29/06/2009 20:35
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Οι πιο διεφθαρμένοι του 2008

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 29/06/2009 20:42:12

    Ελλάς Ελλήνων Λαμογιών.

  2. ατακτος avatar
    ατακτος 29/06/2009 20:54:48

    Εμείς τι να σχολιάσουμε.....Τα είπε όλα ο άνθρωπος

  3. αντί avatar
    αντί 29/06/2009 21:28:43

    Απελπισία...

  4. osaperas avatar
    osaperas 29/06/2009 21:49:18

    καλύτερα θα ήταν να μας έλεγαν ποιοί δεν κλέβουν

  5. bill avatar
    bill 29/06/2009 21:50:15

    Κάνουν φιλότιμες προσπάθειες οι άνθρωποι να φτάσουν τα αφεντικά τους... Ξέρετε...

    Για το ψάρι λέμε που βρωμάει από το κεφάλι κτλ.

  6. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 29/06/2009 21:53:21

    Ελλάδα...

  7. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 29/06/2009 21:53:42

    Πειθαρχικό Συμβούλιο? χαχαχα
    Όταν το ακούμε στο Δημόσιο γελάμε...
    3 Δ/ντες της εκάστοτε Κυβέρνησης και 2 συνδικαλιστές για τη διαλεύκανση των Υποθέσεων...
    Τολμά να θέσει εντοπιότητα σε πολεοδόμους, εφοριακούς ιατρούς? Η ποινή για χρηματισμό να είναι φυλάκιση και απόλυση?
    Δεν θέλουν Δημόσια Διοίκηση γιατί τους βολεύει όλους:
    -τους πολιτικούς
    -τα λαμόγια
    -τους πολίτες (οι κανόνες να αρχίσουν να ισχύουν από τον γείτονα)
    -τους επίορκους
    Δημόσιος Υπάλληλος που κάνει τη δουλειά του το λιγότερο που έχει να αντιμετωπίσει είναι να χαρακτηριστεί, ιδιόρρυθμος, γραφικός, και να πεταχτεί στο περιθώριο.
    Καληνύχτα Ελλάδα, πάω για μπύρες....

  8. osaperas avatar
    osaperas 29/06/2009 21:54:28

    Μικρό ψάρι ειναι ο γιατρός των δύο εκατομμυρίων ή ο υπάλληλος με τις πλαστές άδειες των 200.000?

  9. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 29/06/2009 21:57:54

    Αν και έφευγα για μπύρες...
    Το θέμα είναι ότι ο ιατρός 2,000,000 και ο υπάλληλος και οι 10 (5+5) των πειθαρχικών θα έπρεπε να είχαν απολυθεί και όχι να κάναμε ....έρευνα

  10. Αθωος Περαστικος avatar
    Αθωος Περαστικος 29/06/2009 22:36:27

    Eκει στο ΚΑΤ αν κανει πως μπαινει σοβαρος εισαγγελεας το νοσοκομειο θα μεινει να λειτουργει μονο με τις ΜΕΘ και τους ειδικευομενους. Μιλαμε για τζιρο εκατομμυριων μαυρων ευρω ΕΒΔΟΜΑΔΙΑΙΩΣ

  11. οκτώ avatar
    οκτώ 29/06/2009 22:39:38

    Ελληνας χωρίς κομπίνα ,πεθαμένος απ' την πείνα.

  12. ατακτος avatar
    ατακτος 29/06/2009 22:50:57

    Bill – αγαπητέ τι λες τώρα τέτοια πράγματα..... εδώ και από το κεφαλή και από την ουρά βρωμάει το ψάρι .

