#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
02/12/2012 12:56
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Οι κυβερνήσεις πέφτουνε, οι καθεστωτικοί μένουν

[caption id="attachment_193005" align="alignnone" width="588" caption="Ο Στ. Ψυχάρης με τον Βύρωνα Σταματόπουλο"][/caption]

Κύριε Διευθυντά

Πώς τα φέρνει η ζωή: ο κ. Απόστολος Κακλαμάνης έφτασε στο σημείο να καταγγείλει ότι κατά το παρελθόν τον αρχηγό του ΠΑΣΟΚ διόριζαν οι κ.κ. Ψυχάρης και Μπόμπολας.

Ο κ. Σταύρος Ψυχάρης απάντησε χαρακτηρίζοντας τον κ. Κακλαμάνη περίπου «συνομιλητή της χούντας».

Είναι γεγονός ότι ο κύριος Αποστόλης, όπως με εμφανή περιφρόνηση του απευθύνθηκε ο κ. Ψυχάρης, είναι διαχρονικά υποδεέστερός του καθεστωτικός παίκτης.

Ενώ ο κ. Κακλαμάνης, σύμφωνα με τον κ. Ψυχάρη, υπήρξε ένας απλός «συνομιλητής» της χούντας, ο ίδιος ο κ. Ψυχάρης ήταν κουμπάρος επιφανούς χουντικού.

Ο Βύρων Σταματόπουλος, υπουργός Τύπου της χούντας, έχει βαφτίσει τον μεγαλύτερο από τους δύο γιούς που ο κ. Ψυχάρης απέκτησε από τον πρώτο του γάμο, τον Παναγιώτη.

Η κουμπαριά δεν αναιρείται ούτε ο κ. Ψυχάρης την έχει διαψεύσει.

Εάν λοιπόν δεχθούμε ότι ο συμπαθής κος Αποστόλης υπήρξε «εφαψίας του Φοίνικος» τότε θα πρέπει αντίστοιχα να χαρακτηρίσουμε τον κ. Ψυχάρη «ομόσταυλο του Φοίνικος».

Δεν θα το κάνουμε διότι, όντας ώριμοι άνθρωποι, στην χουντική κουμπαριά του κ. Ψυχάρη δεν βλέπουμε παρά έναν άκρως φιλόδοξο τότε 25χρονο, ο οποίος θα συμμαχούσε και με τον Διάβολο, που λέει ο λόγος, για να ανέλθει κοινωνικά.

Συνηθέστατη περίπτωση η σύμπλευση με τον εκάστοτε ισχυρό προς επίτευξη κοινωνικής ανέλιξης.

Άλλωστε μετά τον χουντικό Σταματόπουλο, στην πορεία, ο κ. Ψυχάρης κουμπάριασε και με άλλους δύο κορυφαίους αμφιλεγόμενους της πρόσφατης νεοελληνικής ιστορίας : τον καταστροφέα της Ελλάδας Ανδρέα Παπανδρέου και τον κατηγορηθέντα για κατασκοπεία Σωκράτη Κόκκαλη, απαλλαχθέντα με δικαστικό βούλευμα.

Όμως, ο κ. Ψυχάρης έφτασε σε ύπατα κλιμάκια ισχύος, να διορίζει αρχηγούς στο ΠΑΣΟΚ, χρησιμοποιώντας όπως πλείστοι όσοι ως διαρκές εφαλτήριο τον μεταχουντικό συρμό : την μετά βδελυγμίας καταδίκη της χούντας.

Τουλάχιστον ο μακαρίτης Μποδοσάκης ήταν ειλικρινής : «εμείς, τζανεμ, είμαστε πάντα με το γκουβέρνο…»

Με τιμή

Προφήτης (παλαιάς κοπής)

ΣΧΟΛΙΑ

  1. αργατεία avatar
    αργατεία 02/12/2012 13:08:53

    "Συνηθέστατη περίπτωση η σύμπλευση με τον εκάστοτε ισχυρό προς επίτευξη κοινωνικής ανέλιξης."
    σοφή κουβέντα-))

  2. βαγόνι avatar
    βαγόνι 02/12/2012 13:43:37

    Νά κι'ένα κείμενο ύφους,που τυλίγει την αιχμηρότητα του στίς
    ανάγκες της γραφής...ομολογουμένως,το απήλαυσα...!
    Ακόμη και στο μόνο σημείο,που το πάθος δεν υπηρέτησε το ύφος...,
    ο χαρακτηρισμός του "καταστροφέα",για τον οποίο έχω την
    τελείως αντίθετη γνώμη,δεν με ενόχλησε...όταν μια εμμονή
    είναι αυθεντική την σέβεσαι και την αντιπαρέρχεσαι...κανείς
    δεν είναι τέλειος...άλλοστε, ο στρατηγός de Gaulle επαναλάμβανε
    μονότονα: πρέπει να περιγράφεις τον εχθρό,..il faut désigner l'adversaire!

