#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
02/05/2010 07:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Οι πολιτικοί δεν θα τολμούν να κυκλοφορούν χωρίς «φουσκωτούς»



Ένα επεισόδιο που έγινε στη Βουλή κατά τη διάρκεια των εκδηλώσεων για την Πρωτομαγιά, είναι χαρακτηριστικό της ψυχολογίας του κόσμου και του τι πρόκειται να γίνει τους επόμενους μήνες. Μια ομάδα νεαρών εντόπισε τον πρώην πρόεδρο της Βουλής και νυν βουλευτή του ΠΑΣΟΚ, Απόστολο Κακλαμάνη, έναν σοβαρό πολιτικό που δεν έχει δώσει δικαιώματα, και τον προπηλάκισε. Κινδύνευσε ο άνθρωπος με ξυλοδαρμό και σώθηκε χάρη στην παρέμβαση ψυχραιμότερων διαδηλωτών.

Αυτό το περιστατικό δείχνει ότι οι πολίτες δεν λογαριάζουν πια αν κάποιος πολιτικός είναι σοβαρός, ή λαμόγιο, ή ψεύτης. Βλέπουν μόνο τον «πολιτικό», σκέφτονται ότι πρέπει να κρεμαστεί στο Σύνταγμα προς παραδειγματισμό και δεν διστάζουν να τους επιτεθούν. Τέτοιες εικόνες θα δούμε αρκετές στο μέλλον. Πολιτικοί από όλα τα κόμματα, αλλά κυρίως από την κυβέρνηση, δεν θα τολμούν να βγουν χωρίς «φουσκωτούς» έξω. Ο κόσμος έχει αγανακτήσει και πρέπει κάπου να ξεσπάσει. Πιστεύει ότι δεν μπορεί να είναι μια ζωή υποζύγιο, ότι δεν μπορεί να πληρώνει μια ζωή τα λάθη των πολιτικών. Βεβαίως, να παραδεχθούμε ότι όλοι έχουμε μερίδιο ευθύνης για την κατάντια της χώρας. Αλλά να πληρώσουμε με βάση το δικό μας μερίδιο, όχι και του άλλου.

Αν ο εργαζόμενος στο Δημόσιο ή ο συνταξιούχος πρέπει να απολέσει έναν και δύο μισθούς να το κάνει, αλλά αυτό να έχει αφενός αποτέλεσμα και αφετέρου ανάλογη ή και μεγαλύτερη προσφορά από τους έχοντες και φυσικά από τους πολιτικούς.

Σαν τον κ. Κακλαμάνη θα βρεθούν πολλοί σε δύσκολη θέση διότι θα κληθούν να εξηγήσουν πώς αυτοί παίρνουν 5.000 ευρώ για εκσυγχρονισμό των κομπιούτερ και των άλλων γκάτζετ τους ενώ για κάποιον συνταξιούχο 5.000 ευρώ είναι οι συντάξεις μιας ολόκληρης χρονιάς.

Ο κ. Κακλαμάνης και ο νυν πρόεδρος θα πρέπει να εξηγήσουν πώς οι υπάλληλοι της Βουλής (οι περισσότεροι συγγενείς πολιτικών) έγιναν σε λίγα χρόνια 2.500 από 700. Και πώς παίρνουν 16 μισθούς τόσα χρόνια. Και με τα νέα μέτρα, τι θα παίρνουν άραγε; 14 μισθούς ή 12 όπως όλοι οι άλλοι δημόσιοι υπάλληλοι;

Τέλος, όλοι οι πολιτικοί, ανεξαιρέτως, διότι και οι δήθεν επαναστάτες της Αριστεράς κάνουν την πάπια όταν πρόκειται για χρήμα, θα πρέπει να εξηγήσουν πώς ανέχονται να πληρώνει ο κρατικός κορβανάς πάνω από 100 εκατ. ευρώ για την επιχορήγηση των κομμάτων.

Αυτά είναι μόνο λίγα παραδείγματα αφού μπορεί κανείς να γράψει δεκάδες για πολιτικούς, δικαστές και άλλα ρετιρέ της κοινωνίας.

Το σίγουρο είναι ότι έχουν να πέσουν πολλά γιαούρτια, αν όχι πολύ ξύλο.

