#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
28/05/2009 22:49
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Οι ξεπερασμένοι και οι αυτολογοκριμένοι

Αδιάφορη και πληκτική τηλεμαχία χωρίς εκπλήξεις και ειδήσεις

Τηλεμαχία» (Debate), πολιτικών αρχηγών στην Αθήνα, για  τις ευρωεκλογές στις 7 Ιουνίου: Μόνο το 1/5 των ερωτήσεων για την Ευρώπη, έξι πειθαρχικοί και κόσμιοι «τηλε-αστέρες» (όντως δεύτερης σειράς), αλλά καμία είδηση, καμία γκάφα. Τίποτα το συνταρακτικό. Κανένας δεν αιφνιδίασε κανέναν. Χάσαμε το χρόνο μας.

Έπεισαν κανέναν αναποφάσιστο; Άλλαξε κανείς γνώμη μετά το debate και δεν θα πάει για μπάνιο την μεθεπόμενη Κυριακή;

Λες και μοναδική φροντίδα όλων τους ήταν να απευθυνθεί ο καθένας στο δικό του κομματικό ακροατήριο, την δική του πελατεία. Λες και δεν ενδιαφέρονταν ο κ. Καραμανλή; και ο κ.. Παπανδρέου για τους μετακινούμενους ψηφοφόρους.

Ο Κ. Καραμανλής κράτησε αμυντική στάση και έχασε μια μοναδική ευκαιρία να βγει στην επίθεση  σε ένα πάνελ που  τον ευνοούσε. Πέρασε η γραμμή του Λούλη να στραφεί προς τους "μεσαίους" μετά τις αντεπιθέσεις για την "βαρβαρότητα". Δεν μας είπε τίποτα καινούργιο από χθες.

Ο Γ. Παπανδρέου θύμιζε Καραμανλή  το 2004 και χρησιμοποιούσε συνεχώς τα «μηνύματά» που περνούσε τότε ο σημερινός πρωθυπουργός: «Νέα Αρχή», «ελπίδα», «προοπτική», «δεσμεύομαι», «ξεκάθαρα» κλπ.

Οι άλλοι αδιάφοροι.

Αλέκο μια φορά γίνεται το θαύμα.

Μόνοι τους έστησαν το σκηνικό, μόνοι τους έβγαλαν τα μάτια τους

Και αν δεν έχουν τίποτα καλύτερο να προσφέρουν, τότε ορθώς ο κόσμος επιλέγει τις παραλίες και τα μπάνια.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Μποτίλια στο πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο πέλαγος 28/05/2009 22:57:22

    Λογικό δεν ήταν να γίνουν τα πράγματα έτσι; Ακόμη υποτονικότεροι των πολιτικών ήταν οι δημοσιογράφοι.
    Αυτό δεν ήταν τηλεμαχία, αλλά θέατρο του παραλόγου. Δεν έφταιγαν όμως ούτε οι πολιτικοί, ούτε οι δημοσιογράφοι. Πώς να υπάρξει ένταση σε μια σύγκρουση που συμμετέχουν μόνο χαμένοι; Αφου ο εν τέλει μελλοντικά μόνος κερδισμένος από τις εκλογές δεν παρευρισκόταν: Οι "οικολόγοι".
    Στη ρουλέττα αυτό λέγεται "μηδέν". Τα παίρνει το καζίνο. ΤΟ ΚΑΖΙΝΟ ΚΑΙ Η ΕΞΟΥΣΙΑ ΔΕΝ ΧΑΝΟΥΝ ΠΟΤΕ. Με μια εξαίρεση: Αυτούς που δεν πάνε στο καζίνο για να παίξουν, αλλά για να φλερτάρουν τις χαμένες υπάρξεις, που χρειάζονται παρηγόρια.

  2. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 28/05/2009 23:03:35

    Είναι και δυο «ακαταλληλότεροι»;

    Νομίζω ότι σήμερα απαντήθηκε για άλλη μια φορά, το ερώτημα

    -και οι εκπρόσωποι της πολιτικής
    -και οι εκπρόσωποι της Υπερεξουσίας

    είναι ακατάλληλοι

    Καλά μπάνια.

