19/12/2008 12:04
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Οι κραυγές

Ο Νίκος είναι αστυνόμος και τον ξέρουμε χρόνια . Ξυπνάει το πρωί βάζει την στολή του και φεύγει για να κάνει μια από τις πιο επικίνδυνες δουλειές που υπάρχουν σήμερα στην Ελλάδα. Τη δίωξη ξένων συμμοριών που δεν το ΄χουν σε τίποτα να θερίσουν όσους νάναι με ένα Καλάσνικοφ. Όταν ήταν στη σχολή ο Νίκος είχε τιμωρηθεί επειδή διάβαζε κρυφά «Αντί». Παραμένει βαθιά δημοκρατικός πολίτης μέχρι σήμερα.

Μια άλλη ομάδα αστυνομικών που επίσης γνωρίζουμε πολύ καλά συνέβαλε στην αποκάλυψη  ενός από τα μεγαλύτερα σκάνδαλα των τελευταίων χρόνων. Εργαζόμενη ώρες ατελείωτες στα κομπιούτερ και στην έρευνα, με τα εκατομμύρια να πέφτουν γύρω τους σαν τι μύγες στις τσέπες δημοσιογράφων και πολιτικών. Δεν "τα πήρε" κανένας, άλλοι όμως καρπώθηκαν τη δόξα.

Όπως πολύ σωστά γράφει επίσης σήμερα η «Κ» προχθές ένας αστυνομικός κινδύνεψε να πεθάνει έπειτα από επίθεση κουκουλοφόρων σε αστυνομική κλούβα. Πριν από μερικές ημέρες ένας ειδικός φρουρός πυροβόλησε και σκότωσε ένα μαθητή. Χθες επικυρώθηκε στο Εφετείο η καταδίκη κορυφαίου πολιτικού. Η καταδίκη στηρίχθηκε στη μαρτυρία δύο αστυνομικών, οι οποίοι δεν υπολόγισαν τους κινδύνους και έπραξαν αυτό που επέβαλε η συνείδησή τους.

Τα τρία αυτά περιστατικά δείχνουν το αυτονόητο. Υπάρχουν καλοί και κακοί αστυνομικοί. Υπάρχουν και αστυνομικοί που κινδυνεύουν αναίτια από ομάδες χούλιγκαν, που κραυγάζοντας φασιστικά συνθήματα μπορούν να φτάσουν στη δολοφονία ανθρώπων οι οποίοι απλώς φορούν στολή.

Όλοι αυτοί οι αστυνομικοί δεν είναι ούτε «μπάτσοι» ούτε «γουρούνια» ούτε «δολοφόνοι». Είναι απλώς άνθρωποι που κάνουν καλά τη δουλειά τους

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Παπαγεωργίου Ε avatar
    Παπαγεωργίου Ε 19/12/2008 12:08:33

    Προσυπογράφω! Αυτοί οι άνθρωποι είναι η εξαίρεση στον θλιβερό κανόνα που ονομάζεται "Ελληνική Αστειονομία" "Άμεση από-Δραση" :)

  2. τιμωρός avatar
    τιμωρός 19/12/2008 12:18:53

    Eλα

  3. osaperas avatar
    osaperas 19/12/2008 12:22:03

    Φάκτορα μπράβο,
    .
    Χρειαζόταν να γραφτεί αυτό το κομμάτι, ειδικά μάλιστα αυτήν την εποχή που η τρέλα και η παράνοια αρχίζουν και κερδίζουν όλο και πιο πολύ έδαφος σε βάρος της λογικής και της σύνεσης.

    Αυτή η αυτοσυγκράτηση που είχες γράψει σε άλλο ποστ επιβάλλεται.

    Το θέμα όμως είναι ποιος θα κάνει ένα βήμα μπροστά.

    Ποιός θα μιλήσει σε αυτούς που είναι στους δρόμους αλλά και στα 13 χρονα και 15 χρονα που φωνάζουν συνεχεια "μπάτσοι γουρούνια δολοφόνοι",

    Ποιος θα μιλήσει στους αστυνομικούς, συναδέλφους του Νίκου οι οποίοιέχουν υπερβεί κάθε όριο άσκησης βίας επί δικαίων και αδίκων.

