#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
10/08/2011 21:32
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Οι "παράγκες" ζουν και βασιλεύουν!




Πάνε περίπατο -τρεις ημέρες μετά τις διαβεβαιώσεις του αρμόδιου Υπουργού κ. Γερουλάνου όπως τις διατύπωσε ευθαρσώς στο «Κυριακάτικο Έθνος»- οι εξαγγελίες για κάθαρση του ελληνικού ποδοσφαίρου.

Η δευτεροβάθμια επιτροπή εφέσεων της ΕΠΟ «έσωσε» τον Ολυμπιακό Βόλου και την Καβάλα μετατρέποντας τις ποινές υποβιβασμού σε αφαίρεση βαθμών από το ερχόμενο πρωτάθλημα! Το σκεπτικό της απόφασης αναμένεται να ανακοινωθεί τις ερχόμενες ημέρες και πραγματικά έχει τεράστιο ενδιαφέρον να το διαβάσει κανείς.  Αξίζει να σημειωθεί πάντως, ότι το δευτεροβάθμιο όργανο της ελληνικής ομοσπονδίας διατήρησε τις ποινές αποκλεισμού από κάθε ποδοσφαιρική δραστηριότητα στους Αχιλλέα Μπέο και Μάκη Ψωμιάδη. Επιπλέον το γεγονός ότι ο Ολυμπιακός Βόλου τιμωρήθηκε με αφαίρεση 10 βαθμών (στην Καβάλα επιβλήθηκε ποινή αφαίρεσης 8 βαθμών από το νέο πρωτάθλημα) σημαίνει ότι παραμένει ο αποκλεισμός του από το Γιουρόπα Λιγκ.

Μετά από αυτήν την εξέλιξη δεν είναι παράλογο να σκεφθεί κανείς ότι οι «παράγκες»  ζουν και βασιλεύουν και ότι όλη η ιστορία έγινε γιατί «μάτωναν» οι διαδικτυακές εταιρείες στοιχηματισμού.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Komis Montechristo avatar
    Komis Montechristo 10/08/2011 21:41:56

    Από την ώρα που δεν βγήκε η απόφαση κανονικά αλλά πήγε λίγες μέρες μετά,φανερώθηκε πως κάτι μαγειρευόταν και θ'άλλαζε η αρχική απόφαση.Γι'αυτό το ελληνικό ποδόσφαιρο δεν θα πάει ΠΟΤΕ μπροστά...Όλα ''ωραία'' και ''ανθηρά'' στον ''όμορφο'' κόσμο του ελληνικού ποδοσφαίρου.....

    • σχολιαστής avatar
      σχολιαστής @ Komis Montechristo 11/08/2011 00:44:02

      +1000

  2. 3birdssitting avatar
    3birdssitting 10/08/2011 21:49:42

    Τωρα μας εμεινε να δουμε και:

    <> και <>

    πφφφφφφφφφφ....πολύ βρωμάει σήμερα το συστημα....μπόχα σχέτη.

  3. 3birdssitting avatar
    3birdssitting 10/08/2011 21:55:43

    Το σημερινό ηταν γενική δοκιμή της ΕΠΟ για την περίπτωση ολυμπιακού. Θα καταλήξει με ελαφρά επίπληξη (δήθεν τιμωρία) στον Μαρινάκη και αλώβητο τον ολυμπιακό, δηλαδή τον ωφεληθέντα σύλλογο των ενεργειών του Μαρινάκη.

    Τώρα μένει να δούμε :

    "Λευτεριά στον Αγωνιστή Αχιλλέα" και "Δικαίωση στον λαοπρόβλητο ηγέτη Big Μac "

    και τον Μαρινάκη

    πολύ βρωμάει το σύστημα σήμερα.....μπόχα σχέτη

    • Γιώργος avatar
      Γιώργος @ 3birdssitting 10/08/2011 23:41:58

      Δείξε τα σημεία της δικογραφίας όπου ο Ολυμπιακός χρηματίζει και χρηματίζεται για να στήσει αγώνες. Πες μου ποια ματς συγκεκριμένα, υπέρ ή κατά του Ολυμπιακού, στήθηκαν, με στοιχεία, οικονομικές συναλλαγές και συνομιλίες Μαρινάκη με άλλους. Και πες μου ποιοι ποδοσφαιριστές, ποιων ομάδων, πληρώθηκαν ή "μιλήθηκαν" για να έχουν μειωμένη απόδοση. Περί ανέμων και υδάτων ο καθείς μπορεί να μιλά, με στοιχεία όμως;; Το ελληνικό ποδόσφαιρο είναι βρώμικο, αλλά νομίζετε μερικοί ότι αν πέσει κατηγορία ή καταστραφεί οικονομικά ο Ολυμπιακός, το ελληνικό ποδόσφαιρο θα καθαρίσει. ΟΛΟΙ ΕΙΝΑΙ ΒΡΩΜΙΚΟΙ. Αν λειτουργούσε η δικαιοσύνη, η Σούπερ Λιγκ πιθανόν να μην είχε ούτε μια ομάδα.

