#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
24/05/2010 13:33
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Οι περιπέτειες του ΠΑΣΟΚ με την ...φοροδιαφυγή

Αναδημοσιεύουμε απο την "Καθημερινή" της 07-02-2003 :


O σύμβουλος ήταν πολυπράγμων

Ως διάττων αστήρ κατέπεσε ο κ. Πανταγιάς μετά τις παρεμβάσεις υπέρ Nταλάρα στο ΣΔOE

Tα καμώματα και οι παρεμβάσεις του Γιώργου Πανταγιά, όπως αυτή στο ΣΔOE υπέρ των φίλων του Γιώργου και Aννας Nταλάρα, τον οδήγησαν εκτός πρωθυπουργικού μεγάρου.Ως άλλος διάττων αστήρ κατέπεσε ο μέχρι χθες πανίσχυρος και πολυπράγμων πρωθυπουργικός σύμβουλος κ. Γ. Πανταγιάς, μη δυνάμενος να εξηγήσει την παρεμβατικότητά του προς στο Σώμα Δίωξης Oικονομικού Eγκλήματος προς όφελος του λαϊκού τραγουδιστή κ. Γ. Nταλάρα. O πρωθυπουργός κ. K. Σημίτης μόλις διάβασε νωρίς το πρωί την «K» τον απέπεμψε στην κυριολεξία, καθώς το σχετικό δημοσίευμα επισημοποιούσε ήδη υπάρχουσες καταγγελίες για τα έργα και τις ημέρες του κ. Πανταγιά τόσο στο υπουργείο Oικονομικών όσο και αλλού.

Σε μια κρίσιμη πολιτική στιγμή, μία μόλις ημέρα μετά την ταραχώδη συζήτηση στο Kοινοβούλιο για τη διαφθορά, ο πρωθυπουργός δεν μπορούσε να ανεχθεί άλλο τα καμώματα και τις παρεμβάσεις του συμβούλου του, ο οποίος το τελευταίο διάστημα είχε επιδοθεί σε αγώνα παραγοντισμού προκειμένου να εξασφαλίσει τις καλύτερες δυνατές συνθήκες για τη διεκδίκηση βουλευτικής έδρας στη B΄ Πειραιώς. Aλλά πέραν αυτών ο κ. Πανταγιάς με την επιστολή παραίτησής του προκάλεσε τους πάντες, με το ύφος και την αμετροέπειά της. Δεν είναι λίγοι εκείνοι που τη χαρακτήρισαν «μνημείο θράσους», τόσο για την επιθετικότητα προς τα στελέχη του ΠAΣOK όσο και για τον αυτοδιορισμό του σε υποψήφιο βουλευτή.

Ως προς το επίμαχο θέμα των παρεμβάσεων υπέρ του κ. Nταλάρα, πληροφορίες αναφέρουν ότι ο κ. Πανταγιάς επέβαλε την έκδοση ειδικής εγκυκλίου από τον αρμόδιο υφυπουργό κ. Aπ. Φωτιάδη, ώστε να περιορισθεί σημαντικά ο καταλογισμός πρόσθετων φόρων στον κ. Nταλάρα.

ΣXETIKA ΘEMATA

H πτώση ενός διάττοντος αστέρος_(...ΠOΛITIKH...) Στα υπόγεια του Mαξίμου πολλά δεν πήγαιναν καλά_(...ΠOΛITIKH...) Kαθημερινότητα οι πιέσεις στους ελεγκτές_(...ΠOΛITIKH...) Θα ελεγχθούν τα βιβλία του Γ. Nταλάρα_(...ΠOΛITIKH...) Kακλαμάνης κατά Bενιζέλου_(...ΠOΛITIKH...) Nταλάρας: είναι φίλος και συμπατριώτης..._(...ΠOΛITIKH...) Mνημείο θράσους η επιστολή Πανταγιά προς Σημίτη_(...ΠOΛITIKH...)






Kλείσιμο



Hμερομηνία : 07-02-2003

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 24/05/2010 13:42:40

    Ε, και; Η σύζυγος του είναι σήμερα νομοθέτης! Αύριο μπορεί και Υπουργός. Δεν χρειάζονται πια οι μεσάζοντες τύπου Πανταγιά. Εισοδισμός των "φοροφυγάδων" δηλαδή.