  4. Jimmy l avatar
    Jimmy l 19/12/2008 12:25:31

    Υπαρχουν πολλοι ακομπλεξαριστοι σαν τον Νικο???Οι περισσοτεροι ειναι παιδια που πανε στην αστυνομια απι αναγκη και οχι επειδη τους αρεσει η δουλεια που κανουν.

  5. μπλε avatar
    μπλε 19/12/2008 12:27:50

    η στυνομια ειναι ο σακος του μποξ. οι νταβατζηδες ειναι ο δολοφονος

  6. Ο Πιο Μεγάλος Πόνος avatar
    Ο Πιο Μεγάλος Πόνος 19/12/2008 12:31:00

    NON FICTION STORY
    Πριν από χρόνια, σε μια διαδήλωση... θρησκευτικού χαρακτήρα, είχαν παραταχθεί από τη μια μεριά κάτι παλαιοημερολογίτες κ.λπ. μουτζαχεντίν με σταυρούς, εικόνες και εξαπτέρυγα και από την άλλη οι ανάρχες. Στη μέση τα ΜΑΤ. Πάνω στην ένταση, κάνει ντου μια γριά και κατεβάζει έναν εσταυρωμένο -σε φυσικό μέγεθος- πάνω σε έναν ματατζή, που είδε το Χριστό φαντάρο. Και τότε φωνάζει σύσσωμο το μπλοκ των αναρχικών: «ΜΠΑΤΣΟΙ, ΓΟΥΡΟΥΝΙΑ, ΑΔΕΡΦΙΑ ΜΑΣ!»

  7. Rogue avatar
    Rogue 19/12/2008 12:39:13

    Μπράβο, γιατί η μονομέρεια μας έχει ταράξει αυτές τις ημέρες. Οι "δημοκρατικοί - προοδευτικοί - νεοταξιακοί" μηντιάνθρωποι, εν μέρει ταυτίζονται με απόψεις τύπου Τσακνή, που ούτε λίγο ούτε πολύ είπε πως:
    οι νέοι είναι θυμωμένοι, καλά κάνουν και τα σπάνε, και εγώ έσπαγα όταν ήμουν μικρός, είναι δικαίωμα η αντίσταση, ....!!

    Ερώτηση, γιατί δεν πάνε να σπάσουν τα πολιτικά γραφεία, αλλά σπάνε την περιουσία του κάθε μεροκαματιάρη;

    Οι αστυνομικοί, νεύρα δεν έχουν; Πόσο αντέχεις να τρώς πέτρες και να έχεις δεμένα τα χέρια;

  8. tony avatar
    tony 19/12/2008 12:39:22

    Δυστυχώς και αυτοί άθελα τους γίνονται όργανα των διεφθαρμένων.ΕΑΝ ήταν όλοι διεφθαρμένοι δεν θα είχαν καμιά δύναμη.Χωρίς την δύναμη του Γερμανικού στρατού τα ss δεν θα είχαν καμιά δύναμη.Συνεπώς ο τίμιος άνθρωπος όταν υπηρετεί διεφθαρμένους ειναι μέρος του προβλήματος και οχι μέρος της λύσης.Και μάλιστα το χειρότερο. Αυτός είναι η αιτία του κακού.Το υγιές είναι νά χαλάσει και αυτός.Ενας τα παίρνει μέ την δύναμη των 99 που δεν τα παίρνουν.Αν τα παίρνουν και οι 100 δεν θα παίρνει κανείς τίποτα επειδή θά φαγωθούν μεταξύ τους.Τότε η κοινωνία θά ελευθερωθεί.Η διαφθορά στην υπηρεσία του ανθρώπου η μόνη μας ελπίδα.ΖΗΤΩ Ο ΣΟΡΟΣ

  9. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 19/12/2008 12:48:03

    θεωρώ ότι αυτό που λένε "κακοί" αστυνόμοι είναι μειοψηφία. Και οι "καλοί" είναι ίσως μειοψηφία. Οι υπόλοιποι είναι σαν και μας. Λίγο ανασφαλείς, λίγο υποπληρωμένοι, λίγο ζορισμένοι, λίγο ενθουσιασμένοι, λίγο επιπόλαιοι.

