#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
22/10/2012 21:46
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Οι μπαχαλάκηδες, "ειρηνικοί διαδηλωτές" του ΣΥΡΙΖΑ

[caption id="attachment_185455" align="alignnone" width="600" caption="Φωτο: Naftemporiki"][/caption]

Τις τελευταίες ώρες είναι σε εξέλιξη μια σφοδρή αντιπαράθεση μεταξύ του Ν. Δένδια και του ΣΥΡΙΖΑ. Αιτία είναι τα σοβαρά επεισόδια που συνέβησαν στις Σκουριές της Χαλκιδικής από κατοίκους που διαμαρτύρονται για τα μεταλλεία χρυσού. Σε ότι αφορά τα ίδια τα μεταλλεία και την εξυπηρέτηση επιχειρηματικών συμφερόντων, ξένων και ντόπιων, έχουμε γράψει παλαιότερα. Όμως, το ζήτημα που προέκυψε είναι σοβαρό. Διότι ο ΣΥΡΙΖΑ, γνωστός «προστάτης» των απανταχού μπαχαλάκηδων, εξέδωσε μια ανακοίνωση σύμφωνα με την οποία στις Σκουριές η αστυνομία είχε δολοφονικές διαθέσεις σε βάρος των ειρηνικών διαδηλωτών κι ότι «η αστυνομία αντί να προστατεύει τα συμφέροντα του λαού, χρησιμοποιείται σαν μισθοφορικός στρατός για να εξυπηρετήσει τα συμφέροντα των σύγχρονων αποικιοκρατών».

Πρώτα – πρώτα, δεν μπορούμε να πιστέψουμε ότι οι αστυνομικοί ήθελαν να δολοφονήσουν κάποιον πολίτη, αυτά είναι υπερβολές του ΣΥΡΙΖΑ για να κάνει εντύπωση και να δημιουργήσει ταραχή.

Επίσης, ασχέτως αν η καναδική εταιρεία και ο εγχώριος σύμμαχός της, έχουν πάρει τις άδειες με «περίεργο» τρόπο, πώς έτσι αβασάνιστα μια επένδυση θεωρείται αποικιοκρατία. Και αν πράγματι είναι έτσι, γιατί το ελληνικό δημόσιο δεν φρόντιζε να αξιοποιήσει τα κοιτάσματα χρυσού και τα άφησε στα χέρια των ξένων;

Εκείνο, όμως, που μας έκανε εντύπωση είναι ότι ο ΣΥΡΙΖΑ χρησιμοποιεί τον όρο «ειρηνικοί διαδηλωτές» όταν απ’ ότι μαθαίνουμε υπήρξαν τουλάχιστον 8 τραυματίες αστυνομικοί. Κάτοικοι της περιοχής χρησιμοποιούσαν στις επιθέσεις κατά των ΜΑΤ, μολότοφ, πέτρες, ξύλα μέχρι και πυροτεχνήματα. Έπεσε το ξύλο της αρκούδας, κι όχι μόνο από την πλευρά των αστυνομικών.

Ακόμη κι αν οι κάτοικοι «πνίγονται» από το δίκιο (αν και μαθαίνουμε ότι μεγάλη μερίδα εκεί θέλει να δουλέψει στα ορυχεία) είναι δυνατόν να ανοίγουν πόλεμο με την αστυνομία αλλά κατά τα λοιπά να θεωρούνται από τον ΣΥΡΙΖΑ ειρηνικοί διαδηλωτές;

Κάτω από αυτή τη λογική οι κουκουλοφόροι του Συντάγματος είναι ειρηνικοί πολίτες που διαμαρτύρονται και οι Χρυσαυγίτες ειρηνικοί νέοι που είναι εξοργισμένοι. Θα τους περιθάλψει κι αυτούς η Κουμουνδούρου;

«Οι δήθεν… «ειρηνικοί διαδηλωτές» στους οποίους αναφέρεται η ανακοίνωση είναι στην πραγματικότητα αυτοί που επιτέθηκαν απρόκλητα στην περιοχή Σκουριές Χαλκιδικής κατά των αστυνομικών δυνάμεων με βόμβες μολότοφ, πέτρες, ξύλα και φωτοβολίδες και προκάλεσαν τον τραυματισμό 8 αστυνομικών. Είναι δε τέτοιος ο σεβασμός τους στο περιβάλλον, για το οποίο υποτίθεται ότι κόπτονται, ώστε να προκαλέσουν ακόμη και εμπρησμό στην ευρύτερη δασική έκταση», αναφέρει το υπουργείο Δημόσιας Τάξης.

Βεβαίως, το υπουργείο έκανε και μια «χοντράδα» ταυτίζοντας τους βουλευτές της Χρυσής Αυγής μ’ αυτούς του ΣΥΡΙΖΑ, όμως, κάποτε πρέπει να σταματήσει η ανοχή στα άκρα και ο ΣΥΡΙΖΑ ως αξιωματική αντιπολίτευση θα πρέπει να τελειώσει με την προστασία που παρέχει σε κάθε λογής επεισόδια, ακόμη κι αν αυτά έχουν δόσεις... δικαίου.

Ο πόλεμος ανακοινώσεων, φυσικά συνεχίστηκε με τον ΣΥΡΙΖΑ να χαρακτηρίζει την ανακοίνωση του υπουργείου «μνημείο γκεμπελικής προπαγάνδας, μισαλλοδοξίας και εμφυλιοπολεμικού κηρύγματος».

«Η χθεσινή εικόνα στην περιοχή  Σκουριές Χαλκιδικής μιλάει από μόνη της. Βία, αστυνομική αυθαιρεσία και τρομοκρατία χωρίς προηγούμενο, κανένας σεβασμός στους εκλεγμένους βουλευτές» τονίζει.

Για να απαντήσει και πάλι ο κ. Δένδιας: Ο« ΣΥΡΙΖΑ-ΕΚΜ δυσανασχετεί όταν τον αποκαλούν άκρο, αλλά δεν έχει το παραμικρό πρόβλημα στο να υιοθετεί ακραίες μεθόδους και να επαίρεται για αυτές ή να υπερασπίζεται τη βία των κουκουλοφόρων και τη διατήρηση της ανωνυμίας τους, υβρίζοντας όποιον αρνείται να υποκύψει στη λογική του».

ΣΧΟΛΙΑ

  1. αναγνώστης avatar
    αναγνώστης 22/10/2012 22:00:29

    το ότι αστυνομικός χτύπησε βουλευτή για πρώτη φορά στην μεταπολίτευση δεν λέει κάτι ε;

    • Μεγάλες στιγμές avatar
      Μεγάλες στιγμές @ αναγνώστης 22/10/2012 23:20:22

      Είχες συνηθίσει τόσο καιρό στο αντίστροφο ε;

    • ανωνυμος avatar
      ανωνυμος @ αναγνώστης 23/10/2012 23:41:45

      Δεν ισχυει αυτο.... αν δεν ξερεις μην μιλας.

