#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
14/11/2013 20:48
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Οι περικοπές, γιατί δεν αγγίζουν τους εθνοπατέρες;



Μα καλά; Όταν οι βουλευτές βάζουν την υπογραφή τους στον προϋπολογισμό της Βουλής, ο οποίος περιέχει και τις αποζημιώσεις τους και τα υπόλοιπα έξοδα κίνησης, δεν έχουν αίσθηση της ευθύνης τους; Και δεν σκέφτονται τον κόσμο και πώς βιώνει την κρίση;

Διότι, αν δούμε τα στοιχεία του προϋπολογισμού θα ανακαλύψουμε ότι έχουν γίνει περικοπές κατά 6,8 εκατ. ευρώ αλλά όλες οι δαπάνες που αφορούν τους καλούς μας βουλευτές, αυτές μένουν στο ύψος τους.

Όπως προκύπτει, τα κονδύλια για τους βουλευτές παραμένουν τα ίδια και συγκεκριμένα:

Αποζημίωση: 20.952.000 ευρώ
Αποζημίωση για συμμετοχή σε Επιτροπές και Τμήματα Διακοπών: 1.575.000 ευρώ
Επίδομα οργάνωσης γραφείου: 6.478.000 ευρώ
Έξοδα κίνησης: 1.365.000 ευρώ

Συνολικά στο Κοινοβούλιο υπηρετούν 1.393 υπάλληλοι (μόνιμοι, ιδιωτικού δικαίου, ειδικοί φρουροί και μετακλητοί) Είναι 593 μόνιμοι, 609 Ιδιωτικού Δικαίου, 72 Ειδικοί Φρουροί και 119 μετακλητοί. Παρά τις μειώσεις στους μισθούς τους οι υπάλληλοι είναι οι πιο υψηλά αμοιβόμενοι στο Δημόσιο. Ο προϋπολογισμός της Βουλής θα ανέλθει σε 141.898.000 ευρώ έναντι 222.140.000 ευρώ που ήταν το 2009, όταν ουσιαστικά ξεκίνησε η κρίση.

Αυξημένο είναι το κονδύλι που αναφέρεται σε έκτακτη δαπάνη, η οποία αφορά την ανάληψη της Ευρωπαϊκής Προεδρίας από την Ελλάδα, που θα επιβαρύνει τα ταμεία του κοινοβουλίου κατά περίπου 1.270.000 ευρώ (295.000 για εκθέσεις, οργάνωση συνεδρίων και πολιτιστικών εκδηλώσεων, 20.000 για δημόσιες σχέσεις, 160.000 ευρώ για επισκευή και συντήρηση κτηρίων, 402.000 ευρώ για μεταφράσεις κ.α.).

Όταν, λοιπόν, ο κόσμος διαβάζει όλα αυτά και βλέπει ότι οι περικοπές που έχουν γίνει σε όλη την Ελλάδα δεν αγγίζουν τους εθνοπατέρες, άραγε τι να σκέφτεται; Κι όταν βλέπει ότι στη Βουλή υπάρχουν σχεδόν 1.400 υπάλληλοι οι οποίοι παρά τις περικοπές, είναι από τους υψηλότερα αμειβόμενους στο Δημόσιο, δεν θα κάνει... χαρακίρι;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Νίκος Δραγασιώτης avatar
    Νίκος Δραγασιώτης 14/11/2013 21:12:26

    Μωραίνει Κύριος ὃν βούλεται ἀπολέσαι.

    • tassos.κ avatar
      tassos.κ @ Νίκος Δραγασιώτης 15/11/2013 19:52:22

      Θέλω να ρωτήσω κάτι: Γιατί να πληρώνουμε διόδια για έναν δρόμο που δεν έχει γίνει ακόμη; Κι αν δεν πληρώσω τί θα γίνει; Αν μπορεί να απάντήσει κάποιος.....
      Αν είναι έτσι να αρχίσω να εισπράττω χρήματα για μια επιχείρηση που ΘΑ ανοίξω....

  2. tk avatar
    tk 14/11/2013 21:50:07

    Για την...Δημοκρατία ρε γαμώτο....

