#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
09/08/2013 16:33
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Οι πραγματικοί πολιτικοί εδρεύουν στην Κουμουνδούρου



Και δηλαδή τι έγινε που πήγε ο Σαμαράς στον Λευκό Οίκο. Ο Αλέξης προγραμματίζει τουρνέ στα Άσπρα Σπίτια Βοιωτίας.

Όχι περιοδεία, αυτά τα κάνουν οι πολιτικοί της σειράς, τουρνέ όπως αρμόζει στους μεγάλους σταρ.

Στέλνει ο Μπαράκ μήνυμα στη Μέρκελ και στον Τσίπρα ούτε SMS;

Για να είμαστε και φιλαλήθεις κύριε Ομπάμα ότι δεν πρέπει να βλέπουμε τη λιτότητα ως λύση, ο Τσίπρας το είπε πρώτος.

Είναι δυνατόν να υποστηρίζει κανείς ότι μοιραζόμαστε τις ίδιες αξίες (της δημοκρατίας και της ελευθερίας) με τους Αμερικάνους.

Μαζεύουν αυτοί καδρόνια το καλοκαίρι;

Παρεμπιπτόντως, τα ξυλάκια από τα σουβλάκια αρκούν, μιας και η οικοδομή περνάει κρίση και δεν κυκλοφορεί ούτε κλάπα;

Τι πάει να πει «ο κ. Σαμαράς συναντήθηκε με τον Κέρι»;

Κεριά και λιβάνια. Υπάρχει Υπουργός Εξωτερικών για να συναντηθεί με τον ομοιόβαθμο του, ή τα έχουμε όλα ισοπεδώσει;

Βεβαίως με το πρωτόκολλο δεν τα πάει και πολύ καλά ο Αντιπρόεδρος, από την εποχή της λίστας Λαγκάρντ.

Στη διάρκεια της σύντομης θητείας του ως αντικαταστάτης του Πρωθυπουργού, ο κος Βενιζέλος σημειώνει τεράστιες επιτυχίες: ένα σεισμό, διακόσιες πυρκαγιές και πολλά μποφόρ μέχρι και μέσα στο λιμάνι του Πειραιά.

Την ίδια ακριβώς στιγμή ψάρι του Αμαζονίου βρέθηκε στη λίμνη της Καστοριάς. Πίσω από την «αθώα» είδηση κρύβεται ο κίνδυνος να μετατραπεί η χώρα σε δορυφόρο των ΗΠΑ, όπως οι χώρες της λατινικής Αμερικής.

Κάπως έτσι θα ήταν η ανακοίνωση του ΣΥΡΙΖΑ, αν στην Κουμουνδούρου δεν είχαν πέσει σε θερινή ραστώνη.

Εδώ μέχρι και η εργασιομανής κυρία Ζωή, έβαλε το μωβ παρεό σαν μια αληθινή ντίβα της πολιτικής. Στις φωτογραφίες που είδαν το φως της δημοσιότητας, σχεδόν χαμογελάει.

Αν δεν ήταν στην παρέα ο Μαρκογιαννάκης, πρόκειται για απαράδεκτη χαλάρωση.

Ο αρχηγός Αλέξης ζήτησε εγρήγορση καθώς βλέπει εκλογές το Φθινόπωρο. Μετά παρήγγειλε παγωμένη μπύρα.

Αν κερδίσει τις εκλογές θα είναι σίγουρα Φθινόπωρο, ανεξαρτήτως του μήνα διεξαγωγής τους.

Μ.Ο.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. roadrunner avatar
    roadrunner 09/08/2013 21:49:11

    "Κάπως έτσι θα ήταν η ανακοίνωση του ΣΥΡΙΖΑ, αν στην Κουμουνδούρου δεν είχαν πέσει σε θερινή ραστώνη."...
    Βάζεις ιδέες Μ.Ο. .... και το βλέπω να σου έρχεται πρόταση οσονούπω,
    να αναλάβεις την επιμέλεια των ανακοινώσεων στην Κουμουνδούρου ... :-)

    • Μ.Ο. avatar
      Μ.Ο. @ roadrunner 09/08/2013 22:23:06

      χαχαχα, αυτό κι αν θα είναι εργασιακή πρόκληση...