    Επίσης θεωρώ παλαβό να μην προστατεύονται πολύ πιο ισχυρά, αδιαπραγμάτευτα πιο ισχυρά, από οποιαδήποτε επίθεση δέχονται. Δεν αρέσει? Τα παράπονα στους πολιτικούς.

    το σύνθημα "γουρούνια κλπ..." το επιστρέφω σε αυτούς που το λένε.

  10. TEO avatar
    TEO 19/12/2008 12:48:59

    προσυπογράφω το άρθρο η μόνη αντίθεση είναι όταν σε αποδεδειγμένα εγκλήματα υπάρχει η απαράδεκτη κατάσταση της ατιμωρησίας και της λογικής της συντεχνιακής προστασίας. Κατά τα άλλα οι βασικοί υπεύθυνοι της κατάστασης είναι η προσπάθεια της εκάστοτε κυβέρνησης να φέρνει σε ρήξη κοινωνικές ομάδες ώστε να συγκαλύπτει τις δικές της ευθύνες

  11. Καρδιτσιωτης avatar
    Καρδιτσιωτης 19/12/2008 12:50:46

    @Rogue: Είπε τέτοια μακακία ο Τσακνής; Τι έγινε, θέλει να πουλήσει κανένα δίσκο ο ατάλαντος; Τι λέει οτι έκαναν αντίσταση πιτσιρικάς στην Καρδίτσα; Χα χα χααααα !!!! Απο τους χουντικούς προσκόπους την έκανε;

  12. θεσσαλονικιός avatar
    θεσσαλονικιός 19/12/2008 12:57:02

    οχι ρε, από τα σαλόνια του μεγαλοπαραγωγού την έκανε ο Τσακνής...

    μην τρελλαθούμε κιόλας...επαναστάτης ο Νιόνιος!!!

  13. kanis avatar
    kanis 19/12/2008 12:57:49

    Επειδή σε αυτούς τους αστυνομικούς προστρέχουμε, μόλις μας κάνουν ντου στο σπίτι και μας κλέψουν την ΤΒ, για να ξανασκεφτούμε το ρόλο τους...γενικότερα!
    Ενας κούκος δεν χαρακτηρίζει την άνοιξη!

  14. ταλαίπωρος avatar
    ταλαίπωρος 19/12/2008 13:06:41

    Έφτασαν στα αυτιά μου φήμες ότι διάφορες ομάδες στήνονται στις εξόδους του μετρό ή μπαίνουν σε λεωφορεία και ζητάνε ταυτότητες. Αν κάποιος τους δείξει ταυτότητα αστυνομικού (ή δεν δείξει για ευνόητους λόγους) τον κατεβάζουν κάτω και τον δέρνουν. Προσωπικά δεν έχω δει πουθενά κάτι τέτοιο και δυσκολεύομαι και να το πιστέψω. Έχει ακούσει κανείς τίποτα σχετικό;

  15. Παπαγεωργίου Ε avatar
    Παπαγεωργίου Ε 19/12/2008 13:26:31

    Μου το ανέφερε άκρως αξιόπιστη πηγή! Στο πλιάτσικο της αξέχαστης εκείνης Δευτέρας, Πακιστανοί κυρίως πλιατσικαδόροι βίασαν ομαδικά σε σπασμένο μαγαζί μια Ελληνίδα η οποία και αυτή είχε πάει να κάνει το ίδιο με αυτούς..Λεηλασία..! Φυσικά για ευνόητους λόγους η άτυχη κοπέλα δεν έκανε καταγγελία του γεγονότος, τι να έλεγε άλλωστε?

  16. Διοτίμα avatar
    Διοτίμα 19/12/2008 13:35:12

    Επειδή πλέον τα εννοιολογικά εργαλεία (κοινωνιολογικά και πολιτικά) έχουν πλήρως αποτύχει, ίσως είναι ανάγκη να επιστρατεύσουμε εργαλεία της ψυχολογίας. Λ.χ. τα πέντε στάδια του πένθους (για τον χαμό του δεκαπεντάχρονου Αλέξανδρου, ή για την ραγδαία (;) συνειδητοποίση του χαμένου καταναλωτικού ή άλλου παραδείσου μας): Άρνηση, Θυμός, Ενοχές, Κατάθλιψη, Αποδοχή. Υποθέτουμε ότι τώρα βρισκόμαστε στο δεύτερο στάδιο. Άρα έχουμε πολλές εβδομάδες μπροστά μας. Αυτά, βεβαίως, εφ' όσον πρόκειται ακόμη για σχετικά ομαλή κοινωνική συμπεριφορά.

