#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
09/04/2012 07:45
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Οι μπαχαλάκηδες της οικονομίας



Για ακόμη μια φορά η Ελλάδα βρίσκεται υπό την απειλή μιας συγκεκριμένης ομάδας εργαζόμενων από συγκεκριμένους πολιτικούς χώρους. Σε μια ακόμη επίδειξη «επαναστατικής γυμναστικής» οι ναυτεργάτες που άγονται και φέρονται από το ΠΑΜΕ και τον Περισσό, αποφάσισε να τα κάνει όλα μπάχαλο. Η λογική του χάους που λέει ότι όταν όλα διαλυθούν θα βγει το ΚΚΕ και θα κυβερνήσει. Αστεία πράγματα. Όταν διαλύεις μια χώρα δεν έχεις και τίποτε να κυβερνήσεις.

Εν πάση περιπτώσει, μια ακόμη συνάντηση των ναυτεργατών με την κ. Διαμαντοπούλου ναυάγησε και οι ελπίδες χιλιάδων εκδρομέων, εμπόρων, επιχειρηματιών του τουρισμού εναπόκεινται στη συνάντηση που θα έχει τη Δευτέρα η ΠΝΟ με τον Α. Λοβέρδο.

Κατ' αρχάς να πούμε ότι ασφαλώς οι χιλιάδες Έλληνες ναυτικοί έχουν τεράστια προβλήματα. Οπως έχουν και όλοι οι Έλληνες. Και βεβαίως έχουν δικαίωμα να κάνουν απεργία.

Όταν, όμως, έχουμε να κάνουμε με ιδιότυπες μειοψηφίες που παίρνουν γραμμή από συγκεκριμένους πολιτικούς χώρους, τότε υπάρχει πρόβλημα.

Αν πιστέψουμε την κ. Διαμαντοπούλου, ναυτεργατικά σωματεία που πρόσκεινται στο ΠΑΜΕ απείλησαν με απεργίες και τον Ιούλιο και Αύγουστο, τότε δηλαδή που η χώρα υποδέχεται εκατομμύρια τουρίστες. Το έχουμε ξαναδεί το έργο και είναι κι ένας βασικός λόγος που η χώρα έφτασε στο χείλος του γκρεμού, αν δεν έχει ήδη πέσει.

Υπό το βάρος αυτού του εκβιασμού, όμως, ούτε η Ελλάδα θα ανακάμψει, ούτε η οικονομία έχει ελπίδες να αναπτυχθεί. Και δεν μπορεί μια μερίδα εργαζόμενων – συνδικαλιστών που μάλιστα, λέγεται ότι παίρνουν και μισθούς που δε φαντάζεται ο μέσος Έλληνας, να αποφασίζουν για το μέλλον της πατρίδας.

Δεν μπορούν να διαλύουν άλλες κοινωνικές και επαγγελματικές ομάδες στο όνομα της επανάστασης που ονειρεύονται οι ίδιοι.

Η ζημιά για την περίοδο του Πάσχα έχει γίνει, ακόμη κι αν η απεργία ανασταλεί. Η οικονομία δέχεται ένα ακόμη χτύπημα και μάλιστα στο μόνο κλάδο που έμεινε όρθιος.

Φανταζόμαστε ότι θα χαίρονται στο Σπίτι του Λαού με το χάος στα λιμάνια. Κι όχι τίποτε άλλο, αλλά θα κάνουν και ηρωϊδα την κ. Διαμαντοπούλου που εμφανίζεται να αγωνίζεται για το καλό του τόπου. Γνωστό το ΚΚΕ για την αβάντα σε κάθε λογής κυβέρνηση.

Από τη μια υποστηρίζει τη λογική του μπάχαλου κι από την άλλη ευνοεί τις εκάστοτε εξουσίες.

