#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
12/09/2013 17:24
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Οι "πράσινοι" ποτέ δεν πάνε χαμένοι



Αν αληθεύει η πληροφορία, τότε της οφείλουμε μια συγγνώμη. Την αδικήσαμε την κυρία Τίνα Μπιρμπίλη, άξιο τέκνο της παπανδρεϊκής εποχής, από τους «κηπουρούς» που έφυγαν νωρίς αλλά βολεύτηκαν με καλούς μισθούς.

Η κ. Μπιρμπίλη, λοιπόν, πρώην υπουργός Περιβάλλοντος και διορισμένη αργότερα στο Παρίσι ως Μόνιμος Αντιπρόσωπος της Ελλάδας στον ΟΟΣΑ, με μισθό 25.000 ευρώ, βρήκε ξανά το δρόμο της. Σύμφωνα με τις πληροφορίες, ανακοινώθηκε από τον γενικό γραμματέα του ΟΗΕ Μπαν Κι Μουν, ότι μετά από διεθνή διαδικασία επιλογής διορίζεται ως Εκτελεστική Γραμματέας της Σύμβασης της Βιέννης για την προστασία της στιβάδας του όζοντος και του Πρωτοκόλλου του Μόντρεαλ για τις ουσίες που καταστρέφουν τη στιβάδα του όζοντος.

Η θητεία της Τίνας Μπιρμπίλη είναι πενταετής. Να που η «πράσινη» Τίνα βρήκε ρόλο στα μέτρα της και απέδειξε ότι οι... άξιοι ποτέ δεν πάνε χαμένοι.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Spiros avatar
    Spiros 12/09/2013 17:57:05

    Μετά απορείτε γιατί οι μισοί νεοδημοκράτες πάνε στο ΣΥΡΙΖΑ και οι άλλοι μισοί στην Χ.Α.?
    Η Τίνα που μας έριξε στα ραντάρ των αγορών το Νοέμβρη του 2009 μέχρι να μάθει αυτή τι εστί ημιυπαίθριος χώρος? και να καταλάβει οτι η απόσυρση αυτοκινήτων δεν είναι τελικά επιβαρυντική για το περιβάλλον, ούτε για τα έσοδα του κράτους?

  2. Nik avatar
    Nik 12/09/2013 18:22:03

    Βόλεμα οικολογικό, σοσιαλιστικό, κρατικίστικο και άκρως παπανδρεϊκό σε άποψη. Βρες μια θέση και άρμεγε.

    Η νομενκλατούρα του ΟΗΕ τα ίδια κουμάσια είναι. Ανθρωποι που χειρίζονται και ενίοτε να δημιουργούν γραφειοκρατεία, γνώστες ιδιάζουσας επαγγελματικής αργκό, ανειδίκευτοι, που δεν ξέρουν τι σημαίνει δημιουργία ακόμη και αν τους κτυπούσε κατακέφαλα. Εκεί η Μπιρμπίλη ταιριάζει πρίμα.

    Φαίνεται τώρα πώς ότι και αν έκανε ήταν σκαλί προς κάτι άλλο. Μια καριερίστικη θεώρηση των πραγμάτων που ίσως να είναι θετική για την προσωπική ανέλιξη, πάντως όχι για υπουργική θέση που εγκαταλείπεται μόλις φανούν τα δύσκολα. Αν μη τι άλλο δείχνει την ανικανότητα του πρώην αφεντικού της να επιλέξει επιτελείς.

    Αυτά και καλό personal banking.

  3. Κώστας Τ avatar
    Κώστας Τ 12/09/2013 18:23:53

    Ποιά είναι τέλος πάντων τα προσόντα της,ποιό είναι το ηθικό δίδαγμα για τους νέους του 60% ανεργίας;

    • Επιφανιος avatar
      Επιφανιος @ Κώστας Τ 12/09/2013 21:39:42

      Αστο φιλε δε σε παιρνει...

      (Master's) στην Περιβαλλοντική Τεχνολογία από το Imperial College of Science, Technology and Medicine του Λονδίνου (1991-1992). (Ph.D.) στην Περιβαλλοντική Οικονομία και Διαχείριση στο ίδιο πανεπιστήμιο (1992-1995).

      • rally monkey avatar
        rally monkey @ Επιφανιος 12/09/2013 23:10:52

        ..και μεμπερσιπ στο ίδιο τζυμ
        Αυτο που το πας?

        Ασε φίλε δε σε παίρνει
        Στρατιές ολόκληρες Ελλήνων επιστημόνων που πλειοδοτουν μακραν από πλευράς ακαδημαϊκων προσόντων.. και δεν μπορούσαν να βρουν ούτε θεση 407 σε περιφερειακό παν/μιο.

