#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
23/11/2010 19:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Οι κληρονόμοι του Αντενάουερ και του Nτε Γκωλ εργάζονται για τη διάλυση της Ευρώπης



H Ιρλανδία είναι - μετά την Ελλάδα - η δεύτερη χώρα της Ευρώπης που είναι ουσιαστικά χρεωκοπημένη, όμως τα χρηματιστήρια πανηγυρίζουν και οι διασώστες αλληλοσυγχαίρονται και επαινούν το γεγονός ότι το ιρλανδικό πακέτο διάσωσης είναι κάτω των 100 δισ. Ευρώ, λες και πρόκειται για χριστουγεννιάτικη αγοραστική ευκαιρία.

Η ευρωπαϊκή πολιτική ελίτ ψεύδεται κατά ξεδιάντροπο τρόπο. Δεν υπάρχει κανένας λόγος για πανηγυρισμούς, εκτός ίσως από το ότι στάθηκε και πάλι δυνατό να επιβαρυνθεί ο φορολογούμενος και να γλιτώσουν οι τράπεζες και οι μέτοχοί τους. Και πάλι επιδοκιμάζεται η λάθος πολιτική. Το ίδιο ισχύει και για την Ιρλανδία που με τους χαμηλούς φορολογικούς συντελεστές αναπτύχθηκε εις βάρος των ευρωπαϊκών εταίρων της.



Πώς είναι ποτέ δυνατόν να «ευδοκιμήσει» σταθερό νόμισμα πάνω σε τόσο σαθρά θεμέλια; Ορθή θα ήταν η έξοδος της Ελλάδας και της Ιρλανδίας από την Ευρωζώνη (όχι από την Ε.Ε.) και μία αναδιαπραγμάτευση του χρέους τους. Προκειμένου να δρομολογηθεί η δεύτερη τερατώδης επιχείρηση διάσωσης προς όφελος των χρηματοπιστωτικών ιδρυμάτων, η ευρωπαϊκή πολιτική επέλεξε για μία ακόμη φορά να χρησιμοποιήσει την απειλή κατάρρευσης της Ευρώπης.

Ήδη δρομολογούνται παρόμοιες «σκηνοθεσίες» για μελλοντικές διασώσεις καρτών, όπως η Πορτογαλία, η Ισπανία και η Ιταλία. Με τον τρόπο αυτό επιβαρύνονται τα μέχρι στιγμής ακόμη σταθερά κράτη μέχρις ότου κάποτε καταρρεύσει η Ευρωζώνη εξαιτίας αγεφύρωτων αντιθέσεων μεταξύ των ισχυρών και των αδύναμων κρατών της ή απλώς μεταβληθεί σε μία τεράστια ένωση μεταφοράς χρημάτων.

Πότε επιτέλους θα αντιληφθούν οι κληρονόμοι του Αντενάουερ και του ντε Γκωλ ότι δεν εργάζονται για τη διάσωση της Ευρώπης, αλλά για την υφέρπουσα διάλυσή της;

Georg Anastasiadis, Münchner Merkur

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Orestios avatar
    Orestios 23/11/2010 19:41:07

    Κι όμως. Η εξέλιξη του οράματος των παλιών είναι αυτό το δυστοπικό έκτρωμα που σήμερα βιώνουμε.
    Η ΕΕ δεν εξυπηρετεί πια τα συμφέροντά μας.

    • Αρματιστής avatar
      Αρματιστής @ Orestios 23/11/2010 20:20:30

      Το γράφω συνέχεια. Το ευρώ μας σκοτώνει καθημερινά, ξεθεμελειώνει την οικονομία μας, διαλύει την κοινωνία μας, υποδουλώνει την πολιτεία μας. Αν θέλουμε να επιζήσουμε σαν ελεύθερο και κυρίαρχο κράτος, επιβάλλεται να αποχωρήσουμε άμεσα από την ευρωζώνη. Τώρα, όσο υπάρχει ακόμα καιρός.