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ Strange Attractor 24/05/2010 15:44:49

      ...αναβάθμιση και εξέλιξη

  2. Tassos avatar
    Tassos 24/05/2010 14:22:11

    Απ'ότι φαίνεται έρχεται και θέμα Νταλάρα - "αφιλοκερδών συναυλιών Κύπρου".

  3. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 24/05/2010 14:22:32

    Πανταγιά μου βόηθα.. Μονο ο Πανουσης την πληρωσε με το "αριστερο" λαμογιο το Νταλαρα. Αν γινοταν σημερα η δικη θα αθωονοταν. Αυτη ειναι η δικαιοσυνη μας.. παει με τον καιρο τα συννεφα και την εκαστωτε κυβερνηση. Η αληθεια ειναι πικρη.

    ΠΑΣΟΚΑ η συζηγος, βουλευτινα.. και η Γκερεκου εφταιγε?? Δηλαδη η Αννουλα η Τάλαρα δεν ειχε ανοιχτο θεμα με το συζηγο της?? ΓΑΠΟΥΛΗ πονηρουλη πολλα τα ψηφαλατσια του Τάλαρα εεε???? Εχει θεμα σημερα ο Τάλαρας ή δεν εχει?? απο Πανταγια era. ??

    ΠΠ

  4. xenitemenos21 avatar
    xenitemenos21 24/05/2010 15:34:40

    Αν αυτη η γνωστη ιστορια με την παρεμβαση Πανταγια υπερ φοροδιαφευγοντος Νταλαρα ειχε β γει παλι οχι σημερα αλλα στην προεκλογικη περιοδο, θα ειχε εκλεγει βουλευτης η συζυγος του? Διατυπωνω το ερωτημα απλα για να υπογραμμισω τη σημασια της συστασης που εχει απευθυνει σχολιαστης του Αntinews να κραταμε οσα στοιχεια (δημοσιευματα, βιντεο κλπ.) βγαινουν στην επιφανεια για την ενδεικνυομενη χρηση εν καιρω - να τους "φακελωσουμε" ολους τους μπαγασηδες για να τους τριβομε στη μουρη ανακολουθιες, δεσμευσεις που ειναι ορατες δια γυμνου οφθαλμου, ψεματα, συστηματικες διαστρεβλωσεις και ολα τα συμπαρομαρτουντα.

  5. αkis avatar
    αkis 24/05/2010 15:36:08

    γράφουν τα ΝΕΑ Καλοκαιρινό τσουνάμι με νέα μέτρα
    και αναλύει ότι Ψυχρολουσία μέσα στο καλοκαίρι αναμένεται για την ελληνική κυβέρνηση, καθώς στην πρώτη έκθεση για τα πεπραγμένα της στο πλαίσιο του μηχανισμού στήριξης δεν θα επισημαίνεται απλώς η ανάγκη μείωσης των μισθών στον ιδιωτικό τομέα, αλλά και η καθυστέρησή της να υλοποιήσει βασικές δεσμεύεις που έχει αναλάβει με το περίφημο μνημόνιο το οποίο είναι η νέα Βίβλος του υπουργείου Οικονομικών.

    Δηλάδή τί λέει εμέσως γιατί βλέπεις έδοσαν αγώνα για να βγεί ο ΓΑΠ

    Η κυβέρνηση πήρε εύκολα μέτρα με το κόψιμο μισθών και συντάξεων ,ΦΠΑ,ΤΣΙΓΑΡΑ,ΠΟΤΑ,ΒΕΝΖΙΝΗ και δεν έκανε τίποτα 7 μήνες με τα πραγματικά μέτρα που έχουν να κάνουν με