Είναι γνωστοί, όμως, και κάποτε πρέπει να απομονωθούν. Είναι αυτοί που στο όνομα του λαού, κλείνουν την Ακρόπολη και τα μουσεία, περικυκλώνουν τα ξενοδοχεία στα οποία δουλεύουν χιλιάδες πολίτες, εμποδίζουν τα κρουαζιερόπλοια από τα οποία ζουν χιλιάδες Ελληνες.

Αν θέλουν να γίνουμε Αλβανία του Χότζα ας μας το πουν, αλλιώς ας μας αφήσουν ήσυχους.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. S.P. avatar
    S.P. 09/04/2012 09:04:10

    Οι παραστρατιωτικοί του ΠΑΜΕ είναι πληγή για το Ελληνικό Κράτος!
    Ασχημονούν επί του σβέρκου του ελληνικού λαού επί πολλά έτη με την ανοχή των αστικών κομμάτων (υπάρχουν τέτοια; παρακαλώ τους σχολιαστές του antinews να μου υποδείξουν ένα). Ψήφισα Καραμανλή για αυτός εξελίχθηκε σε γαλάζιο Πασόκ. Χθες είπα ότι φοβότανε και κάποιος εδώ με αντέκρουσε.
    Ερωτώ λοιπόν το εξής απλό: Πόσες αίθουσες του ΕΜΠ που είναι κατειλημμένες εδώ και 15 έτη απελευθέρωσε ο Καραμανλής: Καμία.
    Φοβόταν την αριστερά, τους συνδικαλιστές, του "βαρώνους" , τα ΜΜΕ, τους πάντες. Άφησε τους δικούς του συνδικαλιστές να κάνουν ποσοστώσεις με του αριστερούς και τους πασόκους για τις θέσεις και τα παράνομα προνόμια. Θυμάμαι με πόση λύσσα οι κομμουνιστές φοιτητές υπεράσπιζαν to 2006 τον νόμο του Γ. Παπαδόπουλου ου 1967, περί ενός βιβλίου. Δεν κάλυψε την Γιαννάκου που επιχειρούσε κάποιο μικρό νοικοκύρεμα στα ΑΕΙ.
    Όσο για την πνευματική ηγεσία (είναι ανύπαρκτη) αυτή έστρωσε τον δρόμο προς την μεταπολιτευτική ηγεμονία των κομμουνιστών, για να πέσουν οι αξίες και να θριαμβεύσει, όπερ και εγένετο.)
    Θα βρουν όμως κάποτε και οι του ΠΑΜΕ τον μάστορα τους . Ήδη η κοινωνία κινείται ολοταχώς επί το "συντηρητικότερο". Φοβάμαι όμως μήπως το κόστος είναι μεγάλο, αλλά "αυτοί ήρξαντο χειρών αδίκων."

    • ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ avatar
      ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ @ S.P. 09/04/2012 10:24:33

      Όποιος έχει μάτια βλέπει.
      Η άκρα αριστερά δεν σταμάτησε ποτέ τον εμφύλιο πόλεμο.Δρα διαβρωτικά υπογείως και περιμένει να βρεθεί σε θέση ισχύος για να επιμεταλλώσει τα στειλιάρια.
      Το ΚΚΕ αδιαφορεί αν καταστραφεί η Ελλάδα αρκεί να ξεκινήσει η ήτα του καπιταλισμού.

  2. Φιλιππος avatar
    Φιλιππος 09/04/2012 09:30:38

    Δηλαδη 'η υποταγη,κατοχη και εξαθλιωσει 'η Αλβανια;Ωραια δουλεια κανει ο ΣΚΑΙ και ο Μπαμπης.

  3. Αναδελφος avatar
    Αναδελφος 09/04/2012 10:33:46

    ασφαλώς οι χιλιάδες Έλληνες ναυτικοί έχουν τεράστια προβλήματα.
    ==
    Συ ειπας.
    Τα αλλα τα ακουω βερεσε..
    Μωρε και με ντουντουκα να τα γκαριξεις με αφηνουν παγερα αδιαφορο,μεσιε..