  17. Νικόλας avatar
    Νικόλας 19/12/2008 13:39:37

    Γιατί σβήνεις τα σχόλια μου στο ποστ σου Φάκτορα. Σου χαλάει την ομοφωνία για τους καλούς μπάτσους;

  18. kanis avatar
    kanis 19/12/2008 13:39:56

    @16
    Ο πολίτης όμως, ταλαιπωρείται και υποβαθμίζεται γενικώς, λόγω των διογκούμενων απαιτήσεων του ιδιωτικού τομέα!

    @17
    Το κάψιμο υποθηκευμένου αυτοκινήτου μεροκαματιάρη, ως αντιδραστική συμπεριφορά, σε ποιό στάδιο ανάγεται;

  19. Factorx avatar
    Factorx 19/12/2008 13:44:19

    @Νικόλας: μέσα δεν είσαι;

  20. Διοτίμα avatar
    Διοτίμα 19/12/2008 13:44:55

    Ας επιμένουμε, όμως, στα ιστορικά - κοινωνιολογικά εργαλεία. Την ελληνική κοινωνία κατατρύχει ένα ιστορικό πλέον σύμπτωμα. Ότι η Αριστερά της (σε οποιαδήποτε εκδοχή της) έχει στις αποσκευές της το μοναδικό στον κόσμο ηττημένο κομμουνιστικό κίνημα. Ο εμφύλιος πόλεμος χάθηκε για την ελληνική αριστερά είτε εξ αιτίας ανίκανων πολιτικών είτε εξ αιτίας κακών στρατηγών. Αν ήταν εκ των προτέρων καταδικασμένος στρατιωτικά, ήταν καθήκον των αριστερών πολιτικών να το προβλέψουν. Έκτοτε, επειδή κάποτε κάποιοι ανεγκέφαλοι έχασαν για τον άλβα ή βήτα λόγο έναν πόλεμο, η ελληνική κοινωνία πληρώνει περιοδικά έναν ειδικό φόρο τιμής (ή βλακείας) στα αριστερά λείψανα.

  21. Διοτίμα avatar
    Διοτίμα 19/12/2008 13:53:52

    Στο Πανεπιστήμιο της πόλης μου (κάθε πόλη και στάδιο... συγνώμη, Πανεπιστήμιο, κάθε χωριό και ΤΕΙ!), οι φοιτητές αποφάσισαν να μετονομάσουν την μεγάλη αίθουσα του "ιδρύματος" σε "Αίθουσα Αλέξανδρου Γρηγορόπουλου"...

  22. Νικόλας avatar
    Νικόλας 19/12/2008 13:58:27

    ΣΥΓΝΩΜΗ Φάκτωρα. Μέα κούλπααα!

  23. Factorx avatar
    Factorx 19/12/2008 14:12:27

    Μάθαμε τώρα όλοι το mea culpa. Ανδρέα ζεις εσυ μας οδηγείς...χα χα χααααα

  24. cornelsen avatar
    cornelsen 19/12/2008 14:26:59

    Δυστυχώς γι' αυτούς, οι αστυνομικοί είναι αναγκασμένοι να ζούν στην αντίφαση: μισθωτοί εργάτες (ναι, ναι) κι από την άλλη προστάτες τού συστήματος που και τούς ίδιους καταπιέζει.
    Στην αρχαία Αθήνα αστυνομικό έργο έκαναν οι δούλοι (δήμιοι δούλοι, δηλ. δούλοι-περιουσία τού Δήμου). Μήπως όμως είναι ο μόνος παραλογισμός τού καπιταλισμού;

  25. kanis avatar
    kanis 19/12/2008 14:27:36

    @Διοτίμα
    ...μα ο Αλέξανδρος ήταν μαθητής! Οι μαθητές με τους μαθητές κι οι φοιτητές στα δικά τους! Ας αφήσουν κάποιο περιθώριο ανάσας σε μικρότερους...

