#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
03/11/2013 13:45
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Οι πατρίκιοι του Δημοσίου συνεχίζουν να γλεντούν



Βρε τι μαθαίνει ο κόσμος που πένεται. Ότι υπάρχει μια εταιρεία του Δημοσίου, ή μάλλον ένας Οργανισμός, ο οποίος παρά την κατάρρευση της χώρας, παρά τα ενιαία μισθολόγια και τις περικοπές, δίνει ακόμη 15 μισθούς και μια σειρά από επιδόματα που κάποιοι τα βλέπουν μόνο στα όνειρά τους.

Λέγεται… ΟΒΙ ή Οργανισμός Βιομηχανικής Ιδιοκτησίας και μη φανταστείτε ότι προσφέρει στο κράτος τόσα πολλά ώστε να απαιτεί να έχει ιδιαίτερη μεταχείριση. Ο ΟΒΙ είναι οργανισμός επιφορτισμένος να εκδίδει άδειες ευρεσιτεχνίας.

Οι 97 υπάλληλοι του ΟΒΙ έχουν μισθούς οι οποίοι ξεπερνούν ακόμη και τα 7.000 ευρώ μηνιαίως. Σε ποιον ανήκει ο ΟΒΙ; Μα στο υπουργείο Ανάπτυξης του κ. Χατζηδάκη ο οποίος, μαθαίνουμε ότι τώρα έδωσε εντολή να γίνει έλεγχος και να υπάρξουν οι ανάλογες περικοπές. Θέλετε να μάθετε πώς… περνάνε οι υπάλληλοι;

Παίρνουν 15ο μισθό με την μορφή της πρόσθετης αμοιβής αποτελεσματικότητας.

Τα επιδόματά τους μπορούν να φτάσουν τα 1.061,62 ευρώ μηνιαίως.

Τα επιδόματα εορτών και αδείας τους καταβάλλονταν κανονικά ως τις 31/12/2012. Μα καλά αυτά δεν είχαν καταργηθεί; Δικαιούνται επίδομα βρεφονηπιακού-παιδικού σταθμού 300 ευρώ μηνιαίως μέχρι το παιδί να γίνει 6 ετών.

Παίρνουν επίδομα κατασκηνώσεως 600 ευρώ.

Παίρνουν επίδομα ισολογισμού.

Κάθε εργαζόμενος δικαιούται έκπτωση 3 ευρώ την ημέρα για την κατανάλωση στο κυλικείο.

Οι εργαζόμενοι στον ΟΒΙ όχι μόνο δεν γνώρισαν μειώσεις μισθών αλλά πήραν αυξήσεις από το 2009 ως το 2012 4,49%.

Να ’ναι καλά οι άνθρωποι να τα παίρνουν. Άντε και στα δικά μας, διότι εκεί πρέπει να στοχεύουμε όλοι. Να τους φτάσουμε κι όχι να φτάσουν εκείνοι εμάς. Ωστόσο, είναι απίστευτα προκλητικό τη σήμερον ημέρα να υπάρχουν τέτοιες διακρίσεις. Κάποιο λάκκο έχει η φάβα, πάντως, κι αυτό πρέπει να ψάξει ο κ. Χατζηδάκης.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. CHRIS avatar
    CHRIS 03/11/2013 14:32:20

    Αλλά τα λεφτά τα τρώνε οι διοικητικοί των ΑΕΙ με το μισθό των 900 ευρώ.

  2. Κυθήριος avatar
    Κυθήριος 03/11/2013 14:36:13

    Εἶναι δυνατόν μετά ἀπό 3 χρόνια λιτότητας καί μείωσης μισθῶν νά δίνονται ἀκόμη τέτοιοι μισθοί; Τό Ἐνιαῖο Μισθολόγιο δέν ἐφαρμόστηκε αὐτόματα καί σ' αὐτούς,ἀφοῦ πρόκειται γιά ὀργανισμό τοῦ Δημοσίου; Πῶς ξεφεύγουν κάποιοι τρία χρόνια...

