#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
30/08/2011 18:08
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Οι παραγωγικοί φορείς και ο αντιπαραγωγικός πρωθυπουργός



Συνάντηση με τους παραγωγικούς φορείς της χώρας, δηλαδή τους εκπροσώπους των εργαζόμενων, τους εμπόρους, τους μικρομεσαίους, είχε… ο αντιπαραγωγικός πρωθυπουργός και οι αρμόδιοι υπουργοί του.

Ο Γ. Παπανδρέου, αφού έχει στραγγαλίσει με την πολιτική του την αγορά τώρα την καλεί να συστρατευτεί για να βγει η χώρα από την κρίση. Τους κάλεσε λοιπόν να συναινέσουν στο έγκλημα που ο ίδιος έχει κάνει. Ζήτησε για παράδειγμα από τους εμπόρους να βάλουν πλάτη όταν δεν έχει μείνει τίποτε όρθιο στην αγορά.

Οι μικρομεσαίες επιχειρήσεις του ζήτησαν να ξανασκεφτεί τον ΦΠΑ 23% στην εστίαση αλλά ο πρωθυπουργός τους έκοψε τον αέρα λέγοντας ότι θα ισχύσει από 1ης Σεπτεμβρίου.

Οι ίδιοι οι «πράσινοι» συνδικαλιστές (τώρα το θυμήθηκαν βέβαια κι αυτοί), ο Παναγόπουλος και ο Ασημακόπουλος βγήκαν απογοητευμένοι από τη συνάντηση λέγοντας ουσιαστικά ότι δεν πήραν καμιά δέσμευση, αντιθέτως δεν εισακούστηκε κανένα τους αίτημα.

Έτσι, ο πρωθυπουργός έκανε και φέτος το καθήκον του. Δέχθηκε τους παραγωγικούς φορείς ενόψει ΔΕΘ, τους ζήτησε να πάνε μαζί του στον πάτο κι αυτοί αρνήθηκαν. Αν τώρα από το φθινόπωρο θερίσει θύελλες, δε θα φταίνε ούτε οι εργαζόμενοι ούτε οι έμποροι ούτε κανείς άλλος. Η αντιπαραγωγική και αντιαναπτυξιακή πολιτική της κυβέρνησης θα φταίει.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ataktos avatar
    ataktos 30/08/2011 18:20:37

    η ληστοσυμμορία ενωμένη ...

    • Orestios avatar
      Orestios @ ataktos 30/08/2011 20:13:13

      +1000000000000

  2. ΣΠΥΡΟΣ avatar
    ΣΠΥΡΟΣ 30/08/2011 18:31:13

    O Κύριος της Γ.Σ.Ε.Ε. τι ακριβώς παράγει. Ψηφουλάκια ΠΑΣΟΚ;

  3. no matter avatar
    no matter 30/08/2011 18:42:11

    Με τους εμπόρους φούντας μάθαμε πότε θα έχουν συνάντηση? Αυτοί μάλλον τους ενδιαφέρουν. Επίσης και η συνάντηση με τους εκπροσώπους των λαθρομεταναστών, αυτή σίγουρα θα στεφθεί από επιτυχία και θα υπάρξει συμφωνία!!

    • Δημήτρης avatar
      Δημήτρης @ no matter 30/08/2011 23:43:45

      ΄Λαθρομετανάστες'; Τσ, τσ, τσ... Γιατί δεν είσαι πολιτικά ορθός; Αυτοί άλλωστε δε χρειάζεται πια να ζητήσουν τίποτα. Το κράτος νομοθετεί συνεχώς υπέρ τους και εις βάρος των ιθαγενών οπότε σύντομα η Ελλάδα θα είναι η πρώτη ευρωπαϊκή μουσουλμανική χώρα.

  4. ΠΕΧΛΙΒΑΝΗΣ avatar
    ΠΕΧΛΙΒΑΝΗΣ 30/08/2011 19:36:07

    ολοι στην θεσ/νικη με ροπαλα σε πρωτη φασι. καθαριστε την λιστοσημορια.

  5. αλλήθωρος avatar
    αλλήθωρος 30/08/2011 20:55:23

    Αντιπαραγωγικός ο ΓΑΠ Β’ ρε συκοφάντες;
    Μα δεν είναι ένστολος.
    Άλλωστε πώς τον χαρακτηρίζετε αντιπαραγωγικό,αφού μετά από πολύ δουλειά αύξησε την ανεργεία,τα κλεισμένα μαγαζιά κ.α.

  6. Athinaios avatar
    Athinaios 30/08/2011 21:35:14

    Κανένας δεν συγκινήθηκε που ο Πρωθυπουργός αναγκάστηκε να πάρει ρεπό από τις διακοπές του για να ακούσει γκρίνιες;;;

  7. Orestios avatar
    Orestios 31/08/2011 02:14:39

    Eίπε απίστευτα πράγματα στη συνάντηση.
    α) ότι το όπλο του το έβαλε στον κρόταφο η τρόϊκα. Όλοι μας θυμόμαστε το πιστόλι στο τραπέζι και τις υπόλοιπες ανοησίες εκείνης της εποχής, που μόνο ολιγοφρενείς μπορούν να κάνουν.
    β) κατηγόρησε για ρατσισμό την Τσεχία γιατί είπε για τεμπέληδες Έλληνες, όταν ο ίδιος περιόδευε ανα την υφήλιο υβρίζοντας τους Έλληνες ως απατεώνες και διεφθαρμένους (Υπάρχουν και τα γνωστά βιντεάκια όπου λέει ότι κυβερνά χώρα διεφθαρμένων).

    Η προσφυγή στις κάλπες είναι ότι καλύτερο μπορεί να του συμβεί.

  8. Νίκος Αργεάδης avatar
    Νίκος Αργεάδης 31/08/2011 09:00:06

    Πρέπει να προσέξατε τις απαντήσεις του Παπανδρέου στις επανειλλημένες ερωτήσεις για μείωση του ΦΠΑ. Ήταν, αν μη τι άλλο,"κουφές". Στην ερώτηση για μείωση λοιπόν στο 19% και στο 13% απάντησε ότι "...μπορούμε να κανουμε την Ελλάδα την 30η πλουσιότερη!!!! χώρα του κόσμου"...

    !!!!!!!!!!

  9. webteam-www.efsimopoulos.gr avatar
    webteam-www.efsimopoulos.gr 31/08/2011 12:30:50

    Η οικονομική πολιτική της κυβέρνησης αποδεικνύεται συνεχώς κοινωνικά άδικη και αναποτελεσματική. Η ύφεση βαθαίνει, πολλές μικρομεσαίες επιχειρήσεις κινδυνεύουν με «λουκέτο» ή κλείνουν, η ανεργία αυξάνεται. Την ίδια ώρα η αγορά στενάζει εξαιτίας της έλλειψης ρευστότητας. Το χειρότερο όμως είναι ότι δεν φαίνεται φως στην άκρη του τούνελ.
    Η οικονομική πολιτική που εφαρμόζει η κυβέρνηση είναι ο ορισμός του αδιεξόδου και στερεί από τον κόσμο την ελπίδα, η οποία αποτελεί την κινητήρια δύναμη του ανθρώπου. Η ελπίδα είναι βασικός παράγοντας επιτυχίας. Θα πρέπει να προσπαθήσουμε πάρα πολύ, παρά την κυβερνητική πολιτική που κινείται σε λάθος κατεύθυνση.