    το περίφημο Ασφαλιστικό, όπου το δημοσιονομικό όφελος τοποθετείται για ύστερα από πέντε χρόνια- κάτι που δεν ικανοποιεί τους πιστωτές της Ελλάδας που το θέλουν να τακτοποιηθεί εως το 2012
    οι αποζημειώσεις του ιδιωτικού τομέα
    κλειστά επαγγέλματα Όπου ξαφνικά η φόρα της κυβέρνησης κόπηκε ,γιατί άραγε?
    ΟΣΕ όχι ελλείματα το 2011
    δημόσιος τομέας μείωση δαπανών,έλεγχος μισθών/συντάξεων ΣΕ ΦΑΝΤΑΣΜΑΤΑ,κλπ
    νοσοκομεία έλεγχος κερδοσκοπίας
    ΦΟΡΟΚΛΟΠΉ ΚΑΙ ΕΙΣΦΟΡΟΚΛΟΠΗ
    ΜΑΥΡΗ ΕΡΓΑΣΙΑ ΚΛΠ ενέργειες κράτους δυτικού τύπου

    επειδή το ανύπαρκτο κράτος αδυνατέί να πείσει ότι μπορεί να κάνει αυτά που πρέπει και ταυτόχρονα μέχρι σήμερα λέει και ξελέει ΘΑ ΤΗΝ ΠΛΗΡΩΣΟΥΝ ΠΑΛΙ
    ΟΙ ΜΙΣΘΩΤΟΙ /ΣΥΤΝΤΑΞΙΟΥΧΟΙ

    φαίνεται καθαρά ότι αυτοί που ξέρουν την αλήθεια δεν πείθονται με 5ο γιατρούς του κολωνακίου ,τον βοσκόπουλο και πέντε δέκα ακόμη ανθρωποθυσίες και βλέποντας ότι η κυβέρνηση είναι για τα πανηγύρια έρχονται τον Ιούλιο για νέο γύρο που θα την πληρώσει όπως πάντα ο μη έχων και κατέχων

    αυτό φαίνεται εξάλλου και με αυτά που κατά καιρούς λέγονται σε ανύποπτο χρόνο όπως πχ Παπαπακωνσταντίνου εάν πάρουμε νέα μέτρα θα παραιτηθώ ,γιατί βλέπει απο μέσα την ανικανότητα της κυβέρνησης, δημοσιογραφικές μπιχτές για επαναδιαπραγμάτευση του χρέους ,σπόντες ευρωπαίων ότι η ελλάδα δεν θα τα καταφέρει και θα πτωχεύσει κλπ

    για μιά φπρά ακόμη μας λένε ψέμματα και η αλήθεια είναι ναι ή ανικανότητα της κυνέρνησης έφερε τα απίστευτα μέτρα και η χωρίς πρόγραμμα και στόχο διακυβέρνηση θα φέρει και άλλα κακά ,ΝΑΙ ΛΕΕΙ ΑΛΗΘΕΙΑ ΤΟ ΔΝΤ ΔΕΝ ΖΗΤΗΣΕ ΑΥΤΟ ΤΑ ΓΟΝΑΤιΣΟΥΝΕ ΜΙΣΘΩΤΟΥΣ/ΣΥΝΤΑΞΙΟΥΧΟΥΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΓΟΡΑ αλλά οι μαθητευόμενοι ανύπαρκτοι υπουργοί κλπ παράγοντες της Κυβέρνησης που ξημεροβραδυάζονται στα παράθυρα των ΜΜΕ αντί να παράγουν έργο πρότειναν τα μέτρα που θα έχουν άμεσο βραχυπρόθεσμα λογιστικό αποτέλεσμα και μακροπρόθεσμα τι θα γίνει είναι κάτι που θα το δούνε ,θα το κάνουνε ,θα θα θα ..............

    είναι φοβερό το θράσος του κυβερνητικού εκπροσώπου που αντί να μιλάει για το έργο της κυβέρνησης και τα νέα μέτρα που έρχονται μιλάμε για βατοπαίδι,σπίτια πρώην υπουργών,εξοχικά βουλευτών και άλλες συζητήσεις αποπροσανατολισμού που επιχειρούν κάθε μέρα και τα φιλοκυβερνητικά ΜΜΕ.

    Ο ΚΌΣΜΟς ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΦΕΡΜΑ ΚΥΡΙΟΙ Κ ΔΕΝ ΜΑΣΑΕΙ ΠΛΕΟΝ...........
    Δυστυχώς τα χειρότερα έρχονται...................