        • Επιφανιος avatar
          Επιφανιος @ rally monkey 13/09/2013 09:42:48

          Να ζητησεις απο τον Μπαν Κι Μουν τα βιογραφικα των υποψηφιων στη διεθνή διαδικασία επιλογής.
          Να δουμε εκαναν αιτηση στρατιες Ελληνων υποψηφιων;

  4. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 12/09/2013 18:41:01

    ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΑΛΗΘΕΥΕΙ.

    UN Secretary-General Appoints New Leadership for Ozone Convention and Financial Mechanism

    Nairobi, 06 September 2013 - The United Nations Secretary-General Ban Ki-Moon has made new senior appointments to head the Secretariats that support the phasing out of ozone-depleting substances.

    Following an international selection process, Ms. Tina Birbili was announced as the new Executive Secretary to the Vienna Convention for the Protection of the Ozone Layer and its Montreal Protocol on Substances that Deplete the Ozone Layer, and Mr. Eduardo Ganem as the Chief Officer of the Multilateral Fund for the Implementation of the Montreal Protocol.

    "The Secretary-General's appointments of Ms. Birbili and Mr. Ganem come at an exciting time for international action for the protection of the ozone layer," said Achim Steiner, UN Under-Secretary-General and Executive Director of UNEP.

    ΠΠ

    • Προφήτης avatar
      Προφήτης @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 12/09/2013 21:31:16

      Πρέπει να ξέρεις σε ποια κρεβάτια κοιμάσαι και με ποιους κάνεις παιδιά ...

  5. Draco avatar
    Draco 12/09/2013 18:49:43

    Τι τα θες, τι τα γυρεύεις αγαπητέ! Αν έχεις το πρασινο-ροζ "κοκκαλάκι της νυχτερίδας" τι τα θες όλα τα άλλα...

  6. Zame avatar
    Zame 12/09/2013 18:50:49

    & μαλιστα με μονον 25.000 χιλιαρικακια μισθο..

  7. Μανώλης Πετράκης avatar
    Μανώλης Πετράκης 12/09/2013 19:01:35

    Πλήρωνε φορολογούμενε για να ζει το όνειρο της η Μπιρμπίλη και να προστατεύει την στοιβάδα του όζοντος μαζί με τον Κρίτωνα Αρσένη που έχει αναλάβει τα κήτη του Ιονίου. Συν όλες τις οικολογικές / περιβαλλοντικές ΜΚΟ που χρηματοδοτούμε αβέρτα για να σαμποτάρουν την ανάπτυξη της χώρας. Και μην ακούσω ότι πληρώνεται από διεθνή οργανισμό. Γιατί τα λεφτά αυτά είναι από τις εθνικές συμμετοχές και συνδρομές στους διάφορους απίθανους διεθνείς οργανισμούς που συμμετέχουμε. Με τον άλλο τον τιτάνα της πολιτικής που βολεύτηκε και αυτός σε διεθνή οργανισμό μαζί με την κόρη του, τι έγινε τελικά? Βρέθηκα φόρμουλα να ανακληθεί ο διορισμός του?

  8. Νικ.Ρ avatar
    Νικ.Ρ 12/09/2013 20:57:25

    Άμα συχνάζεις στα σωστά τα γυμναστήρια, το μέλλον σου λαμπρό. Γι αυτό σηκωθείτε από ...καναπέδες, ντιβάνια, πολυθρόνες, κρεβάτια, κομοδίνα κ.λ.π. Που λέει και ο Λιακό. :-) Τι; κάθεστε ακόμη;

    • Κυθήριος avatar
      Κυθήριος @ Νικ.Ρ 12/09/2013 21:10:56

      Ἀφοῦ ὁ ΓΑΠ τήν ἔκανε,τί νά σηκωθοῦμε..
      Κάτσε κεῖ πού εἶσαι καί μή κουνιέσαι.

      • Ο κακός ο Λύκος avatar
        Ο κακός ο Λύκος @ Κυθήριος 13/09/2013 11:23:37

        Οι Γάπηδες είναι ανεξάντλητοι. Έχουμε ελπίδες. Σήκω παλιοτεμπέλη που ψάχνεις δικαιολογίες.

    • OΑnemosΚouvari avatar
      OΑnemosΚouvari @ Νικ.Ρ 12/09/2013 21:15:26

      Μας έφαγε η ξάπλα και η τηλεόραση, την ώρα που οι άξιοι γράφουνε Ιστορία στους ηλεκτρικούς διαδρόμους! την ατυχία μου μέσα!