    Το ΝΑΤ το διελυσε η (συν-μορια) πασοκ..
    Με την "δραχμοποιηση" την 25-01-1982 ,με την "αθροα" εισαγωγη ψηφοφορων-χειροκροτητων της (συν-μοριας) πασοκ "συνταξιουχους" και μαλιστα ΟΧΙ κατ αναγκη Ελληνων...Και απο ΕΣΣΔ και λοιπα.. Ηταν η εποχη που πηγαινε "λαου λαου" το κου-κου-εξω,για να μην κανει απεργιες...

    Ο ναυτεργατης δεν φταιει σε τιποτα.. ΠΛΗΡΩΝΕ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΟΛΕΣ τις κρατησεις που επεβαλλαν οι εκαστοτε κυβερνησεις..
    ΠΟΤΕ δεν πληρωθηκαν απο το δημοσιο...
    ΕΦΕΡΝΑΝ λεφτα εδω,δουλευοντας για το γαλλο τον γερμανο το κινεζο τον κογκολεζο τον αραπη το ετσι το παραετσιι..Αυτοι πληρωνανε τον εφοπλιστη και αυτος πληρωνε τους ναυτικους ...

    ΑΠΟ ΠΟΥ και ως που εγω σαν συνταξιουχος του ΝΑΤ φερ ειπειν,που δεν πηρα δραχμη απο το δημοσιο να υπαγομαι στις ιδιες μειωσεις και κρατησεις με τους "δημοσιους υπαλληλους" κατα 90% διορισμενα κομματοσκυλα??????

    Φωτια και τσεκουρι...
    Οχι μονον απεργια διαρκειας.. ΠΟΛΕΜΟ......
    Οποιος φαει τον αλλο.. Ουτε η αλλως σε πολεμο βρισκομαστε..

  4. ex-lamogios zivagos laliotius gapomalakius pasokus-pasokus!! avatar
    ex-lamogios zivagos laliotius gapomalakius pasokus-pasokus!! 09/04/2012 10:36:36

    Σε μια ακόμη επίδειξη «επαναστατικής γυμναστικής» οι ναυτεργάτες που άγονται και φέρονται από το ΠΑΜΕ και τον Περισσό, αποφάσισε να τα κάνει όλα μπάχαλο. Η λογική του χάους που λέει ότι όταν όλα διαλυθούν θα βγει το ΚΚΕ και θα κυβερνήσει. Αστεία πράγματα. Όταν διαλύεις μια χώρα δεν έχεις και τίποτε να κυβερνήσεις.
    ............................................


