05/11/2008 20:21
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Οι νέοι ψήφισαν Ομπάμα

Τον Obama τον ψήφισαν οι νέοι. Όσο πιο νέοι, τόσο πιο Δημοκρατικοί, ή τόσο πιο υπέρ του Obama. Αν τα καταφέρει να τον θυμούνται όπως τον Reagan, ίσως θα υπάρξει μόνιμη μεταστροφή υπέρ των Δημοκρατικών, όπως υπήρξε μεταστροφή υπέρ των ρεπουμπλικανών, τότε.

Μακριά από μένα να αναλύσω πολιτικά και πολύπλοκα. Ωστόσο, η μεταστροφή έγινε με το ξέσπασμα της κρίσης. Μερικοί αναλυτές είπαν ότι η μεταστροφή είναι βασικά ηλικιακή και έχει αρχίσει εδώ και καιρό όταν ο Bush άρχισε να απογοητεύει.

Οι Αμερικανοί δεν παθιάζονται πολιτικά όπως εμείς, ούτε αναλύουν αυτό ή το άλλο με πάθος και άποψη. Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν έχουν πατριωτισμό ή προτιμήσεις. 

Η δική μας νεολαία, αλήθεια, τι σκέπτεται; ποιος την εμπνέει;

ΔΠ

(Το σχεδιάγραμμα είναι στο http://edition.cnn.com/ELECTION/2008/results/president/)

ΣΧΟΛΙΑ

  1. donaE avatar
    donaE 05/11/2008 20:42:55

    Την εμπνεει αυτος που θα την διορισει στο δημοσιο,και φταινε οι μεγαλοι για αυτο.Και στις ΗΠΑ τα οικονομικα προβληματα σπρωξανε τους νεους στον Ομπαμα.Τι λεει αραγε ο Μαλκολμ Χ εκει που βρισκεται?

  2. Κρητικός avatar
    Κρητικός 05/11/2008 20:48:23

    Archaeopteryx πιστεύεις πως ο Ομπάμα θα έβγαινε αν δεν ήταν αφροαμερικανός? Εγώ πιστεύω πως όχι και εκεί είναι για μένα και η απάντηση της ερώτησής σου. Η νεολαία θα εμπνεόταν από το διαφορετικό, αυτό που δεν έχει δοκιμάσει και άρα φέρνει τον αέρα της ελπίδας. Αλλά στις μέρες μας εδώ στην ελλάδα δεν έχει βρεθεί πολιτικός να το εκφράσει αυτό. Και μη μου πείτε για τον Αλέξη... θα βάλω τα γέλια.

  3. El-Hajj Malik El-Shabazz avatar
    El-Hajj Malik El-Shabazz 05/11/2008 20:51:29

    When a person places the proper value on freedom, there is nothing under the sun that he will not do to acquire that freedom. Whenever you hear a man saying he wants freedom, but in the next breath he is going to tell you what he won't do to get it, or what he doesn't believe in doing in order to get it, he doesn't believe in freedom. A man who believes in freedom will do anything under the sun to acquire . . . or preserve his freedom.

    τάδε έφη

  4. Κρητικός avatar
    Κρητικός 05/11/2008 20:54:32

    preserve his sense of freedom. Γιατί πραγματική ελευθερία και δημοκρατία δεν υπάρχουν. Ούτε στην Αμερική ούτε πουθενά.

  5. Lies avatar
    Lies 05/11/2008 21:22:43

    Εγω νομιζω οτι στηριξαν τον Ομπαμα τα μεγάλα συμφεροντα που τυνχανει να ειναι υπερ της παγκοσμιοποιησης και συναμα της πολυπολιτισμικότητας(φθηνα χερια..). Η εκλογη του Ομπάμα ειναι συμβολική. Θα αλλάξουν πολλά σε φυλετικα και αλλα παρεμφερη θέματα. Κατα την γνωμη μου, προς το καλυτερο...

  6. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 05/11/2008 21:22:48

    μήπως θυμάσαι Κρητικέ τι λέει ο τάφος του Καζαντζάκη;

  7. Κρητικός avatar
    Κρητικός 05/11/2008 21:39:38

    Αυτό λοιπόν που λέει ο τάφος του Καζαντζάκη θα μπορούσε να το πει μόνο κάποιος από middle class και πάνω. Όταν πεινάς πάντα ελπίζεις οτι άυριο θα βρεις επιτέλους φαγητό. Όταν δεν έχεις δουλειά, φοβάσαι πως δεν θα μπορέσεις να στηρίξεις την οικογένειά σου. Κι όταν νιώθεις την αδικία δεν μπορείς ποτέ να είσαι ελεύθερος.

