#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
25/05/2010 12:31
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Οι μεγαλοδημοσιογράφοι, δηλαδή, δεν φταίνε;



Βγαίνει στο γυαλί ο κάθε δημοσιογράφος - παρουσιαστής εκπομπής που παίρνει 40.000 ευρώ μηνιαίως (τουλάχιστον…) και φωνάζει επιτέλους πάρτε μέτρα (για να σωθεί δήθεν η Ελλάδα), ή πεινάμε, αλλά πρέπει να κάνουμε … υπομονή  !!!.

Την ίδια στιγμή συμφωνεί με την περικοπή μισθών και συντάξεων, με τις μειώσεις μισθών και τις αυξήσεις των απολύσεων , ενώ οι «εταιρείες» στις οποίες εργάζεται χρωστάνε δισεκατομμύρια στο δημόσιο.

Τελικά δεν μου φαίνεται να φταίνε μόνο οι πολιτικοί…

Ο Πρόεδρος της ΕΣΗΕΑ, ο κ. Σόμπολος, δεν πρέπει  να ζητήσει να μάθει από τον Βερελή ποιοι είναι οι 60 δημοσιογράφοι (όπως αποκάλυψε στην TV) οι οποίοι ήταν στο μισθολόγιο της Siemens; Θα αφήσει να διασύρεται όλος ο κλάδος; Έ, τότε μην τολμήσει να ξαναζητήσει την ψήφο μας. Αργείς Πρόεδρε… Ήδη έπρεπε να το έχεις πράξει…

Ερώτηση της στιγμής: Είναι δυνατόν δημοσιογράφοι να σχολιάζουν αρνητικά τους απλήρωτους συμβασιούχους του ΥΠΠΟΤ οι οποίοι είχαν συγκεντρωθεί στην Ακρόπολη φωνάζοντας συνθήματα για τη μονιμοποίησή τους με την ευκαιρία της επίσκεψης του Προέδρου της Δημοκρατίας Κ. Παπούλια και του κ. Γερουλάνου;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. greekpoliticalreview avatar
    greekpoliticalreview 25/05/2010 12:51:53

    Επίσης είναι δυνατόν να εκβιάζουν όλο το πολιτικό σύστημα για να μην ενταχθεί το ταμείο τους στα μέτρα του ασφαλιστικού ?

    χοχοχο...

  2. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 25/05/2010 12:53:13

    Ειδικά αυτός ο "ιεροκήρυκας του νεοφιλελευθερισμού", ο Μπάμπης Παπαδημητρίου, δεν έχει αντιληφθεί πόσο έχει στοχοποιηθεί στις συνειδήσεις των χειμαζόμενων Ελλήνων;

    • ΙΩΝΑΣ avatar
      ΙΩΝΑΣ @ Αυριανιστής 25/05/2010 16:09:47

      Μαζί με τον Κώνστα του Alter, βεβαίως βεβαίως. Αμφότεροι αγωνιούσαν για την ένταξή μας στον ...μηχανισμό στήριξης και όταν αυτό συνέβη,το πανηγύρισαν δεόντως.

  3. ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ avatar
    ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ 25/05/2010 12:56:08

    Μην μου συγχίζετε τους δημοσιογράφους! Εξάλλου,μόνοι τους έχουν ομολογήσει,ότι ο καλύτερος από δαύτους έχει δολοφονήσει την μάννα του.
    ΥΓ:Ν 'τρέξουν' κομματάκι τα σχόλια και ίσως επανέλθω πιό κάτω.Θα δείξει.

  4. ΒΡΑΧΟΣ avatar
    ΒΡΑΧΟΣ 25/05/2010 13:02:57

    Θα παρακαλέσω την σύνταξη του χώρου να πάψει να χρησιμοποιεί την λέξη "δημοσιογράφος" για αυτά τα ερπετοειδή.
    Παρουσιαστές σχολίων είναι ο πιο ευγενικός τίτλος που μπορώ να προσφέρω, γιατί αν αρχίσω τους χαρακτηρισμούς, δεν με ξεπλένει ούτε ο Νιαγάρας...
    Θα προβώ σε λεκτικές ωμότητες, πέρα του συνηθισμένου.
    Για ένα και μόνο λόγο, κάνω την υπομονή, να παρακολουθώ όποτε είναι δυνατόν, τις "ειδήσεις". Για να νοιώθω ότι ακόμα κυλάει αίμα στις φλέβες μου, γιατί φθάνει σε θερμοκρασία βρασμού,γρήγορα. Δεν είμαι μαζοχιστής.
    Έχω βάλει όρια στον εαυτό μου.Αν, παρ'ελπίδα, συμφωνήσω με κάτι από τα "ρεπορτάζ" που σερβίρουν, θα ξέρω ότι έφτασε η ώρα να ανέβω στον Ιερό Βράχο...Αντέχω όμως...

    • ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ avatar
      ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ @ ΒΡΑΧΟΣ 25/05/2010 13:06:10

      Ο όρος 'διαβαστές προκάτ ειδήσεων' πως σου φαίνεται βράχε;

      • Orestios avatar
        Orestios @ ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ 25/05/2010 13:20:06

        Το "πλύστρες" ταιριάζει πιο πολύ, με τον χαρακτήρα που έχουν.

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ 25/05/2010 13:21:36

        γιατί προσβάλεις, σκληρά εργαζόμενες γυναίκες;

      • ΒΡΑΧΟΣ avatar
        ΒΡΑΧΟΣ @ ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ 25/05/2010 13:21:55

        Καθόλου κακός.
        Πρόταση: Ανοικτή παράθεση χαρακτηρισμών.
        Εγώ δεν θα πάρω μέρος, γιατί καμμιά φορά παρασύρομαι...
        Ας το κάνουν άλλοι, πιο ευγενικοί.

      • Orestios avatar
        Orestios @ ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ 25/05/2010 13:35:45

        Οι πλύστρες καθαρίζουν τις βρωμιές και κάνουν τα μαύρα άσπρα.
        Αυτό δεν είναι το αποτέλεσμα του κόπου τους?

    • AegeanHawk avatar
      AegeanHawk @ ΒΡΑΧΟΣ 25/05/2010 15:14:13

      Το "γραμματείς και φαρισαίοι" πώς σας....ακούγεται ?

      • ΒΡΑΧΟΣ avatar
        ΒΡΑΧΟΣ @ AegeanHawk 25/05/2010 15:29:23

        Έχω την εντύπωση ότι εκείνοι είχαν δυνατότητα ανάγνωσης.
        Αν στους σημερινούς λείψει το autoque, χάνουν τα αυγά και τα πασχάλια....

  5. Αλκιβιάδης avatar
    Αλκιβιάδης 25/05/2010 13:08:54

    Πρέπει να ανακηρυχθούν ως ισαπόστολοι του νεοφιλελευθερισμού δίπλα απο τους
    Μάνο, Ανδριανόπουλο οι Μπάμπης Παπαδημητρίου, Πάσχος Μανδραβέλης και το σύνολο σχεδόν του γραπτού και ηλεκτρονικού τύπου.

    Λίγη τσίπα βρε κοράκια δεν έχετε ??

  6. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 25/05/2010 13:14:13

    Τα δελτία και οι ειδήσεις είναι στημένα γύρω από προϊόντα.
    Γιατί δε λέτε κειμενογράφοι-διαφημιστές-πωλητές προϊόντων και υπηρεσιών να τελειώνουμε;
    Οι ειδήσεις κόβονται ράβονται ανάλογα.

    Ελάχιστοι είναι οι δημοσιογράφοι-αναλυτές-αρθρογράφοι που έχουν κερδίσει το δικαίωμα να μην αναφέρονται εντός εισαγωγικών.

    • greekpoliticalreview avatar
      greekpoliticalreview @ αλλενάκι 25/05/2010 13:24:58

      Δυστυχώς το προιόν πωλείται μανιωδώς.Σε καμμιά 10ετία ίσως και να αλλάξουν τα δεδομένα αλλά μέχρι τότε θα έχουμε πτωχεύσει 4 φορές.

    • Orestios avatar
      Orestios @ αλλενάκι 25/05/2010 13:33:53

      Αυτό μόνο είναι πια. Telemarketing κανονικό.

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ Orestios 25/05/2010 13:35:59

        Να δούμε τώρα που θα αρχίσουν να τελειώνουν τα ...προϊόντα!

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ Orestios 25/05/2010 13:57:04

        Αγαπητε Κωστα, τα προϊόντα δεν τελειώνουν ποτέ, παρά ανανεώνονται και αντικαθίστανται από άλλα, φροντίζει το marketing γι αυτό, εκτός αν εννοείς ότι το διαδίκτυο θα αποκτήσει κάποια στιγμή το προβάδισμα στην πηγαία ενημέρωση.