    Εάν δέν γνωρίζεις τούς συσχετισμούς στήν εκτελεστική τής ΠΝΟ,από τούς εκπροσώπους τών Ναυτεργατικών Σωματείων,νά μήν αναφέρεσαι καί περισσότερο νά μήν κατηγορείς.
    Από τά 14 Ν.Σ. λπν πού απαρτίζουν τήν Εκτελεστική τά 5/Ν.Σ.Κ./ΚΚΕ υπακούουν στίς εντολές τού Περισσού καί τά υπόλοιπα 8/ΠΑΣΚΕΝ/ΠΑΣΟΚ,στίς εντολές τής πιποκράτους.
    Ένα μόνον,τών πλοιάρχων Ε.Ν. ,εκπροσωπεί κομματικά-συνδικαλιστικά τόν χώρον τής Ν.Δ.
    Ό δέ βαψομαλλιάς γ.γ. ΠΝΟ Χαλάς (ό κανακάρης του εξελέγη Δημ.Συμβ. μέ τό ψηφοδέλτιο τού Μιχαλολιάκου),όταν είναι στήν κυβέρνηση ή Ν.Δ. γίνεται υποτελής στόν ΥΕΝ/ΝΔ καί όταν είναι τό ΠΑΣΟΚ τό στρέφει τό νόμισμα καί γίνεται υποτελής τού ΥΕΝ/ΠΑΣΟΚ.
    Τό παραδάκι φυσικά καί τρέχει ανά μήνα κι είναι άφθονο!!!!!!!!!!!!!!!!
    Μποοοοοοοοοοοοόχα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    Αυτοί οί συσχετισμοί διεμορφώθησαν από τά μέσα τής 10ετίας τού ΄80 ,όταν τό συνδικαΛΗστικό πνεύμα τής σάπιας εποχής τό εξέφραζαν τό πασοκ καί οί άλλες δημοκρατικές δυνάμεις!!!!!!!
    Από τήν 10ετία αυτήν λπν αλώθηκε καί ή Π.Ν.Ο. από τούς συνδικαΛΗστές αυτών τών δύο κομματικών συμμοριών (κκε/πασοκ) καί τά όσα δεινά έχουν προκύψει στήν ποντοπόρο/ακτοπλοίκή ναυτιλία (αξιωματικούς κυρίως),ΝΑΤ/ΕΛΟΕΝ/Ο.Ν./Α.Ε.Ν. έχουν γεννηθή από τίς πρακτικές τών μελών αυτών τών συμμοριών,μέ τό αβαντάρισμα τών κομματικών τους νταβατζήδων/ΥΕΝ .
    Διά θέματα πού άπτονται τού Ναυτεργατικού Συνδικαλιστικού Κινήματος,θά μπορούσαμε νά αναφερόμεθα επί ώρες καί νά συμπληρώνουμε χιλιάδες ιστοσελίδες,διά νά περιγράψουμε μέ στοιχεία, τά εγκλήματα αυτών πού οδήγησαν τήν ναυτιλία έν γενει (όχι τούς πλοιοκτήτες-εφοπλιστές) στήν πλήρη διάλυση καί στό σημερινό αδιέξοδο.

    Όπως γίνεται λπν αντιληπτό,από τήν ώς άνω αποτύπωση τών συσχετισμών,οί αποφάσεις τής εκτελεστικής Π.Ν.Ο. καί διά θέματα πού άπτονται απεργιακών κινητοποιήσεων,λαμβάνονται μέ ,πλειοψηφία 50+1 καί όχι από μειοψηφίες.
    Διά τήν συγκεκριμενην απεργία,απεφάσισαν τήν προηγούμενην εβδομάδα,σχεδόν όλα τά ναυτεργατικά σωματεία καί δέν επέβαλλε τήν άποψη του τό ΚΚΕ.
    Απλώς ή Ν.Σ.Κ./ΚΚΕ διά τών διαχρονικών εκπροσώπων τους(30 χρόνια συνεχώς,πρόεδροι ναυτεργατικών σωματείων),προσπαθούν νά αλλοτριώσουν/καπελλώσουν καί αυτήν τήν δικαιολογημένη απεργία,διά ευνόητους λόγους,ώς συνήθως.
    Οί αναφορές σου λπν,νά μήν είναι μονοσήμαντες,αλλά νά αποδίδεις τά τού Καίσαρος τώ Καίσαρι.
    Επίσης νά μήν παραγνωρίζεις ακόμη,ότι σέ όλους τούς οργανισμούς,όπως ΝΑΤ/Ο.Ν./ΕΛΟΕΝ/Α.Ε.Ν. οί συσχετιμοί στούς διοικητκούς υπαλλήλους είναι πασοκ 90% κκε+αριστεροί 10%.
    Αυτοί επί 33 χρόνια καί διοικούσαν άλλα καί καταλήστευαν τούς πόρους,δλδ τό αίμα τών ναυτεργατών.
    Δέν βούλιαξε αυτανδρη, τυχαία ή ποντοπόρος/ακτοπλοική ναυτιλία καί οί ναυτεργάτες καί κυρίως τά άτυχα θύματα οί αξιωματικοί,πού επλήρωναν χιλιάδες δολλάρια/μήνα διά νά εξασφαλίσουν αξιοπρεπή ζωή!!!!

