16/05/2009 17:19
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Οι «νταβατζήδες» βρήκαν τον μάστορά τους


______________________________________________________________________________________________
Πρωτοφανή επιτυχία είχε η απεργία των εφημεριδοπωλών με αποτέλεσμα η Αττική να μείνει χωρίς Σαββατιάτικες εφημερίδες. Η ζημιά είναι τεράστια για τους εκδότες - βαρόνους που διαβεβαίωναν μέχρι εχθές αργά το βράδυ ότι η διανομή θα γινόταν κανονικά με ίδια ή άλλα μισθωμένα μέσα (ακόμα και μπράβους;). Παρά το γεγονός ότι κανένα ΜΜΕ δεν μετέδωσε τίποτα για την απεργία  η κινητοποίηση ήταν καθολική και από τα ξημερώματα υπήρχαν ομάδες περιφρούρησης της απεργίας σε κάθε σημείο - ακόμα και τα πιό μικρά. Το φιάσκο των εκδοτών λαμβάνει μεγάλες διαστάσεις (χάνουν εκατομμύρια) αν αναλογιστούμε ότι χθες ξοδεύτηκαν πακτωλοί χρημάτων σε τηλεοπτική διαφήμιση των εφημερίδων και των δώρων που προσέφεραν.

Κοίτα να δεις που όλα μπορούν να γίνουν στον τόπο αυτό. Αναπτύσσουμε σχέσεις με τους περιπτεράδες.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. aeriko avatar
    aeriko 16/05/2009 17:43:11

    Προς τι οι πανηγυρισμοί???
    Οι 9,5 στις 10 αναρτήσεις στο blog αφορούν τι εγραψαν ή τι έκανα οι "νταβατζήδες" οπότε η απεργία σας ακυρώνει!!!
    Καταλάβαίνω ότι διεκδικείτε ως χαλίφης την θέση του χαλίφη!!! Αλλά φευ!!!!

  2. Factorx avatar
    Factorx 16/05/2009 17:55:44

    @aeriko. Είσαι και κακούλης και ψευταρούλης ε;

  3. ο νοών...νοείτω avatar
    ο νοών...νοείτω 16/05/2009 18:07:09

    @aeriko,
    Κουτσοί, στραβοί στον Άγιο Παντελεήμονα;
    Δεν κάνει.
    Έχεις διαβάσει πολλά πράγματα στις εφημερίδες σαν και αυτά που γράφονται εδώ;
    Έχεις γνωρίσει πολλούς σχολιαστές στις εφημερίδες;
    Έχεις την δυνατότητα επί καθημερινής βάσης να δημοσιοποιείς την άποψή σου στις εφημερίδες;
    Δεν κάνει. Χαλάρωσε.

  4. ο νοών...νοείτω avatar
    ο νοών...νοείτω 16/05/2009 18:07:50

    Καλό ΣΚ!

  5. Νικόλας avatar
    Νικόλας 16/05/2009 18:17:59

    Δεν είναι σωστό πως τα ΜΜΕ δεν παίξανε τίποτε για την απεργία των εφημεριδοπωλών. Ο Σκάι έλεγε το πρωί κάτι του στύλ:
    Απέτυχε η απεργία των νταβατζήδων εφημεριδοπωλών που πνίγουν το συνταγματικά κατοχυρωμένο δικαίωμα των πολιτών στην ενημέρωση.

  6. aionios avatar
    aionios 16/05/2009 18:22:01

    το αν έτσουξε τους εκδότες η απεργία φαίνεται από το μεσημεριανό δελτίο του μεγκα και τη χολή που έβγαζε.
    και τα περί"συνταγματικά κατοχυρωμένο δικαίωμα των πολιτών στην ενημέρωση" κλπ..

