#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
10/09/2012 11:15
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Οι "μπάτσοι, γουρούνια, δολοφόνοι" έγιναν ... ψήφοι


Πάνω που πιστεύαμε ότι τα έχουμε δει όλα, ήρθε ο Τσίπρας και η παρέα του να μας διαψεύσουν. Η Δούρου μπαίνει μπροστάρισσα στην πορεία των αστυνομικών, των ίδιων που πριν μερικούς μήνες ο Μ. Γλέζος, ο Αλέξης Τσίπρας και πολλά στελέχη του ΣΥΡΙΖΑ χαρακτήριζαν όργανα της κυβέρνησης και του συστήματος.

Πριν μερικούς μήνες οι αστυνομικοί και τα ΜΑΤ ήταν «ακούνητα στρατιωτάκια» που υπηρετούν την εξουσία, την πλουτοκρατία και επιτίθενται στα λαϊκά δικαιώματα. Αυτά έλεγαν οι Συριζαίοι του 4%, αλλά τώρα που έγιναν αξιωματική αντιπολίτευση αποφάσισαν και οι ίδιοι να βάλουν στολή.

Τόσο η κ. Δούρου όσο και τα υπόλοιπα στελέχη του ΣΥΡΙΖΑ που ξαφνικά αγάπησαν την Αστυνομία, προφανώς δε ρώτησαν τον… Τσάβες για το αν θα έπρεπε να είναι στην πρώτη γραμμή των αγώνων των ένστολων μαζί και με τους… Χρυσαυγίτες. Ψήφοι να είναι κι απ΄όπου κι αν προέρχονται καλοδεχούμενοι, σκέφτονται στην Κουμουνδούρου.

Αφού χάιδεψαν τα αυτιά των δημοσίων υπαλλήλων που διόρισε κυρίως το ΠΑΣΟΚ, αφού φιλοξενούν στις αγκαλιές τους του πράσινους συνδικαλιστές τύπου Φωτόπουλου ή Μυλόπουλου (αυτού με την τουαλέτα), τώρα αποφάσισαν να συμμαχήσουν και με τον… διάβολο. Οι κακοί αστυνομικοί που ρίχνουν χημικά στον Μ. Γλέζο και που δέρνουν τους Συριζαίους, έγιναν τώρα οι καλύτεροι φίλοι του κ. Τσίπρα. Μου φαίνεται ότι στην επόμενη διαδήλωση θα φωνάζει το ΠΑΜΕ και οι αναρχικοί «Μπάτσοι, γουρούνια, Συριζαίοι». Θα πέσει πολύ γέλιο για να μην πούμε ότι θα είναι η έκπληξη της χρονιάς να δούμε τον Τσίπρα με στολή αστυνομικού.

Θα μου πείτε, οι άλλοι πολιτικοί τι έκαναν λιγότερο; Πριν τρία χρόνια ο Παπανδρέου πήγαινε στο λιμάνι για να φάει «χημικά», να δακρύσει και να πουλήσει μετά το προφίλ του εργατοπατέρα.

Εδώ, όμως, έχουμε να κάνουμε με την.. αντισυστημική Αριστερά, αυτή που δεν τάσσεται με κανενός είδους εξουσία, που θα τα κάνει… πλακάκια με κανέναν και που έχει μια πιο σύγχρονη αντίληψη για τη χώρα, την Ευρώπη, τον πλανήτη.

Αμ δε. Όσοι πίστεψαν ότι είναι όλα αυτά ο Τσίπρας, κάνουν λάθος. Οι μάσκες έπεσαν διότι ο ΣΥΡΙΖΑ διέβη τον Ρουβίκωνα. Και πρέπει να πάει και με τον χωροφύλακα και με τον αστυφύλακα. Στην κυριολεξία.

Αλλά τι απογοήτευση για όσους πίστεψαν ότι η σύγχρονη δημοκρατική αριστερά που ευαγγελίζεται ο Τσίπρας πάει όπου φυσάει ο άνεμος.

