#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
13/02/2010 07:45
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Οι κοινωνικές εκρήξεις είναι προ των πυλών, η ανοχή έχει πάρει τέλος

 

Άνθρακες ο θησαυρός. Το σόου της κυβέρνηση στις Βρυξέλλες αλλά και την χθες στην Αθήνα δεν μπορεί να έχει συνέχεια μέχρις ότου το ΔΝΤ δώσει στον κ. Παπανδρέου το... μπιλιετάκι με τα μέτρα που θα πρέπει να λάβει άμεσα η χώρα. Οι αγορές είναι αμείλικτες και το αποδεικνύουν συνεχώς. Βουτιά στο Χρηματιστήριο, τα spreads πάλι πάνω από τις 300 μονάδες, οι ξένοι οίκοι απειλούν με υποβαθμίσεις, ο φόβος της κατάρρευσης της οικονομίας είναι πάντα ορατός και όσο οι Ευρωπαίοι δεν παίρνουν μέτρα σωτηρίας της Ελλάδας κι όχι απλή στήριξη τόσο θα υπάρχει το πρόβλημα.

Πολλοί πιστεύουν ότι η σύνοδος Κορυφής είναι το πρώτο μέρος του έργου με τίτλο «Σώσατε την Ελλάδα». Το δεύτερο θα παιχτεί στις αρχές της επόμενης εβδομάδας όταν το Γιουρογκρούπ θα κληθεί να εξειδικεύσει τι σημαίνει στήριξη, πώς θα γίνει αυτή, αν θα συνδυαστεί με ρευστό ή απλά θα μείνει φιλολογικό κείμενο αρχών και προθέσεων. Άλλωστε, είναι δύσκολο στη Μέρκελ και τον Σαρκοζί να πείσουν τους πολίτες της χώρας τους ότι πρέπει να πληρώσουν για να σωθούν οι Έλληνες.

Το ζήτημα είναι εξαιρετικά σοβαρό και δεν πρέπει να πανηγυρίζει κανείς από την κυβέρνηση.

Παραβλέποντας τον στενό κορσέ του ΔΝΤ, το οποίο μπαίνει στην Ελλάδα λες και πρόκειται για καμιά μπανανία της Αφρικής (ή μήπως έτσι είναι;) θα πρέπει να δούμε και τις προθέσεις της κυβέρνησης. Αν υποταχθεί πλήρως στις βουλές των ξένων τεχνοκρατών τότε το μάρμαρο θα το πληρώσουν οι μη έχοντες. Αν αποφασίσει να κάνει τομές, να αποδείξει ότι έχει όραμα και σχέδιο τότε θα πρέπει να «χτυπήσει» εκεί που πραγματικά υπάρχει πλούτος. Για 30 δις φοροδιαφυγή δε μας έλεγαν προεκλογικά; Με τι αποδείξεις θα τα μαζέψουν ή μήπως να κοιτάξουν και κάποιους μεγαλόσχημους επιχειρηματίες που χρωστάνε παντού αλλά φυλακή δεν πάνε; Και μάλιστα παίρνουν και... πριμ για να συνεχίσουν τις παράνομες δραστηριότητές τους;

Ας ξυπνήσουν κάποιοι στην κυβέρνηση προτού να είναι αργά. Οι κοινωνικές εκρήξεις είναι προ των πυλών, η ανοχή έχει πάρει τέλος.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Swell avatar
    Swell 13/02/2010 08:43:31

    Είναι ρητορικό το ερώτημα "μήπως είμαστε μπανανία." Το επιβεβαιώνουν οι πολιτικοί και οι δικαστές που έχουμε. The bottom is the limit.

    • kanis avatar
      kanis @ Swell 13/02/2010 12:09:31

      ...κι εκεί στον πάτο μας περιμένει η χειρότερη υπονόμευση!

