#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
23/11/2012 13:28
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Οι πολιτικοί... διασώζονται και οι στρατιωτικοί φτωχαίνουν!



Αρχηγός ΓΕΕΘΑ, βασικός μισθός από 1 Αυγούστου 1873, μείωση περίπου 20%.

Γενικός Επιθεωρητής Στρατιάς, αρχηγός Στόλου και αρχηγός Αεροπορίας, μισθός 1698 ευρώ μείωση 18%.

Αντιστράτηγος, μισθός 1.584, μείωση 16% και υποστράτηγος 1.479, μείωση 15%.

Συνταγματάρχης, βασικός μισθός 1.146 ευρώ το μήνα και αντισυνταγματάρχης 1033 ευρώ.

Ο ταγματάρχης και οι αντίστοιχοι, κάτω από 1.000 ευρώ, μόλις 971 ευρώ ο δε λοχαγός και οι αντίστοιχοι 928 ευρώ.

Ο αρχιλοχίας και οι αντίστοιχοι 796 ευρώ και ο επιλοχίας 770 ευρώ. Ο λοχίας 718 ευρώ με ΑΥΞΗΣΗ 35 ευρώ το μήνα ενώ ο δεκανέας παίρνει 499 ευρώ και ο μόνιμος στρατιώτης 280 ευρώ.

Τα ίδια λεφτά εννοείται ότι ισχύουν για τους αντίστοιχους βαθμούς στην Αστυνομία και την Πυροσβεστική. Φυσικά, παίρνουν και κάποια επιδόματα ευθύνης τα οποία βεβαίως υπέστησαν κι αυτά οδυνηρές μειώσεις. Για παράδειγμα ο Α' ΓΕΕΘΑ παίρνει 535 ευρώ από 713, ο συνταγματάρχης παίρνει 95 ευρώ, οι κατώτεροι αξιωματικοί 43 ευρώ.

Μ' αυτά τα λεφτά όλοι αυτοί οι εργαζόμενοι πρέπει να βάλουν πάνω από όλα την πατρίδα τους και να πολεμήσουν, κάθε μέρα να εκτίθενται σε κινδύνους, να κάνουν ένα επάγγελμα που εν πάση περιπτώσει αφορά την υπόσταση αυτής της χώρας. Είτε είναι στρατιωτικοί είτε αστυνομικοί που κυνηγούν το έγκλημα. Μπράβο, λοιπόν, σε όσους αποφάσισαν ότι τα ειδικά μισθολόγια αφορούν τα... ρετιρέ της κοινωνίας. Διότι δεν είναι καθόλου έτσι. Αν πιστεύουν ότι μπορούν να στηρίξουν το φρόνημα αυτών των ανθρώπων με μισθούς που δε φτάνουν ούτε για να νοικιάσουν σπίτι, τότε άξιος ο μισθός τους.

Αλά θα ρωτήσουμε και κάτι άλλο, αν και δεν πρέπει να μπαίνει μια επαγγελματική τάξη απέναντι στην άλλη. Γιατί ο γενικός γραμματέας υπουργείου να παίρνει νέο μισθό 4.750 ενώ ο αρχηγός όλου του στρατού κάτω από 2.000 ευρώ;

Γιατί ο Περιφερειάρχης να παίρνει 4.275 ευρώ όσα και ο δήμαρχος πόλης άνω των 100.000 κατοίκων; Γιατί είναι μεγαλύτερη η προσφορά του αντιδημάρχου που παίρνει με τα νέα δεδομένα 2.137 ευρώ, πολύ περισσότερα δηλαδή από τον Α' ΓΕΕΘΑ ή τον στρατηγό ή τον αρχηγό της Αστυνομίας;

Και φυσικά δε θα μιλήσουμε για τον επικεφαλής της ΤτΕ ή τον κάθε βουλευτή ή παρατρεχάμενό του που απέχουν πάρα πολύ από τον εκάστοτε στρατιωτικό;

Αν αυτή είναι η εικόνα της Ελλάδας και θέλουμε να μιλάμε για τιμημένες και περήφανες Ένοπλες Δυνάμεις, τότε καλύτερα να φεύγουμε.

