#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
08/06/2010 16:04
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Οι λίστες με τα δώρα σε Τσοχατζόπουλο και Κυριάκο

Δώρα προς πολιτικούς όπως, τηλεφωνικά κέντρα, ηλεκτρονικοί υπολογιστές, κινητά τηλέφωνα, ακόμα και απορροφητήρες, περιλαμβάνει, ο  κατάλογος, της κ. Κατερίνας Τσακάλου, πρώην γραμματέως του κ. Μ. Χριστοφοράκου που εστάλη στην Εξεταστική Επιτροπή.

Στον πρώτο φάκελο (ονομάζεται blue file) που κατατέθηκε από τον συγκεντρωτικό κατάλογο προκύπτει ότι είτε ο Ακης Τσοχατζόπουλος και η κόρη του Αρετή, αλλά και συνεργάτες του πρώην υπουργού (Δ.Πατσάκης, Απ.Κασιμάτης) έχουν λάβει συσκευές ή εξοπλισμό αξίας 1.340.000 δρχ. της περιόδου 1998-2001 και 13.993 ευρώ έως το 2004.

Στον ίδιο πρώτο φάκελο υπάρχει μία εγγραφή 498ευρώ στο όνομα Μαρέβα Μητσοτάκη, 3.722 ευρω για τον καθηγητή του Εκκλησιαστικού Δικαίου Ι. Κονιδάρη, τα οποία εξόφλησε με έμβασμα και 915 ευρώ στο όνομα Κ. Λάππας, Γοργιανάδες Ευρυτανίας.

Υπάρχει ακόμη ένα τιμολόγιο 283.000 δρχ. του 1997 στο όνομα της Τριανταφυλλιάς Δασκαλάκη, συγγενούς του τότε προέδρου της Γενικής Τράπεζας Γιώργου Δασκαλάκη, καθώς και η γνωστή χορηγία της Siemens προς τη Νεολαία ΠΑΣΟΚ το 2003 ύψους 15.000 ευρώ.

Στον δεύτερο φάκελο (ονομάζεται red file) περιέχεται σε τιμολόγια αποκλειστικά το σύνολο της παραγγελίας του κ. Κυριάκου Μητσοτάκη και του συνεργάτου της Ντόρας Μπακογιάννη Λ.Δραγουμάνου για ποσό 6.252 ευρώ.









ΣΧΟΛΙΑ

  1. Γιάννης Χριστόπουλος avatar
    Γιάννης Χριστόπουλος 08/06/2010 16:19:13

    Ιδού ο πραγματικός λόγος που αποχώρησε το ΛΑΟΣ από την εξεταστική επιτροπή της Siemens. Το τηλε-απόκομμα του Μητσοτάκη (με αχυράνθρωπο τον Καρατζαφέρη), δεν άντεξε την πολλαπλή καταγραφή του ονόματος "Κυριάκος Μητσοτάκης" στην λίστα της Siemens και αποχώρησε! Όλα τα άλλα είναι λόγια του αέρα και προφάσεις εν αμαρτίαις. Τους πήραμε χαμπάρι τους κρυπτομητσοτακικούς του LAOS. Προσπάθησαν να καλύψουν το ξεμπρόστιασμα του Κυριάκου με την αποχώρηση από την εξεταστική και την καταγγελία ότι δήθεν αποκρύπτονται στοιχεία. Το τελευταίο ακόμη και αν είναι αληθινό ως γεγονός, χρησιμοποιείται επιτηδείως ως προκάλυμμα και πρόσχημα ενώ ο πραγματικός λόγος είναι η συγκάλυψη της στενής εμπλοκής της οικογένειας Μητσοτάκη με την Siemens. Καρατζαφέρη και Μητσοτάκη, ακούστε καλά να το μάθετε

    • Γιάννης Χριστόπουλος avatar
      Γιάννης Χριστόπουλος @ Γιάννης Χριστόπουλος 08/06/2010 16:20:50

      : ΣΑΣ ΠΗΡΑΜΕ ΧΑΜΠΑΡΙ !!!

