#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
19/12/2013 13:35
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Οι «μωρές παρθένες» του ΣΥΡΙΖΑ



Υποκριτική στάση κρατά ο ΣΥΡΙΖΑ στα φαινόμενα πλουτισμού κορυφαίων βουλευτών του όπως του εκατομμυριούχου Δημήτρη Τσουκαλά και των επενδυτών σε ξένα funds Σταθάκη και Τσακαλώτου.

Εμφανιζόμενοι ως «μωρές παρθένες» που δεν ήξεραν και δεν ξέρουν τι συμβαίνει, μετά την επικοινωνιακή ήττα που υπέστησαν, διαρρέουν ότι θα καλέσουν τους πλούσιους βουλευτές να πληρώσουν κάτι περισσότερο.

Ο κοινοβουλευτικός εκπρόσωπος του κόμματος Νίκος Βούτσης σημείωσε ότι το 90% των στελεχών του ΣΥΡΙΖΑ είναι νέοι στην πολιτική, αυτά ήταν τα πρώτα «πόθεν έσχες» και ότι το ζητούμενο είναι αν η αύξηση της περιουσιακής κατάστασης προκαλείται από τη συμμετοχή στην πολιτική.

Ο Νίκος Βούτσης, τόνισε μιλώντας σε εκπομπή του Mega πως ο ΣΥΡΙΖΑ ενδέχεται να καλέσει τα στελέχη του κόμματος που εμφάνισαν μεγάλα χρηματικά ποσά όπως ο Γιώργος Σταθάκης, ο Δημήτρης Τσουκαλάς και ο Ευκλείδης Τσακαλώτος, να βοηθήσουν περισσότερο μέσω αυξημένων εισφορών και συμμετοχών σε δομές αλληλεγγύης.

Δηλαδή τι σκέφτεται να κάνουν στην Κουμουνδούρου; Να επιβάλουν χαράτσι στους λεφτάδες βουλευτές τους; Κι αν είναι έτσι γιατί δεν ζητούν άρση της βουλευτικής του αποζημίωσης και τα λεφτά να πάνε σε κοινωνικές δομές; Από την άλλη, τους πλούσιους Πασόκους που αγκαλιάζουν χωρίς κανένα δισταγμό τι θα τους κάνουν; Θα τους επιβάλλουν «πασοκόσημο» για τον πρότερο… ανέντιμο βίο τους.

Η υποκρισία στο απώτερο σημείο της στον ΣΥΡΙΖΑ. Το πρόβλημα δεν είναι να έχει κάποιος περιουσία που απέκτησε με τον κόπο του. Το πρόβλημα είναι να το παίζει παιδί του λαού και να κάνει κριτική την ίδια ώρα που παίζει παιχνίδια με το κεφάλαιο. Διότι δε γίνεται ταυτόχρονα και κομμουνιστής και καπιταλιστής.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Aris avatar
    Aris 19/12/2013 13:45:52

    Δηλαδή το ότι κάποιοι Αριστεροί ασπάζονται τον Καπιταλισμό είναι κακό ή τον δικαιώνει?

    • kritwn avatar
      kritwn @ Aris 19/12/2013 15:06:40

      Κακό για τους ίδιους γιατί εκτός από το ότι ξεφτυλίζονται στην κοινωνία, θα έχουν και πρόβλημα με τις συνιστώσες τους που βλέπω να τους πλακώνουν στα γιαούρτια.

      • Free Democrat avatar
        Free Democrat @ kritwn 19/12/2013 18:35:40

        Απαγορεύεται να είσαι πλούσιος από την Αριστερά και δεν το ξέρουμε??

        Τα συμπεράσματα αυτά είναι έωλα και οι χαρακτηρισμοί κενοφανείς και αστείοι.

        Όταν τα εισοδήματα είναι νόμιμα αποκτηθέντα -λόγω δουλειάς και επενδύσεων-, δηλόνονται στο ακέραιο και φορολογούνται από το κράτος ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΘΕΜΑ.