        Με την ευκαιρία, όλοι βλέπουμε επάνω στη γραμμή των μενού ο ΦάκτορΧ έχει βάλει καρτέλα ΡΕΠΟΡΤΑΖ.
        Ας προσπαθήσουμε να συμβάλλουμε στον εμπλουτισμό αυτής της καρτέλας με δυνατά θέματα.

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ Orestios 25/05/2010 13:59:16

        Εννοώ ότι λόγω της κρίσεως μειώνεται το διαφημιστικό budget.

  7. panos33 avatar
    panos33 25/05/2010 13:44:00

    αν πραγματικα θελουμε να γινουμε με καποιον τροπο ενεργοι πολιτες και ανθρωποι οι οποιοι εστω και στοιχειωδως εχουμε ελεγχο της ζωης μας,αν θελουμε να δωσουμε το μυνημα οτι δεν ακουμε τα τηλεσκουλικια να μας αντιμετοπιζουν σαν γκοιμ μονο για να καταναλωνουμε τα τηλεσκουπιδια τους και να μας επιβαλουν πως θα ζουμε,αν θελουμε να πουμε σε ολους τους κλεφτες ελιτιστες ,οτι ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΝΘΡΩΠΟΙ, ΓΕΝΝΗΘΗΚΑΜΕ ΕΛΕΥΘΕΡΟΙ ΚΑΙ ΘΑ ΠΕΘΑΝΟΥΜΕ ΕΛΕΥΘΕΡΟΙ,ολοι 1η ιουνιου περνουμε την κατασταση σταχερια μας.σηκωνουμε τα ΧΡΗΜΑΤΑ ΜΑΣ απο τις τραπεζες!!!!!ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΜΑΣ!!!!δεν ειναι δικα τους οπως και η ΖΩΗ ΜΑΣ!!!!!!!

  8. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 25/05/2010 13:47:59

    Διαβάστε σήμερα την "ανάλυση" του J. K. Pretender (και την απελπισμένη του προσπάθεια να βγάλει "λάδι" τον αχαμνό λογιστάκο) για να μην αναρωτιέστε μετά για ποιο λόγο έχουν απωλέσει πλήρως ακόμα και την τελευταία ικμάδα "αξιοπιστίας" που θα μπορούσε να τους έχει απομείνει: http://www.tanea.gr/default.asp?pid=10&ct=13&artid=4576187

    Προσέξτε "σκεπτικό:
    "...Εως και το 2006, οι δηµόσιες δαπάνες ήταν ελεγχόµενες, σχεδόν σταθερές και (για όσους ανόητους εξακολουθούν να µην καταλαβαίνουν...) οι Ολυµπιακοί Αγώνες είχαν τελειώσει ήδη από το 2004..."

    Δηλαδή, κατά την άποψή του, κανένα χρέος δε φορτώθηκε η Ελλάδα κατά την περίοδο (2000-2003) που έριχνε λεφτά με τη σέσουλα στους εθνικούς μας μπετατζήδες για να διοργανώσει το πανηγυράκι της κυρα-Γιάννας. Το οποίο, μάλιστα, είχε... στιγμιαίο χαρακτήρα, μόνο το 2004 δηλαδή, και δεν απαιτούσε στο μέλλον χρήματα για την αποπληρωμή του.

    Αυτή είναι η... εμπεριστατωμένη άποψη του κυρίου Πρετεντέρη. Είχε άδικο ο Clint Eastwood που είχε πει την αμίμητη ατάκα σχετικά με την παρομοίωση των απόψεων;

    • Orestios avatar
      Orestios @ Αυριανιστής 25/05/2010 14:12:48

      Οι "πλύστρες" που λέγαμε παραπάνω.

      • pizza avatar
        pizza @ Orestios 25/05/2010 15:11:05

        Δυστυχως αυτος εχει μεινει στα τελευταια 4 χρονια γιατι τα προηγουμενα δεν ξεπλενονται με τιποτε

  9. anonymous avatar
    anonymous 25/05/2010 14:02:06

    Οι πολιτικοί είναι το ένα γρανάζι του συστήματος. Υπάρχουν κι άλλα. Είναι τα ΜΜΕ, οι κρατικοδίαιτοι επιχειρηματίες, τα κομματόσκυλα κλπ. Φταίνε όλοι αυτοί και το βασικό είναι να καταφέρουμε να βάλουμε κανόνες που δεν το κόβω.

