#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
13/06/2011 11:54
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Οι μόνοι που στηρίζουν τον ΓΑΠ είναι οι φίλοι του στην Τρόικα.



To Μεσοπρόθεσμο κατατέθηκε λοιπόν στη Βουλή και πάει προς ψήφιση μέχρι 28 Ιουνίου. Σίγουρα πριν από τη Σύνοδο Κορυφής όπου ο Γ. Παπανδρέου θα παίξει το τελευταίο του χαρτί, αυτό της μη ψήφισης του Μνημονίου, της χρεοκοπίας και ότι αυτό συνεπάγεται για την Ευρωπαϊκή Ένωση, το ευρώ και τις άλλες προβληματικές οικονομίες.

Όχι, ότι ο πρωθυπουργός έχει ισχυρό διαπραγματευτικό ατού, ούτε κάνει ότι θέλει τους Ευρωπαίους. Αυτά είναι αστεία και να τα λέει κάποιος. Η κυβέρνηση πήρε μέτρα που είχε συναποφασίσει με την τρόικα, ενέδωσε σε ότι χειρότερο διέταξαν οι δανειστές μας, χωρίς μάλιστα να μας λέει με ποιους όρους θα πάρει η χώρα αυτό το δάνειο. Αντίθετα, παίζει με το εκβιαστικό δίλημμα: ή Μεσοπρόθεσμο ή χρεοκοπία προκειμένου να «μαντρώσει» όσους βουλευτές έχουν συνείδηση και φυσικά τον κόσμο. Οι επόμενες ημέρες κρίνονται ιδιαίτερα σημαντικές καθώς οι διαπραγματεύσεις είναι σε εξέλιξη σε εσωτερικό και διεθνές επίπεδο.

Σύμφωνα με πληροφορίες, ο Γ. Παπανδρέου, υπό την πίεση στο εσωτερικό μέτωπο θα αναζητήσει σανίδα σωτηρίας στα φιλαράκια του, τους τροικανούς. Οι ίδιες πληροφορίες αναφέρουν ότι τις επόμενες ημέρες ίσως υπάρχει δήλωση στήριξης από ΔΝΤ και Κομισιόν προς την κυβέρνηση του ΠΑΣΟΚ. Ενδεχομένως ακόμη και η Μέρκελ να βγει και να πει καμιά… καλή κουβέντα για τον πρωθυπουργό και την κυβέρνησή του, προκειμένου να αλλάξει το κλίμα που επικρατεί.

Θα πρόκειται για δηλώσεις του τύπου: «Γλιτώνετε την χρεοκοπία, σας δανείζουμε 100 δις αλλά πρέπει να εφαρμόσετε το Μεσοπρόθεσμο και να δώσετε εγγυήσεις για τα λεφτά μας».

Θα πρόκειται για την τελευταία κλίμακα του εκβιασμού του ελληνικού λαού. Θα παίξουν το χαρτί των καταθέσεων που θα χαθούν, αν η Ελλάδα χρεοκοπήσει, θέλοντας να πανικοβάλλουν τον κόσμο.

Θα στηρίξουν έτσι τον κ. Παπανδρέου που παραπαίει καθώς στο εσωτερικό της χώρας η συμφωνία στη Σύνοδο Κορυφής θα «επικοινωνηθεί» ως τεράστια επιτυχία, ως λύση που απέτρεψε την καταστροφή κι άλλα τέτοια όμορφα κι αγγελικά πλασμένα.

Θα προσπαθήσει, λοιπόν ο κ. Παπανδρέου να πάει με τη Συμφωνία στη Βουλή και να πείσει τους βουλευτές του να ψηφίσουν χωρίς αντιρρήσεις το Μνημόνιο 2. Έχει και τις… καβάτζες του από Καρατζαφέρη και Ντόρα, οπότε θα πετύχει αυτό που θέλει.

Και στη συνέχεια απρόσκοπτα θα προχωρήσει σε ριζικό ανασχηματισμό βγάζοντας από το κάδρο τον αποτυχημένο κ. Παπακωνσταντίνου.

