09/02/2009 12:22
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Οι συγκρούσεις για την επόμενη ημέρα στη ΝΔ

Αντιμέτωπη με την εσωστρέφεια και τον εσωκομματικό πόλεμο επίδοξων δελφίνων βρίσκεται η κυβέρνηση, την ώρα που η οικονομική κρίση αρχίζει να δείχνει τα δόντια της και οι δημοσκοπήσεις καταγράφουν νέα διεύρυνση της διαφοράς υπέρ του ΠΑΣΟΚ, σκορπώντας την ηττοπάθεια και ελαχιστοποιώντας τα περιθώρια του Καραμανλή για προσφυγή στις κάλπες.

Στην εσωκομματική αναταραχή κυριαρχεί προς το παρόν το όνομα του κ. Αβραμόπουλου ο οποίος φαίνεται ότι αποφάσισε να τεθεί ακόμα και εκτός κυβέρνησης προκειμένου να ανακτήσει τον χαμένο βηματισμό του στον αγώνα της διαδοχής. Μιλώντας για την έλλειψη «εθνικού σχεδίου δράσης» για την οικονομία (σιγά την ανακάλυψη) ο υπουργός Υγείας επιτέθηκε φαινομενικά στον κ. Σουφλιά, αλλά ουσιαστικά στο ντηλ που έγινε μεταξύ των άλλων για την επόμενη ημέρα στη ΝΔ, από το οποίο ο ίδιος έμεινε έξω.

Όπως γράφαμε στις 8 Ιανουαρίου, ημέρα ορκωμοσίας της νέας κυβέρνησης (βλ. Ξεκίνησαν οι διαδικασίες της επόμενης ημέρας), «ο ανασχηματισμός ολοκλήρωσε την διαλογή για τα κεντρικά πρόσωπα της Νέας Δημοκρατίας που θα καθορίσουν και την επόμενη ημέρα. Ο Καραμανλής είπε η Ντόρα από την μια, ο Αντώνης από την άλλη και ο Σουφλιάς σε ρόλο μεταβατικού.  Οι Αλογοσκούφης  και Αβραμόπουλος  μένουν εκτός νυμφώνος. Ο Κυριάκος σπίτι του και ο Μισέλ για σκι...».

Εναντίον αυτής της «συμφωνία κυριών» βάλει λοιπόν ο κ. Αβραμόπουλος, αλλά αυτά που συμβαίνουν μέχρι στιγμής στη ΝΔ είναι μόνο η κορυφή του παγόβουνου επειδή παρόμοιες συμφωνίες είναι καλές μόνο για να τις ...θυμούνται. Δεν είναι άλλωστε μυστικό ότι η Ντόρα αποδέχθηκε μεν το «προβάδισμα Σουφλιά» προς την επόμενη ημέρα, από την άλλη όμως δεν μπορεί να κρύψει τον  εκνευρισμό της επειδή δεν ξέρει που το πάει ο Σαρακατσάνος.

Στο μεταξύ, ο Μεϊμαράκης αδειάζει τη Ντόρα (σημαντικό) και τον Παυλόπουλο (δευτερεύον). Ο Παυλόπουλος βάλει εναντίον του Μαρκογιαννάκη για το ποιος έχει το πάνω χέρι στην αστυνομία. Ο Χατζηγάκης και ο ...επόπτης του ο Σουφλιάς βρίσκονται στο στόχαστρο όλων των βουλευτών εξ επαρχίας για τα αγροτικά. Ο Στυλιανίδης υποκινεί δημοσιεύματα εναντίον του προκατόχου του στο Παιδείας Σπηλιωτόπουλου. Οι φίλοι του Σουφλιά (Σπηλιωτόπουλος και Χαρακόπουλος) βάλουν κατά του Αβραμόπουλου. Βουλευτές θυμούνται τα προβλήματα της περιφέρειάς τους και εκβιάζουν την κυβέρνηση ότι θα καταψηφίσουν ένα νομοσχέδιο, αν δεν τα λύσει.

Ανάμεσα σε όλους αυτούς, το Μαξίμου προσπαθεί να μαζέψει την κατάσταση. Αλλά δεν μαζεύεται. Οι ισορροπίες στη ΝΔ έχουν πλέον διαταραχθεί ανεπανόρθωτα.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ataktos avatar
    ataktos 09/02/2009 12:38:20

    afou to magazi ine idioktisias tou KK ara tin epomeni mera avto tha avtodialithi aloste dialimeno shedon ine .