  2. Dimi avatar
    Dimi 13/02/2010 09:03:00

    Υπερασπίζονται εαυτόν οι «συκοφαντημένοι» διεθνείς οίκοι αξιολόγησης http://bit.ly/bUrTGM

  3. άστεγος avatar
    άστεγος 13/02/2010 09:14:08

    Όσο και να τον βοηθούν τα ιδιωτικά κανάλια ο ΓΑΠ το έχει ήδη χάσει το παιγνίδι.
    Όταν στηρίζεσαι στο λαϊκισμό και το ψέμα θα πληρώσεις το τίμημα.
    Κατηγορεί τον Κ.Κ. τη στιγμή που ξέρει πολύ καλά ότι η Ν.Δ, παρέλαβε χάος από το Σημίτη.
    Κατηγορεί τον Αλογοσκούφη παρόλο που ξέρει ότι έσκασε στα χέρια του η βόμβα της παγκόσμιας κρίσης.
    Κατηγορεί την Ε.Ε. για πλημμελείς ελέγχους την προηγούμενη πενταετία παρόλο που ίδιοι ήταν οι έλεγχοι και επί Σημίτη.
    ΔΕΝ ΑΠΟΛΟΓΕΙΤΑΙ για τα απίθανα εκεμμένα προεκλογικά του ψέματα, παρόλο που ο Προβόπουλος έχει επανειλημμένα επίσημα δηλώσει ότι είχε ενημερώσει το ΓΑΠ για τα προβλήματα.
    ΔΕΝ ΑΠΟΛΟΓΕΙΤΑΙ για την ολοκληρωτική απραξία του Παπακωνσταντίνου και της Κατσέλη επί τετράμηνο, που έχουν βουλιάξει τα έσοδα του κράτους.
    ΔΕΝ ΑΠΟΛΟΓΕΙΤΑΙ για τις ανεύθυνες δηλώσεις του περί πτώχευσης του κράτους, που έδωσαν το έναυσμα για την αύξηση του κόστους δανεισμού μας.
    Με τέτοια μυαλά, με τη νοοτροπία ότι φταίνε πάντα οι άλλοι αλλά ήλθα εγώ να σώσω τη χώρα, δεν έχει καμμία ελπίδα να διαχειρισθεί την κατάσταση.
    Το μόνο στο οποίο είναι καλός είναι να εκφωνεί μελοδραματικούς λόγους αλλά θα έπρεπε να ξέρει ότι αυτά είναι μόνο για όταν είσαι αντιπολίτευση.
    Όταν είσαι πρωθυπουργός, πρέπει να φέρνεις αποτελέσματα, όχι μόνο να διαπιστώνεις.
    Το πολιτικό μέλλον του ΓΑΠ προδιαγράφεται σκοτεινό, μαζί με το μέλλον του λαού που τον επέλεξε.
    Έτσι είναι η ζωή, άς προσέχαμε.

  4. popolaros avatar
    popolaros 13/02/2010 10:16:15

    Περί ΔΝΤ ο λόγος.
    http://olympia.gr/2010/02/12/%CF%84%CE%BF-%CF%86%CE%B9%CE%AC%CF%83%CE%BA%CE%BF-%CF%84%CE%BF%CF%85-%CE%B4%CE%BD%CF%84-%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%AC%CF%81%CF%81%CE%B5%CF%85%CF%83%CE%B7-%CE%B5%CE%B8%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CF%8E%CE%BD-%CE%BF/

  5. parsifal avatar
    parsifal 13/02/2010 10:22:44

    Οι εχέφρονες επροειδοποίουν πρό πολλού οτι ερχεται ο λογαριασμός...Ομως οι καθηγηταί τα δικά τους, οι της Ολυμπιακής τα δικά τους, οι ΟΤΕτζήδες, ΔΕΗτζήδες και λοιποί κηφήνες το ιδιο...Και το πελατειακό κράτος, δεξιό και σοσιαλιστικό πλήρωνε εθελούσιες εξόδους, επιδόματα και πανοπροίκι Ολυμπιακές φιέστες για να χαρεί ο οχλος του Ιπποδρόμου !
    Καλώς ηλθε το ΔΝΤ και οι Γερμανοί, μπάς και γίνωμε Κράτος ! (τώρα αν πλήρωναν και τα χρωστούμενα απο τις πολεμικές αποζημιώσεις καλόν θα ητο, αλλά αυτά τα απαιτούν σοβαρά Κράτη με υπόληψη...)