  6. Ορθολογιστής avatar
    Ορθολογιστής 24/05/2010 17:52:19

    Σέ αυτήν τήν χώρα δέ ζούν μόνο μισθωτοί καί συνταξιούχοι.

  7. Μαυρη Αντιδραση avatar
    Μαυρη Αντιδραση 24/05/2010 19:09:13

    Απορια.... Το το πατρικο επωνυμο της κυριας Αννουλας του χιονια ποιο ναναι αραγε????

  8. Μαυρη Αντιδραση avatar
    Μαυρη Αντιδραση 24/05/2010 19:26:45

    μηπως Ραγκουση? Ετσι ακουσα...

  9. Kὀριννα avatar
    Kὀριννα 24/05/2010 22:49:24

    Ἀκριβῶς.Ραγκούση,μέ ὅ,τι σημαίνει αὐτό.

  10. xristos avatar
    xristos 25/05/2010 01:19:27

    ΡΕ ΚΟΜΠΛΕΞΙΚΑ ΑΝΘΡΩΠΑΚΙΑ Ο ΝΤΑΛΑΡΑΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟΣ ΤΡΑΓΟΥΔΙΣΤΗΣ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΕΠΟΧΩΝ.....ΕΦΕΡΕ ΤΟ ΡΕΜΠΕΤΙΚΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ ΣΤΟ ΜΕΓΑΡΟ....ΚΑΤΕΒΑΣΕ ΤΟΝ ΕΛΥΤΗ ΣΤΟ ΛΑΟ.....ΤΙ ΣΧΕΣΗ ΕΧΕΙ ΜΕ ΤΟΝ ΠΑΝΟΥΣΗ??????????????

    • Tassos avatar
      Tassos @ xristos 25/05/2010 09:50:08

      Πειράζει που στο δίλημμα Πανούσης ή λαμόγιο απαντάω Τζιμάρας?

      • xristos avatar
        xristos @ Tassos 25/05/2010 14:27:05

        ΟΧΙ ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ..ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΛΕΜΕ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΑΣ..ΚΑΙ ΣΥΧΝΑ ΟΡΓΙΣΜΕΝΑ ΚΑΙ ΛΑΝΘΑΣΜΕΝΑ ΟΠΩΣ ΕΓΩ ΣΤΗΝ ΑΡΧΙΚΗ ΜΟΥ ΘΕΣΗ..ΑΠΛΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΝΑ ΒΡΙΖΟΥΜΕ ΚΑΙ ΟΤΙ ΒΓΕΙ ΑΛΛΑ ΝΑ ΠΡΟΤΕΙΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ Ο ΝΤΑΛ... ΕΧΕΙ ΔΩΣΕΙ ΤΟΣΕΣ ΔΟΥΛΕΙΕΣ ΑΣΧΕΤΑ ΑΝ ΟΛΕΣ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΚΑΛΕΣ....Ο ΚΟΥΓΙΟΥΜΤΖΗΣ ΕΚΦΡΑΣΤΗΚΕ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙΣΤΗ...ΣΑΝ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑΣ ΔΕΝ ΜΕ ΝΟΙΑΖΕΙ ΤΙ ΕΙΝΑΙ!!!!!!!!!!!!ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΑΣΚΛΑΛΟΣ ΤΗΣ ΚΟΡΗΣ ΜΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΨΑΞΩ....

  11. Επικούρειος avatar
    Επικούρειος 25/05/2010 02:48:41

    ΚΑΤΕΒΑΣΕ ΤΟΝ ΕΛΥΤΗ ΣΤΟ ΛΑΟ με δυό παπούτσια πάνινα...

  12. Ελίνα avatar
    Ελίνα 03/06/2010 16:00:50

    Όσοι καλοπροαίρετοι,διαβάστε την επιστολή του Γ.Νταλάρα που δημοσιεύθηκε στην εφημερίδα ''ΑΞΙΑ''. Απαντά στις όποιες αιχμές για τα φορολογικά.Η επιστολή γράφτηκε -ως φαίνεται- μετά την επιστροφή του από την Ευρωπαϊκή περιοδεία του. Στο εξωτερικό ΜΜΕ και κοινό τον αντάμειψε με τον καλύτερο τρόπο. Εκείνος έβγαλε το καλό πρόσωπο της Ελλάδας στο εξωτερικό αλλά επέστρεψε στην χώρα του αντιμετωπίζοντας επικρίσεις. Να μας χαιρόμαστε!

