#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
21/07/2009 16:26
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Οι πεσόντες της Κύπρου δεν θυσιάστηκαν για την εκ περιτροπής προεδρία

 

Ακούσαμε με  «θρησκευτική» κατάνυξη και με ανοικτό το στόμα την δήλωση του ευέλικτου ότι οι πεσόντες κατά την διάρκεια της τουρκικής εισβολής θα δικαιωθούν με την λύση του Κυπριακού.

Οι πεσόντες της τουρκικής εισβολής δεν θυσιάστηκαν για εκ περιτροπής προεδρία .ούτε και για να παραμείνουν πενήντα χιλιάδες έποικοι στην Ελληνική Κύπρο.

Να μην ξεχνάμε ότι οι χιλιάδες των εποίκων είναι στρατιώτες του Αττίλα που παρέμειναν στην Κύπρο μετά την εισβολή και παντρεύτηκαν τουρκάλες .Αυτοί οι έποικοι είναι αυτοί που σκότωσαν, βίασαν, λεηλάτησαν και ατίμασαν μαζί με τουρκοκύπριους χιλιάδες έλληνες κάτοικους του νησιού μας.

Αυτούς τους έποικους θέλει να μας κληρονομήσει ο ευέλικτος μας

 

Θέλει επίσης και εκ περιτροπής προεδρία.

Εδώ γελάμε. Να έχομε πρόεδρο Τούρκο!!!.

Μα επιτέλους  αυτή την λύση προσπαθεί να μας επιβάλει;

Βλέπετε στην Αγγλία με τους χιλιάδες Έλληνες, τις χιλιάδες Πακιστανούς ,τις χιλιάδες Ινδούς κλπ έχουν εκ περιτροπής πρωθυπουργό από την Κύπρο, από την Ινδία, από το Πακιστάν κλπ.

Ο δε αριστερός περίγυρος του έχει αναλάβει εργολαβικά την προώθηση μιας φιλοτουρκικής στάσης και προσπαθούν να μας παρουσιάζουν τους τούρκους ως «αδέλφια» μας .

Παρακολουθήστε τον ευέλικτο. Κάθε φορά που μιλά δημόσια ή κάνει δηλώσεις η δεύτερη του λέξη είναι «Ταλάτ».

Στην Αρμενία δε προτού καταθέσει στεφάνι στο μνημείο των σφαγιασμένων αρμενίων από τους τούρκους  αναγέρθηκε στα «αδέλφια» του τους τουρκοκύπριους μήπως και τον παρεξηγήσουν για την παρουσία του στο εν λόγω ,μνημείο.!!!!

Οι παλιοί θυμούνται επί καθεστώς Μακαρίου (1970-1973) το δελτίο ειδήσεων του ΡΙΚ ξεκινούσε ως εξής : Ο πρόεδρος Μακάριος …….και συνέχιζε μετά…… ο πρόεδρος του Πακιστάν Μουτζιπούτ Ραχμάν ……… και μετά συνέχιζε ο Βασιλιάς της Αιθιοπίας Χαϊλέ Σελαϊσέ……… και τέλειωνε με τον καιρό.!!!!

Βλέπετε ο καιρός δεν έχει γυρίσματα.

Μιας και είναι Ιούλιος να ρωτήσομε:

Τα αδέλφια Γερμανοί στην Κερύνεια και ο Γιώργος Νικολάου ζούσαν 30 μέτρα από το σπίτι του Ταλάτ στην Κερύνεια. Είναι αγνοούμενοι από τότες. Συνελήφθησαν ενώ ήταν στα σπίτια τους αρχές Αυγούστου το 1974. Ήταν πολύ νεαρής ηλικίας,14,18 και 21.

Μήπως γνωρίζει ο γείτονας τους Ταλάτ τι έγιναν;;;

 ΚΗΦΕΑΣ

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Τάσος,Θεσσαλονικη avatar
    Τάσος,Θεσσαλονικη 21/07/2009 17:01:08

    Το Κυπριακό δε ξεκινάει το 1974 με την εισβολή της Τουρκίας.Γυρίστε και στις προηγούμενες σελίδες,είναι ενδιαφέρουσες.