Και τότε ένα είναι βέβαιο. Πώς όλοι θα συμφωνήσουν πως το ξύλο στους πολιτικούς… βγήκε από τον Παράδεισο

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Dimi avatar
    Dimi 02/05/2010 09:18:54

    Αυτή είναι η "ηρωϊκή έξοδος από το WC", του εγκλωβισμένου και προπηλακισμένου Απόστολου Κακλαμάνη, συνοδεία Αστυνομικών Δυνάμεων http://bit.ly/aPP8Nu

    • Roulis avatar
      Roulis @ Dimi 03/05/2010 03:25:44

      Ποιος πολιτικος ακριβως δεν εχει δωσει δικαιωματα???Ο Κακλαμανης?Ποιος ηταν προεδρος της Βουλης οταν ο Σημιτης ειχε πει εκεινο το περιφημο ευχαριστω?Τι εκανε τοτε σαν προεδρος?Τι εκανε με τους χρονους καθολου θυμασαι?Που μηδενιζε ρολογια και αλλες φορες τα γυρνουσε πισω?Κ επειδη τυχαινει ο κυριος να καταγεται απο μικρο μερος που ολοι λιγο-πολυ γνωριζομαστε ασε με να εχω διαφορετικη αποψη και για το ποιον του...

  2. anonymous avatar
    anonymous 02/05/2010 09:34:58

    κυκλοφορει ευρυτατα οτι ετοιμαζονται να καλεσουν τον ευρωστρατο για να καταστελλουν τις κινητοποιησεις (European Gendarmerie Forces) αφου εχουν αντιληφθει οτι εχουν το συνολο του λαου απεναντι τους, οχι μονο τους απλους πολιτες...

    ειναι δυσκολο να πεισουν ως και τους "στανταρ στυλοβατες του συστηματος" πχ αστυνομικους οτι απο τωρα και στο εξης θα πρεπει να ριχνουν δακρυγονα και να καιγονται απο τις μολοτωφ οχι μονο σε πορειες καμια χιλιαδας αναρχικων αλλα σε πορειες μεγαλου πληθους αναμεσα στο οποιο μπορει να διαδηλωνουν και δικοι τους ανθρωποι

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ anonymous 02/05/2010 09:42:27

      Το μυαλό σου καιμια λίρα. Βάλε τουλάχιστον κανένα νικ, όπως π.χ. σερσερής ή σελέμης.

      • smoking area avatar
        smoking area @ Strange Attractor 02/05/2010 12:19:33

        Πες τα ρε Strange, γιατι εδω μεσα καποιοι εχουν λαλησει...

  3. ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ avatar
    ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 02/05/2010 10:01:53

    Στο video που εδειξε το STAR κατ αποκλειστικοτητα δεν φαινεται να ενοχλουν τον κ Κακλαμανη μονο νεαροι.Μεσηλικες τον ακολουθουσαν μιλοντας του σε εντονο υφος και οταν αναγκαστηκε να χωθει στην παροδο της Κοραη τον γιουχαισαν πελατες ενος καφε ενω λιγο αργοτερα τραγουδουσαν ολοι Το Πασοκ ειναι εδω ενωμενο ΔΝΤ.

    • ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ avatar
      ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ @ ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 02/05/2010 13:00:56

      Βρέ που νά πάρει..........Μεγάλο ξεμυάλισμα τ'αντινέα!!!!!!Να χάσω τέτοιο θέαμα;;;;;;;; Βρέ να μην πίνω κι εγώ το καφεδάκι μου κάπου εκεί...Οσο γιά το σοβαρός πολιτικός και άλλες μαντινάδες,ένας σοβαρός πολιτικός,άν τέτοιες ώρες δεν βγεί ν'αντισταθεί,να φωνάξει,να κράξει,να παραιτηθεί,τότε καλύτερα να κάθεται στο σπίτι του, να πιεί το τίλιο του.Η έκθεση στο πλήθος,μέρες πούναι,είναι κίνηση υψηλού ρίσκου.Ελπίζω τουλάχιστον,ο προηγούμενος χρήστης του WC,ν'άχε τραβήξει το καζανάκι.

      • nancy avatar
        nancy @ ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ 02/05/2010 16:06:58

        Καλέ κ. Σπάρτακε τον προηγούμενο σκέφτεστε, ή τους επόμενους??? Επι δίωρο μάλιστα..(+ 2ωρο δια πλήρη τακτοποίηση του χώρου)

      • ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ avatar
        ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ @ ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ 02/05/2010 16:17:07

        nancy,Η τιμωρία σου θ'άναι ν'άσαι η επόμενη στην τουαλέτα.Μετά απ'τον ....Καιμακλάνη !!!!!