  8. Κρητικός avatar
    Κρητικός 05/11/2008 21:54:10

    Επίσης, αυτό που λέει ο τάφος του Καζαντζάκη θα μπορούσε να το πει μόνο κάποιος από 80 και άνω. Όταν είσαι νέος ελπίζεις. Όταν μεγαλώνεις φοβάσαι πως δεν θα προλάβεις να κάνεις όσα θέλησες στη ζωή. Και πες μου, μπορεί κάποιος να πει πως είναι πραγμτικά ελεύθερος όταν ο τελικός προορισμός είναι ήδη προκαθορισμένος?

  9. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 05/11/2008 22:25:08

    Μήπως θυμάσαι, στο Τελευταίο Πειρασμό, ποιό ήταν το όνειρο (που ήταν και ο τελευταίος πεορασμός); «...τροφή στον θάνατο...»

  10. donaE avatar
    donaE 05/11/2008 22:32:42

    'ουτε τα πουλια δεν ειναι ελευθερα απο τις αλυσιδες του ουρανου',ποιος το ειπε αυτο?Τελειωνουν τα παιχνιδια με τις λεξεις αραγε?Ας λεμε ευχαριστω καθε μερα που ξημερωνει.

  11. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 05/11/2008 22:44:34

    Ah, my friends from the prison, they ask unto me,
    How good, how good does it feel to be free?
    And I answer them most mysteriously,
    Are birds free from the chains of the skyway?

    που το θυμήθηκες;

  12. donaE avatar
    donaE 05/11/2008 23:17:05

    @archaeopteryx κανω και τιποτα αλλο?Θα παιξουμε με οτι χαρτια εχει η τραπουλα,δεν βλεπω κατι αλλο!

  13. Κρητικός avatar
    Κρητικός 06/11/2008 08:16:40

    Archaeopteryx μπορούμε αν θέλεις τώρα να αφήσουμε τη λέξη 'ελευθερία' και να παίξουμε το ίδιο παιχνιδάκι με λέξεις και για τη 'δημοκρατία'. Όχι τίποτ' άλλο αλλά μας έχεις πρήξει με την προπαγάνδα σου περί δημοκρατίας της Αμερικής. Ρώτησες τα παιδιά που γεννιούνται μέσα στα γκέτο και τις συμμορίες αν πιστεύουν οτι ζουν σε δημοκρατική χώρα? Ρώτησες τους ιθαγενείς πληθυσμούς? Τους βετεράνους που έχουν μισοτρελαθεί?
    Ρώτα και με χαρά να διαβάσουμε τί θα σου απαντήσουν.

  14. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 06/11/2008 09:24:42

    καλημέρα κοπέλι
    κουκιά σπέρνω

    πολλά τα παιχνίδια με τις λέξεις. Και που ξέρεις ότι εγώ δεν γεννήθηκα σε γκέττο και δεν είμαι ήδη μισότρελλος?

  15. Κρητικός avatar
    Κρητικός 06/11/2008 09:35:26

    Όλοι ανήκουμε σε κάποιο 'γκέτο' είτε λέγεται οικογένεια είτε θρησκεία. Από αυτή την άποψη ξέρω οτι κι εσύ λογικά γεννήθηκες σε ένα τέτοιο. Ξέρεις όμως σε τι πράγμα αναφέρομαι. Οι πολιτικοί στις USA μπορεί να είναι ελεύθεροι να πουν την άποψη τους και να διαφωνήσουν με τον αρχηγό τους. Η πραγματική δημοκρατία όμως φαίνεται στο λαό. Ούτε στο Κονγκρέσσο ούτε στους γιάπις της Γουόλστριτ. Και οι επιλογές του λαού δυστυχώς νομίζω πως είναι μηδαμινές. Κυρίως λόγω αποχαύνωσης.

  16. leon avatar
    leon 06/11/2008 11:00:41

    Οταν επεσαν οι Διδυμοι πυργοι ο Αμερικανος κοντοσταθηκε λιγο σαστισμενος και μετα εδωσε το πρασινο για εισβολη στο Αφγανισταν. Μετα καποιος του ειπε πως δεν φτανει αυτο...πρεπει να μπει και στο Ιρακ. Αφου δεν του ειπαν πως θα μπουν στο σπιτι του εδωσε το πρασινο φως και για το Ιρακ. Τωρα ομως που μπηκαν σπιτι του, στην τσεπη του, αποφασισε να στηριξει το νεο και ελπιδοφορο. Ο Αμερικανος ψηφιζει με την τσεπη του οπως αλλωστε και ολοι στον υπολοιπο κοσμο...