      • Red Jones avatar
        Red Jones @ Γιώργος 11/08/2011 00:18:42

        Χαχαχαχαχαχααχα

        Γιωργο φάνηκε οτι μόνο απο τον "Γαυρο" και τον "Πρωταθλητή" μαθαίνεις για το ποδόσφαιρο.

        • Γιώργος avatar
          Γιώργος @ Red Jones 11/08/2011 11:38:29

          Τα στοιχεία σου δεν βλέπω.

          • noldor avatar
            noldor @ Γιώργος 11/08/2011 12:26:24

            Σου χρειάζονται περισσότερα στοιχεία από τον αγώνα ΟΣΦΠ-ΠΑΟ;

          • ΠΙΛΟΤΟΣ avatar
            ΠΙΛΟΤΟΣ @ noldor 11/08/2011 12:52:27

            Ποσά ! Πόσα, απο ποιόν και σε ποιόν ! ;;;

          • 3birdssitting avatar
            3birdssitting @ ΠΙΛΟΤΟΣ 11/08/2011 15:37:07

            Οταν συμβούν 13 επαναλαμβανόμενες συμπτώσεις, τότε παύουν να ειναι "συμπτώσεις".

          • 3birdssitting avatar
            3birdssitting @ Γιώργος 11/08/2011 17:13:25

            Λές τα ίδια ακριβώς που έλεγε ο Σημίτης την εποχή της ΧΕΙΡΑΓΩΓΗΣΗΣ του Χρηματηστηρίου. Επαναλαμβάνεις το ίδιο ακριβώς έλεγε η κυβέρνηση Σημίτη οταν Σκανδαλοδώς γινωνταν αναθέσεις στην ΙΝΤΡΑΚΟΜ και την μεγάλη της αδελφή την SIEMENS που ΛΑΔΩΝΑΝ τους ΠΑΝΤΕΣ.

          • Ανώνυμος avatar
            Ανώνυμος @ 3birdssitting 11/08/2011 18:15:53

            Εσύ μπορείς να μας πεις ρε πεντακάθαρε για πιο λόγο δεν μέτρησε το γκολ του Κατσουράνη και μέτρησε το γκολ του γαύρου που ήταν πεντακάθαρο οφσάιντ;Θέλω σοβαρή εξήγηση γιατί ένας διεθνής επόπτης (τρομάρα του) σήκωσε την σημαία σε ένα παίκτη που τον κάλυπταν τρεις αμυντικοί. Εξηγήσεις του τύπου δεν είδε, δεν άκουσε κλπ δεν περνάνε. Υστερόγραφο εσύ ρε Γιώργο κάλυπτες τον Κατσουράνη;
            Δεν θέλω να σου θυμίσω το προπέρσινο οφσάιντ που ανακάλυψαν στον Κλέιτον μέσα στο Καραισκάκη και ενώ ήταν καθαρό πέναλτυ η εξέλιξη της φάσης σφυρίχτηκε οφσάιντ. Γιαυτό ρε καραγκιόζηδες είστε τόσο ανυπόλυπτοι στην Ευρώπη.

  4. xbab avatar
    xbab 10/08/2011 22:07:36

    Κατάντια!
    Λευτεριά στους φυλακισμένους!
    Αίσχος, είμαστε αηδιασμένοι με τη μεθόδευση.
    Αρχές και S.L. ένοχοι στη συνείδησή μας.
    Ζήτω το πρώτο λιμάνι της χώρας....
    Ζήτω ο Πρόεδρος της ΕΠΟ...
    Ζήτωσαν!!!

  5. περήφανος δεξιός avatar
    περήφανος δεξιός 10/08/2011 22:24:47

    για γελια και για κλαματα η αποφαση..ουστ ρε λαμογια ολα..

  6. Τάκης avatar
    Τάκης 10/08/2011 22:34:35

    Σε ένα σάπιο σύστημα ετοιμόρροπο είναι φυσικό οι ενέργειες και οι ισορροπίες που επιδιώκει να το γελοιοποιούν και να επιδεινώνουν τη θέση του. Είναι φαινόμενα της παρακμής και είναι εντελώς φυσικά. Το παράδοξο θα ήταν να λειτουργεί σωστά.