  13. Βασιλική Σ. avatar
    Βασιλική Σ. 29/06/2009 22:55:52

    Με απλούς υπολογισμούς, πόσες πολεοδομικές πράξεις, πόσες εφοριακές πράξεις, πόσες δημοτικές πράξεις και πόσες ιατρικές πράξεις λαμβάνουν χώρα καθημερινά στον τόπο μας λογικά ο μεγαλύτερος τζίρος και πιθανόν σε μεγέθη δυσθεώρητα είναι αυτός των ιατρικών πράξεων. Δυστυχώς οι υπηρεσίες υγείας δεν συμφέρει πλέον στο κοινωνικό σύνολο να είναι κατ΄ ευφημισμόν δημόσιο αγαθό. Όσο ξεκινάν ημίμετροι αγώνες θα ξεφουσκώνουν άδοξα, όπως η συμπάραταξη στην κραυγή της Αμαλίας για τους αλμπάνηδες γιατρούς. Υπάρχουν εξαίρετοι επιστήμονες που δεν παίρνουν φακελλάκια στον δημόσιο τομέα. Ελάχιστοι όμως κι από αυτούς αρνιούνται τις προσόδους από τις ιατροφαρμακευτικές εταιρείες. Εάν δεν καθήσουμε ως κοινωνία ήρεμα και ώριμα να θέσουμε προτεραιότητες και να κόψουμε το κεφάλι εκεί που μας πονά περισσότερο, και κακά τα ψέματα στην ασθένεια και δη μπροστά στην αγωνία του θανάτου ο άνθρωπος είναι διατεθειμένος να ξεπουλήσει και όλο του το βιος, να αποφασίσουμε όσο οδυνηρό κι αν φαίνεται καταρχήν, πως δεν θέλουμε δημόσιες υπηρεσίες υγείας τότε ο νόμος της αγοράς, με κορυφαίο παράδειγμα πως ιάται το απόστημα της ζήμενς στις μέρες, θα επιφέρει τουλάχιστον στον χώρο της υγείας, μια ανεκτή για την αξιοπρέπειά μας υγεία.

  14. Κασσάνδρα avatar
    Κασσάνδρα 29/06/2009 22:58:34

    Με το που θα χάσει την δουλειά του ο πρώτος να δεις πως στρώνουν οι υπόλοιποι 1000 δημόσιοι υπάλληλοι «στην σέντρα» για παραδειγματισμό. Στην Ελλάδα που οι ποινές είναι χάδι και με νόμους περι ευθύνης υπουργών τι μπορεί να περιμένει κανείς τίποτα καλύτερο;

  15. Κασσάνδρα avatar
    Κασσάνδρα 29/06/2009 23:00:12

    Α μια και το ξέχασα του Έλληνα αν του πεις να πληρώσει φόρους τσινάει για την παραπαιδεία για φακελάκια βγάζει τον σκασμό και τα δίνει... έξω από δημόσιο όσοι παίρνουν μαύρα και φακελάκια.

  16. Κασσάνδρα avatar
    Κασσάνδρα 29/06/2009 23:01:23

    Μπράβο και στον κτηνίατρο που έδωσε και όρκο ο αλήτης.

  17. t avatar
    t 29/06/2009 23:04:46

    @ Strange Attractor Ελλάδα…

    & USA
    Bernard Madoff gets maximum 150 years in prison

  18. Κασσάνδρα avatar
    Κασσάνδρα 29/06/2009 23:07:41

    Ναι USA λίγα έχουν γίνει και εκεί να μας λείπει το βύσσινο.

  19. donaE avatar
    donaE 29/06/2009 23:09:43

    Ναι υπαρχουν γιατροι που δεν δεχονται το παραμικρο.
    Συναντησα καποιους απο αυτους και πρεπει να το πω.