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Σωτ Μητραλ avatar
    Σωτ Μητραλ 23/11/2012 13:36:43

    Μὰ αὐτὴ εἶναι ἠ μαγκιά. Ἡ πολιτικὴ τάξη στὴν μεταπολίτευση λειτούργησε σὰν ἐπαγγελματικὴ κάστα ποὺ ὑφάρπαξε τεράστια κομμάτια τοῦ κράτους ἀπὸ τὴν κοινωνία, γιὰ τὴν τέρψη της. Ὅπως ὑφάρπαξε ἂς ποῦμε τὴν ἀστυνομία καὶ τὴν μετέτρεψε σὲ private security καὶ φιλιππινέζες τῶν "V"IP, ἔτσι ἱεραρχεῖ τὸν ἀντιδήμαρχο (δηλαδὴ κάποιον δικό της) ὑψηλότερα ἀπὸ τὸν Α'ΓΕΕΘΑ.

    Ἂν νομίζουν ὅτι σ' αὐτὸ τὸ σκηνικὸ ἡ νέα μεταπολίτευση μπορεῖ νὰ ἔρθει «λάου λάου καὶ μὲ τὸ μαλακό, χωρὶς συγκρούσεις», ἁπλῶς κάνουν λάθος.

    Τὸ παρακάτω ἔχει αὐστηρῶς καὶ ἀμιγῶς πολιτικὸ νόημα: Μετανοεῖτε, διότι ἔρχεται ἡ τελικὴ κρίση...

    • Hrthe_to_telos avatar
      Hrthe_to_telos @ Σωτ Μητραλ 23/11/2012 15:34:58

      Για να ειμαστε ακριβεις 1,873 ειναι ο Βασικος μισθος συν 1873χ60% = 1124 χρονοεπιδομα συν τα αλλα επιδοματα μας κανουν μικτα γυρω στα 3,500-3,800 δεν εχω εικονα ποσα ακριβως (οχι βεβαια οτι ειναι πολλα για τον Α/ΓΕΕΘΑ) .
      Το θεμα για μενα ειναι αν πιστευει κανεις οτι θα σωθουμε με αυτα τα μετρα η αν πιστευει οτι ειναι τα τελευταια.

      • Samurai avatar
        Samurai @ Hrthe_to_telos 23/11/2012 20:34:58

        Θα έρθει και η σειρά των περιφερειαρχών και των αντιδημάρχων.
        Εδώ έβαλαν χέρι σους υπαλλήλους της βουλής,στους υπόλοιπους θα κολλήσουν;

        • Samurai avatar
          Samurai @ Samurai 23/11/2012 20:35:34

          στους

  2. Tassos avatar
    Tassos 23/11/2012 14:13:27

    Κάναν κανα πόλεμο για να δικαιολογήσουν τον μισθό τους?

    • ΑΡΚΑΣ avatar
      ΑΡΚΑΣ @ Tassos 23/11/2012 15:37:56

      Να εύχεσαι να ΜΗΝ κάνουν ποτέ πόλεμο!
      Ανόητε, έ Ανόητε!!!

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ Tassos 23/11/2012 16:34:21

      Μία λέξη έχει ο λαός για την περίπτωση σου, εγώ ευγενικά θα σε πω απλά γελοίο γραικύλο..

      • Μεγάλες στιγμές avatar
        Μεγάλες στιγμές @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 23/11/2012 17:05:52

        θα επρεπε να ντρέπεσαι.Δεν είναι η πρώτη φορά που χλευαζεις αυτους τους ανθρώπους και μυαλό δεν βάζεις

      • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
        Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 23/11/2012 19:04:42

        Α, ρε δύστυχε ραγιά...

        • ρωμανος αργυρος avatar
          ρωμανος αργυρος @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 23/11/2012 20:22:48

          K.Tassos,η λέξη είναι βλαξ και οχι βλακς,εκτός και αν κάνεις πλάξ.Την απευθύνεις δε σε εντελως λάθος άνθρωπο..Ο Φαήλος μόνο αυτό δεν είναι..Από την άλλη,ο τρόπος που κρατά το σπαθι και προσπαθει να το βάλλει στη θήκη,ο νέος αξιωμ/κός,για όσους γνωρίζουμε σχετικά,είναι απογοητευτικός..Στα χρόνια μου μας έκοβαν τον κ...αν κοιτάγαμε τη θήκη και κρατάγαμε ανάποδα το σπαθι..

          • Tassos avatar
            Tassos @ ρωμανος αργυρος 24/11/2012 09:25:58

            Εγώ πάντως αν πήγαινα να μπλέξω τη χώρα μου σε πόλεμο για τον Οτσαλάν και τις ...σουλτάνες του , ενάντια στα εθνικά συμφέροντα, θα ψαχνα λαγούμι να κρυφτώ.