        Αλλού πρέπει να ψαχτούν για παράνομους και αδιαφανείς πλουτισμούς... Σε κάτι λίστες μεγαλοκαταθετών του εξωτερικού μήπως..??? Εκεί γαλάζιες και πράσινες μωρές παρθένες κάνουν πάρτυ!!!!

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Aris 19/12/2013 16:32:41

      Κακό είναι να λένε και να υποκρίνονται τους αριστερίζοντες. Επειδή είναι υποκριτικό και μόνο.

      • Aris avatar
        Aris @ Γεώργιος Τ. 19/12/2013 18:18:12

        Ε, αν είναι αριστεροί- μαιμούδες, δεν έχουμε πλέον λόγο να φοβόμαστε να τους ψηφίσουμε τώρα που σιχαθήκαμε τους κεντροδεξιούς πολιτικούς εγκληματίες...

      • AkriAkri avatar
        AkriAkri @ Γεώργιος Τ. 20/12/2013 10:17:48

        Και ο Μαρξ από εύπορη οικογένεια προερχόταν. Σημασία δεν έχει ''πόσα και τι κατέχεις'', αλλά πως πολιτεύεσαι και πως διαχειρίζεσαι την εξουσία. Πως αντιλαμβάνεσαι την κοινωνική πραγματικότητα και σε ποιά πλευρά επιλέγεις να σταθείς ώστε να υπερασπιστείς ό,τι πιστεύεις σαν δίκαιο. Αριστερός δεν σημαίνει απαραιτήτως ...άστεγος, δυστυχισμένος και ...πένητας. Φτάνει πια με τον αστείο κι απλοϊκότατο λαϊκισμό σας. Γελάμε!

        • elsa avatar
          elsa @ AkriAkri 22/12/2013 16:02:05

          Και όχι μόνον ο Μαρξ, αλλά και ο Ένγκελς και κυρίως ο Μπερλινγκουέρ, δημιουργός της Ευρωπαικής Αριστεράς, γόνος εύπορης και αριστοκρατικής οικογένειας, και μάλιστα τον αποκαλούσανε και "πρίγκιπα". Δεν υπήρξαν δε μεγαλύτερα ποσοστά στην Ιταλία και στην Ευρώπη της Αριστεράς κατά την διάρκεια της θητείας του Μπερλιγκουέρ.
          Προτιμώ οι πολιτικοί να μπαίνουν στην αρένα πλούσιοι και να εξέρχονται φτωχοί, παρά το αντίθετο.

  2. Ernestos Blackrock avatar
    Ernestos Blackrock 19/12/2013 15:30:40

    Το "νόμικο και ηθικό" του Βουλγαράκη τώρα και εκφράζει και τους αριστερούς του...σύριζα. Πόσο προκλητικό είναι το "είναι του μπαμπά μου" του Τσακαλώτου.
    Τουλάχιστον ρε αριστεροί του.....σύριζα ρευστοποιήστε τα εκατομμύρια σας στις Blackrock, JPMorgan, τις λίρες και τις καταθέσεις εξωτερικού και καταθέστε τα σε ελληνική τράπεζα πριν μπείτε στην πολιτική. Απευθύνονται και εκμεταλλεύονται τους αφελείς και ταλαίπωρους ανθρώπους με τις θεωρίες του....σύριζα. Το κυνηγητό το έχουν σίγουρο μόλις καταστρέψουν την χώρα (αν ποτέ κυβερνήσουν). Αλήθεια ο Αλέξης των εκατό ευρώ καταθέσεων δεν κληρονόμησε τίποτα από τον πολύ πλούσιο μπαμπά του;

  3. rs avatar
    rs 19/12/2013 16:29:25

    Αυτό και άν λέγεται πλαγιοκόπηση! Απο τα δεξιά φυσικά.
    Ακόμα και την οικονομική διαχείρηση -αποδεδειγμένα πλέον- την κάνουν καλύτερα.
    Αν μετά την απόρρηψη της εξεταστικής για τα υποβρύχια υπήρχαν κάποιοι ενδοιασμοί, τώρα πλέον θα πρέπει τεθούν τα κρίσιμα ερωτήματα, απο κάθε γνήσιο ΝΔκράτη:
    Ποιός είμαι και πού πάω;
    Μήπως είμαι ΣΥΡΙΖΑ και δεν το ξέρω;
    Διότι άν άλλοι "τα 'κονομάνε" και άλοι "ξεραίνουν το ...." τότε υπάρχει πρόβλημα.

