#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
22/05/2012 15:38
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Οι συμβουλές του Αλέξη προς τη Νέα Δημοκρατία!



Καλά, τις προτιμήσεις του συγκροτήματος Αλαφούζου τις γνωρίζαμε. Άλλωστε δεν τις έκρυψαν ποτέ τους. Δείτε,για παράδειγμα, πως... πανηγυρίζει σήμερα η ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ:

«Η μεγάλη κεντροδεξιά παράταξη  καλείται να σηκώσει το βάρος της μάχης για την παραμονή της χώρας στο ευρώ. Η απόφαση της κ. Μπακογιάννη να συνεργασθεί με τη Ν.Δ. είναι ορθή και θα βοηθήσει αυτήν τη δύσκολη ώρα. Αυτήν τη φορά δεν ήταν άλλωστε λογικό να παρεισφρήσουν πάλι εγωισμοί και προσωπικά συμφέροντα διαφόρων τα οποία εμπόδισαν την είσοδο ενός κεντρώου φιλοευρωπαϊκού σχήματος στη Βουλή και τον σχηματισμό λειτουργικής φιλοευρωπαϊκής κυβέρνησης. Εν πάση περιπτώσει, ο αρχηγός της Ν.Δ. πήρε μια υπεύθυνη και γενναία απόφαση. Είναι σημαντικό όμως να καταβληθεί κάθε προσπάθεια ανανέωσης της εικόνας, της επικοινωνίας, των επιχειρημάτων της Ν.Δ. κατά την κρίσιμη προεκλογική περίοδο, γιατί δυστυχώς είναι πολλά τα πρόσωπα που είναι φθαρμένα και απωθούν, ειδικά τους νεότερους ψηφοφόρους. Μακάρι η ηγεσία της Ν.Δ. να βγάλει μπροστά τη νεότερη γενιά πολιτικών και να αποσύρει …διακριτικά τους παλαιοκομματικούς, αλλά και τους νεότερους που αρθρώνουν μόνο ξύλινο λόγο».

Έχω συγκινηθεί βαθύτατα για το …ειλικρινές ενδιαφέρον:

1. Δηλαδή, η ΝΔ έγινε …μεγάλη με την επάνοδο της Ντόρας; Μια Ντόρα που δεν κατάφερε να εκλεγεί στη Βουλή παρά την σκανδαλώδη προβολή από το γνωστό συγκρότημα, και όχι μόνο;

2. Ποιοι … έχουν ξύλινο λόγο; Αυτοί που προεκλογικά προωθούσαν τα σενάρια συγκυβέρνησης;

3. Ποια είναι η νεότερη γενιά πολιτικών; Ο Κυριάκος, ο Μίλτος, ο Άρης; Όλοι αυτοί που τους βλέπαμε κατά κόρο προεκλογικά, αποστέρησαν τη ΝΔ από το ξεκάθαρο πολιτικό μήνυμα που εξέπεμπε προηγουμένως, μεγιστοποίησαν την σύγχυση στους οπαδούς της και ευθύνονται σε μεγάλο βαθμό για το αποτέλεσμα της 6ης  Μαϊου;

4. Τέλος, τη Ντόρα που πολιτεύεται από το 1989, που ακριβώς την  τοποθετεί; Στη νέα γενιά των πολιτικών ή στους ….παλαιοκομματικούς;

Για να ξέρουμε γιατί μιλάμε.

Γιατί ανανέωση και νέος λόγος, δεν γίνεται με πρόσωπα και νοοτροπίες του παρελθόντος.

Αδέξιος Δεξιός

ΣΧΟΛΙΑ

  1. dikefalosaitos avatar
    dikefalosaitos 22/05/2012 15:54:19

    "Μακάρι η ηγεσία της Ν.Δ. να βγάλει μπροστά τη νεότερη γενιά πολιτικών και να αποσύρει …διακριτικά τους παλαιοκομματικούς, αλλά και τους νεότερους που αρθρώνουν μόνο ξύλινο λόγο"
    Σε αυτό έχει δίκιο, αποσύρονται λοιπόν για αρχή, ο Άρης ο κάμνομεν, ο Μπάρμπυ, ο Μαρκογιαννάκης, ο Κοντογιάννης, ο Αυγενάκης και η κα Μπακογιάννη.

    • Δαναός avatar
      Δαναός @ dikefalosaitos 22/05/2012 18:00:13

      Δικέφαλε "ο κάμνομεν" μια χαρά το λέει.Ειδικά με το λαμέ σακάκι!!!

      • dikefalosaitos avatar
        dikefalosaitos @ Δαναός 22/05/2012 18:08:02

        Το λαμέ σακάκι, ταιριάζει με το σιθρου μπλουζάκι;

        • tasos1 avatar
          tasos1 @ dikefalosaitos 22/05/2012 18:12:26

          Τώρα το κόμμα είναι σαν κι εσένα... Δικέφαλο! Ε, Δαναέ;

          • Δαναός avatar
            Δαναός @ tasos1 22/05/2012 18:29:19

            Όχι βρε Τάσο.Ο δικέφαλος ούτε ο ένας, ούτε ο άλλος του βορρά, είχαν Ανατολάκη!!!

