλά εμείς βρήκαμε τη λύση σε όλα μας τα προβλήματα.

  2. NTUA avatar
    NTUA 21/05/2012 19:39:13

    Μεταφέρω εδώ ένα σχόλιό μου από άλλη ανάρτηση, γιατί βλέπω πώς κάποιοι αρχίζουν να αντιλαμβάνονται περί τίνος πρόκειται:
    Ένας είναι ο κίνδυνος από την Αριστερά: ο κρατισμός. Κανένας άλλος. Ούτε το μεταναστευτικό. Έχω υπ’ όψη μου (από μέσα), ότι μ’ έναν τρόπο το μεταναστευτικό θα το λύσουν, με νόμους που προϋπήρχαν του Ραγκούση (Καραμανλή-Παυλόπουλου). Ακούσατε προχτές τον Τσίπρα για το “Δουβλίνο 2″. Στο τέλος, θα κλείσουν και τα σύνορα (για τους μετανάστες), αλλά φυσικά όσοι βρίσκονται ήδη εδώ θα πολιτογραφηθούν ως …”έλληνες” ψηφοφόροι του ΣΥΡΙΖΑ. Ξυπνήστε. Δεν είναι βλάκες. Και η κατηγορία για τα Δεκεμβριανά, μπορεί να μετατραπεί σε μπούμερανγκ. Δηλαδή, επειδή ο ΣΥΡΙΖΑ έκαιγε τον Δεκέμβρη του 2008, ως κυβέρνηση θ’ αφήσει να ξανακαεί η Αθήνα; Εγώ αμφιβάλλω αν θα επιτρέπει και τις διαδηλώσεις στη μέση του δρόμου! Ξυπνήστε!
    Να προστέσω: Νομίζετε ότι δεν είναι ικανοί να αλλάξουν και τις θέσεις του για το "σκοπιανό", προκειμένου να κυβερνήσουν; Ωστόσο, μην κάνετε το λάθος να τους συγκρίνετε με το ΠΑΣΟΚ (μέσα, έξω οι βάσεις...). Εδώ πρόκειται περί της ορίτζιναλ αρσιτεράς!

  3. Αριστερός Πατριώτης avatar
    Αριστερός Πατριώτης 21/05/2012 20:15:16

    Πρός ενημέρωση των αναγνωστών για να μορούνε να κάνουνε καλύτερη προπαγάνδα και να χτυπάνε με καλύτερα επιχειρήματα. ( σας το ξαναλέω μέχρι να τελειώσει η προεκλογική περίοδος εγώ θα έιμαι μαζί σας να σας στηρίζω όσο μπορώ)
    Προ μερικών μηνών έγινε "διάσπαση" στη ΚΟΕ, όπου διαγράφτηκαν 11 από τα 25 μέλη του κεντρικού συμβουλίου. Μια από τις βασικές αιτίες : οι διαγραφέντες ήταν κατά της ΕΕ και ήθελαν να είναι και βασική αναφορά στο λόγο του Σύριζα. 2η αιτία : οι διαγραφέντες αφήσαν να εννοηθεί ότι έμεινε στο Σύριζα το "δεξιό" κομμάτι που το ενδιέφερε η επιδότηση... Σαν να βλέπω ποιοι "δικαιώνονται"...
    υ.γ. Φημολογέιτε στον χώρο της ΚΟΕ ότι τα λεφτά του Ρούντι Ρουνάλντι ( λεφτά εξ αιγύπτου από τον θέιο του τον τραπεζίτη) λόγω των πολιτικών ανακατατάξεων στην Αίγυπτο έχουν τελειώσει.

  4. Οικονομικός μετανάστης Έλληνας avatar
    Οικονομικός μετανάστης Έλληνας 21/05/2012 20:16:10

    Εγώ αναρρωτιέμαι αυτό το 28% των εγκεφαλικά κατεστραμμένων, δεν βλέπει τις κωλοτούμπες? Ή μήπως βρήκαν όλοι εργασία στο τσίρκο Μεντράνο και πλέον πρέπει να συντονίσουν τις κινήσεις τους?
    Πριν από ένα χρόνο έλεγε έξω από το ευρώ ο cool alexis και τώρα το μόνο που δεν μας έχει πει ακόμα είναι ναι στο μνημόνιο...