Και τι υποκρισία, το πρωί να βρίζεις τους μπάτσους και να τους λες γουρούνια αλλά το βράδυ να τους αγκαλιάζεις και να τους συμπονάς για το μισθό που παίρνουν.

Τα ίδια παιδάκια είναι κ. Τσίπρα που σου πέταγαν δακρυγόνα πριν λίγους μήνες. Τώρα έγιναν ψήφοι;

Κρίμα για όσους πίστεψαν ότι υπάρχει ηθική σ’ αυτή την Αριστερά.

Αριστερός Ψάλτης

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΓΙΩΡΓΟΣ avatar
    ΓΙΩΡΓΟΣ 10/09/2012 11:39:08

    Έχουν γνώση οι φύλακες.Όταν ανακοινώθηκε η παρουσία όλης της κοινοβουλευτικής ομάδας της ΧΑ,στην πορεία ακούστηκαν πολλές επευφημίες,όταν ακούστηκε τό ονομα της κας Δούρου,ακούστηκαν πολλά ου!!!!!!!Όποιος ήταν εκεί ας το διαψεύσει.Δεν μιλώ βέβαια ,για τους επαγγελματίες συνδικαλιστές των ΣΑ, αλλά για τους απλούς ένστολους.

    • Lampros avatar
      Lampros @ ΓΙΩΡΓΟΣ 10/09/2012 16:45:47

      στην φωτο πίσω δεξιά, ειναι ο πολιτικός ογκόλιθος Παυλος Χαικάλης? φανταζομαι, εκει δεν θα μιλησε κανεις σε ένδειξη σεβασμου.

  2. xp avatar
    xp 10/09/2012 12:07:50

    Αποτι γνωριζω ΟΛΟΙ οι πολιτικοί διαχρονικά και παγκοσμίως ψάχνουν για ψήφους.Το θέμα είναι η κυβέρνηση να παει καλά !

  3. Νικος avatar
    Νικος 10/09/2012 13:13:41

    Το χειροτερο για την κυβερνηση ειναι οτι ειχε πονταρει πολλα σε τυχον ασχημη τροπη διαδηλωσεων προκειμενου αφενος να περασει στα μαλακά η ομιλια ανευ περιεχομενου Σαμαρα,αφετερου να δωθει η ευκαιρια που ψαχνει εδω και καιρο να παρουσιασει τον ΣΥΡΙΖΑ σαν υποκινητη επισοδιων κατα των λαοφιλων,δικαιων και οχι οριζοντιων μετρων.Απλα ο ΣΥΡΙΖΑ απεδειξε πως ειναι ενα συστημικο κομμα που δεν κανει τιποτα 'λλο απ'οτι εκαναν ολες οι προηγουμενες αντιπολιτευσεις,καταγγελιες χωρις προτασεις.

  4. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 10/09/2012 13:33:46

    Οι ΠΑΜΕιτες και οι ΚΚΕδες, ποτέ δενα ποκαλούν τους αστυνομικούς "μπάτσους", πόσο μάλλον "γουρούνια".

  5. ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
    ΚΥΘΗΡΙΟΣ 10/09/2012 13:58:40

    Τήν Τετάρτη λέει,ἡ Δούρου θά συνδράμει καί τούς Στρατιωτικούς στήν Πλατεία Κολοκοτρώνη...Τότε νά δεῖς πού ἀπό τό ''μπάτσοι,γουρούνια,δολοφόνοι'',θά πᾶμε στό ''Ἑλλάς,Ἑλλήνων,Χριστιανῶν''...

  6. δουρικός avatar
    δουρικός 10/09/2012 14:03:19

    τι να σου πω, αποθεώθηκε η Χ.Α από τους αστυνομικούς που έχει πάρει φρουρά και από 20 μπράβους που είχαν δίπλα τους...
    έλειπαν βλέπεις τα ΜΑΤ από την συγκέντρωση 'η μάλλον ήταν εκεί να δείρουν την συγκέντρωση.