  9. Νίκος Δραγασιώτης avatar
    Νίκος Δραγασιώτης 12/09/2013 21:00:11

    ὑπάρχει στὸν ΟΗΕ καμμιὰ θέση ὑπευθύνου γιὰ τὴ μελέτη τῆς πλατυποδίας τῶν πιθήκων τοῦ Γιβραλτάρ; Θέλω νὰ κάνω αἴτηση.

    • Νικ.Ρ avatar
      Νικ.Ρ @ Νίκος Δραγασιώτης 12/09/2013 21:22:26

      Βοηθό θα ζητήσεις; Γιατί διαθέτω ντοκτορά στην πλατυποδία των βαβουϊνων. Έχε με υπ΄όψη σου.

      • takis400 avatar
        takis400 @ Νικ.Ρ 12/09/2013 23:00:43

        καλα εχω βγαλει κατι πατους αλλο πραγμα για την πλατυποδια

    • Ραβινος avatar
      Ραβινος @ Νίκος Δραγασιώτης 13/09/2013 08:53:20

      Εγραψες !!!!!Αι στο καλο μου εφτιαξες την ημερα !Νασαι καλα !

  10. Κυθήριος avatar
    Κυθήριος 12/09/2013 21:07:41

    Μή γκρινιάζουμε συνέχεια..,τό Τινάκι θά ἐργάζεται καί θά μεριμνᾶ νά μή μᾶς πέσει ὁ οὐρανός στό κεφάλι...

  11. firiki2010 avatar
    firiki2010 12/09/2013 21:14:43

    Ελληνες μπορείτε να κοιμάστε ήσυχοι ! Την στιβάδα του όζοντος προστατεύει πλέον η Τίνα Μπιρμπίλη ! Αρχίζει μια νέα εποχή !

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ firiki2010 13/09/2013 12:13:51

      Λέγεται ότι θα την μετράει καθημερινά με το υποδεκάμετρο για να δει αν έχει αδυνατίσει (η στοιβάδα...)...Αυτό δεν είναι και λίγη δουλειά...

  12. ΗαπερισκεψίατουΊκαρου avatar
    ΗαπερισκεψίατουΊκαρου 12/09/2013 21:35:48

    Εκείνη την ψηλή, τη χαρισματική, τη μις χαμόγελο, πότε θα την αξιοποιήσει επί τέλους κάποιος; Άντε, γιατί την έχει φάει η ίντριγκα! Όλοι βολεύονται σιγά-σιγά

  13. Uncle Stgm avatar
    Uncle Stgm 12/09/2013 21:40:53

    Καλά κρασιά παντογνώστες μου.
    Ναι ο Μπαν Κι Μουν και οι σύμβουλοί του είναι ηλίθιοι και δεν ξέρουν τι τους γίνεται.
    Ενώ οι Έλληνες καφενειακοί και διαδικτυακοί πολιτικολογούντες είναι φωστήρες, παντογνώστες και με μέσο IQ 180.
    Ναι, ο γιαλός είναι στραβός. Γι αυτο τρακάρησε η βάρκα στο μώλο και γύρισε τούμπα, σαν Ιταλικό κρουαζιερόπλοιο.

    • Ο κακός ο Λύκος avatar
      Ο κακός ο Λύκος @ Uncle Stgm 13/09/2013 11:21:11

      Εδώ αναγνωρίστηκε ο ΓΑΠ μας ως ...μέγας Στοχαστής! Τι νομίζατε ωρέ κουμπάροι; Τις αναγνωρίζουν έξω τις αξίες που εμείς οι άχρηστοι διώχνουμε με τη μικροψυχία μας. Ε, Θείο; Ε;

      • Uncle Stgm avatar
        Uncle Stgm @ Ο κακός ο Λύκος 13/09/2013 11:33:22

        Δεν πρόκειται για μικροψυχία. Συναυλία πολιτικού αναλφαβητισμού είναι αυτό που κοάζει στον εγχώριο βάλτο.
        Διακομματικώς.

  14. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 12/09/2013 21:47:32

    Χωρίς να θέλω να διαταράξω την ευφορία που καλλιεργεί η ανώνυμη κακολογία: σας ξέφυγε κάτι: "μετά από διεθνή διαδικασία επιλογής".

    • Αιρετικός avatar
      Αιρετικός @ Επώνυμος 13/09/2013 10:57:00

      Θα μας διαφωτίζατε για το πως έγινε η επιλογή? Ποιοί κλήθηκαν να υποβάλλουν βιογραφικά? Υπήρξε opengov?...

