#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
01/03/2011 14:09
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Οι μίζες στους εφοριακούς έχουν περιορισθεί λόγω ... έλλειψης ρευστού !!!



Ότι βιώνουν όλοι την οικονομική δυσπραγία στην οποία βρίσκονται νοικοκυριά και των επιχειρήσεις είναι γνωστό. Ότι τα λουκέτα στις επιχειρήσεις και τα καταστήματα είναι χιλιάδες και σε καθημερινό επίπεδο, επίσης γνωστό και ιδιαίτερα λυπηρό. Όμως, το ότι έχει περιοριστεί και η μίζα…το μάθαμε πριν από λίγο από τον Πρόεδρο της Πανελλήνιας Ομοσπονδίας Εφοριακών Γ. Γρίβα ο οποίος όταν ρωτήθηκε στην αρμόδια επιτροπή της Βουλής για τα φαινόμενα χρηματισμού των εφοριακών, απάντησε ότι έχουν περιοριστεί γιατί δεν υπάρχει ρευστό στην αγορά…!

Τόσο χάλια δηλαδή…

Πάντως, έριξε και μια… σφαλιαρίτσα στον Παπανδρέου και το οικονομικό επιτελείο του αποκαλύπτοντας ότι οι περιβόητες δημοσιονομικές μεταρρυθμίσεις στους μισθούς των δημοσίων υπαλλήλων που είχαν ως στόχο να συγκεντρωθούν 50 εκατομμύρια ευρώ, πήγαν…περίπατο

Όπως αποκάλυψε, η περικοπή του 13ου και 14ου μισθού στο δημόσιο είχε σαν αποτέλεσμα μόνο για τον Ιανουάριο να μειωθούν τα έσοδα από το φόρο μισθωτών υπηρεσιών κατά 300 εκατομμύρια ευρώ…

Πως είπατε κύριε Παπανδρέου;

Οι φορείς της αγοράς και των επιχειρήσεων που έχουν κληθεί στην αρμόδια επιτροπή της Βουλής προκειμένου να καταθέσουν τις απόψεις τους για το νέο φορολογικό νομοσχέδιο περιέγραψαν με τα μελανότερα χρώματα την κατάσταση στην οποία βιώνει η αγορά, είπαν ότι η δυσπραγία των επιχειρήσεων βαφτίζεται φοροκλοπή και ότι το νομοσχέδιο ενώ έχει την πρόθεση να καταπολεμήσει τη φοροδιαφυγή καταλήγει στην ποινικοποίησης της επιχειρηματικότητας.

Όπως επίσης είπαν οι αυστηροποίηση των ποινών για τη μη καταβολή ΦΠΑ δεν θα επιφέρει αποτελέσματα αφού με την υπάρχουσα οικονομική κατάσταση δεν υπάρχουν έμποροι και επιχειρηματίες οι οποίοι έχουν τη δυνατότητα να πληρώσουν….

Τις λέξεις «δυσπραγία, μηδενική κατανάλωση χρέη, ανύπαρκτη ρευστότητα» και «πολλά λουκέτα» χρησιμοποίησε ο Πρόεδρος του εμπορικού Συλλόγου Πειραιά Βασίλης Κορκίδης θέλοντας έτσι να μεταφέρει στην επιτροπή την εικόνα που επικρατεί σήμερα στην αγορά αναφέροντας παράλληλα ότι μόνο το 2010 οι σφραγισμένες επιταγές ξεπέρασαν τα δυο δισεκατομμύρια ευρώ.

Αntiκοινοβουλευτικός

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Rote Phane avatar
    Rote Phane 01/03/2011 14:30:33

    Παιζεις και εσυ το παιχνιδι του Πασοκ και του ΣΕΒ:
    Να γραφεις καλλιτερα για τις μιζες των υπουργων και στελεχων του ΠΑΣΟΚ και τησ ΝΔ και οχι μονο και ασε την καραμελλα των κακωνΔ.Υπαλληλων.
    Γιατι αυτοι μπαινουν και δυλακη σε αντιθεση με τα λαμογια των κομματων χαιρουν μεγαλης εκτιμησης ακομα.
    Λοιπον λιγξ προσοχη στο περιεχομενο των αναρτησεων σου.

  2. enianos avatar
    enianos 01/03/2011 14:33:29

    Ουδέν κακόν αμιγές καλού….. Εάν μαζί με το δένδρο καταστραφούν και τα παράσιτα… Ας γίνει … Θα ξαναφυτέψουμε!

  3. φορομπήχτης avatar
    φορομπήχτης 01/03/2011 14:36:14

    Για τις μίζες υπάρχει τηλέφωνο καταγγελιών.
    Προφανώς συμφέρει και άλλους συναλασσόμενους αυτό το σύστημα, κι ας διαμαρτύρονται που και που. Αυτο είναι εύκολο και ελληνικότατο.

  4. Misha avatar
    Misha 01/03/2011 15:01:16

    ΦΟΒΕΡΕΣ οι καταγγελίες των εργαζομένων στο ΚΕΠΥΟ!!!!
    Εχουν την λίστα με τους φοροφυγάδες και δεν τους αφηνουν να την ανακοινώσουν οι πολιτικοί προϊστάμενοι τους !!!!