  2. Γιάννης Χριστόπουλος avatar
    Γιάννης Χριστόπουλος 08/06/2010 16:19:45

    Ιδού ο πραγματικός λόγος που αποχώρησε το ΛΑΟΣ από την εξεταστική επιτροπή της Siemens. Το τηλε-απόκομμα του Μητσοτάκη (με αχυράνθρωπο τον Καρατζαφέρη), δεν άντεξε την πολλαπλή καταγραφή του ονόματος "Κυριάκος Μητσοτάκης" στην λίστα της Siemens και αποχώρησε! Όλα τα άλλα είναι λόγια του αέρα και προφάσεις εν αμαρτίαις. Τους πήραμε χαμπάρι τους κρυπτομητσοτακικούς του LAOS. Προσπάθησαν να καλύψουν το ξεμπρόστιασμα του Κυριάκου με την αποχώρηση από την εξεταστική και την καταγγελία ότι δήθεν αποκρύπτονται στοιχεία. Το τελευταίο ακόμη και αν είναι αληθινό ως γεγονός, χρησιμοποιείται επιτηδείως ως προκάλυμμα και πρόσχημα ενώ ο πραγματικός λόγος είναι η συγκάλυψη της στενής εμπλοκής της οικογένειας Μητσοτάκη με την Siemens.

  3. Γιωργος Χ avatar
    Γιωργος Χ 08/06/2010 16:21:05

    Η απόλυτη ξεφτίλα! Γι πεντε κομπιούτερ μας ξεπουλούσε η αγία Οικογένεια....

  4. loretta avatar
    loretta 08/06/2010 16:44:19

    E ενοειτε οτι ΚΑΤΑΣΤΡΑΦΗΚΕ Ο ΚΑΡΑΤΖΑΦΥΡΕΡ....παει το ΝΤΟΡΑ....ΤΕΛΟΣ ΤΟ ΔΡΑΚΟΜΕΛ...ΠΑΠΑΛΑ Ο ΚΥΡΙΑΚΟΣ....!!

    Συνεπως ο στοχος του ΛΑΟΣ ΑΠΕΤΥΧΕ !!!

    Αυτα για να παιρνουν μαθηματα μερικοι μερικοι που στηριζουν κατι γελωτοποιους σαν τον ΚΑΡΑΤΖΑΦΕΡΗ .

    Εντος ολιγου καιρου θα αρχισουμε να ακουμε και στελεχη του να αποχωρουν απο το κομμα....!!
    το εχω σιγουραντζα!!!

    Υπομονη λοιπον...!

  5. Factorx avatar
    Factorx 08/06/2010 16:51:13

    Ερωτηθείς στο περιστύλιο της Βουλής για τις τελευταίες εξελίξεις στην υπόθεση Siemens, ο βουλευτής του ΣΥΡΙΖΑ και μέλος της εξεταστικής επιτροπής Δημήτρης Παπαδημούλης δήλωσε:

    "Η "ξευτίλα" με τα γνωστά δώρα και δωράκια, αξιοποιείται για να γλιτώσουν τα μεγάλα "ψάρια" που υπέγραψαν τις συμβάσεις και πήραν τα πολλά λεφτά.

    Αντί η εξεταστική επιτροπή να αναζητήσει τις μεγάλες μίζες και αυτούς που τις πήραν, ορισμένοι την ευτελίζουν υπηρετώντας φτηνές κομματικές και εσωκομματικές σκοπιμότητες."

