#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
11/04/2011 09:08
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Οι κλόουν της ελληνικής δυστυχίας



Είναι γεγονός ότι τις τελευταίες τρεις δεκαετίες  περάσαμε τα πλέον ευχάριστα χρόνια της νεότερης  ελληνικής ιστορίας. Η ευδαιμονία,  που στηρίχθηκε στα δανεικά και   στην ελάχιστη προσπάθεια,  μας οδήγησε στην  πλαδαρότητα,  στην πνευματική χαλάρωση,  στην ηθική και οικονομική κρίση με αποτέλεσμα να γίνουμε  εύκολα θύματα του κάθε επιτήδειου. Πιστέψαμε ότι η ζωή μας θα είναι ανέμελη, ξεκούραστη και επιτυχημένη και κάθε επόμενη μέρα καλύτερη από την προηγούμενη. Λειτουργήσαμε αναζητώντας  τη διασκέδαση,  την τέρψη της ψυχής,  την εφήμερη ικανοποίηση των αισθήσεων, τη μασημένη και εύκολη τροφή

 

Έτσι αγκιστρωθήκαμε σε όσους μπορούσαν να μας προσφέρουν άκοπη ψυχαγωγία. Αναζητήσαμε αντί δημοσιογράφους που θα μας προσφέρουν ενημέρωση και προβληματισμό  τους ηθοποιούς των οκτώ και της πρωινής ζώνης. Γεμίσαμε Αυτιάδες.... όλοι του ελαφρολαϊκού ρεπερτορίου και της μαζικής αποχαύνωσης. Για να μη μας πέσει βαριά η δημοσιογραφική κουλτούρα, μας σέρβιραν καπάκι τσιφτετέλια, μοντέλα, γραμμωμένους κοιλιακούς, ανασηκωμένους γλουτούς, σικέ κέφι , επιτηδευμένα χαμόγελα.

 

 

Πιστεύοντας ότι δεν υπάρχουν προβλήματα που απαιτούν λύσεις μέσα από σχεδιασμό, σκέψη  και προβληματισμό, αντικαταστήσαμε τους πραγματικούς πολιτικούς με διάφορους τηλεοπτικούς τύπους.  που συναγωνίζονταν στα δελτία σε φωνασκίες και ανούσιες επικοινωνιακές ατάκες.Ήταν τόση η επιτυχία τους,  που όπως και ο Κούλης Στολίγκας έγινε πρωταγωνιστής,  έτσι και σήμερα αρχηγός κόμματος έγινε ο Καρατζαφέρης και ακολουθεί ο «λαϊκός ήρωας» Ψωμιάδης. Όταν βαριόμασταν την κωμωδία, αναζητούσαμε λίγη πρόζα για αλλαγή και παρακολουθούσαμε έναν Τσίμα, έναν Ανδρέα Λοβέρδο, έναν Φώτη Κουβέλη.

 

Όμως  αυτό που δεν περιμέναμε είναι ότι όταν μας αποπροσανατόλιζαν, όταν καταναλώναμε με βουλιμία τα τηλεοπτικά και όχι  μόνο «σκουπίδια τους», όταν η πολιτική και η δημόσια ζωή είχε γίνει «κουτσομπολιό» και «κλειδαρότρυπα»,  οι «πονηροί»  έτρωγαν  όλο το παγωτό και  μας άφηναν  το ξυλάκι μαζί με έναν δυσθεώρητο λογαριασμό προς πληρωμή.

 

Κανονικά θα έπρεπε όλο αυτό το κωμικό σύστημα, που κυβέρναγε επίσημα και ανεπίσημα την χώρα,  διαισθανόμενο την αλλαγή της εποχής να είχε τη σοβαρότητα να αποσυρθεί με τάξη και ησυχία. Είναι όμως τέτοια,  η έπαρση,  η αλαζονεία τους που πιστεύουν ότι μπορούν να συνεχίσουν να  κόβουν εισιτήρια  κρατώντας το ίδιο ρεπερτόριο, την ίδια διανομή, τα ίδια σκηνικά.

 

Όμως ήδη οι θεατές αγριεμένοι από την κοροϊδία  έχουν ξεκινήσει τα γιούχα, πετούν τομάτες και γιαούρτια αναζητώντας στις «κουίντες»  τους αποδιοπομπαίους τράγους για το έργο που θα παιχθεί προσεχώς.

