#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
07/03/2013 15:31
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Οι παλινωδίες του ΣΥΡΙΖΑ σε ό,τι αφορά την επένδυση Χρυσού στη Χαλκιδική



Από το Γραφείο Τύπου της Νέας Δημοκρατίας, για τις παλινωδίες του ΣΥΡΙΖΑ σε ό,τι αφορά την επένδυση Χρυσού στη Χαλκιδική, εκδόθηκε η ακόλουθη ανακοίνωση:

«Ας είναι πιο προσεκτικός ο ΣΥΡΙΖΑ όταν μιλά για την επένδυση εξόρυξης Χρυσού στην Χαλκιδική, υποκινώντας μάλιστα περιφερόμενους οπαδούς του να επιτίθενται σε εργαζόμενους, που πηγαίνουν στη δουλειά τους και στις οικογένειές τους.

•           Τι άραγε άλλαξε για τον Σύριζα και τον Πρόεδρό του, όταν στις 2/5/2010 μέσω του επίσημου κομματικού του εντύπου, της εφημερίδας «Αυγή», εξυμνούσε με ολοσέλιδη καταχώριση, την εταιρία «Ελληνικός Χρυσός Α.Ε.» και την επένδυση στις Σκουριές;

•           Τι άραγε άλλαξε όταν σε ειδικό ένθετο της κομματικής του εφημερίδας «ΑΥΓΗ», με τίτλο «Η απασχόληση στα χρόνια της κρίσης», ο ΣΥΡΙΖΑ προέβαλε με καμάρι την επένδυση στη Χαλκιδική, με αναφορές όπως «Μια από τις μεγαλύτερες επενδύσεις που γνώρισε ποτέ η Ελλάδα» - «Με την κοινωνία δίπλα μας» - «προστατεύουμε το περιβάλλον με χειροπιαστές λύσεις»;

Τι είναι αυτό που οδήγησε τον ΣΥΡΙΖΑ στην άγαρμπη στροφή 180’ με στοχοποίηση μίας συγκεκριμένης επένδυσης υποκινώντας μάλιστα και έκνομες ενέργειες;

Μήπως το γεγονός ότι, για πρώτη φορά από ιδρύσεως του Ελληνικού κράτους, η κυβέρνηση ξεκινά τη διαδικασία εξασφάλισης τελών υπέρ του Δημοσίου;

Τα ερωτήματα είναι αμείλικτα και κινούν βαριές υποψίες.

Τα λαλίστατα στελέχη του κ. Τσίπρα οφείλουν, σήμερα κιόλας, να απαντήσουν».

Πότε έλεγαν αλήθεια; Όταν επισήμως μέσω του κομματικού τους Οργάνου προέβαλαν την επένδυση ή σήμερα που στοχοποιούν όχι μόνο την επένδυση αλλά τους εργαζομένους και τις οικογένειές τους;

Επισυνάπτεται το πρωτοσέλιδο της εφημερίδας Αυγή, το πρωτοσέλιδου του ειδικού ενθέτου και η ολοσέλιδη καταχώριση της Εταιρίας.



 



ΣΧΟΛΙΑ

  1. Γιάννης avatar
    Γιάννης 07/03/2013 17:04:12

    Δηλαδή το τι θα γίνει στη βόρεια Χαλκιδική θα αποφασιστεί στο μπρα-ντε-φερ Σαμαρά-Τσίπρα; Θα αποφασιστεί στο τρίγωνο Συγγρού - Κουμουνδούρου - Βουλή; Η τοπική κοινωνία δεν έχει λόγο;

  2. Φοιτητης avatar
    Φοιτητης 07/03/2013 17:13:34

    Τα μεταλλεια της Χαλκιδικης ειναι αλλη μια ζωνη του λυκοφωτος, που οσο η κυβερνηση δεν ξεκαθαριζει, τοσο εναντιον της θα γυρνα:

    1) Ποσο εισεπραξε το δημοσιο απο την πωληση τους;

    2) Ποια μεθοδο αποτιμησης χρησιμοποιησε για να βρει το Δημοσιο το ελαχιστο ανταλλαγμα που πρεπει να ζητησει;

    3) Υπαρχουν ρητρες αν οι εκτιμησεις για το αποθεμα χρυσου ηταν απαισιοδοξες;

    4) Με τι μεθοδο εγινε η ιδιωτικοποιηση; Πλειοδοτικος διαγωνισμος, παντως, δεν ηταν...