  7. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 16/05/2009 18:24:31

    Αντίθετα για εμένα ήταν το καλύτερο Σάββατο:

    -ενημερώθηκα από το ίντερνετ
    -δεν είδα κρεμασμένα σκουπίδια στα περίπτερα
    -δεν είδα δημοσκοπήσεις, σκοπιμότητες, ταινίες, αντικειμενική και αδέσμευτη έμμισθη γραφίδα
    Αλλά πάνω από όλα ευχαριστήθηκα, που κάποιος που χάνει το μεροκάματό του με τη στάση που επιλέγει να τηρήσει, έστω και από οικονομική αφετηρία ορμώμενος, χαστουκίζει τους Πραιτοριανούς της διαφθοράς.

  8. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 16/05/2009 18:29:07

    Αλήθεια το Μέγκα και λοιποί δημοκρατικοί αγωγοί ενημέρωσης έχουν άδεια από τη πολιτεία για τη λειτουργία τους?


    Οταν το σύνταγμα εξαντλείται στα όρια της φόδρας της τσέπης ορισμένων....

  9. aeriko avatar
    aeriko 16/05/2009 18:33:43

    Προς factorx
    Aκουσον μεν...παταξον δε!!
    Κακούλης(χμμμ...ίσως) ψευταρούλης...(ποτέ!!!)
    Αλήθεια στους νταβατζήδες υπολογίζεται και τον "ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΗ" ή την "ΑΥΓΗ"???(προσωπικά εψαχνα την Αυγή σήμερα).
    Οσο κακή και νταβατζίδικη να είναι για παράδειγμα η Ελευθεροτυπία μου αρέσει να πηγαίνω στο περιπτερο της γειτονιάς(πράξη κοινωνικοποίησης)και να την αγοράζω για τουλάχιστον τους εξής λόγους
    1)Απολαυστικός Ναυτίλος(Στάθης)
    2)Πολύ ενδιαφέρον "Τυπος των Ηλων"(Τριάντης)
    3)Γελοιογραφία Καλαιτζή (Απο το ΑΝΤΊ τον θυμάμαι)
    4)Αρθρα Βεργόπουλου-Παπαιωάννου
    5)Κάποιες οικονομικές αναλύσεις της (Λογω επαγγέλματος)
    6)Αρθρα Μπουγάστου
    Δεν συμφωνώ με όλα αλλά ξέρω επώνυμα με ποιόν να διαφωνίσω ενώ παντού στα blogs ανωνυμία.

    "Το φιάσκο των εκδοτών λαμβάνει μεγάλες διαστάσεις (χάνουν εκατομμύρια) αν αναλογιστούμε ότι χθες ξοδεύτηκαν πακτωλοί χρημάτων σε τηλεοπτική διαφήμιση των εφημερίδων και των δώρων που προσέφεραν."
    Διακρίνω μια κακία ή μου φαίνεται???(Υπάρχουν και εκατοντάδες εργαζόμενοι εκεί)
    Καιτέλος μια απορία νταβαζτήδες ήταν πάντα ή έγιναν τώρα???!!!(παλιότερα δούλευες αν δε κανω λάθος και εσύ σε μια εφημερίδα!!!)
    Προς ο νοών ..νοείτω
    Ακριβώς "χαλάρωσε" αυτό ενοώ και εγώ προσοκώ κάποια στιγμή ωρίμανση των blog και να αποτελέσουν εργαλείο ουσιαστικής παρέμβασης(Είθε!!!)

  10. sk avatar
    sk 16/05/2009 22:27:56

    aeriko

    ΑΣΕ ΡΕ ΜΕΓΑΛΕ.....
    ΕΓΩ ΓΙΑ ΕΠΑΓΚΕΛΜΑΤΙΚΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ ΑΓΟΡΑΖΩ ΕΝΑ ΦΥΛΛΟ ΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ (ΚΤΕ)
    ΣΗΜΕΡΑ ΑΓΟΡΑΣΑ ΚΤΕ ΚΑΝΟΝΙΚΑ.
    ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΕΡΓΙΑ...... ΕΜΑΘΑ ΑΠΟ ΤΟ ANTI!!!!
    AYTO ΑΥΤΟ ΣΟΥ ΛΕΕΙ KATI?