  3. bgt avatar
    bgt 28/05/2009 23:05:36

    καλα το ειδατε κι ολας? χαρας το κουραγιο σας!

  4. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 28/05/2009 23:08:34

    Περιέργως πάλι μου άρεσε ο Αλαβάνος.
    Τι γίνεται ρε παιδιά;
    Βαράτε με κι`ας κλαίω είμαι τελικά.

  5. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 28/05/2009 23:12:06

    "Τα πάντα όλα"
    Ετελείωσε!!!

  6. Καραμήτρος avatar
    Καραμήτρος 28/05/2009 23:16:39

    @4
    Kαι σε μένα άρεσε.
    (Εξαιρώ τις φαντασιώσεις του γιά το τί νομίζει πως συνέβη τον Δεκέμβριο).
    Μίλησε με οργή και από καρδιάς και σε ότι είπε γιά το περιβάλλον και τους θεσμούς είχε δίκιο...

  7. sinn avatar
    sinn 28/05/2009 23:21:04

    Strange, πρόσεξέ το αυτό. Όπως λεει ο Γιωσαφάτ, οι μικρές -φαινομενικά ακίνδυνες- αποκλίσεις που σωρεύονται κάνουν την όντως επικίνδυνη διαφορά.

    Εγω πάλι δεν χόρταινα ν' ακούω Πράσινη Ανάπτυξη, Βαρβαρότητα και Σοσιαλίσμο απο το Φαλακρό Μουστάκι.
    Η καλύτερη βραδιά του 2009!

  8. XL avatar
    XL 28/05/2009 23:22:00

    Δεν είμαι τόσο μαζόχας να κάτσω να δω debate. Εβαλα σκαι που έδειχνε φίδια και νυχτερίδες βαμπίρ.
    Καλύτερα απο τα βαμπιρ της πολιτικής.

  9. Β. Π. avatar
    Β. Π. 28/05/2009 23:23:36

    Γιατί οι γαλαζοπράσινοι δημοσιογράφοι έκαναν σκληρές (ζωντανές) ερωτήσεις μόνο σε Αλαβάνο και Παπαρήγα? Μήπως έχουν πάρει τη κυβέρνηση και δεν το έχω καταλάβει? Η μήπως γιατί μόνο αυτοί απειλούν τον παράδεισο που ζούνε? Ρωτώ. Ετσι απλά...

  10. Επέστεφε avatar
    Επέστεφε 28/05/2009 23:30:46

    Χμμμ...βαθύς ύπνος !!
    Συμπαθής αλλη μία φορά ο Αλαβάνος (δέχθηκε τις ποιό επιθετικές ερωτήσεις)κατά τα άλλα τίποτε σπουδαίο!!

  11. Keep Talking avatar
    Keep Talking 28/05/2009 23:35:26

    Πωπω χασμουρητό που έριξα! Πείναγα κιόλας, ετρεχαν τα μάτια μου απο την αλλεργία, φταρνιζόμουνα....

    Αυτή ηταν η δομή της στρουχτούρας (των Ευροεκλογών) που έλεγε και ο Φωτόπουλος;

  12. Hase avatar
    Hase 28/05/2009 23:39:25

    Ηταν μια σουπα με παρα πολυ νερο. Οι απαντησεις ηταν προετοιμασμενες και δεν αφορουσαν σε ευρωεκλογες. Ουτε οι ερωτησεις. Αν σε λιγο καιρο γινουν εκλογες και γινει παλι ντιμπειτ παλι τα ιδια θα λενε.
    Εμενα μου αρεσε ιδιαιτερα ο ΓΑΠ. Ιδιαιτερα στο κομματι για την παιδεια και για την κορη του που ρωτηθηκε. Ειπε πως σπουδασε σε τεσσερις χωρες και σε δημοσια και σε ιδιωτικα σχολεια και γνωριζει αριστα τα προβληματα της παιδειας. Το δικο μου ερωτημα θα ηταν΅: Αφου φιλε μου τα ηξερες τα προβληματα της παιδειας απο τις σπουδες σου τοτε γιατι δεν ταλυσες οταν ησουν υπουργος παιδειας;;;
    Και μετα το "φως σε ολα". Δηλαδη αφου παραγραφτηκαν τα δικα μας, απλετο φως σε ολα.
    Οσο για τον ΚΚ. Ηταν ο χειροτερος ΚΚ που ειδα ποτε. Η καλυτερη επιθεση ειναι η αμυνα.
    Καληνυχτα σε ολους, ειναι δυσκολη η αυριανη μερα.