  2. Cato the 3rd avatar
    Cato the 3rd 09/02/2009 12:41:27

    Sic transit gloria mundi
    (δεν το λέω για τον Αβραμό, θυμήθηκα μόνον εκείνο το "τραπέζι" στην Πάρνηθα - άν δεν απατώμαι - με τον ΚΚ).
    Ο Αβραμό είναι η "3η λύση" (Ντόρα και Αντώνης πολώνουν), και ως τέτοια έχει αρκετές ελπίδες.
    Επανίδρυση του κόμματος, αντί του κράτους. Ιδού πεδίον δόξης λαμπρόν.

  3. GreenPoint avatar
    GreenPoint 09/02/2009 12:42:35

    Θα συμφωνησω απολυτα οτι η κατασταση δεν μαζευεται.Αποδειξη η ταραχη και ο εκνευρισμος σε ολα τα επιπεδα των στελεχων ειναι εμφανης που προσπαθουν να δικαιοληγησουν τα αδικαιολογητα χωρις επιτυχια δεδεδομενου οτι οκοσμος δεν κοιμαται πια και παρ ολες τις προσπαθειες του κατεστημενου των εκδοτων και των ΜΜΕ.Σκηνες τιτανικου.......

  4. Cato the 3rd avatar
    Cato the 3rd 09/02/2009 12:44:32

    ...Και όχι Carthago delenda esse.
    Χρειαζόμαστε πολύ την ΝΔ ως καλή, σκληρή αντιπολίτευση (αλλά όχι μηδενιστική, τύπου ΚΚ - "όλα τα κιλά-πέτρες όλα τα λεφτά"). Προς το παρόν.
    Ύστερα ξαναβλέπουμε. Δημοκρατίαν έχουμε.

  5. Cato the 3rd avatar
    Cato the 3rd 09/02/2009 12:55:08

    Τα προηγούμενα:
    1. Έτσι περνάει η εγκόσμια δόξα
    2. Η Καρχηδόνα πρέπει να καταστραφεί.

    (για να μη ψάχνουν σε λεξικά οι μή μετέχοντες της των Λατίνων παιδείας)

  6. stefanos avatar
    stefanos 09/02/2009 12:57:27

    Εάν αυτοί οι άνθρωποι έχουν μυαλό εγώ είμαι η Μπεζαντάκου.
    Πάνε οι μαλάκες νεοδημοκράτες υπουργοί και γλύφουνε κάθε εφημεριδά και καναλάρχη για μιά συνέντευξη, παρόλο που, θα έπρεπε να ξέρουν, ότι θα παραποιηθούν τα λόγια τους και θα απομονωθούν συγκεκριμένες φράσεις τους.
    Η μεγάλη πλειοψηφία των νεοδημοκρατών είναι άπειροι και ματαιόδοξοι βουτυρομπεμπέδες που φοβούνται και τη σκιά τους.
    Δεν μπορεί να υπάρξει ούτε μιά εβδομάδα που να μην δώσουν την εντύπωση ότι είναι στα μαχαίρια μεταξύ τους.
    Άει σιχτίρ, κότες, σας βαρέθηκα.

  7. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 09/02/2009 13:13:12

    "ΕΛΛΗΝΟΦΡΕΝΕΙΑ"!!!

    Μπράβο, ρε, Θύμιο! με την ποαρέα σου!

  8. KaryID avatar
    KaryID 09/02/2009 13:44:18

    Αχρείαστο να είναι το Alt-Tab.

  9. γάιδαρος avatar
    γάιδαρος 09/02/2009 13:55:04

    Ο Αβραμόπουλος ξεκίνησε λίγο νωρίς αυτό που θα άρχιζε το βράδυ των Ευρωεκλογών. Ομως δεν πλασσάρεται για Πρωθυπουργός άλλα για "τρίτος", έτσι ώστε όταν προκύψει ο πρώτος (μάλλον η πρώτη), και καθαρίσει οριστικά ο δεύτερος, τότε να είναι ο Νο 2 μετά την επόμενη ημέρα.
    Ο Αβραμόπουλος διαθέτει μεταξύ μας ένα σπάνιο χαρακτηριστικό για πολιτικό, την αυτογνωσία. Ενδεχομένως μάλιστα να μην είναι και πολιτικός αλλά μόνο μπον βιβέρ. Ποιός ξέρει και ποιός νοίαζεται ;