      Από την ΕΕ προς το παρόν και για όσο υπάρχει ακόμα, θα πρέπει να μείνουμε για να μην αποφασίζουν άλλοι για μας. Με τη δική μας ανεξάρτητη φωνή όμως.

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ Αρματιστής 23/11/2010 21:35:51

        Ξέρεις πόσο δύσκολο θα είναι αυτό για τον εθισμένο στον καταναλωτισμό Έλληνα; Πες του ότι θα πληρώνει 50% ακριβότερο το κινητό που αλλάζει κάθε χρόνο, και θα σε πνίξει...

        • Orestios avatar
          Orestios @ Αυριανιστής 23/11/2010 22:17:14

          Σιγά. Εδώ βιώνει ήδη τα μέτρα και δεν ανοίγει ρουθούνι.
          Τίποτε δεν θα γίνει.

          • tsilivithras avatar
            tsilivithras @ Orestios 24/11/2010 00:14:20

            Συμφωνώ με αυτό που λέει ο Αυριανιστής όμως μόνο σαν διαπίστωση.
            Προσωπικά χαίρομαι στον βαθμό που δεν μπορώ να περιμένω τη στιγμή που θα σταματήσω να βλέπω όλο αυτό το κρεσέντο καφρο-αλαζονικού καταναλωτισμού που μαρτυράμε εδώ και μερικά χρόνια.

            Αν κάποιος μου λεγε ότι ΜΟΝΟ αυτό θα ήταν το κόστος που θα πληρώναμε για όλη αυτήν την περιπέτεια θα έλεγα "where do i sign and who do you want me to kill??"...!!!

      • tsilivithras avatar
        tsilivithras @ Αρματιστής 24/11/2010 00:20:41

        Αρματιστή είτε κάθε μέρα, είτε μέρα παρά μέρα, είτε 1 φορά τη βδομάδα πολλοί απο εμάς υποστήριξαν την έξοδο από το ευρώ και την ΕΕ (ταυτόχρονα ή όχι δεν έχει σημασία).

        Κάθε μέρα που περνάει βλέπω όλο και περισσότερες φωνές να γέρνουν προς τα κει.
        Πριν κανα μήνα δεν το πολυ-έβλεπες αλλά τώρα άρχισε ο κόσμος να μιλάει ανοιχτά για ευρωσκεπτικισμό και διάθεση επικριτική.
        Και βλέπω και εμπειρότερους και αρχαιότερους σχολιαστές στο antinews να αφήνουν λίγο την συντηρητική σκέψη παράμερα και να μιλάνε πιο αιρετικά.

        Και χαίρομαι πάρα πολύ γιατί δείχνει ότι ίσως τελικά όλη αυτή η χρονική περίοδος που περνά "αδιαμαρτύρητα" μας βοηθήσει όλους να δούμε τον πραγματικό εχθρό της ευημερίας μας σαν κοινωνία και σαν ανεξάρτητο εθνικό κράτος.

    • Kostas D avatar
      Kostas D @ Orestios 23/11/2010 21:34:54

      ΠΡΟΣΟΧΗ, μην πέσουμε στην παγίδα των Αμερικανων αλλά και όσων
      ήδη από παλια ήθελαν να διαλυθει η ΕΕ γιατι την έβλεπαν ως απειλη!!
      (διοτι ένα παραδειγμα, το ΝΑΤΟ δε θα χρειαζεται μιας και θα υπαρξει
      ευρωστρατός.. πραγμα που δε συμφερει οικονομικα τις ΗΠΑ.)