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ αναγνώστης 24/10/2012 18:28:45

      Ποιός βουλευτής;

  2. Πάνος avatar
    Πάνος 22/10/2012 22:04:23

    Καλά, εδώ τα ΜΑΤ κόντεψε να σκοτώσουν κόσμο με τις αναίτιες και άνανδρες επιθέσεις και ξυλοδαρμούς που διέπραξαν, ενώ ασφαλίτης έφτασε να προπηλακίζει αναίσχυντα και βουλευτή. Η τακτική του Δένδια είναι απαράδεκτη για ευρωπαικό δημοκρατικό κράτος. Καλά που βρέθηκε η Γκάρντιαν για να τον ξεμπροστιάσει λίγο για τα βασανιστήρια που διαπράττονται στη ΓΑΔΑ.....Αν νομίζει ότι με την τακτική αυτή θα πάρει ψήφους από ΧΑ, κάνει πολύ μεγάλο λάθος. Απλά, ενισχύει και αποθρασσύνει το ναζιστικό μόρφωμα.

    Πάνος

  3. avax avatar
    avax 22/10/2012 22:13:33

    "Διότι ο ΣΥΡΙΖΑ, γνωστός «προστάτης» των απανταχού μπαχαλάκηδων,"

    Και εγώ που νόμιζα οτι η ΝΔ και ο Πάκης ήταν ο γνωστός «προστάτης» των απανταχού μπαχαλάκηδων...

  4. Γιαννης Κ avatar
    Γιαννης Κ 22/10/2012 22:19:25

    Καμμια επενδυση στην Ελλαδα. Εδω ειναι ΣΥΡΙΖΑ δεν ειναι παιξε γελασε. Οι ανθρωποι θελουν να μας κανουν Βορεια Κορεα να τρωμε ρυζι και χορταρια 7 μερες την εβδομαδα. Τι τους νοιαζει. Αυτοι θα τρωνε με χρυσα κουταλια και ο λαος αποκατω θα πειναει οπως γινοταν στον αειμνιστο Σοβιετικο παραδεισο.

    • Μεγάλες στιγμές avatar
      Μεγάλες στιγμές @ Γιαννης Κ 22/10/2012 22:52:04

      Είσαι σοβαρός;
      Θα ασχολούμαστε με μια επένδυση εκατομμυρίων;Υπάρχουν μελίσσια στην περιοχή!!

      • κάποιος avatar
        κάποιος @ Μεγάλες στιγμές 23/10/2012 09:39:32

        Και δέντρα. Και ζώα. Και άνθρωποι.
        Όλα αυτά όμως ας πεθάνουν, αρκεί να βγάλουμε κανά φράγκο.

        • Σικελιανος avatar
          Σικελιανος @ κάποιος 23/10/2012 11:52:47

          Καποιε μην χαλας την ζαχαρενια σου.. δυστυχως υπαρχουν πολλοι που σκεφτονται με αυτον τον νοσηρο τροπο...
          αυτο που γινεται στις Σκουριες ειναι ενα εγκλημα ολκης!!!..εγκλημα απεναντι στην υγεια, το περιβαλλον , την αισθητικη αλλα και την οικονομια... καταστρεφουν ενα πανεμορφο αρχεγονο δασος με πρακτικες Βραζιλιας... δυστυχως οι νεοελληνες δεν μπορουν να αντιληφθουν οτι τετοιες ενεργεις εχουν (αν εχουν μονο προσκαιρο κερδος) αλλα μεσο-μακροπροθεσμα θα ειναι μια καταστροφη για ο μελλον των παιδιων μας...
          αν και ψηφοφορος της ΝΔ και προσωπικος οπαδος του Σαμαρα στο συγκεκριμενο θεμα η κυβερνηση κανει ενα τεραστιο λαθος..ενα περιβαντολλογικο εγκλημα αρα και εγκλημα εναντι της ανθρωπινης ζωης...
          Ο ανθρωπος εξω απο το φυσικο περβαλλον δεν νοειται... δυστυχως η ελληνικη δεξια ειχε παραδοσιακα αντιπεριβαντολλογικη κουλτουρα (οχι οτι το ΠΑΣΟΚ πηγε πισω σε αντιπεριβαντολλογικες πρακτικες).. θεωρουν το περιβαλλον εχθρο του κερδους και της οικονομιας ενω σε ολες τις πολιτισμενες χωρες του κοσμου το περιβαλλον ειναι συμμαχος και της οικονομιας...
          Λυπαμαι διοτι θα αφησουμε στα παιδια μας καμμενη γη επειδη επικρατουν τοσο νοσηρα μυαλα που δεν αντιλαμβανονται τα αυτονοητα...

          • Σεφέρης avatar
            Σεφέρης @ Σικελιανος 23/10/2012 13:50:33

            ΑΓΓΕΛΕ, ΖΕΙΣ?!

            Και προφανώς δεν έχεις βιοποριστικό πρόβλημα, παρόλη την κρίση!
            Δλδ. εδώ καράβια χάνονται, βαρκούλες μου που πάτε!
            Η ανεργία είναι 25% και εσύ, Άγγελε, σκέφτεσαι το αρχέγονο δάσος!..

            Καλά περάσατε τόσα χρόνια, Σοσια-ληστρισμός και ξερό ψωμί.

            Αφήνει μπαγιόκο η... ποίηση τελικά, έτσι?

          • Βασιλική avatar
            Βασιλική @ Σεφέρης 24/10/2012 18:16:50

            Δυστυχώς, επιτηδευμένα, εκεί οδηγούμαστε, απελπισμένοι για όλα, ώστε να μη μπορούμε να αντιληφθούμε οτι η προστασία του περιβάλλοντος έχει άμεση και ιδιαίτερη επίδραση στον αέρα που αναπνέουμε και το αν μας προκαλεί καρκίνο, άσθμα, καρδιοπάθειες, αυτά όλα επιστημονικά αποδεδειγμένα και παγκοσμίως αποδεκτά. Γιατί νομίζεις οτι γίνεται τόσος ντόρος για το περιβάλλον σε επίπεδο ΟΗΕ και ΕΕ? Εξάλλου η διαταγή από το ΥΠΕΚΑ προς το δασαρχείο για έγκριση κοπής του συγκεκριμμένου δάσους έγινε καταχρηστικά, χωρίς μελέτη περιβαλλοντικών επιπτώσεων, δηλ.τι πιθανότατα θα προκληθεί ως συνέπεια και σε τι κινδύνους θα βάλει τους κατοίκους (πλημμύρες, κατολισθήσεις, μόλυνση του υδροφόρου ορίζοντα δηλ.του πόσιμου νερού κα). Επιπλέον, το συγκεκριμμένο δάσος είναι προστατευόμενη περιοχή με βάση την εθνική νομοθεσία και την ευρωπαική (δηλ και άλλα προστιμα θα πληρώσουμε τώρα στην Ευρώπη οι έξυπνοι, εμείς οι Ελληνες). Η επένδυση στη προστασία του περιβάλλοντος έχει οφέλη τόσο ποιοτικά για τους κατοίκους αυτής της χώρας όσο και οικονομικά (ποιές είναι οι χώρες που ελκύουν μεγάλα μεγέθη τουρισμού; τι περιβάλλον αστικό και φυσικό προσφέρουν στον επισκέπτη? σκέψου το.) Την ίδια ώρα οι εταιρείες εκμεταλλεύονται τους πόρους της χώρας κοψοχρονιά, όσο-όσο και θεωρείται επιτυχία. Με ποιές διαδικασίες επιλογής, αδειοδότησης, κανείς δε μπορεί να ξέρει.