Εκτός κι αν εμφανιστεί ο «από μηχανής Θεός» και οδηγήσει στην «κάθαρση» (με την αρχαιοελληνική της έννοια)

 

Aris. A

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Σταύρος avatar
    Σταύρος 11/04/2011 10:12:44

    Τι σου φταίει ο Στολίγκας!
    Αυτός είναι Αξιοπρεπής!!!

  2. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 11/04/2011 10:27:37

    Κυκλοφορουν ελευθεροι οι ΚΛΕΦΤΕΣ...φιλε μου. Καλημερα.
    Μας διοικουν πολλοι κλεφτες.
    Το ΠΑΣΟΚ εχει κανει αποδοχη προιοντος εγκληματος=κακουργμα με φυλακιση και κανεις δεν ασχολειται ! ΤΟ ΚΟΜΜΑ ΠΑΣΟΚ μας κυβερνα ΠΑΡΑΝΟΜΑ.
    Σαν κομμα θα επρεπε να ειναι ΥΠΟΔΙΚΟ και σε εκκαθαριση οπως ολοι οι Ελληνες Πολιτες και Επιχειρησεις εαν διεπρατταν το ιδιο αδικημα.
    Ας πηγαιναν μετα ως κομμα να παρουν Δανειο απ την Τραπεζα του Τσουκρατου για να πληρωσουν την εγγυηση για να μην μπθν ΩΣ ΚΟΜΜΑ, Φυλακη !

    Εαν εχω αδικο.. να παω στην Πρασινη Κολαση.

    Να βλεπουμε τα εμφανη!!!!!!!! και να μην ψαχνουμε την τρυπα της βελονας με τη μαλαπερδα στο χερι....

    ΠΠ

    • gynner avatar
      gynner @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 11/04/2011 12:49:44

      ΠΠ επειδή βλέπω οτι το χρώμα των γυαλιών σου παραμένει βαθύ "μπλέ"ενώ εγώ τουλάχιστον απο "πράσινα" τα άνοιξα αρκετά προς το λαχανί, σου παραθέτω ένα σύνδεσμο έτσι για να ευθυμήσουμε λίγο.http://press-gr.blogspot.com/2011/04/blog-post_4341.html.Είναι ένα άρθρο του Σαμέλη για τη διαφθορά!!

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ gynner 11/04/2011 13:15:17

        Αποποτε το δικαιο και οι νομοι απεκτησαν και ΧΡΩΜΑ???
        Ελα να σου δωσω μαυρα εσενα για ξεπλυμα,
        μετα να σε παω στον εισαγγελεα, να παραδεχθεις οτι τα πηρες!!!! και τα εδωσες αλλου...!!
        και μετα εσυ να εισαι ελευθερος !!! και ο τελικος αποδεκτης επισης ελευθερος... ενω κατα δηλωση του τα πηρε κ αυτος !!

        μη με τρελλαινεις...

        ΠΠ

  3. ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
    ΝΙΚΟΛΑΣ 11/04/2011 10:38:57

    Αντιγράφω από blogger την ανάρτηση του
    "Κάποτε η Ιστορία επαναλαμβάνεται ...Ο Παπαδιαμάντης για τη χρεοκοπία"

    της δρ.Κων/να Παλαμιώτου - Τις ημύνθη περί πάτρης; Και τι πταίει η γλαυξ, η θρηνούσα επί ερειπίων; Πταίουν οι πλάσαντες τα ερείπια. Και τα ερείπια τα έπλασαν οι ανίκανοι κυβερνήται της Ελλάδος. Αυτοί οι πολιτικοί, αυτοί οι βουλευταί, εκατάστρεψαν το έθνος, ανάθεμά τους. Κάψιμο θέλουν όλοι τους! Τότε σ' εξεθέωναν οι προεστοί κ' οι «γυφτοχαρατζήδες», τώρα σε «αθεώνουν» οι βουλευταί κ’ οι δήμαρχοι. Αυτοί που είχαν το λύειν και το δεσμείν εις τα δύο κόμματα, τους έταζαν «φούρνους με καρβέλια», δώσαντες αυτοίς ουχί πλείονας των είκοσι δραχμών μετρητά, απέναντι, καθώς τους είπαν, και παρακινήσαντες αυτούς να εξοδεύσουν κι απ' τη σακκούλα τους όσα θέλουν άφοβα, διότι θα πληρωθούν μέχρι λεπτού, σύμφωνα με τον λογαριασμόν, ον ήθελαν παρουσιάσουν.