    ΟΤΙ Η ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΓΙΑ ΕΜΕΝΑ (ΚΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΕΣ ΣΑΝ ΕΜΕΝΑ) ΕΙΝΑΙ ΑΝΤΙ!!!!

  11. neos avatar
    neos 16/05/2009 23:07:28

    Aερικο μαζι σου, δεν ειναι για κουταλα ο νεοΕΛληνας, οτι πιο καταπιεσμενο και εκδικητικο, ο ραγιας δεν το ξεπερνα....

  12. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 16/05/2009 23:21:33

    Μπορω να μαθω κι εγω ο αδαης,γιατι εγινε αυτη η απεργια,γιατι ξερετε,εγω δεν πιστευω οτι πασα απεργια σωστη.
    Δεν μπορει ο καθε ενας,να εκβιαζει,ειδικα αμα εχει καποιο ειδικο επαγγελμα και δεν ειναι πχ εργατης βιομηχανιας,οι οποιοι απο ο,τι ξερω,(οσοι υπαρχουν τελως παντων),δεν κανουνε και τοσο συχνα απεργιες.
    Και αυτοι,και οι περιπτεραδες απο την αλλη,εχουν καταφερει να εκβιαζουν τις κυβερνησεις σε 100 τομεις,ωστε ουτε να περασουμε διπλα απο ενα περιπτερο δεν μπορουμε αφου το εχουν κανει λαικη αγορα.
    Θυμαμαι και παλια,που βγαλανε στη συνταξη τους εργαζομενους στα λινοτυπικα,μεγαλομισθους,με επαγγελματα,που δινοντουσαν προικα,και τους δωσανε και καποια δισεκατομμυρια στο Ταμειο τους.
    Και εγω πχ,ηθελα να παρω τα ΝΕΑ υστερα απο πολλα χρονια,για να παρω τον καραγκιοζη του Σπαθαρη που ειχε μεσα,και μου την εσπασε.

  13. olympiada (male) avatar
    olympiada (male) 17/05/2009 00:27:58

    Την είχαν υποκινήσει οι bloggers. Το Ερώτημα είναι αν θα πάνε στον εισαγγελέα τα ζώα που αποφάσισαν να πάει ο Ρουβάς μ' αυτό το τραγούδι στη eurovision. Το χορευτικό του Φωκά είναι πραγματικά για ταινία με γαρδέλη. Όσο για τη σύνθεση, yamaha psr31 μοντέλο 1980. Και λίγο χειρότερα.

  14. Justin Case avatar
    Justin Case 17/05/2009 05:26:14

    Είναι τόσο αλλού οι μεγαλοεκδότες και μεγαλοδημοσιογράφοι που δεν έχουν καταλάβει ότι η εποχή τους πέρασε ανεπιστρεπτί...
    Μετράνε μέρες.
    'Ηρθε η ώρα της γλυκιάς εκδίκησης.

  15. Το πνεύμα του Μάη avatar
    Το πνεύμα του Μάη 17/05/2009 06:39:27

    Πάμε ξανά ! "Είναι τόσο αλλού οι μεγαλοεκδότες και μεγαλοδημοσιογράφοι που..."
    Τους απέμειναν μόνο κάτι αερικά του Τσίριζα, τόσο ανεδαφικά, τόσο ξεπερασμένα, που κλαίγονται στα μπλογκς για τα απανωτά χαστούκια στην "ενημέρωση", ενώ δεν είναι παρά μόνο η αρχή...

  16. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 17/05/2009 08:57:54

    Οι μεγαλοεκδοτες,εχουν βαλει οδι στις τξλεορασεις απο την αρχη,οπότε τοχουν διπορτο.
    Αμα και οι τηλαορασεις τα φτυσουν,πραγμα που δεν ειναι ευκολο,αλλα δεν ειναι και αδυνατον,τοτε μαλιστα.
    Αλλα πρεπει πρωτα να πεθανουν οι γιαγιαδες και οι παπουδες,που δεν εχουν ανοιξει ποτε υπολογιστη.
    (Εγω,εχω.Φτου,φτου,φτου).