    • Samurai avatar
      Samurai @ Tassos 23/11/2012 20:37:08

      Εσύ μάλλον πρέπει να πληρώνεσαι για να γράφεις τέτοιες ανοησίες.
      Σε δικαιολογώ.

      • Samurai avatar
        Samurai @ Samurai 23/11/2012 20:38:02

        Στον Tasso απευθύνθηκα.

      • Tassos avatar
        Tassos @ Samurai 24/11/2012 17:27:16

        Το ψευδώνυμό σου δείχνει τι ακριβώς σε λείπει.Ψάξτο...

    • ΧΑΡΗΣ avatar
      ΧΑΡΗΣ @ Tassos 23/11/2012 20:37:53

      @Τασσος
      Παίξε με τίποτε άλλο και άσε ήσυχο το πληκτρολόγιο...

  3. Κώστας avatar
    Κώστας 23/11/2012 14:38:55

    Μα γιατί ρωτάτε το αυτονόητο? Διότι αυτοί κρατάνα και την κουτάλα και το βάζο με το μέλι, χαζοί είναι να κόψουν τους μισθούς τους και των κολλητών?

  4. ΧΑΡΗΣ avatar
    ΧΑΡΗΣ 23/11/2012 14:42:43

    Για τους ανιστόρητους όταν αποδυναμώνεις τα βασικά στοιχεία ενός κράτους (Ενοπλες δυνάμεις Δικαιοσύνη και Εκπαίδευση) τότε έρχεται η καταστροφή αυτού του κράτους.
    Η σαπίλα συνεχίζεται και ζήσαν αυτοί καλά κι εμείς .....καλύτερα.

    • ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ ΑΝ ΕΤΣΙ ΝΟΜΙΖΕΤΕ avatar
      ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ ΑΝ ΕΤΣΙ ΝΟΜΙΖΕΤΕ @ ΧΑΡΗΣ 23/11/2012 14:55:52

      @ΧΑΡΗΣ
      Μην είσαι σίγουρος ότι μερικοί κατάλαβαν η θα καταλάβουν αυτό που έγραψες!!! Εξ άλλου τώρα δικαιώνουν τον Πάγκαλο που στόλιζε κατά καιρούς στρατιωτικούς δικαστικούς και εκπαιδευτικούς με διάφορα κοσμητικά επίθετα!!!!

      • ΧΑΡΗΣ avatar
        ΧΑΡΗΣ @ ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ ΑΝ ΕΤΣΙ ΝΟΜΙΖΕΤΕ 23/11/2012 15:15:22

        Ενα μικρό δείγμα της σαπίλας σήμερα που μιλάμε.
        Το ΤΕΙ Πειραιώς είναι υπό κατάληψη μέρες από τους φύλακες.... και οι φοιτητές κινδυνεύουν να χάσουν το εξάμηνο και δεν κουνιέται φύλο.
        Ολα είναι στον αυτόματο πιλότο και στα επικοινωνιακά παράθυρα με τους συνήθεις υπόπτους όπως στα ...ΙΜΙΑ και όταν θάρθει η σφαλιάρα .. θα τσακωνόμαστε για το ποιός φταίει....

        • ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ ΑΝ ΕΤΣΙ ΝΟΜΙΖΕΤΕ avatar
          ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ ΑΝ ΕΤΣΙ ΝΟΜΙΖΕΤΕ @ ΧΑΡΗΣ 23/11/2012 15:30:44

          Έχω την εντύπωση ότι η σφαλιάρα ήλθε, αλλά οι πολίτικου μας στα τηλεοπτικά παράθυρα είναι περιχαρείς και πανηγυρίζουν ότι ...μας έσωσαν οι μεν, περιχαρείς ότι θα μας σώσουν καλύτερα οι δε. Ποσό εύκολο είναι να παίζεις με την τύχη και την υπόληψη ενός λαού σαν να παίζεις τράπουλα!!!
          Υ.Γ. Βγήκε ο άλλος και είπε την βλακεία του για τον ανδρισμό του και αντί να τον φτύσουν, που ούτε αυτό αξίζει, ασχολούνται μαζί του 2-3 μέρες. Τέτοια κατάντια.....

          • ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ ΑΝ ΕΤΣΙ ΝΟΜΙΖΕΤΕ avatar
            ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ ΑΝ ΕΤΣΙ ΝΟΜΙΖΕΤΕ @ ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ ΑΝ ΕΤΣΙ ΝΟΜΙΖΕΤΕ 23/11/2012 15:32:05

            **πολίτικου = πολιτικοί

          • ΧΑΡΗΣ avatar
            ΧΑΡΗΣ @ ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ ΑΝ ΕΤΣΙ ΝΟΜΙΖΕΤΕ 23/11/2012 15:56:26

            Δυστυχώς η σφαλιάρα δεν ήρθε ακόμη.
            Αυτά είναι χαστουκάκια και νομίζουμε ότι μας χαιδεύουν τα μάγουλα.
            Οσο για την κατάντια ....άστο καλύτερα .

  5. FALCON avatar
    FALCON 23/11/2012 14:50:57

    H 24 άρα με το μίνι επιστημονικός σύμβουλος του βολεμένου Βολευτή γιατί παίρνει 2.500Ε;
    O Α/ΓΕΕΘΑ γιατί παίρνει όσα και ο απόφοιτος γυμνασίου του υπουργείου οικονομικών;
    O Βολευτής γιατί παίρνει όσα και ο βουλευτής της Ολλανδίας;
    ΕΓΩ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΩ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΒΟΛΕΜΕΝΟΥΣ;

    • Bixiou avatar
      Bixiou @ FALCON 23/11/2012 19:58:35

      Που το ειδες οτι περνει 1800 ευρω το μηνα ο αποφοιτος γυμνασιου του υπουργειου οικονομικων; 1800 ευρω το μηνα εγινε, με τις περικοπες, ο βασικος μισθος πρεσβυ που ειναι ο ανωτατος βαθμος της δημοσιουπαλληλικης ιεραρχιας!

    • Stratis avatar
      Stratis @ FALCON 24/11/2012 04:29:20

      Εγώ που παρακολουθώ τα τεκταινώμενα στην Ελλάδα από την μακινή Αυστραλία είδα με έκπληξη σε μια από τις αναρτήσεις σας πως ο μόνιμος στραίώτης πέρνει κάπου γύρω στα τριακόσια ευρώ τον μήνα και συζυτάτε για το αξιόμαχο του Ελληνικού στρατού όταν ακόμα και ένας στρατηγός πέρνει λιγότερα από έναν αντιδήμαρχο ποιος είναι εκείνος που θα θησιάσει την ζωή του για μια πατρίδα που τον βλέπει σαν παράσυτο; Ναι ξέρω θα μου πείτε πως την πατρίδα θα την σώσουν οι ιερωμένοι που και καλά μησθολογούνται αλλά και το μέσον του θεού έχουν για να σώσουν την πατρίδα ότας και όποτε χρειαστεί όπως έχει συμβεί τόσες και τόσες φορές που όμως οι στρατιωτικοί τους έκλεψαν την δόξα και τις τιμές που δικαιωματικά θα έπρεπε να τους απονεμεθούν αλλά το χρήμα πολοί εμήσισαν την δόξαν όμως ποτέ. Επί τέλους θα δούμε κάποτε πόσα παίρνουν μοικτά αυτή η γάγραινα που νέμεται την Ελλάδα από την αρχή της επιβουλής του χριστιανισμού από τον Εγκληματία Κωνσταντίνο στο μησιτό βυζάντιο κσι κατ, επέκταση στο Ελληνικό έθνος κάνοντας τους έλληνες άβουλους υπόδουλους, και έρμαιο του κάθε ρασοφόρου

  6. Νίκος avatar
    Νίκος 23/11/2012 14:54:16

    Κουράστηκα, βαρέθηκα με τους μ@λ@κες. Πέτυχαν το σκοπό τους, με εμένα τουλάχιστον.

  7. Kostas avatar
    Kostas 23/11/2012 15:24:21

    Αληθεύει ότι το κενό ασφάλειας που υπάρχει στην Ελλάδα σύντομα θα το καλύψουν με το συμβόλαιο (που έχουν ήδη υπογράψει) με την BLACKWATER ?

  8. Μεγάλες στιγμές avatar
    Μεγάλες στιγμές 23/11/2012 17:09:38

    Δίκιο εχετε αν και γενικά είμαι αντίθετος στα στοχοποιημένα για εργασιακές ομάδες,άρθρα.Είτε θετικά,είτε αρνητικά.