  26. Διοτίμα avatar
    Διοτίμα 19/12/2008 14:33:07

    @ kanis
    Είναι άραγε δικά τους;

  27. kanis avatar
    kanis 19/12/2008 14:40:50

    @Διοτίμα
    ...για αυτό λέω,ας αφήσουν και κάτι στην αθωότητα των μαθητών!

  28. donaE avatar
    donaE 19/12/2008 14:49:26

    Πολυ σωστο αρθρο και θαραλεο,αυτη την εποχη.

  29. Διοτίμα avatar
    Διοτίμα 19/12/2008 14:49:35

    Έ, τότε, ας συμφωνήσουμε.

  30. donaE avatar
    donaE 19/12/2008 14:52:02

    @11 και 12 Αχ,ποσα να αντεξει κανεις?

  31. kanis avatar
    kanis 19/12/2008 14:53:09

    @31
    Μα συμφωνώ στην αθωότητα των μαθητών,είναι η μόνη ελπίδα!

  32. kanis avatar
    kanis 19/12/2008 15:13:48

    Ενας κούκος δεν χαρακτηρίζει την άνοιξη!
    Ο Κορκονέας δεν χαρακτηρίζει την Αστυνομία.
    Ο Αλέξανδρος, δεν εξαγνίζει κάθε υπονομευτή της δημοκρατίας ...

    Καθένας τα κίνητρα κι οι ευθύνες του, εκεί που φτάσαμε!

    Ας συμφωνήσουμε,όμως,ότι η δημοκρατία είναι το αιτούμενο....

  33. osaperas avatar
    osaperas 19/12/2008 15:31:35

    "Καλούμε τον αρχηγό της Ελληνικής Αστυνομίας να ζητήσει για όλους μας ένα μεγάλο συγγνώμη για το κακό που έχει συντελεστεί, να δώσει κατευθύνσεις προς τις υπηρεσίες να επισκεφθούν τα σχολεία και τους μαθητές για να δείξουν τη διαλλακτικότητα και το ανθρώπινο πρόσωπο της Αστυνομίας», Αυτό αναφέρεται μεταξύ άλλων στην ανακοίνωση που εξέδωσε το προεδρείο της Πανελληνιας Ομοσπονδίας Αστυνομικών υπαλλήλων.

    Κι αυτοί προσπαθούν να βρεθεί μία λύση.

    Αλλά που να κάνεις όλους αυτούς τους καουμπόηδες που κυκλοφορούν ανάμεσα μας.

  34. osaperas avatar
    osaperas 19/12/2008 15:32:41

    Αλλά που να κάνεις καλά όλους αυτούς τους καουμπόηδες που κυκλοφορούν ανάμεσα μας -είναι η τελευταία πρόταση

  35. kanis avatar
    kanis 19/12/2008 15:40:41

    Οι καουμπόηδες και τα γελάδια τους,
    ΜΑΚΡΥΑ ΑΠΟ ΠΑΙΔΙΑ!

  36. sak avatar
    sak 19/12/2008 16:41:10

    Όλοι αυτοί οι αστυνομικοί (όπως ο Νίκος) δεν είναι ούτε «μπάτσοι» ούτε «γουρούνια» ούτε «δολοφόνοι». Είναι απλώς άνθρωποι που κάνουν καλά τη δουλειά τους και ζούν τις οικογένειες τους!! Ας μην τους κατακρίνουμε λοιπόν όπως συνηθίζουν ορισμένοι ανεγκέφαλοι!!

  37. Ο Πιο Μεγάλος Πόνος avatar
    Ο Πιο Μεγάλος Πόνος 19/12/2008 17:20:04

    Βοήθεια! Ο Κούγιας είναι εδώ! Ο Κούγιας είναι παντού!

  38. Ο Πιο Μεγάλος Πόνος avatar
    Ο Πιο Μεγάλος Πόνος 19/12/2008 17:25:01

    «Υπάρχουν και καλά παιδιά»: τραγούδι του Καζαντζίδη.