  6. gap-goup avatar
    gap-goup 13/02/2010 10:46:06

    Το παραμυθι των ΜΜΕ συνεχιζεται και σημερα,διαβαζω πρωτοσελιδα.
    ΜΑΣ ΠΙΕΖΟΥΝ..,ΣΥΣΤΑΣΕΙΣ-ΣΟΚ..,ΟΙ ΔΡΑΚΟΥΛΕΣ..ΤΗΣ ΕΥΡΩΠΗΣ,ΚΑΤΑΡΓΟΥΝ..ΤΟΝ ΜΙΣΘΟ,ΚΟΨΤΕ..ΚΑΙ ΑΥΞΗΣΤΕ.
    Ετσι το ποπολο βριζει τους κακους ξενους,ενω το πασοκ καθυστερει και αντιστεκεται..
    Μεγαλη γατα ο γιωργακης..

  7. Kὀριννα avatar
    Kὀριννα 13/02/2010 11:37:52

    Μας είπε προεκλογικώς πώς υπάρχουν χρήματα,έτσι δέν είναι;
    Λέει ό Δημοσθένης(Δημοσθένους πρός Λεπτίνην) :Εστι δέ δήπου νόμος υμίν,εάν τίς υποσχόμενός τι τόν δήμον ή βουλήν ή δικαστήριον εξαπατήση,ΤΑ ΕΣΧΑΤΑ ΠΑΣΧΕΙΝ.Εγγυώμεθα,υπισχνούμεθα,οί θεσμοθέται ταύτα γραφόντων,επί τούτοις τό πράγμα γιγνέσθω.Δέν τό μεταφράζω,διότι ή γλώσσα είναι μία καί άς λένε οί κουλτουριάρηδες ό,τι θέλουν.
    Η σκέψις μου είναι,μήπως πρέπει νά αρχίσουμε στά σοβαρά νά βάζουμε σέ εφαρμογή τήν πνευματική μας κληρονομιά;Η θά συνεχίσουμε νά είμαστε υποπόδια τού κάθε γύφτου Ευρωπαίου,καί νά μάς κυβερνούν χλεχλέδες;Εγώ δέν τό ανέχομαι,εσείς;

  8. ataktos avatar
    ataktos 13/02/2010 12:08:09

    Βιβλική καταστροφή στο Στρατώνι Χαλκιδικής
    (http://www.e-stratoni.gr/) η θάλασσα .... κοκκίνισε όπως το ....2002 Ο Νομάρχης Χαλκιδικής με έγγραφό του προς τη Γενική Γραμματεία Πολιτικής Προστασίας ζητά την κήρυξη των περιοχών των Δήμων: Σταγείρων – Ακάνθου, (http://respentza.blogspot.com/2010/02/blog-post_4372.html ) σε κατάσταση έκτακτης ανάγκης!!!!! Tι κάνει το βαθύ κράτος ????

    • ataktos avatar
      ataktos @ ataktos 13/02/2010 13:08:13

      Φωνάζει ο Μπόμπολας .ΤΙ ΕΓΙΝΕ????

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ ataktos 13/02/2010 13:12:29

      Ε ρε και να ήταν η ΝΔ στα πράγματα! Τότε να σου πω εγώ. Όλες θα ασχολούνταν από το πρωί ως το βράδυ με το Στρατώνι και "δεν υπάρχει κράτος".

      Τώρα έχουμε πράσινη ανάπτυξη. Με κάτι ασήμαντους επαρχιώτες από το Στρατώνι θα ασχολούμαστε;

    • ataktos avatar
      ataktos @ ataktos 13/02/2010 13:58:19

      Πρόκειται για βιοχημική βόμβα πολλών μεγατόνων !!!!!

    • provato avatar
      provato @ ataktos 13/02/2010 16:14:52

      Έγιναν αυτοψίες στις λίμνες τελμάτων μετά απο τις καταστροφές; Υπήρξαν διαροές ; ΄΄αντέχουν΄΄ ; Τι λένε οι ΄΄αρμόδιοι΄΄; Έγινε δειγματοληψία επιφανεικών υδάτων και δειγματοληψία βυθού στον κόλπο μετά τις πρόσφατες τεράστιες απορροές (ο κοκινόλακας ξεχείλησε αν δεν κάνω λάθος). Τι λένε για όλα αυτά τα ΜΜ(μπ)Ε;

      ΥΓ: off topic , αλλά φταίει ο ataktos (μόνο ο ΓΑΠ θα κάνει τον πόντιο πιλάτο;)

    • Mπομπολιστάν avatar
      Mπομπολιστάν @ ataktos 13/02/2010 16:22:55

      Η καταστροφή προκλήθηκε από ρέματα μπαζωμένα με στείρα απο το μεταλλείο. Μεγάλες ποσότητες τοξικών έχουν καταλήξει στη θάλασσα. Η θάλασσα έχει γίνει κόκκινη από τα όξινα νερά.
      Τα κανάλια και οι εφημερίδες το έχουν κουκουλώσει το θέμα γιατί τα μεταλλεία ανήκουν στο μέγα Μπόμπολα!
      Επιτέλους πρέπει να αναδειχθούν οι ένοχοι!!!