    Τα σέβη μου...σε διαβάζουμε σπανιότερα τελευταία.

    • Προφήτης avatar
      Προφήτης @ βαγόνι 02/12/2012 21:59:10

      @βαγόνι, αγαπητέ φίλε, η αυθεντική "εμμονή" εδράζεται
      α) σε αυθεντικά οικονομικά στοιχεία, που μου προξενεί εντύπωση πώς παραβλέπεις
      β) σε βίωση του κοινωνικού αποτελέσματος των πολιτικών του καταστροφέα, που θεωρώ βέβαιο ότι επίσης βίωσες
      γ) σε αποτίμηση της βαθύτατης εθνικής παρακμής που προκάλεσε το κοινωνικό αποτέλεσμα
      δ) στο γεωπολιτικό Βατερλώ που (φαίνεται να) οδηγείται η χώρα από την εθνική παρακμή.

      Ένοχος, δια βαρυτάτων παραλείψεων και της εμμονής για πάση θυσία είσοδο στην ΕΟΚ χωρίς να πληρούνται οι ιστορικοί όροι και χωρίς να ληφθούν μέτρα ώστε τα κοινοτικά κονδύλια να μην περιπέσουν στα νύχια της πασοκικής πλέμπας (που ερχόταν καλπάζουσα), είναι και ο Καραμανλής Α'. Βιαζόταν λόγω ηλικίας να αποσυρθεί σε μια Προεδρία-Βασιλεία ραμμένη στα μέτρα του.
      Αλλά οι παραλείψεις δεν μπορούν να καταλογισθούν από την Ιστορία και μένουν μόνο οι φυσικοί αυτουργοί.
      Τα σέβη μου επίσης

      • βαγόνι avatar
        βαγόνι @ Προφήτης 03/12/2012 07:20:25

        Θέλει πολύ κουβέντα το θέμα σε άλλες αναρτήσεις και
        σε άλλους ηπιότερους χρόνους....δυό μόνο παρατηρήσεις,
        στο πόδι...την είσοδο στην τότε ΕΟΚ την βρήκε έτοιμη απο
        τον προηγηθέντα "εθνάρχη"....η είσοδος στην ευρωζώνη,
        ακόμη καταστροφικότερη,χρεώνεται στον εμπνευσμένο
        "εκσυγχρονιστή"....αμφότερες,με συντριπτική λαική
        συναίνεση και διακομματική στήριξη,πλήν κκε...οι
        τελευταίοι για λόγους πολιτικής αδράνειας, χωρίς
        πολύ σκέψη....όσο για την πλέμπα, επρόκειτο για
        βιαιότατη είσοδο μικρομεσαίων στρωμάτων στο προσκήνιο που είχε καθυστερήσει κάποιες δεκαετίες και
        πάντως "αναίμακτη"....οι γερμανοί και οι ρώσοι
        χρειάστηκαν δύο απίστευτα καθεστώτα για να βγεί
        άκρη....οι new dealers τό'καναν αλλοιώς......η δεκαετία
        '90 και η επακολουθήσασα μας τσάκισαν....δυό τρείς
        σκέψεις,στα γρήγορα,,,,είναι γενική τάση η χρέωση στον
        "εκμαυλιστή" του '80, δεν το πιστεύω!

  3. Enzo avatar
    Enzo 02/12/2012 13:51:27

    Εσείς ξέρετε καμία κυβέρνηση που να ήταν με την συντριπτική πλειοψηφία του λαού και να έπεσε ;
    Θέλουνε και πέφτουνε

  4. parsifal avatar
    parsifal 02/12/2012 14:59:41

    Ο αναζητών κοινωνική ανοδο 25χρονος ητο γόνος οικογενείας αριστερών καταδιωκομένων απο συμμορίες "εθνικοφρόνων" - δωσιλόγων και η οποία μετεκόμισε στην Αθήνα το 45 για να διαφύγει τον κίνδυνο. Ο Σταύρος εγεννήθη υπο την προστασία της ΟΠΛΑ στα Εξάρχεια και ο πατέρας του εως και μετά την μεταπολίτευση παρέμενε πολιτικά στον χώρο του ΚΚΕ και εσυναντάτο συχνά με επώνυμα στελέχη του.
    Βεβαίως η μετέπειτα πορεία του και η εμφανής αγωνία του να αποσείσει κάθε υπόνοια "αντεθνικής δράσεως" είναι αμεσα συνδεδεμένες, οπως και το γεγονός οτι η επανάστασις υπήρξε φιλόξενη για "ανανήψαντες" εαμοβουλγάρους κλπ.