  2. sinn avatar
    sinn 21/07/2009 17:08:26

    Θυμηθείτε ακόμη τα ειρωνικά σχόλια των γαπικών φιλοανανικών για τον Τάσσο Παπαδόπουλο. Ο γνωστος Διόδωρος του ΔΟΛ φρόντιζε να γράφει πάντα "Τάσσσος Παππαδδόπουλος"...

  3. Βασιλική Σιάπκα avatar
    Βασιλική Σιάπκα 21/07/2009 17:18:46

    Μήπως στο κυπριακό ζούμε μια παράνοια; Αφού η πλειοψηφία των Ελληνοκυπρίων δεν θέλει να μοιράζονται το κράτος τους με τους Τουρκοκύπριους γιατί έχουν εγκλωβισθεί οι ηγεσίες τους στις διαπραγματεύσεις επ΄ αυτής της βάσης; Δεν είναι δηλαδή ακόμη ώριμες οι συνθήκες να γίνουν διαπραγματεύσεις επί ανταλλαγμάτων; για παράδειγμα, δώστε πίσω αυτό κι αυτό κι αυτό και σας αναγνωρίζουμε ως ξεχωριστό κράτος (χωρίς ΕΕ φυσικά...);
    Sinn,
    αυτοί οι άνθρωποι που χλευάζουν και δεν σέβονται πάντα υπήρχαν και θα υπάρχουν, το θέμα είναι πως χάθηκαν οι Σουρήδες που τους βάζανε στις πραγματικές τους διαστάσεις...

  4. Ξενητεμενος avatar
    Ξενητεμενος 21/07/2009 17:33:51

    Ασφαλως, Τασο Θεσσαλονικιε, οχι μονον το Κυπριακο αλλα και το Αιγαιικο ξεκινανε απο τις περιβοητες συνθηκες της Ζυριχης και του Λονδινου που εδωσαν στην Τουρκια το δικαιωμα να εχει λογο στην Κυπρο. Για τις οποιες μαλιστα οι υπογραψαντες ειχαν πει οτι αποτελουσαν τις ευτυχεστερες μερες της ζωης τους. Και ηταν εκεινοι ακριβως που δεν ειχαν βγαλει αχνα για τους τουρκικους βανδαλισμους στην Πολη και στη Σμυρνη, οπου, μαλιστα, ειχαν βιασθει γυναικες Ελληνων αξιωματικων που υπηρετουσαν στο εκει νατοικο στρατηγειο. Οπως, επισης, δεν εβγαλαν αχνα για την εκδιωξη των Ελληνων απο την Κωνσταντινουπολη, την Ιμβρο και την Τενεδο, αχνα...

  5. Meropi avatar
    Meropi 21/07/2009 17:51:08

    Οι πεσόντες της Κύπρου ήταν θύματα μιας παράνοιας. Του εγκληματικού πραξικοπήματος που έδωσε αφορμή και δικαιολογία να εισβάλει η Τουρκία. Αν πριν φτάσουμε μέχρι εκεί (στο πραξικόπημα και την εισβολή) είχαμε χειριστεί καλά, συνετά και με ρεαλισμό το θέμα εμείς οι Ελληνοκύπριοι και πάνω απ' όλα είχαμε πιστέψει στο κοινό κράτος με τους Τουρκοκύπριους δεν θα φτάναμε μέχρι εδώ. Και δεν θα υπήρχε βέβαια σήμερα ανάγκη να μιλάμε για εκ περιτροπής Προεδρία. Ας μη ξεχνάμε ότι η αρχή των κακών ήταν όταν ο Μακάριος το 1963 ανέστειλε μονομερώς διατάξεις του κυπριακού Συντάγματος, γεγονός που τροφοδότησε τον εθνικισμό της Τουρκίας. Μετά οι Τούρκοι ανέμεναν απλώς την κατάλληλη αφορμή για να εισβάλουν. Δυστυχώς τους την έδωσαν οι "υπερπατριώτες" της Χούντας.
    Ο "ευέλικτος", όπως τον αποκαλείτε ειρωνικά προσπαθεί να περισώσει ό,τι είναι δυνατόν να περισωθεί. Γιατί η επόμενη λύση είναι η Διχοτόμηση. Μήπως την προτιμάτε????