      Δε βλεπετε ολοι το εξής οτι τα τελευταία χρονια προωθούνται και στηρίζονται από τις ΗΠΑ κυρίως περίεργοι
      ηγέτες στις χώρες της ΕΕ, οι οποίοι με την πολιτικη που ασκουν έχουν στόχο την απαξίωση της ΕΕ στα μάτια των πολιτών και σταδιακα τη έτσι τη διάλυση της...?? Ο σκοπος της ύπαρξης της ΕΕ είναι η αλληλεγγυη μεταξύ των χωρων κτλ... Πράγμα που όπως βλέπετε τώρα
      σαφώς και δεν υπάρχει, και αυτό οφείλεται κατα κύριο λόγο στους τωρινούς αμφιλεγόμενους ηγέτες της. ΔΕΝ ΦΤΑΕΙ η Ευρωπαική Ενωση σαν ιδέα ,όραμα και σαν οργάνωση.. ΦΤΑΙΝΕ οι τωρινοί ηγέτες που διοικουν σήμερα, στηρίζονται απο περίεργα οικονομικα κεντρα τα οποια ποτε δεν έβλεπαν με θετικό ματι την Ενωμένη Ευρώπη..
      Οι άνθρωποι αυτοι προωθηθηκαν με στόχο να καταστρεψουν την ΕΕ απο μέσα..
      Μιας και ως γνωστον τα κάστρα πέφτουν από μέσα!!

      • Kostas D avatar
        Kostas D @ Kostas D 23/11/2010 21:38:33

        Κοιτάξτε ακόμα και τις φωτογραφίες, ο Ντε Γκωλ αντιαμερικανος και ο Σαρκοζύ "αμερικανοφιλος"..
        Ολο και περισσοτεροι ηγέτες της ΕΕ "ξαφνικα" ειναι
        αμερικανόφιλοι.... Αρα πως να προχωρήσει η ιδεα της
        Ευρωπαικής Ενωσης?????????
        Κανει μπαμ το τι παιζεται.. απλα είναι μπροστα στα μάτια μας και δεν το βλέπουμε..

        • Orestios avatar
          Orestios @ Kostas D 23/11/2010 22:18:26

          +1000

  2. βαγόνι avatar
    βαγόνι 23/11/2010 20:15:40

    Οι παλαιοί συντηρητικοί όπως και οι παλαιοί σοσιαλιστές ηγέτες,
    συμφωνούσες-διαφωνούσες, είχαν ένα προσωπικό και υπαρξιακό
    εύρος.....! Τούτοι οι καινούριοι μοιάζουν περισσότερο με στελέχη
    χρηματοπιστωτικών ιδρυμάτων,με τo απαραίτητo πρωινό gym-club.
    Αυτή η εξέλιξη είναι,το λιγότερο,πολιτισμική γκαντεμιά!

    • Αρματιστής avatar
      Αρματιστής @ βαγόνι 23/11/2010 20:21:51

      Δεν μοιάζουν. Υπάλληλοι των ιδρυμάτων είναι.

  3. Αρματιστής avatar
    Αρματιστής 23/11/2010 20:27:15

    Υπάλληλοι όχι μόνο των διεθνών τοκογλύφων, αλλά και σιτιζόμενοι των μεγάλων εταιρειών και δη των Γερμανικών.

    Δες τις φωτογραφίες της πιο κάτω ανάρτησης: "Ήταν και ο κ. Παπαδήμος στα γενέθλια της Ζήμενς". Βεβαίως πρώτοι και καλύτεροι τα μέλη της οικογένειας των αποστατών, αυτοί που μάλιστα εφήυραν τη λέξη "διαπλεκόμενα συμφέροντα".. Είχαν προσωπική άποψη ......

  4. (A)θανάσης avatar
    (A)θανάσης 23/11/2010 21:31:21

    Σε 20 χρόνια από σήμερα, όχι δεν θα έχει διαλυθεί το ευρώ, αλλά θα έχει δημιουργηθεί και παγκόσμιο νόμισμα.