    Το τέρας το καλούμενον επιφανής τρέφει την φυγοπονίαν, την θεσιθηρίαν, τον τραμπουκισμόν, τον κουτσαβακισμόν, την εις τους νόμους απείθειαν. Πλάττει αυλήν εξ αχρήστων ανθρώπων, στοιχείων φθοροποιών τα οποία τον περιστοιχίζουσι, παρασίτων τα οποία αποζώσιν εξ αυτού…
    Μεταξύ δύο αντιπάλων μετερχομένων την αυτήν διαφθοράν, θα επιτύχει εκείνος όστις ευπρεπέστερον φορεί το προσωπείον κ' επιδεξιώτερον τον κόθορνον.
    Άμυνα περί πάτρης θα ήτο η ευσυνείδητος λειτουργία των θεσμών, η εθνική αγωγή, η χρηστή διοίκησις, η καταπολέμησις του ξένου υλισμού και πιθηκισμού, του διαφθείροντος το φρόνημα και εκφυλίσαντος σήμερον το έθνος, και η πρόληψις της χρεοκοπίας.


    Αλέξανδρος Παπαδιαμάντης στην εφημερίδα «Ακρόπολις» το 1896

    __greeknation.blogspot.com

  4. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 11/04/2011 10:52:06

    Εχω κ αλλο θεμα προς διερευνηση.
    ΕΣΧΑΤΗ ΠΡΟΔΟΣΙΑ !!
    Εαν ελεγξουμε τα χαρτοφυλακια των Τραπεζων/ Μετοχνω τους/Κρατικων Παραγοντων/ ιδιοκτητων ΜΜΕ / Εργολαβων κλπ και...
    βρουμε οτι εχουν σπεκουλαρει σε CDS πονταροντας στη Χρεοκοπια της Χωρας...
    τι κανουμε???
    Το αφηνω στην κριση και τη φαντασια σας !!!!

    Ποιος εχει τη θεληση να το ψαξει???.......... και Γαία πυρί μειχθήτω...!

    ΠΠ

    επαναλαμβανομαι ΑΛΛΑ ΓΟΥΣΤΑΡΩ ΤΡΕΛΛΑ !!........... ;)

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 11/04/2011 11:43:01

      Ενας πρωτος ελεγχος μπορει να γινει απο ΕΜΑΣ στα Annual Reports τους.. του 2010 !!! Εκει δεν μπρουν τα κρυψουν τις "επενδυσεις" τους..
      προφανως θα εχουν εφευρει αλλη ονομασια.. αλλα θα το βρουμε !

      ΠΠ

    • Orestios avatar
      Orestios @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 11/04/2011 15:46:03

      +1000 ΠΠ

  5. Παναγος avatar
    Παναγος 11/04/2011 10:56:40

    Είναι ίσως η πρώτη φορά που ακούω για συνταγματικές αλλαγές από ένα μεγάλο κόμμα (διότι από τα μικρά τα έχουμε εκούσιε – ΦΣ και Δημοκρατικοί, αλλά και από αρκετούς άλλους στο διαδικτύου), όπου μεταξύ άλλων οι αλλαγές είναι προς την κατεύθυνση των διαχωρισμό των εξουσιών.

    Το εντυπωσιακό δηλαδή είναι ότι ακούστηκε από την ΝΔ και τον ίδιο τον κ. Σαμαρά!!

    http://www.enet.gr/?i=news.el.politikh&id=265665

    Ο αρχηγός της αξιωματικής αντιπολίτευσης κάλεσε τα στελέχη που επεξεργάζονται τις προτάσεις για τη συνταγματική αναθεώρηση να σε ρήξεις με τις κατεστημένες νοοτροπίες και συμπεριφορές και τα προσωπικά συμφέροντα που δεν επιθυμούν την αλλαγή. “Δεν θέλω αυτή η αναθεώρηση να είναι όπως οι προηγούμενες. Θέλω αυτή η αναθεώρηση να στοχεύσει στην καρδιά της παθογένειας του συστήματος και να δημιουργήσει συνθήκες δημιουργικών ανατροπών στο κράτος, στην κοινωνία, στην οικονομία, στην Παιδεία, στην Υγεία, στον Πολιτισμό, στην Προστασία του Περιβάλλοντος, δηλαδή στο σύνολο της πολιτικής μας ζωής”, είπε.