  13. perastikos avatar
    perastikos 28/05/2009 23:44:07

    Με μια πρόχειρη ματιά και, απ όσα διάβασα, βλέπω ότι, τον τελευταίο καιρό τα πολιτικά μηνύματα διατυπώνονται σε πρώτο ενικό, δηλαδή, προσπαθούν να επιλύσουν τα προβλήματα όχι λαμβάνοντας ορθολογικά μέτρα, αλλά με προσωπική ενεργητική παρέμβαση, αυτό όμως έχει προσωπικό κόστος και δεν δίνει τη δυνατότητα στους πολίτες να δραστηριοποιηθούν για τη λύση των πολιτικών κτλ προβλημάτων της χώρας, το πλαίσιο διαφορετικά το αντιλαμβάνεται "το πανελ" διαφορετικά το αντιλαμβάνεται ένα μεγάλο τμήμα του πληθυσμού, τα κριτήρια είναι διαφορετικά.
    κατά πάσα πιθανότητα το γεγονός αυτό οδηγεί σε μεγάλη αποχή και μικρά πολιτικά αποτελέσματα, από τη στιγμή μάλιστα που δεν υπάρχει, δεν δόθηκε σαφής απάντηση για το τι είναι επιτρεπτό και αρμόζον στο χώρο της πολιτικής ζωής.
    Όπως φαίνεται, η αποχή θα ξεπεράσει το 40%, δηλαδή, με λίγα λόγια θα κάνει αυτοδύναμη κυβέρνηση…

  14. ΟΣΜΙΟΝ avatar
    ΟΣΜΙΟΝ 28/05/2009 23:47:20

    Αφου δεν αρεσει στους "ανεξαρτητους" δημοσιογραφους αυτη η διαδικασια, γιατι την δεχονται?

    Παντωςο Τσιμας εχει δικιο. Μονο εδω γινεται τετοια συζητηση πριν απο ευρωεκλογες.
    Αυτο δειχνει την καφριλα ολων.

  15. no more bets avatar
    no more bets 28/05/2009 23:51:11

    Το debate δεν ειχε εκπληξεις.
    Το στησιμο του αλλωστε δεν τις επετρεπε.

    Αντικειμενικα δεν αλλαξε το κλιμα και γιαυτο θεωρω ως μονο κερδισμενο τον Γιωργο.
    Ηρεμος, πειστικος, εναρμονισμενος με την παρουσα πολιτικη ατμοσφαιρα, χωρις υπερβολες και με αισθηση σιγουριας. "Δεν με κραταει κανεις " το μηνυμα του.

    Ο Καρατζαφυρερ στη γνωστη επικοινωνιακη του αυταρεσκεια , με ξεκαθαρο παντως λογο. Εδω το δεξιο μπακαλικο της γειτονιας το μηνυμα.

    Η Αλεκα ψιλιζοριστηκε με τις ερωτησεις για τα οικονομικα του κομματος. Εδωσε απαντησεις εκτος κομματικης γραμμης (αν τα'λεγε αλλος θα επεφτε διαγραφη). Εξ αποκαλυψεως η γραμμη, εξ αποκαλυψεως και τα ...λεφτα, το μυνημα της.

    Ο Αλεκος, ετοιμος, επικοινωνιακος, απολαυστικος στο κλεισιμο που τους την ειπε κι ολας "τι ειστε εσεις που ρωτατε ΡΕΕΕΕΕΕ?"

