#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
16/04/2011 10:45
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Οι μαριονέτες του συστήματος






Το να πιούμε στην υγεία του ανεξάρτητου τύπου, είναι κοροϊδία.

Δεν υπάρχει σήμερα τέτοιο πράγμα. Το γνωρίζετε και το γνωρίζω.

Δεν υπάρχει κανένας από εσάς που θα τολμούσε να γράψει την ειλικρινή του άποψη. Αν το κάνατε, ξέρετε εκ των προτέρων, ότι αυτή δεν θα δημοσιεύονταν ποτέ.

Πληρώνομαι μισθό κάθε εβδομάδα, έτσι ώστε να μην αναφέρεται στην εφημερίδα μου η ειλικρινής μου άποψη.

Και άλλοι από εσάς πληρώνονται μισθούς για το ίδιο ακριβώς πράγμα, ενώ όποιοι είναι τόσο αφελείς, ώστε να γράψουν την ειλικρινή τους γνώμη, θα βρίσκονταν αμέσως στο δρόμο, ψάχνοντας για νέα εργασία.

Αν επέτρεπα στον εαυτό μου να δημοσιεύσει την ειλικρινή μου άποψη, θα είχα χάσει τη δουλειά μου μέσα σε 24 ώρες.

Η δουλειά των δημοσιογράφων είναι να καταστρέφουν την αλήθεια, να λένε ψέματα, να διαστρεβλώνουν, να κατηγορούν, να υποκλίνονται στον Μαμμωνά, και να πουλάνε την πατρίδα και τη φυλή τους για τον… επιούσιο άρτο.

Το γνωρίζετε και το γνωρίζω, και αποτελεί κοροϊδία το να χαιρετίζουμε τον ανεξάρτητο τύπο.

Είμαστε όλοι μας εργαλεία των πλουσίων, που κρύβονται πίσω από τη κουρτίνα.

Είμαστε μαριονέτες.

Αυτοί τραβάνε τις κλωστές, κι εμείς χορεύουμε.

Το ταλέντο μας, οι δυνατότητές μας, ακόμη κι οι ζωές μας, αποτελούν ιδιοκτησία άλλων.

Είμαστε πνευματικές πόρνες.

John Swinton: Νεοϋορκέζος δημοσιογράφος , σε εκδήλωση του 1880.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Y. avatar
    Y. 16/04/2011 10:56:40

    Στις μέχρι τώρα ομιλίες του ο Σαμαράς, δεν έχει κάνει κάποια αναφορά ή έστω υπαινιγμό για το χάλι των ΜΜΕ, και πως αντιμετωπίζουν το Μνημόνιο, τη ΝΔ, και τον ίδιο. Πιστεύω θα ήταν χρήσιμο να το κάνει, δείχνοντας ότι δεν κολώνει να πει τα πράματα με το όνομά τους

  2. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 16/04/2011 11:11:14

    Ποιος ακουει το συστημα??? Μπορουμε και μονοι μας!
    Kατεβαστε της τελευταια εκθεση του ΔΝΤ ( Μαρτιος 2011 ) την οποια ανεβασα....!

    IMF GR Report March 2011.pdf
    http://www.filefactory.com/file/cc27a96/n/IMF_GR_Report_March_2011.pdf

    ΠΠ

  3. zackii avatar
    zackii 16/04/2011 11:20:50

    Κι έλεγα κι εγώ πως ξανάρχισε ο ALTER. Πήρε δάνειο. Αλλά με όρους...καλούς. Τέρμα ο Τράγκας...και η αντιπολίτευση. Άντε λίγο Παυλόπουλος να τσινάει...γιά τα μάτια. Η μεταστροφή βγάζει μάτι...
    Αυτά να βλέπει ο Πάκης που τα είχε δώσει όλα στους καναλάρχες και από το πρωί μέχρι το βράδυ έβριζαν την κυβέρνηση...

  4. κλύδωνας avatar
    κλύδωνας 16/04/2011 11:44:19

    «Σε τέτοιους καιρούς δοκιμάζεται η ελευθερία του πνεύματος. Αφέντες και λαός στέκονται στα προχώματα. Οποιος πάει με τους αφέντες ενάντια στο λαό είναι δούλος και τρίδουλος. Κι όποιος πάει με το λαό ή ενάντια στους αφέντες, είναι ελεύθερος και τρισελεύθερος. Υπηρετείν, ναι! Αλλά υπηρετείν το λαό! Αυτού είναι η λύση της πνευματικής ελευθερίας».


    Κώστας Βάρναλης

    Η πνευματική ανυποληψία γνωρίζει τον Βάρναλη ή δεν έχει μαζί του ποτέ συστηθεί!

    http://klydonas.blogspot.com

  5. Ηφαιστίωνας avatar
    Ηφαιστίωνας 16/04/2011 11:46:49

    Φάκτορα, καλημέρα! Το... ίδιο κείμενο"αφιέρωσα" κι εγώ πριν από περίπου δύο εβδομάδες στον Τέλλογλου, (σε σχόλιό μου) όταν είχες μια σχετική γι αυτό το θέμα ανάρτηση...

  6. skeptomenos avatar
    skeptomenos 16/04/2011 11:50:43

    Δυστυχώς στην Ελλάδα τα πράγματα είναι χειρότερα από αυτό που περιγράφει ο John Swinton .
    Εδώ εύχονται οι εργοδότες τους να κάνουν καμία κομπίνα, − η καλύτερή τους ήταν το 99− ψάχνουν να βρουν ποιος χρειάζεται «δημοσιογραφική προστασία», κλπ.
    Γιατί τα στελέχη των πλέον ζημιογόνων εταιρειών (ΜΜΕ) παίρνουν τους υψηλότερους μισθούς? Μήπως το ότι δεν μιλάνε δεν είναι ο μόνος λόγος?

  7. Aggelos avatar
    Aggelos 16/04/2011 13:03:15

    "Τέρμα ο Τράγκας…και η αντιπολίτευση. Άντε λίγο Παυλόπουλος να τσινάει…γιά τα μάτια. Η μεταστροφή βγάζει μάτι…"

    τι ,λετε να μην ξαναδουμε Τραγκα?

    γιαυτο τα καναλια για να επιβιωσουν,,με τετοια χουντα,,ή γινονται μεγκα,,τσιρακια,,
    ή το ριχνουν στην τρελη,,και δειχνουν κωλους μερα νυχτα,οπως το αλφα σταρ και αντεννα που το παιζει ουδετερο..

  8. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 16/04/2011 14:30:19

    Κάποιοι μιλούσαν για Ονόρε ντε Μπαλζάκ από καιρό....

  9. Ιεροκλής Παπαδιαμάντης ierokliss.pblogs.gr avatar
    Ιεροκλής Παπαδιαμάντης ierokliss.pblogs.gr 16/04/2011 17:14:18

    Θα τα καταφέρουμε και χωρίς τα μέσα, η δύναμη του λόγου βρίσκεται στην Αλήθεια που φέρει, και τότε ο λόγος τρέχει. Στη Σοβιετία τα παράνομα χειρόγραφα του Σολτζενίτσιν, τα αντέγραφαν στο χέρι και τα διέδιδαν.