  20. ατακτος avatar
    ατακτος 29/06/2009 23:15:32

    Το 1994 συμμετείχα σε μια επιτροπή στα πλαίσια ΣΔΜ/ΔΕΗ για υα Ορυχεία .Ζημιά αποδεδειγμένη τότε 16 δις δρχ. Σήμερα δηλ. 2007 370 Εκ. Ευροπουλα .Ε και τι οι δυο μας πήραμε συντάξει εγώ ταπεινωμένος και γδαρμένος .Ο ένας (Μιτσιος) από μας σήμερα γενικός Δ.ντης ΔΕΗ ε και....μουκου ...χαχαχα

  21. Προφήτης avatar
    Προφήτης 30/06/2009 00:02:11

    Για τους γιατρούς μόνο : ναι, υπάρχουν φακελλάκια. Με το οποίο πολλοί απλά συμπληρώνουν ένα αξιοπρεπές εισόδημα. Και στο κάτω-κάτω άλλο να πάρεις λεφτά για να κάνεις κάποιον καλά και άλλο να πάρεις για να αποφυλακίσεις ναρκέμπορα.

    Αλλά υπάρχουν και ήρωες. Με αυτούς διατηρείται, για όσο ακόμα, στα πόδια του το ΕΣΥ και παράγουν έργο τα δημόσια νοσοκομεία .

    Μέσα στο κλιμα γενικευμένης διαφθοράς πιστεύω ότι οφείλουν να επισημαίνονται οι αφανείς ήρωερς της καθημερινότητας.

    Εγώ, αν κάποιοι απ' αυτούς διαβάζουν, τους ευχαριστώ (μετά λόγου γνώσεως) και υποκλίνομαι στην στάση και στην προσφορά τους.

  22. Βασιλική Σ. avatar
    Βασιλική Σ. 30/06/2009 00:11:01

    Προφήτη αυτοί οι λειτουργοί της δημόσιας υγείας έχουν δικαίωμα στην αξιοπρέπεια. Όλοι τους μα όλοι τους θα ήταν επιφανείς και ζάμπλουτοι εάν προσφέρανε τις υπηρεσίες τους σε συνθήκες ιδιωτικής υγείας. και επιμένουν εκεί. και εμείς ανεχόμαστε ως κοινωνία αυτοί οι ήρωες της καθημερινότητας μας να εξαρτώνται από το φακελλάκι για την επιβίωσή τους.

  23. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 30/06/2009 00:22:53

    Γειάσου Βασιλική υπερασπίστρια και της μπούργκας αλλά και του φακελακίου.... μνησθιτί μου κύριε.

    Άσχετο, ανάβω την τηλεόραση και τι να δώ;
    Η δημοσιογραφία στις καλύτερες στιγμές της. Μαθήματα υψηλής τεχνικής αναλυτικού αποκαλυπτικού μαχητικού ρεπορτάζ!
    Η καλλιτέχνις και αοιδός (τραγουδιών μπουλμαστίφ) Πέγκι Ζήννα συνεντευξιάζεται με την αποκαλούμενη και το πιο κοφτερό μυαλό της γενιάς της... Κιμ Κίλιαν!
    Κλίνω το γόνυ. Τίποτα άλλο.

  24. Βασιλική Σ. avatar
    Βασιλική Σ. 30/06/2009 00:24:58

    SA
    να σε βοηθήσω λίγο. το έπαθα επειδή δεν βλέπω καθόλου τηλεόραση...

  25. pizza avatar
    pizza 30/06/2009 01:05:15

    Ετσι καταδικαζονται οσοι κλεβουν σε σοβαρες χωρες¨

    "Ένας ομοσπονδιακός δικαστής απέρριψε την αίτηση Bernard Madoff για εκληση ηπιότητας την Δευτέρα, καταδικάζοντας τον 71 χρονών απατεώνα να περάσει το υπόλοιπο της ζωής του στη φυλακή για την απάτη που εκανε σε χιλιάδες θύματα. Σημερα καταδικαστηκε σε 150 χρονια φυλακιση".

    Στην Ελλαδα τι κανουν?

  26. pizza avatar
    pizza 30/06/2009 01:15:37

    @κασσανδρα Μη μιλαμε για Αμερικη γιατι οπως και να το κανουμε εχουμε παρει πολλες συνηθειες απο το Αμερικα. Και καλες και ασχημες. Μπορει να τους βριζουμε αλλα τους αντιγραφουμε

  27. TheWatcher avatar
    TheWatcher 30/06/2009 01:30:29

    Πειθαρχικό Συμβούλιο

    όπως λεμε

    ΕΔΕ

    όπως λεμε

    ....