    Ο Αντ. Σαμαράς πρότεινε συμμετοχή των πολιτών στη διαδικασία, λέγοντας ότι
    .....

    http://www.market-talk.net/index.php/essay/article/10092/

  6. Xartografos avatar
    Xartografos 11/04/2011 11:10:01

    Οι παλιάτσοι στα βρωμοτσίρκα βγαίνουν συνήθως πριν τα άγρια ζώα

  7. η Dimi avatar
    η Dimi 11/04/2011 11:19:50

    Ανω των 150 οι χώρες των αλλοδαπών που ζουν αυτή τη στιγμή στην Ελλάδα! (ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΠΑΡΑΜΟΝΗΣ ΑΛΛΟΔΑΠΩΝ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ).

    5,800,000 είναι οι λαθρο-μετανάστες στην Ελλάδα!
    (ΑΝΤΙΣΤΡΟΦΗ ΜΕΤΡΗΣΗ-GR).

    Δηλαδή, το 60% του Ελληνικού πληθυσμού σήμερα (στη συντριπτική πλειοψηφία τους Λαθρο-μουσουλμάνοι), έχουν κυριολεκτικά ΕΚ ΤΩΝ ΕΣΩ ΑΛΩΣΕΙ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ!!!

    Ο Λαθρο-εποικισμός του Κέντρου της Αθήνας πέτυχε. Ερημο το Κέντρο της Αθήνας από Ελληνες. Χρυσές Δουλειές κάνει ανενόχλητη η Αφρικανο-Κινεζική Μαφία!!!

    Ομόνοια, Πανεπιστημίου, Σταδίου, Αθηνάς, Πατησίων ακόμα και ο λαμπρός πεζόδρομος της Ερμού, είναι μερικοί μόνο από τους κεντρικούς δρόμους που φωνάζουν εγκατάλειψη!!!

    Πογκρόμ κατά των Ελλήνων ετοιμάζουν στη Πλατεία Αττικής!!!

    Τσουνάμι Λαθρομεταναστών με αύξηση 329% μέσα σε 1 χρόνο!!!

    10,000 Ευρώ γιά κάθε Λαθρομετανάστη στην Ελλάδα!!!

    Είσαι Μοναχικός Λαθρομετανάστης; Πάρε 335 Ευρώ!!!
    (ΔΕΛΤΙΟ ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑΣ ΑΛΛΟΔΑΠΩΝ).

    Η κατάσταση είναι πιά ΑΝΕΞΕΛΕΓΚΤΗ !!!!!!!
    ΒΟΗΘΕΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ ..........!!!!!!!

  8. παρατηρητής avatar
    παρατηρητής 11/04/2011 11:40:12

    Νικόλα,
    η ιστορία δυστυχώς επαναλαμβάνεται γιατί δεν μαθαίνουμε τίποτα από αυτή.
    Ούτε καν διδάσκεται σωστά : ούτε στα σχολεία, ούτε στα πανεπιστήμια. Έχουν μπερδέψει την αποδόμηση της ιστορικής πραγματικότητας με την υποτιθέμενη ιστορική έρευνα για την οποία πληρώνονται και αδρά σε κάποια πανεπιστημιακά υποτίθεται ιδρύματα. Η σήψη έχει διαχυθεί από τη κορυφή σε όλα τα στρώματα της κοινωνίας, αλλά κυρίως σε αυτά που επιδρούν στις μάζες : στα πανεπιστήμια όπου γίνεται η γενιτσαριοποίηση των μελλοντικών εκπαιδευτικών και στα ΜΜΕ όπου συντελείται και καλλιεργείται η λήθη και η αποβλάκωση.
    Τα λογικά όμως πρόβατα που λέει ο Δαναός έχουν Παπαδιαμάντη, Ελύτη, Μακρυγιάννη, Καποδίστρια και πάνω από όλα Χριστό και αν πάρουν ανάποδες θα την φέρουν τούμπα την ιστορία και θα τους χαλάσουν τα σχέδια.

