01/12/2009 17:12
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Οι πρώτες οργανωτικές αποφάσεις του Σαμαρά- "καραμανλικός" επικεφαλής του γραφείου του

Με απόφαση του Προέδρου της Νέας Δημοκρατίας κ. Αντώνη Σαμαρά ορίζεται διευθυντής του Πολιτικού του Γραφείου ο μέχρι σήμερα Γενικός Διευθυντής του Ινστιτούτου Δημοκρατίας Κωνσταντίνος Καραμανλής, καθηγητής Κωνσταντίνος Αρβανιτόπουλος. Αποχωρεί ο Κ. Σταϊκούρας.

 Στη θέση του Γενικού Διευθυντή του Κόμματος παραμένει ο κ. Μενέλαος Δασκαλάκης.

 Αναπληρωτής Γενικός Διευθυντής ορίζεται ο κ. Θεόδωρος Δραβίλλας, τ. Γενικός Γραμματέας του υπουργείου Πολιτισμού.στενός συνεργάτης του αρχηγού της Ν.Δ.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. mara avatar
    mara 01/12/2009 18:03:57

    Πάντως, εξερχόμενη των γραφείων της Ρηγίλλης δήλωσε ότι ήταν πάντοτε στρατιώτης... στην παράταξη και έτσι θα παραμείνει.... εξακολουθώντας να προσβάλει την νοημοσύνη μας.
    Έ! Όχι κα Ντόρα και στρατιώτης, ΑΡΧΙΕΠΙΤΕΛΑΡΧΗΣ ήσουνα και μάλιστα του καταποντισμού του κόμματος και του ίδιου του πρώην προέδρου κ. Καραμανλή.
    (πάντως είπες και μία αλήθεια, ότι από σήμερα, όντως θα είσαι απλός στρατιώτης. Στο χέρι σου βέβαια είναι άν θέλεις να είσαι "μόνιμος" ή θέλεις να "απολυθείς" σύντομα....

  2. Κώστας Θ. avatar
    Κώστας Θ. 01/12/2009 19:39:35

    Ο Αρβατιτόπουλος είναι αξιόλογος άνθρωπος. Αλλά τελικά ο αρχηγός είναι αυτός που θα δώσει εντολές για το πως θα δουλέψουν όλοι αυτοί.

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ Κώστας Θ. 01/12/2009 19:53:54

      ...και ο αναπληρωτής ....αξιολογότερος

      • Kώστας Θ. avatar
        Kώστας Θ. @ Ο Ιθαγενής 02/12/2009 08:28:55

        Αγαπητέ Ιθαγενή αν ξέρεις κάτι, γράψε το. Τον Σαμαρά στηρίζουμε - όχι τους από κάτω.

        • spm avatar
          spm @ Kώστας Θ. 02/12/2009 15:04:48

          Θα συμφωνησω απόλυτα.
          Το Σαμαρα στηριζουμε και αυτον ψηφισαμε.
          Οι υπόλοιποι δεν εχουν παρα να αποδείξουν οτι αξιζουν να βρισκονται στο πλευρο του νεου Προέδρου και φυσικα να μην τον απογοητευσουν πρωτα τον ιδιο και μετα εμας.
          Νομιζω ομως οτι ο ο πρόεδρος θα κάνει σωστές επιλογες.

  3. nemo avatar
    nemo 01/12/2009 21:03:54

    ΟΛΟΙ ΚΡΙΝΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ!ΣΤΟΧΟΥΣ ΠΑΝΤΟΥ ΣΤΟ ΝΗΜΑΤΟΣΤΑΥΡΟ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΑΜΕΙΟ!ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ

  4. Karmacedon avatar
    Karmacedon 01/12/2009 21:24:52

    Στη θέση του Γενικού Διευθυντή του Κόμματος παραμένει ο κ. Μενέλαος Δασκαλάκης.

    Δασκαλάκης FTW !!!

  5. Blimblomblim avatar
    Blimblomblim 02/12/2009 07:36:27

    Ο Αρβανιτόπουλος φαίνεται πολύ καλή επιλογή. Δείτε εδώ:

    http://bit.ly/5Cr6IA

    • Kώστας Θ. avatar
      Kώστας Θ. @ Blimblomblim 02/12/2009 08:58:43

      Καλή επιλογή φίλε Blmblo αλλά πάντα έχω κάποιες επιφυλάξεις με τους καθηγητές. Αλλο το πανεπιστήμια και τα papers και άλλο η δρώσα πολιτική πραγματικότητα. Γι΄ αυτό πολλοί καλοί καθηγητές τα χάνουν όταν γίνονται υπουργοί και εχουν να αντιμετωπίσουν συγκεκριμένα πρακτικά προβλήματα, συντεχνίες κλπ. Γι΄αυτές τις θέσεις χρειεάζονται και άλλα προσόντα. Ελπίζω να τα έχει.

      • Blimblomblim avatar
        Blimblomblim @ Kώστας Θ. 02/12/2009 09:20:34

        Δίκιο έχεις.

  6. I. Αναστασοπούλου avatar
    I. Αναστασοπούλου 02/12/2009 10:38:03

    Η επιλογή πρέπει να γίνεται με βάση τα πραγματικά προσόντα με κυρίαρχο προσόν την τιμιότητα. Η δυνατότητα επιλογής συνεπών συνεργατών και που δεν θα διαφοροποιούν την κεντρική έννοια του πολιτικού προγράμματος είναι η πιο δύσκολη δουλειά ένός αρχηγού, επειδή όλοι απέδειξαν μέχρι σήμερα ότι αφού ¨ζεστάνουν¨την καρέκλα τους αρέσκονται στους αυλοκόλακες. Όποιος καταφέρει να υπερβεί τον κανόνα θα αφήσει την ιστορία του.
    Με πρωθυπουργό να ομιλεί άριστη αγγλική και να μην καταλαβαίνει την ελληνική περιμένει πολύ και συστηματική δουλειά στα στελέχη.
    Καλή επιτυχία σε όλους
    Ι. Αναστασοπούλου
    Καθηγήτρια ΕΜΠ