    • occultist avatar
      occultist @ Meropi 21/07/2009 22:07:07

      @ Meropi ,

      Διαθέτεις κλιματιστικό ή από την ζέστη παραληρείς?
      Αγνοείς ότι όταν οι Αγγλοι είδαν οτι χάνουν το παιχνιδι από την ΕΟΚΑ του Γρίβα, επανέφεραν από την ¨¨εξορίᨨ στις Σευχέλες τον Μακάριο για να τον ¨¨φυτευσουν¨¨ και να έλέγξουν τον Γρίβα???
      Αγνοείς ότι ο Μακάριος όταν φυγαδευτηκε από τους Αγγλους (άνθρωπός τους γαρ) κάλεσε τους Τούρκους από τα έδρανα του ΟΗΕ να εισβάλουν για να τον επαναφέρουν στην προεδρία???
      Αγνοείς ότι φορτικά ζητούσε την αποχώρηση της Ελληνικής ταξιαρχίας από την Κύπρο, γιατί δεν την ήλεγχε, με αποτέλεσμα την αποδυνάμωση της νήσου???
      Αγνοείς ότι οι Αγγλοι ήταν αυτοί που τροφοδότησαν τον εθνικισμό της Τουρκίας κατά το την παγια τακτική τους του ¨¨Διαίρει και βασίλευ娨 όταν αδυνατούσαν να αντιμετωπίσουν την ΕΟΚΑ???
      Αγνοείς την αμετακίνητη στάση του ¨¨Εθνάρχη ¨¨ Μακαρίου για αυτοδιάθεση και ΟΧΙ ένωση προκειμένου να γίνει αρχηγός κράτους και όχι νομάρχης της Ελλάδας???? (Θέση που υποδαυλιζαν φυσικά οι Αγγλοι)
      Αγνοείς τις φωνές που ακόυγονται, από ολα τα Κυπριακά κόμματα, ότι οι Κύπριοι ΔΕΝ ειναι Ελληνες αλλά Ελληνόφωνοι???
      Εν πάσι περιπτώσει, η Κύπρος σήμερα είναι κράτος με δική του σημαία, μέλος της Ε.Ε και ας ρυθμίσει τα του οίκου της μόνη της κατά το δοκούν. Αρκετά πληρώσανε οι Ελλαδίτες ¨¨καλαμαράδες¨¨ τις φιλοδοξίες των ηγετών της τόσο σε χρήμα, όσο και σε αίμα.

      • Στέργιος avatar
        Στέργιος @ occultist 22/07/2009 09:38:23

        @Meropi

        Μη δίνεις σημασία στον occultist... ανήκει στη γνωστή μερίδα των πουρκουάδων Ελλαδιτών που θα έδιναν άνετα την Χίο στην Τουρκία φτάνει να μη χάσει ποτέ πρωτάθλημα ο Ολυμπιακός. Μη στεναχωριέσαι, δεν είμαστε όλοι έτσι.

      • occultist avatar
        occultist @ occultist 23/07/2009 02:31:03

        Στέργιος
        1)Δεν είμαι Ολυμπιακός. Είμαι ΠΑΟΚάρα.
        2) Διάβασε γεωγραφία.Η Χίος (σε αντίθεση με την Κύπρο) ΔΕΝ είναι ανεξάρτητο κράτος με δική του σημαία και κυβέρνηση, ούτε έχει διπλωματικούς εκπροσώπους στην Ελλάδα. Αποτελεί αναπόσπαστο έδαφος της Ελλάδος.
        3) Για την Χίο και οιανδήποτε Χίο θα πολεμούσα, όπως για την Ιμβρο, την Τένεδο, την Αν. Ρωμυλία, την Β. Ηπειρο. Για την Κύπρο ΓΙΑΤΙ??? Τι δουλειά έχω να ανακατευτω στα εσωτερικά και στις διενέξεις ενός ξένου -κατ επιλογή του- κρατους. Τι είμαι, μοναχός του Μεσαίωνα που με το ζόρι ήθελε να σώσει τις ψυχές των ανθρώπων,καίγοντας τα σώματά τους;
        4)Meropi, μη στεναχωριέσαι ο Στέργιος είναι εδώ και θα πολεμήσει για σένα και την Κύπρο. Εγώ όχι, γιατί πολέμησα το 1964.