    • Kραντωρ avatar
      Kραντωρ @ parsifal 02/12/2012 17:50:17

      Από σύμπτωση δεν έγινε νονός του ο Ζαχαριάδης, διότι συνελήφθη καθ΄οδόν για την εκκλησία, όπου θα ετελείτο το μυστήριο. Χρέη νονού ανέλαβε επειγόντως ο θείος του Κώστας Λουλές, σημαίνων στέλεχος του προδοτικού και δολοφονικού ΚΚΕ.

      • deldio avatar
        deldio @ Kραντωρ 02/12/2012 18:11:32

        Πες τα χρυσόστομε, για Κακλαμάνηδες, Ψυχάρηδες, χουνταίους κλπ επιφανείς κυρίους και άλλα τέτοια "μπουμπούκια" του ΠΑΣΟΚΟΝΟΥΔΟΥ συστήματός σας που διέλυσε και κατάκλεψε τη χώρα μιλάει η ανάρτηση, στο δολοφονικό και προδοτικό ΚΚΕ το γύρισες.

    • Προφήτης avatar
      Προφήτης @ parsifal 02/12/2012 21:20:05

      @parsifal, αγαπητέ φίλε μόνο οι κοινωνικά απόβλητοι και περιθωριακοί, όπως οι κομμουνιστές, διακατέχονται από λυσσώδη δίψα κοινωνικής ανόδου, γι΄αυτό και μετέρχονται ΤΑ ΠΑΝΤΑ προς επίτευξη του σκοπού τους.
      Οι μαλθακοί γόνοι 5ης γενεάς ευμαρείας το πολύ να φθάσουν δοτοί βουλευτές με χρήση του οικογενειακού εκλογικού μαντριού.

      • parsifal avatar
        parsifal @ Προφήτης 02/12/2012 23:43:28

        Ορθότατον, τα σέβη μου

  5. Aφροδίτη avatar
    Aφροδίτη 02/12/2012 15:16:02

    Για την ιστορία θα πρέπει να πούμε πως ο κύριος Κακλαμάνης έρχεται δεύτερος στη διαπίστωση αυτή.
    Πρώτος τόλμησε και το έκανε ο Αντώνης Σαμαράς το 1996, σε προεκλογική του ομιλία στη Νέα Βύσσα του Έβρου, καταγγέλλοντας πως το συγκρότημα Λαμπράκη ανεβοκατεβάζει κυβερνήσεις. Και βέβαια το πλήρωσε ακριβά, μη μπαίνοντας η Άνοιξη από τότε ξανά στη βουλή.
    Ο πόλεμος από τα συγκροτήματα των εργολάβων και των προμηθευτών του Δημοσίου είναι ανελέητος κι' όταν σε χαϊδεύουνε είναι γιατί ελπίζουν πως θα φάνε καλά από τη φρεσκοψημένη πίττα! Άμα υποπτευθούνε πως στέρεψαν τα γάλατα, σε τελειώνουνε σε συνοπτικές διαδικασίες!

  6. Μανιάτης avatar
    Μανιάτης 02/12/2012 18:01:33

    Και πώς έγινε ο κληρονόμος του Οίκου;
    Ποιός γνωρίζει το σχετικό σενάριο;

    • Προφήτης avatar
      Προφήτης @ Μανιάτης 02/12/2012 21:05:44

      Πήρε δάνειο με εγγύηση τις μετοχές του οίκου που ΘΑ αποκτούσε.
      Αυτή είναι τουλάχιστον η επίσημη εκδοχή.
      Τώρα, αν ένας μέσος άνθρωπος πετύχει από τράπεζα παρόμοιο δάνειο, στηριγμένο κυριολεκτικά στον αέρα, θα είναι ο επόμενος Ψυχάρης.

  7. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 02/12/2012 18:22:11

    Μια φορά κι έναν καιρό ήταν ένας κότσυφας που τον λέγαν Σταύρο.

    Απέκτησε φωλιά και κοτσυφόπουλα και τόσο περήφανος αισθάνθηκε
    που βγήκε και κάθονταν στο κλαδί καμαρωτός καμαρωτός.

    Από μακριά, έρχονται όλα τα πουλιά του δάσους...
    Μπεκάτσες, τσίχλες, περιστέρια, αηδόνια, τσαλαπετεινοί και παγόνια
    από μακριά τον χαιρετάνε κι από κοντά του λένε:

    "Γεια σου Σταύρο!"

    "Δε με λένε Σταύρο, μον΄ με λένε Σταύρο και κυρ Σταύρο και αφέντη Τσουτσουλομύτη!"