  4. ΑΚΤΗΜΩΝ avatar
    ΑΚΤΗΜΩΝ 19/12/2013 16:58:16

    Αντι να λενε ανοησιες για "κοινωνικες δομες αλληλεγγύης" δεν κανουν καλυτερα ταχυρυρυθμα σεμινάρια πως πλουτιζεις παριστάνοντας τον κομμουνιστη. Αυτή μαλιστα, θα ηταν κοινωνικη προσφορα.

  5. πολίτης avatar
    πολίτης 19/12/2013 22:39:58

    Δεν υπάρχει νομικό πρόβλημα με τα χρήματά τους, υπάρχει όμως ηθικό.
    Δεν μπορεί να καταφέρονται κατά τραπεζών και επιχειρήσεων και να έχουν εκεί επενδύσεις, είναι υποκρισία. Οι ψηφοφόροι γενικά είναι ψαγμένοι πλέον, δεν μασάνε κουτόχορτο, ας το έχουν αυτό κατά νου.

  6. εγκάθετος avatar
    εγκάθετος 19/12/2013 22:41:02

    Όταν ο κορμός γέρνει προς τα αριστερά, η τσέπη πρέπει να αντισταθμίζει τη μετατόπιση της άμορφης αριστερής μάζας, κλίνοντας δεξιά. Είναι ο 1ος νόμος του Κλεύτωνα.

  7. ΜΑΝΩΛΗΣ Μ avatar
    ΜΑΝΩΛΗΣ Μ 20/12/2013 12:26:30

    "Πασοκόσημο"!! Καλό

  8. Avariel avatar
    Avariel 20/12/2013 12:50:21

    Ναι μπράβο, κάτι σαν το ΝΒΑ δηλαδή που κάθε χαμμένη βολή σημαίνει κάποιο χρηματικό ποσό για ένα ίδρυμα!

  9. Ήρων avatar
    Ήρων 20/12/2013 12:55:31

    Εγώ θα πρότεινα για να μην υπάρχει πρόβλημα, να δημιουργηθεί άλλη μια συνιστώσα στον ΣΥΡΙΖΑ με την επωνυμία κεφαλαιούχοι κομμουνιστές κι έτσι δεν θα υπάρχει πρόβλημα, θα ενταχθούν κανονικά ελέω πολυσυλλεκτικότητας!

  10. Leyla avatar
    Leyla 20/12/2013 12:59:37

    Καλά λέει ο λαός ότι όσο πιο ψηλά ανεβαίνει μια μαϊμού της φαίνεται ο πισινός. Το ζητούμενο για μένα είναι ο ψηφοφόρος θα μετρήσει στην κάλπη υποκρισία η σταθερότητα που μια κυβέρνηση όπως η τωρινή προσφέρει...

  11. Vice avatar
    Vice 20/12/2013 13:04:37

    Οι δικαιολογίες των φραγκάτων βουλευτών της άκρας αριστεράς είναι απλά γελοιότητες. Ακόμα και η ηγεσία τους δεν μπορεί να τους καλύψει αξιόλογα. Όταν δεν μπορούν λοιπόν μια εσωκομματική κρίση να την διαχειριστούν στοιχειωδώς ικανοποιητικά, απορώ πως αυτό των αριστερίζοντων καπιταλιστών μπορεί να κυβερνήσει. Εύχομαι να μην το ζήσω κάτι τέτοι.

  12. Vivi avatar
    Vivi 20/12/2013 13:11:07

    Σε λίγο μέσα στην μαύρη απελπισία που τους διακατέχει από τον διασυρμό, θα υποσχεθούν από κοινού συσσίτια με την Χρυσή Αυγή, από το πλεόνασμα των φραγκάτων βουλευτών τους