      • Μαρκ avatar
        Μαρκ @ Μεγάλες στιγμές 23/10/2012 20:53:30

        αν ειναι δυνατον ολο αυτο το χρυσαφι θα το μοιρασουν στους φτωχους!!!ο Τσιπρας προκαλει!!

    • Giannis avatar
      Giannis @ Γιαννης Κ 23/10/2012 04:04:57

      Αγαπητέ Γιαννη Κ.
      Πιστεύω πως έχεις μπερδέψει τον Τσαουσέσκου με τον αείμνηστο Σοβιετικό Παράδεισο. Η Σοβιετική Ένωση υπήρξε μια χώρα ίσων ευκαιριών για όλους. Ακόμα και ο Γκαγκάριν δεν προερχόταν από αυτό που στη δύση ονομάζεται ανωτέρα τάξη. Στην ΕΣΣΔ δεν υπήρχαν κοινωνικές τάξεις, όπως δεν υπήρχαν και άνθρωποι άνεργοι. Βεβαίως στα χωριά υπήρχε μια "τάξη" που διέθετε ακόμα και πολυτελές αυτοκίνητο: οι παπάδες, και αυτό, αυτή η ανισότητα, ήταν ένα από εκείνα που δεν φρόντισε να διορθώσει ο Σοσιαλισμός και έτσι έσκαβε καθημερινά το λάκο στον οποίο προσπαθούν και σήμερα ακόμα να τον θάψουν κάποιοι Φρίντμαν. Κι όμως το όνειρο δεν έσβησε ποτέ και δεν πρόκειται να σβήσει. Ο δυψήφιος αριθμός εκατομμυρίων νεκρών κατά του φασισμού στον Β ΠΠ δεικνύει πάρα πολλά για το ποιόν του Σοβιετικού πολίτη, ο οποίος πήρε μια χώρα σε ερήπια το 1945 και μέσα σε λιγότερα από είκοσι χρόνια έστειλε την ανθρωπότητα στο διάστημα, και το μόνο για το οποίο μπορεί να κατηγορήσει κάποιος την ΕΣΣΔ είναι το ότι στοιχημάτισε πάρα πολλά στην παγκόσμια ειρήνη κλείνοντας τα σύνορα και έτσι έγινε εύκολο θύμα των καπιταλιστών που έλεγαν ό,τι ιστορίες ήθελαν για το τί γινόταν πίσω από το Σιδηρούν Παραπέτασμα. Το όνειρο όμως δε σβήνει ΠΟΤΕ!

      • ΒΙΣ avatar
        ΒΙΣ @ Giannis 23/10/2012 09:56:17

        Πέρασε από την Τυπεκδοτική του ΚΚΕ, με το αρθρίδιό σου τυπωμένο, ζητάνε κουβαλητές. Μην αργείς, μπορεί να έχουν προσλάβει κανένα Πακιστανο. Μισθός εξαιρετικός, 300 ευρώ εγγυημένα...
        Εν πάση περιπτώσει, σε κάθε σκεπτόμενο άνθρωπο, προτείνω να διαβάσει τις ¨Ιστορίες από την Κολιμά" του Βαρλάμ Σαλαμόφ. Αληθινές ιστορίες, από έναν κορυφαίο λογοτέχνη, για χρόνια "τρόφιμο" των σοβιετικών γκουλάγκ.

        • lord tanamo avatar
          lord tanamo @ ΒΙΣ 23/10/2012 10:25:12

          Και το mein kampf συνίσταται για άτομα σαν εσένα,λογοτεχνικό αριστούργημα να πούμε.

          • ΒΙΣ avatar
            ΒΙΣ @ lord tanamo 23/10/2012 10:29:26

            Αυτό έχεις καταλάβει για εμένα, ότι είμαι χιτλερικός; Από τις μέχρι τώρα παρεμβάσεις σου (ας το πω έτσι...) είχα συναγάγει αρκετά συμπεράσματα για το μορφωτικό σου επίπεδο, μάλλον θα πρέπει να επεκτείνω τα συμπεράσματα στο νοητικό σου επίπεδο γενικότερα...

      • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
        Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ Giannis 24/10/2012 18:32:47

        Ε, ο "πατερούλης" έφαγε και καμμιά εικοσαριά εκατομμύρια σοβιετικούς πολίτες μέσα σε αυτό το "όνειρο". Δούλευε υπερωρίες η Λουμπιάνκα στα υπόγεια και άλλα ευαγή ιδρύματα, όπου η ανθρώπινη ζωή δεν άξιζε ούτε δυο καπίκια. Προφανώς για σένα είναι μια ιστορική λεπτομέρεια, αγαπητέ Giannis.

    • Tryphoon avatar
      Tryphoon @ Γιαννης Κ 23/10/2012 14:52:17

      Ενώ τώρα τρώμε φιλέτο σολωμού. Δεν αφήνετε τις μα****ες περί σοβιετικού παραδείσου αν έρθει ο Τσίπρας την ώρα που στην νεοφιλελεύθερη Ελλάδα της Τρόικας οι μισθοί ορίζονται με νόμο. Λίγο ντρόπη πιά!!!!

  5. Γιαννης Κ avatar
    Γιαννης Κ 22/10/2012 22:19:25

    Καμμια επενδυση στην Ελλαδα. Εδω ειναι ΣΥΡΙΖΑ δεν ειναι παιξε γελασε. Οι ανθρωποι θελουν να μας κανουν Βορεια Κορεα να τρωμε ρυζι και χορταρια 7 μερες την εβδομαδα. Τι τους νοιαζει. Αυτοι θα τρωνε με χρυσα κουταλια και ο λαος αποκατω θα πειναει οπως γινοταν στον αειμνιστο Σοβιετικο παραδεισο.

  6. firiki2010 avatar
    firiki2010 22/10/2012 22:20:27

    Εχει υπάρξει 1 (μία) επένδυση υπερ της οποίας να είναι ο ΣΥΡΙΖΑ;;;;;
    Οσο για τα περί της αστυνομικής βίας είναι γνωστό πως κάθε αστυνομικός ξυπνάει κάθε πρωί με την σκέψη πως θα διακινδυνεύσει την σωματική του ακεραιότητα παίζοντας πόλεμο με μπαχαλάκηδες ή με χουλιγκάνους. Και η πλάκα είναι πως αν συλληφθεί και κανένας από όλους αυτούς που αγωνίζονται "για τα δίκια του λαού" ( ή της ομάδα τους) ανοίγοντας κεφάλια, δεν πρόκειται να δικασθεί ( ακόμα μεγαλύτερη πλάκα έχει ότι και ο αστνόμος το ξέρει).

    • Μεγάλες στιγμές avatar
      Μεγάλες στιγμές @ firiki2010 22/10/2012 22:53:30

      Περιέγραψες όλο το σύστημα σε 5 αράδες,μπράβο.Ετσι ακριβώς,ετσι δυστυχώς.