    • daresome avatar
      daresome @ tk 15/11/2013 07:19:39

      Έτσι δεν απήντησε κι ο μέγας και πολύς βουλευτής Ταμήλος ? Τον ρώτησαν για τα 17.000 ευρώ που μας στοιχίζει το μήνα κάθε βουλευτής και τι απάντησε ? - "Είναι ακριβό πολίτευμα η δημοκρατία" !! Όταν το θράσος περισσεύει ...

      • Eva avatar
        Eva @ daresome 16/11/2013 15:47:20

        Κάποιοι και πολυχρωμα φτερά φοράνε για ν ακουστεί το ονοματάκι τους. Συμβαίνει αυτό στην περιφέρεια. Μην τσιμπάμε εμείς.

  3. epifanios avatar
    epifanios 14/11/2013 22:21:54

    τι χρειαζονται οι βουλευτες στην εποχη του ιντερνετ;
    να ψηφιζει απευθειας ο λαος τα νομοσχεδια
    αυτοι δεν μας εβαλαν να κανουμε δηλωσεις και πληρωμες εφοριας, ασφαλειες, τραπεζικες συναλλαγες υποχρεωτικα μεσω ιντερνετ;
    τερμα οι αντιπροσωποι

  4. tassos avatar
    tassos 14/11/2013 22:46:56

    Τα δικα μας δικά μας, τα δικά σας, δικά μας. Μακρια από τον κ@@@@ μας κι ας ειναι και μια πιθαμή. Τι να πούμε....

  5. Κώστας τουρίστας. avatar
    Κώστας τουρίστας. 14/11/2013 22:57:10

    Αυτό το "επίδομα οργάνωσης γραφείου" τί είναι;;; Γιατί το παίρνουν κάθε χρόνο;;;;; Κάθε χρόνο οργανώνουν τα γραφεία τους; Καί τί είδους οργάνωση κάνουν;;
    Δέν ντρέπονται καθόλου λέω εγώ;; Λίγη "τσίπα" δέν έχει μείνει; Τί να πεί κανείς! Έχουμε απηυδήσει πιά!!! ΕΛΕΟΣ!

  6. Κώστας τουρίστας. avatar
    Κώστας τουρίστας. 14/11/2013 23:07:13

    ...."Επίδομα οργάνωσης γραφείου".
    Γιατί καταβάλεται κάθε χρόνο; Κάθε χρόνο οργανώνουν το γραφείο τους;;;
    Καί τί είδους οργάνωση είναι αυτή;;
    Μας δουλεύουν χοντρά μου φαίνεται! Δέν ντρέπονται λιγάκι; Μας περνάνε για ηλιθιους; ΑΙΣΧΟΣ!!!!

  7. Κώστας τουρίστας. avatar
    Κώστας τουρίστας. 14/11/2013 23:17:13

    ;;;;;;;;

  8. Igor Rasputin avatar
    Igor Rasputin 14/11/2013 23:52:54

    Στους εργαζόμενους στη Βουλή πλέον η μείωση αποδοχών τους, ξεπερνά στις περιπτώσεις το 60% όσων έπαιρναν.
    Και φαντάζομαι δεν το εννοείται ότι ο μισθός, λίγο λιγότερο από 1000 ευρώ, για τους υπαλλήλους της Βουλής, είναι υψηλός ακόμη, θέλω να πιστεύω ότι δεν το εννοείται αυτό που έχετε γράψει!!! Εκτός κι αν έχετε λάθος πληροφόρηση.
    Για του βουλευτές είναι όντως διαφορετικά τα πράγματα, εκεί ισχύει η ...ισχύς εν τη ενώσει και οι πατέρες του έθνους είναι μια χαρά.
    Σημειωτέον για να μην έχετε απορίες εσείς και άλλοι Έλληνες δημοσιογράφοι ή μη, για το λόγο που είναι άδεια τα έδρανα της ολομέλειας, ο λόγος είναι πολύ απλός: στην ολομέλεια δεν έχει εχτραδάκια όπως στις επιτροπές, άρα ποιος ο λόγος παρουσίας τους, αφού δεν έχουν να καρπωθούν κάποιο ποσό?
    Κανένας...