  7. Επαρχιώτης avatar
    Επαρχιώτης 10/08/2011 23:50:40

    Ακόμα και να τιμωρούνταν αυτές οι δυο ομάδες δεν θα ήταν άδικο τη στιγμή που δεν τιμωρούνται άλλες μεγαλύτερες ομάδες με χειρότερα παραπτώματα?? Το ξέρετε ότι ομάδες όπως η Αεκ και ο Παοκ είναι κρατικοδίαιτες και τις πληρώνουμε εμείς οι μαλακές φορολογούμενοι, ενώ επίσης τα χρέη του χαρίζονται κάθε τρεις και λίγο?? Ή μήπως τι λέτε για αυτους των ομάδων που ξεπλένουν μαύρο χρήμα στο ποδόσφαιρο και την βγάζουν καθαρή ενώ οι τίμιοι εργαζόμενοι και δουλεύουν και πληρώνουν φόρους?? Με αθέμιτο ανταγωνισμό και κρατικό προστατευτισμό περιμένετε να πάει το ποδόσφαιρο μπροστά??

    Λείπαμε αλλά η καβαλά και ο βόλος είναι πταίσματα μπροστά σε κάτι άλλους. Και το λέω εγώ που δεν υποστηρίζω ούτε τη καβάλα ούτε το βόλο αλλά είμαι ένας απλός επαρχιώτης. Άλλα αυτά που λέω εγώ, δεν θα δείτε ποτέ κανέναν αθλητικό μεγαλοδημοσιογράφο να σας τα λέει και εσείς θα τρώτε μια ζωή το κουτόχορτο που σας σερβίρουν.

  8. Γιώργος avatar
    Γιώργος 11/08/2011 00:03:11

    Προς συνονόματο 11:41

    Δεν ξέρω αν συνηθίζεται στο ποδόσφαιρο πρόεδροι ομάδας να στέλνουν μπράβους να προστατεύουν διαιτητές και βοηθούς που παίζουν τα παιχνίδια τους. Ίσως στο πρωτάθλημα της Ελλάδας να επιτρέπεται βέβαια και να μην το έχω πληροφορηθεί. Αλλά τι να λέμε εδώ δεν θεωρήθηκε ένδειξη η περίφημη φράση του Σπάθα , σε αυτές τις "λεπτομέρειες" θα κολλήσουμε .

  9. tom avatar
    tom 11/08/2011 09:15:31

    Οι Ιταλοί το 2006 δεν είχαν χαριστεί σε κανένα όσον αφορά στο σκάνδαλο με τα στημένα και ο... πέλεκυς είχε πέσει βαρύς. Η Γιουβέντους βρέθηκε να αγωνίζεται για πρώτη φορά στην ιστορία της στη δεύτερη κατηγορία! Είχε παραιτηθεί ο πρόεδρος της Ιταλικής Ποδοσφαιρικής Ομοσπονδίας και λίγες ημέρες αργότερα παραιτήθηκε σύσσωμο το διοικητικό συμβούλιο της «Μεγάλης Κυρίας». Στο Ελλαδιστάν δεν γίνονται αυτά... Una faccia αλλά όχι και una razza !

    • Γιώργος avatar
      Γιώργος @ tom 11/08/2011 11:36:42

      Ναι, μόνο που την πλήρωσε η Γιουβέντους, και όχι η Ίντερ. Ή η Μίλαν...

  10. ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ avatar
    ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ 11/08/2011 09:44:59

    Στην Ιταλία έστειλαν ολόκληρη Γιουβέντους ,με ένα σκασμό διακρίσεις και τίτλους και εκατομύρια οπαδούς σε όλο τον κόσμο, στην β' εθνική και εμείς δεν μπορούμε να τιμωρήσουμε δυο επαρχιακά "μαγαζάκια"(γιατί ομάδες δεν τις λες).
    Είμαστε άξιοι της μοίρας μας όσο αφορά τον αθλητισμό αλλά πρωτίστως, και τη Δικαιοσύνη.

    • Γιώργος avatar
      Γιώργος @ ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ 11/08/2011 11:38:09

      Στην Ιταλία έπεσε η Γιουβέντους και το ποδόσφαιρο καθάρισε... ή μήπως όχι; Πρόσφατα δεν έβγαλαν και άλλο σκάνδαλο, αυτήν την φορά με την πρωταθλήτρια Ευρώπης Ίντερ; Αλλά κουκουλώθηκε... Τότε που έπεσε η Γιούβε, έπρεπε να πέσουν και οι Ίντερ, Μίλαν...

      • Greco Mascara avatar
        Greco Mascara @ Γιώργος 11/08/2011 15:42:47

        Ο σοσια-ληστης Ρομανο Προντι εριξε την Γιουβε αλλα δεν αγγιξε καθολου τα σωματεια της πολης του Ιντερ και Μιλαν. Η Ιντερ μαλιστα παλι εμπλεκτηκε σε σκανδαλο πριν απο 2 χρονια και παλι δεν επεσε.