  10. Αγανάκτηση avatar
    Αγανάκτηση 25/05/2010 14:15:59

    Δεν υπάρχει πρώτη, δεύτερη, τρίτη, τέταρτη εξουσία.

    Η εξουσία είναι μία: Νταβατζήδες-Πολιτικοί-Δημοσιογράφοι.

    Ένας να διασπαστεί καταρρέουν όλοι.

  11. ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ avatar
    ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ 25/05/2010 14:23:57

    Μικρή διδακτική ιστορία γιά τις σχέσεις αφεντικών και δουλικών.


    Επειδή η κυρά Βιολέτα,είναι πάντα κυρά και κυρά θέλει να παραμείνει,τις βρώμικες δουλειές,στη δούλα τις αναθέτει.Ετσι το δουλικό,στολίζεται και παρφουμάρεται,κοτσάρει στο μπούστο και την καρφίτσα που της χάρισε κρυφά ο άντρας της κυράς της και ξαμολιέται στις ρούγες.Εκεί πιά,του δίνει και καταλαβαίνει.Ο μανάβης,ο χασάπης,ο μπακάλης, ο τυράς , ο λαδέμπορας και η μανταρίστρα,θα παρακολουθήσουν επιμελώς τα σεμινάρια του δουλικού.Εις επήκοον βεβαίως,των πελατών και των άλλων δουλικών.Τι γιά τον μπακαλόγατο που αργεί πολύ στο σπίτι της κυρά Σόνιας(το αντίπαλον δέος της κυρά Βιολέτας),όταν πηγαίνει το ζεμπίλι με τα ψώνια.Τι γιά τον χθεσινό καβγά της κυρά Σόνιας,με τον άντρα της.Τι γιά το Φροσί,την θυγατέρα της κυρά Σόνιας,που ξεροσταλιάζει στη βεράντα,κυττάζοντας απελπισμένη το σπίτι του χωροφύλακα. Εδώ το σεμινάριο σταματάει.Η συνέχεια,την επομένη.Γιά τον Γιωργάκη τον χαζό,τον γιό της κυράς της,τίποτα δεν θα πεί.Ούτε ότι τον τσάκωσε να παίζει τον γιατρό με τη θειά του την Κική,ούτε ότι τον είδε σκαρφαλωμένο στη σκάφη,να παίρνει μάτι την μαμά του που έκανε μπάνιο.Αυτά θα τα κρατήσει καλά κρυμένα,γιά την αναθεματισμένη ώρα,που η κυρά Βιολέτα θα την διώξει. Και θα την ξαποστείλει κάποτε,επειδή γιά πολλοστή φορά θα την πιάσει τα τρυγάει,τους απαγορευμένους καρπούς του άντρα της κυρ Πανάγου του γιατρού.Μπορεί η απιοζημίωση ν'άναι μικρή,αλλά η 'προίκα' της θ'άναι μεγάλη.

    • danaos avatar
      danaos @ ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ 25/05/2010 19:18:03

      Εναν γιατρό αδέρφια!Παρ’ όλο το Μιθριδατισμό που έχω πάθει απ’τους Ες Ες του auto cue Κ Ι Ν Δ Υ Ν Ε Υ Ω !!!Τρεμοπρετεντερίτιδα με Καψοχατζηνικολαΐτιδα ξέρετε τι σημαίνει;Είναι γιατρέ μου αναστρέψιμη η κατάστασή μου;

    • Orestios avatar
      Orestios @ ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ 26/05/2010 00:38:36

      Σπάρτακε, πολύ επεξηγηματικό το παράδειγμά σου.