  6. anonimos13 avatar
    anonimos13 08/06/2010 17:04:12

    ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΝΑ ΒΗΜΑ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΠΤΩΧΕΥΣΗ ΤΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣ...ΕΙΝΑΙ ΙΣΩΣ ΚΑΙ ΘΕΜΑ ΗΜΕΡΩΝ...Ο ΚΟΣΜΟΣ ΠΛΕΟΝ ΔΕΝ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΤΑΙ ΓΙΑ ΣΚΑΝΔΑΛΑ ΚΑΙ ΑΠΟΚΑΛΥΨΕΙΣ...ΜΟΝΟ ΕΡΩΤΗΜΑΤΙΚΑ ΤΟΥ ΠΡΟΚΑΛΟΥΝ ΚΑΙ ΤΟΝ ΜΠΕΡΔΕΥΟΥΝ ΟΔΗΓΩΝΤΑΣ ΤΟΝ ΣΕ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ ΠΩΣ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΕΥΘΥΝΟΜΕΝΑ ΚΑΙ ΟΙ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ ΑΥΤΕΣ ΕΞΥΠΗΤΟΥΝ ΜΙΚΡΟΠΟΛΙΤΙΚΑ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ...

  7. undercover gpr avatar
    undercover gpr 08/06/2010 17:13:56

    Sorry , αλλά το ΛΑΟΣ και συγκεκριμένα ο Αιβαλιώτης ήταν που πίεσε να έρθουν στην εξεταστική οι λίστες του κωδικού 10100 , διαβάστε και λίγο τα πρακτικά .

    Αυτό που θα έπρεπε να πείτε είναι ότι το ΛΑΟΣ πίεσε τόσο πολύ για αυτές τις λίστες μπας και αποπροσανατολίσει το ενδιαδφέρον από τις μεγάλες μίζες δίνοντας στο πόπολο τους γύφτους που ζητούσαν αποροφητήρες και κουζινικά.

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ undercover gpr 08/06/2010 17:34:13

      Σωστός!

    • χελιδόνι avatar
      χελιδόνι @ undercover gpr 08/06/2010 18:12:07

      Τις λίστες με τους δημοσιογράφους, που υποσχέθηκε ο Αιβαλιώτης, θα τις δούμε κάποτε;

  8. donaE avatar
    donaE 08/06/2010 17:19:55

    Και μετα ζητανε απο τον κοσμο θυσιες και νομιμοτητα!Χαμενη υποθεση ,αυτη η σχεση του Ελληνα με τους πολιτικους ειναι καθαρα εμπορικη -μου δινεις,σου δινω.Θα πιστευα οτι τωρα που δεν υπαρχουν λεφτα μπορει να αλλαξει,αλλα δυστυχως η πραγματικοτητα στο τελος ξεπερνα καθε φαντασια...

  9. Factorx avatar
    Factorx 08/06/2010 17:29:12

    "Εταιρικά δώρα των 30 και 40 ευρώ είναι ξεφτίλα, όταν ζητούμενο είναι το πού πήγαν οι μίζες ύψους 100 εκατ. που συνδέονται με το χρόνο υπογραφής των συμβάσεων ΟΤΕ, ΟΣΕ και C4I", σχολίασε ο βουλευτής της ΝΔ Σταύρος Καλαφάτης.

    • Γιάννης Χριστόπουλος avatar
      Γιάννης Χριστόπουλος @ Factorx 08/06/2010 23:33:38

      Όλοι νομίζω συμφωνούμε μ' αυτό. Αυτό που θέλουμε βασικά, είναι όχι να θάψουμε πιο βαθιά τους ήδη πεθαμένους (Άκης, οικογένεια, Μαντέλης, Τσουκάτος) αλλά να μάθουμε ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΟΝΟΜΑΤΑ ΠΟΛΙΤΙΚΩΝ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΩΝ που τα άρπαζαν από την "εταιρεία" για να προωθούν τα άνομα συμφέροντά τους.

  10. Polimeris Nikos avatar
    Polimeris Nikos 08/06/2010 17:41:39

    Μπράβο στο ΣΔΟΕ που μετά από έρευνα 2 ετών κατάφερε να εντοπίσει τα εξοφλημένα τιμολόγια...

    Μας δουλεύετε?Kαμιά off-shore θα βρείτε???