  3. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 03/11/2013 14:47:26

    Μην εξάπτεστε!
    Δικά μας παιδιά είναι!
    ......άσχετα αν κάποια στιγμή, ο Κρόνος απόφασίσει να φάει τα παιδιά του

  4. δημης avatar
    δημης 03/11/2013 14:57:03

    ΚΑΙ;;;;;;;; ΠΟΙΟ ΤΟ ΝΕΟ;;;;;;;;;;
    -Ότι δηλ θα πρέπει να αναζητηθούν ΕΥΘΥΝΕΣ από αυτούς που έστησαν ψήφιζαν οργανισμούς μισθούς επιδόματα συμβούλους διευθυντικά στελέχη και ΝΑΕΦΑΡΜΟΣΤΟΥΝ ΟΙ ΝΟΜΟΙ;;;;;;;

  5. foros1 avatar
    foros1 03/11/2013 15:01:57

    να ηταν η μονη!
    αληθεια, σε μεγαλη πετρελαϊκη εταιρεια με μετοχο το δημοσιο, που δεν εστειλε προσφατα στοιχεια στην βουλή, εξακολουθουν να παιρνουν 17,5 μισθούς συν παροχες σε ειδος;
    οπου δεν ειναι μετοχος το δημοσιο και δεν υπαρχει θεμα ολιγοπωλιου, ας παρουν και 100 μισθούς.....

  6. ΑΜ Παπαιωαννου avatar
    ΑΜ Παπαιωαννου 03/11/2013 16:17:24

    Και οι τραπεζοϋπάλληλοι δημοσιοι υπάλληλοι είναι. Εφαρμογή σε ΟΛΟΥΣ το ενιαίο μισθολόγιο. Να επέμβει εισαγγελέας ΤΩΡΑ.

  7. Νεύτων avatar
    Νεύτων 03/11/2013 16:31:58

    Χααα!
    "Μην ταράζετε τους κύκλους του κ. Χατζηδάκη"!!
    Προς το παρόν φτιάχνει μαζί με τον κ. Στουρνάρα το Εθνικό Στρατηγικό Σχέδιο, μαζί με την Ανάπτυξη και το Όραμα! (απαξιώνοντας τελείως τις διακηρύξεις του Αντώνη Σαμαρά για τη Νέα Ελλάδα!)
    Τελικά αποδεικνύεται ότι όχι μόνον είναι υπερτιμημένος (επειδή έκανε κάποια χρόνια εις το εξωτερικόν και άρα έχει "ευρωπαϊκή εμπειρία") αλλά και ότι είναι πολύ λίγος! Μα πάρα πολύ!
    Απορώ γιατί τον κρατάει ακόμη ο Αντώνης Σαμαράς...

  8. daresome avatar
    daresome 03/11/2013 16:35:08

    Είδατε λοιπόν ? Στα λόγια μας έρχεστε ..... Όταν λέμε ότι στην ερώτηση με το μπλαζέ υφάκι που απευθύνει ο κ. Καραβίτης : "ωραία λοιπόν, και από πού να τα βρούμε τα λεφτά ?" (εννοεί αν δεν επιβληθεί ο φόρος στα ακίνητα), υπάρχουν πάααααρα πολλές απαντήσεις και πάααρα πολλές λύσεις !!! Αλλά δεν τις θέλουν, γιατί θα χάσουν πολλά και οι ίδιοι και οι προστατευόμενοί τους ...

  9. Game boy avatar
    Game boy 03/11/2013 17:04:47

    Και που είναι το περίεργο; Άδειες ευρεσιτεχνίας εκδίδουν, κάνανε και μία ευρεσιτεχνία για πάρτυ τους. Αυτες ειναι πατέντες! Γυρω σου να σφάζονται και σύ ατάραχος με 15 μιστά.

  10. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 03/11/2013 17:33:21

    Με τους υπαλλήλους της βουλής τι έγινε τελικά;

    • daresome avatar
      daresome @ Strange Attractor 03/11/2013 18:04:49

      Τίποτα. Επειδή είναι πιο ίσοι από τους ίσους ....

      • GJ avatar
        GJ @ daresome 03/11/2013 18:32:18

        όχι ίσοι,....,ίσιοι!!!!