  7. Lampros avatar
    Lampros 22/10/2012 22:47:09

    Επίσης, ασχέτως αν η καναδική εταιρεία και ο εγχώριος σύμμαχός της, έχουν πάρει τις άδειες με «περίεργο» τρόπο, πώς έτσι αβασάνιστα μια επένδυση θεωρείται αποικιοκρατία. Και αν πράγματι είναι έτσι, γιατί το ελληνικό δημόσιο δεν φρόντιζε να αξιοποιήσει τα κοιτάσματα χρυσού και τα άφησε στα χέρια των ξένων;

    Η δεύτερη ερώτηση απαντάται μόνη της.

    Σε κάθε αποικιοκρατία, δουλειά του ντόπιου δημοσίου είναι να αφήνει τον πλούτο στα χέρια των ξένων.

    Οπότε δεν νοείται η ερώτηση «αφού η επένδυση είναι αποικιοκρατική γιατί δεν τα εκμεταλλεύτηκε το ίδιο το δημόσιο».

  8. MCA avatar
    MCA 22/10/2012 22:51:32

    Και αυτοί οι ιθαγενείς πήγαν και χτίσαν τα σπίτια τους πάνω στο βουνό με το χρυσάφι.Τι διαμαρτύρονται τώρα τα ζώα καλά να πάθουν.Ας φάνε τώρα λίγα δακρυγόνα για εισαγωγή,να μάθει σιγά σιγά να συνηθίζει ο οργανισμός τους τις καρκινογόνες ουσίες.

    • roadrunner avatar
      roadrunner @ MCA 24/10/2012 18:51:48

      Είναι σίγουρο, τώρα αυτό, ότι οι δακρυσμένοι είναι μόνο ιθαγενείς του βουνού; Γιατί τυχαίνει να ξέρω συριζαίους που ξεκίνησαν από άλλους νομούς για το "χρυσάφι"...

  9. nikos avatar
    nikos 22/10/2012 22:55:51

    Πριν μιλήσετε για "επενδύσεις" ενημερωθείτε για το θέμα.
    Επένδυση δεν είναι να γίνει χαβούζα το πιο παρθένο κομμάτι της Χαλκιδικής. Η μόλυνση του κόλπου του Στρατωνιου φαίνεται στο google-Earth!!!! Για όσους δεν γνωρίζουν την περιοχή.
    Η "επένδυση" είναι έγκλημα κατα του δάσους, κατα του υδροφόρου ορίζοντα , κατα της θάλασσας , κατα της αλιείας , του τουρισμού και οποίας άλλης ήπιας ανάπτυξης . Αυτο σε αντιστάθμισμα μερικών μισθών πείνας σε μικρό αριθμό εργατών απο τη γύρω περιοχή.
    Τα λεφτα είναι απίστευτα πολλα και γι αυτο η αστυνομία του Δενδια ρίχνει άφθονο ξύλο και χημικά προστατεύοντας τα συμφέροντα ξένης πολυεθνικής και Ελληνα καναλαρχη είς βάρος του τόπου. Το τραγικο δε είναι ότι ένα κάρο άσχετοι ακούνε για χρυσό και κορδωνονται σα γύφτικα σκερπανια , οσαν να πρόκειται να γεμίσουν οι δικές τους τσέπες.

    • KOSTAS70 avatar
      KOSTAS70 @ nikos 23/10/2012 15:42:27

      +1000!

      • Μ.Π avatar
        Μ.Π @ KOSTAS70 23/10/2012 20:13:14

        Πολύ σωστά. ΤΑ είπες όλα.

      • Μαρκ avatar
        Μαρκ @ KOSTAS70 23/10/2012 20:57:39

        εισαι καλα??με τοσο χρυσαφι που θα μπει στα κρατικα ταμεια θα τρωμε με χρυσα κουταλια εμεις και τα σογια μας για 1000 χρονια βρε θολοκουλτουριαρη!!

  10. opa avatar
    opa 22/10/2012 22:56:48

    "Επίσης, ασχέτως αν η καναδική εταιρεία και ο εγχώριος σύμμαχός της, έχουν πάρει τις άδειες με «περίεργο» τρόπο, πώς έτσι αβασάνιστα μια επένδυση θεωρείται αποικιοκρατία"

    γιατί μόλις το 1% των εσόδων από τον χρυσό πάει στο ελληνικό δημόσιο. Γκεγκε;

  11. drider avatar
    drider 22/10/2012 23:00:29

    Κοιτάξτε και εγώ μπορώ να σας κατηγορήσω ότι κάθεστε και κάνετε αξιολογικές κρίσεις πίσω από το πληκτρολόγιο, αβασάνιστα.

    Εμένα θα με ενδιέφερε πρώτα να μάθω τι λένε οι ίδιοι οι πολίτες της Χαλκιδικής για το θέμα. Στο κάτω-κάτω της γραφής η επένδυση στην περιοχή τους θα γίνει

  12. Parsifal avatar
    Parsifal 22/10/2012 23:05:50

    Ορθώς αντιδρά το υπουργείο. Πράττει το αυτονόητο για το συγκεκριμένο υπουργείο.
    Αλλού είναι το θέμα : Οταν τα ιδια (και χειρότερα, είχαμε και πυροβολισμούς με δίκανα...) συνέβαιναν στην Κερατέα, πάλι με "περίεργες" αδειες των εργολάβων, πολλοί εδώ κατακεραύνωναν τα SS του Παπουτσή. και ανήγαγαν την "αντίσταση του λαού της Κερατέας" σε ...νέα εθνική αντίσταση !
    Οταν ο υποφαινόμενος ετόλμησε να γράψει πως η ΥΑΤ, εφαρμόζει τον ΝΟΜΟ, αυτόν που εντέλεται ο εισαγγελικός λειτουργός και ο δ/ντής Α.Ε. ανεξαρτήτως κυβερνήσεων και υπουργών, εδέχθη καταιγισμό υβρεων.
    Τώρα γιατί ... το συζητούμε το θέμα ; Είναι ...ηπια τα διακρυογόνα ; Είναι χαιδευτικά τα γκλόπς ; Τώρα ο ΝΟΜΟΣ (πάλι με "περίεργες" αδειες... το λέγει και η ανάρτηση) ισχύει ;
    Δεν θα αλλάξει ποτέ αυτή η χώρα...

  13. ορεσείβιος avatar
    ορεσείβιος 22/10/2012 23:22:49

    νόμος είναι το δίκιο... το δικό μου.
    αυτή είναι η ελλάδα που φτιάξαμε .

    • Giannis avatar
      Giannis @ ορεσείβιος 23/10/2012 04:32:40

      Νόμος είναι το δίκιο το ΔΙΚΟ ΜΑΣ ως Έλληνες.