  39. KaryID avatar
    KaryID 19/12/2008 17:33:20

    Οι μισθοί των αστυνομικών είναι χαμηλοί.
    Το ελληνικό κράτος συμπεριφέρεται όπως πάντα κοτσαμπάσικα και θεωρεί ότι οι δημόσιοι υπάλληλοι πρέπει να είναι ευγνώμονες αφού μονιμοποιήθηκαν, γι' αυτό τους αφήνει να πένονται.
    Αυτοί φυσικά με τη σειρά τους πληρώνουν το κράτος με το ίδιο νόμισμα, είτε υπολειτουργώντας, είτε αδιαφορώντας, είτε αμυνόμενοι με τον τρόπο τους, είτε με λευκοί απεργία, είτε αναζητώντας αλλότριες πηγές βιοπορισμού.

  40. Vass avatar
    Vass 19/12/2008 17:47:12

    Υπάρχουν φήμες για σεξουαλική κακοποίηση κάποιων νεαρών κοριτσιών στη ΓΑΔΑ κατά τις προσαγωγές. Αν επαληθευτούν μαύρο φίδι που τους έφαγε...

  41. Ο Πιο Μεγάλος Πόνος avatar
    Ο Πιο Μεγάλος Πόνος 19/12/2008 18:22:07

    Οι μισθοί των αστυνομικών είναι χαμηλοί; Γιατί, των υπαλλήλων του ΙΚΑ τι είναι; Γιατί έχουμε παράπονα από τους άλλους δημόσιους υπαλλήλους ως χαραμοφάηδες και δεν πρέπει να έχουμε από τους μπάτσους;

  42. Ο Πιο Μεγάλος Πόνος avatar
    Ο Πιο Μεγάλος Πόνος 19/12/2008 18:23:35

    vass:
    Λες να δούμε ως αντίποινα σεξουαλική κακοποίηση αστυνομικών;

  43. kanis avatar
    kanis 19/12/2008 18:37:57

    Σεξουαλικές εκμεταλλεύσεις παιδιών (λόγω AIDS)
    μένουν στο σκοτάδι, γιατί αφορούν κάποια άλλα "παιδάκια" καλών οικογενειών...

  44. KaryID avatar
    KaryID 19/12/2008 18:42:45

    @43: αυτό ακριβώς σου λέω, ότι των δημοσίων υπαλλήλων είναι χαμηλοι. Το κράτος θεωρεί ότι πρέπει να σε έχει να πένεσαι αφού σου έκανε την τιμή να σε μονιμοποιήσει.
    Οι συνέπειες αυτής της τακτικής χαμηλών μισθών των αστυνομικών είναι πολύ συγκεκριμένες.

  45. kanis avatar
    kanis 19/12/2008 19:06:34

    @46
    "Η τακτική χαμηλών μισθών" αφορά μόνο τους αστυνομικούς;

  46. kanis avatar
    kanis 19/12/2008 19:12:12

    @46
    και για να εξηγηθώ: ποιός υπάλληλος ιδιωτικής εταιρείας αφορά την καθημερινότητά μας...
    shopping excluded!

  47. Vass avatar
    Vass 19/12/2008 19:26:00

    @Ο Πιο Μεγάλος Πόνος
    Θυμάσαι το ξεβράκωμα που έκαναν τα θρυλικά αποσπάσματα των Σταμουλοκολλάδων σε νοικοκυραίους αγοραστές λεωφορείων της ΕΑΣ;
    Φαντάζεσαι να κυνηγάνε τους ασφαλίτες με τίποτα σπαθόλουρα και μαστίγια για τους διακορρεύσουν στο Σύνταγμα;

  48. KaryID avatar
    KaryID 19/12/2008 19:29:24

    @Κανίς θα σου πω κάτι για από δω και στο εξής:
    Είναι η πρώτη φορά εδώ μέσα που έφαγα πόρτα από τον factoraX και αυτό εξ αιτίας σου, γιατί θεώρησα καλό να απαντήσω σε γελοίο και προβοκατόρικο σχόλιό σου για τα σπιτάκια των σκύλων.
    Δεν είδα όμως να διαμαρτυρηθείς καθόλου!!! που σου έσβησε τα σχόλια, εσένα, της πυγολαμπίδας και εμένα, και καλά έκανε στην τελική.