    • Orestios avatar
      Orestios @ (A)θανάσης 24/11/2010 00:41:41

      Άρα θα έχει διαλυθεί το ευρώ

    • Kostas D avatar
      Kostas D @ (A)θανάσης 24/11/2010 01:04:08

      Εδω το ευρω ζοριζεται αναμεσα σε χωρες της ιδιας Ηπείρου που πανω κατω εχουν ομοιοτητες σε πολυ γενικες γραμμες.. και θα γινει
      "παγκοσμιο νομισμα" 5 ηπειρων( των χωρων τους) με ακόμα περισσοτερες διαφορες , μεσα σε 20 χρονια... ?? Ουτε κατα διανοια..
      Ευτυχως για ολους διοτι ασφαλως οπως ολοι καταλαβαινουμε
      ουτε "παγκοσμια διακυβερνηση" δε γίνεται ουτε σε 1.000.000
      Να γινουν οι δεν ξερω ποσες εκατονταδες χωρες του πλανητη ...."Ενα"
      με τίποτα.. Οσο κι αν κάποια αρρωστημενα μυαλα να προσπαθουν..
      Αλλοι δεν το προσπαθησαν σε περασμένους αιώνες νομιζετε?
      Την ιστορια της Βαβελ την ξέρουμε ΟΛΟΙ και είναι διαχρονικη!!

      • Kostas D avatar
        Kostas D @ Kostas D 24/11/2010 01:08:25

        Ο άνθρωπος οσο και να προσπαθεί Θεός( αυτη η Ενεργεια και μονη κατα κάποιο τρόπο, παγκοσμια διακυβερνηση) δε γινεται με τίποτα, ολο κατι συμβαινει και θα αποτυγχανει..

  5. man8os avatar
    man8os 23/11/2010 21:38:45

    H Mεκρελ μιαλει για απελπιστικη κατασταση. Μαλλον βλεπει οτι σκαει η Ισπανια.
    Επισης διαχωριζει τον Ελληνικο απο τον Ιρλανδικο μηχανισμο στηριξης.
    Πλεον ειναι εθνικη υποθεση της Γερμανιας.
    Τα πραγματα εχουν ξεφυγει για εμας τους μικρους. Οι μεγαλοι βγαινουν μποροστα να αναμετρηθουν μεταξυ τους.

    • Orestios avatar
      Orestios @ man8os 23/11/2010 22:17:46

      Once you pop, you can't stop.

  6. tsilivithras avatar
    tsilivithras 24/11/2010 00:27:32

    "Προκειμένου να δρομολογηθεί η δεύτερη τερατώδης επιχείρηση διάσωσης προς όφελος των χρηματοπιστωτικών ιδρυμάτων, η ευρωπαϊκή πολιτική επέλεξε για μία ακόμη φορά να χρησιμοποιήσει την απειλή κατάρρευσης της Ευρώπης."

    Όλο και λιγότερος κόσμος τρομάζει με αυτή τη σκέψη.
    Όλο και περισσότερος κόσμος αντιλαμβάνεται τον ολοκληρωτισμό της γερμανοκρατούμενης ΕΕ.
    Είτε η αλαζονεία δεν τους αφήνει να δουν είτε οι διεθνείς σάυλοκ τους πιέζουν υπερβολικά για bail outs και "κεντρική ευρωπαική διοίκηση".
    Είτε και τα δυο μαζί.

    Όταν είσαι μόνος και αδύναμος μπαίνεις στην "ομάδα" για να κινδυνεύεις λιγότερο.
    Όταν η ομάδα η ίδια φτάσει να σου "πουλάει προστασία" τότε φεύγεις τρέχοντας και επανα-οπλίζεσαι.

    • Orestios avatar
      Orestios @ tsilivithras 24/11/2010 00:43:07

      Δεν είναι και ολοκληρωτισμός βρε τσιλιβήθρα.
      Απλή Εθνικά Κυρίαρχη πολιτική κάνουν οι άνθρωποι.
      Ότι δεν κάνουν οι δικοί μας δηλαδή.

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ Orestios 24/11/2010 06:49:19

        Συμφωνώ. Δεν είναι καν γερμανοκρατούμενη η Ε.Ε. Απευθείας υποταγή στη Νέα Τάξη είναι. Όλοι αυτοί απεργάζονται την υπονόμευση ΚΑΙ της Γερμανίας, εκτός των άλλων. Προς το παρόν της πετάνε μερικά κοκκαλάκια γερμανοκρατίας για αντάλλαγμα, αλλά ο τελικός στόχος είναι η Γερμανία και όλα αυτα στη Γερμανία στοχεύουν τελικά. Δεν είναι η Γερμανία ο κύριος εχθρός αυτή τη στιγμή.