  14. ΑΜΟΡΓΟΣ avatar
    ΑΜΟΡΓΟΣ 22/10/2012 23:34:51

    ΣΟΒΑΡΑ ΧΤΥΠΗΘΗΚΕ ΒΟΥΛΕΥΤΗΣ,ΤΕΤΟΙΟΣ ΞΕΠΕΣΜΟΣ.ΜΑ ΣΕ ΤΙ ΧΩΡΑ ΖΟΥΜΕ ΠΙΑ.DECADENCE.
    ΕΝΩ ΤΟ ΛΥΝΤΣΑΡΙΣΜΑ ΒΟΥΛΕΥΤΩΝ ΑΠΟ ΑΓΑΝΑΚΤΙΣΜΕΝΟΥΣ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ.
    MONOΣ ΘΕΣΜΟΣ Η ΒΟΥΛΗΣΗ ΤΟΥ ΛΑΟΥ.

  15. Μεγάλες στιγμές avatar
    Μεγάλες στιγμές 22/10/2012 23:37:01

    Είσαι σε μια χώρα όπου η κλωτσιά του ματατζή είναι βία και φασισμός και η κλωτσιά του κουκουλοφόρου αντίσταση και δικαίωμα.
    Αυτό είναι το έργο τώρα 30 χρόνια και απλώς παίζεται κάθε φορά σε άλλο Νομό.!

  16. someone avatar
    someone 22/10/2012 23:43:19

    ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΟΝΤΑΙ ΣΤΙΣ ΣΚΟΥΡΙΕΣ ΑΦΟΥ ΣΤΗ ΚΕΡΑΤΕΑ ΤΟΥΣ ΥΠΟΔΕΧΤΗΚΑΝ ΜΕ ΡΟΔΟΠΕΤΑΛΑ

  17. GreekInLux avatar
    GreekInLux 22/10/2012 23:58:21

    Μετά θέλουμε και εκμετάλλευση του ορυκτού πλούτου. Τι να την κάνουμε; Αφού υπάρχει πάντα ένας εύρωστος και υγιής δημόσιος τομέας να προσφέρει σε όλους μας δουλειά και όλοι μαζί την εργατική πρωτομαγιά θα υμνούμε τον πατερούλη Αλέξη... για μεταλλεία χρυσού είμαστε τώρα;

    • Giannis avatar
      Giannis @ GreekInLux 23/10/2012 04:22:00

      Πρόσεξε φίλε μου ότι δεν είμαστε ούτε για τα πετρέλαια του Αιγαίου πελάγους. Εάν υπάρχει ένας λόγος για τον οποίο δεν αναγνώρισε κανείς ότι εκεί υπάρχουν αυτά που δε μας λένε, και όχι μόνο στο Ιόνιο κλπ. , είναι το ότι με το που θα βρεθεί κάτι θα αρχίσει, πραγματικός, και όχι οικονομικός, πόλεμος με την Τουρκία. Επιπροσθέτως οι Αμερικάνοι και το ΝΑΤΟ είναι πολύ απασχολημένοι αλλού και δεν πρόκειται να επέμβουν ακόμα και αν κατεβεί στο Σύνταγμα ένα εκατομμύριο λαός ουρλιάζοντας ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΗΠΑ όπως πρώην ένδοξος πρωθυπουργός.

  18. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 23/10/2012 00:27:08

    Ε όχι και δεν υπάρχουν επενδύσεις στις οποίες να μην είναι αντίθετος ο Σύριζα! Δεν θυμάσαι τη μεγάλη επένδυση με τη λίμνη με τους κορμοράνους στον Βοτανικό, που θα πήγαιναν τα μικρά παιδιά και θα αγόραζαν απο τον Πακιστανό σποράκια (παπαρούνας Αφγανιστάν;) να ταϊσουν τους κορμοράνους; Και έτσι θα έπεφτε χρήμα στη χώρα;
    Κρίμα που τα μεγάλα συμφέροντα έθαψαν την επένδυση και εξαφάνισαν τους αφθονούντες κορμοράνους...

  19. Habemus Papam avatar
    Habemus Papam 23/10/2012 00:27:12

    Χμμμμμ....παράξενο κατι για καταγγελίες στην Gurdian για αστυνομική βία πήρε το αυτί σας ??

  20. Habemus Papam avatar
    Habemus Papam 23/10/2012 00:30:30

    Α ....συγνώμη ξέχασα και αυτό

    http://www.exandasdocumentaries.com/gr/documentaries/chronologically/2012-2013/314-o-xrysos-sta-xronia-tis-krisis-mavri-vilva

  21. Human Wannabe avatar
    Human Wannabe 23/10/2012 00:44:02

    τουλάχιστον αρχίζει να φαίνεται πλέον ξεκάθαρα πως οι φασίστες είναι ξεκάθαρα με το κεφάλαιο έστω και αν αυτό είναι "ξένο" και καταστρέφει την "πατρίδα" τους...

    το χρυσωρυχείο δεν θα διώξει μόνο τα μελίσσια! έχει προοπτική με τα τοξικά του απόβλητα να σκοτώσει το μισό Αιγαίο!!! αλλά φυσικά στην σάπια λογική σας αυτό αξίζει να γίνει εφόσον το δημόσιο θα πάρει το αστρονομικό ποσό των 80 εκατομμυρίων ευρώ από την "επένδυση" αυτή (και η καναδική εταιρεία περί τα 8 δις).

    μπράβο ρε! θα ξεχρεώσουμε! τι κι αν πεθάνουμε από την πείνα και τα τοξικά απόβλητα; τι κι αν δεν μείνει ούτε λέπι σε όλο το βόρειο Αιγαίο; τι και αν καταστρέψουμε το δάσος και ότι ζωή έχει αυτό; τι και αν σταματήσουμε την παραγωγή μελιού που είναι από τα λίγα προϊόντα που ακόμα εξάγουμε....

    όπως φωνάζαμε λοιπόν και στην τελευταία πορεία στην Ηλιούπολη:
    "φασίστες, τραπεζίτες, τροϊκανοί, όλα τα καθάρματα δουλεύουνε μαζί!"

    • Tassos avatar
      Tassos @ Human Wannabe 23/10/2012 09:23:42

      Περισσότερες πιθανότητες υπάρχουν να σε πέσει τούβλο στο κεφάλι ενώ περπατάς παρά να γίνει ατύχημα. Αντε τράβα από δω ρε να τρομάξεις καμμιά αναρχοάπλυτη που νομίζεις ότι μιλάς σε ηλίθιους.

      • Μαρκ avatar
        Μαρκ @ Tassos 23/10/2012 21:00:16

        ναι και αυτα που εγιναν στο κολπο του μεξικου παραμυθια του Συριζα ειναι για να μην βγαλουμε το πετρελαιο απο το Αιγαιο!!

    • Βασιλική avatar
      Βασιλική @ Human Wannabe 24/10/2012 18:22:14

      Μαζί σου!

  22. akisenv avatar
    akisenv 23/10/2012 03:23:22

    Για όσους νομίζουν πως πρόκειται περί "επένδυσης" καλύτερα να ενημερωθούν γιατί εκτίθενται. Κανονικά δεν θα έπρεπε να είναι οι βουλευτές του ΣΥΡΙΖΑ που αντιδρούν αλλά οι Βουλευτές της ΝΔ. Και αυτό γιατί η "επένδυση" είναι τουλάχιστον περίεργη....
    Σε ότι αφορά το Περιβάλλον βρείτε χρόνο και ψάξτε για τα ορυχεία ανοιχτού τύπου. Πως αυτά είναι κατά την λειτουργία τους και πως καταλήγουν μετά την λειτουργία τους....