    • pasokos avatar
      pasokos @ Igor Rasputin 15/11/2013 03:12:20

      Δεν είναι ακριβώς έτσι. Οι υπάλληλοι της Βουλής πληρώνονται όσο και του ΥΠΟΙΚ. Ας μας πει ο ΓΣ, που με δάκρυα στα μάτια μας έλεγε ότι είναι απαίτηση της κοινωνίας να μειωθούν οι μισθοί των υπαλλήλων της Βουλής αλλά την ίδια στιγμή, με άλλο άρθρο, εξαιρούσε τους δικούς του από το Ενιαίο Μισθολόγιο (μα κανείς δεν ντρέπεται πλέον σε αυτή την χώρα; Πως μπορούν και λένε όσα λένε όταν γνωρίζουν τις βρωμιές που κάνουν), πόσα πληρώνται οι υπάλληλοι του. Γιατί αυτά που έδωσε στη δημοσιότητα είναι τα μισά!

  9. helios avatar
    helios 15/11/2013 03:21:17

    λέτε ψέματα,εγώ μόνο τον Άδωνι πιστεύω

  10. Βάγγος ο Μεγαλοαπρεπής avatar
    Βάγγος ο Μεγαλοαπρεπής 15/11/2013 06:20:42

    Τη ...σωτηρία της πατρίδας τελικά, την έχουν πάρει εργολαβία ατάλαντοι, επιζήμιοι και πανάκριβοι σκιτζήδες! Δε μας συμφέρουν πια, είναι ολοφάνερό.

    • Κώστας Σταματάκης avatar
      Κώστας Σταματάκης @ Βάγγος ο Μεγαλοαπρεπής 15/11/2013 08:05:03

      Το πολίτευμα αυτής της χώρας είναι κληρονομική οικογενειακή ολιγαρχία. Δέκα οικογένειες πολιτικών από όλα τα κόμματα έχουν καθίσει στον σβέρκο μας με στόχο να περνάνε αυτοί καλά και το σόι τους και όλους τους άλλους μας έχουν γραμμένους. Ο μόνος που είναι εκτός του κύκλου αυτών των οικογενειών είναι ο Σαμαράς και για αυτό ετοιμάζονται να τον φάνε.

      • Mariana avatar
        Mariana @ Κώστας Σταματάκης 15/11/2013 12:20:15

        Και πως βρέθηκε σε αυτή τη θέση εφόσον είναι εκτός του κύκλου αυτών των οικογενειών?

  11. ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
    ΝΙΚΟΛΑΣ 15/11/2013 08:45:06

    Επομένως κάθε βουλευτής παίρνει τουλάχιστο 100.000 το χρόνο αν δεν έχει κάποιο "τυχερό". Δηλαδή όσα θα πάρει ο παραγωγικώτερος Ελληνας μηχανικός του πολυτεχνείου αν έχει την τύχη και διοριστεί σε κορυφαία κατα προτίμησιν εξαγωγική εταιρεία της χώρας σε 10 χρόνια!!!
    Και αν αναλογιστουμε οτι το έργο των περισσοτέρων είναι μικρότερο αυτού της κυρίας Τζάκρη (που έγινε και υφυπουργός λόγω προσόντων) καταλαβαίνουμε το ΑΙΣΧΟΣ!
    Και δεδομένου οτι είναι οι βουλευτές μας τουλάχιστον διπλάσιοι απο τους απαιτούμενους και μάλιστα σε κανονικές συνθήκες και όχι κρίσεως, διπλάσιοι απο κάθε άλλη Ευρωπαική χώρα, καταλαβαίνουμε οτι και όσοι είμαστε αγανακτισμένοι για τους υπεράριθμους Δ.Υ. πους μας βασανίζουν αντι να μας εξυπηρετούν, δεν δικαιούμαστε να τους το λέμε διότι η ΠΡΩΤΗ δημόσια υπηρεσία της χώρας, η Βουλή τους δίνει το παράδειγμα και το δικαίωμα να λένε οτι δεν είναι υπεράριθμοι και χρειάζονται και επι πλέον προσλήψεις αναλογικα με τη Βουλή και τους βουλευτές μας πάντα. Κάποτε και ο Σαμαράς, αν θυμάμαι καλά, είχε πει οτι απο τα πρώτα πράγματα που θα έκανε, θα ήταν η μείωση των βουλευτών στους 150. Αμ το άλλο παράδειγμα που δίνουν στη μαρίδα της φοροδιαφυγής που επίσημα και με το (δικό τους) νόμο τα έχουν σχεδόν όλα αφορολόγητα?
    Το ότι δεν φιλοτιμήθηκε ούτε ένας εξ αυτών να προσφέρει το μισθό του στην Πατρίδα για την κρίση, παρά μόνο δέτηκαν την προσφορά αυτή απο δύο Ιταλούς Δημάρχους και τους ειπαν και μπράβο που εχουν τόσο φιλότιμο ως Ιταλοί?!!!
    Και εχουν το θράσος απο πάνω να ισχυρίζονται οτι φταιει ο λαός με την κακή νοοτροπία που του καλλιέργησαν για την κρίση, διότι είναι βλάξ...