  12. ΠΕΤΡΟΣ ΧΑΣΑΠΗΣ avatar
    ΠΕΤΡΟΣ ΧΑΣΑΠΗΣ 25/05/2010 14:24:14

    Πήγαμε στο ΔΝΤ για να διασωθούν οι τράπεζες και ορισμένοι πλούσιοι Έλληνες;

    Σε άρθρο στην εφημερίδα «ΤΟ ΠΑΡΟΝ» και με τον τίτλο «Τι κρύβει το σενάριο της ελεγχόμενης πτώχευσης» διαβάζουμε αποσπάσματα από μια συνέντευξη που έδωσε στην εφημερίδα «Spiegel» ο πρώην διοικητής της Μπούντεσμπανκ, Καρλ Ότο Πελ, ο οποίος είχε πρωταγωνιστήσει στην πολιτική και νομισματική ενοποίηση των δύο Γερμανιών.
    Ειδικότερα ο κ. Πέλ είπε, μεταξύ των άλλων:
    «…. Θα περίμενα από την Κομισιόν και την ΕΚΤ να έχουν παρέμβει νωρίτερα. Έπρεπε να είχαν καταλάβει ότι μια μικρή χώρα όπως η Ελλάδα, χωρίς βιομηχανική βάση, δεν θα μπορούσε ποτέ να πληρώσει τα 350 δισ. ευρώ του χρέους της», τόνισε ο Πελ και πρόσθεσε, σε άλλο σημείο της συνέντευξης, ότι «χωρίς μια μερική διαγραφή χρεών, δεν μπορεί και δεν πρόκειται ποτέ να καταφέρει η Ελλάδα να εξυπηρετήσει το χρέος της».
    Σε άλλο σημείο της συνέντευξης, ο κ. Πελ ευθέως διαψεύδει τους ισχυρισμούς της Μέρκελ ότι η διάσωση της Ελλάδας ήταν επιβεβλημένη για να αποφευχθεί ένα ντόμινο στην Ευρωζώνη. Η πραγματική σκοπιμότητα του «πακέτου» διάσωσης, όπως τονίζει ο κ. Πέλ, «ήταν να προστατευθούν οι γερμανικές και, πολύ περισσότερο, οι γαλλικές τράπεζες από τις διαγραφές χρεών. Την ημέρα που ανακοινώθηκε το σχέδιο, οι μετοχές των γαλλικών τραπεζών κέρδισαν 24%. Βλέποντας όλα αυτά, καταλαβαίνουμε γιατί επινοήθηκε το σχέδιο διάσωσης: Για να διασωθούν οι τράπεζες και ορισμένοι πλούσιοι Έλληνες»!
    Επιπλέον ο κ. Πελ προβλέπει ότι «ακόμη και με την προσπάθεια διεθνούς διάσωσης, η Ελλάδα δεν θα καταφέρει να αποφύγει την αναδιάρθρωση του χρέους και μοιραία θα φύγει από την Ευρωζώνη» και θα επιστρέψει στη δραχμή.

    ΥΓ. Αυτό εδώ το blog, από την πρώτη στιγμή είχε ταχθεί κατά της προσφυγής στο ΔΝΤ και στον μηχανισμό στήριξης και είχε προτείνει επαναδιαπραγμάτευση του χρέους τώρα.
    Ελπίζουμε ειλικρινά να μην δικαιωθούμε. Ελπίζουμε να μην εξαθλιωθεί πρώτα ο ελληνικός λαός άδικα, προκειμένου να ξεσαβουρώσουν κάποιες τράπεζες και να κερδίσουν κάποια κρατικοδίαιτα παράσιτα και στο τέλος να καταλήξουμε σε χρεοκοπία, με πολλαπλάσια χρέη στην πλάτη, γιατί τότε η έκρηξη θα είναι ανεξέλεγκτη και οι πολιτικοί που προσέφυγαν στο ΔΝΤ θα είναι σε πολύ δύσκολη θέση. Το Ειδικό Δικαστήριο θα είναι το λιγότερο που μπορούν να περιμένουν.

    http://hassapis-peter.blogspot.com/2010/05/blog-post_2107.html

  13. ErnestoChe avatar
    ErnestoChe 25/05/2010 14:48:12

    Μα δεν έχουν καθόλου καλούς τρόπους αυτοί οι υπάλληλοι, να τρέχουν πίσω απο τον υπουργό στην Ακρόπολη! Αγανάκτησε και η Πόπη Τσαπ. Αντε ρε κακομοίρηδες, βρείτε καμμιά δουλειά! Γίνετε ΤV-πρωϊνάδες, άμα πιά!