    ...
    ...
    ..
    .

  28. Lavazza avatar
    Lavazza 30/06/2009 08:09:47

    Στη Γερμανία, την περίοδο 1918-1933 η διαφθορά είχε εξελιχθεί σε φιλοσοφία ζωής.

    Ο Χιτλερ, όταν ήρθε το 1933 στην Εξουσία, διαπίστωσε οτι η μεγαλύτερη διαφθορά υπήρχε στο σύστημα υγείας της Χώρας οπου στα δημόσια νοσοκομεία οι ιατροί ήθελαν τουλάχιστον δύο στρέμματα χωράφι για να αφαιρέσουν αμυγδαλές!

    Στο λόγο που έβγαλε (ως Καγκελάριος πλέον) το 1934 στο Κίελο, είπε:

    "Στα δημόσια Νοσοκομεία, οι επίορκοι ιατροί δεν τα παίρνουν από τους πλούσιους (οι οποίοι ούτως ή άλλως πάνε στα ιδιωτικά) αλλά από τον Εργάτη, τον Αγρότη και τον μικροαστό. Αυτό το καρκίνωμα πρέπει να καυτηριαστεί από τη ρίζα!"

    Οπότε, όταν συνελάμβαναν κάποιον ιατρό να τα παίρνει σε δημόσιο νοσοκομείο, τον κρέμαγαν σε Κρεμάλα η οποία είχε αναρτηθεί στην είσοδο των υπαλλήλων από την οποία καθημερινά εισέρχονταν οι ιατροί, νοσηλευτές και όλοι οι Εργαζόμενοι του Νοσοκομείου!
    Στο λαιμό κρέμονταν μία ταμπέλα που έλεγε:
    "Ο συνάδελφός σας κρεμάστηκε επειδή είναι εχθρός του εργάτη, του αγρότη και του μικροαστού οι οποίοι είναι η ραχοκοκαλιά του Έθνους"!!!

    Σε όλον τον κόσμο οι ιατροί ξέρουν να σέβονται τον όρκο του Ιπποκράτη.Εδώ στην Ελλάδα, αφού δεν ξέρουν να σέβονται θα πρέπει να φοβούνται!!!

    Άλλη λύση δεν υπάρχει...

    Οι ΕΔΕ και τα πειθαρχικά είναι για να τους αθωώνουν καθότι κόρακας κοράκου μάτι δεν βγάζει.

    Άκου, τον αθώωσε το πειθαρχικό...

    Ξήλωμα και το πειθαρχικό.

    ΝΑ ΚΑΥΤΗΡΙΑΣΤΕΙ ΑΠΟ ΤΗ ΡΙΖΑ...

  29. Πυροπαθής avatar
    Πυροπαθής 30/06/2009 09:19:21

    Επειδή έχω οικογένεια και έχω περάσει πολλές φορές και για σοβαρούς λόγους την πόρτα του νοσοκομείου οφείλω να ομολογήσω ότι κανείς γιατρός δεν μου ζήτησε φακελάκι και σε κανένα δεν έδωσα τίποτε περισσότερο από το ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ μου για τις υπηρεσίες του.Δεν είναι όλοι ίδιοι.

  30. Κ.Π. avatar
    Κ.Π. 30/06/2009 12:31:09

    @ pizza: Γιατί αναρωτιέσαι τι κάνουν στην Ελλάδα. Εχθές υπήρξε πολιτικός της Ν.Δ. που πρότεινε την απαλλαγή του Χριστοφοράκου (σύσταση ειδικού νόμου)προκειμένου να έρθει στην Ελλάδα και να μιλήσει, να δώσει ονόματα !!!