    Ο ΚΚ , φοβισμενος , με συνειδηση της καταστασης του , δεν τολμησε καν να θεσει διλημματα . Μονο στο ΜΟΝΟΛΟΓΟ του κλεισιματος θυμισε τον παλιο ΚΚ , δυστυχως ομως γιαυτον περασαν πεντε χρονια και οσο κι αν ελπιζει-νομιζει-ευχεται πως ο κοσμος δεν καταλαβε, το σεμνοταπεινο παραμυθι δεν πουλαει πλεον. Η ανικανοτητα αποδειχθηκε και οι δρακοι εχουν ονοματεπωνυμα (Βουλγαρακης - Ρουσοπουλος - Κουλης και λοιποι μη εξαιρετεοι κυριοι και κυριες)
    Αυτα...

  16. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 28/05/2009 23:55:58

    Μετά από το περιβόητο και συγκλονιστικό ντιμπέιτ άλλαξα γνώμη και δεν θα πάω στη θάλασσα την 7η του Ιούνη.
    Οι καίριες τοποθετήσεις τόσο του Μπελούσι όσο και του ΓΑΠ με έπεισαν να πάω σε .... πισίνα.

  17. Β. Π. avatar
    Β. Π. 29/05/2009 00:09:34

    Μοίχιες σκέψεις
    Καραμανλής: Παιδιά μαλακά. Αρκετά με κούρασε ο Πρετεντέρης.
    Παπανδρέου: Μαμα τα πήγα καλά. Ηξερα απέξω όλες τις απαντήσεις.
    Παπαρήγα: Πάλι τα ίδια θέματα μου βάλανε. Για να τσιμπίσω. Αντε τελειώνετε έχουμε και σοβαρές δουλειές.
    Αλαβάνος: Το ξέρω ότι θα θέλατε να μην υπάρχω.
    Καρατζαφέρης: Ειδα φως και μπηκα. Δεν είναι εδώ η συγκεντρωση των ελληνορθόδοξων αποστράτων?
    Τρεμόπουλος: Τη γλύτωσα. Πήρα χάρη.

  18. O Ιθαγενής avatar
    O Ιθαγενής 29/05/2009 00:09:54

    Θα επιμένω με το δικαίωμα που μου δίνει η ψήφος μου :
    «Επιδιώξεις υστερόβουλες διαπλέχθηκαν με παθογένειες της κρατικής μηχανής... Όταν αντιλήφθηκα την έκταση του φαινομένου ανέλαβα την ευθύνη. Δεν πιστεύω ότι ουδείς πολιτικός κανενός κόμματος χρηματίστηκε ούτε πήγε να χρηματιστεί για την αυτήν την υπόθεση».

    Μου το εξηγεί γιατί μπερδεύτηκα?

    -υστερόβουλες? ....με σκοπό?
    -ανέλαβα την ευθύνη? ....για ποιο λόγο?
    -κανενός κόμματος? δεν ξεκίνησε "υστερόβουλα" από το ΠΑΣΟΚ δηλαδή?
    -δεν πιστεύω ότι ουδείς πολιτικός? δηλαδή:

    δεν πιστεύει ότι χρηματίστηκε πολιτικός?
    ουδείς χρηματίστηκε?
    ή δεν πιστεύει ότι ουδείς...

    γιατί βγαίνει διαφορετικό νόημα...

    Να ρωτήσω εγώ λοιπόν ως πρώην δεξιός ψηφοφόρος:

    -να πιστέψω το 2004
    -τις εξαγγελίες στη Βουλή
    -τη συνέντευξη
    -το μπεεεε ιτ
    Γιατί δεν συμβαδίζουν γαμώτο πουθενά

    ΥΓ

    και έχει δίκαιο ο Strange Attractor, από τα 5 πτώματα μου άρεσε αυτός που διαφωνώ περισσότερο ξανά γαμώτο....

