07/08/2008 14:23
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Οι πυρκαγιές ως αναπτυξιακή δύναμη

Υπεγράφη χθες από τον υπουργό ΠΕΧΩΔΕ, τον Παραχωρησιούχο και τις τράπεζες η έναρξη της παραχώρησης και των προθεσμιών της σύμβασης του αυτοκινητοδρόμου «Ελευσίνα – Κόρινθος – Πάτρα – Πύργος - Τσακώνα». Οι Δρόμοι Ανάπτυξης, αρχίζουν επιτέλους να κατασκευάζονται, ανατρέποντας τα δεδομένα ανάπτυξης, είπε ο Γ. Σουφλιάς. Ξέχασε φυσικά να μας πει ότι είναι και «Δρόμοι της Φωτιάς».
Και επειδή κύριο μέλημα των πολιτικών δεν είναι τα συμφέροντα των Πολιτών υπενθυμίζουμε ότι ο νέος οδικός άξονας θα εξασφαλίζει μεταξύ των άλλων οδική πρόσβαση στις τεράστιες τουριστικές εγκαταστάσεις που κατασκευάζονταν στη δυτική Πελοπόννησο, καθώς και σε εκείνες που σχεδιαζόταν να κατασκευαστούν. Το μόνο πρόβλημα που ανέκυπτε ήταν μερικά «ενοχλητικά» δάση, βιότοποι και οικοσυστήματα, αλλά κάηκαν, οπότε δεν υπάρχει πλέον κανένα πρόβλημα για την ανάπτυξη του τόπου.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Αθ. Κλάρας avatar
    Αθ. Κλάρας 07/08/2008 14:51:17

    Ετσι λοιπόν, σεμνά και ταπεινά καταρρίπτεται η θεωρία συνωμοσίας κατά του Εθνους, ότι τις περυσινές φωτιές τις έβαζαν Τούρκοι, Αμερικάνοι πράκτορες, Αλβανοί, Στρατηγοί άνεμοι, Νεφελίμ και η θειά μου η Μαριγώ που έψηνε μπριζόλες.
    Αποδεικνύεται ότι την Ελλάδα την καίνε κάποιοι έλληνες, που αποφάσισαν να πουλήσουν το καλύτερο παραθαλάσσιο οικόπεδο της Ευρώπης, γιατί στο βάθος του εγκεφάλου τους τέτοια εικόνα έχουν για την χώρα μας.
    Δεν μας αξίζει αυτή η ποιότητα ζωής, από όλες τις απόψεις.
    Το θέμα είναι αντί να καθόμαστε να μοιρολατρούμε τι κάνουμε για αυτό?

  2. Ξένος Δάκτυλος avatar
    Ξένος Δάκτυλος 07/08/2008 14:51:40

    Όταν λες «ανάπτυξη» και κολλάει το στόμα σου, δεν βλέπεις τίποτα άλλο μπροστά σου.
    Εδώ σκέφτονται λενε να φτιάξουν Λεωφόρο πάνω στο Θιβέτ μέχρι Ιμαλάια για να πηγαίνουν άνετα οι τουρίστες, σιγά μη κωλώσουμε στα δάση της Δυτικής Πελοποννήσου

  3. george avatar
    george 07/08/2008 14:53:42

    Όταν πριν και μετά τις εκλογές οι εκπρόσωποι του ΚΚΕ παρουσίαζαν φωτογραφίες με τις καμμένες περιοχές και τα "αναπτυξιακά" σχέδια η ΝΔ έλεγε πωσ το ΚΚΕ βλέπει παντού εχθρούς, το ΠΑΣΟΚ πως το ΚΚΕ συνωμοσιολογεί, και ο ΣΥΝ/ΣΥΡΙΖΑ έλεγε πως το ΚΚΕ πάλι κάνει την Κασσάνδρα...

    Προφανώς και το ΚΚΕ επιβεβαιώνεται.Και ας μην ξεχνάμε πως ούτε μια απο τις προτάσεις της φιλοπεριβαλλοντικής του πολιτικής δεν εφαρμόστηκαν απο τη ΝΔ.