    ΠΠ σίγουρα έχουν ποντάρει στην ελληνική χρεοκοπία σε CDs οι ντόπιοι μισθοφόροι της νέας τάξης. Πρέπει να σου δώσουν γραφείο εκεί στη Συγγρού και να τους ξυπνάς. Φανταστείτε τι θα γινόταν αν περνούσαμε σε μια συλλογική αποδόμηση του συστήματος Πασόκ με τον συντονισμό ετερογενών δυνάμεων με γνώμονα το καλό της πατρίδας. Το κίνητρο για τον αγώνα να βγούμε από τον Λαβύρινθο που μας έκλεισαν - πριν μας καταβροχθίσει ο Μινώταυρος της Νέας Τάξης της Παγκοσμιοποίησης - είναι η αγάπη για τη πατρίδα. Το κριτήριο με το οποίο θα κρίνουμε τα λογικά πρόβατα από τους λύκους με τη προβιά είναι οι πράξεις των μεν και των δε : από τους καρπούς του δένδρου καταλαβαίνεις αν είναι καλό ή όχι.

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ παρατηρητής 11/04/2011 12:03:15

      Καλημερα Παρατηρητη,
      εχεις δικιο.
      Δε θα πεσουμε ετσι οπως θελουν... στη μουγκα και σε καταθλιψη.
      Οσο ανασαινουμε θα πολεμαμμε με οποιο τροπο εχουμε.
      οσοι ξυπνησουν ξυπνησαν.

      ΠΠ

    • ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
      ΝΙΚΟΛΑΣ @ παρατηρητής 11/04/2011 12:45:18

      Παρατηρητή σωστά τα γράφεις. Πρέπει να έχουμε συναίσθηση της δύσκολης κατάστασης αλλά και να αρνηθούμε να χάσουμε την πίστη και το χαμόγελο μας. Αυτή είναι μια απαραίτητη άσκηση πολιτικής και πολιτισμού. Άλλο πεδίο μάχης να επιμένουμε στην καταγγελία των αποδομητών Παιδείας και Ιστορίας. Μπορεί να έχουν πιάσει τα πόστα αλλά θα καταρρεύσουν γιατί βασίζονται σε στρατηγική απάτης. Χρέος μας να φύγουν μια ώρα αρχύτερα.
      Για τα πανεπιστήμια που λές, εγώ σπούδασα με αρκετούς άξιους δασκάλους αλλά και με Γιαννουλόπουλο, Ηρακλείδη, Ρούσση, Δεμερτζή, Μαθιουδάκη, Βερέμη κ.α. αρκετούς δηλαδή απ' όσους πάσχισαν τόσα χρόνια για να δημιουργηθεί αυτό το κλίμα εθνικής αποδόμησης, ηττοπάθειας και εθελοδουλείας. Από τότε προετοιμαζόταν το ΕΛΙΑΜΕΠ αν και δεν είχε γίνει ακόμη το Louis Vuitton της αποδόμησης, κρατούσε κάποια προσχήματα. Δυστυχώς έζησα το ότι επηρέασαν συνειδήσεις στα φοιτ. έδρανα.

      Θα αντέξουμε όμως παρά τα όσα προσπάθησαν. Το πείσμα και η έμπρακτη αντίσταση φέρνουν αποτελέσματα και ψυχική/ηθική υγεία, το είδα στους κατοίκους της Κερατέας όσες φορές την επισκέφτηκα.

      • ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
        ΝΙΚΟΛΑΣ @ ΝΙΚΟΛΑΣ 11/04/2011 14:41:06

        Καλά Πανάγο, φρίκαρα ....

      • ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
        ΝΙΚΟΛΑΣ @ ΝΙΚΟΛΑΣ 11/04/2011 17:09:13

        Μαθιόπουλος, όχι Μαθιουδάκης που έγραψα. Ένας από τους πολλούς ανθρώπους του ΔΟΛ που φάγαν ψωμί από τα ελληνικά ΑΕΙ.

  9. katalytikos avatar
    katalytikos 11/04/2011 13:00:39

    το LIFESTYLE των λίγων έφερε το ΜΝΗΜΟΝΙΟ για τους πολλούς

    • Orestios avatar
      Orestios @ katalytikos 11/04/2011 15:48:01

      Για να διατηρηθεί το lifestyle των ολίγων.

  10. Blut und Tränen avatar
    Blut und Tränen 11/04/2011 13:55:01

    Το σκυλάδικο στην εξουσία. Οι ψωμιάδηδες είναι γνήσια τέκνα της πασοκικής παρακμής και δεν έχουν θέση σε μία σοβαρή φιλελεύθερη παράταξη. Υπάρχουν και κάτι άλλοι θρησκόληπτοι σκυλάδες που απαρτίζουν τον κωμικό θίασο όπως τον λες στην Θεσ/νίκη που άφησε πίσω του σκάνδαλα και κιτσαριό κι έστρωσε τον δρόμο στον Μπουτάρη.