  19. Πολυβώτης avatar
    Πολυβώτης 29/05/2009 00:13:45

    Εγώ νομίζω ότι ο Αλαβάνος ήταν κατώτερος των προσδοκιών, οι οποίες ήταν ψηλές μια έφαγε την ευκαιρία από τον Τσίπρα, πληγώνοντας έτσι το κόμμα του. Κατέφευγε σε προετοιμασμένους συναισθηματισμούς, και η απάντησή του για προσλήψεις στο Δημόσιο ήταν απαράδεκτη. Έπρεπε, κατά τη γνώμη μου, να επιμείνει και να αναδείξει περισσότερο ορισμένα αυτονόητα που τα ΜΜΕ κάνουν ότι αγνοούν: ότι πρέπει να στηριχτεί όποιος πάει κόντρα σε μεγαλοσυμφέροντα αν θέλουμε να δούμε μια άκρη, ότι το ΠΑΣΟΚ μιλάει για πρασινάδες αλλά στήριζε το Βωβοκτίριο, ότι κρίσιμοι τομείς του Δημοσίου όπως νοσοκομεία και ελεγκτικοί μηχανισμοί έχουν τρομερές ελλείψεις σε προσωπικό και πόρους που πρέπει να καλυφθούν. (Αν δεν κάνω λάθος, σε αυτό το πλαίσιο είχε μιλήσει ο Τσίπρας για 100.000 προσλήψεις, όχι για να λυθεί το πρόβλημα της ανεργίας!) Και, εκ των υστέρων, δεν φάνηκε γιατί ήταν τόσο απαραίτητο να στερήσει από τον Τσίπρα μια σημαντική ευκαιρία να αποδείξει ότι δεν είναι του νηπιαγωγείου, τον Αλαβάνο ο κόσμος τον έχει ξαναδεί σε τέτοια περίσταση και δεν κατάφερε να προσθέσει τίποτα στην προηγούμενη εμφάνισή του.

  20. no more bets avatar
    no more bets 29/05/2009 00:17:29

    Ιθαγενη,
    τι τα θες , τι τα γυρευεις...
    Δυο εβδομαδες τωρα διαλεγεις παραλια.
    Γιατι δεν πας για μπανιο στην πισινα του strange?
    Μπορει να εχει και την Καϊλη. Κι αν σου κατσει??? (που λεει και ο ΟΠΑΠ)

  21. O Ιθαγενής avatar
    O Ιθαγενής 29/05/2009 00:18:26

    Προτιμώ τις μελαχρινές,
    μπορείς να συζητήσεις,
    ...μετά

  22. no more bets avatar
    no more bets 29/05/2009 00:20:46

    Καθε συζητηση μπορει να σου στοιχησει πολλα...
    Γιαυτο μετα εγω ...κοιμαμαι, μεγαλε.

  23. O Ιθαγενής avatar
    O Ιθαγενής 29/05/2009 00:23:15

    Ποτέ δεν κοιμάσαι ...μετά, δίπλα σε μια κυρία
    είναι σαν τους ...πολιτικούς
    και αν σου ...μείνει?
    Περιμένεις να κοιμηθείς και ...λακάς
    αλλιώς ανοίγει ο λάκκος του ...με αγαπάς

  24. no more bets avatar
    no more bets 29/05/2009 00:28:04

    Σε ειχα παρεξηγησει...
    Αν και μιλας στην καρδια μου, εγω δεν θα παω για μπανιο.
    Εχω αγωνα αυριο... (που ...ξαναλεει και ο ΟΠΑΠ)
    ΧΑΧΑΧΑ

  25. no more bets avatar
    no more bets 29/05/2009 00:44:43

    Καληνυχτα σε ολους.

    ΥΓ. Orestios, R U OK?

  26. kaplan avatar
    kaplan 29/05/2009 09:13:06

    και μένα μου άρεσε ο Αλέκος, ειδικά όταν αναφέρθηκε στην πράξη και τη διαφορά πολιτικών σαν τον Μιχάλη

  27. tiramola avatar
    tiramola 29/05/2009 10:10:31

    Το debate κατά την άποψή μου όχι μόνο δεν προσθεσε τίποτα το καινούργιο αλλά έκανε και ζημιά με την έννοια ότι όσοι το παρακολούθησαν από αυτούς που το σκέφτονταν αν θα πάνε να ψηφίσουν μάλλον θα προτιμήσουν τελικά καμμιά παραλία...
    Για άλλη μιά φορά ο Αλάβάνος ήταν η καλύτερη παρουσία , πάντα κατά την γνώμη μου.