    Αλλάζει όμως ο καιρός, να βροχές, να χαλάζια, να κεραυνοί
    πάει η φωλιά πάν΄ τα κοτσυφόπουλα, παν΄ όλα, βγήκε και κάθονταν στο κλαρί μονάχος.

    Από μακριά, έρχονται όλα τα πουλιά του δάσους...
    Μπεκάτσες, τσίχλες, περιστέρια, αηδόνια, τσαλαπετεινοί και παγόνια
    από μακριά τον χαιρετάνε κι από κοντά του λένε:

    "Γεια σου Σταύρο και κυρ Σταύρο και αφέντη Τσουτσουλομύτη!"

    "Δε με λένε Σταύρο και κυρ Σταύρο και αφέντη Τσουτσουλομύτη.
    Μόνο Σταύρο με λένε, μόνο Σταύρο"...

    • Προφήτης avatar
      Προφήτης @ Γιάννης Φαίλτωρ 02/12/2012 22:03:14

      Μπα, Γιάννη, ο κυρ-Σταύρος κάλυψε κατά το ποσοστό του (83,5%) την αύξηση ΜΚ στον ΔΟΛ. Συνεπώς είναι ακόμα αφέντης τσουτσουλομύτης.

  8. Maximus Decimus avatar
    Maximus Decimus 02/12/2012 21:11:27

    Η σχέση του κ. Ψυχάρη με το ΚΚΕ το οποίο ως εκδότης του Βήματος δεν άγγιξε ποτέ θα τον βοηθήσει μετά την πτώση της χούντας αντιμετωπίσει τις επιθέσεις που δέχτηκε με αφορμή την κουμπαριά του με τον υπουργό της δικτατορίας των συνταγματαρχών Βύρωνα Σταματόπουλου.


    Πηγή: iefimerida.gr http://www.iefimerida.gr/node/77908#ixzz2Dt4joiMv

  9. ΕΝΕΡΓΟΣ ΠΟΛΙΤΗΣ avatar
    ΕΝΕΡΓΟΣ ΠΟΛΙΤΗΣ 02/12/2012 22:01:16

    Εμένα δεν μου φαίνετε ότι κάνει κάτι κακό ο κυρ-Σταύρος. Αγωνίζεται για το μαγαζί του, όπως θα έπρεπε να κάνει κάθε μαγαζάτορας. Πότε με θαλασσοδάνεια, πότε με κουμπαριές προσπαθεί να ανεβάσει ή να σώσει το μαγαζί του. Μέχρι και τον γιό του βουλευτή κατόρθωσε να επιβάλει. Που βλέπετε το κακό ? Εκτός αν νομίζετε ότι ο κυρ-Σταύρος εκτελεί λειτούργημα !!! Ένας μοντέρνος, Έλληνας businessman είναι. Να ψάξετε να βρείτε αλλού τους ενόχους για την περίπτωση του κυρ-Σταύρου. Να ψάξετε αυτούς που τον προσκυνούν. Εκτός αν είστε της άποψης ότι ο "λαδώνων" είναι περισσότερο ένοχος από τον "λαδώμενο". Ο κυρ-Σταύρος ήταν (και είναι) ο "λαδώνων". Για τους "λαδώμενους" ούτε κουβέντα ?

    • Προφήτης avatar
      Προφήτης @ ΕΝΕΡΓΟΣ ΠΟΛΙΤΗΣ 02/12/2012 22:16:07

      Ο κ. Ψυχάρης έχει επανειλλημμένα διακηρύξει ότι ανήκει στην λεγόμενη "δημοκρατική παράταξη".
      Η παράταξη αυτή από το 1977 και μετά εκπροσωπήθηκε από τον Ανδρέα Παπανδρέου και ανήλθε στην εξουσία με αντιδεξιά και κυρίως με φλογερή "αντιχουντική"-"αντιστασιακή" ρητορική.
      Ο κ. Ψυχάρης λοιπόν δεν κρίνεται σαν επιχειρηματίας , συμφωνώ με όσα λες, αλλά σαν κήνσορας.

  10. ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ avatar
    ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ 02/12/2012 23:09:03

    ΡΟΥΧΑ ΜΑΖΙ ΠΟΥ ΠΛΥΘΗΚΑΝ ...ΚΙ' ΕΧΟΥΝΕ ΓΙΝΕΙ ΡΟΖ .

    • siga avatar
      siga @ ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ 23/01/2013 22:47:52

      Το μεγαλυτερο εγκλημα της χουντας ητανε που αφησε αυτους τους --------------------- ζωντανους !!οριστε τα χαλια μας !!Τωρα τι να ασχοληθω με τα ξεμωραματα του Κακλαμανη!! και τις λαμογιες ολων!!!