    Λοιπόν, άκουσε για να σου ξηγηθώ εγώ: έχει γούστο να παίρνουμε στο κατόπι καμιά φορά κάποιον σχολιαστή/στρια, αλλά όταν πολυεπαναλαμβάνεται καταντά κουραστικό. Διάβασε απλά το σχόλιό μου, βάνε το turbo και τελείωσε το ζήτημα. Αν θέλεις να συζητήσουμε όχι επί του καναπέως εδώ θα είμαι.
    'Ντάξει;

  49. Pneumo72 avatar
    Pneumo72 19/12/2008 20:11:36

    ΕΙΜΑΙ ΠΑΙΔΙ ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΟΥ ΚΑΙ ΘΥΜΑΜΑΙ ΑΚΟΜΑ,ΧΡΟΝΙΑ ΜΕΤΑ, ΤΗΝ ΑΓΩΝΙΑ ΤΗΣ ΜΑΝΑΣ ΜΟΥ ΩΣΠΟΥ ΝΑ ΓΥΡΙΣΕΙ Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΜΟΥ ΑΠΟ ΤΗΝ ΥΠΗΡΕΣΙΑ.ΣΥΝΕΠΩΣ ΔΕ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΠΑΡΑ ΝΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΜΕ ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΣΑΣ ΚΑΙ ΣΥΓΧΡΟΝΩΣ ΝΑ ΣΑΣ ΣΥΓΧΑΡΩ.

  50. ArXiLaMaS avatar
    ArXiLaMaS 19/12/2008 21:54:01

    A.C.A.B.

  51. Αλεξάνδρα avatar
    Αλεξάνδρα 19/12/2008 21:57:14

    Εδω και μέρες το γράφω στα σχόλια μου. Η αστυνομία ειναι ενα στρατιωτικής οργάνωσης και πειθαρχίας Σώμα,που ο ρόλος της δεν ειναι ο ίδιος με των προσκόπων. Ζεί στην ζούγκλα του υπόκοσμου, εχει να αντιμετωπίσει βίαιες κοινωνικές συγκρούσεις, κουμπούρια, βόθρους το υπόγειο της κοινωνίας και παρανοϊκούς δολοφόνους. Στις τάξεις της τάχει όλα και χρησιμοποιεί πολλά μέσα ελέγχου. Οι αστυνομικοί ειναι πολίτες με στολή με συγκεκριμένο κοινωνικό ρόλο. Ειναι ευκολο να δαιμονοποιείται η αστυνομική βία και μόνο και να αποκρύπτεται ή άλλη, της άλλης πλευράς.Και ειναι πολύ βολικό για κάποιους. Νομίζω οτι και το καλλίτερο παιδί του κόσμου να μπεί εκεί θα διαμορφώσει συγκεκριμένη νοοτροπία. Θυμηθείτε το οσοι ειδατε "το ΚΥΜΑ". Το πρόβλημα -καιθα δεχτώ, και τα περι εμφυλίου, και κακών παραδόσεων,και συγκοινονούντων δοχείων και παρανοϊκών που γουστάρουν πόστο αστυνομίας γιατί ειναι οι καουμπόυδες με την προστασία του νόμου, από όλα εχει ο μπαξές.Θυμάμαι πάντα εκείνον τον ανεκδιήγητο Πολύδωρα και ό, τι έλεγε, και τους έγλυφε για τα ψιφουλάκια του, αλλα μήπως το πρόβλημα ειναι η Ηγεσία της; Μήπως αν ψάχνουμε για εχθρούς αυτοί ειναι οσοι θέλουν την αστυνομία ετσι; Οσοι την θέλουν να φυλάνε το θέαμα αρένας που οι παραστάσεις δίνονται κάθε Κυριακή και Τετάρτη , με επιδόρπιο ενα προγραμματισμένο μπάχαλο ενός περίεργου παρακράτους που λειτουργεί ως στρατός ιδιωτικός πολιτικής πίεσης και εχει αποχαλινώσει τα πράγματα, ενω συγχρόνως εκπαιδεύει την Αστυνομία στην άσκηση βίας με έξοδα δικά μας;
    Μήπως οι κρίσεις στην Αστυνομία δεν γίνονται με άλλο μέτρο παρα μόνο την κομματική υπακοή, με κριτήρια άσχετα ικανοτήτων,και αυτό την έχει υπονομεύσει εκ των εσω; Η περίπτωση του Κεφαλογιάννη και των Ζωνιανών τι ήταν; Οι άνθρωποι που καλύπτουν την αθλιότητα αυτού που καταγγέλεται σήμερα σαν "μπάτσοι, γουρούνια" ποιοί ειναι;Πόσο ψηλά στην Διοίκηση και την Δικαιοσύνη; Γιατί τόση ατιμωρησία και απροκάλυπτος φασισμός; Τα γουρούνια και οι ιδεολόγοι φονιάδες ειναι μόνο απο την μεριά οσων φορούν στολή;
    Διάβασα ενα ωραίο αρθράκι σχετικά σημερα στην Καθημερινή - και το κείμενο της ανάρτησης μου θύμισε άλλον συντάκτη άρθρου της ίδιας εφημερίδας - που λέει οτι οι επικεφαλής της διμοιρίας περιμένει εντολές και δεν του έρχονται και τελικά πήρε τους άνδρες του και αποχώρησε λέγοντας "μέχρι να αποφασίσετε τι να κάνω εγώ φεύγω'. Ετσι, γιατί βαρέθηκε να τρώει ξύλο και οι άλλοι να ειναι στα γραφεία χώρίς να μπορούν να αποφασίσουν.