        Επιλεκτικα εφαρμοζονται οι νομοι και στην Ιταλια και στην Ελλαδα.

        Ειμαστε και Una faccia και una razza με του Ιταλους!

  11. Dee Jay Stelios avatar
    Dee Jay Stelios 11/08/2011 10:19:38

    Οσο υπάρχει το ΠΑΣΟΚ στα πράγματα τίποτα δεν πρόκειται να αλλάξει και στο ποδόσφαιρο και παντού.....

  12. Civil-Eng. avatar
    Civil-Eng. 11/08/2011 11:30:58

    Τα μαγαζακια υπάρχουν για συγκεκριμένους λόγους: Αποχαυνωση, φανατισμός χειραγώγηση του όχλου. Και εξίσου για να ξεπλένεται βρώμικο χρήμα. Σίγουρα όχι για το θέαμα τον αθλητισμό, τη διάκριση και τα ιδεώδη.
    Το καλύτερο που έχουμε να κάνουμε είναι να τους αφήσουμε χωρίς κρατική χρηματοδότηση -εποπτεία- προστασία και ότι γίνουν έγιναν. Να πληρώνουν για την ύπαρξη τους ως ομάδες, να πληρώνουν τα λάθος επιχειρηματικά τους σχέδια ως επιχειρήσεις, να προστατεύουν του οπαδούς τους και να επιδιορθώνουν τις φθορές που προκαλούν οι φανατικοί. Πολύ ασχολούμαστε με ένα μάτσο αληταράδες.

  13. PEPE avatar
    PEPE 11/08/2011 13:24:40

    GIORGO PROKALEIS

  14. Μνημων avatar
    Μνημων 11/08/2011 13:55:27

    ΟΤΑΝ ΕΦΥΓΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΠΟ Ο ΓΚΑΓΚΑΤΣΗΣ ΠΟΥ ΤΟΝ ΧΡΕΩΝΑΝ ΣΤΟ ΠΑΣΟΚ ΟΛΟΙ ΕΛΕΓΑΝ ΟΤΙ ΜΕ ΤΟΝ ΠΙΛΑΒΙΟ ΤΗΣ Ν.Δ. ΘΑ ΓΙΝΟΤΑΝ ΕΞΥΓΕΙΑΝΣΗ ΤΟΥ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΥ .ΒΕΒΑΙΑ ΒΛΕΠΕΤΕ ΤΙ ΑΛΛΑΞΕ . ΜΗΠΩΣ ΣΑΣ ΘΥΜΙΖΕΙ ΚΑΤΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΘΑΡΣΗ ΤΟΥ ΠΟΛΙΤΙΚΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΤΩΝ ΣΚΑΝΔΑΛΩΝ;ΜΗΠΩΣ ΕΠΑΛΗΘΕΥΕΤΑΙ Η ΛΑΙΚΗ ΣΟΦΙΑ ΠΟΥ ΛΕΕΙ ΟΛΑ ΤΑ ΓΟΥΡΟΥΝΙΑ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΜΟΥΡΗ ΕΧΟΥΝ;

    • Greco Mascara avatar
      Greco Mascara @ Μνημων 11/08/2011 15:52:04

      Ο Πιλάβιος ειναι ανιψίος του προέδρου της (ψευτο)δημοκρατίας Παπούλια. Αρα Πασοκ είναι κι αυτός. Μη λεμε οτι θέμε.

      • Μνημων avatar
        Μνημων @ Greco Mascara 11/08/2011 18:29:21

        ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ΤΟ ΓΕΝΕΑΛΟΓΙΚΟ ΤΟΥ ΔΕΝΔΡΟ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΤΟΝ ΕΒΑΛΑΝ ΔΕΝ ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΑΝ;ΚΑΙ ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΑΝ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΣΕ ΕΡΩΤΑΓΑΝ;ΚΑΤΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΜΑΖΙ ΣΟΥ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΑΥΤΟΝ ΠΑΛΙ ΔΕΝ ΤΟΝ ΗΞΕΡΑΝ; ΜΑΛΛΟΝ ΚΑΙ ΕΔΩ ΣΤΗΜΕΝΟ ΜΟΥ ΜΥΡΙΖΕΙ.

  15. nik karas avatar
    nik karas 11/08/2011 19:26:17

    αν δεν αλλαξει το ισχυον εκλογικο συστημα στις ενωσεις και στην επο μην περιμενετε τιποτα. για τους γνωριζοντες το κακο ξεκιναει απο τις ενωσεις

  16. Vasilis avatar