  11. anonymous avatar
    anonymous 08/06/2010 17:48:02

    Κάθε εταιρία την περίοδο των Χριστουγέννων στέλνει εταιρικά δώρα σε όποιους συνεργάζεται και όχι μόνο. Είναι δουλειά του τμήματος Marketing.
    Ας μην ασχολούμαστε με αυτά.

  12. Πετρος avatar
    Πετρος 08/06/2010 17:53:08

    Το θέμα θωρείται λήξαν. Η ανακινηση του πραγματικά κρύβει σκοπιμότητες. Το επίθετο Μητσοστακης προκαλεί κάποιους σε αρνητικά σχολια. Δεν είναι δυνατόν να σχολιάζουμε ακόμα την πώληση υλικού εφόσον υπάρχουν τιμολόγια. Πολύ κακό για το τίποτα..!

  13. Miltiadis Peppas avatar
    Miltiadis Peppas 08/06/2010 18:41:16

    Ολοκληρη εξεταστική επιτροπη ψάχνει ακόμη για τα ξοφλημενα!!! Που πήγαν οι μίζες για τα κρατικα έργα??

  14. μαρκος avatar
    μαρκος 08/06/2010 19:04:33

    Τόσα πολλά pc ο Κυριάκος;
    Μήπως είναι εθισμένο το παιδί;;
    Σερφάρει η τον έχει απορροφήσει το παιχνίδι;
    Αμ εκείνα τα πεταχτά μάτια....τώρα δικαιολογούνται!!

    • Γιάννης Χριστόπουλος avatar
      Γιάννης Χριστόπουλος @ μαρκος 08/06/2010 23:34:09

      χαχαχα καλό!

  15. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 08/06/2010 19:06:55

    Αν οι πολιτικοί μας είναι τόσο ικανοί που μετά από τόσα χρόνια βρήκαν τόσα πολλά τώρα καταλαβαίνω γιατί δεν ασχολείται κανένας μαζί μας ... όλος ο υπόλοιπος πλανήτης στην αρχή γελά μετά μας σιχτιρίζει και μετά αδιαφορούν και προσπαθούν να μας ξεχάσουν...

  16. Θεόδωρος Ανδρικόπουλος avatar
    Θεόδωρος Ανδρικόπουλος 08/06/2010 19:21:48

    Οτι και να φωναζει ο λαος τα πραγματα τα εχει δρομολογησει ετσι ο κοινοβουλευτικος φασισμος που ανεκαθεν θα βρησκει τροπος να δικαιολογει τα οικονομικα και ηθικα εγκληματα του. Οταν το συστημα ειναι δομημενο πανω στην αρπαχτη απο μια εξουσιαστικη ελιτ που απαρτιζεται απο μερικες εκατονταδες κοντοφθαλμων κι εν ολιγεις απατριδων στην ουσια οι προοπτικες να αλλαξει κατι ουσιαστικο ειναι ελαχιστες.
    Δεκαδες πνευματικοι ανθρωποι ορθωνουν την πενα τους κατα καιρους, αλλα δεν τους ακουει κανεις. Ειναι ολεθριο μια κοιωνια να κυβερναται απο ανθρωπους προσκαιρος και πνευματικα λιγους. Ποσες φορες δεν εχει τονισθει η αναγκη να μετασχηματιστει η κοινωνια σε κοινωνια πολιτων που ο καθε πολιτης να γνωριζει και να σημετασχει ουσιαστικα στα μεγαλα και μικρα του Δημου; Δεν σας προξενει ερωτιματικα που δεν εφαρμοζεται η αμεση Δημοκρατια; Τι φοβαται η οικονομικη ελιτ; Σιγουρα την εξουσια την οποια θα χασει. Το εγκλημα οικονομικο και ηθικο επαψε να προκαλει δεος στο συνολο της κοινωνιας. Η Αρετη εχει αντικατασταθει απο την λεξη μιζα και η παιδεια απο τη λεξη εκπαιδευση. Οσες φορες κι αν εχει επιχειρηθει μια βαθια τομη στο πεδιο της παιδειας που ειναι ο κεντρικος μοχλος αναπτυξης εχουν βρεθει δυναμεις που λειτουργησαν ή λειτουργουν ανασταλτικα με επιχειρηματα που φτανουν ακομα και στη γελοιωτητα. Κι ομως αυτοι οι λεγομενοι ταγοι εχουν την εξουσια και διαμορφωνουν την κοινωνια σε κοικωνια οχλου κι οχι σε κοινωνια υπευθυνων πολιτων.
    Εμενα προσωπικα και να βγουν ολα τα ονοματα αυτων που εκλεψαν μου ειναι αδιαφορο. Θα παψει να μου ειναι αδιαφορο αν η δικαιουνη αποκτησει το ρολο της και οι βουλευτες βουλευονται ελευθερως κι οχι να παριστανου τους εισαγγελεις και τους ανακριτες ως μη οφειλουν. Η δικαιοσυνη μπορει ανετα να βρει οποιον εχει παρανομησει,αρκει η εξουσια να μη μπλεκεται γυρο απο αυτην. Ειμαι κι εγω ενας ονειροπολος και μπορει γιατι οχι και γραφικος.