  52. kanis avatar
    kanis 19/12/2008 22:00:30

    @55
    Η ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ από που λαμβάνει εντολές τώρα;;;εκεί εχω μπερδευτεί!

  53. Αλεξάνδρα avatar
    Αλεξάνδρα 19/12/2008 22:52:43

    Α

  54. Αλεξάνδρα avatar
    Αλεξάνδρα 19/12/2008 22:57:18

    Αν και με μπερδεύει το @55, γιατί στον αριθμό 54 βλέω το όνομά μου, υποθέτω σε μένα απευθύνεσαι. Δεν ειμαι δημοσιογράφος της Καθημερινής,δεν ειμαι ντέντεκτιβ, δεν ειμαι καν κοριός και δεν ξέρω τα κατασκοπευτικά. Αυτό που ξέρω ειναι οτι το διάβασα στην 3η σελίδα, στο σημερινό τίτλο και επιγράφεται "νευρική κρίση στις τάξεις των αστυνομικών" Μετά απο τόσες μέρες στους δρόμους έτσι, εγώ θα αυτοτραυματιζομουν για να δώ και τα παιδάκια μου.

  55. kanis avatar
    kanis 19/12/2008 22:59:54

    Δεν αναφέρομαι προσωπικά.
    Διαχρονικά δε βγάζω άκρη...και συνέπεια!

  56. Αλεξάνδρα avatar
    Αλεξάνδρα 20/12/2008 00:05:03

    Ναι, συνέπεια όχι, δεν ξέρω παρα λίγα Αλαφουζικά,Παπαχελικά και υπάρχουν δημοσιογράφοι που τους σταματάω μόλις διαβάσω τις πρώτες γραμμές,εντάξει έφυγε και ο Δελαστίκ και ο Καπόπουλος, αλλα ειναι μια εφημερίδα με άποψη, παίρνεις ο,τι θέλεις για τον δικό σου προβληματισμό.

  57. kanis avatar
    kanis 20/12/2008 01:30:24

    Αλεξάνδρα μου,

    Τα ..Αλαφουζικά όπως λες, στηρίζανε Καραμανλή.
    Μέχρι που μπήκε μέτοχος ο Μαρινάκης στο Σκάι (κουμπάρος Ντόρας με πάρτυ στη Μυκονο κλπ) και γύρισαν την κάρτα αλλιώς. Αν δεν παρακολουθείς δηλαδή, κοσμικά κουτσομπολιά Μυκόνου...άντε να καταλάβεις!

  58. Αλεξάνδρα avatar
    Αλεξάνδρα 20/12/2008 14:43:26

    @60.
    Πήγα χθές στο κομμωτήριο να διαβάσω για να μάθω, αλλα δεν ειχε, ειχανε προλάβει άλλες κρυφοαντιστασιακές. Τρέχω να αγοράσω ΕΣΠΡΕΣΟ
    χιχιχι