Οι πολιτικοί του χθες αναζητούν ρόλο στο αύριο
06/02/2014 07:50
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Οι πολιτικοί του χθες αναζητούν ρόλο στο αύριο

Σε μια κοινωνία που αλλάζουν οι δομές και οι λογικές του παρελθόντος, σε ένα νέο περιβάλλον αξιοκρατίας και ορθολογισμού που διαμορφώνεται, πολιτικοί του χθες προσπαθούν να βρουν ρόλο.

Το νέο περιβάλλον είναι προσανατολισμένο στο αποτέλεσμα και όχι στα λόγια. Οι Έλληνες γνωρίζουν ότι οι υποσχέσεις και τα «θα», μας έφτασαν εδώ.

Δεν είναι η ηλικία που κάνει την διάφορα, αλλά η νοοτροπία του βολέματος και της εκλογικής πελατείας, κανείς δεν τους πιστεύει και έχουν χάσει την επαφή με την πραγματικότητα.

Είναι χαρακτηριστικά παραδείγματα προς αποφυγή, η αδυναμία προσαρμογής τους, τους κάνει ακόμα πιο γραφικούς.

Άσε που νομίζουν ότι είναι και καλύτεροι από τους άλλους και ικανότεροι να διαχειριστούν την κρίση.

Ποιοι; Αυτοί που δεν έχουν ζητήσει συγγνώμη για την καταστροφή, αυτοί που μέχρι χθες ήταν το σύστημα, όλοι αυτοί που όταν είχαν την δύναμη έκαναν τις πάπιες ....

Οι «58», ο Καμμένος, ο Νικολόπουλος, ο Πολύδωρας, οι Πασόκοι πρώην υπουργοί κλπ.

Καλό ταξίδι στην πολιτική άβυσσο και καλά μυαλά.

Jim Beam

ΥΓ

Πιστεύω ότι η κορυφαία στιγμή στην ζωή ενός πολιτικού είναι η στιγμή της εξόδου που επισφραγίζει τελικά όλη του την πορεία π.χ ΛΙΑΠΗΣ ... Τα πράγματα έχουν αλλάξει, ο κόσμος γίνεται σκληρός και απόλυτος και τα λάθη δεν συγχωρούνται .

ΣΧΟΛΙΑ

  1. JIM BEAM avatar
    JIM BEAM 06/02/2014 09:47:47

    Δεν εξαγνίζει ένα κόμμα, δεν τους απελάσει απο το βαρύ φορτίο της πραγματικότητας και των ευθυνών τους, απεναντίας δείχνουν λειποτακτες σε μια στιγμή που πρέπει να δοθεί η μάχη των μαχών αυτοί κρύβονται πίσω απο ένα σεντόνι .... Το τραγικό είναι οτι για όσο υπήρχε το πάρτυ ήταν πρόθυμοι τώρα που πρέπει να καθαρίσουμε , ελπίζουν να βρουν άλλο πάρτυ ! ΤΑ ΠΑΡΤΥ τελείωσαν , Τώρα παμε για δουλειά !!!! ΔΟΥΛΕΙΑ !!!,

  2. Ελλην Πολίτης οχι οπαδός avatar
    Ελλην Πολίτης οχι οπαδός 06/02/2014 12:05:18

    επαναλαμβάνουμε κοινοτυπίες Τί γίνεται με την πραγματική πολιτική ποιά είναι η θέση ΟΛΩΝ των πολιτικών στο ζήτημα της Κύπρου (τώρα μάλιστα μετά τις ξένες πιέσεις για διάλυση του κράτους) και απέναντι στην εχθρική Τουρκία.

  3. Μοιραία Ελένη avatar
    Μοιραία Ελένη 06/02/2014 13:17:53

    Τι να ζητήσουν; Συγνώμη; Γιατί τους κατηγόρησε κανείς ευθέως, με αποδείξεις και ντοκουμέντα; Αντιθέτως, ακόμη ο σοφός λαός τους επιβραβεύει διά της ψήφου του.

  4. Μαύρος Καβαλάρης avatar
    Μαύρος Καβαλάρης 06/02/2014 14:01:18

    Για αυτό και μεις στηρίζουμε Μπακογιάννη, τον Κώστα βεβαίως βαβαίως, για να καταργήσουμε τα τζάκια και να έχουμε υποψηφίους με ένσημα.

  5. ΠΕΛΙΑΣ avatar
    ΠΕΛΙΑΣ 06/02/2014 14:15:37

    ...........η αδυναμία προσαρμογής τους, τους κάνει ακόμα πιο γραφικούς. και αποκρουστικούς

  6. JIM BEAM avatar
    JIM BEAM 06/02/2014 22:39:14

    Οι λιποτάκτες του πολιτικού συστήματος που αντί να βάλουν πλάτη, κρύβονται πίσω απο την κουρτίνα του κάθε νέου απο κόμματος είναι το χειρότερο παράδειγμα για το πολιτικό σύστημα. Ήταν στο πάρτυ, αλλά τώρα που τελείωσε δεν έρχονται να βοηθήσουν στην καθαριότητα και ψάχνουν για άλλο πάρτυ. Η ανευθυνότητα και η λογική του βολέματος και του εαυτούλη μας σε όλο του το μεγαλείο, ΕΓΩ ΝΑ ΜΗΝ έχω ΚΟΣΤΟΣ και η πατρίδα θα την βρει την άκρη ....

  7. JIM BEAM avatar
    JIM BEAM 06/02/2014 22:39:17

    άλλο η πολιτική έρημος και άλλο η άβυσσος, απο την άβυσσο δεν γυρνάς ποτε πίσω, σε κατα σπαράζει ο μελανοχυτων ο αβυσσοπόλος ! ( ο άρχων της άβυσσος, για όσους δεν γνωρίζουν)!

  8. δημης avatar
    δημης 06/02/2014 23:47:01

    "σε ένα νέο περιβάλλον αξιοκρατίας και ορθολογισμού που διαμορφώνεται,".... Άλλο τί βλέπουμε και ΑΛΛΟ τί θα θέλαμε να δούμε ..... Είδατε πουθενά και ας αρκεστούμε στο Χώρο ,ΚΡΙΤΗΡΙΑ ΑΞΙΟΚΡΑΤΙΚΑ ΕΠΙΛΟΓΗΣ ΣΤΕΛΕΧΩΝ _ΒΟΥΛΕΥΤΩΝ κλπ;;;;;;;; Ζήτησε κανένας ΣΥΓΝΩΜΗ είτε έμεινε μέσα είτε έφυγε;;;;; Πίεσε κανένας για ΜΙΑ ΕΞΕΤΑΣΤΙΚΗ ΕΠΙΤΡΟΠΗ;;;;;;; Το γεγονός και μόνο της πορείας τους μέσα από ΑΝΑΞΙΟΚΡΑΤΙΚΕΣ -ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΚΡΑΤΙΚΕΣ διαδικασίες σημαίνει ΑΠΟΔΟΧΗ τους άρα μόνοι τους, δειλοί μοιραίοι κι άβουλοι , δηλώνουν το Ύψος τους το πολιτικό...

  9. Hans avatar