  23. Βασίλης Γκιώνης avatar
    Βασίλης Γκιώνης 23/10/2012 03:36:40

    Υπεύθυνα σου λέω οτι στις αστυνομικές ακαδημίες των πολιτισμένων και ευημερούντων ευρωπαϊκών χωρών (Γερμανία, Ολλανδία, Βέλγιο, Αγγλία κ.λ.), γίνεται προβολή με βίντεο των ελληνικών ΜΑΤ ως παράδειγμα προς αποφυγήν όσον αφορά την αποτελεσματικότητα και την πυγμή!

    Τα ελληνικά ΜΑΤ είναι οι μόνες δυνάμεις καταστολής πανευρωπαϊκά, που κάθοντε συστηματικά να τρώνε ξύλο από τον κόσμο κατόπιν άνωθεν εντολής!!!
    Πέραν από αναποτελεσματικά, θεωρούντε δε κι από τα πλέον "φρόνιμα".

    Ρίχνοντε επί 38 χρόνια τα ΜΑΤ βορά στις ορέξεις των συνδικάτων και όλων των "ορφανών" του Σταλιν, Λενιν, Τροτσκι και λοιπών αποτυχημένων για να "διδάσκουμε" δημοκρατία στις ευρωπαϊκές χώρες που βλέπουνε την αναρχία και την οχλοκρατία που επικρατεί εδώ και κουνάνε το κεφάλι με λύπη...

    Υ.Γ.:
    Ο Δένδιας φαγώθηκε να τα βάλει με τη Χρυσή Αυγή που κάνει καμιά μάζωξη στις επετείους, φωνάζει συνθήματα και αφόδευσε η φοράδα στο αλώνι να πούμε...
    Αυτούς που συστηματικά καίνε, σπάνε και ρημάζουν τους χάιδευε τα αυτιά και συμμάχησε μαζί τους για να "χτυπηθεί ο φασισμός" της Χρυσής Αυγής και ο "ρατσισμός" εμάς που φοβόμαστε να βγούμε από τα σπίτια μας από τα Πακιστανά...
    Εγώ δεν έχω δει κανα βλαμμένο της Χρυσής Αυγής να σπάει τα μαγαζιά μας, ούτε να μας καίνε τα αυτοκίνητα, ούτε φοβόμαστε να κυκλοφορήσουμε στο Κέντρο εξαιτίας των Χρυσαυγιτών...
    Φοβόμαστε να κυκλοφορήσουμε εξαιτίας των ΛΑΘΡΟμεταναστών και τις περιουσίες μας τις ρημάζουνε οι "συνιστώσες"...
    Τέρμα και τελείωσε...
    Ο Δένδιας τα έβαλε με τους λάθος ανθρώπους και θα τα φάει τώρα στη μάπα καλά από τους αναρχοαυτόνομους...
    Κάθε χρόνο "τα παιδιά" μου καίνε και από ένα βανάκι που έχω και πάνε τα παιδιά και περνάνε τα air condition.
    Δεν καταλαβαίνω γιατί γίνεται αυτό.
    Τα βαν μου ουτε "Gionis Bank" γράφουνε, ούτε "Gionis Industries" γράφουνε, ούτε "Gionis Enterprises" ή "Gionis Oil"...

  24. DebbyTant avatar
    DebbyTant 23/10/2012 04:34:38

    Αμα θενε χρυσο να τους αφησετε τους καναδους.
    Ναστε φιλοξενοι ευγενικοι να τους δωστε και καμμια νυφη. Τι θα παθει το περιβαλλον? Θα ανοιξετε καντινες, καφετεριες και θα κονομησετε. Επιχειρηματα τωρα
    α.ποτε νοιαστηκε το περιβαλλον για σενα για να νοιαστεις γιαφτο.
    β.θα πεινασεις για να εχουν φωλιά τα μυρμήγκια οι κατσαριδες τα φιδια και οι ασβοι?
    γ.η κυρια σου δεν αξιζει μια γουνα αλεπους? Με τι λεφτα θα της την παρεις
    δ.οταν το περιβαλλον γινει απαισιο καλεσε την πεθερουλα σου για διακοπες
    ε.αν σε πληγωνει που η γειτονια σου θα γινει σεληνιακο τοπιο, μπορεις να πηγαινεις στα γυρω χωρια να παρηγοριεσε σε τιποτες μπαρ με ομορφα κοριτσα.

  25. Alexandroupoli online avatar
    Alexandroupoli online 23/10/2012 04:57:35

    Αν και σαν blog είμαστε κατά των συγεκριμένων επενδύσεων χρυσού και του ξεπουλήματος του ορυκτού μας πλούτου σε ξένες πολυεθνικές, Δείτε εδώ φωτογραφίες από τα επεισόδια στις Σκουριές και προσέξτε τους εξοπλισμένους ειρηνικούς διαδηλωτές που πετάνε δολοφονικές φωτοβολίδες με στυλό εκτόξευσης και μολότοφ μέσα στο δάσος! (που θέλουν να προαστατεύσουν). Για να λέμε τα πράγματα με το όνομά τους.

    Από κει και πέρα αν και μεγάλη μερίδα εκεί πράγματι θέλει να δουλέψει στα ορυχεία, η συντριπτική πλειοψηφία όμως των κατοίκων είναι κατά των συγκεκριμένων επενδύσεων. Σε ότι αφορά την επένδυση χρυσού στο Πέραμα Έβρου η καναδική εταιρία Eldorado Gold που θέλει να κάνει την επένδυση έχει προκηρύξει 200 θέσεις εργασίας, από τις οποίες οι μισές θα είναι εργάτες από τα γύρω χωριά (μουσουλμάνοι) οι 50 θα είναι εξειδικευμένο προσωπικό που θα έρθει από το εξωτερικό και μένουν άλλες 50 θέσεις. Ποιός πρώτα;;; Και η εξόρυξη θα κρατήσει 6-7 χρόνια και μετά άντε γειά... Δεν είναι τυχαίο ότι όλοι οι Δήμαρχοι και όλα τα Δημοτικά Συμβούλια της περιοχής και το Περιφερειακό Συμβούλιο έχουν ψηφίσει κατά της επένδυσης, η οποία πέρα από την περιβαλοντική καταστριοφή δεν θα αφήσει κανένα ανταποδοτικό όφελος στην περιοχή. Δεν είναι τυχαίο ότι όλοι οι επιστημονικοί σύλλογοι της περιοχής (Ιατρικός, Φαρμακευτικός, Δικηγορικός, ΤΕΕ κλπ) είναι κατά των χρυσωρυχείων. Ακόμη και οι τοπικές οργανώσεις όλων των κοινοβουλευτικών κομμάτων έχουν υπογράψει κατά των συγκεκριμένων επενδύσεων.