  4. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 07/08/2008 15:57:59

    Η "ανάπτυξη" μέχρι τώρα βασίστηκε στα "έργα" και τις "αποκρατικοποιήσεις". Μπορεί να τα βλέπω λίγο απαισιόδοξα, αλλά για τα επόμενα 5-10 χρόνια η ανάπτυξη θα βασιστει στην απόλυτη και τελεσίδικη καταστροφή του ελληνικού τοπίου που ξέραμε. Μικρό δείγμα είναι το παλαιότερο Πόρτο Καρράς και η πρόσφατη "ανάπτυξη" των Μεσογείων και του Θριασίου πεδίου. Καλή τύχη.

  5. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 07/08/2008 16:14:51

    Κύριοι είχαμε 64 νεκρούς για τους οποίους δε μιλάει κανείς. Εντάξει τα δέντρα εντάξει τα δάση εντάξει τα οικοσυστήματα αλλά και οι άνθρωποι? Πρόκειται για κλασικό κόλπο κρατικής μαφίας. Αφού πάρουν θέση κάπου με αγορά των ακινήτων-φιλέτων ξεκινάνε την ''ανάπτυξη'' με κρατικό χρήμα με κάθε τρόπο και με οποιοδήποτε τίμημα. Απλά μόλις τελειώσουν τα έργα θα μάθουμε σε ποιους ανήκουν κι αν έχουμε λίγο τσίπα πάνω μας θα πρέπει να τους στήσουμε στον τοίχο.

  6. fantomas avatar
    fantomas 07/08/2008 16:36:44

    ΑΝΑΠΤΥΞΗ!!!.....
    Η ΜΑΓΙΚΗ ΛΕΞΗ!!!!....
    ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟΝ ΒΩΜΟ ΤΗΣ ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ ΝΑ ΜΗΝ ΔΩΣΟΥΜΕ ΑΝΤΙΠΑΡΟΧΗ ΤΑ ΠΑΝΤΑ!!
    ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΤΡΟΠΟΙ(ΠΟΛΥ ΠΟΙΟ ΕΥΚΟΛΟΙ ΝΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙΣ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΗ ΑΝΑΠΤΥΞΗ) ΠΟΥ ΟΜΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΚΟΤΣΙΑ ΩΣ ΚΡΑΤΟΣ-ΠΟΛΙΤΕΙΑ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙΣ!

  7. Nick avatar
    Nick 07/08/2008 16:44:01

    Τυχαίο ότι είχαν στόχο και το Κατάκολο, που υπάρχει επιβεβαιωμένο και αξιοποιήσιμο κοίτασμα πετρελαίου;

  8. provato avatar
    provato 07/08/2008 17:23:19

    Άλλο να περνάν οι ΄΄δρόμοι της ανάπτυξης΄΄ απο καμένα και τσουρουφλισμένα μέρη και άλλο απο υδροβιότοπους , προστατευμένες περιοχές όπως περιοχές ενταγμένες στο natura κτλ κτλ.
    Υψηλό κόστος λήψης μέτρων προστασίας(+μερικές υψηλού κόστους ΄΄παρακάμψεις΄΄+ καθυστερήσεις απο προσφυγές κατοίκων - οργανώσεων κτλ κτλ) των περιοχών που γειτνιάζουν με το δρόμο και τα λοιπά και τα λοιπά......
    ευγένιος σπαθάρης ο καραγκιοζοπαίχτης....
    Ε ρε γλέντιαααααα....

    ΥΓ:έχουνε και ανάγκη από ρευστό και γρήγορα μάλιστα γιατί οι δουλειές λιγόστεψαν τελευταία.....
    ΥΓ2:3% του τζίρου δεν έδινε η μίζενς για τις ΄΄δουλειές΄΄;, οι μεγαλοεργολάβοι τίποτις...;
    ΥΓ3:ΣΔΙΤττττττττττσσσσσσ....