  14. denkserotipota avatar
    denkserotipota 25/05/2010 15:02:57

    Στις ειδήσεις ΚΑΤΙ πρέπει να λες. Αυτοί οι παρουσιαστές ΔΕΝ ΛΕΝΕ ΤΙΠΟΤΑ! Απλά μαζεύονται οι Νίκος and friends, Ολγα and friends κλπ κλπ και συζητάνε δημοσίως τους προβληματισμούς τους και των αφεντικών τους.

    Πείτε μου ποιος νοήμων άνθρωπος σπαταλώντας ΜΙΑ ώρα από την ημέρα του , στις 9 το βράδυ νιώθει ΠΙΟ ενημερωμένος σε σχέση με μια ώρα νωρίτερα παρακολουθώντας οποιοδήποτε κανάλι πλην STAR. Εκεί η ενημέρωση τουλάχιστον ,έχει κατεύθυνση.
    :)


    υ.γ Η ώρα αυτή δε μου περρισεύει. Προτιμώ να την χρησιμοποιώ για να μαθαίνω ΙΣΤΟΡΙΑ στα παιδιά μου. Αφιερώστε μία ώρα να μάθετε στα παιδιά σας ΓΡΑΜΜΑΤΑ. Να μορφωθούν. Γιατί στα σχολεία, τους μαθαίνουν ό,τιδήποτε άλλο...

    • pizza avatar
      pizza @ denkserotipota 25/05/2010 15:12:42

      Μας παιζουν θεατρο

      • ΒΡΑΧΟΣ avatar
        ΒΡΑΧΟΣ @ pizza 25/05/2010 15:13:23

        Φαρσοκωμωδία...

    • anonymous avatar
      anonymous @ denkserotipota 25/05/2010 19:36:02

      Όπως λέει κι ο αδερφός μου για να ακούσεις ειδήσεις πρέπει να βάλεις μικρά κανάλια. Κάτι bluesky και τέτοια. Τα μεγάλα όλο μπούρδες λένε.

  15. Moύσα avatar
    Moύσα 25/05/2010 15:45:08

    Μα ακριβως!
    Ειδικά οι συζητήσεις-τσακωμοί στα τηλεπαράθυρα μια θεατρική παράσταση είναι
    την οποια ο κόσμος παρακολουθεί
    ελλείψη της απόλαυσης πραγματικού θεάτρου.
    Μονο που εδω ουτε μιμηση πραξεως σπουδαίας και τελείας γινεται ουτε η Κάθαρση επέρχεται μετα την "παράσταση" .
    Στην καλύτερη μια αποβλάκωση και ένα αίσθημα κενού.

  16. Γιάννης Σ. avatar
    Γιάννης Σ. 25/05/2010 15:54:41

    Οι αμοιβές στην τηλεόραση αυξάνουν τις τιμές των προϊόντων, αφού έχουν άμεση σχέση με τα διαφημιστικά κονδύλια.

  17. I.Q. ΠΙΓΚΟΥΙΝΟΥ avatar
    I.Q. ΠΙΓΚΟΥΙΝΟΥ 25/05/2010 16:11:05

    Και όπως λένε στα Εξάρχεια: "ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΛΟΙ ΟΙ ΧΑΦΙΕΔΕΣ ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΙ"

  18. kopakampana avatar
    kopakampana 25/05/2010 18:46:20

    http://www.youtube.com/watch?v=k8E8xBXFLKE&feature=fvst

    για οποιον δεν βαριεται να δει μια αναλυση γυρω απο τον εντυπο τυπο και τα προβληματα του.

  19. danaos avatar
    danaos 25/05/2010 19:15:56

    Εναν γιατρό αδέρφια!Παρ' όλο το Μιθριδατισμό που έχω πάθει απ'τους Ες Ες του auto cue Κ Ι Ν Δ Υ Ν Ε Υ Ω !!!Τρεμοπρετεντερίτιδα με Καψοχατζηνικολαΐτιδα ξέρετε τι σημαίνει;Είναι γιατρέ μου αναστρέψιμη η κατάστασή μου;

  20. Kὀριννα avatar
    Kὀριννα 25/05/2010 19:31:27

    Δαναέ,
    κλεῖσε τό ρημαδοκούτι καί θά γιατρευτῆς.Μεῖνε συνδεδεμένος μέ τό διαδίκτυο.
    Τό ἔχω κάνει ἤδη καί βρῆκα τήν ἠρεμία μου.