    • Παναγος avatar
      Παναγος @ Blut und Tränen 11/04/2011 14:20:10

      Αυστηρος εισαι.
      Οταν πανηγυριζεις για την νικη στη περιφερεια Θεσσαλονικης ειναι αλλη ιστορια??

      Για μετρα ποσες περιφερειες πηρε η Ν.Δ στις αυτοδιοικητικες .
      Ο Γκιολεκας "καλο παιδι" αλλα ΔΕΝ ΚΕΡΔΙΣΕ.
      Ο κακλαμανης "κακο" παιδι αλλα ΔΕΝ ΚΕΡΔΙΣΕ.

      Μηπως θυμασαι κατα τυχη δηλωσεις του "γαπ" και του θιασου πασοκ την πρωτη Κυριακη των αυτοδιοικητικων??

  11. η Dimi avatar
    η Dimi 11/04/2011 14:27:01

    «Κάνουν τα στρατόπεδα, χώρους υποδοχής λαθρομεταναστών
    Ο υπουργός Εθνικής Αμυνας, Ε. Βενιζέλος, απέστειλε έγγραφο στην Βουλή, όπου κάνει γνωστό ότι το ΓΕΣ στο πλαίσιο της συνεργασίας με την ΕΛΑΣ σε θέματα λαθρομετανάστευσης, έχει προτείνει αριθμό ανενεργών στρατιωτικών εγκαταστάσεων σε όλη την Ελλάδα που θα αποτελέσουν χώρους υποδοχής των λαθρομεταναστών.

    Στην Ξάνθη ήδη έχουν ξεκινήσει εργασίες μετατροπής του στρατοπέδου "Στεφανίδη" σε κέντρο υποδοχής λαθρομεταναστών και ενδέχεται να χρησιμοποιηθούν και άλλα στρατόπεδα του νομού για τον σκοπό αυτό.

    Αυτή είναι η πολιτική διάλυσης του στρατού. Τα στρατόπεδα δεν είναι βιώσιμα, αλλά τα κέντρα υποδοχής λαθρομεταναστών είναι. Αυτή η εικόνα της Ελλάδας που παραδίδει τα στρατόπεδά της στους λαθρομετανάστες είναι χαρακτηριστική μίας κανονικής άλωσης...» ~Eθνική Αντίσταση – 01/04/2011

    Θυμηθείτε το σχόλιο με το σχετικό video, γιά τα στρατόπεδα στα οποία φορτηγά μεταφέρουν άγνωστο αριθμό μαύρων πλαστικών φερέτρων (από ανακυκλώσιμο pvc). Ο Στόχος Τους, Η Ζωή Μας!

    «Πάνω από 1.000 επιχειρήσεις έκλεισαν στην Αργολίδα από το 2010
    Ρημάζει η Ελλάδα με την πολιτική υπέρ των διεθνών αγορών. Εντυπωσιακά άσχημα είναι τα στοιχεία που μας δίνει το Επιμελητήριο Αργολίδας και άκρως ανησυχητικά αφού τα λουκέτα που μπήκαν σε επιχειρήσεις το 2010 ήταν 995.

    Αυτό φαίνεται μέσα από τους πίνακες που έδωσε το Επιμελητήριο. Μάλιστα το ίδιο άσχημα ξεκίνησε και το 2011 αφού στους δυο πρώτους μήνες διαγράφηκαν 111 επιχειρήσεις. Ολα αυτά συντελούν και στην άνοδο της ανεργίας στον νομό Αργολίδας που έχει φτάσει το 30%.» Πηγή: inargolida.gr

    «Οι Ελληνες πρέπει να αναβιώσουν το Κοινοτικό σύστημά τους, όπως λειτούργησε σε όλη την Ελληνική διάρκεια και κυρίως κάτω απ' τη σκλαβιά και λειτουργεί στον έξω Ελληνισμό, με προοπτική σύνθεσης της Κοινοτικής Πολιτείας.

    Η παράταση της σημερινής κατάστασης θα τονώσει την αδυναμία σύνθεσης των ζωπύρων μας, επισπεύδοντας τη διαλυτική και εξουθενωτική ροπή.»