  10. tiramola avatar
    tiramola 09/02/2009 14:05:52

    Άτακτε απο ότι βλέπω περιορίζεσαι στο κουτσομπολιό...
    Δεκάδες που συμμετέχουν στο διάλογο κουτσομπολιού...
    Και δώστου γέλιο ο Αβραμόπουλος και η Θεοδώρα...
    Και δώστου κλάμα οι εργαζόμενοι...

  11. ariel avatar
    ariel 09/02/2009 14:48:31

    Kato @3
    Το τραπέζι ήταν στον Διόνυσο στην Ακρόπολη όχι στην Πάρνηθα. Οσο για τον Αβραμό είναι ο πρώτος και μόνος αρχηγός, ο οποίος διέλυσε το κόμμα του, πριν γίνουν εκλογές. (Πολύ ωραία τα λατινικά σου)

  12. Cato the 3rd avatar
    Cato the 3rd 09/02/2009 14:53:49

    @ 14.
    ΟΚ αριελ (και για τις 2 επισημάνσεις), ευχαριστώ. Δυστυχώς η μνήμη μου δεν είναι του ιδίου επιπέδου.

  13. σκαι1 avatar
    σκαι1 09/02/2009 14:55:39

    Είναι αλήθεια ότι ο Καραμανλής έκανε κάτι που όμοιό του μόνο ο συγχωρεμένος ο Ανδρέας έκανε!
    Αυτό σας προκαλεί τουλάχιστον αηδία!
    Όμως ο λάος δεν είστε εσείς οι ανώνυμοι που απλά βγάζετε άρθρα μετά από δημοσκοπήσεις για να φτιάξετε το κλίμα στους bloggers. Έχω δει πολλά παρόμοια άρθρα τους τελευταίους 4 μήνες!
    Νομίζετε ότι ο κόσμος σκέφτεται με SPREADS και άλλα τέτοια. Πρέπει να το παραδεχτείτε: Είστε έξω από τον κόσμο. Θα το καταλάβετε ΚΑΙ στις Ευρωεκλογές!

  14. kanis avatar
    kanis 09/02/2009 15:10:25

    σκαι1

    "Είναι αλήθεια ότι ο Καραμανλής έκανε κάτι που όμοιό του μόνο ο συγχωρεμένος ο Ανδρέας έκανε!"



    Σε τι αναφέρεσαι;

  15. "Κόκκινος Πάνος", πίτσες μπλέ avatar
    "Κόκκινος Πάνος", πίτσες μπλέ 09/02/2009 15:17:33

    Ζητώ προκαταβολικά συγγνώμη για την επανάληψη, αλλά βοηθά ίσως, να θυμίσω ένα προηγούμενο σχόλιό μου για την παρούσα κατάσταση :
    H κατάσταση διακυβέρνησης που βιώνουμε λέγεται downward spiral, ελληνιστί κατακρημνιστική περιδίνηση. Για τους ασχολούμενους με μοντέλα εναέριας δυναμικής κίνησης (είμαι μηχανολόγος μηχανικός), από την κατάσταση αυτή δεν βγαίνεις με ίδιες δυνάμεις. Κάθε σου κίνηση την ανατροφοδοτεί και επιταχύνει την πτωτική πορεία (βλ. ανασχηματισμός κτλ).
    Αεροπόρους έχουν στου Μαξίμου;
    Από αλεξιπτωτιστές ξέρω, έχουν άφθονους.