    • ataktos avatar
      ataktos @ ataktos 13/02/2010 17:32:03

      @provato-Ο Νομάρχης Χαλκιδικής (που ζητά την κήρυξη περιοχής σε κατάσταση έκτακτης ανάγκης) έχει υποχρεώσει σύμφωνα με τον Νόμο να ζητήσει από της υπηρεσίες του να πραγματοποιήσουν αυτοψίες στις λίμνες τελμάτων μετά από τις καταστροφές… φαντάζομαι λόγο μέγεθος της καταστροφής και η συμμέτοχη Επιθεωρητών Περιβάλλοντος του ΥΠΕΧΩΔΕ να είναι αναγκαία.

  9. Dimi avatar
    Dimi 13/02/2010 12:21:42

    “Financial Crisis in Greece is sending tremors around the world” ~CNN’s Christiane Amanpour – Δευτέρα, 15-Φεβ-2010. London 20:00pm – GMT 21:00pm. Να το δούμε Oλοι.

  10. λαζαρος avatar
    λαζαρος 13/02/2010 12:51:15

    πολυ σωστο αρθρο....
    http://www.naftemporiki.gr/news/cstory.asp?id=1777901

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ λαζαρος 13/02/2010 13:29:37

      Ουφ, επιτέλους. Μάλλιασε η γλώσσα μου να το γράφω εδώ μέσα εδώ και τέσσερις μήνες ότι ΑΥΤΟ είναι το πρόβλημα της οικονομίας μας αυτή τη στιγμή. Επιτέλους, το βλέπουμε και στον κατεστημένο τύπο.

  11. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 13/02/2010 13:36:21

    Εντωμεταξύ, διαβάζω τον Πεταλωτή να λέει κάπου σήμερα "υπήρξε ατολμία, αμηχανία και πολυφωνία..." και πάνω που σκέφτομαι "βρε που τη βρήκαν τόση αυτογνωσία", διαβάζω παρακάτω να λέει... της... Ε.Ε.! Καλά βρε, εσείς τι κάνατε τόσον καιρό και δεν είχατε "ατολμία, αμηχανία και πολυφωνία"!!!

    Ε, ρε βρεγμένη σανίδα που πρέπει να πάρει ο ελληνικός λαός. Να σας κυνηγάει και να μην σταματήσει μέχρι να φτάσετε στη Μινεσότα τρέχοντας.

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ Επώνυμος 13/02/2010 14:10:31

      Σοβαρά μιλάς? Ε, καλά δεν παίζονται οι άνθρωποι!

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ Επώνυμος 13/02/2010 15:04:26

      Ω, ναι. Σοβαρά. Ιδού το λινκ:

      http://www.naftemporiki.gr/news/cstory.asp?id=1777948

      Προσπαθώ να φανταστώ αν υπάρχουν ακόμη άνθρωποι που τους πιστεύουνε.

  12. popolaros avatar
    popolaros 13/02/2010 14:40:49

    Τι συνδέει τον Ελληνοαμερικανό Forest_Gap με τον άλλο αμερικανόδουλο γραβατοφάγο Γεωργιανοαμερικανό Σαακασβίλι.
    http://taxalia.blogspot.com/2008/08/blog-post_9153.html

    Μα ο υπερσύμβουλος Κος Alex Rondos.
    http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_world_1_17/08/2008_281496

    Στην Γεωργία κατάφεραν σύρραξη με την Ρωσία.
    Στην Ελλάδα κατάφεραν σύρραξη με την Ε.Ε.
    Μόνο τα θερμά επεισόδια λείπουν αλλά...ποτέ μην λες ποτέ.
    Έχουμε πρόθυμους γειτόνους.

  13. Dimi avatar
    Dimi 13/02/2010 14:44:43

    Μεγάλων Ηγετών Ρήσεις, επίκαιρες όσο ποτέ άλλοτε http://bit.ly/QUR71