      • Eva avatar
        Eva @ daresome 04/11/2013 12:52:15

        Αλήθεια δεν περισσεύει κανείς εκεί?
        Μας δουλεύουνε ψιλό γαζί, και δεν έχουν ούτε την εξυπνάδα να μετακινήσουνε κάποιους, έτσι για τα μάτια.
        Μεγάλη τους ντροπή!

  11. JIM BIM avatar
    JIM BIM 03/11/2013 17:56:33

    Ο Υπουργός Ανάπτυξης δεν κάνει μειώσεις για να τονώσει την κατανάλωση τις Κυριακές .....

    Δεν καταλαβαίνετε τίποτα από ΕΥΡΩ - ΠΟΛΙΤΙΚΗ

  12. epifanios avatar
    epifanios 03/11/2013 18:20:02

    εννιαιο μισθολογιο ειχαν μονο στην σοβιετικη ενωση
    οι καπιταλιστικες χωρες αμοιβουν αναλογως προσοντων και προσπαθειας

  13. Νικος avatar
    Νικος 03/11/2013 18:55:00

    Ως πραγματογνώμονας έχω γνωματεύσει για δικαστήριο σχετικά με δίπλωμα ευρεσιτεχνίας και το ακύρωσα. Δηλώνω κατηγορηματικά ότι ο υπάλληλος του Ο.Β.Ι που το απένειμε ήταν άσχετος.

  14. αλμωπιευς avatar
    αλμωπιευς 03/11/2013 19:17:10

    Ti εγινε ανεκαλυφθη η Αμερικη .Στη χωρα μας κυκλοφορουν, ναι ακομη ,ελευθεροι, ασυλληπτοι ,νεωτατοι, συνταξιουχοι με αποδοχες ανω των 2.500 ευρωα ενω αγροτες και κτηνοτροφοι ανω των 70 μαχονται και ματωνουν με τα χωματα για να συμπληρωρουν την συνταξη των 400 ευρωων. Αυτη η Ελλαδα μας να ειμαστε γεροι να την καμαρωνουμε.

  15. Τί να λέμε; avatar
    Τί να λέμε; 03/11/2013 19:54:35

    Και στη Μεταλλουργία Ηπείρου άκουσα πως τα ίδια έγιναν...

  16. Ραβινος avatar
    Ραβινος 03/11/2013 20:21:02

    97 Υπαλληλοι για διπλωματα ευρεσιτεχνιας !!!!Μνησθητι μου Κυριε και θαυμαστα τα εργα σου.Βρε τι γινεται εδω τι χρυσωρυχεια υπαρχουν στο Ελλαντα που ελεγε και η Μαργκαρετ .Ο ΟΒΙ εχει ΔΣ με ευθυνες .Για να δουμε θα καταλογιστουν τα πλεοναζοντα να πληρωθουν απο τις περιουσιες τους ?Να δω τον Χατζηδακη να απολογειται με αυτο το χαζοχαρουμενο υφακι και τι στον κοσμο .Ιδωμεν !

    • Eva avatar
      Eva @ Ραβινος 04/11/2013 13:01:12

      Ξέρεις τι είναι να δηλώνεις στους πελάτες σου ότι ΚΑΙ με άλλο κόμμα εσύ μπορείς να κάνεις τα ρουσφέτια σου?

  17. stayros avatar
    stayros 03/11/2013 20:41:10

    οταν εφαγε μερικες σφαλιαρες ωμως τσιριζατε.............

  18. NB avatar
    NB 03/11/2013 20:57:14

    97 Υπαλληλοι στον ΟΒΙ;;;; Αμφιβάλλω αν έχουν δοθεί 97 πατέντες την τελευταία δεκαετία στην Ελλάδα. Ρε, τι ακούμε σήμερα.

  19. Γιάννης Αυλακιώτης avatar
    Γιάννης Αυλακιώτης 03/11/2013 21:15:48

    744 αιτήσεις το 2012.