  9. Αθ. Κλάρας avatar
    Αθ. Κλάρας 07/08/2008 18:12:54

    Φίλε # Αnonymous #,
    Εάν ξεδιπλώνεις την υποκουλτούρα σου επειδή σου κόβει μισθό ο Ρουσόπουλος έχει καλώς, εάν όχι έχεις επειγόντως ανάγκη για διακοπές.

  10. Νικόλας avatar
    Νικόλας 07/08/2008 20:41:26

    Σε αυτό το θέμα είναι πολύ σημαντικό να μπουν κάποιες ερωτήσεις για να αποσαφηνιστεί που τελειώνει η συνωμοσιολογία.
    1) Υπήρχε κεντρικό σχέδιο από κάποιους για να καούν οι εκτάσεις και να γίνει φθηνότερη η εκμετάλλευσή τους; Αν ναι ποιοι είναι αυτοί;
    2) Ποιος επωφελείται από την υποβάθμιση της αξίας της γης και από την παράκαμψη κάποιων από τις αντιδράσεις για την κατασκευή του δρόμου; Είναι οι τεχνικές εταιρίες, είναι το κράτος, είναι ντόπιοι ιδιοκτήτες γης;

  11. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 07/08/2008 22:31:40

    Το επιπεδο μας καταδεικνυεται απο το γεγονος οτι αληθεια-ψεμματα αυτο το ποστ ειναι #αληθοφανες#!
    Που αλλου στην Ευρωπη θα μπορουσε να συμβει?
    Πουθενα!

  12. Μποτίλια στο Πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο Πέλαγος 07/08/2008 23:35:17

    Ο ισχυρισμός ότι η πυρκαγιές στην Πελοπόννησο μπήκαν για να γίνη η "Ιονία" Οδός και τα γήπεδα γκολφ δεν ευσταθεί. Αναμφίβολα ο επίτιμος (η επάρατος) είχε επανειλημμένα τονίσει, ότι η ισχύουσα δασική πολιτική και η πολιτική προστασίας αρχαιοτήτων αποτελεί εμπόδιο στην "ανάπτυξη". Οι πυρκαγιές όμως μπήκαν με στόχο τη γενετική (και κοινωνική) μετάλλαξη των Νεοελλήνων. Για τον ίδιο λόγο καταστράφηκε και η Ακρόπολις και αντικαταστάθηκε με βακελίτη, για να αδρανοποιηθή ως κοσμική κεραία που διαμορφώνει το γενετικό κώδικα.
    Η "Ιονία" οδός και τα γήπεδα γκολφ (όπως και η οικοπεδοφαγία εν γένει) αποτελούν το κόκκαλο στους ντόπιους κομπραδόρους για να λειτουργήση το άρχον συγκρότημα.

  13. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 08/08/2008 12:16:18

    @Μποτίλια στο πέλαγος: "Οι πυρκαγιές όμως μπήκαν με στόχο τη γενετική (και κοινωνική) μετάλλαξη των Νεοελλήνων. Για τον ίδιο λόγο καταστράφηκε και η Ακρόπολις και αντικαταστάθηκε με βακελίτη, για να αδρανοποιηθή ως κοσμική κεραία που διαμορφώνει το γενετικό κώδικα".

    ΑΝ δεν μας κάνεις πλάκα, φίλε, ..."δώσε τα data στον λαό"! Δεν τα έχω ξανακούσει αυτά και θα ήθελα να μάθω περί τίνος πρόκειται!

  14. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 08/08/2008 12:36:15

    ΟΙ "ΑΚΑΤΟΥΡΗΤΟΙ" ΑΓΓΕΛΟΙ ΜΕ ΤΙΣ ΜΙΚΡΕΣ ΥΔΑΤΙΝΕΣ ΛΟΓΧΕΣ,
    ΣΤΟΝ ΘΕΟΡΑΤΟ ΚΑΘΕΔΡΙΚΟ ΤΩΝ ΠΥΡΙΝΩΝ ΓΛΩΣΣΩΝ...