Αυτό που ίσως δε γνωρίζει η κυβέρνηση είναι ότι τα μέτρα δε θα περάσουν από τον ίδιο τον κόσμο. Θα το καταλάβουν πολύ σύντομα, θα το νιώσουν το καλοκαίρι όταν οι βουλευτές θα πάνε διακοπές. Έχει να πέσει γιαούρτι…

Αλλά μην υποτιμάτε και το σενάριο των πρόωρων εκλογών. Η ημερομηνία 24 Ιουλίου όλο και περισσότερο «παίζει».

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Enzo avatar
    Enzo 13/06/2011 11:59:06

    Guardian:” Πρόκειται για ακραίο φορολογικό μαζοχισμό, που δεν πρόκειται να λειτουργήσει”

    μα τι λετε? ο παπ και ο γαπ ξερουν καλυτερα απο εσας! εσεις ειστε ασχετοι κυριοι της Guardian

  2. ΞΕΝΟΦΩΝΤΑΣ avatar
    ΞΕΝΟΦΩΝΤΑΣ 13/06/2011 12:02:19

    ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΘΑ ΣΥΜΒΟΥΝ ΤΡΟΜΕΡΑ ΓΕΓΟΝΤΑ, ΜΕ ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΕΜΒΕΛΕΙΑ ΚΑΙ ΕΠΙΠΤΩΣΕΙΣ...
    ΕΤΣΙ, ΜΕΣΑ ΣΤΑ ΠΛΑΙΣΙΑ ΤΗΣ ΕΝΟΡΧΗΣΤΡΩΜΕΝΗΣ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΠΟΙΗΣΗΣ ΤΩΝ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ ΥΠΟΔΟΥΛΩΣΕΩΝ ΤΩΝ ΛΑΩΝ, ΘΑ ΓΙΝΟΥΝ ΑΠΟΠΕΙΡΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΓΚΑΘΙΔΡΥΣΗ ΤΗΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗΣ ΔΙΚΤΑΤΟΡΙΑΣ ΤΟΥ ΜΕΓΑΛΟΥ ΑΔΕΛΦΟΥ. ΣΤΟΝ ΒΑΘΜΟ ΠΟΥ ΕΙΜΑΣΤΕ ΥΠΟΨΙΑΣΜΕΝΟΙ, ΑΣ ΕΝΔΥΝΑΜΩΘΟΥΜΕ ΗΘΙΚΑ... ΣΤΟΝ ΔΕ ΒΑΘΜΟ ΠΟΥ ΘΑ ΑΠΟΚΤΗΣΟΥΜΕ ΤΕΣΤΟΣΤΕΡΑΤΗ ΗΓΕΣΙΑ, ΑΣ ΕΤΟΙΜΑΖΟΜΑΣΤΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΕΓΑΛΗ ΜΑΧΗ ΜΕ ΤΙΣ ΕΩΣΦΟΡΙΚΕΣ ΑΥΤΕΣ ΔΥΝΑΜΕΙΣ ! ΚΑΛΟ ΒΟΛΙ ΑΔΕΛΦΙΑ !!!

  3. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 13/06/2011 12:17:28

    H ATAKA των ημερων ειναι μια !
    " Για καθε 1 ευρώ αποκρατικοποιήσεων, 2 ευρώ "βοήθειας=Δανειου""

    χαχαχαα και καθομαστε ακομη και τον βλεπουμε να κανει Πρασινους ηρωισμους και να μιλαει λες και μολις κατελαβε τοιν πλατηνη Αρη και θελει να τον στρωσει με Πρασινη Αναπτυξη.....

    ΠΠ

    • Orestios avatar
      Orestios @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 13/06/2011 13:22:19

      AXAXAXAXAXAXAXA
      +1000

  4. kiki avatar
    kiki 13/06/2011 12:23:33

    Να το Ρομπαι μου, νατο το κρυφο αντικειμενο του ποθου μου.
    Μ αρεσει να ακουω και κεινον τον ακροδεξιο αγγλο στο ευρωκοινοβουλιο οταν τον βριζει, λατρευω το σπινθηροβολο βλεμμα του, του Ποπαυ.
    Τελειως συνδιασμος Ποπαυ, Ατκινσον.
    Και ακολουθουν il piu grande Lamogio Μπαροζο , αυτουνου τι του ταξαμε, εκτος απο τα μεταλλαγμενα και κλωνοποιημενα?
    Και στο κεντρο η ιδιοφυια, το λαμπρο αστρο της ελληνικης [ σχετικο αυτο] πολιτικης ζωης.
    στηριξτε τον στηριξτε τον, ολους μαζι θα σας παρει ο εξω απο δω.
    ΓΑΠ φορα την μωβ γραβατα , μην σε βασκανουμε.