      • nancy avatar
        nancy @ ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ 02/05/2010 16:21:00

        Ωχ, μήπως είναι και αυτή στα νέα μέτρα? Αέρααα

  4. otiprepei avatar
    otiprepei 02/05/2010 10:14:57

    Πρέπει επιτέλους να βγουν κάποιοι πολιτικοί και να μιλήσουν ανοιχτά στον Ελληνικό λαό για το πόσο έχει αλωθεί το πολιτικό και παραπολιτικό σκηνικό της χώρας απο την Κεντρική Υπηρεσία Πληροφοριών της Αμερικής.
    Αυτή η σκατουπηρεσία που απαριθμεί χιλιάδες υπαλλήλους που οι περισσότεροι κινούνται στα πρόθυρα της μανιοκαταθλίψεως και της ψυχοπάθειας αν δεν ανήκουν στον είδος των πιστοποιημένα ψυχοπαθών που έκαναν την αρρώστια τους επάγγελμα.
    Το να μαθαίνουμε οτι υπάρχουν ομάδες ατόμων ανάμεσα στους διαδηλωτές που επιλέγουν πολιτικούς στόχους για προπυλακισμό φτάνει απο μόνο για να καταλάβουμε οτι είναι οργανωμένες ομάδες και ακολουθούν συγκεκριμένο σχέδιο.
    Αντί για τον φιλήσυχο Κακλαμάνη θα μπορούσε να ήταν κάποιος πιστοποιημένα διεφθαρμένος αλλά τότε η οργή του κόσμου δεν θα εμφανιζόταν ως αδικαιολόγητη. Οι φιλήσυχοι στόχοι προφανώς επιλέγονται για να δημιουργηθεί κλίμα επηρεασμού για να δικαιολογηθούν σκληρά μέτρα εναντίων της ελευθερίας των πολιτών.

    Ούτε αυθαίρετη κοινωνία πρέπει να καταντήσουμε αλλά ούτε και γκουντανάμο να αφήσουμε ελεύθερο τους κάθε αρρωστημένους υπαλλήλους της Κεντρικής Αμερικανικής Υπ. Πληροφοριών να κάνουν τα κουμάντα τους πάνω στους ανυποψίαστους πολίτες που βγαίνουν να διαμαρτυρηθούν.

    Μόλις καταφέρουν την αστυνομοκρατία που επιθυμούν τότε θα επέλθει αδιφάνεια της λειτουργίας των μηχανισμών καταστολής με τεράστιους κινδύνους για την κοινωνία μας και όσο κόσμο πέσει στα χέρια τους.
    Τα βασανιστήρια της ΕΑΤ ΕΣΑ δεν είναι τίποτε μπροστά σε αυτά που αυτοί μπορούν να κάνουν.

    Οι δήθεν "μάγκες" και "θαρραλέοι" Αναρχικοί/Αριστεριστές ειδικά αυτοί σε καλά οργανωμένες ομάδες ΕΙΝΑΙ ΠΡΑΚΤΟΡΕΣ ή οργανωμένοι απο τέτοιους!
    Μακάρι να μπορούσα να το επισημάνω οσο ποιό πολύ γίνεται.

  5. afragkos avatar
    afragkos 02/05/2010 10:20:43

    Τοσα χρονια μας δουλευουν ολοι....ηρθε η ωρα της πληρωμης

  6. elfullero avatar
    elfullero 02/05/2010 10:48:05

    Καλά, μιλάτε σοβαρά;Σοβαρός πολιτικός ο Κακλαμάνης;Έλεος. Αυτός δε στήριξε τις κυβερνήσεις που έκαναν το έγκλημα του χρηματιστηρίου;Δεν τον θυμάμαι να αντιδρά τότε.Ανιθέτως, τους υποστήριζε. Δεν τον είδα να αντιδρά για τη Siemens, τους TOR-M1,τα Ίμια, το Κτηματολόγιο,τους Πρασινοφρουρους που έμπαιναν στο δημόσιο κατά χιλίαδες, το νόμο περί ευθύνης υπουργών και για πολλά μα πάρα πολλά ακόμα.Δεν θα κάνουμε το άσπρο μαύρο.Καλά του κάνανε.

    • nancy avatar
      nancy @ elfullero 02/05/2010 16:09:15

      Οχι να αντιδρά, λάθος, αντιθέτως διόριζε κατα χιλιάδες.