    • Θησειώτης avatar
      Θησειώτης @ Alexandroupoli online 23/10/2012 19:40:10

      Εγώ κόβω τους "διαδηλωτές" για χρυσαυγίτες, που ενδύθηκαν με τη στολή εκστρατείας του σύριζα (κουκούλα, μολότοφ, φόρμα κ.λ.π. εξαρτήματα), προκειμένου να διαβρώσουν και να προβοκάρουν τους τίμιους και άδολους αντιεξουσιαστές-τάγματα εφόδου της ευρύτερης αριστεράς.

  26. Skeftomilos avatar
    Skeftomilos 23/10/2012 07:17:51

    «Οι εμφανίσεις χρυσού παγκοσμίως σε χονδρομερή τεμάχια τα οποία μπορούν να ανακτηθούν με βαρυτομετρικό εμπλουτισμό σπανίζουν όλο και περισσότερο. Σήμερα η παραγωγή του μετάλλου αυτού γίνεται κυρίως από πετρώματα με εμφανίσεις χρυσού μερικών γραμμαρίων ανά τόνο πετρώματος, με τη μέθοδο εκχύλισης του μετάλλου με υδατικά κυανιούχα διαλύματα (κυάνωση). Μεγάλοι όγκοι πετρωμάτων εξορύσσονται, αλέθονται εν υγρώ (υγρή λειοτρίβηση) και υφίστανται εκχύλιση με κυανιούχα υδατικά διαλύματα. Αυτόματα ολόκληρη η ποσότητα των πετρωμάτων καθίσταται απόβλητο της διαδικασίας. Έμφορτη κυανίου αποτίθενται στους λεγόμενους χώρους (ή λίμνες) τελμάτων. Δηλαδή η γη καθίσταται κυανιούχο απόβλητο. Πρακτικά για παραγωγή 30 τόνων χρυσού από 200m βάθος επέρχεται ανεπίστρεπτη καταστροφή περίπου 2.000 έως 3.000 στρεμμάτων γης, κυρίως δασικής ή καθαρού δάσους.»

    Δρ. Τριανταφυλλίδης: η μεταλλουργία χρυσού με κυάνωση ως περιβαλλοντικό έγκλημα και ως οικονομική “αρπαχτή”

    • KOSTAS70 avatar
      KOSTAS70 @ Skeftomilos 23/10/2012 15:53:16

      Γιατί οι νεο-φιλελεύθεροι σχολιαστές δεν καταγγέλουν το παραπάνω σχόλιο ως σκοταδιστικό; Που εξαφανίστηκαν;

  27. Tassos avatar
    Tassos 23/10/2012 09:24:42

    Χούντα-ΧΑ-ΣΥΡΙΖΑ χέρι χέρι. Για σένα το λέω.

    • noldor avatar
      noldor @ Tassos 23/10/2012 14:03:05

      Χούντα είναι όταν ένα κόμμα παίρνει 29,66% επί του 62,47% των ψηφισάντων και 43% επί των βουλευτικών εδρών.

      • Μαρκ avatar
        Μαρκ @ noldor 23/10/2012 21:03:21

        οχι αυτο ειναι δημοκρατια...ειδικα οταν το κομμα αυτο που πηρε το 29% ετσι οπως το ανεφερες κοροιδεψε κοσμο και κοσμακι και το δουλεμα επεσε συννεφο

  28. θησεας avatar
    θησεας 23/10/2012 09:36:21

    @τασσος τους χαρακτηρισμους κρατα τους για τον εαυτο σου για την ταμπακερα πες μου....

    • Tassos avatar
      Tassos @ θησεας 23/10/2012 15:48:22

      Σε κόβω για γιό χουντικών...

  29. ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
    ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 23/10/2012 13:54:12

    Είναι απλό. Στην επόμενη διαμαρτυρία σύλληψη και βγάλσιμο της κουκούλας on camera. Μετά αυτόφωρο. Πέντε δέκα τέτοια ξεβρακώματα και τέλος το μπάχαλο.

  30. Αντιγόνη avatar
    Αντιγόνη 23/10/2012 14:20:23

    Αν οι ¨ειρηνικοί διαδηλωτές¨ είναι τα πούλμαν με τους αναρχικούς που αναχωρούν κάθε φορά από την Θεσσαλονίκη, τότε εντάξει
    (οι δημοσιογράφοι ας το ερευνήσουν). Θα μου πείτε επί πολλά έτη αυτοί ήταν οι μοναδικοί ¨πολιτικοί¨ συνομιλητές του κ. Τσίπρα και του Σύριζα. Ας θυμηθούμε σε πόσες δίκες συμμετεχόντων σε επεισόδια έχουν παραστεί βουλευτές του..... δικαιολογώντας στα πλαίσια μιας δήθεν ¨κοινωνικής πάλης¨ συμπεριφορές που άπτονται του κοινού ποινικού δικαίου.
    Όσον αφορά την επένδυση που γίνεται στη Χαλκιδική, δεν μπορεί κάθε φορά που έρχονται στη χώρα ξένοι επενδυτές εμείς να τους χαρακτηρίζουμε αποικιοκράτες... Σε τούτη τη χώρα έχει περισσέψει η ημιμάθεια και η υπερβολή. Προς το συμφέρον των κατοίκων, αλλά και γενικότερα της χώρας θα ήταν η πίεση προς πλήρη εφαρμογή της ελληνικής, αλλά της ευρωπαϊκής περιβαλλοντικής νομοθεσίας, μέσα σε αυστηρότατα πλαίσια. Για τα αόριστα επιχειρήματα του ¨τύπου¨ θα πεθάνουμε όλοι από καρκίνο, θα μας πνίξει η σκόνη, αυτά νομίζω ότι είναι ανάξια σχολιασμού από νουνεχείς ανθρώπους. Αν δεν σοβαρευτούμε θα εξακολουθήσουμε να μεταναστεύουμε στο εξωτερικό και να διαπιστώνουμε ότι εκεί τα εργοστάσια λειτουργούν δίχως προβλήματα δίπλα και μέσα στις πόλεις (παράδειγμα ανάλογων επενδύσεων αποτελεί η Σουηδία), ότι τα ¨βοοειδή¨ γεννούν κάτω από τις ανεμογεννήτριες (θυμηθείτε τα επιχειρήματα ¨επαγγελματιών κρατικοδίαιτων ¨ οικολόγων αριστεριστών για να σταματήσουν επενδύσεις με ανεμογεννήτριες στα νησιά μας) και άλλα πολλά που στη χώρα μας δεν μπορούν να συμβούν.... εξαιτίας τέτοιων απόψεων. Μ΄αρέσει που ευελπιστούμε να προσελκύσουμε και ξένες επενδύσεις, μάλλον αστείο μου ακούγεται... Τα μέσα μαζικής ενημέρωσης έχουν συνηθίσει να προβάλλουν όποιον ¨φωνάζει¨περισσότερο, ακόμα κι αν δεν έχει τίποτα να πει.
    Αν δεν απαγκιστρωθούμε από τέτοιου είδους πολιτικές, οι οποίες (¨καλυμμένες παλαιότερα με το μανδύα του σοσιαλισμού και τώρα με μια ¨ασύδοτη¨ αριστερίστικη αοριστολογία) μας οδήγησαν στην πλήρη καταστροφή,-κι ας θέλουμε να κατηγορούμε τους ξένους γι΄αυτό και όχι τις δικές μας πολιτικές επιλογές- δυστυχώς το μέλλον μας προβλέπεται δυσοίωνο...