  17. Factorx avatar
    Factorx 08/06/2010 20:25:01

    Δήλωση Κυριάκου Μητσοτάκη για την υπόθεση Siemens



    Έπειτα από δύο χρόνια δικαστικών ερευνών και εκατοντάδων συνεδριάσεων της Εξεταστικής Επιτροπής για την υπόθεση Siemens, σήμερα προστέθηκαν και οι ‘αποκαλύψεις’ του ΣΔΟΕ. Ο θησαυρός αποδείχθηκε άνθρακας. Πρόκειται για τα ίδια ονομαστικά τιμολόγια που αφορούσαν αγορά ηλεκτρονικού εξοπλισμού από τη Siemens και τα οποία έχουν εξοφληθεί μέχρι τελευταίου ευρώ.

    Ωστόσο, η συντονισμένη επαναφορά του θέματος προκαλεί ερωτηματικά. Τόσο σε εμένα, όσο και στους πολίτες.

    Θα αποκαλύψει η εξεταστική επιτροπή σε ποια πρόσωπα κατευθύνθηκαν οι μίζες για συμβάσεις που ζημίωσαν το Ελληνικό δημόσιο και τον Έλληνα φορολογούμενο.
    Θα αποκαλύψει η εξεταστική επιτροπή ποια κόμματα χρηματοδοτήθηκαν και με ποιό τρόπο από τη Siemens;
    Γιατί δεν προχωρά η εξεταστική επιτροπή στην αυτονόητη κίνηση της δημοσιοποίησης των πόθεν έσχες όλων των υπουργών που υπέγραψαν συμβάσεις με τη Siemens;

    Όσο η Εξεταστική Επιτροπή δεν δίνει απαντήσεις στα παραπάνω ερωτήματα κινδυνεύει να καταρρακώσει ακόμη περισσότερο την αξιοπιστία της πολιτικής και των πολιτικών.

    Υ.Γ. Στην ιστοσελίδα μου www.kmitsοtakis.gr βρίσκονται αναρτημένα όλα τα παραστατικά εξόφλησης του συνολικού εξοπλισμού που προμηθεύτηκα από τη Siemens, σε απάντηση όσων επιμένουν να μιλούν για δωράκια… Τα πραγματικά δώρα ακόμα αναζητούνται.

    • Γιάννης Χριστόπουλος avatar
      Γιάννης Χριστόπουλος @ Factorx 08/06/2010 23:34:57

      Απλή ερώτηση: ΠΟΤΕ ΤΑ ΕΞΟΦΛΗΣΕ, πριν ή ΜΕΤΑ το ξέσπασμα του σκανδάλου;;;