    ~Λίνος Καρζής. Ο Οραματιστής του Ελληνισμού:
    «Kοινοτισμός – ΑυτοΟργάνωση» (1971)

  12. παρατηρητής avatar
    παρατηρητής 11/04/2011 14:33:49

    Dimi,
    όταν πέρυσι τέτοια περίπου εποχή εν μέσω οικονομικής τρικυμίας το ΠΑΣΟΚ έτρεχε να ψηφίσει νόμο για τους μετανάστες, κάνοντας πιο δελεαστική ακόμα την είσοδό τους με οποιοδήποτε τρόπο στο Ελλαδιστάν, πολλοί δεν κατάλαβαν το λόγο της πρεμούρας. Τώρα το εμπεδώσαμε ή όχι ακόμα ; Για να μας έχουν δεμένους χειροπόδαρα με το μνημόνιο και τα εκατομμύρια των μουσουλμάνων.
    Ήρθε και ο νόμος Καστανίδη ως το κερασάκι στη τούρτα. Έμεινε μια υποχρέωση ακόμα που έχουν αναλάβει να φέρουν εις πέρας : η κάρτα φακελλώματος του πολίτη. Μετά - αν δεκτούμε και αυτό - καληνύκτα.

    • η Dimi avatar
      η Dimi @ παρατηρητής 11/04/2011 18:42:08

      Παρατηρητή, από αυτήν εδώ τη φιλόξενη ηλεκτρονική στέγη, έντονα διαμαρτυρηθήκαμε κι επανειλημμένα ζητήσαμε να γίνει Δημοψήφισμα γιά τον αντισυνταγματικό, ψηφοθηρικό, Εθνοκτόνο Λαθρο-νόμο. Δυστυχώς, ήμασταν φωνές εν τη ερήμω.

      Στον ψύχραιμο υπουργό της «εχθροπάθειας» και στον περιφερειάρχη Δ. Ελλάδας και πρώην υπουργό δικαιοσύνης, οι ηλικιωμένοι κάτοικοι του Μεσσολογγίου, επεφύλαξαν «θερμή» υποδοχή http://bit.ly/gNplqw

      Η δε «κάρτα πολίτη με το chip καταδότη», που απώτερο στόχο έχει των εθισμό των μικρών παιδιών στο πλαστικό χρήμα και την ισόβια υποδούλωσή τους στο ατέρμονα ανεξόφλητο χρέος της Τρόϊκας, ΔΕΝ, ΔΕΝ πρόκειται να έχει μέλλον στην Ελλάδα, όπως ΔΕΝ είχε και στη Βρετανία των > 56.000.000 Πολιτών, οι οποίοι αρνήθηκαν να την παραλάβουν και την ΚΑΤΗΡΓΗΣΑΝ! http://www.noiazomai.net/ukkartapoliti.pdf

      Ισως να μην έχουμε συνειδητοποιήσει ακόμα τη δύναμή μας οι Ελληνες, αλλά, έχουμε ήδη καταφέρει έναν άθλο! Εχουμε υποχρεώσει τους αχυρανθρώπους της Νεο-Αταξίας, σε «κατ'οίκον περιορισμούς». Δεν τολμούν πλέον να βγουν ελεύθερα, από τα σπίτια τους. Και τα χειρότερα δεν τα έχουν δει ακόμα.

      Χθές, μίλησα με Ελληνα πρώην έμπορο δερματίνων ειδών και νυν χρεοκοπημένο «μετανάστη» στη περιοχή κατοικίας του, στα πρώην αριστοκρατικά και νυν ισλαμο-μαυρισμένα, Πατήσια. Η οργή και αγανάκτησή του, ήταν απονευρωτικές καθώς με ενημέρωνε: «Tα γιαούρτια σακκούλας, έχουν σχεδόν εξαφανισθεί από την αγορά. Τα περισσότερα τα έχουμε εμείς. Σου μιλάω γιά τα γιαούρτια που όπου πέσουν, κολλάνε σαν καουτσούκ. Τους περιμένει το άσπρισμα της ζωής τους...»