        • tsilivithras avatar
          tsilivithras @ Επώνυμος 24/11/2010 09:14:38

          Έχω γράψει αρκετές φορές πως οι διεθνείς οργανισμοί και οι ισχυρές κυβερνήσεις (hint-hint) είναι οι μεσίτες της νέας τάξης των τραπεζιτών.
          Φυσικά και ΔΕΝ ελέγχει η Γερμανία το πως κυλάνε τα πράγματα πλην όμως επί της παρούσης ελέγχει την ΕΕ και το ευρώ.

          Το ίδιο πράγμα λέμε με άλλα λόγια.
          Εκτός κι αν θεωρείτε ότι είναι άβουλο ον η Γερμανία και ότι δεν έχει βλέψεις επεκτατισμού ή ανωτερότητας πολιτικής και οικονομικής.

  7. ΠΗΛΕΑΣ avatar
    ΠΗΛΕΑΣ 24/11/2010 02:37:10

    Αν υπάρχει κάποιος που να ξέρει βιβλίο οικονομολόγου, που να προτείνει σε οικονομίες σαν την δική μας νόμισμα σαν το Ευρώ, ας μου το πεί να χαρώ. Γιατί ψάχνω να βρώ, που το βρήκε ο Σημίτης γραμμένο και βάσει ποιάς θεωρίας μας έβαλε στο Ευρώ και δεν το βρίσκω. Πίστευα ότι κάποιο άσσο είχε στο μανίκι, αλλά, όπου να'ναι, θα χάσουμε και το μανίκι.

  8. margerit avatar
    margerit 24/11/2010 09:35:00

    Πώς μπορεί κάποιος να κρατήσει την ψυχραιμία του; Τι πόλεμος είναι αυτός από μέσα κι απ' έξω; Ποιοι τελικά θα τρελαθούν σ' αυτή τη χώρα; Αυτοί που παρακολουθούν τι συμβαίνει ή οι άλλοι που κλείνουν τ' αυτιά και συμβιβάζονται πια με τη φτώχεια; Συνηθίζουν στα λίγα και πιο λίγα και πιο λίγα .... και η συνήθεια είναι κακό πράγμα.. Μήπως η απόλυτη μιζέρια μπήκε στα σπίτια τους, κάθεται στον καναπέ τους και την κερνάνε καφεδάκι; Εμείς είμαστε οι ' Ελληνες; Η ιστορία μας κατάντησε πια γραφική καρικατούρα σε σκονισμένες βιβλιοθήκες ; Κάποτε οι λαοί έσωζαν τον εαυτό τους. Σήμερα περιμένουν Μεσσία από τις τηλεοράσεις πίνοντας μπυρίτσα και τρώγοντας πίτσα. Τι θα γίνει όταν δεν θα μπορούν πια ν' αγοράζουν πίτσα;

    • tsilivithras avatar
      tsilivithras @ margerit 24/11/2010 11:23:46

      margerit

      Η πίτσα στην Ελλάδα δυστυχώς είναι στο ίδιο επίπεδο με τους πολιτικούς της...στις 2 συν 1 δώρο και μόνο 5,90€.

      Αν δεν φας πίτσα ΑΛΛΟΥ να δεις τι σημαίνει πραγματική πίτσα θα εξακολουθείς να θεωρείς "καλή επιλογή" το 2+1δώρο.

      Έτσι ο κόσμος εξακολουθεί να "αγοράζει" αυτήν που του πουλάνε τα ληγμένα υλικά αν και έχει πλέον μια σφαιρική εικόνα για το τι ΠΕΡΙΠΟΥ "παίζει" στην κουζίνα.

      Θέλει προσπάθεια και υπομονή να ξε-μάθει το στομάχι από τα βαριά, λιπαρά συστατικά και να ξαναμάθει να τρώει "σπιτικό φαγητό".