  6. Βασιλική Σιάπκα avatar
    Βασιλική Σιάπκα 21/07/2009 18:29:08

    Mερόπη, την διχοτόμηση πόσο ποσοστό των Ελληνικυπριών θεωρείς πως την προτιμά εδώ και καιρό;
    Από την στιγμή που η πλειοψηφία των Ελληνοκυπρίων δεν πρόκειται να συναινέσει σε εκ περιτροπής Προεδρία ουσιαστικά εκεί οδηγείται η κατάσταση...
    Μόνον που θα τους πονέσει πολύ στην Τουρκία, εάν και εφόσον είναι βέβαιο πως δεν θα απολαμβάνει το Τουρκοκυπριακό κρατίδιο της ένταξης στην ΕΕ...

  7. Meropi avatar
    Meropi 21/07/2009 18:41:53

    Βασιλική μου,
    το 70% που ψήφισε ΟΧΙ στο σχέδιο Ανάν, δεν ψήφισε συνειδητά υπέρ της Διχοτόμησης. Οι περισσότεροι τουλάχιστον έχουν μια φρούδα ελπίδα ότι θα επανέλθουμε στην προ του 1974 κατάσταση, όταν οι Ελληνοκύπριοι είχαν το πάνω χέρι και νέμονταν σχεδόν αποκλειστικά την κρατική εξουσία. Δεν έχουν συνειδητοποιήσει ότι τώρα πια, δυστυχώς, είμαστε η ηττημένη πλευρά και πρέπει να κάνουμε συμβιβασμούς και υποχωρήσεις.

  8. Βασιλική Σιάπκα avatar
    Βασιλική Σιάπκα 21/07/2009 18:45:32

    Αυτοί οι συμβιβασμοί και οι υποχωρήσεις γιατί να μη γίνουν στην βάση απτών ανταλλαγμάτων με ανταπόδοση την αναγνώρισή τους; Πιστεύεις πως είναι λόγοι ψυχικής οδύνης που δεν επιτρέπουν μια τέτοια ψυχρή θεώρηση ακόμη των πραγμάτων;

  9. Ανώνυμος avatar
    Ανώνυμος 21/07/2009 19:29:47

    Κατ αρχάς να γράψω ότι τόσο η εισβολή στην Κύπρο όσο και το ξέσπασμα του εμφυλίου στο Λίβανο έλαβαν χώρα το 1974-1975. Και τα 2 κράτη ήταν ακμαία και δυναμικά. Κατά σύμπτωση το μόνο κράτος που ωφελείται μέχρι σήμερα είναι το κράτος του Ισραήλ αν και η διχοτόμηση της Κύπρου με μουσουλμάνους να κατέχουν το τμήμα που είναι προς το κράτος του Ισραήλ το έχουν αναγάγει σε μειονέκτημα.

    Μειονέκτημα είναι επίση η διχοτόμηση και για την ΕΕ. Ξέρετε τι θα πει για τους Γερμανούς να έχουν φτάσει μέχρι τη Μέση Ανατολή στα πετρέλαια και να μη μπορούν να πιουν νερο, σόρρυ πετρέλαιο ήθελα να γράψω, λόγω της διχοτόμησης?

    Οι Άγγλοαμερικάνοι έχουν εξασφαλίσει μια προσωρινή άνεση κινήσεων διότι τώρα οι Ελληνοκύπριοι δε μιλάνε για τις βάσεις. Μακροπρόθεσμα όμως η άνεση των κινήσεών τους θα είναι πολύ περιορισμένη.

    Συμπέρασμα. Τους πάντες βολεύει μια 100% ελληνική Κύπρος. Ας το καταλάβουν.