  12. Hawk avatar
    Hawk 15/11/2013 08:59:34

    Είστε άδικοι, εμείς μάθαμε ότι κάνουν πιά το σκ@@ό τους παξιμάδι....

  13. Δήμητρα avatar
    Δήμητρα 15/11/2013 12:00:47

    Μήπως είναι καιρός να γίνουν αναδρομικές κρατήσεις και περικοπές (όπως έγιναν οι " διπλές" για συγκεκριμένη ομάδα δημ. λειτουργών, και όχι δ/υ όπως προσπάθησαν και προσπαθούν κάποιοι να μας πείσουν...., σε σχέση με αυτές των δ/υ συγκεκριμένων τομέων .... παρ' όλη την αναντιστοιχία των εργασιακών υποχρεώσεων , συνθηκών και καταβολών κρατήσεων και παροχών κ.τ.λ.; Μήπως λοιπόν να εφαρμοσθεί το ενιαίο μισθολόγιο σε όλους αυτούς (βουλευτές,υπουργούς) αλλά και όλους τους υπόλοιπους δ/υ των: Βουλής των Ελλήνων(;), υπουργείων π.χ. δικαιοσύνης & οικ/κών (...)εξωτερικών (και των διπλωματικών...), Παιδείας & Πολιτισμού &Θρησκευμάτων ( η Ακαδημαϊκή κοινότητα ...κ.α.), Τράπεζα Ελλάδος, ΔΕΚΟ, ΕΛΠΕ, οργανισμών -φορέων και άλλων "ευαγών ιδρυμάτων " συμπεριλαμβανομένων δ/τών και δ/ντων συμβούλων και κάθε ΝΠΔΔ & ΝΠΙΔ του στενού ή ευρύτερου δημόσιου τομέα, μετακλητών, συμβούλων με ειδικές συμβάσεις ( να απολυθούν και να αξιοποιηθεί το υπάρχον προσωπικό....) κ.α. . Και όλοι αυτοί οι οποίοι έχουν εξαιρεθεί τεχνιοτρόπως από το " περίφημο ενιαίο μισθολόγιο", να ενταχθούν να ακολουθήσουν μισθούς πολ. προσ. π.χ. ΥΕΘΑ και οι υπουργοί και ανώτατοι λειτουργοί , εξαιρουμένου του ανώτατου πολιτειακού αξιώματος, προεδρος αρείου πάγου και λοιποί να απολαμβάνουν τον "υπέρογκο" μισθό .....του Α/ΓΕΕΘΑ και οι υπόλοιποι αναλόγως πτυχιακών προσόντων και εργασιακής θητείας με τους αντίστοιχους δημ. λειτ. των ΕΔ( αν καταφέρουν ποτέ να "φανταστούν" τις εργατοώρες και συνεχή επιμόρφωση σε συνάρτηση πάντα με συνθήκες όλου του εργασιακού βίου και περιβάλλοντος ........ ) και να μην απολαμβάνουν όλα τα προνόμια/ευεργετήματα (....) αφού ποτέ δεν κατέβαλαν επί της ουσίας τ' αναλογούμενα (....) κατά την διάρκεια του εργασιακού αλλά καιοι συντ/χοι κατά του συνταξ/κού βίου τους ;
    Και δεδομένων των περικοπών σε τομείς υγείας και παιδείας και εξωτ. ασφάλειας - τομείς όπου επιβάλλεται να ΜΗΝ γίνονται περικοπές !!!- θα πρέπει όλοι οι Εθνοσωτήρες λοιπόν να στραφούν, να επιδιώξουν και να επισπεύσουν τις απαιτούμενες ενέργειες προς τις συγκεκριμένες κατευθύνσεις. Το απαιτούν οι συνθήκες!
    Όλοι αυτοί πληρώνονται από την καταδίκη συγκεκριμένων ομάδων του κοινωνικού συνόλου που καταδικάστηκαν στην εξαθλίωση και αναξιοπρεπή διαβίωση .
    Ο κ. Βενιζέλος (και στα δύο υπουργεία προ ΥΠΕΞ , όπου και διετέλεσε υπουργός .....)αλλά και οι προκάτοχοί του και όχι μόνο -κατά την διάρκεια θητείας του στο ΥΠΟΙΚ- αλλά και μεταγενέστεροι γνωρίζουν πολύ καλά την....... αποτελεσματικότητα των ενεργειών της κυβερνητικής πολιτικής τους ... Όμως, η δράση τους ήταν , όπως αποδείχθηκε εκ του αποτελέσματος , προκλητικά στοχευμένη αλλά και ο αντίκτυπος πολυεπίπεδος ..... .
    Ας εφαρμοσθεί λοιπόν, αν και έπρεπε να έχει ΗΔΗ εφαρμοσθεί το ενιαίο μισθολόγιο και "συνταξιολόγιο" αναδρομικά γι'αυτά τα δύσκολα έτη και στους υπολοιπους δημ. λειτουργούς: βουλευτές, υπουργούς, δικαστικούς, ακαδημαϊκούς κ.α. αλλά και δ/υ στενού και ευρύτερου δημ. τομέα , με τους προκλητικούς μισθούς και κραυγαλέα προνόμια...... Τότε θα μπορούμε να μιλάμε για δημοσιονομικό έλεγχο και νοικοκύρεμα και ενιαίο( ;) μισθολόγιο.