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ Επώνυμος 13/09/2013 12:15:32

      Ασφαλώς το ότι ήταν υπουργός Περιβάλλοντος έπαιξε ρόλο στο βιογραφικό της. Εδώ όμως, για να γίνει υπουργός, έπαιξε ρόλο το γυμναστήριο...

  15. Nik avatar
    Nik 12/09/2013 21:47:54

    “The Secretary-General’s appointments of Ms. Birbili and Mr. Ganem come at an exciting time for international action for the protection of the ozone layer,”

    No kidding m'fuckah, you mean till now it was a dull time for the ozone layer? You assholes running a disco or what!

  16. Nik avatar
    Nik 12/09/2013 21:49:47

    Μην κατηγορείς τον Μπάκι Μου. Εξανίσταμαι!

  17. Nik avatar
    Nik 12/09/2013 21:52:05

    Μάστερ και Πι 'Ειτς Ντι στα περιβαλλοντικά, και πως έκανε την αγορά ενέργειας στην Ελλάδα μώλο;

  18. katalytikos avatar
    katalytikos 12/09/2013 22:02:08

    Όλοι όσοι συμμετείχαν στο πανηγύρι της ¨πράσινης¨ ανάπτυξης, Δούρειο Ίππο των μνημονίων, είχαν εξασφαλίσει εκ των προτέρων την καριέρα τους.
    Αυτό θα συμβεί με όλους τους κηπουρούς!!
    Μπορεί να ακούγεται συνομωσιολογικό αλλά αυτή είναι η αλήθεια.
    Σε αυτούς τους οργανισμούς δεν διορίζουν με βάση τα βιογραφικά!!!
    Και δυστυχώς ακόμη οι ¨ΠΡΑΣΙΝΟΙ¨αλωνίζουν, ειδικά στο ΥΠΕΚΑ!!!
    Και μετά αναρωτιόμαστε γιατί αυξάνει το ποσοστό της χρυσής αυγής...

    • Επιφανιος avatar
      Επιφανιος @ katalytikos 13/09/2013 09:46:16

      Να βλεπουμε και τα δικα μας ομως...
      Ο Χρονοπουλος στην ΕΑΒ ειχε διοριστει με βαση το βιογραφικο του; Απο το 2004 μεχρι το 2012 μισθο 10.000 το μηνα με πλαστο πτυχιο και πλαστο μεταπτυχιακο !

  19. δημης avatar
    δημης 12/09/2013 22:02:42

    ++++++++
    Μα το ...διαβατήριο ως επιλεγμένο άτομο από τον σκεπτόμενο αντεξουσιαστή σοσιαλιστή πρόεδρο της διεθνούς αποτελεί ,πέραν των λοιπών προσόντων σφραγίδα για ΛΑΜΠΡΗ ΔΙΕΘΝΗ ΚΑΡΡΙΕΡΑ.....

  20. foros1 avatar
    foros1 12/09/2013 22:13:36

    προτεινω, ολοι οσοι ξαναπληρωσουμε μηχανικο για την επανατακτοποιηση των ημιυπαιθριων του αντισυνταγματικου νομου της, να της στειλουμε τον λογαριασμο!

  21. Μικρασιάτης avatar
    Μικρασιάτης 12/09/2013 22:35:04

    Λιγα λογια για τη sexy Tina. Πλακα πλακα ισως αυξηθει το Τουριστικο ρευμα απ τη Νοτια Κορεα προς την Ελλαδα, μια που ηδη ερχονται καποιες χιλιαδες τουριστες. Αν κανει η Tina τα σωστα κονε, βαλει κι ενα καυτο μινι με 10-ποντη πλατφορμα, ετσι που εχει και κορμαρα, ολο και κανα λιγουρι σχιζοματης ισως τσιμπησει (ειναι ψιλο-χαλια οι δικες τους). Οποτε ασ την αφησουμε να προβαλει τις ομορφιες της Ελλαδας.

    • Spiros1 avatar
      Spiros1 @ Μικρασιάτης 13/09/2013 09:46:32

      sexy Tina? ακόμα και για σχιστομάτηδες, πλάκα μας κάνεις?Η μήπως δεν πήρες γυαλιά λόγω ΕΟΠΥΥ?

  22. rally monkey avatar
    rally monkey 12/09/2013 23:00:19

    Μπράβο του πάντως - στο ντηλάκι είχε ασυλία και προνόμια
    όχι μόνο για τον ίδιο αλλά και για τους κολλητούς.

    (ο Παπακωνσταντίνου μονο στην πορεια έκανε τη μ@λ@κια
    αλλά θα τον φτιάξουν κι αυτόν..δεν θα τον αφήσουν έτσι..)