    Στήν ΠΝΟ αλλά καί στούς άλλους εμπλεκόμενους οργανισμούς,όπως καί σέ κάποιες υπηρεσίες τού ΥΕΝ,πού εμπλέκονται σέ υπηρεσίες Μητρώων καί Ναυτικής εκπαίδευσης (πολλά τά εκατ./πακέτα από τήν Ε.Ε..πού εξανεμίσθησαν έν ριπή οφθαλμού),πρέπει νά έπεμβουν οί κρατικοί ελεκτικοί μηχανισμοί + εισαγγελεύς οικ.εγκλήματος καί νά προβούν σέ είς βάθος 3οετίας έλεγχο,τόσον στίς υπηρεσίες όσον όμως καί στήν ΠΝΟ/συνδικαΛΗστές + διοικητικούς πρασινο-αριστερούς υπαλλήλους.

    Ή απεργία τών ναυτεργατών σήμερα καί δικαιολογημένη είναι αλλά καί επιβεβλημένη!!!
    Πρέπει νά τό συνειδητοποιήσουν κάποιοι,ότι τούς Αξιωματικούς (Πλοιάρχους καί Μηχανικούς) τούς έχουν αφαιρέσει κάθε ίχνος προσωπικής αξιοπρέπειας.
    Σέ αυτούς άραγε ποιός από τούς σημερινούς κατηγόρους των,θά τούς απαντήση ##τό πώς καί τό διατί##???

  5. skopelos news avatar
    skopelos news 09/04/2012 10:36:40

    Η απεργία των ναυτεργατών, όπως και κάθε απεργιακή κινητοποίηση κάθε κλάδου εργαζομένων, ασφαλώς και έχει συνέπειες. Την αποκλειστική ευθύνη για την ταλαιπωρία των νησιωτών των βορείων Σποράδων και των ταξιδιωτών και της αγροτιάς την έχει η κυβέρνηση

    ΚΑΙ ΑΝ ΘΕΛΕΤΕ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΟ ΑΣ ΤΟ ΚΑΝΕΤΕ ΑΝΑΡΤΗΣΗ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΘΕΣΗ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΠΑΧΑΛΑΚΗΔΕΣ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΕΤΕ ΕΙΝΑΙ ΝΤΡΟΠΗ ΓΙΑ ΔΙΑΒΑΣΕ ΤΗ ΓΙΝΕΤΕ ΣΤΗΣ ΣΠΟΡΑΔΕΣ ΛΟΙΠΟΝ
    http://skopelos-news.blogspot.com/2012/04/express-skiathos-hellenic-seaways-48.html

  6. Αναδελφος avatar
    Αναδελφος 09/04/2012 10:54:54

    Αξιωματικούς (Πλοιάρχους καί Μηχανικούς) τούς έχουν αφαιρέσει κάθε ίχνος προσωπικής αξιοπρέπειας
    ==
    Μας εχουν πιει το αιμα οι μπασταρδοιιιιι

  7. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 09/04/2012 11:49:14

    Όταν συντρίφτηκε η κομμούνα το 1871, οι διάφοροι μικρομεσαίοι, μπακάληδες, μανάβηδες, μικροϊδιοκτήτες....., που βοήθησαν στη συντριβή της, το πρωί της Δευτέρας πήγαν να ανοίξουν τα μαγαζιά τους, θεωρώντας ότι είναι πλέον ασφαλείς, το πρώτο πράγμα που αντίκρυσαν, ήταν τα θυροκολλημένα κατασχετήρια απο τις τράπεζες που εκείνοι είχαν προστατεύσει.
    (Κ.Μαρξ: Ο εμφύλιος πόλεμος στη Γαλλία)

    • S.P. avatar
      S.P. @ εναςάσχετος 09/04/2012 12:47:54

      Δηλαδή τι θέλει να πει ο ποιητής;
      Να πάμε με το ΠΑΜΕ να σωθούμε; Μα αυτοί όπου επεκράτησαν γέμισαν τον κόσμο με δάκρυα και πόνο. Στην ανατολική Ευρώπη δεν θέλουν να τους ακούνε. Στις χώρες του Balticum είναι σχεδόν εκτός νόμου. Δεν μπορώ να καταλάβω πως ο απλός πολίτης πάει να πληρώσει το φόρο που μπήκε στο τιμολόγιο της ΔΕΗ, και την ίδια ώρα η Παπαρήγα κομπορρημονώντας απαγορεύει τον ΣΔΟΕ να πάει στον Περισσό για έλεγχο.
      Πάει δεν καταλαβαίνω τον (ελληνικό) κόσμο πλέον.