  13. Νίκος Θ. avatar
    Νίκος Θ. 11/04/2011 15:14:08

    Ο Μίκης Θεοδωράκης έχει πεί την πλήρη αλήθεια για τον Ανδρέα Παπανδρέου και το ΠΑΣΟΚ. Οι δύο προαναφερόμενοι ενταφίασαν την Ελληνική κοινωνία, οδηγώντας στην σε lifestyle ορίζοντες και λειβάδια, κατασπαταλώντας ο,τι πιό πολύτιμο έχει ο Ελληνας. Την ψυχή του και το φιλότιμό του. Είμαστε τη στιγμή αυτή μάρτυρες ενός αργού θανάτου της κοινωνίας μας. Αυτό το έγκλημα πρέπει να το πληρώσουν οι υπεύθυνοι.

    • ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
      ΝΙΚΟΛΑΣ @ Νίκος Θ. 11/04/2011 17:10:10

      Ο Πάγκαλος έκανε σήμερα επίθεση στον Μ.Θεοδωράκη, αποκαλώντας τον ιστορία.

  14. Ιαπετός avatar
    Ιαπετός 11/04/2011 21:21:04

    Σωστές οι διαπιστώσεις της ανάρτησης. Ολος ο κόσμος, πού σημερα διαμαρτύρεται και χτυπιέται, πού ήταν όλο αυτό τον καιρό; Δεν έβλεπε την επερχόμενη πτώση; Πολλοί σοβαροί σχολιαστές, ακαδημαικοί, οικονομολόγοι, αλλά και απλοί άνθρωποι προειδοπούσαν. Δυστυχώς η ιστορία διδάσκει, ότι η αποχαύνωση, πού προκαλεί η ευμάρεια μιάς πολιτείας είναι και η αιτία χαμού της. Αλλά ακόμα και τώρα, οι περισσότερες κραυγές απελπισίας, το επικείμενο ή και το επελθών χάσιμο αυτής της ευημερίας ξορκίζουν. Αναρθρα εκλιπαρώντας άμεση αναστροφή και εγκλεισμό στον μικρό μας παράδεισο, πού αρχίζει να σβήνει σιγά-σιγά στα φοβισμένα μάτια μας. Κραυγές, οικτιρμοί, λεονταρίσιοι βρυχηθμοί πανικοβλημένων ποντικιών. Ανθρώπινες φωνές λίγες.

  15. παρατηρητής avatar
    παρατηρητής 12/04/2011 01:27:10

    Dimi,
    νομίζω ότι δεν θα αργήσει η ώρα που θα βρεθούμε σε δρόμους και σε πλατείες.
    Οι λίγοι θα ξυπνήσουν και τους πολλούς. Όπως υπάρχει αυτή η επικοινωνία εδώ μέσα, έτσι πρέπει να επικοινωνούμε έξω με τη κοινωνία. Αυτό που γράφεις για την αναβίωση της Κοινοτικής Πολιτείας των Ελλήνων είναι το όραμα που πρέπει να γίνει σκοπός όλων.
    Εδώ στο μικρό τόπο που κατέφυγα, μην αντέχοντας να βλέπω το βιασμό της πόλης που μεγάλωσα και αγάπησα, " του κόσμου δακτυλίδι " , ήρθαν και άλλοι και οργανωθήκαμε σε ομάδα πολιτών και εμποδίσαμε την πραγματοποίηση σχεδίων πολυεθνικών να την καταστρέψουν. Πολεμήσαμε τις αυθαιρεσίες του κράτους που πρώτο παρανομούσε, εξοβελίσαμε τοπικούς άρχοντες που δρούσαν ως τοπική μαφιόζικη οργάνωση και ως αποτέλεσμα σήμερα παρόλη τη κρίση ζούμε με λιγότερα προβλήματα αφού επενδύσαμε στην ανάπτυξη που σέβεται τις παραδόσεις μας, την αγάπη για το περιβάλλον και το ευλογημένο καταφύγιο που είναι η πατρίδα μας. Δίπλα μας πάντα στάθηκε η εκκλησία και οι ορθόδοξες κοινότητες, γιατί είχαμε και τη τύχη να έχουμε φωτισμένους ιεράρχες και ιερείς μάχιμους και ευσυνείδητους. Τα λέω αυτά για να καταλάβουμε τι δύναμη που σωστά λες ότι έχουμε και δεν συνειδητοποιούμε.

    • η Dimi avatar
      η Dimi @ παρατηρητής 12/04/2011 16:13:16

      Παρατηρητή,
      Προορισμός του Ελληνος εις τον κόσμον αυτόν,
      Hταν και θα είναι Ο εξανθρωπισμός της Οικουμένης
      ~Περικλής Γιαννόπουλος (1869-1910)