  2. Ραβινος avatar
    Ραβινος 09/08/2013 22:15:26

    Σταματειστε να βαζετε απιθανες φωτογραφιες οπως η παραπανω που προδιαθετει για το τι εδρευει στην Κουμουνδουρου γιατι δεν με βλεπω καλα !Στα σοβαρα τωρα πιστευει κανεις οτι υπαρχουν ''σοβαροι πολιτικοι στην Κουμουνδουρου'' ?

    • Μ.Ο. avatar
      Μ.Ο. @ Ραβινος 09/08/2013 22:24:06

      Μεταξύ μας, κάτω από τη φωτό έχει και κείμενο...χαχαχα

      • airman avatar
        airman @ Μ.Ο. 09/08/2013 22:39:29

        Όντως τελευταία σε αρκετές αναρτήσεις οι ''πρόλογοι'' είναι εμπνευσμένοι!!! Ως παρακίνηση ενδιαφέροντος είναι (από εικαστικής άποψης πάντα) επιτυχημένοι.

  3. Κυθήριος avatar
    Κυθήριος 09/08/2013 22:54:38

    Φίλε Μ.Ο.,ἄν ὁ Τσίπρας ζητᾶ ἐγρήγορση γιά ἐκλογές τό Φθινόπωρο,καί ἡ Ζωούλα χαλαρώνει μέ μώβ παρεό,τότε ὁ Τατσόπουλος θά πέσει σέ χειμερία νάρκη μέ τό durex σέ ἀνάπτυξη..

  4. MantisKalhas avatar
    MantisKalhas 10/08/2013 01:51:17

    Δεν πάτε καλά μου φαίνεται! Πιστέψατε και εσείς Μ.Ο ότι ο Αλέξης θέλει να γίνει πρωθυπουργός; Ο Αλέξης δεν είναι κορόϊδο να χαραμίσει τα καλύτερά του χρόνια στο Μαξίμου και στα αεροδρόμια. Εάν το ήθελε θα το είχε με πολύ εύκολο τρόπο. Ο άνθρωπος είναι γάτος. Γι'αυτό το παίζει ... Αλέκος. Το παίζει τσεγκεβάρα, παραμένει αντιπολίτευση για άλλες δυο τετραετίες, παντελονιάζει τα ψωροεκατομμύρια της επιχορήγησης και για τα υπόλοιπα χρόνια κάνει καριέρα Γλέζου. Τα καλοκαίρια λέει ιστοριούλες σε σπαστά αγγλικά σε τουρίστριες με αξύριστες μασχάλες και τους χειμώνες απαγγέλλει τα απομνημονεύματά του σε φοιτητριούλες με φιλοδοξίες. Και ο μήνας έχει εννιά! Τραβάτε εσείς να κυβερνήσετε, κορόϊδα!

    • Μ.Β avatar
      Μ.Β @ MantisKalhas 10/08/2013 08:10:45

      Βρε τυφλέ Μάντη, σε ένα, σε μόνο ένα χρησμό σου, θα επιβεβαιωθείς άραγε ποτέ? Τα φύλλα που μασουλάς τελικά είναι ....δάφνης, ή ........ όοολα στον Δένδια?

      • MantisKalhas avatar
        MantisKalhas @ Μ.Β 10/08/2013 10:57:01

        Η επιβεβαίωση δεν προσφέρει ικανοποίηση. Είναι σαν να δικαιώνεσαι που ξημέρωσε. Μόνο με δυσαρεστεί κάπως που δεν μπορώ να πείσω κάποιες πανέξυπνες κυρίες.

  5. Μεγάλες στιγμές avatar
    Μεγάλες στιγμές 10/08/2013 13:01:12

    Να υποτιμάς τον αντίπαλο μπορεί να αποδειχθεί μοιραίο λάθος