  8. A-Z avatar
    A-Z 09/04/2012 13:00:33

    Καθενας κυταει την παρτυ του και τιποτε περισσοτερο....Αλλα αυτοι οι ηλιθιοι που βριζουν τους απεργους δεν καταλαβαινουν οτι οταν ο εργατης θα κερδιζει 400 ευρω τον μηνα δεν θα ξαναπατησει πουθενα το ποδι του....Οταν ο υπαλληλος του ΟΣΕ θα κερδιζει 300 ευρω δεν θα εχει οχι να αγορασει παπουτσια αλλα ουτε ψωμι...και θα βγαινουν οι οι εμποροι να λενε κλεινουμε τα μαγαζια!!!!!!!
    βλακες ξερετε τι σημαινει αλληλεγγυη;

    • S.P. avatar
      S.P. @ A-Z 09/04/2012 13:11:17

      Δεν βρίζουμε κανέναν κύριε, στηλιτεύουμε τις μεθόδους που ακολουθούν παραθέτοντας περιστατικά και γεγονότα τα οποία παραμένουν συνήθως αναπάντητα και από εσάς.
      Και να αποφεύγετε τους χαρακτηρισμούς,!

  9. restart avatar
    restart 09/04/2012 13:04:38

    Καλημέρα
    Όλοι δικιο έχουν στην ελλάδα.
    Μάλιστα το δίκαιο τους πνίγει τόσο πολύ
    που δεν το έχουν σε τπτ να κανουν τον κόσμο όλο να βογγάει
    Έτσι αν εισαι αγροτης θα κλεισεις την εθνικη, αν εισαι μεταφορέας ή ταξιτζής θα κλεισεις οτι βρεις, αν εισαι φωτοπουλος θα κατεβάσεις τον διακόπτη και αν εισαι ναυτεργάτης θα εμποδίσεις τους τουρίστες να αφήσουν τα ωραία τους λεφτουδάκια στη χωρα μας (καθως είμαστε & large τυποι και μας περισσεύουν τα γκαφρά)
    Εν πάσει περιπτώσει
    υπάρχουν χώρες που λύσαν απαξ δια παντός τετοιου ειδους προβλήματα.
    Δείτε το σαν ιστορική αναδρομή

    5 Αυγούστου 1981 (Η.Π.Α.)
    Ακριβώς 48 ώρες μετά ο Reagan τήρησε αυτό που είχε πει και ΑΠΕΛΥΣΕ 11.345 ελεγκτές εναέριας κυκλοφορίας
    ....απάντησε πως κανένας πρόεδρος των ΗΠΑ δεν θα ανεχόταν μία παράνομη απεργία από κρατικούς υπαλλήλους.
    Οι πτήσεις στις ΗΠΑ δεν κατέρρευσαν. Οι υπόλοιποι ελεγκτές που δεν απέργησαν μαζί με άτομα από την πολεμική αεροπορία έλεγχαν τις πτήσεις. Τις πρώτες δύο μέρες 60% των πτήσεων διενεργήθηκε κανονικά. Τέσσερις μέρες μετά, το 80% των πτήσεων έγινε κανονικά.