    "ΤΟ ΠΕΡΙΣΤΑΤΙΚΟ: Το Σάββατο, 12/7/2008, πηγαίνοντας για μπάνιο, στη Σκύρο, βρέθηκα μπροστά σε μιά εξαιρετικά δυσάρεστη έκπληξη, διαπιστώνοντας οτι το σύννεφο στο βάθος δεν ήταν ακριβώς σύννεφο, αλλά πυκνός καπνός. Ήταν καπνός από μεγάλη φωτιά στο πευκοδάσος που κάλυπτε το βόρειο κομμάτι του μικρού νησιού. Και ήταν μεγάλη η φωτιά γιατί λίγα λεπτά αργότερα, μόλις βρέθηκα στην αμμουδιά της Καλαμίτσας, είδα τα πυροσβεστικά Canadair CL-415 να κατεβαίνουν στη θάλασσα γι’ ανεφοδιασμό, κι’ ήταν επτά (από τα 10 που διαθέτουμε!!!).

    Αν και είχαν αρχίσει νωρίτερα τις ρίψεις, να μιλήσω μόνο γι’αυτό που είδα:

    Με τα μάτια μου, λοιπόν, τα έβλεπα, εξήμισι ώρες, να πηγαινοέρχονται σε κύκλους χτυπώντας το θηρίο που είχε ξυπνήσει απ’ το πρωί και κατάτρωγε το δάσος. Ορμούσαν μέχρι που νύχτωσε, ξανά και ξανά, χωρίς ανάσα, χωρίς φαί, ακατούρητοι, ακούραστοι, χωρίς φόβο, πολεμώντας με τις μικρές τους υδάτινες λόγχες να γκρεμίσουν το θεόρατο καθεδρικό των πύρινων γλωσσών. Δεν φοβήθηκαν ούτε όταν, κατά τις δύο το μεσημέρι, το τέρας σηκώθηκε όρθιο και ούρλιαξε τόσο δυνατά που ο καπνός του έφτασε στο Σούνιο. Από κοντά πολέμαγαν και δυό ελικόπτερα, αυτά που είναι σαν τεράστιες ακρίδες, πολύ μικρά όμως στην άνιση μάχη. Και δεν έφυγαν, παρά μόνο σαν νύχτωσε και δε βλέπανε άλλο. Και απ’ τα χαράματα της Κυριακής ξανάρχισε ο πόλεμος. Μέχρι που τελικά, νικήσανε.

    ΤΕΧΝΙΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ: Όσες ώρες τα έβλεπα, τα Canadair γύριζαν σε κύκλους των οκτώμισι λεπτών (άντε πες εννέα), δηλαδή έκαναν τουλάχιστον 43 ρίψεις το καθένα. Με 5,5 τόνους νερό περίπου σε κάθε ρίψη κουβάλησαν και έριξαν στη φωτιά τουλάχιστον 236 τόνους νερού το καθένα.Και συνολικά ρίξανε, όσο τα έβλεπα εγώ, πάνω από 1655 τόνους νερού. Οι 43 ρίψεις αντιστοιχούν σε όσες από/προσγειώσεις κάνει ένα πλήρωμα Boeing 747 σε 6 μήνες, αν δεν κάνω λάθος.Η μέγιστη ταχύτητα των CL-415 είναι 375 km/h (λίγο πιο γρήγορα από Formula 1), ενώ όταν κάνουν ρίψη, πετούν (?) με 195 km/h (πιο αργά από την τελική του οικογενειακού μας αυτοκινήτου).Το κάθε πλήρωμα αποτελείται από δύο άτομα που ανήκουν στην Ελληνική Πολεμική Αεροπορία.

    ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ: Είναι πιλότοι, αλλά όχι τέτοιοι πιλότοι. Είναι στην Πολεμική Αεροπορία, αλλά όχι σ’ αυτήν την Πολεμική Αεροπορία. Εχουν τελική μεγαλύτερη από Formula 1, αλλά δεν οδηγούν Formula 1. Και δεν έχει βέβαια, καμία σχέση ο μισθός τους με αυτόν των πιλότων της Formula 1!