  23. Μεγαλες στιγμες avatar
    Μεγαλες στιγμες 12/09/2013 23:27:09

    Εμενα μου κανει εντυπωση οτι για να κλεισει μια τρυπα χρειαζεται εκτελεστικη γραμματεια

    • Spiros1 avatar
      Spiros1 @ Μεγαλες στιγμες 13/09/2013 09:49:22

      Γιατί φίλε Μεγάλες στιγμές?
      Δεν το ξέρεις οτι οι ανοιχτές τρύπες μόνο χρειαζονται εκτελεστικη γραμματεια? Οι κλειστές τί να την κάνουν?

    • Αιρετικός avatar
      Αιρετικός @ Μεγαλες στιγμες 13/09/2013 10:54:16

      +1.000!

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ Μεγαλες στιγμες 13/09/2013 12:20:16

      Πάντα χρειάζεται εκτελεστική γραμματεία για τέτοιες δουλειές και όσο πιο μεγάλη η τρύπα, τόσο μεγαλύτερη η εκτελεστική γραμματεία. Λέγεται ότι οι της μαύρης φυλής έχουν μεγάλη εκτελεστική γραμματεία. Γιατί τότε δεν προσέλαβαν έναν Αφρικανό για να κλείσει την τρύπα (του όζοντος) και προσέλαβαν την Τίνα;

  24. leak avatar
    leak 13/09/2013 00:16:53

    Όλοι αυτοί που κατα καιρούς κατηγορούν την Ελλάδα για αναξιοκρατία σε αντίθεση με τας Ευρώπας όπου κυριαρχεί η αξία και η προκοπή, μου φέρνουν αναγούλα...
    Ο πασοκισμός τελικά είναι παγκόσμιο φαινόμενο....

    • Spiros1 avatar
      Spiros1 @ leak 13/09/2013 09:44:38

      Πόσο δίκιο έχεις φίλε leak!...

  25. Αsterix avatar
    Αsterix 13/09/2013 00:50:46

    Εμείς γράφουμε μ@λ@κιες και άλλοι βολεύονται

  26. Υ.Παραπλανημένος avatar
    Υ.Παραπλανημένος 13/09/2013 09:23:23

    @Προφήτη έγραψες!!!!!!

  27. avalona avatar
    avalona 13/09/2013 12:06:30

    Όλοι αυτοί που είναι βολεμένοι σε διεθνείς οργανισμούς δεν ενδιαφέρονται για τίποτε άλλο παρά μόνο για την πάρτη τους.
    Απολαμβάνουν τεράστιους μισθούς, ειδικές παροχές (συνέδρια - ταξείδια αναψυχής, προνόμια) και δεν πληρώνουν πουθενά φόρους. Αυτοί που κόπτονται πως η αιτία της κατάντιας μας είναι ότι δεν πληρώνομε φόρους. Προφανώς για τη συγκεκριμένη κυρία, πρώτα έγινε η επιλογή (άσχετα με ποιά διαδικασία και με το πότε ανακοινώθηκε) και μετά δημιουργήθηκε η θέση. Έτσι τιμήθηκε για τη μεγάλη της συμβολή για την 'πρόοδο' της πατρίδας μας. Δική της ήταν η ιδέα να αλλάξουν όνομα τα υπουργεία και να έχουν σήμερα αυτά τα 'αστεία' ονόματα. Το όνομα της θέσης που κατέλαβε προδίδει, ότι κατά πάσα πιθανότητα το έχει επινοήσει η ίδια. Ο 'κατάλληλος' άνθρωπος στην 'κατάλληλη' θέση.
    Εξ άλλου γι αυτό δημιουργήθηκε η 'πράσινη απάτη'. Για να βολεύονται όλα τα δικά μας 'ευαίσθητα΄παιδιά και μάλιστα με κοινωνικά εύσημα.

  28. Eva avatar
    Eva 13/09/2013 23:50:47

    Ε καλά τώρα.
    Η κυρία δεν ήταν απλως μια πράσινη....

  29. Agrofylakas avatar
    Agrofylakas 14/09/2013 06:22:01

    Να μην ειδουμε και κανενα ανθρωπο να προκοβει! Θα πρωτιμουσαμε δηλαδη να βλεπαμε εναν ακομη αγγλοσαξωνα σε μια καλη θεση στον ΟΗΕ? Και μην ξεχνατε οι μισθοι αυτοι ειναι αφορολογητοι γιατι οι υπαληλοι του ΟΗΕ εχουν διπλωματικη ασυλια.Αρα αρκετο χρημα θα ελθει και κατα την Ελλαδα, δεν πιστευω να παει ολο κατα Ελβετια μερια.