  31. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 23/10/2012 16:02:35

    Αυτό που κινητοποιεί αντιπαραθετικά τους κατοίκους της περιοχής είναι τυπική περίπτωση σύγκρουσης "χρήσεων": Ο (στο παρελθόν σίγουρα κερδοφόρος) τουρισμός εναντίον της (αμφίβολης αποδοτικότητας) βιομηχανίας.
    Οι "απέξω" παρεμβαίνουν και οξύνουν την σύγκρουση δι' ίδιον όφελος, με ό,τι "όπλα" διαθέτουν: Μπόλικη "ιδεολογία" και άφθονο πολιτικαντισμό.
    Από τους ανάρχες, μέχρι συγκαλυμμένα τους τοπικούς πολιτευτές.
    Άν είχε προηγηθεί ψύχραιμη συζήτηση με όρους κόστους-ωφέλειας για τις τοπικές κοινωνίες (περιβαλλοντικής, εργασιακής, οικονομικής), και ξεκαθάριζε για τους κατοίκους τι ακριβώς σημαίνουν οι εναλλακτικές λύσεις, ακόμη και μια σύγκρουση θα ήταν κατανοητή.
    Αλλά εδώ τοπικές και εξωτερικές μειοψηφίες όλων των πλευρών (από ξενοδόχους, οικοπεδούχους αλλά και μπράβους του επενδυτή, μέχρι τοπικούς πολιτευτές, αναρχιά και ακροδεξιούς), μεταχειρίζονται τους πολλούς πολίτες σαν μέσο για δικό τους όφελος.
    Τυπικά νεοελληνικά.

  32. nikos avatar
    nikos 24/10/2012 10:38:18

    @θειος: γράφεις αρεστες γενικολογίες για το συγκεκριμένο site. Δεν ξέρω αν είσαι απο τη β. Ελλάδα, αλλα με την πρώτη ευκαιρία κανε μια εκδρομουλα στο Στρατωνι και μην παραλείψεις να κατέβεις στον κόλπο. Θα κλαψεις πικρά.

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ nikos 24/10/2012 18:31:57

      Και η Κερατέα δεν ήταν αντίστοιχη περίπτωση;

    • Μεταλλωρύχος avatar
      Μεταλλωρύχος @ nikos 24/10/2012 19:41:57

      …και μια που ζω στο Στρατώνι για πες μου nikos γιατί θα κλάψει πικρά ο Θείος? Δεν σταματάτε την καραμέλα της οικολογίας ή μήπως ενδιαφέρεστε για το περιβάλλον περισσότερο από τον κόσμο που μένει εδώ ?

  33. Γιάννης Ιωάννου avatar
    Γιάννης Ιωάννου 24/10/2012 16:55:09

    Είμαι Εξαρχειώτης. Όταν διαμαρτυρόμαστε οι κάτοικοι στην ασφάλεια, που μας αφήνει απροστάτευτους απο τους μπαχαλάκηδες (σιγά που είναι γνήσιοι αναρχικοί) μας λένε ότι δεν μπορούν να κάνουν τίποτα. Γιατί? επειδή υπάρχει άνωθεν προστασία τους εδώ και τόσα χρόνια.
    Συνεπώς να μην κλαίγονται όταν υπάρχουν θύματα.

  34. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 24/10/2012 20:02:12

    Να σας πληροφορήσω ότι στο κέντρο της Αθήνας, έχουν αναρτήσει αριστερίστικες οργανώσεις ακριβές αφίσες όπου γράφουν "κανένα ορυχείο στην Ελλάδα"...
    Συμφωνούμε;
    Πάντως, για το ότι η χερσόνησος της Κασάνδρας έχει καταστραφεί από την άναρχη οικοδόμηση, δεν είδα καμία αντίδραση. Προφανώς επειδή και οι αριστεριστές κάνουν τα μπανάκια τους εκεί, άσε που μπορεί να έχουν και κανένα εξοχικούλι.
    Δεν λέω ότι είναι καλή η επένδυση του χρυσού, αλλά όταν βλέπω την Ακροαριστερά να αντιδρά, λέω "κάτι δεν πάει καλά"...

  35. nikos avatar
    nikos 25/10/2012 01:13:10

    @ Μεταλλορυχος: στον κόλπο του Στρατωνιου, πάνω στην άμμο ο τετανος είναι τόσο εμφανής , ώστε οποίος κατέβει καλό είναι να φοράει μποτες. Μπορεί επίσης να ρίξει τριγύρω μια ματιά για να δει το πανέμορφο τοπίο με τις συραγγες και τα εργοτάξια. Μπορεί επίσης να διακινδυνευσει να μπει και στην καφέ τις θάλασσα.
    Πρόσθεσε στον εφιάλτη αυτόν , φουρνελα , σύννεφα σκόνης ( μιλάμε για ανοιχτό ορυχείο στις Σκουριες) , μόλυνση του υδροφόρου ορίζοντα όλης της περιοχής , καταστροφή όλου του δάσους και τις επιπτώσεις στο κλίμα του τόπου , ερήμωση γιατι ποιος να έρθει όταν ξέρει ότι δίπλα του υπάρχει ένα απέραντο νταμάρι , το νερό δεν πινεται , η θάλασσα είναι μολυσμένο, η ζέστη αφόρητη , φασαρία, φορτηγά στο δρόμο . Τώρα αν όλα αυτα είναι απλά οικολογικές ανησυχίες, τι να πω.

    Το ότι καταστράφηκε η Κασσανδρα ( εξαιτίας του βλακωδους "αναπτυξιακού μοντέλου" της χώρας = γιαπι, καμάκι και γύρος ) δεν σημαίνει ότι πρέπει να καταστρέψουμε ότι απο τύχη γλίτωσε και να το μετατρέψουμε σε γιαπι. Αυτο ακριβώς πολεμάει ο κόσμος στην Ιερισσο σε αντίθεση με το επίσημο κράτος που δίνει στους κερδοσκόπους γη και ύδωρ επι πινακιου φακής μάλιστα ( αν και το τελευταίο όταν θίγεται τόσο βάναυσα το περιβάλλον είναι το έλασσον)

  36. Μεταλλωρύχος avatar
    Μεταλλωρύχος 25/10/2012 08:11:33

    Φίλε nikos, αν ίσχυε το παραμικρό από αυτά που γράφεις για τον κόλπο του Στρατωνίου θα έπρεπε κάθε καλοκαίρι να θρηνούσαμε θύματα. Οι τουρίστες – ναι έχουμε και απ’ αυτούς - και στην παραλία κατεβαίνουν και μπάνιο κάνουν. Όσο αναφορά τις Σκουριές καλό είναι να μελετήσεις την ΜΠΕ (για την εφαρμογή της οποίας είμαστε υπεύθυνοι όλοι όσοι ζούμε στην περιοχή) για να καταλάβεις ότι οι ανησυχίες σου δεν έχουν βάση.