    • danaos avatar
      danaos @ Kὀριννα 25/05/2010 19:37:43

      Μα ήταν τόσο απλό Κοριννα μου και δεν το ήξερα;Φταίει και ο Σπάρτακος που δεν με ενημέρωσε!Τι γιατρός είναι!!!

      • ΒΡΑΧΟΣ avatar
        ΒΡΑΧΟΣ @ danaos 25/05/2010 19:45:01

        Γιατρός ψυχών...
        Ελπίζω να μην παρεξηγηθεί.

      • ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ avatar
        ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ @ danaos 25/05/2010 20:27:50

        Ολοι θέλουμε ν'άμαστε γιατροί ψυχών,αλλά φεύ μένουμε στην αγαθή προαίρεση μόνον.Ασφαλώς και δεν παρεξηγούμαι,βράχε.Θ'άταν τιμή γιά μένα ν'άμουν ψυχίατρος.Είναι όμως,πολλά-πολλά τα χρόνια,που φέρνω στον κόσμο καινούργιους ανθρώπους,ευχόμενός τους σιωπηλά,καλήν υγείαν να έχουν και καλή κρίση.

      • ΒΡΑΧΟΣ avatar
        ΒΡΑΧΟΣ @ danaos 25/05/2010 20:37:44

        Ήλπιζα να μην παρεξηγηθείτε, επειδή απάντησα, πριν από εσάς.
        Γιατρός ψυχών εννοούσα, την ηρεμία που μπορεί να μεταδόσει ένας λόγος υψηλής αισθητικής, σε μία δύσκολη κατάσταση.Όσο αφορά εμένα τα καταφέρνετε μία χαρά.
        Να είστε καλά.Ευχαριστώ.

      • ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ avatar
        ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ @ danaos 25/05/2010 20:56:36

        Βράχε,γίνατε δυό.Ο μποτίλιας και σύ.Αρχίζω και το ξανασκέφτομαι κομματάκι το πράγμα.Λυπάμαι πραγματικά,άν απ'αυτά που γράφω,'βγαίνει' ότι είμαι στρυφνός και παρεξηγιάρης.Οχι καλέ μου,δεν είμαι.Εξάλλου,με την συντριπτική πλειοψηφία των σχολιαστών 'εδώ μέσα',ταυτίζομαι.Στίς απόψεις,στο χιούμορ,στη λογική.Οταν 'τα παίρνω' εξάλλου,το πράγμα κάνει μπάμ.Βοά.
        Και πάντως,'τα παίρνω' μόνον με κάτι λαδοπόντικες,που μπουκάρουν εδώ μέσα ,μόνο γιά να προβοκάρουν.(Οι αφελείς,που δεν γνωρίζουν που μπήκαν και τι τους περιμένει !!!).

      • danaos avatar
        danaos @ danaos 25/05/2010 23:52:09

        Με ηρεμήσατε!Είμαι σε καλά χέρια!!!!!!!!!!!

  21. xenitemenos21 avatar
    xenitemenos21 25/05/2010 20:41:45

    Oχι και μεγαλοδημιογραφοι αυτοι οι ξεκαρφωτοι τενεκεδες, κατα την Γιαννοπουλειο ρηση, που βγαινουν στο γυαλι. Μεγαλοαρπακτρες ειναι και τα αρπαζουν απο παντου. Ακου, λεει, εξηντα δημοσιογραφοι στο μισθολογιο της Μιζενς. Εκατονταδες στο ιδιο το κρατος και στα κρατικα "μεσα". Χωρις να λογαριαζεται και ο αριθμος εκεινων που σιτιζονται απο τα μυστικα κονδυλια και οχι μονον του υπουργειου Εξωτερικων και μαλιστα χωρις να συνιπολογιζεται αυτο το βρωμικο χρημα στο συνολικο εισοδημα τους, πραγμα που σημαινει νομιμοποιημενη απο το ιδιο το κρατος φοροαποφυγη.

  22. xenitemenos21 avatar
    xenitemenos21 25/05/2010 20:43:27

    @ ξεγανωτοιι τενεκεδες

  23. Kὀριννα avatar
    Kὀριννα 25/05/2010 20:51:59

    ΣΠΑΡΤΑΚΕ,

    σέ παλαιότερο σχόλιο,μιλοῦσες γιά οὐσία καί ἐγώ ἡ ἀνόητη ἐπιφανιακά,γιά μορφή,καί ξαφνικά εἶχα flash.
    Εἶσαι ἄπιαστος.
    Ναί.
    Cat on a hot tin roof.

    • ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ avatar
      ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ @ Kὀριννα 25/05/2010 21:05:10

      Ακριβώς Κόρρινα.Ούτε φαντάστηκα ποτέ κανέναν Stanley Kowalsky ή κάποιο sweet bird of youth,πλάι σου.Εμεινα μόνον στην ελεγειακή αλλά ταυτόχρονα απελπισμένα ρομαντική φύση των ηρωίδων του Αμερικάνικου Νότου.Που μέσα στην αφόρητη ζέστη και την νοσηρή υγρασία,ξεδίπλωναν την ψυχή τους μπροστά μας.Αθάνατος ο Ten.Williams !!!!

  24. Kὀριννα avatar
    Kὀριννα 25/05/2010 20:54:14

    Ἡ εῖρωνία εἶναι ἀμφίδρομη καί δέν τό΄ πιασες.

  25. Kὀριννα avatar
    Kὀριννα 25/05/2010 20:54:51

    Τό σχόλιο εἶναι γιά τόν Δαναό.

    • Δαναός avatar
      Δαναός @ Kὀριννα 25/05/2010 21:42:45

      Για τον danaos εννοείς. Αν ο φίλος είναι "αρχαιότερος" από εμένα ζητώ συγγνώμη για την αντιποίηση.

      • danaos avatar
        danaos @ Δαναός 26/05/2010 00:06:34

        Καινούργιος είμαι Δαναέ!!

    • danaos avatar
      danaos @ Kὀριννα 26/05/2010 00:05:17

      Κόριννα και Σπάρτακε,το antinews μου το σύστησε η νουνά του γιου μου.Την ευχαριστώ!Όπως και σας και όλους τους γνωστούς κι αγνώστους του antinews!Δεν είστε απλά η καθημερινή συντροφιά μου αλλά και η ενημέρωση και το ξάφνιασμα!Να είστε γεροί πάντα!

  26. Δημήτρης avatar
    Δημήτρης 26/05/2010 03:03:34

    Με αφορμή την εκπομπή του κ.Χαρδαβέλα στον "Αθέατο Κόσμο" σχετικά με την δημιουργία "Πρωτοβουλίας Πολιτών", του αφιερώνω το παρακάτω κείμενο που ήδη έχω στείλει στο site του:
    >
    > Μετά τον κύριο Παπακωνσταντίνου, φέρνετε κι εσείς την κουκούλα στη μόδα!
    >
    > Και τι πομπώδης τίτλος: "Πρωτοβουλία Πολιτών"!!!
    >
    > Πραγματικά ανατρίχιασα!
    >
    > Τι σχέση έχουν άραγε οι αχυράνθρωποι των media με τους πολίτες; Εκτός κι αν αναφέρεστε στα αξιοθρήνητα ανθρωπάκια που συνωστίζονται έξω απ' τα γραφεία σας για να εμφανιστούν ως κοινό στην εκπομπή σας!
    >
    > Μήπως, απροκάλυπτα πια, σκοπεύετε να διαπομπεύετε τους κρατικούς λειτουργούς που δε σας κάνουν τα χατίρια;
    >
    > Αλήθεια, τι ακολουθεί;
    >
    > Μου φέρατε στο μυαλό ιστορίες του πατέρα μου απ' την κατοχή και έπειτα, όπου όποιος είχε πρόβλημα με το γείτονά του τον "κάρφωνε" ως κομουνιστή στους δεξιούς, ως αντιστασιακό στους Γερμανούς ή ως δοσίλογο στους αντάρτες!!!
    >
    > Ένα μεγάλο μπράβο για τα "νέα" ήθη που φέρνετε, εσείς οι κριτές των πάντων, στην ελληνική κοινωνία...
    >
    > Τελειώνοντας, θα σας κάνω μια πρόταση:
    >
    > Γιατί δεν ξεκινάτε τη "σταυροφορία" σας από εσάς τους ίδιους;
    >
    > Μπορεί να μην είστε εσείς, οι άνθρωποι των καναλιών, η πρωτογενής αιτία της σήψης στην κοινωνία μας, αλλά ζείτε απ' αυτήν, τρέφεστε και μεγαλώνετε μ' αυτήν και την αναπαράγετε όπως κάθε φορά σας βολεύει...
    >
    > Καληνύχτα σας...