  16. GreenPoint avatar
    GreenPoint 09/02/2009 15:41:25

    @19 Koκινος Πανος""Αγαπητε φιλε''''ΕΓΡΑΨΕΣ

  17. Helmut avatar
    Helmut 09/02/2009 16:12:12

    Cato, ωραία τα λατινικά σου αλλά το σωστό είναι είτε "Carthago delenda est" είτε "Carthaginem esse delendam"

  18. daris avatar
    daris 09/02/2009 16:56:39

    ΚΑΤΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ ΣΥΝΕΔΡΙΟ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΜΕΤΑ ΤΙΣ ΕΠΟΜΕΝΕΣ ΕΚΛΟΓΕΣ ΟΠΟΥ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΑΓΜΑΤΩΝ ΘΑ ΤΕΘΕΙ ΘΕΜΑ ΗΓΕΣΙΑΣ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΣΤΟ ΠΑΣΟΚ.Η ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑ ΒΟΗΣ ΓΙΑΤΙ ΑΝ ΑΚΟΛΟΥΘΗΘΟΥΝ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΕΣ ΑΝΟΙΚΤΗΣ ΨΗΦΟΥ ΑΠΟ ΤΗ ΒΑΣΗ ΤΟΤΕ ΤΑ ΜΑΧΑΙΡΙΑ ΘΑ ΦΤΑΣΟΥΝ "ΣΕΜΝΑ ΚΑΙ ΤΑΠΕΙΝΑ" ΣΤΟ ΚΟΚΚΑΛΟ ΚΑΙ ΟΛΑ ΘΑ ΞΕΚΙΝΗΣΟΥΝ "ΤΑΜΠΟΥΛΑ ΡΑΣΑ" ΓΙΑ ΤΗ ΝΔ ΚΑΙ ΘΑ ΕΠΙΔΕΙΧΘΕΙ "ΜΗΔΕΝΙΚΗ ΑΝΟΧΗ" ΣΕ "ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΕΣ" ΚΑΙ "ΚΑΤΑΛΗΛΟΤΕΡΟΥΣ"!!!

  19. salmonellas avatar
    salmonellas 09/02/2009 16:59:30

    Εχει κανενας ακουσει τιποτα για το νεο νομισμα Amero που θα αντικαταστησει το δολλαριο?

  20. KaryID avatar
    KaryID 09/02/2009 17:18:16

    @23 salmonellas: θα αντικαταστήσει το δολλάριο στην υποθετική περίπτωση που καταρρεύσει το δολλάριο διεθνώς, χαρακτικά και εικαστικά/εικονογραφικά το έχουν έτοιμο και το νόμισμα και το χαρτονόμισμα πάντως.

  21. ataktos avatar
    ataktos 09/02/2009 18:23:58

    tiramola-Το ευτύχημα για όλους μας είναι ότι βρέθηκες μεταξύ μας και μας ανεβάζεις το κομματικό σου επίπεδο και υποστήριξη στον ΓΑΠ τώρα ,αύριο δεν ξέρω .

  22. salmonellas avatar
    salmonellas 09/02/2009 19:30:13

    KaryID@25: Ευχαριστω, κατι τετοιο καταλαβα και γω, μονο που καποιοι λενε οτι αυτα θα συμβουν πριν το καλοκαιρι.Αν συμβει κατι τετοιο παντως θα τεθει θεμα ισοτιμιας δολλαριου/αμερο και εκει θα γινει της κακομοιρας.

  23. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 09/02/2009 19:38:20

    ..."ΑΣΣΥΜΕΤΡΗ ΑΠΕΙΛΗ", TΩΡΑ, ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ!

    "At least 156 people dead; 200,000 hectares of land, 600 houses have burned", (CNN).

    Πού είναι οι σωνωμοσιολόγοι των ..."ρωσικών αγωγών" του Κωστάκη, ρε, παιδιά;

    ΥΓ. Σοβαρευτείτε, γιατί χανόμαστε! Όχι, απλώς, σαν Έλληνες, αλλά σαν ανθρώπινο είδος...

  24. Orestios avatar
    Orestios 09/02/2009 21:01:06

    @ #28

    Australian towns devastated in the country's worst bushfires were declared crime scenes tonight as forensic investigators began combing the charred landscape for evidence of how the infernos started, and who may have ignited them.

    Police indicated that they were closing in on arsonists believed to be responsible for lighting some of the 400 blazes that have killed at least 170 people, left 5,000 homeless and destroyed a 350,000 hectare area north of Melbourne in the past three days.

  25. Orestios avatar
    Orestios 09/02/2009 21:05:54

    The Australian prime minister accused arsonists of "mass murder" today as the death toll from the deadliest bushfires in the country's history reached 135. Officials in Victoria believe some of the 400 fires that reduced towns to blackened ruins may have been deliberately set, or have been helped to jump containment lines. The incinerated towns have been officially declared as crime scenes.