    • ApoTel avatar
      ApoTel @ elfullero 02/05/2010 23:08:35

      Έτσι είναι, όχι και σοβαρός. Δεν ήταν από τους κορυφαίους υπουργούς την δεκαετία του 80; Δεν ευθύνεται για την διάλυση της παιδείας; Και σαν Πρόεδρος της Βουλής έκατσε στα αυγά του.

  7. ΑΝΤΩΝΗΣ Π. avatar
    ΑΝΤΩΝΗΣ Π. 02/05/2010 11:00:02

    Πόθεν έσχες όλων των πολιτικών από όταν βγήκαν βουλευτές και όλων των διοικητών δημοσίων οργανισμών και νοσοκομείων από την πρώτη μέρα που άσκησαν διοίκηση.

  8. otiprepei avatar
    otiprepei 02/05/2010 11:07:42

    Υπάρχουν ποιο εγκληματίες πολιτικοί απο τον Κακλαμάνη όμως αυτοί οι καριερίστες γιατί να μην υποθέταμε οτι ήταν/είναι "πελάτες" ορισμένων υπηρεσιών; Πόσους απο αυτούς θα "έκαιγαν" κάποιοι μπροστά στα μάτια της κοινής γνώμης πλήττοντας τους το προφίλ με τις "αυτοσχέδιες" διαμαρτυρίες που αρχίσαμε να βλέπουμε απο εχτές; Όχι δα. Οι καθαρά διεφθαρμένοι και φταίχτες, οι όντος "πελάτες" των πιθανών ξένων υπηρεσιών πρέπει να παραμείνουν αλώβητοι για να ξαναχρησιμοποιηθούν στο μέλλον κατά το δοκούν. Όσο ποιό δοσίλογος τόσο ποιό ασφαλής.

    Για να δούμε αν θα βρεθεί κανένας σοβαρός "στόχος" απο τους "αυτοσχέδιους". Που πολύ αμφιβάλω...

  9. Justin Case avatar
    Justin Case 02/05/2010 11:59:41

    απο που και ως που σοβαρός πολιτικός ο Κακλαμάνης? Ο μεγαλύτερος απο τους λαικιστές....

    • ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ avatar
      ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ @ Justin Case 02/05/2010 13:55:50

      Σημειολογικά και μόνον.Ξέρετε τι ψυχή κρύβει το στόμα-ξυράφι;;;;;;

  10. Αντανάκλαση avatar
    Αντανάκλαση 02/05/2010 14:10:10

    Αυτό είναι το βίντεο της εξόδου του πρώην προέδρου της Βουλής απο την στοά Κοραή και της αναίτιας επίθεσης σε δημοσιογράφους:http://www.youtube.com/watch?v=4wpWTKeCs84

  11. george1 avatar
    george1 02/05/2010 20:22:43

    Πριν μια ημέρα έγραφα οτι μακάριοι οι πολιτικοί που δεν τους γνωρίζει γιατί όσοι τους γνωριζει εάν κυκλοφορούν έξω θα πρέπει να κοιτούν πίσω τους. Φυσικά δεν εννοούσα τον Α. Κακλαμάνη, αλλά η οργή του κόσμου προς τους πολιτικούς είναι ανεξέλεγκτη. Αλήθεια ο Παναγόπουλος θα έχει το θάρρος να είναι στη συγκέντρωση της Τετάρτης;

  12. Umberto Eco avatar
    Umberto Eco 02/05/2010 23:43:57

    Στις επόμενες συγκεντρώσεις πολιτικών να πηγαίνουμε φορτωμένοι γιαούρτια(αν είναι δυνατόν ληγμένα) ή σάπιες ντομάτες.Και ας μην κοιτάμε πια αν είναι τίμιος ή άτιμος.ΟΛΟΙ άτιμοι είναι, ειδικά αυτοί που υπήρξαν χρόνια σε υπουργικούς θώκους.Καμία ανοχή στα σκουπίδια που ενώ καταχρέωσαν τη χώρα μας ,το παίζουν και σοβαροί κι εθνοσωτήρες!
    Να απαιτήσουμε ΤΙΜΩΡΙΑ στους ΚΛΕΦΤΕΣ και δήμευση των περιουσιών τους.Είναι το ελάχιστο μπροστά στα όσα μας κάνουν αυτοί!

  13. andr3as avatar
    andr3as 03/05/2010 07:08:52

    χα χα χα - κοιτάχτε τι έχει να γίνει στην Βαλαωρίτου και στα πέριξ.....
    ..αρκεί το παριζάκι μου να είναι βουλευτής...