          • juliet avatar
            juliet @ Δαναός 22/05/2012 18:45:54

            Δαναε,
            αφιερωμένο
            www.youtube.com/watch?v=_KbXsgU6d7A

          • tasos1 avatar
            tasos1 @ Δαναός 22/05/2012 19:18:46

            τι λες! Δεν το είχα σκεφθεί! Δεν μου είχε περάσει καν από το μυαλό!

  2. tzager avatar
    tzager 22/05/2012 15:56:43

    ΧΧΧΧΧΧΧΧΧ

  3. Factorx avatar
    Factorx 22/05/2012 16:02:46

    tzager, στο λέω για τελευταία φορά: αν θες να απευθυνθείς στη ΝΔ, στην Συγγρού, δεξιά όπως κατεβαίνεις για παραλία. Εδώ είναι το antinews

  4. 1kris avatar
    1kris 22/05/2012 16:09:27

    Ο ΛΑΟΣ ΠΟΥ ΠΑΝΤΑ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΟΞΥΔΕΡΚΕΙΑ ΟΤΑΝ ΨΗΦΙΖΕΙ ΕΔΩΣΕ ΣΑΦΕΣ ΜΗΝΥΜΑ.ΝΤΟΡΑ ΤΕΛΟΣ.ΩΡΑ ΝΑ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΣΤΑ ΟΙΚΟΚΥΡΙΚΑ.ΑΛΛΑ ΑΣ ΟΨΟΝΤΑΙ -ΟΡΙΣΜΕΝΟΙ-ΕΙΠΑΜΕ ΝΑ ΤΗΝ ΕΠΑΝΑΦΕΡΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΣΚΗΝΗ-ΚΟΝΤΡΑ ΣΤΟ ΛΑΙΚΟ ΑΙΣΘΗΜΑ-ΠΑΡΑΚΑΛΩ.ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΗ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΑ ΣΤΡΑΤΙΩΤΑΚΙΑ.-ΟΥΔΕΝ ΕΛΕΟΣ ΣΤΟΥΣ ΗΤΗΜΕΝΟΥΣ-ΑΠΛΑ ΤΟΥΣ ΤΕΛΕΙΩΝΕΙΣ
    ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ.

  5. christof avatar
    christof 22/05/2012 16:22:57

    Σημερα ο Αυτιας ειχε παλι στο ραδιοφωνο επαναληψη τη συνενετευξη του Τσιπρα.

  6. ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
    ΚΥΘΗΡΙΟΣ 22/05/2012 16:29:15

    Μά εἶναι δυνατόν,νά σώσουμε τἡ Ντόρα νά τό καταπιοῦμε,ἐντάξει ,μά καί τόν Παναθηναϊκό;;Δύο τραγωδίες μαζί πῶς θά τίς ἀντέξουμε;

    • ΕΥΑ avatar
      ΕΥΑ @ ΚΥΘΗΡΙΟΣ 22/05/2012 20:22:06

      χαχα! Κουράγιο Κυθήριε!

  7. antonis avatar
    antonis 22/05/2012 16:38:23

    Tα καναλια και οι εφημεριδες , που χρονια τωρα , ¨¨φροντιζουν για το καλο ¨¨ ;; της Ν.Δ. mega , sky , antena , βημα , εθνος ,νεα . Τελικα μας προεκυψε και ΠΟΛΥ ΦΙΛΟΣ !!!!!!! ο Τ.Κουικ........ ρε πως αλλαζουν ο καιροι !!!!!!

  8. Κωστας Ε. Χριστοδουλου avatar
    Κωστας Ε. Χριστοδουλου 22/05/2012 16:45:04

    Τά αποτελέσματα θά "καταγραφούν"τήν 17η Ιουνίου καί παρακαλώ πολύ τούς διάφορους "ειδικούς"νά μήν επιχειρήσουν νά τά αναλύσουν ............

  9. lampros avatar
    lampros 22/05/2012 17:00:01

    O laos tha milisei....

  10. avanti avatar
    avanti 22/05/2012 17:13:26

    Το άσχημο είναι ότι ανακατεύτηκε και στον Παπανθηναϊκό, γιατί δεν πήγαινε κατά Μαρινάκη μεριά να παίξει λίγο μπάλα, αλλά δεν τον παίρνει, τον παίρνει?