  10. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 09/04/2012 14:06:01

    Νομίζω ότι τα μπερδεύεις λίγο τα πράγματα.
    Τι σχέση έχει ο ΣΔΟΕ με την πληρωμή του χαρατσιού στα ακίνητα. Και βέβαια το ΚΚΕ δεν πλήρωσε το χαράτσι. Αυτό έλλιπε! Από τη μια να καλεί και να οργανώνει τον κόσμο να μην το πληρώσει, κι από την άλλη εκείνο να το πληρώνει.
    Όσον αφορά τώρα στο αν στη ανατολική ευρώπη θέλουν ή όχι να ακούν για κομμουνιστές, όποτε έχουν γίνει δημοσκοπήσεις, το ποσοστό αυτών που επιθυμουν το προηγούμενο σοσιαλιστικό καθεστώς, βγαίνει άνω του 50%.
    Φυσικά, αυτού του είδους οι δημοσκοπήσεις σταμάτησαν άρον άρον.
    Κατα τα άλλα, ο Μαρξ είναι αρκετά σαφής.
    Ολόκληρο το σχετικό έργο υπάρχει και στο ιντερνετ.

  11. sanderson avatar
    sanderson 09/04/2012 14:52:31

    Κατ' αρχάς δεν ξέρω τι και πως έκανε ο Ρήγκαν, αλλά απέλυσε δημοσίους υπαλλήλους. Αυτοί που απεργούν είναι δημόσιοι υπάλληλοι;

    Αν δε τα αιτήματα τους αφορούν όντως το ΝΑΤ και τον ΟΝ/ΕΟΠΥ, τότε το κλείσιμο των λιμανιών δεν είναι τίποτα.

  12. S.P. avatar
    S.P. 09/04/2012 14:57:52

    Σοβαρολογείτε κύριε, ένα κόμμα του ελληνικού κοινοβουλίου, που έχει δηλώσει πίστη στο Σύνταγμα (;) αρνείται παντελώς έλεγχο στα οικονομικά του από τα όργανα το κράτους. Ισχυρίζεται το κόμμα αυτό, ότι δεν μπορεί να δώσει καταλόγους μελών γράφοντας στα παλιότερα των υποδημάτων των το Σύνταγμα χάρις στο οποίο είναι νόμιμο. Τα στοιχεία σας των δημοσκοπήσεων δεν είναι αληθή, ρωτήστε να μάθετε.
    Και εσείς μου λέτε πως μπερδεύω τα πράγματα. Άλλο πάλι και τούτο, σώνει και καλά να πιστεύω σε ολοκληρωτικά καθεστώτα!

  13. restart avatar
    restart 09/04/2012 15:49:45

    το παραδειγμα το έφερα για τον δυναμικο τρόπο αντιμετώπισης μιας εκβιαστικής κατάστασης .
    στη θέση της απόλυσης μπορεις να βαλεις τη λέξη επιστρατευση

    για τα αιτήματα τους δεν έχω ιδεά
    και μάντεψε τι!
    ουτε θέλω να ξέρω ;-)
    δε θα με κάνουν σοφότερο, δε με αφορούν, να τα λύσουν οι αρμόδιοι, αν θέλουν να κλείσουν το υπουργείο
    τη χώρα όμως δεν έχουν δικαίωμα να την κλεινουν.

    το κ...βυθόμετρο γράφει άπειρο
    http://www.forologoumenos.gr/
    και η επιχειρηματικότητα είναι στα τάρταρα
    "Ουραγός στην ελκυστικότητα για επενδύσεις η Ελλάδα"
    http://www.naftemporiki.gr/news/cstory.asp?id=2162290

  14. μπελάς avatar
    μπελάς 09/04/2012 16:44:34

    Είμαστε όλοι σε ένα τηγάνι και μας τηγανίζουνε και όταν έρθει ένας να σας σκουντήξει κάποιος λέγοντά σας "πρέπει κάτι να κάνουμε" του απαντάτε
    "μη με ακουμπάς ζεσταίνομαι".