    ΥΓ. Και σύμφωνα πάντα με παρ. άρθρου : η έκτακτη επιβάρυνση μεταξύ των άλλων, κατά την ανάληψη της Ευρωπαϊκής Προεδρίας, για μεταφράσεις υπολογίζεται 402.000 ευρώ !!!!! ;;;;; Και επιτρέψτε μου να αναρωτιέμαι....δ εν θα μπορούσαν, στα πλαίσια του δημ/κού ελέγχου και περικοπών δαπανών, να αξιοποιηθούν οι υπηρετούντες γλωσσομαθείς και ειδικών προσόντων δ/υ από Προεδρίας , Εξωτερικών, ενδεχομένως και άλλων υπουργείων με συγκεκριμένης διάρκεια απόσπαση /διάθεση ; Ή μήπως δεν διαθέτουμε άριστα γλωσσομαθείς και γνώστες του πρωτοκόλλου και καλοπληρωμένους διπλωματικούς υπαλλήλους εντός; Η ενημέρωση των εμπλεκομένων επί θεμάτων "πρωτοκόλλου" επιτυγχάνεται με ταχύρρυθμα σεμινάρια, όπως είθισται όταν απαιτείται...., από τις αντίστοιχες δ/νσεις/τμήματα τωναντιστοιχων υπηρεσών ή μήπως όχι;

  14. Επισκέπτης avatar
    Επισκέπτης 16/11/2013 14:36:50

    Κύριο Αρθρο

    Ο λαϊκισμός πρέπει να έχει κάποια όρια. Πολύς θόρυβος γίνεται για τις αμοιβές των βουλευτών και των υπουργών. Η αλήθεια είναι πως έχουν φτάσει σε ένα οριακό σημείο που δεν επιδέχεται άλλες μειώσεις. Οι μισθοί, οι συντάξεις και τα προνόμια έχουν μειωθεί πολύ. Η δουλειά του βουλευτή ή του υπουργού είναι πλέον εξαιρετικά επώδυνη και γεμάτη δυσκολίες. Αν φτάσουμε στο άλλο άκρο, κανένας σοβαρός άνθρωπος που έχει μια στοιχειώδη επαγγελματική πορεία δεν θα ασχολείται με την πολιτική ή θα αναζητεί «παράπλευρα» έσοδα όντας ενεργός πολιτικός. Και αυτό θα κάνει μεγάλη ζημιά στον τόπο.

    ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ 16/11/2013