  11. rasputin avatar
    rasputin 22/05/2012 17:25:07

    Άντε πάλι με την Ντόρα . Φτάνει ρε παιδιά , ας προχωρήσουμε παρακάτω .
    Ούτε εγώ την πάω , αλλά είμαστε τόσο σίγουροι για το αλάθητο της γνώμης μας;
    Υπάρχουν και οι αντίθετες απόψεις .
    Στο κάτω κάτω , στις εσωκομματικές πήρε σχεδόν 40% , ενώ ο Αντώνης 50%+ .
    Δεν μιλάμε και για κανένα συντριπτικό αποτέλεσμα .
    Εκτός αυτού , στις 5/6 πήρε μόνη της 2,5% χωρίς άλλο ευρέως αναγνωρίσιμο στέλεχος (άντε τον Μαρκογιαννάκη να ξέρουν αρκετοί και όχι για καλό) . Ενώ κοτζάμ ΝΔ πήρε 18,8% ,ενώ είχε το brand name , τον μηχανισμό και την πληθώρα υποψήφιων βουλευτών σε όλους τους νομούς .
    Και μην μου πείτε ότι δεν παίζουν ρόλο οι βουλευτές και δεν υπάρχουν προσωπικές ψήφοι . Θα αναγκαστώ να επαναφέρω στην κουβέντα παραδείγματα ανθρώπων που είχαμε υποτιμήσει πριν τις 6/5 .
    Ο Μαρκόπουλος που τους πήρε όλους σβάρνα στην Εύβοια και την Ιατρίδη στα που βγήκε πρώτη στα Δωδεκάνησα .

  12. 3V4NG3L05 avatar
    3V4NG3L05 22/05/2012 18:31:42

    Κρατικοδιαιτοι Ολυμπιακοι απο τις 4 γωνιες του χαρτη και τις 12 φυλες του Ισραηλ .... Να μην πιανετε τον Παναθηναικο στο στομα σας γιατι ειναι η ομαδα που πρεσβευει τις αξιες της Λαικης Δεξιας.

  13. Στυλιανός Παπαδόπουλος avatar
    Στυλιανός Παπαδόπουλος 22/05/2012 18:51:05

    Μήπως αυτό σημαίνει ότι θα αλλάξει στάση το τρίδυμο της συμφοράς, Λυριτζής, Οικονόμου και καπάκι Τσαπανίδου, εκείνοι ντε που καλούσαν τρεις φορές την ημέρα ως ειδήμονα περί των συνδικαλιστικοοικονομικών τον μετέπειτα "υπουργό" του Πανελλήνιου ΣΟΚ κο Γιώργο Κουτρουμάνη όντας μικροφονιάδες της "δημόσιας" τηλεόρασης επί Καραμανλή;
    Μπάαααα!
    Ήδη έχουν αρχίσει το γλύψιμο σε κάθε Συριζαίο λαθραίο της πολιτικής, διαιωνίζοντας την αέναη υπονόμευση της Ν.Δ. και κυρίως του Σαμαρά...

  14. ΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΝΤΙΝΟΣ 22/05/2012 19:05:20

    Ειναι γνωστο το συγκροτημα του Αλαφουζου για το μισος του εναντι της ΝΔ. Αλλα οπως επανειλημμενα εχω τονισει στην παρουσα κατασταση ειναι εντελως ασυμφορη καθε εσωτερικη αντιπαραθεση. Και επισης θα πρεπει να αντιπαρελθουμε καθε , εστω και δικαιολογημενη, πικρια. Εξαλλου να μην ξεχναμε οτι η Ντορα ηρθε στη ΝΔ και οχι η ΝΔ στη Ντορα!

    • 3V4NG3L05 avatar
      3V4NG3L05 @ ΝΤΙΝΟΣ 22/05/2012 20:18:47

      O Skai δεν παιζει πασαδορος της ΝΔ για να μη καρφωνεται ... Παιζει ομως ΣΥΡΙΖΑ και Σοσιαλδημοκρατες με κλωτσες στα καλαμια .... προσεχτε λιγο καλυτερα τις λεπτομεριες ....

    • avanti avatar
      avanti @ ΝΤΙΝΟΣ 23/05/2012 10:06:56

      Ναι, την είδα εγώ γονατιστή στην Παναγιά της Τήνου να παρακαλάει να την ξαναπάρουν στην ΝΔ.

  15. Αδέξιος Δεξιός avatar
    Αδέξιος Δεξιός 22/05/2012 23:52:47

    χι-χι-χι!
    Ο βάζελος λαϊκή δεξιά!

  16. Αξεστος avatar
    Αξεστος 23/05/2012 11:03:45

    ευτυχως γραφουν και καποιοι καποια λογικα πραγματα εδω μέσα ειμαι στη ΝΔ σαν απλος ψηφοφόρος απο ιδεολογία και τους ψήφισα ολους , Ραλλη, Αβερωφ,Μητσοτακη,Εβερτ,Καραμανλη,Σαμαρα καποιους συμπαθουσα πολυ καποιους λιγότερο ο Μητσοτάκης πιστευω πως βιαια εμποδιστηκε να κανει εργο και ειναι κριμα, ωστοσο ειτε ετσι ειτε αλλοιως εδω που ειμαστε, η κυβερναει η γελοια ακροαριστερα που σοφα λενε θα χαντακωθει ολη η 40χρονη προπαγανδα της μεσα σε 3 ημέρες και θα κλαινε για αλλα 50 χρονια μαζι ομως και η Ελλαδα η θα δωσουμε μια ευκαιρια στο Σαμαρα με βασιμες ελπιδες οτι κατι θα παει καλύτερα,τον ψιλοαντιπαθω αλλα του αναγνωριζω τον πατριωτισμο και την εγνοια του