  5. alex23 avatar
    alex23 21/05/2012 20:21:50

    τι εγινε ?
    ο τσιπρας ζητησε δηλωσεις πιστης/ανοχης στο ευρω απο τις συνιστωσες ? τι τους εταξε ? προσληψεις στην αστυνομια ?

  6. δημης avatar
    δημης 21/05/2012 20:51:41

    ΚΡΑΣΙ ΣΤΟ...ΝΕΡΟ ΤΟΥΣ ...ΘΕΛΕΤΕ ΝΑ ΠΕΙΤΕ...

  7. Factorx avatar
    Factorx 21/05/2012 22:28:18

    Αναλυτικά, η ανακοίνωση της ΚΟΕ έχει ως εξής:
    "Η ΚΟΕ βρίσκεται στο επίκεντρο μιας οργανωμένης προβοκατόρικης επίθεσης, με στόχο να πληγεί ο ΣΥΡΙΖΑ στον οποίο μετέχει. Τα τελευταία εικοσιτετράωρα, πολιτικά κέντρα του συστημισμού, με πρωτοστάτη τη ΝΔ και τα ενεργούμενά τους στο χώρο των ΜΜΕ, περιφέρουν σε κανάλια, ραδιόφωνα και εφημερίδες παλιές αφίσες της ΚΟΕ με περιεχόμενο ενάντια στην ΕΕ, ζητώντας δίκην εισαγγελέως τέτοιες θέσεις και τέτοιες δυνάμεις να καυτηριαστούν και να αποβληθούν από τον "εθνικό κορμό"...

    2. Πρόκειται για προσπάθεια αποπροσανατολισμού ώστε να μετατεθεί η επικαιρότητα από το κατεδαφιστικό μήνυμα της 6ης Μαΐου, από το γεγονός ότι οι μνημονιακές δυνάμεις τσαλακώθηκαν, ματαιώθηκαν και έχασαν την
    πρωτοβουλία των κινήσεων. Προσπάθεια που πάει μαζί με την απόπειρα για εσωτερική συσπείρωση του χώρου τους, ευθυγράμμιση και στρατοπεδοποίηση δυνάμεων. Με φόντο έναν ευρωπαϊσμό εθελόδουλο, ταυτισμένο με το μνημόνιο και τις έξωθεν εντολές που μας έρχονται βροχηδόν. Επέλεξαν τη τακτική της πόλωσης μέσω της αθλιότητας και ελπίζουν πως θα συσκοτίσουν έτσι τα επίδικα της κοινωνικής προοπτικής και της στάσης τους γύρω από αυτά. Δύσκολα θα πείσουν όμως. Γιατί βρίσκονται κιόλας επικεφαλής στη λίστα σταυροδοσίας της Μέρκελ ενόψει των εκλογών του Ιουνίου. Καθώς επίσης και γιατί με τη στάση τους, ηθελημένα, εξανεμίζουν τα περιθώρια που κέρδισε η χώρα έναντι των μνημονιακών εντολέων μέσα από την ψήφο του ελληνικού λαού.

    3. Όσον αφορά την επίμαχη αφίσα του 2010: Έκφραζε μια κλασική θέση της Αριστεράς, η οποία μέσα από το δρόμο της εξόδου από την ΕΕ στόχευε στην εθνική και κοινωνική χειραφέτηση. Στόχευση που διατηρεί και
    σήμερα στο ακέραιο την επικαιρότητά της. Ωστόσο, μετά την επιβολή στη χώρα μας του ειδικού καθεστώτος των Μνημονίων, των Δανειακών Συμβάσεων και της Τρόικας, της "νέας κατοχής" και κοινωνικής εξόντωσης, τα πράγματα μετατοπίστηκαν. Στην πορεία των πραγμάτων είναι πια το διευθυντήριο των Βρυξελλών, και ειδικά ο γερμανικός παράγοντας, που οδηγεί την Ελλάδα στο προθάλαμο της εξόδου από το ευρώ, ώστε να την απειλεί (εφόσον μπορεί να επιβάλλει τους όρους και την πορεία εξόδου) και να την ελέγχει πολιτικά. Είναι προφανές ότι η ΚΟΕ δεν συντάσσεται και αντιτίθεται αποφασιστικά στο σχέδιο της "κατοχικής δραχμής".