  31. Lavazza avatar
    Lavazza 30/06/2009 13:51:33

    @Κ.Π

    εσένα τί σου είναι πιό σημαντικό, να πάει μέσα ο "κομιστής" Χριστοφοράκος ή να πάνε μέσα οι "απδόχοι" υπουργοί, υφυπουργοί και γενικοί γραμματείς υπουργείων οι οποίοι μπορεί να είναι αυτή τη στιγμή στην Κυβέρνηση ή και στην επόμενη;;;;;;;

    Εμένα πάντως σημαντικότερο μου είναι το δεύτερο για να πω την αλήθεια.

  32. Κ.Π. avatar
    Κ.Π. 30/06/2009 15:08:02

    @ Lavazza:Για μένα είναι σημαντικό να ζω σε μια χώρα που θεωρείται δεδομένο το αυτονόητο δηλαδή η εφαρμογή της ισχύουσας νομοθεσίας και για τον "κομιστή¨και για τους "αποδόχους". Η πρόταση του βουλευτή μου φάνηκε αστεία και άκαιρη για τους εξής λόγους: 1. Δεν τέθηκε σε ισχύ η διαδικασία της "προστασίας μαρτύρων" ΄για τον κομιστή όταν χρονικά έπρεπε να είχε τεθεί. Δηλαδή δύο χρόνια πριν. Γίναμε διεθνώς ρεζίλη με την απόδραση και τους εξ αποστάσεως εκβιασμούς του. Με λίγα λόγια αφήσαμε στα χέρια ενός "κομιστή" μέρος της ισορροπίας του πολιτικού μας συστήματος.
    2. Πως θα πάνε μέσα οι "αποδόχοι" υπουργοί και υφυποργεί που αναφέρεις; Τη στιγμή που υπάρχει ο νόμος περί "ευθύνης υπουργών" αυτοί θα μείνουν ατιμώρητοι και θα επαναληφθεί η ιστορία του βατοπεδίου. Απαλλαγή για τους πολιτικούς και τιμωρία για τους υπηρεσιακούς. Το σενάριο αυτό το είδαμε και στην ιστορία του βατοπεδίου. Προσωπικά το θεωρώ άναδρο,άκομψο, επικίνδυνο και δεν τιμά τη νοημοσύνη μας.

  33. Κασσάνδρα avatar
    Κασσάνδρα 30/06/2009 18:09:18

    Προφήτης Says:
    June 30th, 2009 at 12:02 am

    Δεν είμαστε καλά που τους δικαιολογείς κιόλας... όταν είσαι στο κρεβάτι του πόνου και σου λένε θέλω τόσο για να χειρουργήσω αυτό δεν είναι φακελάκι είναι η μεγαλύτερη αλητεία. Τώρα το για να συμπληρώσουν τον εισόδημα τους τι είναι πάλι αυτό; και εφοριακός για το εισόδημα και ο πολεοδόμος για το εισόδημα; ρε αι σιχτίρ που τους δικαιολογείς κιόλας τους παλιοκάφρους και τα λαμόγια που έδωσαν όρκο και τα πιάνουν όσοι τα πιάνουν.

  34. pizza avatar
    pizza 30/06/2009 20:20:41

    Υπαρχουν και γιατροι που δεν τα παιρνουν. Αλλα αυτα τα λαμογια που τα παιρνουν προστατευονται απο την λαμογια πειθαρχικη επιτροπη που συνεχεια τους βρισκει αθωους. Αυτο σημαινει κρατικη υγεια.

  35. Βασιλική Σ. avatar
    Βασιλική Σ. 30/06/2009 22:51:02

    Λαβάτζα,
    δηλαδή ο Χίτλερ βρήκε τη λύση στη διαφθορά;
    Εάν αυτή η ηθική είναι η λύση στο πρόβλημά μας μάλλον καλύτερα να ξαναγυρίσουμε στις σπηλιές...
    Εάν κρίνω από το σύνολο των σχολίων, θα συνεχιζουμε για πολλάαααα χρόνια ακόμη να στρουθοκαμηλίζουμε...