  7. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 10/09/2012 14:26:00

    Να είμαστε δίκαιοι.
    Οι αστυνομικοί έχουν δικαίωμα να συνδικαλίζονται, όπως οι λοιποί εργαζόμενοι.
    Ο ΣΥΡΙΖΑ (και το προκάτοχό του κόμμα ΣΥΝ, όπως και το ΚΚΕ) ήταν ανέκαθεν υπέρ του συνδικαλισμού των ενστόλων.
    Τα λοιπά κόμματα όχι. Επομένως είναι υποκρισία να "ξαφνιάζονται" (δήθεν...) τώρα.
    Το περί "μπάτσων", "χοίρων" κτλ έχει αναρχοαυτόνομη προέλευση αλλά τώρα είναι προσφιλές σύνθημα σε ευρεία διακομματική μερίδα "αντισυστημικών", "ανατροπέων" και απολιτικών. Σε καμμιά περίπτωση δεν αποτελεί μονοπώλιο της όποιας "αριστεράς".
    Σε κάθε περίπτωση υπάρχει και η αριστερά που υποστηρίζει επί του θέματος την "γραμμή Παζολίνι". Τo σχετικό βιβλίο του είναι must, για να διαμορφώσει κανείς άποψη.

    • Θthymios avatar
      Θthymios @ Ο Θείος 10/09/2012 20:18:21

      Αρχές του Αμερικάνικου δικαίου, να αντιγραφούν: ώστε πολίτες με λευκό ποινικό μητρώο, και σώας τας φραίνας , να ιδρύουν πολιτοφυλακές, και να αστυνομεύουν την περιοχή τους, υπό την επίβλεψη, όμως, πάντα της αστυνομίας.

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ Θthymios 11/09/2012 11:32:05

        Καλύτερα να πάνε μερικοί Έλληνες "μετανάστες" (δηλ. πολιτικοί πρόσφυγες) στις ΗΠΑ, αφού τους αρέσει τόσο το "δίκαιό" τους.
        Τους εύχομαι πάντως καλά ξεμπερδέματα με τις μαύρες πολιτοφυλακές.
        Θέλουμε πολύ τους Αμερικανούς τουρίστες στην Ευρώπη, όχι όμως τους δικηγόρους του Αμερικανικού δικαίου.

        • maximos avatar
          maximos @ Ο Θείος 11/09/2012 13:50:28

          ΟΒερέμης είχε κάποτε πει να γίνουμε πολυπλοτισμική Αμερική των Βαλκανίων.... ή όλα ή τίποτα

  8. Πάνος avatar
    Πάνος 10/09/2012 18:31:45

    @Γιώργος

    Μπράβο ρε Γιώργο που επιβεβαιώνεις ότι τίποτε δεν άλλαξε στην Ε.Α...
    Χούντα και ξερό ψωμί for ever, άντε και εις ανώτερα.

  9. δημης avatar
    δημης 11/09/2012 00:55:15

    ΔΕΝ ΞΕΡΩ...,ΑΝ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ ΔΙΟΡΘΩΣΤΕ ΜΕ .., ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΤΑ ΤΡΙΑ ΕΙΔΗ ΤΟΥ ΤΙΤΛΟΥ ΣΤΟ...ΚΟΜΑ;;;;;

  10. Μεγάλες στιγμές avatar
    Μεγάλες στιγμές 11/09/2012 16:56:30

    τι να περιμένεις όταν απο τον Κυριαζίδη,περνανε στον Φωτόπουλο;
    τα ίδια ...να περιμένεις!!
    ντροπή που ''πούλησαν'' τον αγώνα τους σε πολιτικό φορεα ανεξαρτατητα απο όνομα και χρώμα