  20. dem avatar
    dem 03/11/2013 21:23:32

    Kαι ο Νότης... όχι ο Σφακιανάκης αλλά ο Μηταράκης στο Μπαλί με έξοδα του κράτους....οικονομία είπατε;;;;

  21. Α avatar
    Α 03/11/2013 21:53:17

    Όλα εντάξει, για οφειλές από κοινόχρηστα πετάμε κόσμο έξω από το σπίτι του, για να έχει το κράτος να πληρώνει τέτοιους μισθούς.
    Αυτά δεν γίνονται, είναι απαράδεκτα και τα δύο.
    Επιτέλους εκεί στα υπουργεία, υπάρχει καμμία σοβαρότητα;

  22. Κ.Π. avatar
    Κ.Π. 03/11/2013 23:30:11

    ''Μα στο υπουργείο Ανάπτυξης του κ. Χατζηδάκη ο οποίος, μαθαίνουμε ότι τώρα (!!!!!) έδωσε εντολή να γίνει έλεγχος και να υπάρξουν οι ανάλογες περικοπές'' !!!!!

  23. panos avatar
    panos 03/11/2013 23:41:04

    Γιατι απορειτε;..Με υπουργο αυτον τον επαγγελματια ανεπαγγελτο Χατζηδακη,που ειναι μια ζωη πολιτικος και που δεν εχει να επιδειξει τιποτα στα υπουργεια που θητευσε,παρα μονο την πωληση της Ο.Α. με επιβαρυνση του προυπολογισμου,αφου εκανε πλουσιους τους υπαλληλους της που εφυγαν με μια πανακριβη εθελουσια,ειναι δεδομενο οτι η περιβοητη αναπτυξη θ' αργησει στο ραντεβου της μαζι μας..Αυτοι που εριξαν τη χωρα στα βραχια δεν επιτρεπεται να παραμενουν στο προσκηνιο της πολιτικης..Αλλα τετοιος λαος,τετοιους πολιτικους ψηφιζει..

    • Eva avatar
      Eva @ panos 04/11/2013 13:06:09

      Άμα ήσουν Μαυρογυαλούρος σε ψήφιζαν οι γλύφτες (οι μισοί απο όσους είχες κάνει ρουσφέτι).
      Να δω τώρα ποιός θα τολμήσει να υποσχεθεί.

  24. ΙΕΡΑΞ avatar
    ΙΕΡΑΞ 04/11/2013 06:22:20

    ΚΑΘΕ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΤΟΥ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΣΗΜΑΙΑ ΣΗΚΩΝΕΙ ΚΑΙ ΓΡΑΦΕΙ ΣΤΑ ΠΑΛΑΙΟΤΕΡΑ ΤΩΝ ΥΠΟΔΗΜΑΤΩΝ ΤΟΥΣ ΠΑΝΤΕΣ. ΟΙ ΥΠΟΥΡΓΟΙ ΑΠΛΩΣ ΥΠΟΥΡΓΕΥΟΥΝ .ΕΤΣΙ ΓΙΝΟΝΤΑΝ ΑΝΕΚΑΘΕΝ

  25. Eva avatar
    Eva 04/11/2013 12:54:40

    Γράψτε κι άλλα, γράψτε κι άλλα να φορτώνουμε...

  26. Ηλίας avatar
    Ηλίας 04/11/2013 14:43:30

    Έχω βρει έναν ισολογισμό του 2011 στον οποίο λέει ότι δεν παίρνει ούτε 1€ κρατικού χρήματος. Όλα τα έσοδά του προέρχονται από συνδρομές των πελατών του.

  27. Enjoy Capitalism avatar
    Enjoy Capitalism 04/11/2013 15:08:29

    Ο Κυριάκος...Μανιτάκης καλά τα πάει...και εις ανώτερα!

  28. ΣΚΟΤΕΙΝΟΣ avatar
    ΣΚΟΤΕΙΝΟΣ 10/11/2013 15:09:05

    όσοι έχετε γράψει σχόλιαγια τον σγκεκριμένο οργανισμό απλά είσαστε 'ασχετοι+ημιμαθείς. ο δε "πραγματογνώμονας" που ακύρωσε κιόλας και πατένα είναι για να κεραστεί ένα καφάσι ντομάτες. προς τον γράφωντα ας δει πρώτα τι έτους ήταν ο συγκεκριμένος προϋπολογισμός+μετά να δημιουργεί εντυπώσεις.