    Την ίδια στιγμή, η ΕΕ της ακραίας νεοφιλελεύθερης πολιτικής και της γερμανικής μπότας βυθίζεται -ειδικά από το 2012- βαθιά μέσα στην κρίση, στη φτώχεια, στην ανεργία. Αλλά και στην πολιτική αντίδραση, στη διακυβέρνηση χωρίς καν δημοκρατική νομιμοποίηση, στη ραγδαία άνοδο του νεοφασισμού. Αυτή η Ευρώπη πρέπει να αλλάξει. Είναι ιδιαίτερα σημαντικό ότι σήμερα σε ολόκληρη την ήπειρο οι εργαζόμενοι βγαίνουν στους δρόμους και στις πλατείες. Το πρωτόγνωρο μαζικό λαϊκό κίνημα στην Ελλάδα τα τελευταία δύο χρόνια συναντιέται με τους αγώνες των λαών στην Ευρώπη. Ανοίγονται έτσι, σήμερα, νέοι δρόμοι σύγκρουσης με την ευρωκρατία και δημιουργούνται προϋποθέσεις για ανάσχεση της νεοφιλελεύθερης λαίλαπας και δημιουργία νέων μεταβατικών και
    ελπιδοφόρων για τους λαούς καταστάσεων σε τοπικό και διεθνές επίπεδο. Εκτιμούμε μάλιστα, κρίνοντας και από τις πρόσφατες πολιτικές εξελίξεις, ότι τόσο η Ελλάδα όσο και η Ευρώπη μπαίνουν σε τέτοιατροχιά.

    Με βάση τα παραπάνω, το ότι εδώ και αρκετό καιρό το σύνθημα για έξοδο από την ευρωζώνη δεν είναι πλέον στις προτεραιότητες και τις άμεσες διεκδικήσεις της ΚΟΕ είναι γνωστό. Αγωνιζόμαστε μαζί με όλο το λαό ενάντια στο ειδικό καθεστώς στην Ελλάδα και στο σάπιο πολιτικό σύστημα που το υπηρετεί. Ταυτόχρονα ενισχύουμε τον αγώνα ενάντια στην κυρίαρχη νεοφιλελεύθερη, αντιλαϊκή, πολιτικά αντιδραστική και γερμανοποιημένη Ευρώπη. Για μια άλλη Ελλάδα σε μια άλλη Ευρώπη.

    4. Η ΚΟΕ έχει ενώσει τις δυνάμεις της με τον ΣΥΡΙΖΑ και την προσπάθειά του. Από τη θέση αυτή θέλει να συμβάλλει στις μεγάλες πολιτικές και κοινωνικές ανατροπές που δρομολογεί ο λαός. Αυτές οι ανατροπές είναι που κάνουν τις συνιστώσες της διαπλοκής να πανικοβάλλονται και να ψάχνουν σανίδα σωτηρίας σε φτηνά τεχνάσματα".

  8. Nik avatar
    Nik 21/05/2012 23:55:13

    Προφανώς η παραπάνω ανακοίνωση συντάχθηκε αφού τελείωσε η κλωτσοπατινάδα και έδιωξαν τους 11 από τους 25 της διοικούσης ομάδας.

  9. stVoskos avatar
    stVoskos 22/05/2012 01:52:07

    Τώρα που είναι εκεί να βάλει τον Λαφαζάνη να κρατάει πανό που να γράφει στα γερμανικά: Στις 18 Ιουνίου δεν θα υπάρχει μνημόνιο στη χώρα μου! Για να δούμε τι θα φέρει στο καλάθι όταν γυρίσει. Καθαρά πράγματα...