    5) Γιατι δεν εχει ασχοληθει η δικαιοσυνη με τον δημο/περιφερειαρχη που υπαρχουν υποψιες οτι εκτελει ιδιωτικα ρουσφετια στην El Dorado Gold;

    6) Εχουν μελετηθει, κοστολογηθει και συμπεριληφθει στο τιμημα ιδιωτικοποιησης η οικολογικη καταστροφη και η αναγκη ακομη και μετεστεγασης των κατοικων απο τις δηλητηριωσεις μεθοδους εξορυξης;

    7) Η εταιρεια εχει ιδρυσει ΝΠΙΔ στην Ελλαδα; Θα λαβει και κονδυλια απο το ΕΣΠΑ λενε μερικοι...

    8) Τα δικαιωματα εξορυξης με τι τιμη χρυσου θα υπολογισθουν; Με αυθαιρετη, με τρεχουσα, με μεση;

    9) Γιατι πωληθηκε και δασικη εκταση και με τι τιμη;

    10) Ποιοι ηταν οι λογοι που οδηγησαν στην ιδιωτικοποιηση και οχι στην εργολαβικη αναθεση της εξορυξης του χρυσου;

    Θα επρεπε σε δημοσια ιστοθεση να υπαρχει εκθεση του κρατους που να καλυπτει τουλαχιστον τα παραπανω σημεια. Που ειναι;

    • Δήμος avatar
      Δήμος @ Φοιτητης 07/03/2013 18:09:33

      ρώτα τον ΣΥΡΙΖΑ καλό παιδί,εμάς ρωτάς; ;)

  3. mimikos avatar
    mimikos 07/03/2013 17:44:13

    ΦΟΙΤΗΤΗΣ: η απαντηση ειναι ΜΠΟΜΠΟΛΑΣ

  4. Γεώργιος Τ. avatar
    Γεώργιος Τ. 07/03/2013 18:11:44

    Τέλειο! Θα δω όμως απάντηση επί της ουσίας από συριζαίους ή τη μπάλα στην εξέδρα πάλι;

  5. giannis avatar
    giannis 07/03/2013 18:47:04

    Εγώ προτείνω εδώ και τώρα δημοψήφισμα αλλά από τους κατοίκους του δήμου Αριστοτέλη που έχουν δικαίωμα ψήφου , ζουν και εργάζονται στα όρια του δήμου και δεν έχουν μισθολογική εξάρτηση από το δημόσιο.

  6. factorx avatar
    factorx 07/03/2013 19:59:28

    Από το Γραφείο Τύπου της Νέας Δημοκρατίας, σχετικά με τη σιωπή του ΣΥΡΙΖΑ στην αποκάλυψη ότι εξυμνούσε την επένδυση της Χαλκιδικής, εκδόθηκε η ακόλουθη ανακοίνωση:

    «Η σιωπή δεν είναι χρυσός.
    Ακόμα περιμένουμε να μας απαντήσει ο ΣΥΡΙΖΑ για την αποκάλυψη ότι εξυμνούσε την επένδυση της Χαλκιδικής πριν λίγο καιρό, αν και τώρα την υπονομεύει λυσσαλέα».

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ factorx 07/03/2013 20:33:37

      Δεν είδατε τι είπε η Κωνσταντοπούλου; Όλα εκτός από το θέμα που τους ρώτησαν στο σύριζα...

  7. Δρόλαπας avatar
    Δρόλαπας 07/03/2013 22:42:04

    Παρακαλείσθε να μην φέρνετε σε δύσκολη θέση τους Στροβιλίζοντες.Είναι κρίμα και άδικο να γυρίζουν σαν χαμένοι πότε αναφέροντας τον Ελληνα Πρωθυπουργό και την τρικομματική Κυβέρνηση ώς ανδράποδα και ανδρείκελα και έπειτα να καταγράφουν με γεναιότητα τις ιταμές επιθέσεις εις βάρος τους απο το ίδιο κέντρο στο οποίο κια χαρίζουν πλέρια δημοσιότητα.Σεβαστείτε την τρικυμία στο κρανίο τους.Ισχύει δε το Απορία ψάλτου βηξ.