    Έχοντας μόλις γυρίσει από μια μεγάλη Ευρωπαϊκή περιοδεία, έχω νωπές στις αποσκευές μου τις εντυπώσεις από μια Ευρώπη με ανθρώπους που αγαπούν την Ελλάδα, που μοιράζονται μαζί μας τις κοινές αγωνίες για το μέλλον.
    Στην επαφή μου με χιλιάδες ανθρώπους στα θέατρα και τις αρένες των ευρωπαϊκών πόλεων, είδα μάτια που έλαμπαν από αισθήματα αλληλεγγύης για τον ελληνικό λαό. Είναι κοντά μας, όχι μόνο γιατί το πρόβλημά μας τους αφορά οικονομικά και πολιτικά, αλλά γιατί ξέρουν ότι είναι πανίσχυροι οι αξιακοί και πολιτιστικοί δεσμοί που μας ενώνουν.
    Μπορώ να σας διαβεβαιώσω ότι χιλιάδες πολίτες των ευρωπαϊκών χωρών είναι σήμερα Έλληνες γιατί απλά έχουν μπει στη θέση μας.
    Πραγματικά και συμβολικά.

    Επιστρέφοντας συνάντησα μια πατρίδα σε παραζάλη.
    Δέκα εκατομμύρια άνθρωποι είναι έτοιμοι να πετροβοληθούν τυφλά μεταξύ τους. Η κρίση, η θεμελιώδης κρίση που περνάει η χώρα μας, είναι πρώτα από όλα, κρίση αξιών. Το λέγαμε κάποιοι εδώ και χρόνια, μιλώντας κόντρα στο ρεύμα και φαινόμασταν περίεργοι και εξωτικοί…
    Σήμερα παίρνω απλώς αφορμή για να μιλήσω, από το γεγονός ότι στο φύλλο της 22/5/2010 της εφημερίδας σας, αναφέρεται σε ρεπορτάζ το όνομά μου και αυτό της Άννας, με υπαινιγμούς ότι υπάρχει φήμη ότι διατηρούμε ανοικτούς λογαριασμούς με τις φορολογικές αρχές.
    Διατυπώνω λοιπόν με τον πιο απόλυτο και κατηγορηματικό τρόπο την αντίθεσή μου σε αυτού του είδους τις αιχμές:
    1.Γιατί δεν έχω ούτε εγώ, ούτε η οικογένειά μου ουδεμία φορολογική υποχρέωση ή εκκρεμότητα. Είμαι μάλιστα ανοικτός σε οποιονδήποτε έλεγχο. Εξάλλου θεωρώ υποχρέωση όλων μας να περιμένουμε τη σειρά μας να ελεγχθούμε ανεξαιρέτως. Έτσι μόνο υπάρχει ελπίδα να αποκατασταθεί η τρωθείσα εμπιστοσύνη μεταξύ κράτους – φορολογουμένων.
    2.Είναι ώρα και για τους λειτουργούς των Μέσων Ενημέρωσης να συνειδητοποιήσουν ότι το εύκολο «ρεπορτάζ» έχει τελειώσει, μαζί με την εύκολη εποχή. Διαβάζοντας αυτά τα εκτεταμένα άρθρα αναρωτιέμαι τελικά αν έχει σημασία για τον πολίτη, να εμφανίζεται, χάριν της παραπολιτικής είδησης ,αυτή η εμφυλιακή ατμόσφαιρα μεταξύ υπουργών και βουλευτών ,αντί της ενότητας που είναι απαραίτητη προϋπόθεση σε αυτή τη συγκυρία. Ο ελληνικός λαός έχει ανάγκη από ουσιαστική ενημέρωση και εμπιστεύεται την πλειονότητα των Ελλήνων δημοσιογράφων, αλλά περιμένει πλέον τη σοβαρότητα που οφείλει κάθε επαγγελματική τάξη στην εξαιρετικά δύσκολη κατάσταση που βιώνουμε.