    Εύχομαι η απεργία να πετύχει. θα την στιρίξω όπως μπορώ. Χαίρομαι που ΠΑΣΟΚ ΝΔ εφοπλιστές και λοιπά κανάλια τους, κύριοι υπεύθυνοι για τη σημερινή κατάσταση, επιτίθενται στους απεργούς. Αυτό στα μάτια μου υποδηλώνει πως κάτι σωστό κάνουν

  15. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 09/04/2012 17:01:54

    Ποίος σας είπε να πιστεύετε σε ολοκληρωτικά καθεστώτα κύριε? Δικαίωμά σας να πιστεύετε όπου θέλετε. Ακόμα και στη νομιμότητα της παρούσης μη εκλεγμένης κυβερνήσεως!
    Και παρακαλώ, διευκρινίστε μου, σε ποιά περίπτωση το ΚΚΕ αρνήθηκε τον από τον νόμο επιβαλλόμενο έλεγχο των οικονομικών του.
    Πάντως, οι κ.κ Πάγκαλος, Καρατζαφέρης και οι λοιποί του ομοίου φυράματος, δεν είναι και οι πλέον κατάλληλες πηγές για ακριβείς πληροφορίες σχετικά με το θέμα

  16. parsifal avatar
    parsifal 09/04/2012 17:34:07

    Σοφολογιιότατος οχι ασχετος ! Πές τα μήπως και βάλει μυαλό ο "εθνικός κορμός" μπακάληδων, μικροιδιοκτητών, "αγροτών" του καφενέ κλπ.

  17. Joao avatar
    Joao 09/04/2012 20:06:15

    Εννοείται βεβαια οτι ενα ενδεχόμενο απαγορευτικό-που είναι πάντα πιθανό στην Ελλάδα των βοριάδων- δεν θα κατέστρεφε τουρισμό, ναυτιλια, εμπόριο, γεωργία κλπ. Ετσι ούτε και η Απεργία μπορεί να κάνει τέτοιο κακό.
    Και στο κάτω κάτω της γραφής δεν φέρνουν οι εργαζόμενοι το κρίσιμο νομοσχέδιο την Τρίτη στη Βουλή. Η κυβέρνηση το φέρνει. Οπως ακριβώς η κυβέρνηση είχε φέρει το νομοσχέδιο για τα ταξί στις αρχές Ιουλίου, στο κέντρο σχεδόν της τουριστικης περιόδου και που όπως αποδείχτηκε καμιά επείγουσα ανάγκη δεν το επέβαλε αφου ακόμη το συζητάνε.

  18. TARAMAS avatar
    TARAMAS 09/04/2012 21:21:59

    Για να θέσω ένα άλλο θέμα σχετικό, θα συμφωνήσω ότι μια απεργία δεν θα φέρει την καταστροφή. Αλλά όταν λέμε απεργία, εννοούμε ΑΠΕΡΓΙΑ, ούτε κατάληψη, ούτε αποκλεισμός, ούτε τραμπουκισμούς και ξύλο σε όσους θέλουν να δουλέψουν (η "περιφρούρηση της απεργίας" όπως κατ' ευφημισμό ο Περισσός αποκαλεί την δια της βίας - και άρα φασιστική - επιβολή της θέλησης κάποιων οργανωμένων στους υπόλοιπους). Πράγματα αυτονόητα σε όλο τον κόσμο αλλά όχι στο Ελλάντα της μεταπολίτευσης. Κανείς δε μπορεί να καταστείλει το δικαίωμα της απεργίας όποιου θέλει να απεργήσει, αλλά και κανείς δε μπορεί να καταστείλει το δικαίωμα της εργασίας όποιου δε θέλει να απεργήσει. Και τα δύο είναι συνταγματικά κατοχυρωμένα και η καταστολή οποιουδήποτε από τα δύο είναι φασισμός. Ας το αποδεχτούν αυτό τα παλληκάρια του ΠΑΜΕ και ας απεργήσουν όσο θέλουν. Αλλιώς the gloves are off και χρειάζονται μέτρα αλά Ρήγκαν και όποιος το επιβάλλει αυτό στην Ελλάδα θα είναι ήρωας.