      Μάγειρα ψάχνουν οι Έλληνες...μέχρι τότε θα τρων' σκουπίδια.

      cheers

  9. Φ. avatar
    Φ. 24/11/2010 11:05:27

    Μιας και είπατε Αντενάουερ:
    http://agauch-katerina.blogspot.com/2010/11/blog-post_19.html

  10. Enzo avatar
    Enzo 24/11/2010 11:26:02

    και ομως μπορει να ακουγεται κουφο αλλα η μονη λυση για την χωρα μας ειναι να φυγουμε απο την ΕΕ να συμμαχησουμε με γειτονικες μας χωρες, εχθρικες προς τα εμας (Τουρκια, Αλβανια,Σκοπια κτλ) και να κανουμε business.
    κατι αλλο εχει να προτινει κανεις?

    • tsilivithras avatar
      tsilivithras @ Enzo 24/11/2010 11:47:45

      Enzo πριν λίγο καιρό είχα γράψει για προσπάθεια (έστω και θεωρητική) να συνάψουμε ιδιαίτερες σχέσεις με Ισπανία-Ιταλία-Πορτογαλλία ελέω Μεσογειακής λεκάνης.
      Πέραν του πολιτισμικού background που προσφέρει η Μεσόγειος στις χώρες που την περιβάλλουν, έχουμε πλέον και το κοινό στοιχείο του να είμαστε όλοι κάτω από το στόχαστρο της βαρειάς Κεντρο-Ευρωπαϊκής ΕΕ.

      Χώρες σαν εμάς δεν έχουν απόλυτη ανάγκη από βαριά βιομηχανία και τρελούς ρυθμούς ανάπτυξης προκειμένου να επιζήσουμε.
      Αυτά είναι λογιστικά τρυκ των απατεώνων της σπέκουλας και των χρηματιστηριακών "δεικτών".
      Χώρες σαν εμάς ΠΑΝΤΑ θα έχουν ήλιο, θάλασσα και χωράφια να προσφέρουν "ψάρια και πορτοκάλια" για να μας ζουν σε περιόδους δύσκολες (άντε βάλε και rooms to let).
      Αρκεί φυσικά να έχουμε την απόλυτη ΚΥΡΙΟΤΗΤΑ αυτών των χωραφιών.

      Επιμένω ότι η όλη ιστορία είναι η μεγάλη μπίζνα της ληστείας των λαών από το φυσικό τους περιβάλλον και τους πόρους τους.
      Τίποτα δεν έχει αλλάξει τελικά εδώ και χιλιάδες χρόνια.

      Έχουμε ήδη περάσει σε πολυ-πολικό διεθνές περιβάλλον.
      Είναι ευκαιρία να σπάσουμε τη φόρμουλα και να ψάξουμε νέες συμμαχίες στην γειτονιά μας.

      • Enzo avatar
        Enzo @ tsilivithras 24/11/2010 11:59:05

        Αγγελια : ζητειται ικανος ηγετης να μας οδηγησει στις επομενες δεκαετιες.
        Αντωνη μπορεις? εισαι ετοιμος?

        • tsilivithras avatar
          tsilivithras @ Enzo 24/11/2010 12:13:22

          Και το αστείο ξέρεις ποιο είναι;;

          Χρειάζεται κάκαλα μεν, αλλά περισσότερο χρειάζεται εξυπνάδα και διορατικότητα ώστε ο "μηχανοδηγός" να δει το τέλμα στο οποίο μας έχει φέρει η νέα τάξη (εσκεμμένα φυσικά για να προωωθήσουν τα δικά τους σχέδια) και απλά να μεταφέρει το παιχνίδι σε νέο γήπεδο ανάπτυξης και ευημερίας για όλους.

          Οι λαοί όλο και περισσότερο θα περιμένουν νέες ιδέες όσο βλέπουν τις παλιές να καθιστώνται μη-λειτουργικές και επιζήμιες...όλο και περισσότερο θα αναζητούν νέες λύσεις και συμμαχίες.

          Το πεδίο είναι ανοιχτό για τους τολμηρούς.