    Δεν πετούν σε ρομαντικά ηλιοβασιλέματα, πετούν μέσα σε καπνό και φλόγες. Οι σμαραγδένιες θάλασσες, που κολυμπάμε εμείς που «βλέπουμε» είναι νερό για να σβήσει η φωτιά. Όταν, όταν και αν, τελειώσουν και γυρίσουν στην Ελευσίνα δεν τους περιμένει κανείς.

    Δεν απεργούν. Ποτέ!

    Δεν επιτρέπεται να είναι ευρύπυγοι, άρα δεν συνδικαλίζονται.

    Δεν είναι αρμόδιοι, άρα είναι υπεύθυνοι.

    Δεν φορούν φανταχτερές στολές και δεν εμφανίζονται ποτέ σε κανάλια.

    Η γειτονιά τους ξέρει μόνο ότι δουλεύουν (!) στην Αεροπορία.

    Δεν θα αναφερθεί ποτέ κανείς γι’ αυτούς με το μικρό τους όνομα.

    Ούτε με το επίθετο, διότι είναι ανώνυμοι!!!

    Νομίζω όμως, ότι θυμάμαι κάποιους αριθμούς:
    2049, 2044, 2054, 2053, 2050, 2052, 2051

    ΑΦΙΕΡΩΣΗ: Με κατανόηση, στην παγκόσμια κότα, που δήλωσε σε «κανάλι» στην τελευταία φωτιά του Υμηττού «...τ’ αεροπλάνα κάνανε μία ώρα να ρθουν...» !!!

    ΕΥΧΗ: Την έχει κάνει η γιαγιά μου: «Γεια στα χεράκια σας παλικάριά μου» και «Να σας χαίρεται η μανούλα σας λεβέντες μου». Και η γυναίκα σας και τα παιδιά σας κι εμείς οι κολυμβητές, οι παρατηρητές, οι αμέτοχοι, οι ευγνώμονες


    Υ.Γ. Σαν παρατηρητής, κολυμβητής, αμέτοχος και θλιβερά ανίκανος, έσφιγγα ασυναίσθητα τις γροθιές μου όταν οι πιλότοι πίεζαν (και ίσως με τα ίδια τους τα χέρια τους τραβούσαν) τα CL-415, να σηκωθούν φορτωμένα, βογκώντας από την Καλαμίτσα.Ο ήχος από τους P&W, που αγωνίζονταν να ισορροπήσουν τα αεροπλανάκια που κλυδωνίζονταν στο δυνατό Βοριά δεν είχε τίποτα το ηρωικό, το φαντασμαγορικό, τέλος πάντων!

    - Γιαγιά, οι άγγελοι έχουν φτερά;
    - Έχουν, αγόρι μου.
    - Γιαγιά, οι άγγελοι έχουν ονόματα;
    - Έχουν αγόρι μου.
    - Και πώς τους λένε:
    - 2049, 2044, 2054, 2053, 2050, 2052, 2051..."

    για την αντιγραφή "captain", (4-8-08, στο press-gr)

  15. Ξένος Δάκτυλος avatar
    Ξένος Δάκτυλος 08/08/2008 13:21:03

    Μποτίλια_στο_πέλαγος εκτός από ευγενικός δείχνεις και καλλιεργημένος άνθρωπος, αυτό εδώ Οι πυρκαγιές όμως μπήκαν με στόχο τη γενετική (και κοινωνική) μετάλλαξη των Νεοελλήνων. Για τον ίδιο λόγο καταστράφηκε και η Ακρόπολις και αντικαταστάθηκε με βακελίτη, για να αδρανοποιηθή ως κοσμική κεραία που διαμορφώνει το γενετικό κώδικα με άφησε κάγκελο όμως