  5. axis avatar
    axis 13/06/2011 12:45:39

    Η μόνη πραγματική διέξοδος - σωτηρία για τον Παπανδρέου είναι οι εκλογές. Ήδη ο Βενιζέλος τον προειδοποίησε ανοιχτά ότι για τα μνημόνια και το ξεπούλημα θα τον κάτσουν στο σκαμνί. Τα ελικόπτερα δεν τον σώζουν. Αν παραπεμφθεί στο Ειδικό Δικαστήριο θα τον βρουν όπου και να πάει. Να δούμε τότε αν θα του δώσουν άσυλο τα φιλαράκια του από την τρόϊκα. Άσε που μέρα με την ημέρα το ΠΑΣΟΚ καταρρέει δημοσκοπικά και μέχρι το Σεπτέμβριο θα έχει διαλυθεί. Αντίθετα η ΝΔ ισχυροποιείται μέρα με την ημέρα και όσο καθυστερούν οι εκλογές τόσο ανεβαίνουν τα ποσοστά της.

  6. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 13/06/2011 12:54:23

    Εκτος Αυστριας
    " αν δεν εκταμιευσει το ΔΝΤ δεν πληρωμουμε ! "
    το αυγο και η κοτα....

    ΠΠ

  7. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 13/06/2011 13:56:17

    ΓΙΑΤΙ μας δινουν τοσα δανεια?
    ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΑΙ τοσο πολυ ΟΛΟΙ για εμας?
    ΤΟΣΑ μας εχουν δανεισει, ΤΟΣΑ μας εχουν πουλησει..!
    ΓΙΑΤΙ δανειζουν εμας τους αχρηστους, τεμπεληδες, φοροφυγαδες, ανεργους και διεφθαρμενους ??
    ΕΤΣΙ δανειζαν οι Τραπεζες πριν να σκασει η φουσκα !! σας θυμιζει κατι??

    Οι Αμερικανοι λενε " κλοπη η πωληση ΟΤΕ σε Γερμανους", γιατι δεν κατεβασαν προταση οι Αμερικανοι - περαν του δικαιωματος προτιμησης !! ΓΙΑΤΙ ??
    Εαν μας εγιναν 1 δις θα λεγαμε ΟΧΙ θα παρω 400 απο Γερμανια? χαχαχα
    Δεν πιστευω ουτε τους Αμερικανους.. τη δουλεια τους κανουν ΕΝΑΝΤΙΟΝ της Γερμανιας... σιγα μη μας εδιναν περισσοτερα να μας σωσουν ! αλλα μιλανε... δημιουργουν ατμαισφαιρα ξεπουληματος με ιχνη διαπλοκης.... επενδυουν στο μελλον !

    ΠΠ

  8. ΜΠ avatar
    ΜΠ 13/06/2011 17:41:12

    24 Ιουλίου. Ακούγεται ωραία !!!
    Μόνο που αναρωτιέμαι: το Μεσοπρόθεσμο θα το έχουμε φορτωθεί;;; Μήπως τελικά όχι;;; Μήπως -λέω μήπως- ο Βενιζέλος έχει βάλει φρένο με τις δηλώσεις του για νέο νομικό πλαίσιο που θα αφορά στις αποκρατικοποιήσεις;;; Θα δείξει. Τελικά

  9. spirou argiris avatar
    spirou argiris 13/06/2011 17:52:48

    poios mpori na me voithisi re pedia???
    ime ELLINAS 100%, distihos kardiakos anapiros, 57 hronon, stin germania 30 hronia, mazepsa kati dekares, gia ta teleftea mou hronia stin ELLADA (to oniro mou naxanagiriso) ke san patriotis ta efera stin ELLADA!! tora ti kanoume re pedia?
    doste mou mia apantisi sas parakalo!!!! o filos sas