    • βροντόσαυρος avatar
      βροντόσαυρος @ Misha 01/03/2011 17:58:54

      σιγά το νέο...
      εδώ και μια δεκαετία μια απο τις εφαρμογές του ΤΑΞΙΣ είναι εκείνη των διασταυρώσεων. Είναι έτοιμη, υπάρχει μέχρι και το εικονίδιο στην ομάδα προγραμμάτων του ΤΑΞΙΣ. Ωστόσο, δεν λειτουργεί. Για τους ίδιους ακριβως πολιτικούς λόγους.
      Δεν πιστεύω να διαφωνεί κανείς ότι αποτελεί θέμα πολιτικής βούλησης η πάταξη της φοροδιαφυγής και όχι θέμα ικανότητας και προγραμματισμού.. θα ήταν αφελής!
      Αυτό βολεύει πολλούς. Και ο Αλογοσκούφης δεν είχε προσθέσει τα μαύρα λεφτά παλιότερα για να βγάλει βολική σούμα;

  5. NTINOS avatar
    NTINOS 01/03/2011 15:17:17

    ΕΙΝΑΙ ΚΑΙΡΟΣ ΝΑ ΠΕΡΙΟΡΙΣΤΟΥΝ ΚΑΙ ΟΙ ΕΦΟΡΙΑΚΟΙ.
    ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΟΙ ΚΑΙ ΜΑΣ ΚΟΣΤΙΖΟΥΝ ΠΟΛΥ.
    ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΖΗΤΑΝ ΦΑΚΕΛΛΑΚΙΑ ΟΙ ΕΦΟΡΙΑΚΟΙ ...ΦΑΚΕΛΛΟΥΣ.

  6. thanos avatar
    thanos 01/03/2011 16:46:57

    Για να τα πάρει κάποιος εφοριακός πρέπει οπωσδήποτε κάποιος καλός, συνεπής φορολογούμενος να τους τα δώσει.
    Για αυτό στην Ελλάδα που όλοι οι φορολογούμενοι είναι άψογοι δεν υπάρχει μίζα, αλλά σε κάποια άλλη χώρα προφανώς.

  7. Seryion avatar
    Seryion 01/03/2011 16:56:11

    Να τα βλέπει η ΝΔ που ψήφισε κατά του μνημονίου.

  8. Ηράκλειτος avatar
    Ηράκλειτος 01/03/2011 17:57:53

    Ο κλάδος των εφοριακών πάσχει απο πολλά κακά. Το μεγαλύτερο όμως κακό είναι οι συνδικαλιστές του με χαρακτηριστικό παράδειγμα τον πρόεδρο της ΠΑΣΚΕ και των εφοριακών Γρίβα. Την ίδια απόγνωση και αηδία που νιώθει ο ψηφοφόρος που έχει να διαλέξει ανάμεσα σε δύο διεφθαρμένα κόματα νιώθει και ο απλός εφοριακός όταν έρχονται οι συνδικαλιστικές εκλογές. Οι ίδιοι άνθρωποι να κάνουν κουμάντο για χρόνια μέσα στις ίδιες παρατάξεις να προωθούν τους δικούς τους , να κλείνουν συμφωνίες , να διαπλέκονται και ν΄ αποκομίζουν οφέλη για τους εαυτούς και τους φίλους τους.

    • thanos avatar
      thanos @ Ηράκλειτος 02/03/2011 11:32:46

      Ηράκλειτε με εκπλήσεις!
      Τέτοια πληροφόρηση μόνο κάποιος σχετικός έχει.
      Άρα γνωρίζεις τα του κλάδου από πρώτο χέρι!

  9. αλλήθωρος avatar
    αλλήθωρος 01/03/2011 18:10:43

    Πριν από λίγες μέρες ο διοικητής τής Τραπέζης Ελλάδος μιλώντας στη Βουλή είπε, για μια φορά ακόμη, ότι πρέπει να υπερβούμε τις επιταγές του μνημονίου, λαμβάνοντας περισσότερα & δραστικότερα μέτρα απ΄ όσα προβλέπονται, προκειμένου να πειστούν οι αγορές πώς η Ελλάδα επιδιώκει σοβαρά τη μείωση του χρέους προτείνοντας την περικοπή κι άλλο μισθών και συντάξεων.
    Η πρόταση περικοπής μισθών & συντάξεων, θα ήταν αποδεκτή αν πρώτα πρότεινε την περικοπή του δικού του παχουλού μισθού (ακούγεται ποσό άνω των 20.000,00 ευρώ), σε ποσοστό τουλάχιστον 60%, αφού:
    α. Κινείται με υπηρεσιακό αυτ/το & γλυτώνει τα έξοδα βενζίνης.
    β. Χρησιμοποιεί υπηρεσιακό οδηγό.
    γ. Δεν πληρώνει ιδιωτική ασφάλεια για την προσωπική του προστασία, αλλά του διατίθενται αστυνομικοί.

  10. akis avatar
    akis 01/03/2011 18:37:54

    Δηδ. τι δηλωση ειναι αυτη τωρα;
    ''... τα φαινόμενα χρηματισμού των εφοριακών, απάντησε ότι έχουν περιοριστεί γιατί δεν υπάρχει ρευστό στην αγορά…!''
    κατ'αρχην για να το ξερει αυτο ξερει και ποιοι τα παιρνουν,
    ε αφου το ξερει αυτο γιατι δεν κανει το αυτονοητο...
    εκτος εαν μεσα ειναι και αυτος...

  11. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 01/03/2011 21:23:24

    .και τα φιλοδωρηματα.. απο καφε εως φαναρια.. και φαγητο !!

    Οι χορηγιες επισης.. πως θα βγαινουν οι ΠΑΣΟΚΟΙ πλεον??
    Εμειναν ΑΧΟΡΗΓΗΤΟΙ.

    ΠΠ