  16. disastoras avatar
    disastoras 08/08/2008 14:19:06

    ολιγον ακαδημαϊκό αλλά μπορεί να σας ενδιαφέρει, το βιβλίο της naomi klein για τον καπιταλισμό των καταστροφών ο οποίος ευδοκιμεί στις μέρες μας.
    η θεραπεία shock εφαρμόζεται από νεοφιλευθέρους ανά την υφήλιο. Στην ελλάς οι κκ. Αλογοσκούφης και Σοθφλιάς δίνουν τα ρέστα τους, τα οποία τυχαίνει να είναι δικά μας.
    http://www.naomiklein.org/shock-doctrine/the-book
    http://www.thenation.com/doc/20050502/klein

  17. mesas avatar
    mesas 08/08/2008 15:48:06

    Μποτίλια
    "Αναμφίβολα ο επίτιμος (η επάρατος) είχε επανειλημμένα τονίσει, ότι η ισχύουσα δασική πολιτική και η πολιτική προστασίας αρχαιοτήτων αποτελεί εμπόδιο στην “ανάπτυξη”.|

    εκεί ακριβώς εστιάζω κι εγώ, αυτή είναι η βασική κουλτούρα "ανάπτυξης" που επικρατεί από τότε και όσοι δεν βλέπουν ότι συνεχίζεται από όλους, χάνουν το δάσος

  18. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 08/08/2008 16:09:57

    @Μποτίλια στο πέλαγος: “Οι πυρκαγιές όμως μπήκαν με στόχο τη γενετική (και κοινωνική) μετάλλαξη των Νεοελλήνων. Για τον ίδιο λόγο καταστράφηκε και η Ακρόπολις και αντικαταστάθηκε με βακελίτη, για να αδρανοποιηθή ως κοσμική κεραία που διαμορφώνει το γενετικό κώδικα”.

    ΑΝ δεν μας κάνεις πλάκα, φίλε, …”δώσε τα data στον λαό”! Δεν τα έχω ξανακούσει αυτά και θα ήθελα να μάθω περί τίνος πρόκειται!

    Υπάρχει μια άποψ που λέει ότι στην αττική υπάρχει ένα ιερό ενεργειακό τρίγωνο. Επίσης ακρόπολη είναι φταγμένη με υλικά τέτοια που κατά κάποιο τρόπο ενισχύουν αυτό το ενεργειακό πεδίο. Με τις επισκευές και τα συναφή αλλάξανε όλα τα ύλικά με τιτάνιο και δεν ακολούθησαν την τεχνική των αρχαίων. φίλος που πήγε στο βράχο έβαλε τα κλάματα από αυτά που είδε. Λένε επίσης ότι πολλά κομμάτια τα έχουν αρπάξει κι έχουν φύγει για την εσπερία αφού πρώτα τα αντικατέστησαν με αντίγραφα. Δεν ξέρω αν είναι αλήθεια η επιστημονική φαντασία. Είχαν γραφτεί πάντως σε εσωτεριστικά περιοδικά.

  19. Ξένος Δάκτυλος avatar
    Ξένος Δάκτυλος 08/08/2008 16:24:43

    Όλα κάπου γράφονται.
    Ούτε για τους Νεφελίμ "ξέρουμε" ότι είναι επιστημονική φαντασία, αφού δεν έχει αποδειχθεί η «μη-ύπαρξή τους». Δεν είναι θέμα γνώσης αλλά εκτίμησης. Βάση λογικής και προσωπικής αξιολόγησης της κάθε πληροφορίας.

  20. topaiditisplateias avatar
    topaiditisplateias 08/08/2008 20:26:14

    Καλά μας κάνουν αφού ψηφίζουμε ΠΑ.ΣΟΚ και ΝΔ και είμαστε εξαρτημένοι απο το κράτος καλά να πάθουμε.
    Οι πολίτες που έβαλαν φωτιές ήξεραν τι έκαναν, δεν ήταν ψέμμα λοιπόν όταν άκουσα απο έναν πρώην αριστερό μια μέρα μετα τις φονικές φωτιές ότι οι Ηλείοι ήθελαν να πουλήσουν άμμεσα για να εκμεταλλευτούν την ιόνια οδό.