  10. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 21/07/2009 19:37:51

    @ Βασιλικη
    O πραγματικος λογος ειναι κατα τη γνωμη μου ψυχολογικος.Δεν θελουν τη διχοτομηση για να μην αισθανθουν οτι "δικαιωθηκαν" οι χουντικοι και οι Τουρκοι.Δεν εξεταζουν το γεγονος οτι η συγκυριαρχια σε ενιαια Κυπρο μπορει να ειναι χειροτερη απο διχοτομηση.
    Σε καθαρη διχοτομηση οι Ελληνοκυπριοι θα εχουν το 70-75% της Κυπρου αποκλειστικα δικο τους.Γιατι ειναι προτιμοτερο να εχουν το 100% με συνιδιοκτησια 50-50;
    Μαλιστα παγκοσμιως σημερα τα πιο πλουσια κομματια χωρων ψαχνονται για αυτονομησεις (πχ. Λεγκα του Βορρα στην Ιταλια) Να θελει το πιο πλουσιο και πιο μαγαλο κομματι να ενωθει με το πιο φτωχο για να μοιρασθουν εξ ισου την εξουσια ειναι παγκοσμια πρωτοτυπια.Εξηγειται ομως ψυχολογικα και επειδη ακριβως θα πουν οτι δηθεν δικαιωθηκαν ενω αν αποδεχθουν την διχοτομηση που ηταν παγιος τουρκικος στοχος δικαιωθηκαν υποτιθεται οι Τουρκοι.

    • ΠΕΑ ΚΥΑΝΕΑ avatar
      ΠΕΑ ΚΥΑΝΕΑ @ ψυχραιμια 21/07/2009 20:21:05

      Αυτό που λες είναι το πιο σωστό. Διχοτόμηση με παραχώρηση τμημάτων του κατεχόμενου κομματιού ώστε να ανήκει ένα 70-80% του νησιού στους Ελληνοκυπρίους και οι ανάλογες αποζημιώσεις για τις περιουσίες είναι η καλύτερη λύση. Το να πάνε να μπλέξουν τώρα με τους τουρκαλάδες οι Ελληνοκύπριοι είναι λύση που μόνο προβλήματα θα δημιουργήσει.

    • Βασιλική Σιάπκα avatar
      Βασιλική Σιάπκα @ ψυχραιμια 22/07/2009 16:43:17

      Δυστυχώς φοβάμαι πως με αυτό το σενάριο πέραν της αναγνώρισης που θα λάβουν για το κρατίδηό τους θα απαιτήσουν και συγκατοίκηση στην ΕΕ. Εάν δεν υπήρχε αυτό το κίνητρο δε νομίζω πως οι Ταλάτ θα κάναν και τώρα συνομιλίες...

  11. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 21/07/2009 19:43:20

    @ Ανωνυμος
    Δεν βολευει τους Τουρκους.Και οι Τουρκοι αδιαφορουν για τα οσα θελουν οι Ισραηλινοι,οι Αγγλοι,οι Αμερικανοι,οι Γερμανοι και οποιοσδηποτε αλλος.
    Δεν πληροφορηθηκαν οτι καταργουνται τα εθνη -κρατη οπως διδασκουν ηλιθιοι στα ελληνικα πανεπιστημια ουτε οτι δηθεν οι πολεμοι γινονται για συμφεροντα πολυεθνικων.Αυτοι κανουν πολεμους για τα εθνικα συμφεροντα της Τουρκιας.Οι Τουρκοι εκαναν πολεμο για να κατακτησουν τη Βορειο Κυπρο και μονο με πολεμο θα φυγουν.Εαν δεν υπαρχει κανεις να τους πολεμησει δεν φευγουν.

    • Ανώνυμος avatar
      Ανώνυμος @ ψυχραιμια 21/07/2009 21:27:36

      Εννοώ ότι βολεύει όλους τους άλλους εκτός από τους Τούρκους. Όταν βολεύει όλους τους άλλους εκτός από τους Τούρκους κάποια στιγμή θα φύγουν από εκεί με ''κάποιο'' τρόπο.

  12. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 21/07/2009 19:44:08

    @ Ανωνυμος
    Δεν βολευει τους Τουρκους.Και οι Τουρκοι αδιαφορουν για τα οσα θελουν οι Ισραηλινοι,οι Αγγλοι,οι Αμερικανοι,οι Γερμανοι και οποιοσδηποτε αλλος.
    Δεν πληροφορηθηκαν οτι καταργουνται τα εθνη -κρατη οπως διδασκουν ηλιθιοι στα ελληνικα πανεπιστημια ουτε οτι δηθεν οι πολεμοι γινονται για συμφεροντα πολυεθνικων.Αυτοι κανουν πολεμους για τα εθνικα συμφεροντα της Τουρκιας.Οι Τουρκοι εκαναν πολεμο για να κατακτησουν τη Βορειο Κυπρο και μονο με πολεμο θα φυγουν.Εαν δεν υπαρχει κανεις να τους πολεμησει δεν φευγουν..