  8. Κελάδων avatar
    Κελάδων 08/03/2013 00:24:52

    Δεν μου κάνει καμμία εντύπωση το νέο ρεζίλεμα του Σύριζα. Το ποιόν τους το γνωρίζουμε άλλωστε...ανυπέρβλητη υποκρισία. Ας ελπίσουμε ότι είναι μία ευκαιρία τουλάχιστον να ανοίξουν επιτέλους τα μάτια τους και να δουν τι εστί Σύριζα οι νέοι ψηφοφόροι του που έχουν πιστέψει σε αυτόν. Μιλάμε για την Ύψιστη Υποκρισία.

  9. ΡΑ avatar
    ΡΑ 08/03/2013 13:13:57

    Χαλκιδική S.O.S.
    · · · — — — · · ·

    Η ΧΑΛΚΙΔΙΚΗ σε μονοπάτια ...
    Λατινικής Αμερικής & Νοτίου Αφρικής !!!

    Πότε θα ανοίξει ο φάκελος "ΣΚΟΥΡΙΕΣ" Χαλκιδικής ;

    ΑΡΜΑΓΕΔΔΏΝ !!!

    * 4 τόνοι εκρηκτικά ημερησίως
    * τόνοι επιβλαβής σκόνης στον αέρα , ακόμη να εξηγηθεί το "ακραίο σενάριο" των 3.000 τόνων σκόνης αν θα είναι ανά ώρα, ημέρα, μήνα ή έτος !!!!!!!
    * δεν λένε ότι θα έχουμε εξαφάνιση των νερών αλλά "μετακίνηση" του υδροφόρου ορίζοντα !!!!!!
    * τέλματα απορροής (χαβούζες) με υπολείμματα επεξεργασίας, ύψους 170 μέτρα (2 στο σύνολο)
    * επιφανειακές ανοικτές εξορύξεις (open pit) με 705 μέτρα με βάθος -200 στις Σκουριές με προοπτική για Πιάβιτσα !!!
    * 4 διεσπαρμένα εργοστάσια επεξεργασίας κοιτασμάτων (Μαδεμ Λάκκο , Στρατώνι, Ολυμπιάδαμ Σκουριές)!!!
    * ομολογία υπευθύνων της Εταιρείας ότι το κυάνιο χρησιμοποιείται εδώ και καιρό στο Στρατώνι αλλά όπως και "την χλωρίνη δεν λερώνει" εκτός εάν την πιεις !!!!!!!
    * αποψίλωση 5.000 στρεμμάτων αρχέγονου δάσους
    * η συνέχεια των εργασιών οφείλεται ΄στο ότι και τα δέντρα κοπήκανε ....
    κλπ κλπ κλπ

    Επίσης :

    Η μισή ΧΑΛΚΙΔΙΚΉ γιατί δόθηκε ... μπιτ παρά και όλα να είναι ο.κ. ;
    317.000 στρέμματα γης στην Χαλκιδική πόσο αξίζουν ;
    Είναι λογική η αγορά όλης αυτής της Γής και των ακολουθημάτων αυτής, με 11 εκ € από μια εταιρεία που δημιουργήθηκε με κεφαλαιακή επάρκεια ... 60.000 € ελέω πτώχευσης ;

    Πτώχευσε και η Γή , έχασε την αξία της η Χαλκιδική μα ποιους δουλεύετε ;

    Τώρα νομίζω ότι ήρθε η ώρα :
    να δούμε ποιος είναι ο "κλέφτης και ποιος ο νοικοκύρης " ....
    να δούμε ποιος ευαγγελίζεται πλιάτσικο και θέλει σύμμαχους ντόπιους "κατσαπλιάδες" ..

    να ... να ... να ... να ...

    Ένθεν κακείθεν!!!

  10. Γεώργιος Τ. avatar
    Γεώργιος Τ. 08/03/2013 18:51:05

    Είδε κανείς τις απαντήσεις Σκουρλέτη; Κοκοκοκο... ή αλλιώς επειδή αν πω την αλήθεια θα με καταλάβουν και οι πέτρες τι λαμόγιο είμαι, καλύτερα να λέω βλακείες για να δικαιολογώ τα αδικαιολόγητα. Τουλάχιστον επί Καραμανλή ο Αντώναρος έλεγε μονίμως σε δύσκολες ερωτήσεις: "πυδέν σχόλιον". Ο υπέρμετρος εγωϊσμός του σύριζα όμως τον στέλνει να λέει χοντράδες που τον εκθέτουν παραπάνω από τη σιωπή.